Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken ür noemen zich voortaan kortweg de bank voor iedereen Wat gebeurt er al op het gebied van de waterzuivering; v v DE VIERDAGGSE WERKWEEK Advertentie Rabobank OVERDENKING Geweld of geweldloosheid Zalig de zachtmoedigen, icant zij zullen de aarde beërven". Matth. 5 5 Dat het j uist de zachtmoedigen zouden zijn die de aarde beërven, klinkt ons op z'n zachtst gezegd erg vreemd en onwaarschijnlijk in de oren. Als wij om ons heen kijken ko men we tot een heel andere conclu sie. Dan zeggen wij dat de brutalen de halve wereld hebben. Dagelijks zien we immers in onzé eigen omgeving en in wereldwijd verband dat de zachtmoedigen zich moeten terugtrekken en dat de ge weldlozen in t\et nauw gedreven worden, terwijl de aarde toebehoort aan degenen die ruw geweld gebrui ken. De keihard en, die over lijken gaan bezitten de wereld, dat is tel kens weer opnieuw gebleken. We werken dan ook met onze ellebogen, we laten de kaas niet van ons brood eten, we zijn goed maar niet gek. Als iemand ons een klap geeft dan ge ven wij die dubbel en dwars terug. We vergelden kwaad met kwaad. En we hopen in het grotere verband aan de kant van de sterkste legers en de grootste voorraden kernwapens te staan. Want daarmee komen we het verst, zo menen wij. De brute macht, de harde vuist en het nog hardere geld zijn bij ons de overwinnaars. De Here Jezus keert in Zijn zalig sprekingen onze menselijke waarde bepalingen echter radicaal om. Niet de brutalen en de keiharden, maar de zachtmoedigen, de geweldlozen, zullen de goede aarde in zijn geheel beërven, is het oordeel van Gods Zoon. Gedurende Zijn gehele verblijf op aarde geeft de Christus van die zachtmoedigheid een voorbeeld. Hij is de Geweldloze bij uitstek, Die zon der één woord van tegenspraak Zioh de ergste mishandelingen liet welge vallen, Die zelfs bad voor de solda ten die Hem aan het kruis spijker den. Even lijkt het op de Goede Vrij dag alsof je door geweldloosheid al leen maar voortijdig aan het kruis en in het graf terechtkomt. Maar op de Paasmorgen overwint de Levens- vorst in Zijn opstanding de macht van de duivel en de dood en treedt Hij op als de machthebber van he mel èn aarde. Hij heeft ons het voor beeld van zachtmoedigheid gegeven, dat wij als Christenen hebben na te volgen, willen ook wij eenmaal de dood overwinnen en samen met de Koning der koningen regeren. Wij moeten ook zachtmoedig zijn. Dat wil niet zeggen dat wij als zoetsappige, slappe mensen door het leven moeten gaan. Zachtmoedigen zijn mensen die over zich heen laten lopen als het gaat om hun eigen eer, maar die vechtersbazen zijn als het gaat om de eer van hun God. De zachtmoedige Jezus maakte zelfs ge bruik van de zweep toen het Huis van Zijn Vader tot een rovershol werd gemaakt. Maar in het intermenselijke ver keer vinden de geweldlozen hun ei gen eer volmaakt onbelangrijk. Ze verdragen en dulden, hun naaste, ze vergelden geen kwaad met kwaad, maar overwinnen het kwade door het goede. Ze durven zichzelf te ver loochenen, ze durven de minste te zijn, ze bidden voor hun vijanden en hebben hen lief ook al zijn het Communisten, ze zegenen die hen vervloeken, ze doen wel aan degenen die het er helemaal niet naar hebben gemaakt, als iemand hen slaat keren zij de andere wang toe, zij vergeven steeds maar weer opnieuw. O neen, het valt niet mee om Christus na te volgen wat betreft Zijn zachtmoedigheid. We zitten dan in de hoek waar de slagen vallen, we worden uitgelachen en voor zwakke lingen uitgemaakt. De schare van zachtmoedigen is de lijdende ge meente. Ze is niet de hamer die slaat, maar het aambeeld waarop ge slagen wordt. Toch is het aambeeld waarop ge slagen