Vanaf 3 maart verschuift de kiestoon «9 (441133456 Tragedie boven Sinaï heeft kwalijke gevolgen Drie mensen in auto verbrand 1575.- V0LKERI Belt u automatisch met het buitenland? was s wordt Onrust in Syrië ^renóboerin ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 maart 1973 Nr. 21213 BLIK DOOR HET WERELD Het neerschieten van een \Libilch verkeersvliegtuig door Israëfisch'e straaljagers is niet slechts eenr&cpté menselijke ramp, maar bovendien een incident dat fataal is voor de toch al geringe vredeskansen in het Nabije Oosten. De ivraakzucht in de Arabische landen is begrijpelijk weer feller aangewakkerd en nie mand zal zich verbazen als er een vergelding komt waarvan waar schijnlijk ook weer onschuldigen het slachtoffer worden Een minstens zo erg gevolg hiervan is dat geen Ara bische regeringsleider 't in die oog- omoogsfeer tegenover zijn burgers kan verantwoorden ook maar in het minst inschikkelijk te lijken, als hoe danig zelfs de bereidheid om met Is raël te praten zelfs ivordt aangere kend. Wat de Israëli's onder andere als rekening voor de schietpartij gepre senteerd wordt is dat het ook voor de Amerikaanse regering, van wie hel heet dat ze een nieuw vredes initiatief aan het ontwikkelen is, moeilijker wordt daarmee een begin te maken. En men beseft in Israël zeer wel dat de V.S. niet zozeer uit liefde voor de Joodse staat pogingen in het werk wil stellen om de kon- fliktsfeer in het Nabije Oosten te sussen: Nixon heeft geen behoefte Israël in de steek te laten, maar hij is ook een zakelijk man die aan de Amerikaanse belangen denkt en daardoor weet dat zijn relatie met de oliebezittende Arabische landen niet al te gespannen mag worden. Kort om: onder de huidige omstandighe den is het Washington onmogelijk om door vleien of dreigen iets te be reiken bij de Egyptische reizende ambassadeur Ismail, die wel de Kis singer van Sadat wordt genoemd. Vergissingen Premier Meir hoeft er ook niet op te rekenen da.t ze al te hartelijk ont vangen wordt als zij naar de V.S. gaat - tenslotte waren het haar straaljagerpiloten clie de atmosfeer zo grondig verknoeid hebben. Waar schijnlijk heeft minister van defensie Day an ivel gelijk als hij het voorval schildert als een opklimmende reeks tragische vergissingen die tot het droeve resultaat leidde. Een reeks vergissingen die niet voorgevallen was als in het Nabije Oosten niet de gespannen sfeer heerste waartoe ook de akties van de Palestijnse guerril lastrijders hebben bijgedragen. Van deze desperado's kan van alles verwacht worden en er is in Israël zeker een angstig geloof gehecht aan het verhaal dat de Zwarle-Septem- berbeweging voornemens was een burgervlieguig vol explosieven op Tel Aviv te laten neerstorten - een krankzinnig plan maar de Zwarte September mannen doen krankzinni ge dingen. Dat de straaljagers in op perste waakzaamheid opstegen is dus verklaarbaar en dal er ivat vlugger geschoten is dan normaal is ook wel begrijpelijk. Was de piloot van het burgertoestel na aanmaning neerge daald dan zou er niets gebeurd zijn en ook hij moet - hoe en waarom is lang niet duidelijk - een der tragi sche vergissingen hebben gemaakt die in de ramp uitmondden. Begrij pelijk is het wel dat door een samen loop van fouten en misverstanden of wat dan ook tot zoiets kon komen, maar het is onder geen omstandig heid helemaal goed te praten. BRUSSEL, 28-2. Nabij het Belgi sche plaatsje Beerse, tussen Turn hout en Antwerpen, is dinsdag, tegen middernacht, een personenauto van de weg geraakt en in brand gevlogen Van de vijf inzittenden wisten er slechts twee aan het vuur te ontko men. Drie anderen kwamen in de vlammen om. De twee niet gedode