S>e (Srsnabosrin ZT™ Raad welwillend achter plan bestemmingsplan voor dorpskom Groot brood j Rijk laat stormschade molens herstellen Hoop voor Aktiecomité Ellemeet SCHARENDIJKE. 28-2. De raad van Middenschouwen kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke. Wet houder J. Boot was met kennisgeving afwezig. Een 46-tal inwoners uit Elle- meet waren als toehoorders aanwezig in verband met een tweetal ingediende verzoeken van het actiecomité met betrekking tot de leefbaarheid van hun dorp. Vastgelegd werd de nadere beslissing van de raad, dat de aannemer W. Lemsom te Kerkwerve mede zal worden uitgenodigd voor het opgeven van een prijs voor uitbreiding en verbouw van het gemeentehuis te Scharen- dijke. Onder de ingekomen stukken be vond zich een brief van het initiatie comité „Vrede voor Vietnam" met het yerzoek tot ondersteuning van de adoptie van de Noordvietnamese plaats Hon Gai. De raad ging er mee akkoord, dat het verzoek in een ver gadering van b. en w. zal worden l esproken ten einde de gevoelens van de andere gemeenten te verne men. Ingekomen was verder een. ver-, zoekschrift, van het aktiecomité uit Ellemcet, waarin de bezorgdheid wordt uitgesproken over de toekomst van het dorp en waarin gepleit wordt voor het bouwen van een tien tal woningen met betaalbare huren zoals b.v. in de gemeente Goirle is geschiedt. Het verzoekschrift is on dersteund door de handtekeningen van 142 meerderjarige inwoners van Ellemeet. Begrijpelijk De voorzitter deelde mede, dat de verontrusting van de inwoners be grijpelijk is. Sedert een reeks van jaren zijn geen huurwoningen in El lemeet gebouwd, waardoor de ach teruitgang van het dorp zijn intrede heeft gedaan. Spreker stelde voor, dat b. en w. met het aktiecomité in overleg zullen treden om na te gaan wat gedaan kan worden. Geleidelijk aan komt er in Ellemeet wat meer bouwakti- vïteit. Een 4-tal gegadigden heeft zich voor het bouwen van woningen aangemeld. Wat betreft het bouwen van een tiental woningen is wijziging van het bestemmingsplan nodig, daar hiervoor geen bouwgrond beschik baar is. In een door het aktiecomité ge maakte maquette, welke in de raads zaal was geplaatst, is een indicatie gegeven voor uitbreiding van de kom van Ellemeet. B. en w. zijn be reid serieus te werken aan het plan tot uitbreiding van de kom. Eerder pleidooi De heer L. C. Hart maakte er ge wag van. dat hij reeds in oktober van het vorig jaar in een vergade ring van de raad had gepleit voor het bouwen van woningen in Elle meet. De heer Wessels was van mening, dat het bouwen van woningen in Ellemeet is toe te juichen. De heer M. Boot releveerde, dat het resultaat van de besprekingen van het college en de aktiegroep dient te worden afgewacht. De voorzitter zette uiteen, dat de bouw van woningen zich de laatste jaren heeft geconcentreerd in Kerk werve en Scharendijke en wel om de volgende redenen: de aanvragen om woonruimte waren in deze kernen groter; bij het bouwen van woningen moest dit geschieden met een minimum aantal van 20 op één bouwplaats (en kele malen moest, met een kleiner aantal genoegen worden genomen); een bijkomstige factor was, dat in Kerkwerve en Scharendijke op rui mere schaal bouwgrond aanwezig was. De belangrijkste factor was evenwel het aantal aanvragen om woon ruimte. De raad kon zich verenigen met het voorstel van b. en w. met be trekking tot de behandeling van het