Zorg over leerlingen-aantallen Zonnemaire en Noordgouwe Geslaagde E.II.B.O.-examens te Zierikzce AGENDA KELTUi JAC. MöillS Bijeenkomst Hartstichting te Oosterland STREEKNIEUWS Inrichting stortterrein aan Hoosjesweg „DE BOER LEEFT NIET OP ECONOMISCH EILAND" LAATSTE NIEUWS Storm remde de mosselaanvoer niet af VERHAAL B. en w. van Brouwershaven over onderwijs „Verenigingsraad kan leiden tot meer aktiviteiten" BROUWERSHAVEN. 19-2. Hoewel er in 1972 herhaaldelyk vacatures ontstonden als gevolg van ziekte kon steeds, zowel bij het kleuter- als bij het lager onderwijs, in de ontstane vacatures worden voorzien. Aldus delen b. en ,w. vaji Brouwershaven mee in de aanbiedingsnota van de begroting voor het dienstjaar 1973. Het college merkt op dat het groot vertrouwen heeft in de kwaliteit van het onderwijs maar, met name wat betreft de kernen Noordgouwe en Zonnemaire, bezorgd is over het aan tal - dus de kwantiteit - van de leer lingen. Het college stelt de raad voor het komende begrotingsjaar de kleuter scholen te Dreïschor en Zónnemaire een opknapbeurt te doen geven. De kleuterschool te Noordgouwe werd het afgelopen jaar reeds opgeknapt. B. en w. constateren dat het geringe bevolkingstal en de vergrijzing van de bevolking niet nalaten een stem pel te drukken op de culturele akti viteiten in de verschillende kernen. Het verheugt het college echter dat velen zich ten volle inzetten om het verenigingsleven in stand te houden. In dit verband werden genoemd de activiteiten bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de harmonie „Nut en Uitspanning" te Zonnemaire en van het jeugd- en jongerenwerk in de vorm van de jeugdsoos „Ze nith" in de kern Brouwershaven. Jeugdleider "Wat betreft „Zenith" maken b. en w. een voorbehoud: regelmatig blijkt dat de inventiviteit van de leden niet zo groot is dat er eigen initia tieven geboren worden. Het gevaar is dan steeds aanwezig dat door ge brek aan initiatieven het ledental gaat inkrimpen, aldus b. en w. Door bemiddeling van de stichting Jeugd Schouwen-Duiveland i.o. wordt ge tracht eilandelijk een jeugdleider aan te trekken die de zo noodzake lijke begeleiding zal verzorgen. Het college herinnert verder aan de groei van de watersportvereniging „Brouwershaven" en zegt toe. waar mogelijk, de diverse activiteiten te ondersteunen. „We menen dat het instellen van een „Verenigingsraad" niet alleen de onderlinge samenwer king zal kunnen vergroten, maar bo vendien tot betere prestaties en meer activiteiten zal leiden". Sociale zorg en Maatschappelijk werk Uit de aanbiedingsnota blijkt ver der dat aan netto overblijvende kos ten van bijstand in 1972 was ge raamd f 58.913,62. In 1973 zijn de netto overblijvende kosten geraamd op f 31.415-22.' B. en w. achten dit een gunstige zaak waardoor de ra ming op de post onvoorziene uitga- trip Kaasschaven in zilver v.a. 40,50 juwelierspleet v.a. 32,50 Durfine edelstaal v.a. 25,75 GESCHBslKTIP Tomatenzaagje P 8 - 23- Grapefruitmesje P 8 - 23 - Juwelier-Horloger 1 naait 'i Giatonstóut Havenplein 1Zlerlkzee Tel. <01110)2443 6 pers, 42-delig v.a. 199,— ven gunstig is be-invloed. In ver band met het geleidelijk optrekken van de A.O.W.-uitkeringen is er een tendens merkbaar waardoor perso nen ouder dan 65 jaar niet meer in aanmerking komen voor bijstand. Daarentegen neemt het aantal aan vragen van personen jonger dan 65 jaar, waarvoor ook andere regelin gen van toepassing kunnen zijn, toe. Van de nog uil te voeren kapitaals- werken, welke niet in de begroting zijn geraamd, omdat de ramingen nog niet gereed waren, geven b. en w. de volgende opsomming: reconstructie Haven N.