JAARVERGADERING C.B.T.B. (SCHOUWEN-DUIVELAND) „VOETEN WASSEN" DER PAARDEN TIJDENS STRA-FEEST Eis van tien maanden wegens brandstichting te Wester schouwen NADENKEN OVER EEN GESCHENK AAN NIEUWE SCHOOL STREEKNIEUWS Pleidooi voor behoud van de meidoorns Gemeente stoot (48) aan de Molenweg zomerwoningen af ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 maart 1973 Nr. 21245 Afscheid secretaris-penningmeester J. C. van Be veren Traditie hoog te Burgh ZIERIKZEE, 3-3. Onder voorzitterschap van de heer J. A. van der B\jl vond vrijdagavond in de koffiekamer van het Huis van Nassau de gekombi- neerde jaarvergadering plaats van de Kring „Schouwen-Duiveland" van de C.B.T.B. West-Nederland en de Coöp. Aan- en Verkoop vereniging van de C.B.T.B.. Na opening van de vergadering op de gebruikelijke wijze stipte de voor zitter een aantal wensen aan bij het te voeren land- en tuinbouwbeleid. Daarbij stelde de heer v. d. Bijl voorop het belang van beteugeling van de inflatie, mede in verband met het feit dat de agrarische sector in wezen niet de veroorzaker is van de inflatie. Wat betreft het markt- en prijsbe leid zei de voorzitter dat de ontwik kelde objectieve methode voor het bepalen van de jaarlijkse verhogin gen van de prijzen van de produkten dient te worden doorgevoerd, opdat de agrarische sector de algemene in komens-ontwikkeling zal kunnen bijhouden. Een slagvaardig beleid is daarom een eerste vereiste. Inrichting platteland De waardering voor natuur en landschap is de laatste jaren sterk toegenomen. Een en ander leidde tot toenemende aanspraken op de plat telandsruimte. Bij de besluitvorming, aldus de heer v. d. Bijl, zullen de be langen van de landbouw gewaar borgd dienen te worden. Bij inbreuk op de rechten van eigenaars-gebrui kers zal een volledige compensatie of schadeloosstelling moeten worden gegarandeerd. Bij de milieu-aangelegenheden te kende de voorzitter aan dat de agra riërs er op worden aangezien het milieu te verontreinigen. Maar hij meende dat dit niet waar is en acht te in dit verband wetenschappelijk onderzoek nodig naar de nadelige aspecten voor het milieu als gevolg van de moderne agrarische produk- tie-methoden. Verder vond de voorzitter het noodzakelijk dat de elektriciteits voorziening op het platteland wordt verbeterd. Verzwaring van het net is nodig en een aanvaardbare oplos sing zal moeten worden gevonden voor de dekking van de hiermee verband houdende kosten. De voor zitter wees de leden op het belang de enquêteformulieren over de stroomvoorziening in te vullen en op te sturen. Afscheid secretaris-penningmeester In deze vergadering deed de voor zitter mededeling van een nabije bijzondere wijziging in het bestuur van de Kring, namelijk het aftreden van de heer J. C. van Beveren als secretaris-penningmeester per 1 mei aanstaande. De heer v. d. Bijl vond het bijzon der spijtig dat de heer Van Beveren heeft gemeend voor zijn gekombi- neerde functie te moeten bedanken, na zich gedurende een periode van vijftien jaar met volle inzet te heb ben -gegeven aan het werk voor de C.B.T.B. op een manier, aldus de heer v. d. Bijl, die nauwelijks verbeterd kan worden. De voorzitter noemde de heer Van Beveren een bescheiden mens, maar een grote steun van het bestuur. Vanaf 1958 vervulde de heer Van Beveren een bijzondere plaats in onze afdeling, aldus de voorzitter. Op het afscheid van de secretaris-penningmeester zal nog in een volgende bijeenkomst nader worden ingegaan. Voor de voorzitter was deze ver gadering verder een gelegenheid om met dankbaarheid terug te zien op de beginperiode van de C.B.T.B.. dit