PIMPELBURGER BITTER Verzet tegen Griekse kolonels groeit Regering contra terreur Nadenken over afronding van de Zuiderzeewerken Tholenaren mogen het zeggen Lepra-inzameling geen succes PIMPELBURGER ^JITTER J PIMPELBURGER BITTER PIMPELBURGER BITTER NIEUW VOOR NEDERLAND Deperfekte pasvorm van Panty P -30 den. merkt u pas goed als u Zedünlieeft! panty I ^30 den. BLIK DOOR HET WERELD De Griekse kolonels hebben het hu moeilijker dan ooit in de bijna zes jaar van hun bewind. De studenten demonstraties van de laatste tijd zijn weer volgens het gebruikelijke re cept in elkaar gemept en de recht banken hebben weer even op volle toeren gedraaid, waarbij het opval lend was dat het aantal veroordeel den betrekkelijk gering was, zeker in verhouding tot de omvang der beto gingen. Ook dit is een taktiek - het kleine aantal vonnissen moet de indruk vestigen of er eigenlijk niet zovéél aan de hand was. Maar er moeten xvel weer genoeg straffen uitgedeeld worden om de lust tot demonstreren te laten vergaan bij de tachtigdui zend studenten. Deze taktiek van doodzwijgen plus intimidatie heeft tot dusver aardig gewerkt, maar het is de vraag of dit zo doorgaat. De studenten zijn hardnekkig. Het kolo-» nelsregiem werkt overigens niet al4, leen met de zweep, maar ook met honing. Lagere prijzen in de mensa's, gratis medische verzorging, vrijkaar ten voor uitvoeringen, een royaler systeem van studietoelagen zijn eer der gebruikt om de studenten zo vriendelijk mogelijk te stemmen. Maar deze attenties werden niet ge- aksepteérd, althans niet als ruil voor de vrijheid van de studentenorgani saties. De verkiezingen die daarvoor werden gehouden werden grof iver valst om als het ware funktionaris- sen van het regiem in de besturen te krijgen. Zo begon de boycotaktie op de universiteiten - naast de door de ko lonels beheerste studentenorganisa ties kwamen illegale vrije op die niet van plan bleken hun akties tot het verborgene te beperken. Voor het eerst is er een massale krachtmeting ttissen instellingen van het regiem en de tegenstanders ervan. Beloften Twee middelen hebben de kolonels gehanteerd om het. land naar hun hand te zetten. Enerzijds was er het brute bewind waarvan dagelijks de slachtoffers getuigen van hun mar telingen - dit niet per ongeluk: de Grieken moeten weten dat hun mar teling kan wachten als ze dwars lig gen; dit is ook een methode om de neiging tot verzet te laten bekoelen. Anderzijds moest het militair orga nisatietalent bewijzen dat de kolo nels in staat waren om de staat zo veel beter te leiden dat een groeien de welvaart er het gevolg van was. Werkt u igendag te Liempde LIEMPDE, 24-2. De „zilveren" Werktuigendagen. waarvoor ook ditmaal weer een groot aantal in schrijvingen is binnengekomen, zul len op woensdag 9 mei a.s. in aan wezigheid van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet, officieel worden geopend door mr. Pieter van Vollenhoven. Op het buiten „Velder" in de Noordbrabantse gemeente Liempde zullen weer veel agrarische zaken de aandacht vragen. Opvallend is de aandacht voor het milieu; verschil lende deelnemers en vooral ook de voorlichtingsdiensten zullen daaraan aandacht besteden. De intimidatie heeft kennelijk niet afdoende gewerkt: er zijn nog steeds Grieken de zich niet van verzet la ten weerhouden. En de ekonomische opbloei is er niet gekomen - integen deel: de inflatie is op weinig plekken zo voelbaar in Europa ais in Grie kenland. Het regiem heeft nog een tijdlang de goodwill van de intelli gentsia proberen te verkrijgen door beloften af te leggen over een spoe dige t erugkeer naar een demokra- tische samenleving. Na bijna zes jaar is die belofte voor niemand nog ge- loofwaardg meer en meer stemmen durven zich tegen de kolonels te ver heffen, bijvoorbeeld oud-premier Kanellopoelos. De dwang had geen succes, het paaien ook niet, de verbeterde eko- nomie bleef uit: allemaal faktoren tlie,de kolonels laten vrezen dat het voorbeeld van de studenten aanste kelijk zal werken en ook andere, .grotere