verzoekschrift. De raad besloot voor de kom van Ellemeet te verklaren, dat een be stemmingsplan in voorbereiding is. Hiermee kan volgens de voorzitter de procedure voor het bouwen van een woning voor een toekomstig in woner waarschijnlijk versneld wor den. Een plaatje van de dokterswoning te Noordgouwe in 1912. Naar aanleiding van een hierover ontvangen brief van gedeputeerde staten besloot de raad niet toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor het verrichten of doen verrichten van metingen voor lucht verontreiniging daar het belang van de gemeente bij een dergelijke rege ling maar zeer beperkt is. De heer M. Boot vond het eigenlijk wel jammer, dat de gemeente Mid denschouwen niet solidair kan zijn door tot de gemeenschappelijke re geling toe te treden. Gemeente voldoet aan verplichtigen De voorzitter deelde mede, dat b. en w. van mening zijn, dat de ge meente Middenschouwen met de be taling van een bijdrage van f 0.10 per inwoner aan zijn verplichtingen voldoet. Gelet op de positie van de gemeentebegroting voor 1973 moe ten geen nieuwe niet noodzakelijke lasten voor rekening van de ge meente worden genomen- De heer I-. C. Padmos kon zich volkomen met het standpunt van de voorzitter verenigen. Aan de Stichting C.J.V.-kamp Zierikzee zal een eenmalige subsidie van f 0,10 per inwoner worden ver strekt in de aanloopkosten van een opgericht kamp te Renesse. De heer M. Boot stond volkomen achter het voorstel van burgemeester en wet houders en was van mening, dat het kamp van de stichting aan de Ramp- weg te Renesse in een behoefte voor ziet. Hondenbelasting De hondenbelasting werd doör de raad met ingang van het jaar 1973 verhoogd van f 20,- tot f 30,- per hond. De raad besloot tot. vaststel ling van de '5-jaarijkse 'afrekening over de jaren 1966 t/rn 1970 voor het openbaar kleuteronderwijs. Hieruit resulteert, dat aan de bijzondere kleuterschool te Scharendijke over deze periode dient te worden uitbe taald een bedrag van f 821,08 ge baseerd op het gemiddeld aantal kleuters en van f 7.597,21 i.v.m. het gemiddeld aantal lokalen. Op voorstel van b en w besloot de raad tot het garanderen van rente en aflossing var. een door de Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen aan te gane geldlening voor verbouw en uitbreiding van het rusthuis „Duin oord"' te Haamstede. Van de lening van f 2.000.000.- wordt een bedrag van f 660.295,- door de gemeente Middenschouwen gegarandeerd: de rest van de lening door de gemeen te Westerschouwen. De voorzitter deelde nog mee, dat het aantal ka mers in het bestaand gebouw ver mindert met 26, doch dat er in de uitbreiding 30 kamers bij komen. Het aantal plaatsen neemt toe van 73 tot 103. De exploitatie De heer I. C. Padmos informeerde hoe de exploitatie zal verlopen, ge let op de nieuwe lasten. De voorzit ter antwoordde hierop, dat de ex ploitatie sluitend zal moeten worden gemaakt door verhoging van de pen- sioenprijzen. Deze zullen ongeveer komen te liggen op het peil van die voor de verzorgingstehuizen Borren- damme te Zierikzee en 't Opper te Bruinisse. Vastgesteld werd hierna de bezoldigingsverordening gemeen- tepersoneel 1973, zulks in verband met de voor het rijkspersoneel ge troffen salarismaatregelen per 1 jan uari 1973. De gemeentebegroting voor 1973 werd aangeboden. De voorzitter deel de mede, dat aanvankelijk slechts een bedrag van f 2..697,- voor