naar aanleiding van het feit dat de organisatie omstreeks half april het veertig jarig bestaan hoopt te her denken. In dit verband noemde de heer v. d. Bijl het werk van de'in de bijeen komst aanwezige heer A. M. den Boer, die veel voor de C.B.T.B. heeft gedaan. Verontreiniging oppervlaktewater Bij de verder aan de orde komende huishoudelijke zaken werd herinnerd aan de noodzaak van een individuele aanpak van de rattenbestrijding en een brief voorgelezen van het Wa terschap Schouwen-Duiveland in zake de verontreiniging van het op pervlaktewater. In dit schrijven wordt gewezen op het grote belang van goed, zuiver oppervlaktewater voor de drinkwatervoorziening, in dustrie, land- en tuinbouw, veeteelt, rekreatie en voor de (sport)-visserij. Verder wordt in het schrijven van het Waterschap genoemd het feit dat in dit gebied vervuiling van oppervlak tewater in vele gevallen veroor zaakt wordt door onvoldoende zui vering van het effluent, afkomstig van rioolwaterzuiveringsinstallaties door lozing van kampeerbedrijven, door lozing van particulieren en door lozing van gier en andere schadelijke stoffen, afkomstig van mest- en vee bedrijven. De kosten dienen door de vervuiler worden opgebracht en dat zal ge schieden. door het opleggen van een heffing. Het wordt in het eigen be lang van de leden geacht de heffing voor de zuivering van het opper vlaktewater aanzienlijk te verminde ren of zelfs te voorkomen door het treffen van voorzieningen, waardoor Rechtbank Middelburg MIDDELBURG, 3-3. De officier van justitie van de rechtbank in Middelburg heeft tegen de 25-jarige P. C. B. uit Haamstede, tien maan den onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist wegens brandstichting. De man heeft vorig jaar te Wes- terschouwen paniek gezaaid door een dri.etal huizen in brand te steken waarbij de bewoners groot gevaar liepen. Op 15 juni stak de man een leegstaand huis in Haamstede in brand. B. was bij de vrijwillige brandweer en aangezien er niet veel te blussen viel besloot hij zijn col lega's met een echt brandje te ver rassen. Op 1 september stak hij brand in een houten schuur. De brandweer van Haamstede en Re- nesse konden alleen met de grootste moeite de tegen de schuur gebouwde woning behouden. Op 28 oktober raakte 's nachts om 1.30 uur weer in Haamstede een kapschuur in brand. De bewoners van het tegen de schuur gebouwde huis konden net op tijd gered worden. Volgens de officier was het een wonder dat er geen doden bij de drie bi-anden zijn gevallen. Het psychia trisch rapport meende dat er maar een geringe kans tot herhaling be stond. Maar de officier van justitie zag het niet zo optimistisch. De maatschappij moet duidelijk beschermd worden tegen dit soort figuren, meende hij. Als deze ver dachte vrijkomt dan wil de officier dat hij voorwaardelijk ter beschik king van de regering blijft, met een proeftijd van twee jaar met toezicht van de reclassering. De officier wilde bovendien er verzekerd van zijn dat B. lange tijd onder psychiatrische behandeling wordt gesteld. De uit spraak is bepaald op 16 maart a.s. wordt voorkomen dat afvalstoffen op het oppervlaktewater worden ge loosd. „Indien de exploitanten van mest en veebedrijven er toe zouden over gaan gierkelders of gierputten te bouwen zal in de toekomst blijken dat dit een verantwoorde investering is geweest en zal door deze kategorie vervuilers een belangrijke bijdrage worden geleverd aan de zuivering van het polderwater in ons water schap", aldus het schrijven van het Waterschap Schouwen-Duiveland, waarin wordt aanbevolen vóór 1974 de nodige maatregelen te nemen, omdat in dat jaar de eerste heffing zal worden opgelegd. De verslagen en financiële over zichten van de Kring „Schouwen- Duiveland" en van de C.A.V. over 1972 werden conform vastgesteld, ge hoord het rapport van de financiële commissie, en onder dankzegging aan de secr.