0344)1123456 (441123156 Vanaf 3 maart verschuift de kiestoon ^EDe (^renóboerin PTT Politiek en stakingen raken meer en meer in elkaar verward „Tafeitje-dek-je" Duiveland kan veel meer mensen hebben Belt u automatisch met het buitenland? was 'wordt Er wordt gesleuteld aan precariorechten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 maart 1973 Nr. 21244 BUK DOOR HET WERELD Het bijzondere van de staking bij de Nederlandse Hoogovens is dal het hierbij niet in de eerste plaats gaat om een geschil over beloning of ar beidsvoorwaarden. De kern van de zaak is dat de vakbonden menen dat nu eens een begin gemaakt moet wor&èn met het vermijden dat wat de hoogst- en de laagstbetaalden krijgen hoe langer hoe verder uit el kaar groeit. Het is een nivelleringsidee waar over sinds jaren gesproken en gestu deerd wordt - een moeilijk vraag stuk al was het alleen maar omdat aan die nivellering niet alleen ge werkt ivordt bij de uitbetaling maar ook nog eens een keer bij de invor dering van belastingen, sociale pre mies en dergelijke. In wezen is het een politieke zaak en de juiste plaats om dergelijke zaken uit te werken en nadien voor te schrijven is de po litieke werkplaats van de demokra- lie: het parlement. Er is dan ook veel voor te zeggen als beweerd wordt dat de vakbeweging ertoe overge gaan is zelf op te komen voor nodige zaken waaraan de parlementariërs om wat voor reden ook al maar niet zijn toegekomen. De staking in Suriname was trou wens een ander voorbeeld van een staking - en nog veel frappanter - waarbij het politieke doel overheer ste: het ging hier tegen de regering meer dan om werkgevers een paar gulden meer loon of een paar uur minder werktijd af te dwingen. Evenwicht In Engeland is iets dergelijks op gang. Daar gaat het bij de staking in de gasbedrijven ook niet in de eerste plaats om absolute looneisen maar wordt de regering-Heath aangezegd dal de bevriezing van de lonen- - en andere maatregelen waarmee men poogt de inflatie een halt toe te roe- KOUWENBERG vooalle doe-het-^elf jirtikelén op sartital| jgèbied Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. pen - getorpedeerd zal worden. Als premier Heath dan ook zegt des noods verkiezingen uit te schrijven om de Britten zich te laten uitspre ken wie regeert, het kabinet met het parlement of de vakbonden, dan stelt hij het niet eens zo overdreven. Het: gaat in heel Europa trouwens meer en meer de kant op dat de macht van de vakbeweging gebruikt uwrdt om buiten hel parlement om zaken te verwezenlijken. In sommige gevallen mag men het parlement verwijten dat dit door laksheid of traagheid een dergelijke ontwikke ling in de hand heeft gewerkt. In an dere gevallen kan men er niet an ders over oordelen dan dat een vak beweging niet meer funktioneert als- een pressiegroep op het parlement. - wat haar taak is - maar als een or ganisatie die probeert te regeren in- plaats van de daartoe wettelijk aan gewezenen. Vakbondswerk is uiteraard niet los te zien van politiek en er zullen zich altijd situaties voordoen waarbij de aktiviteiten van vakbondsbestuurders en van politici een beetje op eikaars terrein dreigen te komen: dan moet er even deskundig gebalanceerd worden. Maar als de balans eenmaal geheel en al naar de ene of andere kant doorslaat is het niet makkelijk meer om het evenwicht te herstellen. