MEETSTATION BIJ ZIERIKZEE ZENDT GEGEVENS NAAR MIDDELBURG OVER ZWAVELDIOXYDE IN DE LUCHT Remmen het euvel AGENDA VERVOER „Veldslag" in Pui merend lili<: - Gevaarlijke toestand in de ziekenhuizen Plan om Paramaribo in brand te steken Beeld van Rode Kruis-koionne te Zierikzee ZIERIKZEE. 5-3. Dezer dagen is het Zeeuwse deel van het nationale meetnet op één punt na in werking ge treden. Vijftien meetstations in Zeeland, waaronder één hij Zierikzee aan de Lange Slikweg, zenden 24 uur per etmaal elke minuut automatisch gegevens over de eventuele aanwezigheid van zwaveldioxyde (S02) in de lucht, door aan het regionale meetcentrum in Mid delburg. Nogal wat nieuw ingekomen bewoners van Zierikzee (en voor andere plaatsen in de regio geldt hetzelfde) verbazen zich over het feit, dat het openbaar vervoer geen mogelijkheden in zich heeft een (volle) avond door te brengen over water, hetgeen vertaald bete kent, b.v. Goes of Middelburg. Men kan er wel naar toe reizen op een aangenaam uur, maar niet meer terug, als - om een voorbeeld te noemen - een Z.Y.U.-voorstel ling te Middelburg is afgelopen. Bewoners uit de streek afkom stig zullen zich daar minder over verbazen, omdat er nog een duide lijke herinnering is aan een veel stringenter isolement. Er was op een gegeven moment zelfs geen bootverbinding meer, zodat ook het vrije vervoer aan de over kant gekluisterd was. Maar dat is allemaal voorbij. Blijft het feit dat het openbaar vervoer het reizend publiek aan de overkant van de brug niet helpen kan. Mensen die elders in het land vroeger rustig om elf uur in een bus stapten en over soms nog grote afstanden werden vervoerd, ver bazen zich daar over en snel wordt de vraag er aan vastgekoppeld: is daar niets aan te doen? Met zo n soort probleem zit men onmiddellijk aan de economie vast gekit. Een degelijke vervoersmaat schappij - in easu de B.T.M. - zou het stellig ook wel willen, maar de vraag is of het kan. Kan het prak tisch^ kan het binnen het kader van de noodzakelijke rentabiliteit? Voor zover wij zijn ge-infor- meerd, kan een dergelijke service uitbreiding op dit moment niet. Het betekent echter niet dat een late vervoersmogelijkheid naar Schouwen-Duivèland niet tot de aanvaardbare verlangens behoort en zal blijven behoren. Er zit namelijk nog een kant aan deze zaak. De rijksoverheid doet immers de nodige moeite minstens de aandacht te vestigen op het openbaar vervoer, onder invloed van de geweldige autodrang, die liet leven steeds meer gaat be-in- vloeden. Gestreefd zal derhalve dienen te worden naar gelijkwaardige moge lijkheden van openbaar en vrij vervoer. In de praktijk is dit wel licht nooit geheel te bereiken, maar zo n punt als „niet meer kun nen thuis komen 's avonds" springt er toch wel. lelijk uit. Als de vervoersmaatschappij kan aantonen, dat een lijn als de ge wenste volstrekt onrendabel is, mag niet in redelijkheid worden verlangd, dat zon lijn er toch komt. Toch zou een „nacht-ex press" uit het Goese land een bij zonder welkome service zijn voor tal van mensen. Te denken ware wellicht aan subsidie, aan een ho ger (avond) tarief en dat soort za ken en we duiven hier ook wel pleiten voor de instelling van een „comité van avondreizigers", dat de publieke opinie kan bespelen, contacten onderhouden met de vervoersmaatschappij en (mede) zint op financieringsmiddelen. Dan blijft er nog een duidelijk misschien over, maar in de loop van tien jaar is in deze regio al veel veranderd. Er is tenslotte met betrekking tot het onderhavige probleem, nooit „nooit" gezegd. KERKWERVE. De wereld, gonst van slecht nieuws en de mensen zijn (soms) hyena's voor elkaar, maar het neemt allemaal niet wegdat de somberheid van de vaderlandse winter (winter was het eigenlijk niet) staat te verdwijnen voor het licht van voorjaar en zomer. Terwijl Fuut in Zeeuws meetnet Het nationale meetnet, waarvan het centrum in Bilthoven is gevestigd, en dat in totaal ongeveer 300 meetsta tions telt. krijgt - ook weer automa tisch via vaste telexlijnen - alle ge gevens van de tien regionale meet- centra, waaronder Middelburg. Doel van het meetnet is in de eerste plaats een zo volledig mogelijk in zicht te verkrijgen in de mate van luchtverontreiniging in de verschil lende delen van het land. De over heid kan daardoor beschikken over gegevens die van groot belang zijn voor het voeren van een beleid. Een doel is ook het signaleren van on gunstige meteorologische omstandig heden, waarbij de verontreinigings graad van de .hicht kan oplopen. Het is de bedoeling de meetnetten in België. West-Duitsland en Neder land op elkaar aan te sluiten. Het is duidelijk dat er uiteindelijk over het gehele grondgebied van de Benelux en West-Duitsland dus een gelijkvor mig net van meetstations ontstaat. Meetstation Een meetstation - waai'van er dus één bij Zierikzee staat - bestaat uit een kast, waarin zich één of meer opnemers en elektronische appara tuur bevinden. Een meetpaal behoort tot de uitrusting; deze is 3.40 mhoog. De door Philips ontwikkelde opne mer voor het continu en automatisch meten van de SO-2-concentratie, is zó opgezet dat een onderhoudsbeurt om de drie maanden voldoende is. De lucht wordt aangezogen via een kop', die op de paal is geplaatst. In die kóp zit, onder een beschermend gaas, een glasvezelfilter, dat stof ver wijdert. Het filter wordt verwarmd om condensatie in de aanzuigslang tegen te gaan. Vervolgens passeert de lueht een filter dat bepaalde stoor- cömponenten verwijdert en wordt de' telexen de zorgen van moeder darde, bijna niet aangetikt kunnen krijgeii, worden onder Kerkwerve de voorjaarslammetjes geboren. Zo mdur ongemerkt bijna is het jeugdig huppelgoedje in de ivei verschenen. Op een moment - moeder schaap keek. er mooi raar van op - is een door een meetcel gevoerd. Deze meet- cel bevat een waterige oplossing van enkele chemische stoffen, die door een thermostaat op 35 graden C. ge houden wordt. Het daarna volgende proces, waar aan elektroden, een kraan met de standen „meten", „nul", „ijken", ak- tieve koel, een koelelement enz. te pas komen, resulteert uiteindelijk in de overdracht van het meetsignaal (elke minuut) aan de computer van het regionaal meetcentrum via een telefoonlijn. ZIERIKZEE, 5-3. Van de 23 ge slaagden voor het E.H.B.O.-dipIoma hebben er zich 19 personen aange sloten bij het Rode Kruis Korps. Het korps telt momenteel 85 kolonnele- den, w.o. de kolonnekommandant, de leidster-helpsters, 3 R.K.K.-verpleeg- sters, 3 groepshoofden, waarvan één 3e en twee eerste klasse, 1 groeps- kommandant en 1 plv. groepskom- mandant. Verder 7 helpers en 20 leerling-helpers, 3 helpsters le klasse, 3 helpsters 2e en 17 3e klas helpsters, tevens 24 leerling-help sters. In opleiding lot helper/helpster 3e klasse zijn momenteel nog 9 dames en 1 heer, zij hopen op 12 mei a.s. examen te doen (in Goes), ter ver krijging van het zakboekje. Verschillende helpsters en ook één helper hebben zich gemeld voor hulp bij de .vakantieweken in de „Valken berg" en „IJsselvliedt", de eerstko mende week waar hülp wordt gebo- man naderbij geslopen, die ook dit nieuws aan de vergetelheid ontrukte. Schaap zijnwaken over de lamme ren en grazen onder Kerkwerve. dal moebest wat. zijn. Het