-penningmeester. De voorzitter deelde mee dat de leden een bestuursvoorstel tegemoet kun nen zien om te komen tot opheffing en afsluiting van de eigen C.A.V. Bij de bestuursverkiezing voor de Kring werden herbenoemd de heren B. Boot Mzn. te Haamstede, J. op 't Hof te Sirjansland en R. J. v. d. Wekken te Zonnemaire. In de vaka- ture lid financiële commissie werd benoemd de heer S. den Boer B.zn. te Zierikzee. Nadat was gepauzeerd werd door de heer P. S. Marinussen te Kloetinge deze vergadering afge sloten met een inleiding over de fis cale positie van de zelfstandige. Ouderavond R.K.-basisschool ZIERIKZEE, 2-3. Vorige week werd een ouderavond gehouden voor de ouders van de leerlingen van de R.K. scholen te Zierikzee. De voor zitter de heer J. Tuinman opende de avond met een kort gebed en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hierna werden de notulen van de vorige ouderavond door de secreta resse mevr. M. Sluyter-Schimmel voorgelezen, die werden goedge keurd. Mej. Meulendijk, lid van de Rijks politie te Middelburg sprak hierna over het werk van de politie in het algemeen en in het bijzonder over het kind dat in aanraking komt met de politie. Zij besprak o.a. winkel diefstallen, zedendelicten, mishande ling etc. Zij wees er op dat de oorza ken van het plegen van strafbare fei ten gepleegd door jeugdigen niet al- lijd bij het kind moeten worden gezocht, maar veelal bij de ouders, die zo'n kind te weinig geborgenheid en liefde geven. Zij bepleitte vooral openheid tussen ouders en kinderen. Erger vond zij de zinloze baldadig heid en vernielzucht bij de oudere kinderen, die dikwijls aan hun vrije tijd geen zinvolle besteding kunnen geven en toch hun energie kwijt moeten. Zij vond dit verschijnsel en de be strijding hiervan een ondankbare taak, daar ook dikwijls hier de ou ders tekortschieten. De ouders konden vragen over deze materie stellen aan mejuffrouw Meulendijk. De voorzitter dankte haar hartelijk voor de boeiende cau serie en bood haar namens alle ou ders een cadeaubon aan en een bloemetje. In de pauze die hierop volgde kregen alle aanwezigen een kop koffie aangeboden en werd de gebruikelijke verloting gehouden, die ook ditmaal een succes werd. Geschenk nieuwe school Na de pauze werd met de ouders van gedachten gewisseld over het cadeau wat straks zal worden aan geboden bij de opening van de nieuwe R.K. basisschool. Als sugges ties werden een aquarium, een wandkleed en staande klok genoemd De leerkrachten brachten als groot ste wens een aquarium naar voren. Wat het uiteindelijk zal worden, zal nader door het bestuur worden be paald. Het hoofd van de kleuterschool zuster Materna deelde mee dat 14 maart a.s. een speciale avond zal worden gehouden voor de ouders van de kleuters. Het onderwerp is vooral het materiaal waarmee de kleuters werken. Opening verbrede Plompetorenweg Naar wij vernemen zal een offi cieel tintje worden gegeven aan de opening van de verbrede Plompe torenweg. Een en ander zal worden ingeleid met een bijeenkomst in het restaurant „Schelphoek" te Seroos- kerke. ZIERIKZEE Ernstige botsing auto-brommer Op de zuidelijke parallelweg van Rijksweg 18 vond zaterdagavond rond 7 uur, een ernstige botsing plaats tussen een auto, bestuurd door L. K. te Nieuwerkerk, rijdend in de richting Zierikzee en een brom fiets, bestuurd