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Noord-Vietnam heeft ermee ingestemd onmiddellijk met de V.S. besprekingen te beginnen over de vrijlating van minstens 120 Amerikaanse krijgsgevangenen deze week. Dit heeft het Witte Huis be kendgemaakt BRUSSEL. De Tunesische minister' van buitenlandse zaken, Masmoudi, heeft in Brussel gezegd dat „als Is raël een beetje minder hooghartig zou zijn en wat meer gelukkige ini tiatieven zou nemen, veel problemen opgelost zouden kunnen worden". DJAKARTA Tegen het einde van het huidige Indonesische vijfjaren plan, in maart 1974, zal West-Irian waarschijnlijk 1,5 miljoen barrels olie per dag produceren, aldus heeft ir. Sudiono, een dei- directeuren van de Indonesische oliemaatschappij Purtamina, meegedeeld. BONN. Watervervuilers zullen in West-Duitsland in de nabije toekomst harder worden aangepakt Het kabi net in Bonn heeft een desbetreffende wijziging van de wet op de water huishouding aangenomen. KEULEN. Bij een kunsthandel in Keulen zijn veertig schilderijen met een gezamenlijke waarde van onge veer een half miljoen gulden ge stolen. Het zijn overwegend doeken van Hollandse meesters. VIENTIANE. Troepen van de neu- tralistische Laotiaanse regering heb ben met steun van de Amerikaanse luchtmacht de stad Pak Song her overd die 22 februari, de dag dat de wapenstilstand van kracht werd, door de Pathet Lao was veroverd. BRUINISSE. 1-3. Aan het projekt Tafeltje-Dekje, zoals dat wordt klaar gemaakt in het Bejaardenverzor gingstehuis te Bruinisse wordt mo- L ON DEN. De Londen se politie heeft de beschikking gekregen over een nieuwe hefwagen in de strijd tegen de fout-parkeerders. De truck kan binnen clrie minuten een auto van mini tot Rolls-Royce van straal lil len en op de laadbak nemen. De wa gen is ontworpen door een politie man van de afdeling aulotransport. De kosten waren plm. 75.000 gulden. BERLIJN. De Westduitse justitiële autoriteiten hebben hun speurtocht naar Martin Bormann. Hitiers plaatsvervanger, beëindigd met een verklaring dat een eind vorig jaar in Berlijn gevonden skelet dat van Bormann is. MUNCHEN. In München is een proces begonnen tegen vier mannen die er van worden beschuldigd ka pitaalkrachtige medeburgers betrek kelijk waardeloze schilderijen als werken van oude meesters te hebben verkocht. Zij zouden daardoor in to taal 1.6 miljoen mark hebben „ver diend". SAIGGN. De Noordvietnamese de legatie van de militaire commissie voor Vietnam heeft besloten zijn le den uit Hue en Danang terug te trek ken totdat zij onderdak krijgen en hun bescherming wordt gegaran deerd, zo is bij de internationale con trole commissie voor hel bestand in Zuid-Vielnam vernomen. UIT HET BINNENLAND KORTE BERICHTEiy ZEIST. Drie mannen tfebben woensdagavond een overval gepleegd op een benzinestation in de wijk ..Vollenhoven" in Zeist en daarbij ongeveer f 3500 meegenomen. De mannen die de pompbediende met een pistool bedreigden, zijn er met een personenauto vandoor gegaan. DEN HAAG In m<Terd,ÊrTleid gaal de Tweede Kamer akkoord met de overplaatsing van een'deel van het Centraal Bureau voor dg Statistiek van Den Haag naar Zuid-Limburg. Dat. kwam woensdag tot uitdrukking tijdens het kamerdebat over de brief van minister Langman van econo mische zaken, waarin deze over plaatsing werd aangekondigd. DEN BOSCH. Voor 510 personeels leden van Remington Rand N.V. in Den Bosch zal een werktijdverkor ting worden aangevraagd van 25,5 uur per week. Voor de in de Bra bantse hoofdstad gemaakte draag bare schrijfmachines is geen markt meer in Amerika. HILVERSUM. Het liedje „De oude muzikant" is gekozen als Nederland se inzending voor het Eurovisie songfestival, dat op 7 april in Luxemburg wordt gehouden DEN HAAG. Mensen met '.astma, suikerziekte, vallende isfekté, een hartaandoening worden bij_ de PTT niet zonder meer afgekeurd. Dit heeft het hoofd van de bedrijfsge neeskundige dienst van de PTT, dr. Tj. de Boorder, verklaard n.a.v. een bewering in hgt t.v.