wordt sterker dan de hamer die slaat. De zachtmoedige die ge duldig verdraagt houdt het langer uit dan de driftige die van geweld gebruik maakt, want de liefde ver gaat nimmermeer. Dat is Gods grote verrassing, dat de brutalen en keiharden wellicht de halve wereld hebben, maar dat de zachtmoedigen en geweldlozen de hele wereld zullen bezitten, de nieu we wereld. A. S. R. Bru-N'kerlc-O'land DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. v. d. Schee, (bidstond gewas); 7.00 uur ds. v. d. Schee; 11.00 uur ds. As sendorp. Kerkwerve: 11.00 uur ds. Van den Berg, (bidstond). Seroos- kerke: 10.00 uur ds. Jansen Schoon hoven. Burgh: 10.00 uur da. Van Leeuwen. Haamstede: 10.00 uur ds. Wassenaar; 7.00 uur de heer Rouw. Renesse; 9.30 uur ds. De Wit, ge- zinsdienst. Noordwelle: 11.00 uur ds. De Wit. Scharendijke: 9.30 uur ds. Van den Berg, (bidstond). Brouwers haven: 9.30 uur ds. Kroon; 11.45 uur zondagsschool, Zonnemaire: 11.00 uur ds. Kroon; 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Westerhof. Breischer: 11.00 uur ds. Geers; 9.30 uur zondagsschool. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. Kuin. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Van den Heuvel. Oosterland: 9.30 uur ds. Post; 6 uur ds. Wassenaar, (ochtenddienst: bidstond gew. en arb.). Sirjansland: 11.00 uur ds. Post; 6.30 uur ds. Van Harten, Dinteloord. Bruinis.se: 10.00 uur dr. C. Bezemer, Schevenirgen; 5.00 uur ds. Post. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur da. A. H. A. Bakker, (D.G.), Middelburg. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tienhoven: L. Kore- vaar, kand. te Utrecht; te Opheus- den: G. H. Kooten, Delft; te Stedum: H. Kremer, Rinsumageest c.a.; te H. I. Ambacht: K. A. Abelsma, Wa teringen; te Heerde: G. Zonneberg, Scheveningen. Aangenomen naar Groenlo (toez.): J. A. van Boven, Den Haag-Loosdui nen. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Drumpt (toez.): D. J. Baars, a.s. em. pred. te Groede-Visvliet. Toegelaten tot Evangeliebediening en ev. beroepbaar: H. Nap, kand., Jan Broeckplantsoen 32-11, Veenen- daal, beroepbaar; mevrouw dra L. C. J. Reedijk-Boersma, Fröbellaan 8, Zeist, kand. niet beroepbaar; me vrouw dra. L. W. v. Reijendam- Beek, T. Braridsmastraat 6, Breuke- len, kand. niet beroepbaar. Rectificatie J. W. Arendshorst, kand. Bern. Weerd O.Z.'52bis A, Utrecht, niet be roepbaar; P. C. Boelhouwer, Provin- cialeweg 108, Linschoten, niet be roepbaar, kand.; A. C. Kortleve, kand. Oosteinde 52, Oud Alblas, niet beroepbaar. Scheveningen; te Hengelo (O): J. H. ten Broecke, Bijlmermeer-Duiven- drecht. Geref. Kerken Beroepen te Velp: A. N. Dekkers, Oostvoorne, die geen verdere beroe pen in overweging kan nemen. Aangenomen naar Amsterdam- Nieuwendam: J. v. Verseveld, Noor deloos c.a., die bedankte voor Vleu- ten-De Meern; naar Buistenpost: H. N. de Mooij, em.pred. te Dieren, thans past. te Enschede. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Haren (Gr.) en te Kantens: J. J. de Vries, Leek; Beroe pen te Rozenburg: M. Heemskerk, Meppel; te Delft: M. Brandes, Hen gelo (0). Bedankt voor Zutphen: F. Mul, Berkum. Geref. Gem. Beroepen te Nieuwerkerk: T. Stuy- venberg, Rotterdam-Zuidwijk, te Randburg, Z.Afr.: J. van Haaren, Amersfoort; te Kruiningen: A. Breg- man, Rijssen. Bedankt voor Zwijndrecht: P. Blik Dirksland. Tweetal te Almelo: P. Blok, Dirks land en A. Hofman, Scheveningen; ie Rotterdam-West: C. de Ridder, Nunspeet en J. van Haaren, Amers foort. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Beroepen te Wezep: J. D. Hout man, Heerenvecn. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. Favier; 6.30 uur ds. Van der Kooy. Haamstede: 10.00 uur ds. Van der Kooy; 5.00 uur ds. Favier. Scharendijke: 10.00 en 14.30 uur ds. Pul. Brouwershaven: 10.30 uur gez. d. te Br'.h.; 3.00 uur gez. d. te Z'maire, (ds. De Bres). Zon nemaire: 10.30 uur gez. d. te Br'h.; 3.00 uur gez. d. te Z'maire (ds. De Bres). Nieuwerkerk/Oosterland: 10.00 uur ds. Rienstra; 5.00 uur dr. J. H. Becker, Oostzaan. Bruinisse: 10.00 uur dr. J. H. Becker, Oostzaan; 5.00 uur ds. Rienstra. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.00 en 6.30 uur leesdienst. Chr, Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10.00 en 6.00 godsdienstoefening. Haamstede: 10.00 uur leesdienst, 3.00 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3.00 uur leesdienst. Oosterland: 10.00, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.00 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur ds. A. van den Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2.00 en 6.00 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 uur en 5.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.30 uur ds. J. Laforêt Rotterdam. Leger des Heils Zierikzee: Poststraat 37, 10.00 uur heiligingsdie.ist, 12.00 uur jeugdsa- menkomst, 19.00 uur verlossingssa menkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdagavond. 19.00 uur; zondag 10.15 uur. Haamstede: zondag 9.00 uur Jehovah's Getuigen Zierikzee: Bovenzaal R.T.M.-gebouw Gracht weg, 16.00 uur openbare toe spraak; 17.0o uur Wachttoren- en Bijbelbespreking. Gevarieerde contactmiddag bejaarden Ouwerkerk OUWERKERK, 28-2. In het Dorps huis te Ouwerkerk hield de bejaar densociëteit de contactmiddag. De bezoekers van Nieuwerkerk, Ooster en Sirjansland waren in grote getale opgekomen en de presidente, mevr. Zceter sprak in haar openingswoord haar vreugde hierover uit. In het bijzonder verwelkomde zij burge meester en mevr. De Kam, dominee cn mevr. Koppert en het hoofd der school, de heer J. Berrevoets. Allereerst werd gezamenlijk het clublied" gezongen, gevolgd door het oogstlied „Sikkels blinken, sikkels klinken", op twee melodiën en met pianobegeleiding van mevr. Koppert. Hierna was er gelegenheid voor een kopje thee. Achtereenvolgens brachten nu mej. M. Slager haar voordracht „Lendeschot", de heer A. Giljamse „De schepping van de mens" en mej. E. M. Slager „Meisjesharten". Na het „Schouwse volkslied" hield de heer Berrevoets in dichtvorm een betoog over het bejaardencomité en de aanhang hiervan. Vervolgens zong ds. Koppert het prachtige „De Heilige Stad" en kreeg mevr. Lukus-van Oeveren het woord over een burgemeestersbenoeming in een klein dorp; zij bracht hiermee ongeveer het gehele publiek tot en thousiasme. In de koffiepauze werd door enige dames een „open schaal"-rondgang gehouden. Uit de buurtsoos zong de heer A. van dienst zijn liedje „Liesje" en de heer v. d. Have tapte vele „moppen" Dankwoorden Mevr. De Kam dankte namens al len mevr. Zoeter en het comité voor de ontvangen uitnodiging voor deze gezellige middag. Zij hoopte op een tegenbezoek. Met een hartelijk dankwoord voor de medewerking sloot de presidente de bijeenkomst, in welke dank zij speciaal mevr. Koppert betrok voor de muzikale begeleiding. Tot besluit werd staande gezongen het „Zeeuws Volkslied". MIDDELBURG, 28-2. Nu de wa terzuivering steeds meer aandacht vraagt, is het interressant te weten wat er op dit gebied al gebeurt. Vol gens de Unie van Waterschappen waren er op 1 januari 1973 139 in stallaties waarbij mechanische zui vering wordt toegepast d.w.z. dat uit het water aüe bezinkende stoffen worden verwijderd. De gezamenlijke capaciteit van deze 139 installaties is voldoende om 1400 inwonerequiva lenten te verwerken. Daarnaast zijn er 347 zuiveringsinstallaties in be drijf die afvalwater