-zijde Brou wershaven f 66.780,-; aanleg par keerplaatsen en beplanting Heere- weg te Noordgouwe 1' 7.000,-; aanleg wandelpaden park te Brouwersha ven 1' 24.900,-; bewegwijzering Brou wershaven f 10.000,-; aankoop auto als vervanging VW-bus gemeente werken 1' 9,000,-; onderhoud wegen (in '73 zal de tweede fase verbetering Zuiddijk-Roterijdijk Dreischor die nen plaats te vinden): f 21.350,-. Door uitvoering van de genoemde kapitaalswerken en het onderhoud van de Zuiddijk in 1973 zal een be drag voor onvoorziene uitgaven overblijven van ongeveer f 15.000,-. Z1ER1KZEE, 20-2. Gisteren (maan dag) avond werden in het Hervormd Verenigingsgebouw alhier examens E.H.B.O. afgenomen. Als examinator trad op de heer J. W. F. Loubert, chirurg verbonden aan het Zweedse Rode Kruiszieken- huis. Causerie van arts OOSTERLAND, 19-2. De Zierik- zeese arts C. M. van Hoorn heeft - gelijk gemeld - een causerie ge houden over hart en bloedvaten op de bijeenkomst van de Hartstichting. Verduidelijkt met tekeningen op één schoolbord gaf de dokter een duidelijk beeld van het hart en de bloedvaten, en in het bijzonder de werking van het hart ten opzichte van de bloedsomloop. Ook volgde een opsomming van de verschillende ziekten, die minder goed voor het hart zijn zoals aderverkalking, hoge bloeddruk, vetzucht, te hoog li chaamsgewicht en suikerziekte. Ver der zijn er nog de aangeboren hart ziekten bij kinderen. Door kleine elektrische impulsjes wordt het hart gestimuleerd zijn pompend werk te verrichten. De grote toename van de vele hartinfarcten moet in hoofdzaak toegeschreven worden aan verkeerde eetgewoonten, roken van sigaretten, te veel dierlijk vet gebruiken en vooral ook te weinig lichaamsbewe ging. „Fiets eens wat meer of ga wandelen in de vrije natuur' was de raad van de dokter', om de overtol lige koolhydraten kwijt te ï-aken." Schadelijke zaken Bijzonder schadelijk zijn te veel suiker, slagroom en voor kinderen niet^ fte veel chocoladehagelslag en andere zoetigheden. Vervolgens draaide de heer Bolkenbaas, hoofd vén de openbare basisschool alhier een tiveetal leerzame films die een uitstekend beeld gaven van de bloedsomloop en alles wat hiermee samenhangt en verder de aktivitei ten 'in beeld bracht die nodig zijn bij een plotseling hartinfarctoptredén. De heer P. de Graaf gaf vervolgens nog een uitéénzetting van het doel en streven van de Ned. Hartstichting en wees erop dat van iedere twee sterfgevallen 'in ons land er één door hart- of vaatziekte wordt ver oorzaakt, bij kanker is dit één op vier., en dan volgen de verkeers slachtoffers. Vervolgens werden door dokter Van Hoorn nog een aantal ingediende schriftelijke vragen op deskundige en duidelijke wijze be antwoord, en werd de vergadering door de heer Bakker, die de hoop uitsprak dat straks bij een bezoek aan huis velen tot lid van de Ned. Hartstichting zullen toetreden, be sloten. Als contactman voor Sirjans- land treed op de heer A. de Jonge aldaar, die gaarne leden daar wo nende zal inschrijven Zeeuwse Wandelsport Bond Op 24 februari wordt de laatste tocht van de winterserie over 15 km gelopen in de Lustrumserie van de Zeeuwse Wandelsport Bond De start is vanaf 14.00 uur in Hotel Bom, Noordstraat 2 in Haamstede. Diegene die 3 of 4 tochten gelopen hebben zullen dan hun bekertje in ontvangst kunnen nemen. Liefhebbers om mee te lopen kun nen zich aan de start melden en kunnen na de tocht van 15 km gelo pen te hebben een l'raaie medaille in ontvangst nemen nl. de Zeeland me daille, welke is gemaakt voor het 10- jarig bestaan van de Zeeuwse Wan delsport Bond. Wandelaars of ieder die zich a.s. zaterdag wil bewegen in de bossen rond Haamstede melde zich vanaf 13.45 uur bij Hotel Bom. ZIERIKZEE Om de leerlingenschaal c.B.T.B. en DEN HAAG, 19-2. De Tweede- Kamerfracties van P.v.d.A., D'66 en P.P.R. willen met ingang van 1 au gustus aanstaande leerlingenschaal bij het basisonderwijs met een punt verlagen en brengen op 35. De