RaiffeisenbanKen en Boerenleenbanken noemen zich voortaan kortweg ^renóhoerin Suriname, rumoer, maar geen kijk op een oplossing zierikzeescSe nieuwsbode Dinsdag 6 maart 1973 Nr. 21246 VENSTER BLIK DOOR HET WERELD De Surinaamse stakingen hebben in de eerste plaats een politiek doel: de regering-Sedney te laten vallen. Maar ook als dit doel bereikt wordt verandert er eigenlijk niets - de mo gelijkheden daartoe zijn er eenvou dig niet. De krachtmeting tussen re gering en vakbeweging in Suriname kan echter wel onaangename gevol gen hebben als premier Sedney geen kans meer ziet het te redden zonder een beroep te doen op de Nederland se militairen. Een formaliteit waar bij de medewerking van de gouver neur en van de grote rijksregering nodig is (het Nederlandse kabinet met de twee gevolmachtigde minis ters van de rijksdelen overzee). Met veel geestdrift zullen die er niet toe overgaan; immers zo'n ingrijpen van Nederlandse militairen geeft ter stond de indruk.of in wezen de oucle koloniale toestand nog vanouds voortduurt. Wanneer de bui ditmaal nog over drijft zal - zo is in Den Haag al ge zegd - bij de eerstkomende verande ring in het koninkrijksstatuut de mogelijkheid dat Nederlandse mili tairen worden ingezet verdwijnen. Nederland heeft er niet zo'n behoef te aan op hel wereldtoneel geëta leerd te worden als een koloniale macht. Dat ivordt dan een gerust stelling i>oor Den Haag, maar wat heeft Suriname eraanNiei veel. Wat zich wreekt is dat Suriname zo- ivel politiek als economisch op geen enkele manier een zelfstandige een heid vormt. Economisch is dit zeer duidelijk - meer dan de helft van de beroepsbevolking is werkloos en de industrialisatie, die de financiële rug- gegraat zou moeten vormen, is be perkt en dan nog voornamelijk bui tenlands - waarvan het effekt zon der meer al is dat de bedrijven niet STERK EN DEGELIJK Voor al uw koffers CA&1dam 9 LENGKEEK LEDERWAREN I ZIERIKZEE Ooslerlunds Kerkstraat in het begin van de twintiger jaren. zozeer geleid ivorden door overwe- .gingen van wat voor Suriname het beste zou zijn. Politiek ziet men een scheiding tussen de Creolen en de Hindoesla nen, de verzamelnaam voor de be volkingsgroep van Aziatische her komst. De grootste politieke partijen van elk van de twee groeperingen hebben lange tijd in samenwerking een zeker evenwicht weten te bewa- 'ren. Thans echter is de grote Verenigde Hindostaanse Partij V.H.P. van de grote Creoolse partij N.P.S. losgegaan. De V.H.P. is de grootste en machtigste partij maar in de regering is een van de N.P.S. losgebroken groep P.N.P. even sterk vertegenwoordigd, zelfs met het pre mierschap en andere belangrijke portefeuilles. Zelfstandigheid Maar het gevoelen is algemeen dat de V.H.P. achter de schermen de toon aangeeft. Bij vele Creolen zijn Sedney en de andere Creoolse minis ters een soort verraders die hun volksdeel uitgeleverd hebben aan de Hindostanen: er groeit een tegen stelling zoals men ook in het nabu rige Guyana aantreft, waarbij eigen lijk twee volkeren binnen een lands grens ontstaan in plaats van dat die twee groepen samengroeien tot een natie. *Een tweedracht die onder geen en kele omstandigheid heilzaam werkt, maar die in het door zwakte geken merkte geval van Suriname absoluut funest is. Onafhankelijkheid is zo langzamerhand een begrip waarvoor men ook in Nederland veel gaat voe len, al was het maar omdat men dan van de nare controverses af is.. Maar voor een dergelijke zelfstandigheid zijn de vooruitzichten uiterst be droevend als men de inventaris op maakt: een economie 'die kwakkelt, tweedracht tussen bevolkingsgroe pen de zich niet tot natie' blijken te kunnen vormen, een massale juit- loch van vooral de waardevolle be roepen uitoefenende landgenoten - maar liefst een procent of twaalf leefi in Nederland. De mogelijkheid om het econo misch gesterkte land soepel naar een bevredigende zelfstandigheid te voe ren is er zeker geweest als zowel door investeringen als door een psycholo gisch gericht beleid de voorbereidin gen waren getroffen. Zowel Neder land als de Surinamers zelf lijken die kans voorbij te hebben laten gaan en - van wiens gezichtspunt uit men de zaak ook bekijkt - de voor uitzichten zijn somber. korte berichten uit het binnenland HAARLEM. Aleid Slingerland, heeft