NIEUWBOUW VAN LAGERE TECHNISCHE SCHOOL SCHOUWEN-DUIVELAND TE ZIERIKZEE OP LANGE BAAN Bioscoop „De Concertzaal" Schoonmaken in Nederland Dode vogels op de kust van Walcheren AGENDA Vier mensen op slag gedood - drie gewond MINIMUMPRIJS VOLLE MELK NU 69 CENT PER LITER LAATSTE NIEUWS Vijf mensen gedood bij ernstige botsing Bouwprocedure niel hervat ZIERIKZEE, 7-3. AI Ie pogingen van de laatste jaren om de bouwprocedure op gang te brengen, om te ko men tot nieuwbouw van een Lagere Technische School voor Schouwen-Duiveland, zijn begin van dit jaar vrij wel op niets uitgelopen. Deze betreurenswaardige mededeling viel dinsdagavond te beluisteren in de algemene ledenvergadering van de Vereniging Technische School voor Schouwen-Duiveland. De voorzitter van de vereniging, ir. J. L. Sloten moest tot spijt van bestuur en leden vaststellen dat dit hoogstwaarschijnlijk bete kent dat de thans negentigjarige L.T.S. het honderdjarig bestaan, naar het zich thans laat aanzien, niet zal kunnen vieren in een nieuw schoolgebouw. Op herhaalde verzoeken om ant woord kreeg de vereniging een brief van het betreffende ministerie waar in wordt medegedeeld dat als gevolg van de uitputting van de betreffende begrotingsposten de procedure om te komen tot hervatting van de plan nen tot nieuwbouw van een techni sche school te Zierikzee niet kan worden hervat. Uit de toelichting van het minis terie blijkt ook dat bij het „afwegen van de urgenties" Zierikzee nog lang niet aan de beurt is. Ir. Van Sloten merkte in dit verband op dat het bestuur over deze gang van zaken toch wel „lichtelijk gegrepen" is, omdat het er op neer komt dat de zaak gewoon-wordt stopgezet, on danks eerder gekregen urgentietoe zeggingen. Intussen is een nieuwe urgentie bepaald en dat betekent dat de school te Zierikzee belangrijk verder - bijna op de vierhonderdste plaats - van de lijst is beland. „Dit is geen urgentielijst meer maar een wachtlijst", zo constateer de de voorzitter. „Het komt er op neer dat we weer helemaal van de grond af zullen moeten beginnen op deze moeizame weg". Groei aantal leerlingen Na deze inleiding, die als gevolg van de inhoud van de mededelingen wat in mineur gesteld was, kon ir. Van Sloten gewag maken van posi tiever zaken. Dankzij de inzet en het enthousiasme van direkteur en lera ren kan gesproken worden van een gezonde ontwikkeling van het on derwijs op de school. Er heerst een goede sfeer, de beschikbare hulp midden (inventaris) zijn thans be hoorlijk voor elkaar. Er is een gestage groei van het aantal leer lingen. Per 1 januari 1972 bedroeg het aantal leerlingen 351, in 1972 werden 122 leerlingen tol de school toegelaten. MAARSSEN, 7-3. In Nederland wordt per jaar ongeveer twee mil jard gulden (plm. 2 procent van het nationaal inkomen) besteed aan het schoonmaken en onderhouden van gebouwen.- Ongeveer 40 procent van de schoonmaakkosten wordt uitgegeven voor yloeronderhoud en 85-90 pro cent daarvan bestaat uit loonkosten. De personeelskosten in deze sector zullen de komende tien jaar waar schijnlijk met 300 procent stijgen. Aldus drs. J. H. de Boer, voorzitter van de directie van Viruly B.V. in Maarssen, op een persconferentie ter introductie van een „Instituut voor Systeemreiniging". Dit instituut gaat economische en technische voorlich ting geven aan grootverbruikers van reinigingsmiddelen en -apparatuur: commerciële wasserijen, bedrijven, ziekenhuizen en andere instellingen etc. SOESTDIJK. Prinses Irene en haar gezin hebben geposeerd voor foto graven en cineasten. Jaime en Mar- garite worden in de wagen gelegd voor een wandeling door de paleis tuin van Soestdijk. Op de achter grond Carlos jr. (Totaal 473). Het aantal leerlingen dat in 1972 de school verliet was 91. Op 31 december 1972 aanwezig: 382 leerlingen. Door de