inzittenden liepen zware brandwon den op. De drie omgekomen mannen wa- ren allen Belgen. Turkse senator in Frankrijk veroordeeld NICE, 28-2 De rechtbank in de Zuid franse stad Nice heeft dinsdag de 60-jarige Turkse senator Kudret Bayan en diens 37-jarige chauffeur Ibrahim Ikier elk tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat toen zij op 6 maart van het vorig jaar bij Menton de grens passeerden, in hun auto 146 kg ruwe morfine werd aangetroffen. Zij kregen ook een boete van 2.908.00 frank (on geveer 1,8 miljoen gulden). Tegen de senator en zijn chauffeur was resp. 20 en 15 jaar geëist. Gedetineerden bij brand omgekomen HANNOVER, 28-2. Zes gedetineer den zijn bij een zware brand in een werkbarak van een strafinrichting in Lingen in de Westduitse deelstaat Nedersaksen om het leven gekomen. De gedetineerden maakten speel goed van het licht ontvlambare cel luloid. Door onbekende oorzaak ont stond plotseling een steekvlam en raakte de barak in brand. Twaalf gevangenen konden zich in veilig heid stellen, één ernstig gewond. ROTTERDAM. - Prinses Margriet doopte te Rotterdam, de nieuwe Henry Dunant, het hospilaalschip van het Ned. Rode Kruis. Op de foto de hoge gaste met op de achtergrond de kapitein van het schip, de heer H. J. Maasbach. euwe schrijvende elektro nische modellen v.a. Dam 3 - Zierikzee Telef. (01110) 3743 (b.g.g. 2439) Flitsen uit het buitenland MESSINA. Het 1.499 ton metende Italiaanse vrachtschip „Arturo Vol- pe" is bij de noordoostpunt van Sici lië vergaan, nadat de lading hout uit Rusland was gaan schuiven als ge volg van een zware storm. Van de 17 opvarenden konden er 14 worden gered door schepen van de Italiaanse marine en een tankboot. DUSSELDORF. Interpol zoekt naar de 29-jarige Duitser Günlher Heinemann die er met 3,7 miljoen .mark (ca. 3,7 miljoen gulden) uit een door hem bestuurde geldtransport wagen uit Düsseldorf vandoor is op weg naar een „aangenaam leven GAZA. De priester van de kleine roomskatholieke Arabische gemeen schap in Gaza, de 60-jarige pater El- Nimri, is dood aangetroffen in zijn woning. Hij had een kogel in de hartstreek Dit heeft een militaire woordvoerder in Gaza bekendge maakt. HONGKONG SAIGON VIEN TIANE. Noord-Vietnam heeft Zuid- Vietnam en de Verenigde Staten be schuldigd van ernstige bestands schendingen en gewaarschuwd dat de vrede niet bewaard kan blijven als de schendingen voortduren. NEURENBERG. De politie van Burgkunstad heeft drie jongeman nen gearresteerd die verdacht wor den van grafschennis die op de Joodse begraafplaaats in deze West duitse stdti is gepleegd. CAIRO. Egypte heeft het voorstel van de Israëlische minister van de fensie, Mosje Dajan, om een „hete lijn" te installeren van de hand ge wezen en gezegd dat dit een poging van Israël is de internationale pu blieke opinie te misleiden. LOEANDA (ANGOLA). Het opper bevel van de Portugese strijdkrach ten in Angola heeft bekendgemaakt, dat in de maand januari 154 „terro risten" zijn gedood ol" gewond en 68 zijn gevangengenomen De Portugese regeringstroepen verloren elf man, die sneuvelden. MOSKOU. De leider van de com munistische partij in de Sowjet-Unie Brezjnew, heeft de Egyptische mi nister van oorlog, generaal Achmed Ismaial, ontvangen. LONDEN Uit protest tegen de po litiek van loonbeperking der rege ring hebben ongeveer 250.000 leden van de Britse bonden voor over heidspersoneel het werk voor 24 uur neergelegd. Het is de eerste maal dat in Groot-Brittannië ambtenaren sta ken. SEOEL. In Zuid-Korea werden dinsdag 146 van de 219 afgevaardig den van de nationale vergadering gekozen. De overige 73 leden worden op voordracht van president Park Tsjoeng-Hie aangewezen