groepen van de samenleving ii\ beweging zal brengen, waarvan de onderdrukking steeds moeilijker en moeilijker wordt. Benzine hier duurder dan in Duitsland DEN HAAG, 24-2. De gewone benzine is in Nederland momenteel acht cent duurder dan in WestDuits- land (op 1 januari was dat nog drie cent). Dit prijsverschil maakt het aantrekkelijk voor Nederlanders om net over de grens in de Bondsrepu bliek te tanken. Dit zegt minister Udink van Verkeer en Waterstaat in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer naar aanleiding van vragen uit de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat. DEN HAAG, 24-2. De regering acht een krachtiger bestrijding van de terreur geboden. Minister-presi dent Biesheuvel zegt dit in een me dedeling aan de Tweede Kamer. In oprichting zijn twee eenheden lange-afstand-schutters. Een eenheid wordt gevormd uit de politie, de an dere uit de krijgsmacht. Ook zijn voorbereidingen getroffen om een aantal militairen een speciale oplei ding te geven in het zogenaamde „close-combat". Man flood in cel aangetroffen AMSTERDAM, 24-2. In het Huis van Bewaring aan de Wetering schans in Amsterdam is de 25-jari- ge gedetinerde L. A. W. dood in zijn cel aangetroffen. Op last van de of ficier van justitie zal sectie worden verricht om de doodsoorzaak vast te stellen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie staat vast dat de man, die in voorlopige hechtenis zat, niet door misdrijf of zelfmoord om het leven is gekomen. W. was tijdelijk in Amsterdam on dergebracht in afwachting van zijn berechting in Utrecht. AMSTERDAM, 24-2. De Vereni ging tot Behoud van het IJsselmeer is van mening dat de consequentie van het Markerwaard symposium van 16 maart is: eerst nadenken over de afronding van de Zuiderzeewer ken. In een brief aan de minister van verkeer en waterstaat schrijft de vereniging dat het Markerwaard- Kanipeerbedrijven tocli niet (zo) rendabel DEN HAAG. 24-2. In hun totaliteit werken de kampeerbedrijven in Ne derland met een negatief economisch resultaat, als men hun resultaten berekent op basis van de' vervan gingswaarde. Dit is de uitkomst van een onderzoek, dat het Economisch Instituut \oor het Midden- cn Klein bedrijf (E.I.M.) over de resultaten in 1970 \an kampeerbedrijven heeft in gesteld. Het onderzoek is verricht in opdracht en met subsidie van het ministerie van economische zaken. Tribune mag meepraten STTTARD. 24-2. Het publiek op de tribune van de gemeenteraad in het Limburgse Urmond mag voortaan rechtstreeks vragen gaan stellen op een speciaal vragenhalfuurtje. Elke spreker uit het publiek mag een vraag stellen in een maximale spreektijd van drie minuten in eer ste instantie en twee minuten in tweede instantie. De vragen mogen niet over perso nen gaan, maar moeten over ge meentelijke zaken gaan. Geen luxe huizen in Aalst ARNHEM, 24-2. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben de bouw verboden van tien riante landhuizen in Franse stijl in het Be- tuwse dorpje Aalst bij Tiel. De ex clusieve woningen zouden per stuk een half miljoen gulden kosten. Het provinciaal bestuur vindt, dat in het open gebied van Aalst een dei-gelijk complex van landhuizen eerder een aantasting van het landschap bete kend, dan een verfraaiing. symposium heeft aangetoond dat be perking tot de zes Rijkswaterstaat- varianten onhoudbaar en onaan vaardbaar is. De vereniging beveelt de minister aan ook de dijk Enkhui zen-Lelystad ter discussie te stellen en de aanbesteding van het dijkvak uit te stellen teneinde aan alterna tieve aanpak, als bijvoorbeeld het bij de vereniging in voorbereiding zijn de plan „Water-Lely". een serieuze kans te geven. SINT ANNALAND, 24-2. Duizend van de zestienduizend inwoners van de gemeente Tholen mogen meedoen aan een schriftelijke enquête over de gevolgen van de gemeentelijke her indeling van het eiland Tholen. Dit is een onderdeel van een onderzoek naar de mogelijkheden voor binnen gemeentelijke decentralisatie. In een begeleidende brief bij de vragenlijst