teen portret van Godfried aan het Frans Hals museum te Haarlem ten geschenke aangeboden. Het is een houtskooltekening naar model op geprepareerd doek. Aleid Slinger land» maakte meer portretten van GodfriedBomans. LEEUWARDEN. Na uitvoerig be raad hebben b. en vv. van Ameland het stedebouwkundig bureau ir. Oom in Groningen opdracht gegeven het bestemmingsplan buitengebied (na tuurgebieden) gereed te maken voor tervisielegging. In dit bestemmings-' plan mag volgens de opdracht van het college geen i-ekening worden gehouden met de gaswinning. DEN HELDER. Nog altijd heeft de 29-;,arige Duitser Gunther Heine- mann, die sinds vorige week op het politiebureau in Den Helder ver blijft, niets willen zeggen over de verblijfplaats van de 3,3 miljoen mak (circa 3,3 miljoen gulden), die hij uit een geldtransportwagen in Dusseldorf heeft verduisted AMSTERDAM. De tweewielcr- rav "7-3 heeft tussen- 24 februari en 4 maart 111.470 bezoekers getrokken In 19G8 waren het er 47.970 en de ge combineerde caravan-tweewielerten- toonstelling in 1970 trok 147.750 be zoekers. De exposanten van fietsen, bromfietsen en motorfietsen zijn te vreden met de resultaten van de tentoonstelling, volgens de Rai. Onze tuin vraagt meer aandacht COEVORDEN. Een felle brand heeft gewoed in de magazijnen van de Nederlandse bontweverij in Slag haren (gem. Hardenberg bij Coevor- den). De schade loopt in de miljoe nen volgens de politie. De brand blijkt veroorzaakt te zijn doordat enkele kinderen een vuurtje hadden gestookt in de afvalcontai ners ROTTERDAM. De Haagse zeT. nUwarts D. C. Goedhart zou gaarnfe zien, dat de kinderen van 0 tot 5 jaar meerdere malen per jaar door de arts worden gecontroleerd. Met een vroege dianostiek bij het jonge kind kan volgens hem veel ellende op la tere leeftijd, worden voorkomen. UTRECHT, 5-3. De 42-jarige Utrechtse caféhouder J. L. M. Evers is zondagmiddag in zijn café „De Witte Haan" aan de Neude neerge stoken en ernstig gewond ge-raakt. Twee Surinamers, die er van wor den verdacht bij de steekpatij be trokken te zijn, zijn nog voortvluch tig. De twee zijn „oude bekenden" van de politie. Het feit dat - de caféhouder zijn zaak voor bepaalde Surinamers on der wie beide verdachten- tot ver boden gebied had verklaard omdat ze er hash aan de man probeerden te brengen is hem volgens de politie waarschijnlijk noodlottig geworden. De man zou al herhaaldelijk zijn be dreigd. Of de tuin groot is of klein, grond is de onmisbare basis voor alle plantengroei en de samenstelling er van beslist in hoofdzaak over de mogelijkheden van de tuinliefhebber Op zware klei groeien geen coni feren of heideplanten, op duinzand zullen de meeste planten niet groei en. Wat iedere tuingrond regelmatig nodig heeft is een organisch grond- verbeterend middel. Dit maakt de grond kruimelig, waardoor water in de juiste hoeveel heid wordt vastgehouden en de wor tels kunnen ademen, drinken en voedsel opnemen. Daarvoor is samenspel nodig tus sen allerlei voedingsstoffen, in de eerste plaats stikstof, fosfor en kalk en daarnaast nog sporenelementen, die onmisbaar zijn voor de planten groei. Voor zo'n broodnodige rugge steun is gelukkig VAM siertuincom- post. Een goed produkt met bijzondere eigenschappen, die door 's werelds oudste en grootste compostproducent speciaal werd samengesteld voor de particuliere tuinen. Dit VAM produkt is zelfs méér dan fijne compost, het bevat bovendien alle nodige voedingsstoffen voor ga zon of border, het is in een keer een volledige bemesting. WESTERSCHOUWEN. Enkele trieste specima van olieslachtoffers op het strand in de Westhoek. Vorige week kwam de olievervuiling stevig in het nieuws. De dode vogels zullen er geen kennis meer van nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 22 FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS „Jawel Tol er een aardige, jonge vrouw in je leven komt. Waar je verliefd op wordt. En dan?" Zijn gezicht betrok. Hij ging ver der eten. Met een vreemd klinkende stem antwoordde hij: „Dat dat is voorgoed voorbij. Ik ben tevreden met mijn positie hier in huis. Van maandag tot en met zondag. Dat is duidelijk genoeg. Dat is duidelijk ge noeg. niet?" Ze begreep hem en knikte. „En als ik nu eens op een keer genoeg van je krijg?" Hij haalde de schouders op. „Dan