on voorziene uitgaven beschikbaar was. Door het college zijn, mede door van enkele belastingen middelen gevon den van de post onvoorziene uitga ven f 14.361,- De rondvraag Tijdens de rondvraag deelde de heer M Boot in de pers gelezen te hebben, dat er plannen bestaan tot overbrenging van Dolfirodam uit Rotterdam naar Scharendijke. De voorzitter zette uiteen, dat de plan nen tot overbrenging ruim een jaar geleden bestonden. Inrichting zou plaats vinden in het vlethaventje na bij de Broiiwersdam. De Rijkswa terstaat was toen niet bereid mede werking te verlenen. De raad stond hier toen niet afwijzend tegenover. De voorzitter stelde voor het recente plan tot overbrenging van Dolfiro dam niet verder te discussiëren daal de mening van de raad hierover on getwijfeld zal worden gevraagd,wan neer het plan de minister gepasseerd is. (Door omstandigheden eerst, heden geplaatst. Red.) Biologisch afbreekbare vuilniszak SAS VAN GENT, 3-3. Er bestaat sinds kort een biologisch afbreekba re vuilniszak. Het is een produkt dat gemaakt wordt van plantaardige ve zels, een niet geweven vlies dat met polynosikdraden (de plantaardige ve zel die de sterkte van de zak be paalt) wordt verstevigd. De zak heeft al bewezen sterker te zijn dan de plastic vuilniszak. Ze is namelijk veel beter bestand tegen glasscher ven e.d. De zakken kunnen een maand buiten staan, daarna begint het afbraakproces. De uitvinder van deze wonderlijke zak is de 58-jarige textiel-chemicus J. Roelof zen uit Sas van Gent. Hij begon twee jaar geleden met zijn proeven, en investeerde in die tijd zo'n vier ton in het project. T.N.O. in Delft die de zakken heeft getest spreekt over een „goed produkt De heer Roelofzen heeft zich enkele maanden geleden tot het ministerie van volksgezondheid en milieuhygië ne gewend, maar het Nederlandse ministerie heeft nog steeds niets van zich laten horen. De Belgische mi nister van volksgezondheid heeft zich al zeer positief uitgelaten over de zak. t BRUSSEL 1-3. Twee bak- 4 4 kers uit het Belgische plaats- f 4 je Assenede, in Oosl-Vlaande- 4 ren, hebben ivoensdag het 4 i (naar zeggen) grootste brood 4 f ter wereld gebakken. Het 4 brood was negen meter lang 4 en hel woog 472 kg, zo is of- f ficieel door een deurwaarder f imstgesteld, De twee bakkers, Quivreux en Vieularge. over- f t troffen in ieder geval de bak- ker die laatst in Veurne een f t groot brood bakte dat echter f 161 kg minder woog. a Beide bakkers gebruikten i voor dit brood 230 kg meel, i 100 kg rogge, ISO liter water, i 6 kg gist 6,5 kg zout en 6 kg j reuzel. Ze hadden 90 minuten a nodig voor het bakken. Zondag J i wordt hel brood rondgereden a op een praalwagen die mee- A rijdt in de carnavalsoptocht in J i Assenede. Wat er daarna met J i het brood gebeurt houden de A twee bakkers voorlopig ge- i heim. Aankoop landgoederen EDE, 3-3. De gemeente Ede gaat voor vier miljoen gulden de land goederen „Kemhem" en het Edese bos aankopen. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben de staten leden voorgesteld de gemeente Ede hiervoor een subsidie van 15 pro cent of f 614.000 te verlenen in ver band met de natuurwetenschappe lijke, landschappelijke en recreatie ve waarde van deze natuurgebieden. Beide bezittingen hebben toebe hoord aan de in Napels wonende Gravin d' Aragona-Bentinck. De gra vin schonk destijds reeds het huis „Kernhem"' met bijgebouwen aan de gemeente Ede. AMSTERDAM. Hel nationale song festival in theater Carré te Amster dam. Op de foto: v.l.n.r. tekstschrij ver Pierre Kartner zangers Ben Cra mer, Rob Aarse en componist Harry van Hoof van het winnende liedje: „De oude muzikant". Voor ton aan suède gestolen KAATSHEUVEL, 3-3. Bij de kledingsindustrie Dekkers BV in Kaatsheuvel zijn in de nacht van viij dag op zaterdag ongevèeer 400 suede en nappa-jassen met een totale waarde van circa 100.000 gulden ge stolen. Het is de tweede keer binnen enkele weken dat bij dit bedi-ijf kle ding is verdwenen. Van de daders ontbreekt iéder spoor. Politie vindt 92 kg hasjiesj EINDHOVEN, 3-3. De districtsre- oherqhe van de rijkspolitie in Den Bosch heeft te Eindhoven 92 kilo hasjiesj gevonden in twee Belgische busjes. Twèe Belgische families maakten, naar zij verklaarden, met de busjes een vakantiereis naar Nederland. Bij nader onderzoëk is de politie geble ken dat de partij hasjiesj vanuit Afrika, via Frankrijk en België naar Nederland is vervoerd. De districtsrecherche van de rijks politie in Den Bosch heeft twee'Bel gen in verband met de hasjvangst aangehouden. Het zijn de 25-jarige F. van C. en de 24-jarige R. M., bei den afkomstig uit Deurne. De partij hasjiesj zou elders in de provincie Noord-Brabant worden afgeleverd, zo is uit het onderzoek gebleken. AMSTERDAM, 3-3. Het ministe rie van C.R.M. heeft een rijkssubsi die beschikbaar gesteld om het her stel van de door de zware storm in november 1972 beschadigde wind molens in Nederland nog dit jaar mogelijk te maken. Die schade zou ongeveer 1 miljoen gulden bedragen. De subsidie is za terdag toegezegd door de demissio naire staatssecretaris van C.R.M., H. J. L. Vonhoff, op de vijftigste jaar vergadering van de Vereniging tot 21 Kees deed, wat van hem verlangd werd en wendde zich toen tot de vrouw. „Alles in orde, boerin?" „Ja, gelukkig wel. De schooier Alles, wat ik verwacht had, maar dit Ze keek hem aan en schrok. „Kees, je bloedt!" Hij had het al gevoeld, maar er nauwelijks aandacht aan besteed. Nu haalde hij zijn zakdoek te voor schijn en .veegde langs zijn kin. Hij zag, dat er donker bloed op zat. Met een paar stappen was de boerin bij hem. „Ga zitten, dan maak ik het schoon. Doet het pijn?" „Gaat wel weer over," antwoordde hij, gekalmeerd. „Za1 ik eerst de hond „Ga zitten," beval ze nog eens. Waarna ze een schone doek uit de kast haalde en onder de pomp nat maakte. Voorzichtig veegde ze de wond schoon en keek bezorgd naar zijn gezicht. „Doet het erg pijn?" „Een beetje Hij heeft me goed ge raakt Ik denk, dat m'n kaak een be- tje ontwricht is" Hij bewoog zijn kaken enkele malen, maar trok een pijnlijk gezicht. „Allemachtig, zal ik de dokter bellen?" „Welnee, dit gaat vanzelf over. Ik kan wel tegen een stootje. Maar goed, dat ik bij de hand was, boerin" „Hij vroeg me ten huwelijk. Vasen wil staan gaan leven en heeft een huis gekocht in Finsterwolde. Nogal een mooi dorp. Ik zou er nog niet begraven willen zijn, laat staan wonen. Afgezien nog daarvan, zou ik hem niet willen. „Zelfs niet, als-ie met goud be hangen was." Hij knikte. „Ik hoorde het. Wat verbeeldt de schoft zich eigenlijk?" KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZUTPHEN. De stukken natuurge bied in en rondom het Gelderse Hen gelo zullen eind maart schoonge maakt worden. Onbekenden hebben er maanden lang grote hoeveelheden vuilnis