4^5# Spaarrente tot Geslaagd jaarfeest C.J.V. „Samen Verder" PARASIET C. Wandel en Zn MILJOENSTE MOSSELTON Grote schoonmaak in Den Bosch ENORME BRAND IN LUIK Achttien doden bij vliegramp LAATSTE NIEUWS AGENDA AFZAGEN MEIDOORNS (DUIVELAND) IS DAT WEL NODIG? Vereniging „groeil en bloeit" ZIERIKZEE. 1-3. De C.J.V. „Samen Verder" hield donderdagavond voor de bejaarden haar jaarfeest in het Xed. Herv. Verenigingsgebouw te Zierik zee. De avond werd geopend door samenzang waarna de voorzitter van de C.J.V. de heer B. D. Schot voorging in gebed. Hij heette alle aanwezigen van harte welkom en zei dat de jeugd van vijftien jaar en ouder bewust iets voor de ouderen wilde doen. maar men wist niet wat. Men is met Sinterklaas beseheiden begonnen in rusthuis „Irene" door daar gezamenlijk dit feest te vieren. De meeste ouderen hebben moeite alles te kunnen volgen wanneer er jongeren in de zaal zijn, daar deze nogal eens luidruchtig kunnen praten. Vandaar deze avond die speciaal voor de ouderen is georganiseerd. In de vaderlandse pers (wat het onderwerp betreft kwamen ons Volkskrant en P.Z.C. onder ogen) circuleren berichten, dat het op vissen van nog aanwezig mossel zaad in de Grevelingen. niet veel zin zou hebben, omdat bedoeld zaad besmet is met de mosselpara siet. Wij schrijven hier niet neer met een aperte leugen te doen te heb ben, maar er zijn wel enkele hoogst merkwaardige randverschijnselen rond deze berichten. In de eerste plaats vallen zij samen met het be zoek van een Zevibel (Zeeuwse Visserij Belangen) - delegatie aan de minister, juist om te pleiten voor vrijgave van dit voor de mos- selarij belangrijke zaad en verder is een punt de gradatie van de be smetting, met hier aan gekoppeld vragen als: besmetting over de gehele lijn, hoedanigheid van de besmetting en dat soort dingen? Een belangrijke vraag is ook waarom - als die besmetting er is - men de mosselkwekers dan al niet veel eerder deze nare mede deling heeft gedaan. Juist nu de zaak akuut wordt, komt die para siet opdraven. Bij het geheel komt nog dat de figuur van besmet zaad in kringen van insiders helemaal niet zo ver ontrustend behoeft te zijn. Er- wordt elk jaar wel besmet zaad aangevoerd en uitgezet op perce len, maar de gevolgen blijven door de bank genomen gelimiteerd en in zoverre behoeft er dus niets aan de hand te zijn. Een gegevenheid is verder - maar dat is van alge mene bekendheid - dat de parasiet voor de mens niet schadelijk is. Hij is alleen kwaliteits- en produktie- remmend wat betreft de mosselen. Zo maar ineens alle mosselzaad in de Grevelingen besmet, op een moment dat de ge-organiseerde visserij bezig is Den Haag te be wegen het zaak vrij te geven, blij ven wij een vreemde zaak vinden. Daar komt nog bij dat het.be grip „besmet" zeldzaam verwar rend heeft gewerkt in de loop dei- jaren. Er zijn besmettingen, die ernstig zijn, maar vormert van be smetting (Oost-Groninger Wad b.v. en zelfs wel sommige percelen in de Oosterschelde) komen al ja ren voor, maar ze zijn niet storend en niet gevaarlijk voor de produk- tie. De kreet: „het Grevelingenzaad is geheel besmet" moet dus wel op zijn totale merites worden bekeken We geloven eerlijk gezegd een beetje, dat men bezig is met een soort besmetting der geesten, om dat het Grevelingenzaad - overi gens door lichtzinnig handelen van de overheid - tot een probleem is geworden. De parasiet kon wel eens de „deus ex machina" zijn om een vastgelopen situatie te „redden". Zou zulks het geval zijn, dan is wel een verkeerde „deus exgebruikt. Advertentie Citroen-agent voor Schoiïwei-Duiveland J A GARAGE Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 AMSTERDAM, 1-3. Het landschap op Duiveland, bij Den Helder en op het westelijk deel van Wieringen dreigt binnenkort te worden ontlui sterd. door het afzagen van alle mei doorns. Deze maatregel is voorbereid door de Plantenziektekundige Dienst ter bestrijding van het zgn. perevuur een bacterieziekte waarvoor behalve meidoorns ook peren, appels en ver schillende sierheesters gevoelig zijn. Het ministerie van landbouw en vis serij voert deze actie om de export van kwekerijprodukten niet in ge- Vervolgens gaf de voorzitter een kort overzicht van 'de gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Het hoogte punt was wel de opening van het nieuwe C.J.V.