GESPREK STAKINGSOPHEFFING BIJ HOOGOVENS BEGINT Bloedbad in Atheense nachtclub Londense water leiding bedreigd Geen „Phantoms" meer voor Israël Satlat waarschuwde voor „explosie" Mysterie rond gezonken schip TOESTAND MIDDEN-OOSTEN GESPANNEN NA INCIDENT ui-I v VUL1'u'ixjry ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 februari 1973 129ste jaargang Nr. 212-11 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE JannewekJ<en 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 o B.T.W. In dit nummer: Straf eesten te Renesse en \oordwelle Dank zij bemiddeling Kloos YELSEN, 25-2. De twee coördinatoren van de actie van de Industriebonden N.K.V. en N.Y.Y. bij Hoog ovens, de lieren H. Bode en J. de Jong, liebben zondag avond omstreeks elf uur meegedeeld, even tevoren van werknemerscommissaris Kloos telefonisch bericht te hebben ontvangen van het voor maandag voorziene geprek tussen de partners over de c.a.o. voor Hoog ovens. Daarna heeft ir. W. H. Schoenmaker, lid van de raad van bestuur van Hoogovens, contact gezocht en gekregen met de twee coördinatoren en ze verzocht maandag het gesprek mee te beginnen. De heren De Jong en Bode hebben geantwoord dat ze dan verhinderd zyn, omdat maandagmorgen en maandagmiddag in de gereformeerde kerk Vredesvorst te Beverwijk ver gaderingen met ledenstakers van de twee bonden worden gehouden. Op zijn vroegst zullen - wat de twee coördinatoren van de actie aangaat - de be sprekingen eerst na maandagmiddag vijl' uur kunnen beginnen. Desgevraagd hebben de heren De Jong en Bode meegedeeld dat de on- derharidelingsdelegatie van de drie Industriebonden, dus inclusief de buiten de stakingsactie staande In dustriebond C.N.V., maandag het ge sprek met de onderhandelingsdele gatie van Hoogovens zal hervatten. De delegatie van de twee beambten- ATHENE, 25-2. Zondagochtend vroeg zijn in een nachtclub in de Griekse hoofdstad twee Griekse po litiemannen en een burger gedood en twaalf mensen gewond, zo is van de zijde van de Atheense politie meegedeeld. Een aantal mensen vroeg op een gegeven ogenblik aan degenen die zich op de dansvloer bevonden, deze te ontruimen opdat zij konden dan sen op een speciaal voor hen ge speeld nummer. De dansenden weigerden aan het verzoek gevolg te geven en werden prompt aangevallen. Twee politie mannen en een kantoorbediende, die reeds op de dansvloer waren werden doodgestoken. Vele van de gewonden zijn naar een ziekenhuis gebracht. bonden, namelijk van de Unie B.L. H.P. (N.K.V.) en van de categorale N.B.T., zullen daarbij niet aanwezig zijn. Praatnota De heren Bode en De Jong hebben desgevi-aagd verder onder meer ver klaard dat de vier werknemerscom missarissen, aan de hand van gege vens die zij in informatieve gesprek ken met beide partijen in de afgelo pen tijd hebben gevoerd, een soort praatnota met een aantal mogelijke uitgangspunten voor hervatting van het gesprek hebben "samengesteld, die aan de partners is overhandigd. De drie Industriebonden hebben daarop hun zienswijze kenbaar ge maakt en hun wensen in een aantal amendementen neergelegd. De heren Bode en De Jong zeiden begrepen te 'hebben dat van de kant van de raad van bestuur van Hoogovens ook amendementen zijn binnengekomen. Het is duidelijk - zo zeiden zij - dat die praatnota ook de drie kern punten van de drie Industriebonden aanduidt. Het is ook duidelijk dat geen der vier werknemerscommissa rissen het gesprek van maandag tus sen de drie Industriebonden en de onderhandelingsdelegalie van Hoog ovens zal bijwonen, aldus de heren Bode en De Jong. Desgevraagd deelden ze mee dat de staking en de afgelasting daarvan een zaak is van de leden van de bon den. De staking is nog gaande. Om eindoordeel Het eventuele resultaat van de maandag opnieuw beginnende ge sprekken zal aan de leden worden voorgelegd. Zijn die van oordeel dat dit resultaat overeenkomt met het doel waarvoor de leden tot actie bij Hoogovens hebben besloten, dan zul len zij dat in hun overwegingen voor het eindoordeel betrekken. LONDEN, 25-2. Het Londense waterleidingbedrijf heeft voorzorgs maatregelen genomen naar aanlei ding