neergegooid. ROTTERDAM. De politie in Rot terdam heeft proces-verbaal opge maakt tegen de 40-jarige schoon maker A. J. van K. en de 20-jarige opperman J. van O. Zij hadden van de plantsoenendienst vijf zakken met 30 kg koeiemest gestólen. DEN HAAG. Binnenkort is een algemene bestuursmaatregel te ver wachten over een beperking van het luodgehalte in benzine. Minister Stuyt (volksgezondheid) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. SCHIPHOL. Het afgelopen jaar hebben 21.000 Nederlanders een be zoek aan Israël' gebracht. Dat be tekent een stijging -van 23 verge leken met 1971, aldus- meldt'het Is raëlisch Nationaal Verkeersbureau. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 6 MAART NED. 1: Tweekamp, Beter Samen, Bart je, Laten we wel zijn, Adam Smith, Getekend en Ander Nieuws. Zeven onderwerken' schotelt de NCRV haar kijkers voor. De scho- lierenkwis „Tweekamp" betekent om zeven uur de start van de uitzending. De daarop volgende rubriek „Beter Samen" geeft voorbeelden van hoe gehandicapten en niet gehandicapten behoud van molens in Nederland „De Hollandsche Molen" in Amsterdam. Vonhoff verklaax-de dat continuï teit in het onderhoud van molens niet alleen uit overwegingen van traditie belangrijk is maar ook om te voorkomen dat bij bouw en on derhoud van molens betrokken am bachten - zoals rietdekkers - niet uitsterven, Het Rijk heeft echter door geldgebrek nieuwe aanvragen voor restauraties tot 1976 moeten uitstellen. De boerin keek bezorgd naar zijn gezicht, nadat ze de wond nog een keer had schoongewassen „Blijf zo zitten, ik zal er voorlopig een plei stertje op doen, anders blijft het bloeden. Je lip zal wel opzwellen." „Och, het gaat wel over, hoor. Mis schien zal het de eerste dagen wat lastig zijn met eten."' Hij voelde aan zijn haar, maar 'het bleef pijnlijk. Ze kwam terug met het verband- doosje en knipte een reepje hecht pleister af, dat ze op de wond plakte. „Vasen lijkt een slappe vaatdoek, maar hij is oersterk. En wraakzuch tig, Pas maar op met hem; hij mo.cht je toch al niet." Kees maakte er zich niet druk over „Dan was de liefde wederzijds. Ik vond hem van het eerste ogenblik af al onsympathiek," „De laatste jaren is hij in zijn na deel veranderd. Hij kwam hier al over huis, toen ik nog in dienstbe trekking was. Tijmen en hij hebben samen op de schoolbanken gezeten en zijn altijd zo'n beetje vrienden geweest. Vasen is een keiharde za kenman, maar mij matste hij altijd. Trouwens, voor Tijmen ging hij door het vuur. Als ik met Vasen zou trou wen, kreeg ik 't hardstikke goed. Zo is-ie wel. Maar ergens is hij een bruut. Vroeger op kermissen was hij berucht. Hij heeft een paar maal ge zeten. Voor vechten met een mes. Nog een wonder, dat hij het nu niet trok, want hij heeft altijd een soort dolkmes bij zich. Kijk dus maar uit met hem." „Na vandaag zal hij hier waar schijnlijk niet meer komen," veron derstelde Kees, opstaand. „Met Vasen weet je het nooit. Wees Vooral 's avonds, in het donker elkaar van dienst kunnen zijn. De betere wereld is de titel van deel zes van Bartje, die na het journaal van acht xtur op de buis wordt gebracht. Moeder Bartels blijkt opnieuw in verwachting van het vijftiende kind. Er zit evenwel geen nieuw broertje of zusje voor Bartje in, want zijn moeder sterft. Het gezin Bartels raakt helemaal ontregeld. Vijf minu ten aandacht aan de natuur besteedt de rubriek „Laten ive wel zijn". Daarna maakt de Schotse predikant Adam Smith weer zijn opwachting. De dominee scheidt twee ruzieënde seizoenarbeiders van elkaar en doet vervolgens een poging betere ar beidsvoorwaarden voor hen te be dingen. Twee programma's resteren hierna nog: „Getekend" en de ru briek Ander Nieuws, met ditmaal de film „Brood uit het water". NED. II: Vanavond om zeven uur loopt de VARA vooruit op het voet balspektakelstuk, dat plaats zal heb ben tussen Ajax en Bayern-Mün- chenin. Amsterdam-. Het spotlicht wordt met name o*p Ajax' tegenstan der geworpen, die op een bijzonder gemakkelijke manier dë kwartfinale is binnengerold. Daarna gaat tot acht uur. Lucille Ball over het scherm. In haar show ontwikkeld zich een dolle situatie rond de telefoon. Iedereen in huis wil plotseling een eigen toe stel hebben. Voor het speurderswerk kan na het journaal terecht bij Der Kommisar". Commissaris Keiler krijgt een uiterst moeilijk geval op te knappen. Drie brave burgers wor den tijdens een uitstapje in Wenen opgebeld door een man, die zegt hen te zullen vermoorden. Een van de drie wordt doodgeschoten. De span ning wordt bijna ondraaglijk als de dader onvindbaar blijft. Spanning biedt ook de kwis „Twee voor twaalf", die om tien voor half tien te zien is. De aktualiteitenrubriek Ach ter het Nieuws besluit de VAR.4- avond, waarna om tien voor elf het laatste journaal volgt. DINSDAG 6 MAART NED. I: 11.10 en 14.00 Schooltelevi sie; 1S.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Tweekamp; 19.30 Be ter samen; 20.00 Journaal; 20.20 Bartje; 21.20 Laten we wel zijn; 21.25 Adam Smith; 21.55 Getekend; 22.20 Ander nieuws; 22.45 Den Haag vandaag; 22.55 Journaal; 23.00 Te- leac. NED. 11: 1S.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Bayern Mün- chen op weg; 19.30 Hier is Lucy; 20.00 Journaal; 20.20 De commissa ris; 21.20 2 voor 12; 22.00 Achter het nieuius; 22.50 Journaal; 22.55 Teleac. J. L. POSTHUMUS voorzichtig; hij is er best toe in staat je ergens op te wachten Zo gemeen is hij ook nog.'' 's Avonds had de boerin pap voor hem gekookt. Op hartelijke toon zei ze: „Dat zal er gemakkelijker in gaan dan brood, denk ik. Enne.... door de consternatie ben ik het helemaal vergeten: dank je wel, omdat je voor me in de bres sprong." Hij weerde, wuivend met zijn hand de lof af. „Kom nu, boerin, dat zou iedere andere knecht precies zo ge daan, hebben Of had ik lijdelijk moe ten toezier,, dat hij u misschien nu ja, u begrijpt het wel". Er kwam een zachtrose tint over haar wangen. „Fijn, dat jij -hier bent, Kees. Vroeger, in de tijd, dat ik hier helemaal alleen was voelde ik me wel eens angstig. Vooral in de avond en nacht." „U hebt Cora toch? Mij dunkt, die slaat 's nachts bij het geringste on raad aan." „Jawel, maar als men van de an dere kant het huis nadert, hoort en ziet Cora het niet. Ik heb hem enkele dagen 's nachts in huis gehad, maar de hond is het buiten zijn zo gewend. Soms jankte hij 's nachts,, dan moest hij zijn behoefte doen' en kon ik er voor hem uit. Nee, dat was ook niets waard. Maar jij bent hier nu en ik slaap gerust. Ik moet er niet aan denken, dat jij nog eens te eniger tijd vertrekt." Terwijl hij heel voorzichtig de pap begon te eten, keek hij haa verbaasd aan en vroeg: „Waarom zou ik hier weggaan? Het bevalt me uitstekend bij u Dat weet u toch?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6