door J. H. van W. te Zierikzee, met als duo-passagiere mej. M. V. Bestuurder en passagiere werden van de bromfiets geslingerd Mej. V kwam 20 meter verder te recht en bleek een gebroken been en pols te hebben opgelopen. De berij der brak vermoedelijk een arm en een been en liep een lichte hersen schudding op. Beiden werden naar het Rode Kruis-ziekenhuis gebracht De politie stelde een onderzoek in. Ter plaatse is al meer een ongeluk gebeurd. Feitelijk wil de politie hier verkeerstechnisch gezien, een rijver bod voor auto's maar principieel is deze zaak in handen van de Hoge Raad. Nu mag het dus nog, maar ge vaarlijk is het kennelijk wel. Vergadering Geref. Vrouwenvereniging De Ger. Vrouwenvereniging „De Lampen 'Brandende vergadert op woensdag 7 maart in een der zalen van de Ger. Kerk aan de St. Domus- straat. Behandeld wordt een preek- voorbereiding over Markus 7:24-30 samen met Ds. Favier. Leden en be langstellenden zijn hartelijk welkom. NIEUWERKERK Boekenverkoop Ned. Bijbel Genootschap Woensdag 7 maart a.s. wordt er in de hal van de Geref. Kerk (Oost straat) een boekenverkoop gehouden die uitgaat van het Ned. Bijbel Ge nootschap. De kerk zal geopend zijn BURGH, 3-3. Zaterdagmiddag vond het traditionele strafeest te Burgh-Haamstede weer plaats. De ruiter stoet, ongeveer 45 ruiters, vertrok om één uur van hotel Bakker te Burgh richting Weslensehouwen. Door een rit door de Domeinen, werd op het strand een galop je gedaan. Het zc traditionele „voeten wassen" der paarden, werd ook dit jaar, al was het met het weer dan nog behoorlijk fris, niet vergeten. Het was geweldig een zo grote groep ruiters over het strand te zien rijden, en de vele belangstellenden hebben dan ook echt genoten. Verder werd door het hoofd dei- school de heer P. M. van der Snep pen meegedeeld dat het schoolreisje voor de drie laagste klassen dit jaar naar „De Efteling" zal gaan; verder de datum voor het schoolkamp in de „Koebel" voor de drie hoogste klas sen, dit zal zijn van 26 t m 30 mei a.s. Nu alle leerlingen uit de zesde klas hun zwemdiploma hebben is de heer P. v. d. Sneppen, van plan om nu met de vierde klas te beginnen en in de toekomst wellicht met de tweede en derde klas. Bij de rondvraag vroeg een der ouders waarom de verkeersbrigadiertjes van de school inplaats van een jasje een hesje zonder mouwen dragen en zodoende niet voldoende tegen de regen zijn beschermd. Terwijl de brigadiertjes van de andere basisscholen wel een jas hebben. Het bestuur zal hierover bij het gemeentebestuur informaties over inwinnen. Toen volgde de film over het 1100-jarig bestaan van Zie rikzee. Deze film werd door alle aan wezigen bijzonder gewaardeerd en velen herkenden familie en beken den op het witte doek. Als slot werd de prachtige dokumentaire „Zweed se Rapsodie" vertoond. De voorzitter dankte hierna alle aanwezigen en sloot hiermee deze geslaagde ouder avond. DEN HAAG, 3-3. Het PvdA-ka- merlid mevr. De Boois heeft minis ter Boersma (landbouw) gevraagd om van 's avonds 7 uur tot 8 uur. De plaatselijk secretaresse van het Ned. Bijbel Genootschap, Inge Folmer zal aanwezig zijn om de boeken te ver kopen. De boekenkoopavond zal drie keer gehouden worden en zullen na der aangekondigd worden. HAAMSTEDE Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen Op woensdag 7 maart a.s. houdt de afdeling Ned. Ver. van Huisvrou wen in het R.T.M.-hotel de koffie ochtend. Onderwerp van de bijeen komst is: „Ontwikkelingshulp". MIDDENSCHOUWEN Vergadering Landbouwvereniging De Z.L.M.