zegt bxirgemeester J. E; van Boeijen, dat het gemeente be stuur prijs stelt op het oordeel, de kritiek en de opmerkingen van de duizend inwoners om een beter in zicht te krijgen in de mening en de wensen van de bevolking in elk van de zeven ivooxikernen van het eiland. Aanduiding op pakken wasmiddelen inzake waterhardheifl DEN HAAG. 24-2. Binnen niet al te lange tijd zal de Nederlandse huis vrouw op de verpakking van was middelen een aanduiding aantreffen, zodat zij bij het gebruik rekening kan houden met de hardheid van het plaatselijk leidingwater. Het ligt in de bedoeling uit te gaan van drie hardheidscategoriën, te we ten hard, matig-hard en zacht. Aldus heeft minister Stuyt van volksgezondheid in de Tweede Ka mer gezegd tijdens het debat over zijn begroting. Het beroepsonderwijs DEN HAAG, 24-2. Bij de dagscho len voor het beroepsonderwijs wordt het onderwijs in dit schooljaar ge volgd door 522.000 leerlingen en stu denten (305.000 mannen en 217.000 vrouwen). Dit is bijna 26.000 meer dan in het schooljaar 1971-72. Het lager beroepsonderwijs telt 344.000 leerlingen, het middelbaar beroepsonderwijs 105.000 leerlingen en het hoger beroepsonderwijs 73.000 studenten. Sinds 1971-72 bedroeg de stijging bij het lager beroepsonderwijs 2.6 procent, bij het middelbaar 11,3 pro cent en bij het hoger 10.1 procent, aldus de voorlopige cijfers van het C.B.S. Voor de mannen zijn deze stij gingspercentages respektievelijk 3.9. 8,6 en 7,8; voor de vrouwen respek- tievlijk 0.7, 14,3 en 14,3. DEN HAAG. 24-2. De landelijke inzamelingsaktie op 28 januari „We- reldlcpradag" heeft tot dusverre rond f 450.000 opgeleverd. Vorig jaar werd voor dit doel in enkele dagen tijd ruim f 1 miljoen op het gironummer 34 36 00 bijge schreven. Het financiële resultaat is dit jaar aanzienlijk beneden de ver wachtingen van de Stichting We- rcldlepradag Nederland. De teruggang schrijft de stichting vooral toe aan het feit. dat de aktie van 28 januari werd doorkruist dooi de plotseling gelijktijdig georgani seerde inzameling voor Vietnam. De stichting „Wereldlepradag Ne derland beraadt zich om alsnog een grotere financiële impuls te kunnen geven ten bate van de ongeveer 15 tot 20 miljoen leprapatiënten in de wereld. „Zoemfiets" mag straks DEN' HAAG, 24-2. De minister van Verkeer en Waterstaat over weegt een wijziging van het wegen verkeersreglement en het regle ment verkeersregels en verkeerste kens om een legaal gebruik van de zogenaamde „zoemfiets" mogelijk te maken. De ..zoemfiets" is een eind vorig jaar nieuw ge-introduceerde twee- wieler. aangedreven door een elek tromotor. Een dergelijk vervoermiddel staat echter niet omschreven in onze ei gen wetgeving, noch in de interna tionale wetgeving. De minister heeft er geen bezwaar tegen, dat een der gelijk elektrisch aangedreven twee- wieler, die geen lawaai en veront reiniging produceert, op straat ver schijnt. Collectieve ontslagen '72 DEN HAAG, 24-2. In 1972 hebben 573 bedrijven wegens sluiting of in krimping collectief ontslag van per soneel moeten aankondigen. Dat wa ren er bijna 100 meer dan in 1971. Ondanks deze vrije sterke toene ming daalde het aantal werknemers, dat daarmee was betrokken, van 23.945 in 1971 tot 23.110 in 1972. Dit blijkt uit cijfers van het mini sterie van sociale zaken, gepubli ceerd door het Nederlands christe lijk Werkgeversverbond. De stijging van het aantal collec tieve ontslagen ligt vrijwel geheel aan de stijging van het aantal perso neelsinkrimpingen, te weten van 188 in 1971 tot 276 in 1972. Het aantal gevallen, waarin sluiting de oorzaak was van het collectieve ontslag, nam met slechts vier toe tot 297. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 27 FEBRUARI NED. I: Het begin van de NCRV- uitzending op het eerste net betekent tevens een afscheid. Voor de laaste maal wordt namelijk in de rubriek „Dier en Vriendaandacht geschon ken aan de natuurreservaten in de wereld, waaraan een hele serie is ge wijd. Om half acht volgt de scholie- renkwis „Tweekamp". Gerard van den Bergs programma „Mensen, mensen, mensen" is een tijdje weg geweest, maar om tien voor half ne gen kan men daar weer eens naar kijken. Gerard van den Berg kijkt en luisert naar mensen die iets te zeg gen hebben. De Schotse predikant Adam Smith, om kwart over negen weer op de buis, houdt zich voorna melijk bezig met zijn dochter Annie. 