door de nationale conferentie voor de een wording van Korea". BOEJOEMBOERA. Radio-Boe- roendi heeft de autoriteiten van het v aangrenzende Rwanda beschuldigd van slachtpartijen onder leden van de Toetsi-stam. Met name zouden Hoetoe-studenten vorige week op instigatie van de overheid in talrijke onderwijsinstellingen, waaronder de universiteit van Boetare, Toetsi- studenten met dolken en kapmessen te lijf zijn gegaan. BERLIJN. De verdedigers van de tot twaalf jaar gevangenisstraf ver oordeelde 37-jarige anarchistische Westberlijnse advocaat Horst Mahler hebben een klacht ingediend bij de Europese Commissie voor Mensen rechten in Straatsburg. SAIGON. De uit twaalf man be staande Canadese Rode Kruiscom- missie die al drie weken in een 'hotel in Saigon zit te wachten op toe stemming om de kampen voor krijgsgevangenen te inspecteren, heeft aangekondgd a.s. zaterdag Zuid-Vietnam te zullen verlaten. - PARAMARIBO. In de Surinaamse hoofdstad is een dode gevallen, toen de oproerpolitie optrad tegen een demonstratie van stakers. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MAASTRICHT. De rechtbank te Maastricht heeft het verzoek van de Zweedse regering om de 28-jarige Zweedse monteur Anders B. uit te leveren toelaatbaar verklaard. De Zweed was in zijn land veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar wegens heling, overtreding van de opiumwet en verkeersdelicten. DEN HAAG. Minister Engels van C.R.M. is bereid het overleg met het gemeentebestuur van Amsterdam te heropenen over de subsidiëring van het Concertgebouworkest. De proble matiek van dit orkest zal bezien worden in het kader van het totale pakket van culturele voorzieningen voor de hoofdstad. ROTTERDAM. De 39-jarige grit- straler A. Vessem uit Rotterdam is in de Nieuwe Waterweg verdronken toen een stelling langs de Noorse tanker Annaj aan de werf van Wil ton Feijenoord te Schiedam los schoot waardoor de man in het wa ter viel. Het lijk was woensdagoch tend nog niet gevonden. DEN HAAG. Minister Udink (volkshuisvesting) blijft van mening dat het wonen voor veruit het grootste deel van onze bevolking niet alleen betaalbaar is. maar zelfs rela tief goedkoop. Hij heeft dit verklaard in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Schaefer (PvdA). TUUUUUUUUUUÜ^ AVÏ s Internationaal toegangsnummer landnummer netnummer in het (in dit geval betreffende land Engeland) abonneenummer U ziet dus wat af^anaf 3 maart gebeurt: de kiestoon hoort u voortaan na het 2e cijfer. En niet meer (zoals nu nog) na het 4e cijfer. Voortaan wacht u even op die vooruitgeschoven kiestoon en daarna kunt u alle volgende nummers achter elkaar draaien, 't Is een kleine verandering, maar erg belangrijk voorvlotte, directe verbindingen. En nu weet u ook metéeh ho# zo'n lang internationaal, automatisch telefoonnummer is opgebouwd! Belangrijk Bewaar dit bericht bij uw telefoon. DEN HAAG. De voorzitters van de Tweede-Kamercommissies voor bui tenlandse zaken en voor ontwikke lingssamenwerking gaan onderzoe ken wat de mogelijkheden zijn voor een bezoek van een delegatie van de Tweede Kamer aan Zuid-oost Azië. Hiertoe is dinsdagmiddag besloten in een vergadering van beide commis sies. GRONINGEN. In de Pocobar aan het Zuiderdiep in Groningen is bij een schietpartij een man levensge vaarlijk gewond geraakt. ZAND VOORT. De gemeenteraad van Zandvoort heeft besloten dat het auto- en motorcircuit Zandvoort mag blijven bestaan Na een debat van circa drie uur stemde de raad met 10 tegen 7 voor intrekking van het principebesluit van 10 november 1970, waarin was bepaald dat het circuit zou moeten verdwijnen. DEN HAAG. Staatssecretaris Vonhoff van C.R.M. heeft in de nacht van dinsdag op woensdag toen het kamerdebat over de C.R.M.