Kamerleden Laban, mevrouw Klaassens-Postema en Masman (al len P.v.d.A., Beekmans (D'66) en Waltmans (P.P.R.) hebben daartoe een amendement ingediend op de begroting-1973 van het departement van onderwijs. Geschat wordt dat de verlaging van de leerlingenschaal een bedrag van f 14,2 miljoen extra zal vergen aan vergoedingen voor expioitatiè- en stichtingskosten. De Tweede Kamer behandelt de onderwijsbegroting aanstaande dins dag en donderdag in het openbaar. Defecte kachel Echtpaar omgekomen BEST, 19-2. Vermoedelijk als ge volg van een defect aan de aardgas kachel is zondagavond een echtpaar uit Best door koolmonoxydevergif- tiging om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 59-jarige G. M. Steenbakkers en zijn 57-jarige vrouw A. Steenbakkers-de Graaf. Het tragisch ongeluk kwam maan dagmorgen aan het licht, toen een employé van de schoenenfabriek - waar de heer Steenbakker werkt - om tien uur bij de woning van het echtpaar kwam informeren waarom hij niet op zijn werk was verschenen Omdat er niet werd opengedaan, waarschuwde hij de rijkspolitie die een ruitje van de voordeur forceer de en kort daarna de verbijsterende ontdekking deed. Werk wordt gesubsidieerd SCHARENDIJKE, 19-2. De in richting van het stortterrein voor de Gezamenlijke Reinigingsdiensten op Schouwen-Duiveland, in voorberei ding aan Hoosjesweg onder Seroos- kerke, mag gedeeltelijk gebeuren als aanvullend civiel technisch werk, voor. oudere werklozen en als zoda nig zal het worden gesubsidieerd. Gezien de grote seizoenwerkloos heid, die onder meer werd gesigna leerd in de begeleidingsbrief van b. en w. van Brouwershaven, waarbij men kwam tot een percentage van bijna 8%, is dit natuurlijk een ver heugende mededeling die inmiddels van de betreffende instanties werd ontvangen. Zodra dus de weersgesteldheid dat toelaat kan met de beplanting (een eerste voorwaarde voor het onzicht baar maken van de stortplaats) wor den begonnen. Directeur van CEBECO-Haiidelsraad: ZIERIKZEE, 17-2. De boer leeft niet op een economisch eiland. Meer aan dacht is nodig voor de gang van za ken met de produkten op de lange weg van producent naar consument. De landbouw dient attent te zyn op verbindingsmogelijkheden tussen de agrarische wereld en de industrie: het financieringsmodel van de coö peraties dient te worden bestudeerd: het sociale model - in de vorm van nieuwe relaties met o.a. de eigen medewerkers - zal in de komende tyd eveneens om vernieuwing vra gen. Tot deze conclusies kwam de heer F de Wit, algemeen direkteur van CEBECO-Handelsraad. in een inlei ding over het onderwerp „Leven we op een eiland", gehouden voor de vrijdag in „Mondragon" gehouden druk bezochte algemene ledenverga dering van CEBECO-Zuidwest. In zijn inleiding ging de heer De Wit in op het rapport van de com missie van de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw, die in februari 1971 begon met een stu die van de struktuur van de grote landbouwcoöperaties. „Geef partici- patiebewijzen uit, om de grote land bouwcoöperaties ruimer dan nu mo gelijk is, te voorzien van het eigen vermogen waaraan ze in deze tijd van schaalvergroting zozeer behoefte hebben. Door middel van die waar depapieren kunnen oudleden en niet- leden risicodragend vermogen in de coöperatie brengen, terwijl hun rech ten vastgelegd zijn, maar zonder dat ze kunnen meebeslissen over het be leid van de coöperatie als onder neming; want dat mogen alleen de leden, de nog actieve boeren en tuin ders", aldus luidt een aanbeveling van de commissie. De commissie kreeg de aanbeve ling in uitgewerkte vorm toegeleverd door een speciale werkgroep „nieuwe financieringsvormen". Een en ander wil niet zeggen dat men de nieuwe constructie nu spoorslags ingevoerd wil zien: dat zal veelal slechts ge leidelijk kunnen