van een hem door Interpol overgebrachte, in Bombay in India geuite, bedreiging, dat het drinkwa ter in de Britse hoofdstad door een beweging die zich „Zwarte Decem ber" noemt, vergiftigd zou worden. Als de regering van India zeven met name genoemde politici zou ar resteren en de Britse luchtvaart maatschappij Boac geen passagiers uit India meer zou vervoeren, zou de bedreiging niet worden uitge voerd, 'aldus Interpol. „Zeven December' heeft de ver antwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag van dinsdag op de Indiase hoge commissie (ambassade) in Lon den, waarbij twee van de drie Pa kistaanse daders door de politie werden doodgeschoten. TEL AVIV, 24-2. Washington is van plan Israël te straffen voor het neerhalen van het Libisch verkeers vliegtuig boven de Sinai met een voorlopige opschorting van de leve ranties van Phantomstraaljagers. Dit meldt het Israëlisch blad Yedioth Ahranoth. Volgens het bericht zal president Nixon als hij op 1 maart een ontmoeting heeft met premier Golda Meir „haar voorlopig geen toezegging doen voor verdere leve ranties van Phantoms". Olievlekken op Belgische stranden ERUSSEL, 24-2. Op verscheidene plaatsen op de Belgische stranden bevinden zich momenteel grotere en kleinere olievlekken. Vogels, vooral meeuwen en futen, zijn al om het leven gekomen in de kleverige brij. Een aantal dierenbeschermingsorga nisaties heeft protesten laten horen. Waar de olie vandaan komt is onbe kend. CAIRO. 24-2. President Sadat van Egypte heeft president Nixon en an dere leiders van grote mogendheden schriftelijk gewaarschuwd voor een „onvermijdelijke explosie" in het Midden-Oosten als er aan de „agres sie" van Israël geen einde komt. Dit meldt het Egyptische blad Achbar El-Yom dat nauwe contac ten onderhoud met Sadat. Volgens het blad zijn de brieven met de waarschuwing in Moskou, Londen en Washington overhandigd door Sa- dats adviseur Hafez Ismail die bij de regeringen van diverse landen po gingen heeft gedaan om een beter begrip te kweken voor de visie van de Egyptische leiders op het conflict in het Midden-Oosten en de moge lijke regeling daarvan. Brits koninklijk bezoek aan Moskou? LONDEN, 24-2. Nog dit jaar zou een officieel bezoek van een lid van de Britse koninklijke familie aan Moskou plaats kunnen hebben. Dit berichtte vrijdag in grote op maak de Evening News in Londen, in een correspondentie uit Moskou van de hand van zijn doorgaans zeer goed ingelichte vertegenwoordiger, Victor Louis. Het liefste zou het Kremlin konin gin Elizabeth zelf op bezoek hebben, maar ook een "„inleidend' bezoek van haar gemaal prins Philip en dochter Anne, zou ook zeer welkom zijn, aldus Louis. HASTING, 24-2. Op 3 december voer het 1.957 ton metende schip „Golden Coin?' de haven van Rot terdam uit met 17 man aan boord en 2.000 ton graan, richting West-Afri ka. De dag daarop vingen de kuststa- tions een S.O.S. op en snelden red dingboten en schepen in Het Kanaal te hulp. Er was geen spoor van de „Golden Coin'. Maar bij Goodwin Sands vonden de redders de lijken van vijf van zijn bemanningsleden. Daarna niets meer. Niet de gering ste aanwijzing van wat er met hel schip, de lading en de twaalf andere opvarenden was gebeurd. Vorige week stootte een vracht schip van 25.000 ton enkele mijlen buiten de kust bij Hastings op een wrak dat de vergane „Golden Coin" bleek te zijn. Het ligt vijftig zeemij len van het punt waar de vijf lijken waren gevonden. Donderdag stelden duikers een on derzoek in. Hel ruim bleek volslagen leeg te zijn. Geen korrel van de tweeduizend ton graan en geen aan wijzing over wat er met de overige 12 opvarenden is gebeurd. Echtpaar omgekomen HEEMSKERK, 25-2. Bij een ver keersongeluk op de Tolweg in Heemskerk is in de nacht van zater dag op zondag het echtpaar Wun- nink uit Heemskerk om het leven gekomen. Het ongeval, waarbij drie auto's waren betrokken, is vermoe delijk veroorzaakt door het gladde wegdek- De heer G. Wunnink was hoofd van de RK basisschool De Vennen te Heemskerk. CAIRO JERUZALEM, 25-2. President Anwar Sadat van Egypte lieeft zondag met leidende figuren uit het