-kamp te Reriesse. Dit heeft veel inspanning gekost aan leden en medewerkers. Maar het is ontzettend leuk geworden. „Hierbij nodig ik een ieder uit die nog niet in dit kamp is geweest Met Pasen kreeg de C.J.V. bezoek van een Duitse groep en in de zomer is samen met de Prov. C.J.V. een „Schipkamp" voor ongeveer 30 jon geren gehouden. „Wij zijn een vere- YERSEKE, 1-3. De kotter Yerseke 46 heeft woensdag de miljoenste mos- selton in het seizoen 1972-1973 aan de handel afgeleverd. Dit is nog niet eerder voorgekomen. Wel is enkele jaren achtereen een miljoen mosseltonnen aangevoerd zoals ook dit jaar het geval was, maar doorgaans komt een deel van de aanvoer in het mosselopvangfonds terecht. In het mosselseizoen 1972- 1973 werden aan dit opvangfonds een half miljoen tonnen aangevoerd. De totale aanvoer in dit seizoen be draagt hiermede ruim l'/a miljoen ton. Het mosselseizoen duurt tot half april. Gunstig jaar 1972 voor de visserij RIJSWIJK., 1-3. In het algemeen is 1972 voor de visserij een gunstig jaar geweest, al varieerden de re sultaten naar soort visserij. De waarnemend voorzitter van het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten de heer B. A. de Jonge, vertelde dit donderdag in zijn jaarrede. Hij had de indruk dat de goede resultaten mede een stimulans zijn geweest om zij het inbescheiden mate, over te gaan tot nieuwbouw van visserssche pen en uitbreiding van de capaciteit aan de wal. vaar te brengen, aldus de Contact commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming - één van de organisaties die samenwerken in de Landelijke Stichting Natuur en Mi lieu. De commissie heeft bij de minister van landbouw en de staatssecretaris van C.R.M. tegen deze plannenkrach- tig geprotesteerd. Zij wijst erop dat men reeds enkele jaren tracht het perevuur uit te roeien door het stel selmatig rooien of afzagen van alle zieke en verdachte, maar ook vele Advertentie niging die bloeit en groeit en dat kan men niet veel meer zeggen. Veel Chr. Ver. in Nederland lijden een noodlijdend bestaan". Na het open- ningswoord vah de voorzitter volgde de inleiding, die besloten werd met samenzang. Vervolgens werd een drietal volksliedjes op de planken gebracht die waren ingestudeex-d door de heer Van Ooslrom. „Achter gouden tralies" Na de kwjs kon men kijken naar het eerste bedi'ijf van de uit drie be- BEZOEK AAN ZONNEMAIRE BROUWERSHAVEN, 28-2 Woens dagavond j.l. brachten ruim veertig dames van de afd. Brouwershaven van de Bend van Plattelandsvrou wen een bezoek aan de Woningin richting Paauwe te Zonnemaire. Na een welkomstwoord van dhr. Paau we, werd het wcord gegeven aan de heer Tieleman die vertelde over de belangrijke funktie die verlichting heeft in het interieur. We moeten hierbij onderscheid maken tussen basis- en sfeerverlich- ting. In de loop der jaren, zijn er nadat het geijkte licht punt midden in de kamer, vele andei-e mogelijk heden gekomen, zoals bijv. T.L. ver- lichting in een kolf voor de gordijnen of elders langs de wand. Tegenwoor dig woi'dt ook gewerkt met een spauningrail waarin verschillende spots aangebracht kunnen worden. De lichtbehoefte hangt duidelijk samen met de leeftijd Een kind van 10 jaar heeft maar eenderde deel nodig van de hoeveelheid licht die iemand van 40 jaar nodig heeft ter wijl een 50-jai'ige bijv. weer 2 maal zoveel nodig heeft als een 40-jarige. Vloerbedekking Na de causerie van de heer Tiele man, volgde een uiteenzetting door de heer Elsland over vloerbedekking in de vorm van tapijten. De laatste tiental jaren wordt dit steeds meer toegepast en kan men kiezen uit wollen of