-afdeling Kerkwerve- Scharendijke komt op dinsdagavond 6 maart bijeen in Molen ..De Lelie" te El kei-zee. Het onderwerp „Ont wikkelingen in de melkveehouderij" zal worden ingeleid door de heer M. A. de Hond. NOORDGOUWE Geslaagd Op 1 maart j.l. slaagde aan de T.H. te Delft voor het examen Civiel-In- genieur Weg en Waterbouw, onze oud dorpsgenoot, de heer M. A. Viergever. BRUINISSE Verkeer Grevelingendam Op 1 maart 1973 wees de teller bij de sluis op de Grevelingendam een getal aan van 12.969.135. Een maand tevoren was dat 12.845.001, zodat in februari 124-134 auto's over de snel weg, het registratiepunt passeerden. Of tussen de 4 a 5000 per dag. Door de opening van de Brouwersdam voor het verkeer blijft het verkeer over de Grevelingen vrijwel con- Spectaculaire toeneming ten op zichte van dezelfde dagen in het vo rige jaar komt zo goed als niet meer voor. stant. vooralsnog niet over te gaan tot het laten afzagen van alle meidoorns op Duiveland, westelijk Wieringen en bij Den Helder Dit zou moeten gebeuren ter be strijding" van perevuur, een bacterie ziekte in o.a. peer, meidoorn en cotoneaster. De vaste commissie voor landbouw en visserij en voor CRM uit de Tweede Kamer moeten, naar haar mening, eerst over het beleid inzake de bestrijding van het perevuur kun nen beraadslagen. Zij wijst er in schriftelijke vragen op dat een der gelijke actie een ernstige aantasting betekent van het landschapsschoon. Amazones en ruiters in het centrum van Burgh. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gestopt wei-d bij café-restaurant „Zeelust" waarna men via Burgh- sluis, op de kruising Kraayesteinse- weg, Meeldijk, Weeldeweg werd op gewacht de muziekvereniging „De Witte van Haemstede". Door een rondrit door het dorp, trok men rich ting Haamstede, waar de strarijders, bij het postkantoor, in de Bernhard- straat, werd welkom geheten door burgemeester H. P. Everwijn. Meest origineel „Het strafeest te Burgh-Haamstede lijkt nog wel het meest op het ori ginele strafeest, omdat het „voetje- wassen" hief- nog steeds wordt uit gevoerd. Dank ruiters en amazones voor de geweldige opkomst, dit lijkt ieder jaar steeds meer te worden", aldus burgemeester Everwijn. Ver volgens overhandigde spreker con sumptiebonnen aan ruiters en mu zikanten, waarna men weer vertrok om een rondrit door Haamstede te maken. Ook de bejaarden wei-den dit jaar niet vergeten. De ruiterstoet het muziekkorps maakte bij 't plaatselijk V.V.V.-kantoor rechtsom keert, trok langs rusthuis „Duinoord" waar men werd toegezwaaid door de vele be jaarden. Na deze inspannende mid dag kwam men bijeen in hotel Bom. waar nog gezellig werd nagepraat over dit zo traditionele feest, dat ieder jaar weer opnieuw een succes blijkt te zijn. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bj^it^welkom bij mfVVjttsSnaarbank voor GIRO met dagafschriften en betaalcheques ZIERIKZEE: 1-Iavenpark 16, dagelijks van 9.09-16 00 uur: Malta. De Cranestraat. woens-- dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE. 5-3. Op de vrijdag gehouden gemeenteraadsvergadering werd onder voorzitterschap van burg G Hokken de 12 punten tellende agenda afgewerkt. Enkele punten le verden nogal diskussie op. vooral de verkoop van de 48 zomerwoningen aan de Molenweg. In een toelichting gaf de burgemeester te kennen dat er verscheidene redenen voor waren om dit woningbezit aan de huidige huurders af te stcten. dit uiteraard met ministeriële goedkeuring. Ten eerste is te verwachten dat de ver zorging beter zal worden en boven dien is dit een „oneigenlijke'- taak van de gemeente die veel geld kost. De heer v d. Velde wilde direkt nog geen beslissing nemen en stelde voor