parlement de gespannen toestand in het Midden-Oos ten besproken, die is ontstaan nadat Israëlische straal jagers woensdag een Libisch lijn vliegtuig boven Sinaï neerschoten, waardoor 106 mensen om het leven zijn gekomen. Tegelijkertijd besprak minister van buitenlandse zaken Mohammed Hassan El-Zayyat met Arabische gezanten de mogelijkheid van gemeenschappelijk Arabisch optreden legen Israël. De vergaderingen van zondag waren een voortzetting van die welke Sadat zaterdag begon toen hij de vastberadenheid van zijn land beleed alle bezette Arabische gebieden op Israël terug te veroveren. President Sadat bespreekt de situatie dinsdag met de directies en redacties van de dagbladen. NOORDWELLE. Op ouderwetse wijze vierde Noordwelle zaterdag een ge zellig en geslaagd Era-feest, De foto toont de „signaalgever" voor de grote stoet paarden, die hun traditionele tocht maakten en het ringsteken beoefen den. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het hoge overleg in Cairo vond plaats temidden van heftige veront waardiging in de Arabische wereld over wat is omschreven als „Israels opzettelijke, monsterachtige mis daad". Zaterdag riepen geëmotioneerde rouwenden in Cairo „wij willen wa pens" en „oorlog, oorlog, Sadat", tij dens de begrafenis van televisieper soonlijkheid Salwa Hegazi en haar producer Awad Mostafa, die onder de slachtoffers van de ramp waren. „Schokkende ramp" Sadat ontving zondag een bood- OOSTERBEEK. In de vijf noorde lijke provincies werd de civiele ver dedigingsoefen ing „Oost 1973" ge houden. Op de foto een kijkje in een centrum in het Gelderse Oosterbeek, waar commissaris van de koningin mr. H. W. Bloemers de situatie be spreekt met een verbindngsofficier. mmer bestaat^uit 8 pagina's Arabieren roepen om wraak schap van secretaris-generaal Wald- heïm van de Verenigde Naties, waar*- in deze spreekt over een „schokken de ramp". Waldheim noemde het incident „het afschuwelijkste uit de geschie denis van de burgerluchtvaart, waarin onschuldige en ongewapende mensen zijn gedood". In een tweede boodschap, aan de secretaris-generaal van de Arabische liga, Machmoed Riad, deelde Wald heim mee dat hij om een diepgaand onderzoek had gevraagd. De Egyptische regering heeft een aanbod van Israëls minister van de fensie, Mosje Dayan, om tussen Isra el en zijn Arabische buren een lijn van communicatie in te stellen die „tragische vergissingen" als die van woensdag voorkomen, genegeerd. Zondag zijn kisten met de lijken van slachtoffers van het incident voor bijzetting naar Bengazi gevlo gen. De kisten werden in een reeks van ziekenauto's van het centrale mortuarium in Cairo naar het vlieg veld gebracht. Tot dusver zijn 57 van de 100 lijken die Israël door bemid deling van het Rode Kruis aan Egypte heeft overgedragen, geïdenti ficeerd. Het zijn 32 Egyptenaren, 22 Libiërs, 2 Syriërs en een Libanees. Veel van de beste dingen, die wij thans bezitten waren aan vankelijk niets anders dan een stoutmoedige droom. Lowell Verwachting tot dinsdagavond: Weini: veranti! mg Overwegend droog weer met opkla ringen. maar ook hier en daar mist; minimum-temperaturen ongeveer min 4. maxima morgen rond plus 5 graden, merendeels zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 febr. Zon op 7.31, onder 18.16. Maan op 4.40, onder 12.07. Nieuwe maan: 5 maart (1.07). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 27 febr. 10.19 23.13 3.55 16.38 Doodtij: 27 februari. IIET WEEROYERZICHT DE BlLT, 26-2 Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van zondag op maandag heeft het in ons land licht en op sommige plaatsen matig ge vroren. Het vliegveld Soesterberg meldde met min 7 graden de laagste minimumtemperatuur. Deze tempe raturen werden op normale waarne mingshoogte, dal is twee meter, in de thermometerhut bereikt. Op een hoogte van 10 cm werd het echter nog heel wat kouder: min 8 tot min 10 graden. De lage temperaturen werden mogelijk gemaakt doordat we ons dicht in de nabijheid van een hogedrukgebied bevonden, dat voor een windstille en heldere nacht zorgde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1