is ander nieuws" en niet eens zo gek. (Polo: Zierikzeesche Nièuwsbode) Overzicht regionaal meetcentrum Middelburg. Links de recorder en au tomatische schrijf machine waarop per uur de meetwaarden ivorden uit geschreven. Op de achtergrond de dialoog-schrijf machine, waarmee wordt gecommuniceerd met de com puter, welke rechts staat opgesteld. Op hei front van het achterste seg ment is de snelle ponsbandlezer zichtbaar. Via dezelfde lijn kan vanuit het regionale centrum de kraan voor de drie standen en voor de nulwaarde bepaling worden bediend. Windmasl Zes van de Zeeuwse meetstations - waaronder die bij Zierikzee - wor den tevens voorzien van een wind- mast (10 m hoog). Deze masten leve ren - ook weer via de telefoonlijn - gegevens over (voorlopig) windrich ting en windsnelheid en te zijner tijd ook over de temperatuur aan het re gionale meetcentrum. De windmas- ten worden in de komende weken geplaatst, waarna zij worden aange sloten. den is „IJsselvliedt" en wel van 26-31 maart. Ook voor de Zeeuwse boottocht (30 april-5 mei) hebben zich gegadigden aangemeld en gaat ook één R.K.K.-verpleegster mee. De Zeeuwse week die in de „Val kenberg" wordt gehouden van 14-19 mei wordt ook door de Zierikzeese kolonne van personeel voorzien. De enige persoon die over dat alles zijn wenkbrauwen fronst is de pen ningmeester en terecht, want hij heeft het zwaar te verduren. Ook vrijwilligerswerk brengt kosten met zich mee. Stropen in Brabant DEN HAAG, 5-3. Minister Van Agl heeft opdracht gegeven het in de Kempen en de Meijerij optredende velddienstdetachement van de Rijks politie met enig personeel en pas send materieel uit te breiden ten einde de gesignaleerde stroperijen een halt toe te roepen. Mankracht en uitrusting van het detachement waren onvoldoende om de, volgens kranteberichten „moor dende", strooppartijen op afdoende wijze te bestrijden. De bewindsman heeft dit maandag geantwoord op schriftelijke vragen van het kamer lid Cornelissen (KVP). LONDEN, 5-3. In een aantal van de 900 ziekenhuizen in Lenden, die getroffen worden door een staking van het niet-medisch personeel, loopt de behandeling van patiënten gevaar. Artsen in deze ziekenhuizen spreken van een „ernstige situatie". Een woordvoerder van het St. Bartholomeus-ziekenhuis, een van de grootste in Londen, zei „we moe ten veel mensen met kwaadaardige kanker-gezwellen naar huis -sturen, DEN IIAAG, 5-3. De Surinaamse regering heeft een volledig plan ont dekt om Paramaribo in vlammen te laten opgaan. Zij heeft ontdekt dat er massa's molotov-cocktails zijn ge maakt en dat, onder andere uit Bra zilië, wapens het land zijn binnen gesmokkeld, om de macht over te nemen. Dit heeft de gevolmachtigd minis ter van Suriname, dr. J. D. v. Pola- DRIEBERGEN, 5-3. De algemene verkeersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen heeft een overzicht ver strekt van alle geconstateerde ge breken aan voertuigen tijdens lande lijke controles in de jaren 1971 en 1972. In totaal werden 13.109 voer tuigen gecontroleerd waarvan er 1134 uit het verkeer moesten worden genomen. Veruit-de meeste voertui gen vertoonden technische gebreken aan de remmen. Van de 4943 geval len hadden er l818 betrekking op dit onderdeel. PURMERENB, 5-3. Bij een „ve!d- slcg" cp de Koemarkt in Purmerend zijr. zaterdagavond ongeveer dertig t afcbezcckers gewond geraakt. Van de zeven die zich in bet ziekenhuis moesten laten behandelen werden er twee opgenomen. Een met een hersenschudding en een met diepe vleeswonden aan hoofd' en gezicht. De verwondingen van d3 anderen varieerden van een ontwrichte schouder tot hersen