-programma „Een klein uur u" dat astma-patiën ten niet bij de PTT in dienst kunnen komen. ROTTERDAM. Rijn-Schelde-Ver- olme voert met de Amerikaanse General Electric Company en Chica go Bridge and Iron Company be- Advertenlie menteel door 20 personen deelgeno- mèn, 3 uit Nieuwerkerk, 8 uit Oos- terland en 9 uit Bruinisse. Daar deze drie plaatsen toch wel ruim 2000 gezinnen of gezinseenhe den rijk zijn, is een deelneming van 1 'Vo eigenlijk veel te weinig. Gok de crèche zoals die 's zondags in het hervormd, verenigingsgebouw wordt gehouden blijkt nog niet aan te slaan Enkele weken achtereen werd nog door slechts één gezin een kleuter gebracht. Zondag j.l. waren dat er twee, maar dit hield verband met de toen gehouden doopdienst. v TUUUUUUUUI|UU^ Internationaal toegangsnummer Iandnummer netnummer in het (in dit geval betreffende land Engeland) abonneenummer sprekingen over de mogelijkheid tot vorming van een Eurdpese onderne ming voor de fabricagg van onder delen van nucleaire installaties, dit heeft de raad van bestuur van Rijn- Schelde-Verolme meegedeeld. UTRECHT. „Het vermoeden be staat, dat in Nederland vijf procept van de ziekenhuisbedden wordt ge bruikt voor de behandeling van pa tiënten met geneesmiddelenvergifti ging, hetgeen meer dan f 100 miljoen per jaar kost". Politie gaat weer lopen AMSTERDAM 28-2. Om het contact tussen de politieman en de bevolking te verbeteren gaat de Amsterdamse politie de komende jaren geleidelijk overschakelen van de surveil lance per auto op toezicht door agenten te voet of op de (brom)fiets. De agent nieuwe stijl zal worden uitgerust met een por tofoon, waarmee hij contact kan opnemen met zijn dis trictsbureau. Hel nieuwe systeem, in het politiejargon „methodisch sur veillance" geheten, betekent niet dat de politieauto uit het straatbeeld zal verdwijnen. Per district zal een aantal wit te „kevers" blijven rijden met als voornaamste taak het ver lenen van assistentie. De nieuwe regeling gaat half maart in. GRONINGEN. De Groninger rechtbank heeft donderdagmorgen de 32-jarige H. S. uit Beerta veroor deeld tot zeven maanden gevange nisstraf met aftrek en ontzegging van de rijbevoegl^eid voor vijf jaar. 14 dagen geleden had de officier van justitie één 'jaarcel geest, en vijf jaar ontzegging "van de rijbevoegd heid UTRECHT. £)e tienjarige K. Lo- bregt uit Willescop is toen hij met zijn fiets over de provinciale weg van Montfoort naar Willescop reed, door een auto geschept en zo ernstig gewond dat hij tegen middernacht is overleden. AMSTERDAM. Het dagelijks be stuur van de N.V.J. heeft een tele gram gezonden aan minister-presi- j:lent mr. B. W. Biesheuvel en aan de -gevolmachtigd minister van Su riname in Nederland dr. J. W. B. Polanen, waarin het zegt met ver ontwaardiging te hebben kennis, genomen van de arrestatie van de Surinaamse journalisten Slagveer en Krag en de journalist-vakbondslei der Herrenberg. U ziet dus wat A varAf 3 maart gebeurt: de kiestoon hoort u voortaa)na(h/ 2e cijfer. En niet meer (zoals nu nog) na het-ffe cijfè?. Voortaan wacht u even op die vooruitgeschoven kiestoon en daarna kunt u alle