heb ik pech gehad, pak ik m'n boeltje en probeer ergens anders mijn geluk te vinden. Sans rancune. Ik zal u er heus niet lelijk om aan kijken. U bent hier de baas. dus „Wedden, dat ik het langer met jou uithoud dan jij met mij?" Hij legde de lepel neer. haar op nieuw verbaasd aankijkend. „Is dat iets om een weddenschap voor aan te gaan?" weerlegde hij, zonder een rechtstreeks antwoord te geven. „Het leeftijdsverschil, Kees. Jij bent twee en dertig en „Drie en dertig." Ze keek hem verwonderd aan. „Wanneer ben je dan jarig geweest?" Hij lachte even. glunderend, omdat hij het verzwegen had. „In januari. Maar wat doet dat er toe?" „Niet leuk, he? Je had eigenlijk moeten tracteren," merkte ze la chend op. „O. dat kan nog. Zeg maar. wat u wilt hebben: gebakjes? Hartige hapjes? Zorg ik ervoor, dat het er volgende week zaterdag is." „Het was natuurlijk maar een grapje. Enne ik had je een ca deautje kunnen geven." „Ik heb geen wensen, boerin. Heel aardig van u en ik weet, u kennen de, dat u het gedaan zou hebben. Misschien heb ik het juist daarom voor mezelf gehouden." Ze keek hem enige tijd nadenkend aan. Op scherpe toon vroeg ze plot seling: „Zeg, jij bent toch niet ergens voor op de loop, he? Je hebt toch ze ker niets uitgehaald, dat je je op sluit in deze uithoek van het land?" Kees zocht voorzichtig naar het antwoord. „Als u soms bedoelt, dat ik iets strafbaars heb gedaan, dan is het antwoord vanzelfsrpekend: nee. En op de loop zijn misschien zou je het zo kunnen noemen. Het werk. dat ik deed. was voor mij een verschrikking. In een fabriek en aan de lopende band. Laat ik er over zwijgen". Ze kon het begrijpen. „Een boe renzoon kun je niet opsluiten in een fabriek. Waarom ging je dat werk doen? Mij dunkt, er was toch wel iets andei-s voor jou? Buitenwerk? Hoe ter wereld hebben ze jou zo ver gekregen, dat je in een fabriek ging werken?" De man loosde een zware zucht en begon weer te eten. „Praat er niet verder over, boerin, want het was de naarste episode uit mijn leven.' Gedurende lange tijd was het stil Toen hij zijn bord wegschoof, vroeg ze: „Wil je nog wat?" Hij schudde zijn hoofd. „Het was lekker en het ging tamelijk gemak kelijk. Maar ik heb echt genoeg. Ik had niet veel trek." Gelijk stond hij op. „Ik zal eens gaan kijken, of al les in orde is op het erf." Later op de avond, toen ze koffie dronken, begon de boerin op kalme toon. zonder hem aan te kijken: „Veel weet ik niet over je, al ben je hier nu bijna een jaar. Dat je boe renzoon bent en broers hebt, dat je uit Zuid-Holland komt en dat je op een fabriek werkte, voor je je hier presenteerde. Dat is zo ongeveer al les. Maar vandaag is me in ieder ge val één ding duidelijk geworden. Jij bent getrouwd geweest, he?" Als de boerin hem onverwachts een klap in het gezicht had gegeven, zou hij niet meer geschrokken zijn geweest. Hij liet de pijp uit zijn han den vallen. De lange, houten pijp. die zwart berookt was. en die hij nog steeds niet wilde ruilen voor een nieuwe. Om zich enigszins een hou ding te geven, bukte hij zich om het voorwerp op te rapen, waarna hij verder ging met het vullen uit zijn tabakszakje. En voelde zich rood worden. Toen hij de vrouw eindelijk weer aankeek, zag hij, dat haar blik strak op hem gevestigd was. En om dat hij nog altijd niet sprak, knikte de boerin een paar keren. „Je hoeft het niet te ontkennen. Kees, de schrik en je gezicht hebben je verraden. Ik ken je nu zo onge veer een jaar en in menig opzicht ben je een open boek voor me. Ei genlijk had ik het kunnen weten na die eerste nacht, toen we samen wa ren. Ik had al heel spoedig door, dat jij in dit opzicht een man van erva- rjng was. Maar het drong niet vol doende tot me door. Ik was blij. Ik mag je. dat weet je. Anders zou ik het nooit zo ver hebben laten komen. Ik wilde het tenslotte zelf. Ondanks de plotseling gewijzigde situatie en verstandhouding tussen ons, maakte je er geen misbruik van. Integen deel. Van maandag tot zaterdag bleef je de knecht, zoals je je van de eer ste dag af manifesteerde. In die tus senperiode ontpopte je je als een volleerd minnaar. Dat wees op er varing. maar ik zei het al. daar dacht ik toen niet dieper over na. Nu, van avond, zijn m'n ogen opengegaan. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7