'T EERSTE GLAASJE IS 'N GESCHENK VAN DE KUYPER een natuurzuiver r*rr\rli ir»+ fl. 9.55 PER HELE FLES product "puur" of als "tic" of "on the rocks" (dus met een paar blokjes ijs) voor jong en oud, voor man en vrouw bij inlevering van "Voordeelkaart" met de benodigde zegels. Deze zegels worden geleverd bij Pimpelburger Bitter, resp. alle an dere "De Kuyper"-merkdranken. Voordeelkaarten gratis, zonder enige verplichting, verkrijgbaar bij Uw slijter, de vakman. Vrijdag 2 maart, 21.35, Nederland II: Music all in. Met o.a. een op treden van de mime-speler Jacques Ary. Die zit danig in de put want vanwe ge haar medewerking aan eenun derground-bind is ze van de univer- siteit gestuurd. Iers theater schotelt de NCRV de kijkers voor in het pro gramma „Gortycloona theaterpro ject", gerecruteerd uit de bevolking van het plaatsje Bantry in hel graaf schap Cork. Een Nederlandse televi sieploeg bezocht deze mensen en maakte van de opnamen een gedra matiseerde dokumentaire. De laatste 25 minuten zendtijd gaan op aan de rubriek Ander Nieuws. Nieuws imn het politieke front brengt daarna nog Den Haag vandaag. NED. II: Met een aflevering van „Hier is Lucy", komt de VARA om zeven uur ut de startblokken. Een half uur kostelijk amusement. Lucy stort zich op het toneel en dat heeft te maken met een schoolreünie. Een wegwijzer voor de bewuste konsu- ment, dat is de rubriek Koning Klant, waarbij men tot aan de gong van het journaal kan vertoeven. Daarna neemt de VARA hel kijk- buisvolk weer mee naar de denk beeldige plaats Waaldrecht. „Het zout der aarde" is het verhaal van een jonge priester die een geheime verhouding heeft met een verpleeg ster. Die verhouding brengt de ka pelaan in konflikl. Voordat met de aktualitietenrubriek Achter het Nieuws een eind komt aan hel VA- RA-programma wordt om tien over negen het vierde deel van het Ne derlandse cabaret-album „Van wie is is die tekst?" uitgezonden. Artiesten als Frans Halsema, Marline Bijl, Sil via de Leur en Micl Cools zijn te zien en te horen in werk van Simon Car- miggelt, Ernst van Altena en Alex de Haas. DINSDAG 27 FEBRUARI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 1 S.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Dier en vriend; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.20 Mensen, men sen, mensen; 21.15 Adam Smith; 21.40 Het Gortycloona theaterprojekt; 22.20 Ander Nieuws; 22.45 Den Haag vandaag; 22.55 Journaal; 23.00 Te- leac. NED. II: 18.45 Ti-ta-toi'enaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Hier is Lucy; 19.30 Koning Klant; 20.00 Journaal: 20.20 Waaldrecht; 21.10 Van wie is de tekst?; 21.50 Achter het Nieuws; 22.40 Journaal; 22.45 Teleac. Advertentie FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS „En hoorde u nooit meer wat over de zoons van Tollema?' Ze schudde haar hoofd. „Dat wil zeggen: niet rechtstreeks. Als er een kind geboren was. vernamen we dat wel na een paar dagen, doch dat was dan ook alles Kaartjes stuurden ze niet en mijn man was minstens even koppig Ik heb een paar keer voorge steld naar hen toe te gaan om te vragen of ze de strijdbijl wilden be graven en weer op de stee wilden kernen. Maar Tijmen wees het radi- kaal af. ..Ze hebben me doodver klaard'was steeds zijn commen taar; „ze hebben hun zin: voor hen ben ik al lang dood en begraven. Ik wil niets meer met ze te maken hebben." Ze stak met bevende handen een sigaret op en vervolgde: ..En toen kwam het verschrikkelijke; drie weken, voor we onze koperen brui loft zouden vieren, stierf hij onver wacht. Getroffen door een hartver lamming. Hij w^s toen bijna vier en zestig. 