volgende nummers achter elkaar draaien, 't Is een kleine verandering, maar erg belangrijk voor vlotte, directe verbindingen. En nu weet u ook meteen hoe zo'n lang internationaal, automatisch telefoonnummer is opgebouwd! Belangrijk Bewaar dit bericht bij üw telefoon. Gemeenteraad Bruinisse sloopwerken, terassen en rijwielrek- ken, kramen, tenten en kiosken, uit hangborden, zonneschermen, hijs- en transportbalken, ledingen, hulzen kabels en draden, tanks, motobrand- stofinstallaties, automaten, verlaatde inritten, loodsen en keten, afslui tingen van openbare wegen en brandwachtdiensten, evenals het ge bruik van gemeentegrond of water. Toch is de hefting van precario rechten, ofschoon wettelijk voorge schreven, een belasting die althans in Bruinisse, weinig opbrengt. De opbrengst voor 1972 f 1250,- zal na aanneming van de verhoging voor 1973 1' 1800.- bedragen. BRUINISSE, 28-2. De van 1955 da terende verordening op de heffing van precariorechten is naar b. en vv. van Bruinisse aan de gemeenteraad berichten nodig aan herziening toe. De stijgingen van de salarissen van het gemeentelijk personeel, dat de aanslagen moet behandelen nopen om de tarieven te verhogen. De z.g. preceptiekosten van een aanslag worden op f 3,- gesteld. De tarieven zullen dus altijd meer dan f 3.- moe ten zijn wil men voorkomen, dat de gehele belastingopbrengst door de kosten van 'het gereedmaken van de aanslagen worden opgeslokt, zodat de belasting geen voordeel, maar een nadeel voor de gemeente zou gaan opleveren. Naast de verhoging van een aantal aanslagen zijn er echter een aantal andere gevallen. Rails. luifels, deuren balkons en erkers zijn niet meer in de verordening opgenomen. Wel belastbaar zijn bouw- en DUSSELDORF. De bond van Westduitse politiefunctionarissen heeft de „schandalige opleidingsme thoden bij de federale grensbewa king aan de kaak gesteld. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS 20 De boerin haalde haar schouders op „Niet, dat ik weet Zie je ooit Ne derlandse douane ginds langs de weg? Misschien eens in de week en dan is het op.' '1 Zou anders een ideale plek zijn om de grens over te gaan met smok kelwaar." „Wat zouden ze moeten smokke len? Koffie? De Duitse koffie is te genwoordig minstens even goed als de onze. Alleenze kunnen daar geen koffie zetten, dat is de kwestie En sigaretten? Het prijsverschil is zo miniem, dat dit ook al niet de moeite loont." „Misschien verdovende middelen?" „Nooit van gehoord, dat zulks in dezö streek gebeurd En ik woon hier irnmers al jaren? De verstandhou- dingj met onze overburen is goed. Mijn man en ik gingen er wel eens heen. Over de vlonder. Nadat ik het lar.d aan de overkant heb verkocht, hebben de Duitsers de vlonder afge broken. Ergens logisch. De dichts- bijzijnde grensovergang is nu Nieu we Schans met aan de andere kant Bunderneuland. Ik ken het wel, want Tijmen en ik kwamen er wel eens. Bijvoorbeeld als er kermis was. Maar de laatste paar jaar ben ik niet meer aan de overkant geweest." Op een zaterdagmiddag, toen Kees het erf sehoonharkte, kwam de vee wagen van Vasen naar de boerderij. De dikke veehandelaar stapte uit, keek enjge ogenblikken verachtelijk »aav de knecht en liep zonder hem te. .groeten naar binnen. Kees re ageerde iri het geheel niet, maar ging gewoon door met harken. Maar na een kwartiertje hoorde hij, dat er binnen een woordenwisseling plaats had. Voor alle zekerheid posteerde hij zich in de nabijheid van de deur, maar zo, dat men