gebeuren. Doorbraak In zijn betoog schetste de heer De Wit de doorbraak uit het persoonlijk isolement in vroeger jaren, maar hij wees er op dat ook isolement moge lijk is bij gezamenlijk optreden. Vroe ger was het slechts een dun lijntje dat liep van de boer naar de consu ment. Dat is nu wel anders: de arti kelen gaan via een lange weg naai de uiteindelijke verbruikers: „een brede weg waaraan vele activiteiten plaatsvinden". De heer De Wit vond het nood zakelijk dat de landbouw onderkent en weet wat er allemaal op „die lange weg" gebeurt en wat er om gaat bij „de anderen die aan de weg wonen". De boer dient geïnformeerd te zijn over de eisen die thans naar de consument toevoeren; de klanten behoren hun eisen gehonoreerd te zien. Slagvaardig behoort ook te worden gereageerd op de eisen van de markt die achter de industrie (aardappelen) staat; de verkregen kennis moet worden teruggekoppeld naar de bedrijven. De heer De Wit wees „het isolement" duidelijk af: de producent moet volledig geïnfor meerd zijn over de verlangens van de consument. Bestaat hiervoor geen interesse, dan zal het isolement zich ongetwijfeld wreken. De heer De Wit ontwikkelde ver der een gedachtegang over het ag rarisch milieu en stelde hierbij de vraag of het wel nodig is dat de boer zich uitsluitend in dit eigen milieu „thuis" behoort te vinden en zich daartoe dient te beperken of dat poorten en verbindingen naar andere (technische) industrieën moe ten worden gezocht, die wellicht nieuwe perspectieven bieden voor het gehele milieu. Argumenten hier voor behoren te worden ontleend aan visie op de toekomst en niet aan het verleden. De landbouw treedt im mers op in een economische actieve wereld, met vele juridische construc ties, aldus de heer De Wit. De lessen werden gegeven door me vrouw L. v. d. Sluis-bij de Vaate (theorie) en de heer B. C. v. d. Kloot geassisteerd door de heer H. B. Lo- kerse, (praktijk), het geheel onder leiding van de kolonne-commandant de heer C. M. van Hoorn, arts. De geslaagden Bij het afnemen van de examens waren namens het bestuur van de afdeling Zierikzee aanwezig mej. M. de Vlieger en de heer P. A. Dekker. Alle cursisten, 23 dames en heren, zijn geslaagd. Dat waren uit Zierik zee de dames M. J. G. Bil-Vierge- ver, T. L. Dieleman- de Boer, .A Hoekman-Jumelet, J. Heijboer-Kloet A. J. Kooman-de Boer, M. C. Koster- Klippel, J. H. de Meulmeester-de Wit, M. v. d. Maas-de Korte, J. Ra- via, J. E. M. Praet, J. A. bij de Vaa te, J. Vermeulen-Pauwe, A. W. Wal- kier, en de heren L. C. Abrahamse, J. Kloet, M. C. van Liere, A. M. Stoutjesdijk, eveneens uit Zierikzee. Verder slaagde de dames M. M. Elenbaas-v. d. Hoek en P. v. d. Wek ken uit Eikerzee; de heren J. Land man. J. M. van Langeraad en L. v. d. Ouden uit Kerkwerve en mevrouw P. v. d. Wielen-Slootmaker uit Nieu- werkerk. De cursus werd georganiseerd dooi de afdeling Zierikzee van het Rode Kruis. C.A.V.-kring C.B.T.B. Op vrijdag 2 maart wordt in het „Huis van Nassau" een gekombi- neerde. jaarvergadering gehouden van de kring „Schouwen-Duiveland" van de C.B.T.B. en de C.A.V. van de C.B.T.B. West Nederland. Bestuurs verkiezing is noodzakelijk in ver verband met het periodiek aftreden van de heren B. Boot Mzn., J. op 't Hoff en R. J. van der Wekken. Af tredend als lid van de financiële commissie is de heer C. J. Har.se- te Brüinisse. Voorgesteld wordt in deze vakature te benoemen de heer S. den Boer Bzn. te Zierikzee. Als spreker treedt op de heer P. S. Marinusse te Kloetinge, over het onderwerp: „De fiscale positie der zelfstandigen Leerlingen naar het Evoluon Op woensdag 7 maart a.s. maken de leerlingen van de klassen RSG „Professor Zeeman" 4 atheneum en 4 HAVO-, die wiskunde, natuurkun de, scheikunde of biologie in hun vakkenpakket hebben, een excursie