om hierop in een volgende raadsvergadering terug te komen Ik heb te weinig tijd gehad om de ge hele materie te bezien, daar ik pas gisteren nog enkele stukken hier over heb ontvangen", aldus de heer v. d. Velde. Hij beschul digde de burgemeester er van deze opzettelijk te hebben achterge houden. De voorzitter bestreed dit ten zeerste en sprak van een opmer king die kant noch wal raakte. „Dit is een misverstand over stukken die qua inhoud vrij onbelangrijk zijn en zeker geen nieuwe gezichtspunten op zullen leveren'aldus de burgemees ter. Mevr. van Leeuwen-Sieling vond de verkoopprijs van de weekendwo ningen (f 9.000,- tot 12.000,-) te laag. Zij meende dat de gemeente geen filantropische instelling is en stelde voor deze woningen te laten taxe ren door een partïkuliere taxateur. De voorzitter en ook wethouder van Gilst vonden de prijs toch wel reëel. Boven taxatie De eventule verkoopprijs lag zelfs nog boven de taxatie van de Tech nische Dienst. Een hogere prijs is waarschijnlijk een te zware belas ting voor de huidige bewoners, om dat er nog ander hoge kosten bij ko men. De heer Jumelet wilde in dit verband ook hel sociale element mee later, spieken. De heer Groeneveld vond dat de lijd rijp was om deze- woningen al' te stoten, doch achtte het verstandig om hierover niet di rekt een beslissing te nemen. De voorzitter schorstte de vergadering voor vijf minuten en stelde daarna voor om-de woningen te laten taxe ren. De heer Verspoor achtte dit ech ter niet nodig en zou liever uitstel zien, wat uiteindelijk toch maar werd besloten. Verder kwam aan de orde de nieuwe verordening op de heffing en invordering van retributi een pre cariorechten. Deze tarieven die dateren van 23 april 1955 moesten hoognodig wor den aangepast. Deze verhogingen zullen de gemeente ongeveer f 450,- oplevcren. Gerekend naar de toestand van 1972. De heer v. d. Velde kon hier mee wel instemmen, doch wenste dat bepaalde middenstanders hier van vrijgesteld moesten worden, om dat zij steeds meer concurrentie gaan krijgen. Overname weegbrug Voorts werd besloten om de weeg brug aan de Noorddijk voor f 6.500,- over te nemen van de Coöperatieve Weegbrugvereniging. De huidige ha venmeester de heer A. Kik zal in de toekomst ook als weger gaan funge ren. De heer van der Velde wilde echter dat er vastgestelde wecgtijden moesten komen bijv. van 7.30 tot 17.00 uur. De voorzitter kon hiermee akkoord gaan, zij het dat wegen ouk na deze lijden mogelijk moest blij ven (indien noodzakelijk), dit uiter aard na vroegtijdig waarschuwen. Voor het uitvoeren van de openba re werken in het bestemmingsplan West fase III werd het gevraagde krediet goedgekeurd. De voorzitter maakte bekend dat door „Mugoma" grond was aangevraagd voor het bouwen van 7 premiewoningen. De fa. Spindler wilde 27 éénsgezinswo- ningen en 3 bungalows bouwen waarvoor zij oo k bouwgrond ge vraagd had. De heer van der Velde zou gaarne zien dat in de toekomst meer goedkopere woningen gebouwd werden zodat ook laagbetaalden voor een woning in aanmerking konden komen. Wethouder Jumelet was hel hiermee eens en zegde zijn mede werking toe. De tarieven voor de le vering van water in de gemeenteha ven werden opgetrokken. Nogal fors naar de zin van de heer Verspoor. Dc nieuwe tarieven zijn: f 0.60 a 100 I en daarboven 1' 2,- per m3. Omdat de panden Molenstraat 7-9-11-13 in een verontrustende staat van onder houd verkeren werd unaniem be sloten deze t.z.t. te zullen slopen. Een huurcontract dat de heer C. Bo ll,in op twee dezer panden had werd daarom opgezegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5