NB ^renóbcerin NUCHTERE IEREN HEBBEN GEKOZEN Weer uitwisseling krijgsgevangenen Ambtenaren zijn beter af Geld nodig! j Weersvoorspelling op langere termijn Verkiezingen achter prikkeldraad en pantsers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 maart 1973 Nr. 21247 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER SAIGON. De voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam en de regering-Thieu zullen op 15 maart in Parijs gaan onderhandelen over de politieke toekomst van het land. zo is woensdag in goedingelichte kringen in de Zuidvietnamese hoofd stad vernomen. ROME De volksraadpleging die in Italië op het programma staat over intrekking van de wet die echtschei ding mogelijk maakt, zal worden gehouden tussen 15 april en 15 juni 1974. Hiertoe is besloten door het Consiglio di Stato in Rome. DE P.T.T.- TARIEFSVERHOG INC DEN HAAG. 7-3 De komende ta riefsverhoging bij de PTT zal zoda nig zijn. dat de invloed op de kosten van levensonderhoud zo gering mo gelijk zal zijn. Aldus heeft staatsse cretaris Kruisinga van verkeer en waterstaat dinsdag in de Tweede Kamer gezegd tijdens het voortgezet debat over de begroting-1973 van het departement van verkeer en water staat. Er zal bij het voorbereiden van de verhoging gestreefd worden naar kostendekking per sector. Naar wettelijke draagplicht autogordels? UTRECHT. 7-3! Veilig Verkeer Nederland heeft zich uitgesproken voor de invoering van een wettelijke draagplicht, van autogordels, zo heeft een woordvoerder woensdagmorgen meegedeeld naar aanleiding van het dinsdag in de Tweede Kamer gehou den debat over de verkeersveiligheid Daarbij zei minister van verkeer en waterstaat drs. Udink dat onderzocht zal worden in hoeverre het mogelijk is het gebruik van gordels verplicht te stellen. SAIGON. 7-3.'De impasse over het uitwisseling van krijgsgevangenen is woensdag doorbroken toen Zuid- Vietnam en de Vietcong overeen kwamen circa eenderde van de ge vangenen die zij nóg vasthouden, vrij te laten. Amerikaanse functionarissen zei den dat de delegatie van de voorlo pige revolutionaire regering naar de gemengde militaire commissie een lijst overhandigde met nog 500 na men van gevangenen die worden toegevoegd aan de lijst van ongeveer 4.000 die in Parijs al was verstrekt. Zuid-Vietnam beantwoordde dit met ermee in te stemmen ongeveer 6.300 communistische gevangenen in vrij heid te zullen stellen. Turkse \irbei(In steekt landgenoot dood BARNEVELD, 7-3. Een steekpartij tussen tweevrurkse arbeiders in een kippenslachterjj- in Barneveld heeft aan één VShi Jien' het leven gekost. Hij moest met een groot aantal ste ken in zijnborst naar een ziekenhuis in Amersfoort. Bij aankomst bleek de man te zijn overleden. De dader is aangehouden. Het slachtoffer is de veertigjarige A. Topal. De man die hem de dode lijke steken toebracht een 38-jarige landgenoot. schreven stembusgang was er niet. Premier Lynch, die al een tijdje met een minderheid re geert en dat kan doen dankzij een x'erdeelde oppositie, moet gedacht hebben dat hij nu een kans had op een meerderheid, i^ooral als hij snel iüus. Dit was namelijk zijn laatste kans op een verkiezing waaraan jon ge Ieren van 18 tot 21 jaar nog niet meedoen. En de Fianna Fail, zijn partij die al zestien jaar aan het be wind is, steunt voornamelijk op de trouw van de ouderen kiezers. Maar voor verkiezingen moet men de natie toch wel een verklaring ge ven. Dus zei Lynch dat het hem er vooral om ging om een hecht front legen de I.R.A. te kunnen vormen - het illegale leger dal in Ulster strijdt maar ook vanuit de