schuddingen en snijwonden. •/De politie van Purmerend. geassis teerd door talrijke agenten van korpsen uit Waterland, arresteerde in totaal zes personen, allen Zaan dammers, ze werden ingesloten we gens openlijke geweldpleging. Bulgaarse verloofde mag komen ROTTERDAM, 5-3. De Rotter damse journalist Renae Jansen (28) hoopt zijn Bulgaarse verloofde Julia over een goede week op Schiphol te verwelkomen. Hij vertelde maandagmiddag dat zij nu een paspoort heeft gekregen en vermoedelijk volgende week dins dag op het vliegtuig naar Nederland zal stappen. Sinds zijn uitwijzing uit Bulgarije begin december heeft Renae de vrouw met wie hij wil trouwen niet meer gezien, terwijl het lange tijd onzeker was of dat ooit nog wel zou gebeuren. Poging jong echtpaar dood te rijden ROTTERDAM, 5-3.. De Rotterdam se politie heeft de 30-jarige Turkse havenarbeider Y. S. gearresteerd, omdat hij ervan wordt verdacht in de nacht van zaterdag op zondag in Rotterdam te hebben geprobeerd een jong echtpaar met zijn auto dood te rijden. De Turk zou met grote snel heid zijn ingereden op de 22-jarige Pakistaanse man en diens 23-jarige Nederlandse vrouw, die toen op de Walenburgerweg liepen. De man moest in bewusteloze toestand in een ziekenhuis worden opgenomen. De vrouw liep een gebroken been op. De Turk werd later door de politie aangehouden. Broertjes betrapt bij inbraakpoging DEN HAAG, 6-3. Twee broertjes van 12 en 14 jaar zijn om kwart voor drie in de nacht (zondag op maan dag) door de politie in Den Haag op heterdaad betrapt toen zij probeer den in te breken in een sigarenwin kel. Uit de sponning van een raam had het jeugdige inbrekersduo de stopverf al verwijderd. Een buurtbe woner had de politie gewaarschuwd. Steekpartij bij carnaval in Venlo VENLO, 5-3. Vier mensen hebben ernstige verwondingen opgelopen tijdens een steekpartij in een dans zaal in Venlo in de naoht van zon dag op maandag. Bij een massale vechtpartij kreeg de 31-jarige L. van D. een steek in de nek van een nog onbekende dader. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Venlo. Zijn vrouw en haar broer en een Duitser uit het nabij gelegen Koudenkerke raakten ook gewond bij het handge meen, dat ontstond na een schermut seling tussen enkele vrouwen. De politie heeft nog niemand kunnen aanhouden. die geopereerd moeten worden Chi rurgen zeggen dat het wel eens een zaak van leven of dood zou kunnen zijn". Na de uitbreiding van de staking bij de gasbedrijven moeten 4,3 mil joen huizen het nu doen met ver minderde gasdruk. 50.000 huizen, 1.200 scholen en 2.500 bedrijven krij gen helemaal geen gas. Ook het forenzen-verkeer van en naar Lon den ondervindij vertragingen als ge volg van de prik-acties. nen, maandagochtend op een pers conferentie in Den Haag verklaard. Dr. Polanen weigerde te zeggen om hoeveel wapens en molotov cocktails het ging. Hangende hel onderzoek zou het niet verstandig zijn concrete mededeling hierover te doen, aldus mr. Polanen. Hij be perkte zich er toe te zeggen dat het om een aantal ging dat, gezien het inwonertal van Suriname, een po tentieel gevaar opleverde voor de. de openbare orde. Dinsdag 6 maart Zierikzee 20.00 uur, Vereniging Technische School. Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. van Oudleerlingen. Scharendijke Mölen „De Lelie", vergadering land- bouwvereniging. Woensdag 7 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag van de NCVB Varremarkt, 7.30 uur v.m. start ex cursie Fok- en Controlever. Sch.-D. Geref. Verenigingsgebouw, 20.00 uur. vergadering Ger. Vrouwenver. Haamstede R.T.M.