huidige norme ring bleek handhaving van het part- timeonderwijs te Zierikzee niet haal baar, zodat deze onderwijsvorm werd beëindigd. In zijn openings woord deelde ir. Van Sloten verder mee dat het ledental van de vereni ging iets is afgenomen door vertrek en overlijden. Hij memoreerde ver der het overlijden van het lid en trouwe bezoeker van de vergaderin gen, de heer J. L. v. d. Houten. „Praat"- zaken In deze vergaderingen kwamen nog heel wat „praatzaken" aan de orde, die alle min of meer moesten worden bekeken en besproken rnet het statutenboekje in de hand. Zo werd het jaarverslag over 1972 pa ginawijs doorgenomen. Er kwamen bij bestuur en leden heel wat tongen in beweging over het al dan niet wenselijk zijn om de jaarvergadering voortaan iets op te schuiven, om een opeenhoping van administratie ve werkzaamheden in de eerste maanden van het nieuwe jaar te voorkomen. Deze zaak werd aanhan gig gemaakt door de heer H. G. Freriks. Besloten werd thans reeds de eerstvolgende jaarvergadering te doen plaatsvinden op donderdag 21 maart (1974). Bovendien werd tegemoet geko men aan de uit de vergadering naar voren gekomen wens de convocaties (agenda's) voor de vergaderingen in het vervolg wat eerder aan de leden toe te zenden. Een andere kwestie die aanleiding gaf tot heel wat discussie en het op diepen van informatie uit de statu ten was de geagendeerde bestuurs verkiezing wegens periodieke aftre- van vijf bestuursleden. Het be stuurslid. de heer Z. Roseboom. verstrekt met name de heren Freriks en J. C. de Feyfer „inside "-informa tion over de daadwerkelijke inzet van een tweetal bestuursleden die weinig in de vergaderingen verschij nen. Mede naar aanleiding van de gedachtengang van de heer De Fey fer werd besloten in de volgende ledenvergadering te komen met een voorstel tot uitbreiding van het bestuur met twee leden tot in totaal elf leden. De aftredende bestuursleden de heren M. Doeleman HJzn, mr. K. A-. Keuning, Z. Roseboom, ir. J. L. van Sloten en J. v. d. Klooster, wei-den herbenoemd. In de nieuwe kascom- missie werden benoemd de heren H. G. Freriks en J. Quant. Zierikzee - Telefoon (01110) 2770 brengt a.s. zaterdagavond (aanvang 20.00 uur): RIJK DE GOOYER jonBLumiriG ujilleke vfln ommELRoov FRlT/LflmBRECHT/ JEflflIFER UJILLEIÏl/ BOB DE LARGE-flflfW DE LHflGE /VLVIA DE LEUR ROB OU mEE njh FRflfl/UIEI/Z Toegang 14 jaar. Kassa geopend om 19.00 uur. Donderdag 8 maart Zierikzee L.T.S.14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur, „open dag" technische school. Concordia, 19.30 uur, publieke vei ling ingebrachte goederen (bezichti ging vanaf 18.30 uur). Haamstede Kleuterschool, 19.45 uur, ouderavond „De Drie Schapen", 20.00 uur, alge mene ledenvergadering weegbrug vereniging „Beldert". Vrijdag 9 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, optreden „Het Zwarte Theater", (Z.V.U.) Zaal Chr. Geref. kerk, 20.00 uur, al gemene ledenvergadering A.R.P. Jeugdsociëteit „Brogum", 19.30 uur, ledenvergadering „Brogum". Graanbeurs, feestavond Kon. Harm. „Kunst en Eer". Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ver gadering S.G.P. (onderwex-p: „doel stelling der S.G.P.). Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering „Nieuw Leven". Busje botst in Intercity EINDHOVEN, 7-3. Vier mensen zijn om het leven gekomen en drie werden zwaar gewond, toen woensdagmiddag om ongeveer 15.10 uur het Volks wagenbusje waarin zy zaten op een overweg te Best by Eindhoven op de Intercity-trein Den Bosch-Eindhoven is gebotst. de bestuurder, die zwaar werd ge wond, evenals haar echtgenoot, de 40-jarige Th. M. Rooyakkers. Ook zwaar gewond werd het negenjax-ige dochtertje van bestuurder Van de Sande. Het treinverkeer was drie kwax-tier vertraagd. De bestuurder van het busje waax-- in de gezinnen