Republiek en daarin aktie voert. De l.R.A. goed bedwingen zou rust en orde garande ren in Lynch' republiek. Het opvallende is nu dat de Ieren kennelijk deze idee voor kennisge ving hebben aangenomen. Een cu rieuze kombinate van conservatief en socialistisch ging in zee met een programma waarin alleen, aan so ciale en economische problemen werd besteed. Een zaak waarover men in Ierland - dat aan de Europe se kop loopt met zijn inflatie - in derdaad wel mag nadenken. Dat zijn zalcen die direkl te maken hebben met wat men kan doen van zijn loon en vooral hoe de zwakkeren even tuele tegenslagen kunnen doorstaan. Dat bleek de Ieren te interesseren - de. zaak van orde en rust namen ze kennelijk op als iets dat zo logisch was dat er niet over gepraat hoefde te worden. Waarop men premier Lynch ijlings van verkiezingstaktiek zag veranderen. Toch progressief Hij had nog een financieel voor deeltje door de aansluiting bij de E.E.G. dat hij prompt gebruikte om het ministerie van sociale zaken fi nancieel wel twee keer zo sterk te maken. En ook hij sprak van af schaffing van de b.i.w. op levens middelen, zwaardere belasting voor de rijken en stimulering van indu-, strie om de werkgelegenheid uit te breiden. De Ierse bevolking bleek hiermee eigenlijk verstandiger dan haar, pre mier. Want natuurlijk blijft bij alle Ieren achter in hun gedachten het verlangen naar hereniging - Ierland is geografisch en in mentaliteit, taal, levensgewoonten enzovoort een een heid. Die moei en zal er ook wel eens komen, maar vooral als men zoveel mogelijk de barrières opruimt die dit nu nog belemmeren, Zo'n barrière is het verschil in sociale voorzieningen dat in het noorden niet alleen een beetje huiverig maakt om zich maar bij de republiek aan te sluiten. Zo'n barrière is ook dat protestan ten in het noorden zich onbehaaglijk voelen over de invloed van de be paald niet progressieve katholieke kerk in de republiek. De oppositie heeft, bijvoorbeeld ten aanzien van de. kivestie der absoluut verboden antiekonseptiemiddelen een veel rui mer standpunt, al heeft ook het ka binet-Lynch schoorvoetend iets toe gegeven. En misschien was zijn haast wel jammer: men kan zich voorstel len dat juist onder de jongere kiezers wat ruimere ideeën sterker verte genwoordigd zijn dan onder de ou deren. Dat is het grote nut geweest van deze verkiezingscampagne - heel wat modernere opvattingen blijken sterker vertegenwoordigd dan men naar traditie verwachtte en de ge loofskwestie en de terreur in het noorden zitten de Ieren aanzienlijk minder hoog dan men algemeen aan nam. En dit zal op de lange duur zeer belangrijk zijn voor een terug keer naar redelijke toestanden in een herenigd Ierland. Flitsen uit het buitenland VEGHEL. De grote trekpleister van de optocht in Veghel, vormde Bartje (derde van links)\iet zijn fa milie. Deze nuchtere Drentse gees teskinderen van Anne de Vries wil den kennelijk dit jaar eens een kijk je nemen in het jolige Brabant. STOCKHOLM. Een Boeing 720 van de Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S. die maandag van de Canarische eilanden terug keerde naar Stockholm, is boven het nocrden van Frankrijk bijna in bot sing gekomen met een ander vlieg tuig. De grote verrassing van de Ierse verkiezingen ligt niet in de uitslag, maar in de wending die de cam pagne genomen heeft. Noodzaak voor de bij verrassing uitge- DEN HAAG. 7-3. De ambtenaren zijn met het trendbeleid beter af dan de werknemers in het particuliere bedrijfsleven met hun loonsverho gingen. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond heeft dit bere kend naar aanleiding van de protest mars van 50.000 ambtenaren van eni ge weken geleden. Het feit, dat de ambtenaren onder geen enkele soci ale verzekeringswet vallen en bo vendien hun AOW'AW W-premie door het rijk wordt betaald, werkt gunstig uit op hun netto-inkomen. Voor dé werknemers in het parti culiere bedrijf bedroeg de totale pre mie-inhouding voor de sociale ver zekeringen in 19"?2 14,75°/o en dit is in 1973 16,15°/» geworden, een ver hoging. waarvan de ambtenaren niets hebben gemerkt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Wilt u uw huis verpieteren of iets doen aan met orfoeihoud? Kan snel gebajrenTnaf het NMB woningkreieu U w\gt contant geld zoda^dseidlïoon en materialen direct"tJetaald kunnen worden. Bijvoorbeeld ƒ4.000,-, u lost af in 5 jaar en betaalt 89,- per maand. Of 8.000,- die u in 8 jaar aflost, 13fy- per maand. Stap eens binnen, we vertellen u graag alles over woningkrediet of een persoonlijke lening voor welk doel dan ook.s Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 9 MAART NED. I: Met hoefgetrappel wordt het vrijdagavondprogramma van de AVRO op het eerste net geopend. Tussen zeven en acht uur wordt na melijk een Oostenrijkse film getoond, die het karakter en leven van paar den belicht. Er wordt aandacht be steed. aan o.a. het fokken van paar den, het rijpaard en het renpaard. Humor zit verpakt in de Mounties- show, die nat het journaal op het scherm komt. Tot de gasten van de twee komieken behoren vanavond The Platters, in de jaren vijftig ra zend populiar en sinds kort op nieuw in de belangstelling. Willem Duys maakt, een opmerkelijke vuist vanavond. Zijn programma draagt ditmaal de titel Edisons voor de vuist weg en dat zegt in feite al ge noeg. Het belooft een aantrekkelijke uitzending te worden met Rila Reys, Gert en Hermien, Gerard Cox, Mouth en McNeal, Supersister, Cor nells Vreeswijk, Jasperina de Jong en het kinderkoor van Henk van der Velde. NED. II: Calimero, Flipper en Zor- ro vormen het jeugdamusement, dat de TROS tussen zeven en acht uur op het. scherm brengt. Als de gong ter afsluiting van het journaal van acht uur is gegaan, komen Jan Theys en Willie Dobbe het scherm opwandelen voor de presentatie van het spelprogramma Zevensprong. Via. vragen en opdrachten over re creatie en toerisme kunnen een aan tal echtparen een fraaie vakantiereis verdienen. Zevensprong heeft van avond de succesvolle b eatgroep Middle of the Road, Catherina Va- lente en de messenwerpers The two Tornados in huis. Tegen tienen volgt een aflevering uit de serie FBI en dat is tevens hel laatste TROS-pro- gramma. Het verhaal gaat over twee oplichters, die onder verdenking ko- TEL AVIV. Een Egyptische en-.gen Libische overlevende van het onge luk met het Libische lijnvliegtuig dat in februari boven Sinai door Is raël werd neergeschoten, zullen spoedig via Kantara aan het Suez- kanaal naar hun land van herkomst worden overgebracht zo deelde een woordvoerder van het Internationale Rode Kruis in Tel Aviv mee. men te staan als ze bij een bank ge stolen aandelen te koop gaan aan bieden. Vervolgens twee program ma's van de NOS: Uil de Kunst en Eigentijds. VRIJDAG 9 MAART NED. I?~10~A5 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-lovenaar: 18.55 Nieuws: 19.05 paardek* 20.00 Journaal; 20.20 De Mounlies-show; 21.10 Edisons voor de vuist weg: '22.35 Ontdek je plek je: 22i40 Journaal. BELFAST, 7-3. Achter prikkel draad en pantserwagens ka» de be volking van Noord-Ierland zich vandaag (donderdag) uitspreken over de vraag of zij verbonden wenst te blijven met het Verenigd Ko ninkrijk of de voorkeur geeft aan aansluiting bij de Ierse republiek. Sterker dan al in het door geweld geteisterde Ulster het geval was, biedt het stadsbeeld nog meer mi trailleurnesten. nog meer pantser wagens en nog meer in gevechts- HILVERSUM. De K.R O.