WISSELMARKTEN E.E.G. BLIJVEN DE HELE WEEK DICHT Parijse slotverklaring Brood één cent duurder Goede kansen voor links in Frankrijk na eerste Verkiezings- opvvinding in Chili verkiezingsronde PALESTIJNSE TERRORISTENGROEP GAF ZICH OVER VULÏ' I" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 maart 1973 129ste jaargang Nr. 21245 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 »/o B.T.W. In dit nummer: Burgh vierde (heel echt) Stra-feesl De monetaire crisis BRUSSEL, 4-3. De Europese valuta-wisselmarkten zullen de gehele komende week gesloten blijven. Dat staat in een verklaring van de Europese Raad van mi nisters van financiën, die zondagavond uiteengingen zonder besluiten genomen te hebben in verband met de recente monetaire crisis. De raad zal op 8 maart (donderdag) opnieuw bijeenkomen om, op basis van voorstellen van de Europese Commissie, het standpunt van de gemeenschap te bepalen voor inter nationaal monetair overleg dat ko mende vrijdag in Parjjs wordt ge houden. Dat inernationaal monetair overleg zal gehouden worden in een bijeen komst van de negen EEG-lidstaten, de Verenigde Staten, Japan, Canada Zweden terwijl Zwitserland waarne mer zal zijn. Op 11 maart (komende zondag) zal de raad van ministers van financiën van d'e EEG opnieuw bijeenkomen. PARIJS, 3-3. De internationale conferentie inzake Vietnam heeft een slotverklaring uitgegeven waarin zij plechtig haar steun betuigt aan de op 27 januari getekende vredes-, regeling en verklaart dat de grote mogendheden de nationale rechten van het Vietnamese volk zullen eerbiedigen. De ondertekenende regeringen verplichten zich voorts de soeverei niteit en neutraliteit van Laos en Cambodja te respecteren. Hervatting terugtrekking Amerikaanse troepen uil Vietnam SAIGON, 5-3. De Ver. Staten hebben na een onderbreking van vyf dagen als gevolg van de moeilijkhe den rend de vrijlating der krijgsge vangenen, zondag het terugtrekken van hun troepen uit Zuid-Vietnam hervat. Dit heeft een militaire woordvoerder in Saigon meegedeeld. Carnaval van Rio: acht-en-veertig doden RIO DE JANEIRO, 5-3. Het tra ditionele carnaval De Rio heeft za terdag - de eerste dag van de fees ten - aan 48 mensen het leven ge kost. Van hen werden er vijftien vermoord en 33 kwamen om bij ver keersongelukken. Meer dan 3100 feestvierders moesten om verschil lende redenen in ziekenhuizen wor den opgenomen of behandeld. In de verklaring van de raad staat dat hij geconstateerd heeft dat voor het uitbreken van de x-ecente mone taire ci-isis „geen rechtvaardiging te vinden is in de huidige pariteitsver houdingen tussen de voornaamste valutas en dat ze toe te schi'ijven is aan een wanti-ouwen van speculatie ve ooi-sprong'.' Onderzoek De raad heeft het monetair comité van de EEG opdracht gegeven uit- voei-ig te onderzoeken welke de uit vloeisels zijn van de maatregelen die in deze ï-aadsbij eenkomst zowel door de Europese Commissie als door de delegaties van de lidstaten naar vo- ren zijn gebracht. De Eux-opese Com missie heeft vooi-gesteld dat de EEG- lidstaten een eind zouden maken aan het verdedigen van de pariteit van de dollar (gemeenschappelijk „zwe ven"), dat de EEG-landen de waax-- devei'houding van hun munten hou den binnen een marge van 2,25 pi-o- cent en dat de mogelijkheid wordt opengehouden dat niet-lidstaten van de EEG zich bij dit „monetair EEG- gedrag" aansluiten. „A.R.P.-koers moet koers van minister Boersma zijn" UTRECHT, 4-3. „Als de koers van minister Boei-sma ook de koei-s van de A.R.P. zou zijn, konden wij de toekomst met meer vertrouwen tege moet zien dan nu het geval is. Het beleid van de anti-revolutionaire Tweede-Kamerfractie moet ik in strijd achten met de sociale belan gen, die vandaag in Nedei-land spe len". Aldus heeft Gei-rit van Dongen vooi-zitter van de Ai-jos (A.R.-Jon- gei-enoi-ganisatie) gezegd in zijn jaaxrede op de jaai-vergadering. Het programmatisch beleid van de A.R.