hem van binnen niet kon zien. Zodoende kon hij flar den van het gesprek horen. De boe rin schreeuwde: „Blijf met je han den van me af en donder op Het is nee en blijft nee. Al was „e met goud behangen, dan moest ik je nog niet, begrepen? M'n erf af en als je hart hebt nog eens hier te komen, maak ik de hond los!" Kees was in dubio. Moet ik ingrij pen? Of is de boerin zelf mans ge noeg om de kerel van het lijf te hou den? Maar inwendig trilde hij van woede en zou graag zijn vuist ge plant hebben in het gezicht van de vetzak. Hij hoorde, dat de man wat terug zei; Vasen sprak evenwel op gedempte toon, zodat hij zijn woor den niet kon verstaan Opeens gilde de boerin en toen vond Kees het wel letjes. Met de hark in zijn hand stormde hij naar binnen. Blijkbaar juist op tijd, want de veekoper had de vrouw gegrepen en probeerde haar te zoe nen. Binnen was hij bij het tweetal, greep de veekoper bij de schouder en rukte hem van de vrouw af. De boe rin wankelde en viel in een stoel. Vasen uitte een vloek, zich omdaai- end zag hij de knecht met de hark in de hand. Voor een man vön zijn postuur was hij nog bliksemsnel, want voor Kees er goed en wel erg in had. voelde hij de vuist van de man tegen zijn kin en sloeg hij te gen de grond. „Lazer jij op, strontrijer, anders stamp ik je tot moes!' Hoewel Kees enkele ogenblikken groggy was, welde een blinde woe de in hem op. Hij wilde een stoel pakken om deze op het hoofd van de man stuk te slaan, maar de boe rin gilde op nieuw en hij zette de stoel neer. Doch meteen daarna ren de hij naar buiten, naar de hond die blijkbaar instinctmatig voelde, dat zijn bazin bedreigd werd, want hij blafte aan één stuk en trok wild aan de ketting. Kees was met een paar stappen bij hem, de ketting losma kend. De hond stevig in bedwang houdend, zei hij: „Kalm aan, Cora, houd je gemak. En wee je gebeente, als je iets doet. voor ik hel zeg. Goed verstaan?" Hij keek de hond met een dreigen de blik aan. Het dier jankte even en ging daarna tamelijk rustig mee naar de boerderij. Kees bleef halverwege de deuropening staan en wees naar het gat. Met een stem, waarin de ingehou den woede duidelijk merkbaar was, zei hij: „D'r uit jij, lamstraal, of ik laat de hond op ,e los. En in drie tellen. Ik mag hopen, dat hij je daar na verscheurd, want dan zou de mensheid een weldaad bewezen zijn. Nou? Komt er nog wat van?" Vasen begreep nu, dat hij in de minderheid was. Zijn jas rechttrek kend. deed hij een paar passen in de richting van de deuropening. „Op zij jij met dat monster; ik smeer 'm wel. Maar jou zal ik weten te vin den-" Hij knikte enkele malen, de knecht dreigend aankijkend. „Reken er op, dat ik jou zal weten te vinden, smerige huiler! Dan snij' ik je aan riemen gooi ik je als voer voor dat monster, die rot hond!" Zonder verder nog naar iemand te kijken, stapte hij naar buiten. Even later hoorden beide mensen de wa gen starten. Met gierende banden keerde de veekoper op het erf en stoof, een stoofwolk achterlatend, naar de grensweg. De hond blafte luid, maar Kees trok aan het ket ting en gebood: „Koest jij! Er is niks meer aan de hand. Ga zitten. Ga zit ten, zeg ik!" Het. dier gehoorzaamde, beurte lings de knecht en de bazin aankij kend. Langzaam kwam de vrouw tot zichzelf. Óp haar beurt beval ze: „Rustig. Cora, hij is al weg. Brave hond. Gooi de deur dicht. Kees, want. hij is in staat zich los te rukken en Vasen achterna te rennen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7