nakr het Evoluon in Eindhoven. •Voor 25 deelnemers aan deze ex cursie bestaat de mogelijkheid een instructieprogramma over computers te volgen. Daarin wordt eerst een diaserie met toelichting vertoond, waarna de in het Evoluon opgestelde computer wordt gedemonstreerd. Jaarvergadering C.P.B. Op dinsdag 27 februari wordt in het Hervormd verenigingsgebouw de jaarvergadering gehouden van de af deling Schouwen-Duiveland van de Chr. Plattelandsvrouwenbond. Als spreekster treedt op mevr. J. Nagel- kerke-v. d. Randen te Rilland met het onderwerp: „De moeilijkheden van de ouder wordende vrouw. C.J.V. „Samen Verder" Op vrijdag 2 maart houdt de se nioren-afdeling van de C.J.V. „Sa men Verder" het jaarfeest in het Hervormd Verenigingsgebouw. Op gevoerd wordt het toneelstuk: „Ach ter gouden tralies". HAAMSTEDE Feestavond V.O.O. Op vrijdagavond 23 februari zal de Vereniging voor Openbaar Onder wijs een feestavond organiseren in de recreatiezaal van de Hervormde kerk te Haamstede. Schoolkinderen zullen musiceren en zingen, terwijl de V.O.O.-toneelgroep de komische thriller: „Gieren op 't veilig nest" zal opvoeren. In Renesse zal hetzelfde program ma worden opgevoerd in. het Dorps huis en wel op zaterdag 24 februari. Beide avonden beginnen om half aaht. Tweede uitvoering Luctor et Emergo Zaterdagavond gaf het fanarekorps „Luctor et Emergo" uit Renesse voor de tweede maal zijn uitvoering in het dorpshuis van Renesse. Deze maal was de avond ook toegankelijk voor niet donateurs De belangstel ling was, hoewel iets minder dan vo rig .aar de tweede avond, toch zeker bevredigend. Het korps opende het programma volgens traditie onder de leiding van de onderdirekteur de heer L. J. de Feiter. Vervolgens verwelkomde de voorzitter van Luctor et Emergo de heer J. A. Kouman de aanwezigen. Na de woorden van de heer Kouman vervolgde het korps het programma onderleiding van de heer J. H. Blom. Het optreden van de tamboers werd geleid door de heer A. J. Nadmos. Na de pauze speelde „Op Drift weer het blijspel „De stier uit Cali- fornië". De avond werd besloten met een bal onderleiding van Kees Schell en zijn varianten. Evenals de eerste avond oogsten de muzikanten zowel als de toneelspelers veel succes. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Op woensdag 28 februari houdt de afdeling Brouwershaven'van de Ned. Bond van Plattelandsvrouweneen voorlichtingsbijeenkomst in. Paau- we's Woninginrichting te Zonnemai- ZONNEMAIRE Jeugd schaatst toch Nu het welhaast zeker is dat ko ning winter dit jaar verstek zal la ten gaan, zal de jeugd van Zonne maire toch in staat zijn de edele schaatssport, zij het voor één middag te kunnen bedrijven. Op intiatief van het bestuur van de ijsclub zal namelijk zaterdagmid dag 3 maart a.s. een trip worden ge maakt naar de kunstijsbaan „De Uithof" in Den Haag. Elk jeugdlid in de leeftijd van 6 tot 16 jaar zal in staat zijn gratis deze middag mee te maken. Kinderen in deze leeftijds groep, die nog geen lid zijn, kunnen dit alsnog worden tegen betaling van f 3,50 (f 1,— lidmaatschap en f 2,50 bijdrage in de reiskosten). De jeugd, die nog geen lid is kan zich voor deze middag opgeven vóór donderdag 22 febr. a.s. bij één van de leden van het bestuur. De kinderen van de bei de basisscholen worden door de schoolhoofden opgegeven. Gezien de reacties van vele prille schaatsliefhebbers zal deze middag, die met twee bussen gemaakt zal worden, zeker een succes worden, wat tevens een pluimpje op de hoed van de iniatiefnemers betekent. Tocli kans op formatie? DEN HAAG, 20-2. Kabinetsforma teur mr. J. A,. W. Burger meent dat de beschikbare program-gegevens géén aanduiding bevatten als zouden de Christen-Democraten uit pro grammatische overwegingen geen progressief kabinet kunnen gedogen. De formateur heeft