-be- groting nog voortduurde - de Twee de Kamer toegezegd dat hij nog een keer zal proberen of betrokkenen bij de komende sloop van het gebouw van het hotel „De Wereld" te Wage- ningen die sloop kunnen voorkomen. DOKKUM. In Dokkum is een bromfietser die niet op het fietspad maar op de autoweg reed aangereden door een auto! Hij overleed ter plaat se. Het uit Dokkum afkomstige slachtoffer was de 17-jarige 'P. de Jager. HAARLEM. Bij een inbraak in een radio- en televisiezaak in de Barre- voetestraat te Haarlem is voor f 50.000 aan apparatuur gestolen. De inbraak moet tijdens het weekeinde zijn gepleegd. BEIROET, 28-7. Volgens reizigers die uil Syrië in Beiroet zijn aange komen, zijn bij demonstraties in de Noordsyrische stad Homs dertig mensen gedood en vijftig gewond. Volgens de Libanese pers waren deze demonstraties in het bijzonder be doeld als protest tegen het schieten dooi' veiligheidstroepen lijdens mas sabijeenkomsten in de stad .Hama, waar sinds vorige weëkdinsdag wordt gestaakt naar aanleiding van politiek-godsdienstige moeilijkheden over de nieuwe grondwet. Een deel van de bevolking is het er net mee eens dat hierin de bepaling ont breekt dat de .Islam de staatsgods dienst" is. Van officiële Syrische zijde wordt nog steeds over de incidenten in het land gezwegen. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS De zomer is in het land; het vee is naar buiten gedreven en is na een paar wilde uren in de wei geaccli matiseerd. De stallen zijn in letter lijke en figuurlijke zin uitgemest. Er is geschrobd en geboend. Kees heeft ten overvloede de verfkwast geno men en het interieur van de stal een kleurtje gegeven. En waar gewit moest worden, ook dit karwei ver richt. Zodat het winterverblijf van de beesten weer glimt en glanst, want Christien Tollema is erg pre cies op die dingen. Kees weet het en zorgt er dan ook voor, dat. ze geen aanmerkingen kan maken. Want daar heeft hij een gruwelijke hekel aan. Tenslotte is hij boerenzoon van huis uit. Dat verandert de situatie toch enigszins. De boerin moet er op kunnen vertrouwen, dat hij precies weet, wat er van hem verwacht wordt. Op het bouwland is altijd werk: in de moestuin eveneens. Bij Chris tien Tollema zitten de handen nog steeds op de goede plaats, zodat ze dagelijks meewerkt. Als Kees een paar uurtjes tijd heeft, is hij aan het stobben rooien, zodat er volgend jaar opnieuw een stukje grond inge zaaid kan worden. En de stobben stukgehakt en gezaagd: dat is een zwaar karwei, maar Kees ziet er geen been in. Hij is sterk en heeft zich nog nooit zo goed gevoeld als in deze tijd. Elke dag is een feest dag voor hem. Het verleden is hij geheel vergeten. Hij vegeteert hier zo goed als maar mogelijk is. Zodra de dagtaak ten einde loopt, het melken gedaan en de melkbussen naar het hek zijn gereden, zitten ze tegenover elkaar brood te eten. En bespreken de dingen van de dag. Nu de avonden langer worden gaat Kees doorgaans nog een paar uurtjes naar buiten, want op een boerderij is al tijd werk: in het bouwland moet ge schoffeld worden. En het hooiland moet gemaaid. Christien heeft een maaimachine gekocht zodat veel tijd wordt gespaard. Vóór Kees zijn in trede op het bedrijf deed, liet de boe rin het altijd door loonmaaiers ver richten. Maar die vragen ieder jaar meer geld. zodat een eigen maaima chine op de duur voordeliger is. Als hij weinig zin heeft, of er niet veel te doen is, maakt hij een kort wandelingetje over het land tot aan de grensvliet. Het land aan de over kant is ook goed Er grazen koeien, maar het is roodbont vee en Kees heeft niet