met een geza menlijke verontreinigingswaarde van circa 7.500.000 i.e. kunnen ver werken volgens het principe van biologische zuivering. De meest verontreinigende stoffen die in het afvalwater zitten hebben zuurstof nodig om onschadelijk te worden gemaakt. De hoeveelheid zuurstof die nodig is om de afval stoffen die 1 persoon in 1 dag pro duceert wordt inwonerequivalent genoemd (i.e.). Het huishoudelijk afvalwater van de 13 miljoen inwoners zijn dus 13 miljoen inwonerequivalenten. Iedere inwoner van Nederland ge bruikt per dag ruim 100 liter water Meer dan 90 liter hiervan wordt ge bruikt om afvalstoffen af te voeren zoals doorspoelen van toiletten, voor de was, de afwas, voor baden, dou ches enz en via de riolering of recht streeks komt dit vuile huishoudelijke water in het oppervlaktewater (slo ten, kanalen, rivieren en beken). De industrie en de niet industrieë- le bedrijven zoals café's, restaurant, garages, wasserijen alsmede de agra rische bedrijven zorgen nog eens voor een vervuiling van 20 miljoen inwonerequivalenten. De strokarton en aardappelmeel- industrieën zijn in dit cijfer niet be grepen, hun probleem wordt apart aangepakt. De bouw van zuiveringsinstalla ties zal tot 1985 drie a vier miljard gulden vergen, de jaarlijkse lasten van de investeringen hiervoor wor den berekend op 500 miljoen gulden. Men zal straks worden aangesla gen voor 3% inw.e., omdat gerekend wordt dat dit de gemiddelde gezins grootte is. r Accountants- en assuratitieknuf^^^^^GL Vt\ O t* advies bij aankoop onroerend goed of bedrijf §l£ Undenlaan 3 - Telefoon 01870-3477 - Middelbarnis HILVERSUM. - Piet Bambergen en Ine Veen in een scene uit de Monn- tieshow, die 9 maart door de AVRO- televisie wordt gepresenteerd. DEN HAAG, 1-3. Van de drie grootste steden blijkt men in Rotter dam het meest optimistisch te zijn wat de ko-mst van de vierdaagse werkweek betreft. Een enquête van de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek heeft aan het Hpht gebracht, dal men in Rotterdajn binnen rede lijke tot zelfs zeer korte tijd ver wacht over meer vrije tijd te kunnen beschikken, namelijk drie vrije da gen per week. In de Rotterdamse agglomeratie verwacht 38 procent van de bevolking dat de vierdaagse werkweek nog voor 1980 zal worden verwezenlijkt, 22 procent verwacht invoering daarvan tussen 1981 en 1985 en 20 procent tussen 1986 en het jaar 2.000. In Den Haag gelooft men er nog niet zo hard in. Maar 23 procent van de bevolking van de Haagse agglo meratie verwacht de vierdaagse werkweek voor 1980, 19 procent tus sen 1981 en 1985 en 26 procent tussen 1986 en het jaar 2.000. Piloot at mensenvlees YELLOKNIFE (CANADA): 1-3. De piloot van een vliegtuig dat vorig jaar in het Canadese poolgebied was verongelukt heeft bij een onderzoek door de polite toegegeven het vlees gegeten te hebben van een van zijn dode passagiers, een Britse verpleeg ster, om zelf in leven te blijven. De piloot is de 47-jarige Martin Hartwell, die in november met zijn vliegtuig verongelukte en pas 32 da gen later met twee gebroken benen werd gevonden. De 27-jarige verpleegster Judy Hill was bij het ongeluk omgekomen, een zwangere Eskimo-vrouw stierf twee uur later. Een Eskimo-jongen David Kootook, bleef nog 23 dagen in leven Toen de jongen ook was gestorven dacht Hartwell dat hij het zelf ook niet lang meer zou maken, maar kwam zijn zucht naar zelfbehoud weer boven Hij kon niet genoeg voedsel vinden om de tocht naar een 20 km verder gelegen meer te vol brengen. „Vanaf dat moment is het voor ie der duidelijk wat ik gedaan heb. Ik probeer dat nog steeds te vergeten, maar dat zal wel nooit lukken", al dus Hartwell.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6