ZIERIKZEE KRIJGT TOURISTENDAGEN IN DIT SEIZOEN „Geen minimumprijsregeling voor halfvolle melk" Olie op Zeeuw- Vlaamse strand AGENDA BELGISCH KAMPIOENSCHAP ZEILEN „470"-KLASSE „Nog minstens vier ultimatums" Vijf doden bij brand op tanker Zekerheid na (tweede) V.V.V.-vergadering ZIERIKZEE, 28-1. Als een beetje anti-climax op de eerder gehouden V.V.V.-vergadering, toen liet alle maal wat op losse schroeven kwam te staan, leverde de woensdagavond in „Concordia" gehouden V.V.V.- vergadering - onder voorzitterschap van de lieer F. de Jager - de zekerheid op dat de Zierikzeese Touristen- dagen in liet komend seizoen zullen kunnen doorgaan. De belangstelling van de leden was ditmaal wél op peil. Het échec van de vorige vergadering had kenne lijk toch voor een soort schrikje gezorgd. De voorzitter herinnerde aan die vergadering in zyn openingswoord, daar bij opmerkend en onderstrepend, dat het belang van de ondernemers duidelijk gebaat is met een goed V.V.V.-wezen. De endernemers zullen derhalve tijd dienen te reserveren voor aktiviteiten buiten hun bedrijf. Zïerikzee als streekcentrum vraagt om dergelijke aktivi teiten. „Wie die belangstelling niet heeft, komt tekort aan ondernemerszin", aldus een toch wel iets ge-emotioneerde voorzitter, die daarop de aanwezigen twee vragen voorlegde: vindt u Toeristendagen belangrijk en wilt u finan ciële medewerking verlenen om die dagen mogelijk te maken en wilde dit voor het komend seizoen niet meer zo doen. Evenementen-commissie De voorzitter vroeg hierna de le den, op de man af, op de vragen te antwoorden. De antwoorden bleken weliswaar genuanceerd, maar kwa men toch neer op een positieve uit spraak zowel wat het een als het ander betreft. Opvallend hierbij dat de faktor tijd de grootste rol bleek te spelen. De zakenmensen hebben in het drukke seizoen, geen tijd en gelegenheid, zich met aktiviteiten buiten het bedrijf in te laten. Niette min kon door het bestuur een Eve nementencommissie worden inge steld, waarin zitting namen de heren De Jong, v. d. Hoek, Bakker, v. d. Eynde, De Vries, v. d. Wielen, Lok ker en Poldermans. De financiering Na deze uiteindelijk succesvolle oplossing van een moeilijk punt, kwam de financiële paragraaf aan de orde. Noodzakelijk, want toeristen- dagen kosten f 10.000 en die last komt op de schouders van de deel nemende V.V.V.-leden. De heer Ar kenbout zag een mogelijkheid, de contributie V.V.V.-lidmaatschap te combineren met de subsidie aan de Touristendagen, maar de voorzitter wees er op, dat er ook V.V.V.-leden zijn, die verder geen (zakelijke) be langstelling hebben voor de Touris tendagen. Intussen bleek de voorzitter de fi- nancieën - met name wat de inning betreft - een moeilijke zaak te vin den. Hij had daar in het verleden slechte ervaringen mee op gedaan Het programma Uit de vergadering kwamen hierna voorstellen tot het instellen van een gemiddelde donatie, maar de heer De Jager vond het gevaarlijk een noi-- merend bedrag vast te stellen. Als nadeel werd ook ondervonden „dat niemand meer tijd heeft; als de an der het maar doet". Van bestuurs zijde werd toch een richtlijn gegeven voor de subsidiëring, die een mini mum dient te hebben van f 25,per lid per (touristen)dag. De voorzitter gaf hierna nog een beschouwing over de Touristendagen, die voor de derde maal succesvol zijn verlopen. De evenementen zijn geweldig aan geslagen bij een breed publiek. On misbaar zijn: de zeemeermin, de kin derprogramma's en de klederdrach tenshow, die in de a.s. zomer weer driemaal zal worden gehouden. Klei