- fractie kan volgens Van Dongen niet bij samenwerking met de libei-alen uitkomen. In Roermond rumoerig carnaval ROERMOND, 4-3. In het afgelopen weekeinde is het in Roennond ru moeriger geweest dan bij carnavals vieringen in voorgaande jax-en. Vol gens de Roermondse politie zijn zes gevallen van mishandeling geregis- ti-eex-d, waarbij elf pex-sonen vex-won- dingen opliepen. Daax-bij was ook een agent, die met een bierglas werd geslagen. „Gemeenschappelijk zweven" be tekent dat het Britse en Ierse pond en de Italiaanse lire, die momenteel geen vaste pariteit hebben, naar zo'n vaste pariteit zouden terugkeren. Deskundigen in Brussel menen dat zulks een van de grootste struikel blokken zou kunnen worden. DEN HAAG, 3-3. De Nederlandse Bakkerij stichting heeft de bakkers geadviseerd, van heden (maandag) af hun prijzen met een cent per brood van 800 gram te verhogen. Het mi- nesterie van economische zaken gaat, naar de stichting mededeelt, met deze prijsverhoging akkoord. De bakkerij stichting acht de ver hoging nodig wegens kostenstijgin gen. Voornamelijk gaat het deze keer om de bloempx-ijzen, die maandelijks omhoog gaan als gevolg van de opzet van de E.E.G.-gax-antieregeling voor tai-we, waax-in rekening wordt ge houden met kosten van opslag en x-entevex'lies. Vrouw tijdens vecht partij doodgeschoten BREDA, 5-3. Tijdens een vecht partij in een woning in Sint-Willi- brord (N.-Br.) is vannacht zondag op maandag) de 50-jarige mevrouw C. Wjjninks doodgeschoten. Haar 51- jarige echtgenoot werd bij de schiet partij gewond en moest in een zie kenhuis worden opgenomen. Naar aanleiding van de vechtpartij zijn door de xüjkspolitie de 51-jax-ige J. de J. en diens 16-jarige zoon M. de J. uit Sint-Willibi-oi-d aangehou den. De Rijkspolitie vermoedt dat met de schietpartij een familievete werd beslecht. Jongen dood op toilet gevonden AMSTERDAM, 4-3. De 24-jarige student Victor Sittei*s uit Amsterdam is zondagochtend om 5.30 uur dood aangetx-offen op een toilet van een nacht-café aan de Herengracht in Amsterdam. De politie heeft de doodsoorzaak nog niet weten vast te stellen, maar neemt niet aan dat er spi-ake is geweest van een misdrijf. Verlies voor de Gaullisten PARIJS, 4-3. De Gaullisten heb ben bij de zondag in Frankrijk ge houden algemene verkiezingen flink verlies geleden. Het linkse fi'ont van de oppositie krijgt een sterk uitgangspunt voor de tweede ronde, die volgende week zondag wordt gehouden. SANTIAGO, Chili. De politie in de Chileense hoofdstad heeft maan- dgochtend vroeg traangas en water kanonnen gebruikt om rivale groe pen te verspreiden die hun eigen ver ier van een overwinning van de zon dag gehouden parlementsverkiezin gen vierden. Beide partijen eisten een soort overwinning van de zon dag gehouden parlementsverkiezin gen vierden Beide partijen eisten een soort overwinning voor zich op na dat de eerste resultaten een onbe slissend resultaat aantoonden van de verkiezingen ter vernieuwing van alle 150 zetels in het Huis van Af- gevaradigden en 25 van de 50 zetels van de senaat. Dit wox'dt berekend en voorspelt door computei-s, die de partijen van de Unie van links - de communisten van Geoi-g'es Marchais, de socialisten onder Francois Mitt erend en twee kleinere links-i'adicale pai-tijen - 45 procent van de stemmen toebedelen. Ze gaven de „Gaullisten" - gevormd door de UDR van Alain Peyrefitte, de onafhankelijke republikeinen van minister van financiën en economi sche zaken Valery Giscard d'Estaing, het centx-um voor democratie en vooruitgang van Jacques Duhamel en de beweging voor socialisme en pax'ticipatie van Edgar Faui'é een kans op circa 36 px-ocent. De in de oppositie zijnde „hervox-mingsgezin- den" - gevormd door het democra tisch centx-um van Jean Lecanuet en de x'adicale socialisten onder Jean- Jacques Servan-Sohi'eiber 14 pro cent. De x-echtse partijen zouden on geveer vijf procent krijgen. BELFAST. Politie en militaii-en in Ulster bex-eiden zich voor op mogelij ke onlusten wanneer dondei'dag het refex-endum over de politieke toe komst van Noord-Iei'land wordt ge houden. Tijdens het weekeinde wex*- den weer vier mannen gedood. Drama in Chartoem voorhij CHARTOEM, 4-3. Het drama in Chartoem is afge lopen. Na een hele nacht onderhandelen hehben de Palestijnse terroristen die drie diplomaten hadden vermoord de Saoedi-Arabisclie ambassade in de hoofd stad van Soedan verlaten en de twee overgebleven gijzelaars, de Saoedi-Arabische ambassadeur en de Jordaanse zaakgelastigde vrijgelaten. BURGH. Slra-rijders aan het strand, tijdens het traditionele feest, dal Burgh zaterdag weer in volle luister vierde. De paarden gingen weer te water voor het beenspoelenMen zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode) De acht-ooggctuigen zagen er slechts zeven terroristen