nvlon-tapijten in,vele kwaliteiten en dessins. Ook voor slaapkamers en keukens komt vaste vloerbedekking steeds meer in zwang. gezonde meidoorns langs wegen en dijken, op erven, in tuinen en na tuurgebieden. Gering effekt Deskundigen menen intussen dat de kans op uiti-oeiïng van de ziekte zeer gering is Daartegenover staat een ei-nstige vei-arming van het land schap. In Engeland heeft men de strijd reeds in 1966 opgegeven, van werkelijke nadelige gevolgen is daar geen spi-ake. drijven be staand toneelspel, „Achter gouden tralies", 't Stuk werd zeer goed gebracht en wekte nogal lach salvo's uit de zaal. Medewerkenden waren de dames R. Schot-Meerdink. D. Baart-Schults, J. Fluyt, A. Pad mos en de hei-en A. Muste. A. Berre, voet, D. Dool, A. van der Schelde. H. Vermeule en J. Baan jr. De regie was in handen van dhr. J. Baart sr. Het toneelstuk speelde zich af in de zomer. De familieleden, die elkaar niet kennen, komen bij elkaar in het huis van een vi-ijgezelle oom, om daar gezamenlijk een week vakantie door te bi'engen. Oom zit goed in het geld, maar weet niet aan wie hij zijn geld moet geven, daaiom besluit hij zijn familie te laten komen logeren en stelt een ultimatum. Zij mogen de tuin niet verlaten, doen zij dit wel dan komen ze niet in zijn testament. Het stuk werd, gespeeld door oudere spelers, zeer goed gebracht. In de pauze kon men loten kopen waar mooie prijzen voor beschikbaar wa ren gesteld. Deze voor de ouderen zo prettige avond werd besloten met samenzang. Hedenavond (vrijdag) zal deze avond nog een keer worden hei-haald. Een scene uit het toneelstuk „Achter gouden tralies". (Foto: Ziei-ikzeesche Nieuwsbode) Hierna volgde een peuze waain de dames koffie met cake werd aan geboden. Na deze or.derbi-eking sprak de heer Elsland ovér gordijnstoffen, waarvan hij vele soorten toonde. Dit alles wei'd nog eens toegelicht met dia's. Tot slot was-er voor de dames gelegenheid om vi-agen te stellen, waai-van veel gebruik werd gemaakt Hiei'na volgde nog een verloting waarvoor de prijzen beschikbaar waren gesteld door de heer Paauwe. De p.esidente, mevr. Var. Putte, dankte allen, die meegewerkt had den aan deze avond en in het bij zonder mevrouw en de heer Paauwe voor hun gastvrije ontvangst, zij bood hen een plant aan. Hierna was er voor de dames, onder genoi van een drankje, gelegenheid om de showroom te bezichtigen. Haarlem heeft 16e eeuwse vlag HAARLEM, 1-3. In de werkplaats, tct herstel van antieke textiel in Haarlem zal een vlag uit de zestien de eeuw, die is gebruikt tijdens het beleg van Haarlem in de jaren 1572- en 1573 worden gerestaureerd Op de bevolking van Haarlem zal een be- rcep worden gedaan een financiële bijdrage te geven voor deze kostbare restauratie, aangezien het Frans Halsmuseum - waar de vlag- toeval lig werd gevonden - niet over de middelen beschikt Men hoopt de vlag voor 19 april weer in redelijke staat te hebben te ruggebracht, want van die datum af tot 17 juni wordt in de Haarlemse hallen een expositie gehouden, die gewijd is aan de herdenking van bet beleg De vlag die al vele malen is hersteld, zou volgens deskundigen afkomstig zijn van „Vendrich Pieter Dirkszoon Hasselaer, die een belang rijk aandeel heeft gehad in het beleg DEN BOSCH. 1-3. Het gemeente bestuur van Den Bosch zal de ko mende maanden cp een bijzondere manier de aandacht en medewerking vragen van de bewoners, om de stadsvervuiling te bestrijden. Dezer dagen zullen huis-aan-huis affiches worden verspreid, waarop de „tien geboden" voor een schone slad staan vermeld. B. en w. doen daar bij ook het verzoek de affiche op een in het oog springende plaats in huis op te hangen. Van 1 mei af zal een karavaan van schoonmakers door alle wijken van de stad trekken om straten, pleinen en plantsoenen een grondige beurt te geven. Tot de kaï-avaan behoort ook een geluidswagen, terwijl tevens enkele wethouders en raadsleden zullen meelopen. BRUSSEL, 1-3. Twee jongetjes van zeven en tien jaar hebben door met vuur te spelen, donderdagavond in de Luikse wijk St. Nicolas d'Outre- meuse voer naar schatting zeven miljoen gulden schade aangericht. De kinderen hadden kranten in brand gestoken en die voor de poort van een bedrijf gelegd. In twee uur tijds brandde het hele bediljf, waar houten ramen c.d. gemaakt wei-den, uit. Het vuur sloeg vervolgens over naar een zeven verdiepingen tellend flatgebouw en naar enkele los staande huizen. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffei-s gevallen. De brand, die een menigte nieuws gierigen deed toestromen, is de groot ste die ooit in Luik heeft gewoed. WARSCHAU. 1-3. Bij het vlieg tuigongeluk bij Sezcecin (het voor malige Stettin), waarbij woensdag avond de ministers van binnenland se zaken van Polen en Tsjecho-Slo- wakije, Ociepka en Radko Kaska omkwamen, hebben in totaal acht tien mensen de dood gevonden. Dit is donderdagavond in een commu niqué bekendgemaakt. Over de oorzaak van de ramp met het toestel, een in Rusland gebouwde Antonow-24. behoi-end lot het Poolse legex-, is niets meegedeeld. Onder de slachtoffers bevond zich een hoge functionaris van de Tsje- choslowaakse veiligheidsdienst, Kad- zej. De overige passagiers waren in hoofdzaak militaire functionarissen. Oude man overvallen DEN HAAG, 1-3. De 78-jarige J. Cocken is woensdagavond in zijn parfumeriezaak aan de Spuistraat in Den Haag overvallen door een don- ke.e man. Deze dreigde met een pi stool en riep om gild. De heer Coo- ken weid gedwongen geld uit de kassa te geven, bij elkaar f 485.-. De overvaller sloot hem daarna in het toilet ep en maakte zich uit de voe len. Mevrouw Cooken. c'.ie haar man in de zaak zou komen ophalen, vond hem daar kort na de overval. Commando's willen gijzelaars doden CAIRO, 2-3. De commando's van de Zwarte September-taeweging hebben laten weten dat ze hun gijze laars zullen doden als hun eisen niet worden ingewilligd. Ze zouden mij nen in de Saoedi-Arabische ambas sade in Khartoem hebben geplaatst, zo meldt bet Soedanese raidostaticn „Radio Omdoerman". Stakingen in het Waterweggebied ROTTERDAM. 2-3. In het Water weggebied zijn vrijdagmorgen pre cies volgens het actieschema van de drie industriebonden de eerste sta kingen in de metaal begonnen. De bij de drie industriebonden aangesloten werknemers bij de wer ven Wilton-Feyenooi-d (totaal 4.000 wei-knemers), Gusto (totaal 1200 werknemers) en Nieuwe Waterweg (totaal 300 werknemers) begonnen vrijdagmorgen om half acht aan een 24 uur staking. Gijzelaars vrijgelaten PINE RIDGE, ZUID-DAKOTA, 2-3. De elf gijzelaai-s die in Wounded Knee door een groep militante Ame rikaanse indianen werden vastge houden, zijn vrijgelaten, zo is offi cieel meegedeeld nadat de leiders van de indianen een onderhoud had den gehad met de senatoren uit Zuid-Dakota George McGovern en James Abourezk. Het overleg tussen indianen en senatoren wordt voortgezet. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 3 en zondag 4 maart Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Geer. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. *,01115)-1280. neemt waar vooi dokter Terpstra en dok ter Simons. De weekeinddienst gaat in: zaterdag morgen, de weekeinddienst eindigt: maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland. tel. (01114)-1280. neemt waar vi^or dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer kerk, tel. (01114)-1388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter ën dokter Visser. Zuster Maas. Renesse, tel. (01116) 303, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma. Zierikzee, tel. (01110)-2180, heeft dienst Vrijdag 2 maart Zierikzee Huis van Nassau. 19.30 uur, C.B.T.E. en C.A.V. van de kring „Sch.-D." Lutherse kerk, 20.00 uur, samen komst Wei'eldgebedsdag. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur C.J.V.