-Hotel, 10.00 uur v.m., Ned. Ver. van Huisvrouwen. Nieuwerkerk Geref. kerk, (hal), 19.00-20.00 uur, boekenverkoop Ned. Bijbel Genoot schap. Donderdag 3 maart Zierikzee L.T.S., 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur, „open dag" technische school. Dreischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, alge mene ledenvergadering weegbrug vereniging „Beldert". Vrijdag 9 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, optreden „Het Zwarte Theater", (Z.V.U.) Zaal Chr. Geref. kerk, 20.00 uur, al gemene ledenvergadering A.R.P. Jeugdsociëteit „Brogum", 19.30 uur, ledenvergadering „Brogum". Graanbeurs, feestavond Kon. Harm. „Kunst en Eer". Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering „Nieuw Leven". Zondag 11 maart Haamstede Soos „Big S", 15.00 uur, voorlichting over jeugd- en politiewerk. Maandag 12 maart Zierikzee Concertzaal, 13.30 uur, voorstelling Nieuwe Komedie met „Ra Sho Mon" voor het voortgezet onderwijs (ZVU). Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 19.30 uui-, vergade ring landbouwveren'iging. Vrijdag 16 maart Zierikzee Concordia, 19.30 uur, avond P.J.Z. Zondag 18 maart Zierikzee Concertzaal, (Mondragon-foyer), 12.00 uur, koffie-coneert door het Ardito-kwintet (Z.V.U.). KAMPALA. President Amin van Oeganda heeft bekendgemaakt dat alle zaken aan de voornaamste win kelstraat van Kampala, behalve ban ken, „door zwarte Oegandezen moe ten worden gedreven en beheerd". ZOTTENFEEST Omdat het buisje zo weelderig uitstraalt, is er in deze contreien voor de kijkende „men" toch iets zichtbaar geworden van het zotten- feest, dat elders zo driftig bloeit, zij het dat het (helaas) niet altijd smet teloos verloopt. Maar dat laatste is natuurlijk de bedoeling niet. Van morgen sprak ik nog iemand die gis teren naar Breda was getogen en daar barre toestanden aantrof. Hij verbaasde zich er over; hier alles rustig en netjes plichtjes doen, krantje lezen, buisje kijken en daar - zo kort van hier - een onstuimige en deinende feestmassa, verkleed, gemombakkesd en gepilsd. „Het moet in het bloed zitten", zeggen de kenners en er komt ook wat traditie aan te pas. Dat zal wel waar zijn, want de Zeeuwse geest is een analytische, een de kat-uit-de- boom-kijkerige en we vinden snel iets gek, te gek zelfs. Ooit hebben we (ver voor de ramp) eens met een clubje vrienden een Oranjefeest willen laten explo deren en er kwamen carnavaleske toestanden aan te pas. Ter inleiding allerlei kledingstukken, vermommin gen en omdat iedereen wist voor de leeuwen geworpen le worden, werd er vooraf een oranjebitterlje gedron ken, om niet al te bedeesd op het Ha venplein te arriveren. De gevolgen waren verschrikkelijk. Onmiddellijk trad. een volstrekt isolement in tussen het groepje als dwazen bestempelden en de rest van hel publiek, dat het feest innerlijk stond te verwerken. Velen maakten het typerende teken met de vinger naar het voorhoofd. De gevoelens ■werden door een vrouw in de massa gevoelvol vertolkt: „die bin gek!" Men ziet hoe diep het wantrouwen in ons zetelthoe diep ook de kloof is lussen degenen, die de zotternij bijna professioneel be-oefenen en de nuchtere Zeeuwen van de klei, die niet zo nodig moeten met serpètines en feestneuzenMaar .er moeten wel knappe psychologen aan te pas ko men om uit te maken wie het ge lukkigste zijn. Vandaag, dinsdag, is dat niet zo'n probleem. Men moet eens een kantoor in Limburg of Bra bant. bellen. De juffrouwen zijn ge woon niet te verslaan. Ze fluisteren, die arme schatten! SCHIEREILANDMAN Ander niemvs 'tJg'i, Stakingen in Londen Allerlei aktiviteilen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2