Rooyakkex-s en Van de Sande uit Best zaten, zou door nog onbekende oorzaak zijn afgeleid toen hij de van automatische knip perlichten voorziene overweg op de Nieuwendijk naderde. De man bleef vrijwel ongedeerd. De slachtoffers Om het leven gekomen zijn: de 37- jarige echtgenote van de bestuurder mevi'ouw W. J. M. van de Sande- van de Sande. evenals haar twee kinderen van zeven en acht jaar en de 14-jarige C. Rooyakkex-s. Dit is de dochter van de 37-jarige zuster van Aan gevolgen van klap overleden DEN HAAG, 7-3. De 72-jarige A. Hijsteeg uit Den Haag is woensdag ochtend in een ziekenhuis overleden, volgens de arts aan de gevolgen van een klap die hij in december heeft gekregen bij een overval. Een 19-ja rige sloper uit Den Haag heeft de be- jaarde man 23 december in zijn huis ovex-vallen. De buit bestond toen uit f 1300 en een gouden horloge. Vrouw in liuis overvallen ROTTERDAM, 7-3. De 60-jarige mevrouw C H. uit Rotterdam kreeg de schrik van haar leven, toen zij haar woning aan de Rochusserxstraat binnenging. Zij had de deur nauwe lijks achter zich dicht getrokken of een onbekende man sprong met een mes op haar af, trok haar via de gang naar de keuken. Onder bedreiging gaf de vrouw fl. 200 af Vervolgens wilde de in dringer haar boven in een kast op sluiten. Door het verzet van de vrouw lukte dit niet. Uiteindelijk werd de dame in de bergkast in de hal opgesloten. Een tweede man be vond zich in het huis. Er werd ge beld en daarop kozen beide mannen het hazepad. Na afloop van het avontuur ontdekte het slachtoffer, dat zij ook Duits en Fins geld kwijt was. VLISSINGEN, 7-3. Er spoelen nog steeds dode vogels, olieslachtoffers, aan op de Walcherse kust. De slach ting onder de zeevogels is nu bijna tweeëneenhalve week geleden be gonnen nadat de kust bij Zeeuws- Vlzanderen en België ernstig bevuild raakte door stookolie die waar schijnlijk overboord is gepompt door een schip dat zijn tank schoon heeft gemaakt voor de kust of in de mon ding van de Wcsterschelde. Vox-ige week dx-aaide de wind en de stookolie werd op de stranden van Walcheren afgezet. Er spoelden honderden dode zeevogels aan. Aan het feit dat de vogels dood zijn bij aankomst maken ornithologen op dat de vogels al ver uit de kust door olie bevuild en vergiftigd moeten zijn. Leden van de Christelijke Jeugd bond van Natuurvrienden en de Ne derlandse Jeugdbond voor Natuux-- studie hebben in twee maal 24 uur ruim 400 olieslachtoffers geteld op de Walcherse kust. Enkele weken geleden werden deze aantallen in Zeeuws-Vlaanderen geregistreerd. Vrouw slachtoffer van steekpartij EINDHOVEN. 7-3. Bij een steek partij is de Eindhovense mevrouw M. van de L.-de V. ernstig gewond geraakt, waarbij o.m. haar halsslager werd dooi-gesneden. De vermoedelij ke dader is voortvluchtig. Een twee de man, die zijdelings bij het gebeu ren was beti-okken, kon ter plaatse worden aangehouden. Hij werd latex- weer in vrijheid gesteld. De steekpartij vond plaats voor een café aan het Bxóicknexplein te Eindhoven. Zigeunerv rouwen overvallen oude man BIJLEN, 7-3. In Wijster (gem. Bij len) is woensdagmiddag de 88-;arige alleenwonende L. Woldman door zi geunervrouwen van zijn portefeuille met x-uim f 4000,- beroofd. Vier vrouwen kwamen de woning binnen en doorzochten de kamer. Toen zij niets vonden, haalde een van de vrouwen de portefeuille uit de zak van het colbex-tjasje van de man. Het geld had de oude man pas ontvangen voor het afleveren van vee. RIJSWIJK, 7-3. De minimumprijs voor verpakte volle melk is vastge steld ep 69 cent per liter. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft woensdag een daartoe strekkende verordening zonder hoofdelyke stemming vast gesteld. In een koninklijk besluit, dat maandag 5 maart in het Staatsblad weid gepubliceerd,/vas het daartoe bevoegd verklaard. Minister Langflfian van economi sche zaken, heeft zoals gemeld, zijn fiat niet willen geven aan een mi nimumprijs van 72 cent, zoals door het produktschap was gewenst Evenmin wilde hij de halfvolle melk onder de regeling gebracht zien. In de bestuursvergadéring ont stond een uitgebreide discussie, waarin de heer P J. Hupkes (part. zuivelindustrie) opmerkte dat de verordening niet voldoet aan het vrijwel unanieme verlangen van het bestuur aangaande de hoogte van de minimumprijs, de halfvolle melk en het ontheffingsbeleid. De minister van economische zaken, zo deelde voorzitter ir. B. van Dam mee, heeft toegezegd dat hij de prijs en de afzet van halfvolle melk nauwkeurig zal volgen. Cp voorstel van dr. E. van dc Wiel (Coöp. Zuivelindustrie) z l het pro- duklschapsecretariaat in de komende vier weken zoveel mogelijk mate riaal over het stunten met halfvolle melk verzamelen, zodat men er als nog bij de minister voor kan gaan pleiten, cok dit podukt onder de mi nimumregeling te brengen In Middelbux-g hebben de vogel vrienden nu een opvangscentrum voor de nog in leven zijnde olie- slachtoffex's opengesteld. Tot nog toe heeft men slechts van één meex-koet het leven kunnen redden. Koninklijke familie naar Oostenrijk DEN HAAG, 8-3. De koningin en prins Bernhard zijn donderdagoch tend van Soesterberg naar Lech (Oostenrijk) vertrokken voor een wintervakanlie van ruim twee we ken. De koningin is van plan in ver band met de kabinetsformatie dins dag en zonodig nogmaals later, naar Nederland terug te keren. Daarnaast laat de koningin zich dagelijks op de hoogte houden van het verloop van de formatie. Prinses Ix-ene en haar echtgenoot en prinses Margriet en hun kindex-en zijn woensdagavond per trein naar Costenrijk vertrokken en voegen zich daar bij hun ouders. Mr. P. van Vollenhoven gaat vrijdag per auto. Pinses Beatrix en prins Claus ver trekken volgende week naar Lech. Postauto overvallen LEIDEN, 8-3. Twee gemaskerde mannen hebben donderdagmorgen rond zes uur in de gemeente Alke made bij Roelofsarendsveen een PTT-bestelwagen overvallen. De buit bedraagt enkele tienduizenden guldens. Toen de chauffeur post stukken moest uitladen, dwongen de mannen hem zijn sleutels af te ge ven. De postauto is later leeg terug gevonden. Van de overvallers ont breekt elk spoor. De toestand in Wounded Knee WOUNDED KNEÉ, 8-3. Twee kon vooien vrouwen en kinderen heb ben Wounded Knee verlaten nadat een federale functionaris officieel had bekendgemaakt dat er een im passe is ontstaan tussen de regering en militante indianen die dit dorpje al acht dagen lang bezet houden. De x-egering zei dat zij haar aan bod aan de aanhangex's van de Ame rican Indian Movement (A.I.M.) om te vertrekken zonder onmiddellijke arrestaties te hoeven vrezen, heeft vex-lengd tot donderdag 24.00 uur on ze tijd. Maar leiders van de A.I.M. verklaarden te zullen blijven in het doi'p waar loopgraven zijn aange legd en barricades zijn opgericht. Zij zeiden te verwachten dat de politie na het verstrijken van het ultimatum tegen hen zal optreden. A.I.M.-leider Russell Meane voorspelde dat dit zal uitlopen op een „nieuw bloedbad". Ralph Ex-ickson, speciaal medewer ker van de Amerikaanse minister van justitie, deelde mee dat de mili tante indianen een „laatste rege ringsvoorstel hadden verworpen en dat de eisen van de A.I.M. volkomen onaanvaaxdbaar" zijn voor de fede rale troepen. Stakingsfront wordt breder DRIEBERGEN, 8-3. Uit de infor maties van het aktiecentrum van de drie industriebonden in Driebergen DEN HAAG, 7-3. Een verkeerson geluk dat dinsdagavond op de Leidsc Straatweg te Den Haag is gebeurd, heeft het leven gekost aan vijf men sen. Twee zijn ter plaatse overle den, drie anderen zyn in een zieken huis in Den Haag aan hun