werd in legerauto's weggevoerd naar onbe kende bestemming. Zij zouden elk apart zyn ondergebracht om bevrij dingspogingen te voorkomen. De lijken van de vexraoorden, de Amerikaanse ambassadeur Cleo Noel de Amerikaanse zaakgelastigde Geoi'ge Curtis Moore en de Belgische zaakgelastigde Guy Eid, werden in de kelder van het gebouw aangetrof fen. Het bleek dat Noel voor zijn dood zodanig in zijn gezicht was geslagen dat. aan de Saoedi-Arabische ambas sadeur gevraagd werd of het ging om een blanke of een gekleurde. Met kogels doorboord Deze ambassadeur, Abdullah Al- Malhouk, zei in een vraaggesprek zondag dat de drie diplomaten siga retten hadden gekregen met de me dedeling dat zij nog 25 minuten had den om hun laatste wensen op papier te zetten. Zij werden daarna naar de kelder gebracht en met schoten dooi-zeel'd. Noels lijk is met 30 kogels doorboord. De lijken van Noel. Mooi-e en Eid zijn naar een ziekenhuis in Chartoem gebracht. Mevrouw Al-Malhouk, die niet van de zijde van haar man was ge weken, zei dat de leider van de ter- i-oristen met de schuilnaam Aboe Faid wei'd aangespi'oken. Hij was de man die steeds met de Soedanese autoi-iteiten ondei-handeld had. De Palestijnen zouden zich pas hebben overgegeven nadat hun verzekerd was dat zij niet zouden wox-den te- i-echtgesleld. Al-Malhouk zei dat hij zelf geen ZIERIKZEE. Op het plein van de voormalige openbare (u.l.o.)-school aan het Kerkplein is een begin ge maakt met het slaan van de (beton nen) palen voor de bouw van het nieuwe politiebureau. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De leegte wordt geboren wan- j neer de hoop sterft. ogenblik voor zijn leven had ge- vxeesd. De woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade, George Thomp son, zei dat „wij er nu van overtuigd zijn dat de drie gijzelaars die ver moord zijn vanaf het moment dat de terroristen het gebouw binnendron gen ten dode waren opgeschreven. Ik bedoel dat de Palestijnen al die tyd van plan geweest zijn hen te ver moorden". Na de ovex-gave nam het Soedane se leger vier Kalasjnikow-machine- pistolen van Russische makelij, diie revolvers waaronder twee oude Colts zoals de Amerikaanse cowboys droe gen, vijf granaten en 80 pati-onen in beslag. Explosieven werden niet ge vonden, hoewel de texTorïsten ge dreigd hadden het gebouw op te blazen. De Soedanese regering verklaaxde zondagochtend dat „nu het laatste obstakel moet worden overwonnen - hoe aan de ene kant de commando's moeten worden behandeld en wat wij aan de andere kant intei'natio- naal vex-plicht zijn ten aanzien van het gebeuren. Dat zal Soedan doen zoals tot dusver - kalm, beheei-st en met verantwoordelijkheidsgevoel Een Amei-ikaanse vliegtuig, waax-- mee de kinderen van de vermooiden naar Soedan zijn gebx-acht. zal heden (maandag) de lijken naar de V.S. vervoex-en. Thompson prees de houding van de Soedanese regering. Leonardo da Vinei Verwachting tot dinsdagavond: Regen, daarna opklaringen Veel bewolking met plaatselijk x-egen of motregen, maar in de loop van de dag van het noordwesten uit op klaringen; zwakke tot matige wind i-uimend naar west tot nooi'dwest; min.-temperatui'en omsti-eeks 5, maxima ongeveer 9 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-tempei-aluren: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperatui-en: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAAN STANDEN 6 maart Zon op 7.15, onder 18.28 Maan op 7.17, onder 20.53 Nieuwe maan: 5 maart (1.07). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 6 maart 4.13 16.39 9.53 21.54 Springtij: 7 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 5-3. Het. K.N.M.I. deelt mede: In Noord-Brabant en Zuid- Limburg liepen zondag de tempera turen plaatselijk op tot 12 graden. Dit vrij zachte weer werd veroor zaakt door de aanvoer van lucht die van subtropische oorsprong was. Er kwam daar ook weinig bewolking voor zodat het kwik in de afgelopen naqht flink kon dalen. Op de vlieg basis Volkel werd op 10 cm hoogte een minimumtempealuur van -1 gx-aad geregistreei'd. De zachte lucht wordt begrensd door een oceaan- fx-ont dat maandagmogen over mid den Engeland en Denemarken lag. Verwacht wordt dat dit front dins dag in de loop van de dag het hele land gepasseerd zal zijn waarna wij ons in wat koudere lucht zullen be vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1