nere, publiek trekkende evenement- jes (glasblazen) kunnen ook niet wor den gemist. De commissie zal al deze zaken onderzoeken en regelen.. Het verkeer Punt van overweging was ook nog het verkeer, dat vaak storend werkt; auto's door de poort en brommers bij de Beurs. Gewezen werd op de figuur van „loopstraten", die Zierik- zee gaat krijgen. Hierdoor kunnen dergelijke moeilijkheden worden voorkomen. Of het geheel van aktiviteiten door de instelling van loopstraten, ook Minister Lansman: DEN HAAG, 28-2. Minister Lang- man van economische zaken vindt het niet noodzakelijk dat voor half volle melk een minimumprijsregeling tot stand komt. Hierom was. door het bestuur van het produktschap voor zuivel verzocht. In een brief aan de vaste Tweede- Kamercommissie voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft de bewinds man meegedeeld de prijsonderbie- dingen voor halfvolle melk, in tegenstelling met die voor volle melk thans niet als desastreus voor de melkbezorging in haar totaliteit te beschouwen Ook is geen sprake van prijsonderbieding van halfvolle melk op grote schaal. Het aandeel vandeze melk in de totale afzet van melk en melkpro- dukten bedroeg medio 1972 zes pro cent. Het is evenwel snelgroeiend, aldus de minister. meer gespreid moet worden over een breder centrum, bleek een vraag, die wat in de lucht bleef hangen. De vismarkt wil men toch als be langrijk centrum niet laten schieten. Het mosselen eten moet daar als mo gelijkheid wel blijven, al zijn andere plaatsen mogelijk. Uit de vergadering kwamen nog bruikbare suggesties, als het houden van een Zeskamp (sportverenigin gen), zwemmanifestaties in de Oude Haven („Onderdak"), wedstrijden door mensen van Westhoek-cam pings en het houden van een wieler ronde. Deze suggesties zullen op hun merites worden onderzocht. Relevant i.v.m. het ve'rkeersvraagstuk, bleek de positie van de St. Domusstraat. Hoe wordt deze straat, na instelling van loopstraten? Monstertoren Slotsuggesties golden het eventueel „gebruik" van de St. Lievensmon- stertoren en de mogelijke inschake ling van de reddingsbrigade. Staande de vergadering werd ver der een financiële commissie inge steld, de leden waarvan zich zullen belasten met het innen van de toe gezegde bijdragen voor de Touristen dagen (gisteravond reeds meer dan 4000). Niet opgelost werd het probleem van een nieuwe voorzitter. De hui dige voorzitter, de heer De Jager, stelt zijn funktie ter beschikking. Niemand stelde zich beschikbaar voor de vakature. Wel kwam er een opmerking uit de vergadering, dat enkele personen in Zierikzee voor deze funktie te benaderen zouden zijn. De vergadering machtigde hier na het bestuur deze (of andere) per sonen te benaderen en eventueel tot benoeming over te gaan, hetgeen statutair is ge-oorloofd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De staatssecretaris van buitenlandse zaken, drs. T. E. Westerterp, heeft dinsdag in Brussel de speciale vertegenwoordiger van president Nixon, Peter Peterson, voorgesteld een Amerikaans-Europe- se conferentie op het hoogste niveau te houden. AMSTERDAM. Leden van de ac tiegroep Onafhankelijke Bewoners organisatie (O.B.O.) in de Bijlmer meer hebben de slagbomen met ap paratuur verwijderd, die de toegang regelen tot zes parkeergebouwen. AMSTERDAM. Blykens de Rai- registraties zijn er in de maand jan uari van dit jaar 46.175 nieuwe per sonen- en ccmbinatiewagens op de weg gekomen. Dit aantal is het hoog ste dat ooit in januari is voorgeko men. DEN HAAG. Minister Engels van G.R.M. heeft tijdens het