verwon dingen bezweken. Hel ongeluk ontstond volgens de politie, toen de auto, bestuurd door een 49-jaiige Hagenaar, rijdende in de richting Wassenaar, met hoge snelheid op de linkerweghelft te recht kwam en daar frontaal tegen een auto met drie inzittenden bot ste. De bestuurder de 49-jarige heer A. K. M. van Glabeek uit Den Haag overleed in het ziekenhuis. De vrouw die bij hem in de auto zat, de 36-jarige mevrouw E. M. Manck-Regtien, was op slag dood. Ook een van de inzittenden van dc aangei-eden auto, de 64-jarige me- rouw A. M. Schx am-Schouw uit Den Haag overleed ter plaatse. Haar man, de 75-jarige W. F. Schram, overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De bestuurster van de wagen, waarin het echtpaar Schram zat, de 23-jarige mevrouw E. M. van Leeuwen-Neuburger, moest door de brandweer uit de totaal vernielde auto worden bevrijd. Ook zij over leed echter enkele uren daarna in het ziekenhuis. Schoolgebouw, 19.30 uur, vergade ring Chi\ Schoolvereniging. Zaterdag 10 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (De Inbreker-). Zondag 11 maart Haamstede Soos „Big S", 15.00 uur-, voorlichting over jeugd- en politiewerk. Maandag 12 maart Zierikzee Concex-tzaal, 13.30 uux-, voorstelling Nieuwe Komedie met „Ra Sho Mon" voor het voortgezet ondex-wijs (ZVU). Nieuwe'rkerk Ons Doi'pshuis, 19.30 uur-, vex-gade- ring landbouwvereniging. Dinsdag 13 maart Zierikzee R.K.-centrum, Mosselstraat, 19.30 uur, contactavond U.V.V. Huis van Nassau, 20.00 uux-, algemene ledenvergadering Veilig Vex-keer Ne derland. Ouwerkerk Dox-pshuis, 19.00 uux-, konlaktavond Vrouwenverenigingen. Donderdag 15 maart Zierikzee Mondragon, bovenzaal, 14.15 uur, voox-jaaxsvergadering afd. Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Vrijdag 16 maart Zierikzee Concordia, 19.30 uux-, avond P.J.Z. Zondag 18 maart Zierikzee Concei-tzaal, (Mondx-agon-foyer), 12.00 uux-, koffie-concert door het Axdito-kwintet (Z.V.U.). Vrijdag 23 maart Haamstede Jeugdsoos „Big S", 20.00 uur, dona- teursavbnd. blijkt, dat de acties in de metaal- en textielindustrie meer over het he le land worden gespreid. De etmaal- en meerdaagse stakin gen waren tot nu toe geconcentreerd in hel Waterweggebied en in Gelder land, maar voor donderdag zijn op de stakingskaart Brabant, Utrecht en Zeeland toegevoegd. Andere provin cies komen er binnenkort by. Een nieuw verschijnsel is voorts dc toeneming van het aantal meer daagse stakingen. Bij scheepswerf Niehuis v. d. Berg in Rotterdam werd twee dagen het werk neerge legd, bij Thomassen in De Steeg is donderdag de derde stakingsdag be gonnen en voor de Schelde en S.K.F. gelden nu stakingen voor onbepaal de tijd. Meer twee - en driedaagse stakingen zijn gepland voor deze en volgende week. Verwacht wordt dat volgende week in Amsterdam bij enkele scheeps werven stakingen zullen worden ge proclameerd. Zaterdag vergadert het personeel van de N.D.S.M. De vak bondsleden bij Verschuren I.H.C.- Amsterdam (700) man kregen toe stemming eventueel een ultimatum te stellen. „Groen licht" (verlof voor het voorbereiden van acties) kregen de actieleiders en vakbondsleden voor Stork-Boxmeer (900). Scheeps werf Vooruitgang en Industrie in Alphen aan de Rijn. (130) en de Ne derlandse Kabelfrabriek in Delfzijl (500). Herstel van torenmolen TIEL, 7-3. De" uit 1674 daterende torenmolen in het Betuwse Lienden. een in Nederland hoogst zeldzaain exemplaar, wordt gerestaureei-d. Door metaalmoeheid aangetaste sta len roeden, waaraan de wieken zijn bevestigd, worden vervangen terwijl tevens de kap van de molen ver nieuwd en waterdicht gemaakt wordt. Hel werk dal in samenwer king met de Rijksdienst voor de Monumentenzoi'g wordt uitgevoerd kost enkele tienduizende guldens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2