-t.v. brengt zondag 11 maart a.s. de zesde afleve ring van de Johnny en Rijk-show op hei scherm. Daarin treedt Frans Halsema op met het Engelse ballet ..The second generation". NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Calimero; 19.10 Flipper: 19.30 Zorro; 20.00 Jotirnaal; 20.20 Zevensprong; 21.55* De FBI; 22.50 Uit de kunst; 23.05 Eigentijds; 23.35 Journaal. tenue gestoken militairen. Het zijn de Britse strijdkrachten die er zorg voor moeten dragen dat de Noord ieren zonder intimidatie of geweld hun stem kunnen üitibrqflgqn op de vragen waarop het ant\voord-al 'van te voren vast staat. i j Elke kiezer zal de volgend^ twee vragen worden voorgelegd: 1. Wenst u dat Noord-Ierland deel blijft uitmaken van het Verenigd Koninkrijk? 2. Wenst u dat Noord-Ierland zich buiten hel Verenigd Koninkrijk aansluit bij de Ierse republiek? 4 4 5 w, .ij 4 t BRUSSEL. 5-3. Achttien Europese landen hebben maandag in f Brussel besloten een Europees centrum voor weersvoorspelling op J langere termijn op te richten. Het centrum komt in Reading bij Londen. Er gaan 120 wetenschappelijke onderzoekers werken en het t §aat ongeveer 25 miljoen dollar per jaar kosten. f Tot nu toe zijn alleen weersvoorspellingen van maximaal vier -dagen mogelijk. Als het nieuwe centrum eenmaal draait, hoopt snen tot betrouwbare voorspellingen op een termijn van vier tot t tien dagen te komen. De oprichting van het centrum is een feit f geworden door de ondertekening van een protocol door vertegen- w vvoordigers van de deelnemende landen. j J De deelnemende landen zijn de negen E.E.G.-landcn plus Zweden. f t Finland Oostenrijk, Zwitserland, Portugal. Spanje, Turkije, Joego- t Slavië en Griekenland. Er moest twee maal gestemd worden over J de plaats van vestiging. Tenslotte werd gekozen voor het Engelse J Reading, omdat de Britten dreigden helemaal niet te zullenni«e- t doen als het instituut niet in hun land gevestigd zou worden t i C FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS Eh.... ik vraag helepiaal geen le vensgeschiedenis van je, want ik ben niet nieuwsgierig. Ik vraag evenmin bizonderheden. Je bent een waarde volle kracht op mijn bedrijf, precies zoals ik me de ideale knecht altijd wenste. In ieder opzicht een fijne jongen. Ik respecteer in je, dat je na onze eerste nacht samen jezelf bent gebleven. Waarschijnlijk ben je ge scheiden.. Er zijn van die vrouwen, die er in slagen het leven van hun man zo zuur mogelijk te maken. Hoe lang je getrouwd geweest bent. weet ik niet en hoef ik ook niet te weten. Maar één ding weet ik wel. Kees, die vrouw van jou - aangenomen, dat je gescheiden bent - was een stomme griet, want ze heeft nooit ontdekt, wat ik nu al lang weet: dat jij een juweel van een kerel bent, een geschenk uit de hemel, als^een vrouw zo'n man als jij krijgt. Elke vrouw is egoïstisch, ik ook. Aan de v andere kant ben ik daarom blij. dat het zo met je gelopen is, anders zou ik je nooit ontmoet hebben." Ze nam de kopjes en ging ermee naar het fornuis, waar de koffiepot stond. „Sorry, Kees," zei ze zacht, met haar rug naar hem gekeerd, „dat ik het even oprakelde. Het was niet mijn bedoeling onbescheiden te zijn of je pijn te doen. Het viel me zo maar uit de mond. Voor wal\ mij betreft, verandert er tussen ons niets daar wil il speciaal de