-jaarfeest (senioren). Huis van Nassau, jaarvergadering H.S.V. „Oosterschelde''. Kerkgebouw Ger. Gem. 19.30 uur. S.G.P. afdeling Zierikzee, ds. P. J. Dorsman. Staphorst. Burgh-Haamstede Recreatiezaal camping „Duinrand' 19.30 uur, feestavond sportver. DES. Noordgouwe Verenigingsgebouw, 20.00 uur vrou wen-wereldgebedsdag. Nieuwerkerk Gemeentehuis. 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Duiveland. Bruinissc Vergadering gemeenteraad. Zaterdag 3 maart Zierikzee Concertzaal. 15.00 uur, kindervoor stelling, (..Vier rakkers en een oude jeep"). 20.00 uur. film „Vier vuisten van de duivel". Haamstede Jeugdsoos „Big S", carnaval-Strao. Dreischor „De Drie Schapen", 14.00 uur, start caimavalsoptocht. Maandag 5 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Lente-mode- show. Dinsdag 6 maart Zierikzee 20.00 uur, Vereniging Technische School. Huis van Nassau. 20.00 uur, Ver. van Oudleei-lingen. Woensdag 7 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaaidcnmiddag van de NCVB. VaiTemarkt. 7.30 uur v.m. start ex cursie Fok- en Controlever. Sch.-D. Donderdag 8 maart Zierikzee L.T.S., 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur, „open dag" technische school. Dreischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, alge mene ledenvergadering weegbrug- véi-eniging „Beldert". Vrijdag 9 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, optreden „Het Zwarte Theater", (Z.V.U.) Vrijdag 16 maart Zierikzee Concordia, 19.30 uui\ avond P.J.Z. Zondag 18 maart Zierikzee Concertzaal, (Mondragon-foyer), 12.00 uur, koffie-coneert door het Ardito-kwintet (Z.V.U.). KLOKJES Piet Jan is de mooiste en grappig ste kleuter in de regio en hij kreeg een bosje sneeuivklokjes mee uit de tuin om aan „juf' op school te ge ven. Piel Jan heeft de tere bloem pjes in zijn kmiistje geklemd, en is naar school gegaan. Maar hij gaf de bloempjes niet aan de juffrouw, want hij vond ze zelf zó mooi. Daar om hield hij de hele dag de klokjes vast. Dat was soms wel lastig, maar als kind kun je soms zeldzaam vol hardend zijn. Toen de middagschooltijd afgelo pen ivas kwam de oppas van het ventje hem halen om weer thuis te brengen. Thuis echter was nog nie mand en daarom ging Piet Jan nog ■maar even mee naar „tante", want zo noemt hij zijn tweede ma altijd. De omgeving daar leek. hem veiliger en ergens legde hij de sneeuwklokjes Uit zijn zweterig handje. Na een uur tje to as het tijd om naar huis te gaan. Piet Jan ging weer naar zijn ouders en bijna was hij al op bed, toen „tan te" nog even langs kwam. Ze kioam niet met lege handen, want ze vervoerde de sneeuwklokjes van Piet Jan „en" - zei ze - „die heeft hij bij ons laten liggen". „Maar kind die had je toch aan de juffrouw mpeten geven", merkte ma licht bestraffend op, maar zoonlief zat kennelijk niet klem- met de mo rele kant van het probleem en schudde alleen maar driftig van „nee". De klokjes zijn toen in een klein vaasje met water gezet, op een ta feltje dicht bij het bed van Piet Jan. Ze hadden - het laat zich denken - sterk geleden onder het gebeuren van de dag, maar als een kleuter - een snufje psychologie - gek is op iets, doet het er niet toe of het nog helemaal gaaf is of aangetast. Er zijn intussen niet zoveel sneeuivklokjes die een dagreis ma ken in een kleuterhandje. Deze wel. 's Morgens waren ze. weer wel wat op-„gekleuterd", maar ik geloof niet dat juf ze nog gekregen heeft. Verse misschien, hoewél, Piet Jan is al een karaktertje en verse sneeuwklokjes zou hij ook best weer mooi gevonden hebben. Te mooi om aan de juffrouw te geven en dat zegt toch wel iels. Kleuterleidsters zijn best een bosje bloemen waard, maar dat kan ook grote mensen-praat zijn en kinderen zijn anders. Heel anders! SCHIEREILANDMAN De rente, die wij vergoeden onspaatgelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbaikjegoeden tot voor onze NMS-SpaarbrievenT Vraagt u eens bij een van tïïlze kantoren naar i deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Plattelandsvrouwen Brouwershaven op excursie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2