voortgezet Tweede-Kamerdebat over zijn be- groting-1973, voorstellen van de progressieven en van de confessio nelen om meer geld uit te trekken, van de hand gewezen. HAARLEM. De president van de Haarlemse rechtbank doet maandag 5 maart, 's-middags om 12.00 uur uitspraak in het kort geding van Hoogovens tegen de industriebonden NW en NKV. Autofinanciering op hetzelfde niveau DEN HAAG, 1-3. Het door de fi nancieringsmaatschappijen verstrek te krediet voor de aankoop van per sonenauto's heeft zioh in 1972 op on geveer hetzelfde niveau bewogen als in 1971. Dit verstrekte krediet beliep in 1972 ruim 568 miljoen gulden te gen 562 miljoen gulden in 1971. Een en ander is gebleken uit de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag. Aannemer overleden na val van dak DEN HAAG, 28-2 De 45-jarige aannemer N. M. van der Linden uit Delft is woensdag om het leven ge komen, nadat hij van een dak aan de Haagse Hoefkade was gevallen. De man overleed ter plaatse. De heer Van der Linden was op toet dak aan het werk. Toen hij in een goot stond, heeft hij zijn even wicht verloren. Landbouwer bij werk verdronken DRACHTEN, 28-2. Op het erf van zijn buurman is woensdagmiddag de 62-jarige landbouwer Jelle Duursma uit Ureterp om het leven gekomen. Het slachtoffer wilde zijn buurman behulpzaam zijn met het lostrekken van een tractor, die was vastgeraakt in een modderpoel. Tijdens het keren op een vlonder tje kantelde de trekker van de heer Duursma en belandde in de sloot. De bestuurder raakte onder het voertuig en kwam door verdrinking om het leven. Stagnatie iu de rimdvleesconsump l ie RIJSWIJK, 28-2. De rundvleescon sumptie in Nederland begint te stag neren, misschien zelfs terug te lopen Voorzitter G. A. Meyer van het Produktschap voor Vee en Vlees vertelde in de woensdag gehouden bestuursvergadering van het Pro duktschap voor Vee en Vlees dat hij en de adviescommissie van zijn schap deze indruk hebben gekregen. Volgens de adviescommissie is de verkoop van de betere soorten rund vlees nog het best op peil gebleven. V ooruitzichl en voor de dagbladpers niet gunstig DEN HAAG, 28-2. De vooruit zichten voor dit jaar voor de dag bladpers zijn niet onverdeeld gunstig Er is een teruglopend abonnemen tental, terwijl de dagbladen nog kunnen rekenen op een totaal van f 15 miljoen ingevolge de steunrege ling van het rijk aan de pers. Aldus heeft minister Engels van C.R.M. dinsdagavond in de Tweede Kamer gezegd tijdens toet voortgezet debat over zijn begröting-1973. Hij wees er op dat er een zekere stabilisatie is ontstaan Het pro ces van dagbladconcentraties is tij delijk tot stand gekomen. TERNEUZEN, 28-2. Het Zeeuws- vlaamse strand van 't Zwin tot de veerhaven by Breskens is verontrei nigd door stookolie. Iedere keer bij hoogwater blijft een hoeveelheid achter. De olie is vrijwel over de gehele breedte van het strand te vinden, soms wel over een strook van 80 meter breed. Waar de olie vandaan komt is niet bekend. Volgens onbevestigde be richten zou de olie afkomstig zijn van een tien kilometer lange en ze ven meter brede strook. Zo'n stook kan afkomstig zijn van een schip dat zijn afgewerkte olie overboord gooit of de olietanks doorspoelt. De olie heeft inmiddels al enkele dode vogels opgeleverd. Prins Bernbard weer tliuis SOESTERBERG, 28-2. Prins Bern- hard is op het vliegveld Soesterberg geland, waarmee hij zijn reis naar Australië, Nieuw Zeeland, Indone sië, Singapore, Thailand, Nepal en Perzië besloot. Koningin Juliana en de minister van buitenlandse zaken drs. W. K. N. Schmelzer waren ter begroeting aanwezig. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE telefoon (01110] 2770 brengt u a.s. zaterdag 3 maart: 15.00 uur: kindervoorstelling ^De Nederlandiëjeugdfifin 20.00 uur: avondvoorstelling Toegang: 14 jaar Voorverkoop: telefonisch en aan de kassa, van 11.00—12.00 uur. Zestien mille geroofd bij overval WEERT, 28-2. Op hel ogenblik dat de plaatsvervangend kantoor houder van hel postkantoortje te Meijel bij Wec-rt woensdagochtend zijn dienst wilde beginnen, voelde hij iets in zijn rug en werd hem om geld gevraagd. Er zat voor de PTT'er weinig an ders op dan aan deze wens tegemoet, te komen. Een overvaller incasseer de ongeveer f 16.000 en verdween in een gestolen auto die later leeg werd teruggevonden. De overval werd door twee man nen gepleegd, die zoals de rijkspolitie het noemde gemaakt" Duits spraken Zij hadden nylonkousen over het hoofd Een van hen had een revolver in de hand. Smalstad verwacht zeilzomer BROUWERSHAVEN, 1-3. Droegen de zeilwedstrijden op het Grevelingenmeer vorig jaar al een internatio naal karakter, momenteel hebben onze zuiderburen reeds de inschrijfformulieren de deur uit voor bet houden van zeilwedstrijden vanuit Brouwershaven, op zaterdag 28-, zondag 29 april en eventueel dinsdag 1 mei a.s. Deze internationale zeilwedstrijden in de „470"-klassc worden georgani seerd door de Royal Yacht Club van België. Het klassement is onderver deeld in a). Belgisch Kampioenschap (R.Y.C.B.-prijzen); b). Trofee Mare Everaert; en c. Belgische selectie voor de Wereld- en Europeesche kampioen schappen. MUNCHEN. Dit moet dan het brilletje ivorden voor de toekomst. Ze werden recentelijk getoond op een show in München. Hei dwarsslreepje over de' briWcgluzen werd niet nader toegelicht. De R.Y.C.B. schenkt één prijs per drie deelnemers en een souvenir aan hen die geen prijs ontvangen. Het comité van de Asbel 470 schenkt aan deze wedstrijd de trofee Mare Ever aert, voorbehouden aan de Belgische bemanningen. De prijsuitreiking zal plaats vinden op zondag 29 april (evt 1 mei) te 16.30 uur in restaurant Jacob Cats te Brouwershaven. Logies Gezien het grote verwachte aantal deelnemers wordt de burgerij ge vraagd logies aan de sportmensen (tegen vergoeding) te bieden, waar voor men inlichtingen kan bekomen bij het plaatselijk VVV-kanloor. Wat de „470"-klasse betreft: deze boot werd getekend door architekl Cornu met de bedoeling een lichte zwaardboot te ontwerpen, die zoveel mogelijk de sportieve- en wedstrijd- kenmerken van een F.D. zou behou den, maar dank zij een kleinere uit gave een groter aantal bemannings leden zou kunnen aantrekken. De „470" is als stabiele en goed hanteerbare zwaardboot op weg olympisch te worden. Hij beant woordt volledig aan de inzichten en voorschriften van de I.Y.R.U., die op zoek is naar een populaire twee mansboot voor de Olympische Spe len van 1976. Verwacht wordt dat de I.Y.R.U. de „470" zal uitroepen tot de olympische klasse. De uitvoering van de boot valt vooral op door zijn perfektie in afwerking en door een dekkonstruk- tie uit één stuk. wat een stabieler geheel garandeert. De 470 is ver krijgbaar in vijf vrolijke kleuren: rood, geel. oranje, groen en blauw. De trofee Mare Everaert. ver noemd naar de erevoorzitter van de A.S.B.E.L. „470" en voorzitter „470" Internationaal, wordt toegewezen door het comité van de Asbel op een internationale wedstrijd. Deze trofee werd het eerst gewonnen in 1971 door de bemanning Marc Peelers en Olivier Dassargues. Internationale drukte Het belooft voor de Smalstad weel een gezellige (internationale) drukte te worden het a.s. seizoen, daar het in de bedoeling ligt dat deze Belgi sche Yachtclub nog een tweetal wed strijden houdt deze zomer. Ook „De Kaag" zal evenals vorig jaar weer voor de nodige wedstrijdsfeer zorgen zodat de nieuwe jachthaven bij de aanvang van het zomerseizoen op volle sterkte kan draaien. Donderdag 1 maart Zierikzee Borrendamme, 19.30 uur, ontspan ningsavond U.V.V. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, jaarfeest C.J.V. (voor de bejaarden). Huishoudschool, 14.00-16.00 uur, spreekuur consumentenvoorlichting. Vrijdag 2 maart Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, C.B.T.B. en C.A.V. van de kring „Sch.-D." Lutherse kerk, 20.00 uur, samen komst Wereldgebedsdag. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur C.J.V.-jaarfeest (senioren). Huis van Nassau, jaarvergadering H.S.V. „Oosterschelde". Kerkgebouw Ger. Gem. 19.30 uur, S.G.P. afdeling Zierikzee, ds. P. J. Dorsman, Staphorst. Burgli-Haamstede Recreatiezaal camping „Duinrand'", 19.30 uur, feestavond sportver. DFS. Noordgouwc Verenigingsgebouw, 20.00 uur vrou wen-wereldgebedsdag. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Duiveland. „Rehoboth", 14.30 uur, Vrouwen wereldgebedsdag. Bruinisse Vergadering gemeenleraad. Zaterdag 3 maart Zierikzee Concertzaal, 15.00 uur, kindervoor stelling, („Vier rakkers en een oude jeep''), 20.00 uur, film „Vier vuisten van de duivel". Haamstede Jeugdsoos „Big S", carnaval-Strao. Dreischor „De Drie Schapen", 14.00 uur, start carnavalsoptocht. Maandag 5 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Lente-mode show. Dinsdag 6 maart Zierikzee 20.00 uur, Vereniging Technische School. Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. van Oudleerlingen. Woensdag 7 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag van de NCVB. Donderdag 3 maart Zierikzee. L.T.S., 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur, „<3gen dag" technische school. Dreischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, alge mene ledenvergadering weegbrug vereniging „Beldert". Vrijdag 9 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, optreden „Het Zwarte Theater", (Z.V.U.) Vrijdag 16 maart Zierikzee Concordia, 19.30 uur, avond P.J.Z. Zondag 18 maart Zierikzee Concertzaal, (Mondragon-foyer), 12.00 uur, koffie-concert door het Ardito-kwintet (Z.V.U.). DRIEBERGEN, 28-2. De industrie- benden overwegen deze week nog minstens vier ultimatums de deur uit te sturen. Ze gaan naar de direc ties van DAF in Eindhoven (5.000 werknemers), DAF in Born (3200 werknemers), Machinefabriek Breda (500 werknemers). Scheepswerf Boele in Bolnes (IGOo werknemers) en de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen (1000 werkne mers). De bondsbesturen hebben hun fiat reeds gegeven. Deels moeten de le denvergaderingen nog een besluit nemen. Beroep op heropening overlég Hoogovens VELSEN, 2S-2. De gekozen leden van de ondernemingsraad van Hoogovens, die woensdag de gehele dag in vergadering bijeen zijn ge weest. hebben in een vei klaring een dringend beroep op beide partyen gedaan om het overleg te heropenen op basis van de elementen, die de vici wcrknemerscommissarissen hebben aangedragen. DARTMOUTH, NOVA SCOTIA, 28-2. Eij een brand op het in Dart mouth. Nova Scotia, liggende West- duitse visserijfabrieksschip „Julius Pickenpaek'' zijn woensdag vijf be manningsleden omgekomen. Het schip had een bemanning van Duit sers en Portugezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2