riydruk op leggen. Jouw kennende, weet ik nu zeker, dat het niet aan jou gelegen zal hebben, dat je huwelijk strandde Als in tien, vijftien jaar jonger was, wist ik het wel, jongen, Dan zou ik met je trouwen. Dan gaf ik met lief de deze boerderij op Ik heb natuur lijk geld. Daar hoeven mijn lieve stiefkinderen niets van te weten. Ik hang ze niet alles aan de neus en zorg er heus wel voor. dat ik het leeuwendeel van de opbrengst van dit bedrijf in de wacht sleep. Samen zouden we iets nieuws kunnen be ginnen." Ze kwam terug met de beide ge vulde koppen en zette er een voor hem neer, waarna ze hem even over de wang streek. „Maar ik ben bijna vier en veertig, over enige jaren een oude vrouw. Nu zie je 't verschil niet zo erg. Een vrouw verstaat gelhkkig de kunst zich zo op te maken, dat ze er altijd nog enigszins aantrekkelijk uitziet. En jonger als ze in werke lijkheid is. Als wij samen in de stad lopen, ziet niemand, dat ik jaren ou der ben dan jij. Maar over tien jaar ben ik vier en vijftig en jij twee en «.veertig. En nog eens tien jaar verder ben ik vier en zestig en jij twee en s^-ijftig. Dan ben je nog in de kaeht van je leven, terwijl bij mij dan -"Öe aftakeling begonnen is. Dan zal ik het niet meer kunnen opbrengen wat jij nodig hebt. Daarom laten we het zo. Net zo lang als jij het wilt en geen dag langer. Laten we in gods naam in dit opzicht altijd eerlijk te gen elkaar zijn. Daardoor kan ons samenzijn inniger worden, zonder enige spanning. Een huwelijk is een band. Op deze wijze laten we elkaar volkomen vrij". Nog altijd zweeg hij. Terwijl de klok in het grote vertrek tikte, dronk de man van zijn koffie en trok daar na aan zijn pijp, nadenkend voor zich uitstarend. Opeens voelde hij haar hand op de zijne. Ze had hem over de tafel naar hem uitgestoken. Hij keek op en zag een zachte blik in haar ogen. „Ben je nu boos op me. Kees?". Hoofdschuddend en verlegen lachend antwoordde de man: „Wel nee, dat is het niet. Dat kunt u weten Maar dat.,., wat achter me ligt, heeft een cfi^pe \'ond veroorzaakt: Geleidelijk aan gin* hij dicht. En het is net. of hjj nu met geweld openge reten is." Nog altijd hield ze zijn hand vast. „Het spijl me. Kees. Dat was niet mijn bedoeling." „Dat weet ik. Laten we er maar niet meer over praten, boerin. Het is. het is zo pijnlijk voor me. Goed ik was getrouwd. Zeven jaren. Het waren geen vette en geen mage re. Het waren verloren jaren. Ik kan r.iei in bizonderheden treden. Het was allemaal zo.... zó onwezenlijk, als je er op terugziet. Ik was blind verliefd in die dagen. Ze hebben me thuis gewaarschuwd, maar ik gooide mijn kop er tegen Till omdat er voor mij immers geen todromst meer was als boer? Op een eigen bedrijfje? Er was geen geld. geen cent. Mijn broers gingen voor. En daarna was alles op De lege spaarpot was voor Kees. Met de complimenten. Meer niet." „En toen ging je naar de fabriek?" „O nee. niet dadelijk. Ik keeg een baan in een naburige gemeente. Bij de plantsoenendienst. Lekker buiten Het beviel me. Ik was tevreden en kon goed met mijn collega's over weg. In die tijd trouwde ik. Al heel gauw bemerkte ik. dat Hettie - zo heet mijn vrouw - dit werk min derwaardig vond. Ik was immers gemeentearbeider? In een kiel, man chester brodk eir op* klompen? Pre cies, zoals ik thuis &p de boerderij liep. Aanvankelijk dacht ik er niet over mijn baan op-te geven voor an der werk. Daardoor kregen we ruzie In het begin dacht ik; een bevlieging van haar; ze draait wel weer bij. Maar de woordenwisselingen bleven (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7