veel op dit ras, wat ze in Nederland M.R.IJ. noemen. De Duit se boeren schijnen er evenwel bij te zweren. Verschillende beambten van de Grenzpolizei heeft hij al eens gezien en gesproken. De meesten zijn ge schikt en vriendelijk. Over en weer gooit men sigaretten naar elkaar toe. De verstandhouding is opperbest. Eén kommies is erg kort. kijkt som ber. als hij de vreemde knecht van boerin Tollema ziet. Christien heeft een paar malen de naam Kurt los gelaten. Hij begrijpt, dat dit Kurt Müller is; de man heeft een paar strepen meer op zijn mouw, dus zal hij wel een leidende funktie hebben. Zoals alle bewoners in deze streek heeft ook Kees een grenspas. Een ..Fünf Kilometer Bescheinigung", een F.B.K. zeggen de Duitsers. Deze pas geeft hem het recht zonder meer de grens over te gaan. Ook daar, waar geen kontrole is. Een paar keer is hij in het dorpje geweest, dat op cir ca driehonderd meter afstand van de grensvliet ligt. Dan neemt hij een aanloop en springt over het water, dat daar nauwelijks twee en een hal ve meter breed is. Aan de andere kant loopt een smal pad naar het. dorp. Hij heeft het bekeken en in een „Gasthaus" een glas bier gedronken. Het Duitse bier is bizonder lekker. En wat gebabbeld met Duitse boe renzoons. Over zaken, waarvoor ze beiden interesse hebben. En elkaar toegedronken. Zo gaat dat aan de andere kant. Maar hij neemt nooit iets mee de grens over. Een paar keer is. heel toevallig, Kurt Müller in de buurt, als hij de grens heeft gepasseerd en deze wil zijn F.K.B. controleren. Het kan een routinecon trole zijn, maar ook pesterij. Kees denkt er het zijne van. Daarom is hij voorzichtig. Hij heeft een prach tig fototoestel gezien in een der za ken van het Duitse dorp. Stukken goedkoper als in eigen land. Maar hij vindt het te riskant om het mee te nemen. Dan is hij een smokkelaar en al lopen de Nederlandse douane ambtenaren niet zo vaak langs deze weg als de Duitse aan de overkant, er hoeft maar toevallig een patrouil le langs te komen en hij is de pisang. Fototoestel weg en een flinke boete. Nee, dat risico vil hij niet nemen, dan maar geen fototoestel. Op een avond, als ze koffie drin ken, zegt Kees zo langs zijn neus weg: ..Die Duitse kommiezen zijn over het algemeen geschikte lui. Be halve één. Hij heeft al eenyeén paar keer mijn pasje gecontroleerd. Om de een of andere oorzaak mag ik die man niet. Terwijl de boerin een sigaret op steekt, glimlacht ze. „Lang? Klein snorretje; gele spiegel op zijn kraag?- ...Ja ik geloof het wel. Wat die spie gel betreft. De rest klopt." „Dan is het Kurt. Müller. Hij is een soort sectiecommandant; de ver antwoordelijke persoon. Na het over lijden van mijn man heeft hij werk van me gemaakt. We hadden toen nog het land aan de overkant en er was een vlonder over de vliet, dus ik kwam er vrij regelmatig. Waar schijnlijk lette hij er speciaal op, als ik kwam, want in een minium van tijd was hij bij me, maakte een praa tje en later complimentjes. Een goed jaar na de dood van Tijmen ben ik een avond met hem uit geweest. Er way kermis in Braunswolde, dat is een kilometer of vijf over de grens. Aanvankelijk was het een leuke avond, maar toen hij me thuisbracht, werd hij handtastelijk, dus gaf ik hem een paar meppen. Daarna heeft hij nog een paar keer geprobeerd me over te halen met hem uit te gaan, maar ik paste er voor. Sinds hij weet, dat jij bij mij werkt, ziet hij je waarschijnlijk als een concu- rent, begrijp je?" In stilte dacht hij: Logisch, want ik heb meer bereikt dan hij. Maar hij bv cht het gesprek over op een ander onderwerp en vroeg: „Wordt er hier wel eens gesmokkeld?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7