11c was die ee:ste dagen gek van verdriet, want toen besefte ik pas, wat ik in hem verloren had. Toen het testament werd voorge lezen, waren de jongens met hun vrouwen erbij. Ze deden net, of ik lucht was. I n he", werd nog erger, oen ze vernamen, dat ik rustig op de boerderij zou kunnen blijven. Net zo lang als ik leeide. Echter onder één voorwaarde: dat ik niet zou hertrou wen. Gp de dag an mijn tweede hu welijk zou ik de boerderij moeten verlaten en iel die terug in eigen dom van de beide zoons. Verder zou den zij ir.ee opdelen in de winst die de boerderij jaaJijles zou maken. Over verlies werd r.iet gesproken. Gelukkig heb ik geen jaar met ver lies gewerkt, maar als het wel 't ge val zou zijn geweest, had ik het ze ker alleen moeten dragen. Na het eerste jaar, toen ik slechts de helft van de opbrengst in baai- geld mocht houden, besloot ik de ex ploitatie op een andere leest te schoeien. Ik zorgde er voor. dat de uitgaven stegen en alles, wat ik kon opschrijven aan onkosten, noteerde ik nauwkeurig. Ik nam een andere boekhouder, die meer op mijn hand was en samen bespraken we. wat we zouden kunnen doen om de formele winst zo laag mogelijk te houden. Daarvoor waren verscheidene moge lijkheden: zo hoog mogelijk huis houdgeld bij voorbeeld. En zoals ik al zei: ik verkocht ons bezit aan de overkant, op Duits gebied. Daar deel den de jongens weliswaar in mee, maar voor mij betekende het toch een aardig bedrag, Ik verkocht bo vendien zoveel vee ls ik nuttig achtte, om het wat kalmer aan te kunnen doen. Vergeet niet, dat er ook geen dienstbode meer was: Ik had enkel Leendert, die al jaren als knecht hier werkte. Hem heb ik er verleden jaar uitgegooid. Hij werd me te vrij en brutaal bovendien. Ik was niet meer veilig m m'n eigen huis. Je zult het wel begrepen heb ben: hij wilde met me naar bed, ma?: ik moest hem r.iet, al was hij met goud behangen geweest, de grie zel. Toen hij op een middag pogin gen deed om me te overweldigen, heb ik de pook gegrepen en hem er mee op zijn kop geslagen. Daarna belde ik de politie in het dorp. Die was hier binr.en een half uur. Ik vertelde wat er was voorgevallen en dat het niet de eerste keer was. Ze namen hem mee en sloten hem op. Ik belde de volgende dag. nadat ik weer mezelf was geworden, en zei dat ik geen aanklacht wilde indienen maar dat ik hem ook niet meer op de boerderij wilde hebben. „En sindsdien leeft u hier alleen?' Hij had met grote aandacht gelui sterd. „Ja. Ik had genoeg van kerels om me heen. Er waren er trouwens nog een paar. die me op de een of andere manier wilden hebben. Om te begin nen Vasen, de veekoper. Je hebt hem al ontmoet; hij was een vriend van mijn man en na zijn dood bleef hij hier over de vloer komen. Hij heeft me zelts een keer ten huwelijk ge vraagd. maar ik gaf totaal niets om hem, dus bedankte ik vriendelijk, maar beslist. Hij zit heel goed in zijn slappe was en denkt, dat hij met zijn geld alles kan kopen. Iedere keer weer, als hij hier komt, zin speelt hij er op. Jammer genoeg heb ik hem wel eens nodig, als ik vee kwijt wil. want hij zorgt er altijd voo.dat ik een goeie prijs krijg. Dat wel. Misschien om me op deze wijze te beïrn foeden, zodat ik me alsnog bedenk en zijn aanzoek aanneem. Ze lachte even. „Dan zou ik de boerderij moeten verlaten en dat gun ik dc jongens niet. Daarom trouw ik niet meer, begrijp je? Dat ben ik vastbesloten. In Sappemeer en in Winsum gaan ze van de veron derstelling uit: Ch.istien is nog be trekkelijk Jong, net veertig. Die zal wel op een keer hertrouwen en dan is de boerderij van ons. Kunnen we hem verpachten of verkopen, net wat we willen. Maar Christien gunt hen die lol niet. Ik blijf hier. waar ik gelukkig ben geweest met een man, die ondanks alles ontzettend goed voor me was." (wordt vervolgd) r Panty P 30 deniétfj deoanty waarbij de tint op 't beenjo^nH gelijk blijft. Maakt uw be^gj/dus mooier! in de lila verpakking. "puur" of als "tic" in een frisdrank of vruchtensap of met een paar blokjes ijs ("on the rocks")

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7