dit dinsdag de zes fractievoorzitters van P.v.d.A., PPR en D'66 en van KVP, ARP en CHU laten weten. Hij heeft hen „een gave indruk" verstrekt van wat naar zijn mening van een progres sief kabinet mag worden verwacht. ZIERIKZEE/BRUINISSE, 19-2. Wie zou hebben gedacht, dat de aanvoer van mosselen, vorige week door de storm zou worden afgeremd, heeft verkeerd gerekend. Alleen maandag 12 februari kon niet worden gevist, de harde wind van dinsdag en woensdag bleek met de tegenwoordige zeewaardige sche pen geen beletsel een vracht mosse len aan boord te korren. Zo werd de aanvoer van donderdag 8 tot vrijdag 16 februari 50.913 tonnen waarvan er 22.843 in het opvangl'onds terecht kwamen. Nog twee weken blijft dit opvang- fonds functioneren, dan wil men er voor dit seizoen mee stoppen en het gevolg zal dan wel zijn, dat de aan voer drastisch zal terug lopen. Veel kwekers, zullen dan beginnen met het zg. verzaaien, het schoonvissen van percelen om die percelen gereed te houder, voor het nieuw te vangen zaad c.q. de halfwas mosselen die men voor het nieuwe seizoen hoopt te vinden. Maar niemand weet nog, waar men die zal moeten zoeken omdat zaadval de laatste jaren uit bleef. Maar wel zal het Mosselop- vangfonds dan ongeveer een half miljoen tonnen mosselen in voorraad hebben. De handelaars zullen waar schijnlijk uit deze mosselen wel hun eigen voorraden voor het nieuwe seizoen willen vormen, zodat gere kend moet worden met een slechte start voor dat nieuwe seizoen, ook al heeft de praktijk bewezen, dat niet alle mosselen, die in het oude seizoen uit het fonds" werden ge kocht in het nieuwe seizoen het ver eiste visgewicht haalden. Dinsdag 20 februari Dreischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, Cult. Ver. „Nut en Genoegen". Brouwershaven Hotel „Floris V", 20.00 uur, leden vergadering Rode Kruis. Kerkwerve Bushalting Ring, 19.10 uur, vertrek bejaarden voor bezoek aan toneel avond te Brouwershaven. Woensdag 21 februari Zierikzee Huis van Nassau, 9.00 uur v.m. tot 16.00 uur n.m., kursusdag gespreks techniek. Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur bejaardenmiddag N.C-.V.B. Herv. verenigingsgebouw, 20.00 uur, afdeling N.C.V.B. Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad Zierikzee. Renesse Dorpshuis, jaarvergadering afdeling Noordwelle e.o. Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Nieuwerkerk 14.30 uur, ontspaningsmiddag voor bejaarden. Donderdag 22 februari Zierikzee Schoolgebouw Chr. kleuterschool, 19.30 uur, ouderavond. Huis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering Vissersvei-eniging. Huis van Nassau. 19.00 uur, Fok- en Con t roleverenigig. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur. ontspanningsavond bejaarden (U.V.V.). Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, dia-avond zen dingscommissie Geref. Gemeente. Kerkgebouw Ger. Gem in Ned., 19.30 uur, Geref. Bijbelstichting. Brüinisse 19.45 uur, gemeente-avond Vrijdag 23 februari Haamstede Hotel „Vliegveld", 19.45 uur, lezing Natuur- en Vogelwacht „Schouwen- Duiveland". Recreatiezaal Herv. kerk, 19.30 uur feestavond Ver. voor Openb. Onder wijs. Dreischor „De Drie Schorren", 20.00 uur, alge mene vergadering landbouwvereni- ging „Dreischor", (spreker de heer T. Miedema). Brüinisse Hervoi-md Verenigingsgebouw. Ver gadering N.V.V. Zaterdag 24 februari Renesse Dorpshuis, 19.30 uur, feestavond Ver. voor Openb. Onderwijs. Dorpshuis, 19.30 uur. feestavond V.O.O. Dit hoekje valt eigenlijk niet te claimen, maar als ze dan schrijven over die ongehoorde toestanden, moet je wel eens door de knieën gaan. „Memisa" heet de instelling, maar dat wisten we al en de precie- se collectedagen zijn al voorbij, maar februari mag men wel „Memisa"- maand noemen en het gironummer is 5 1 3 6 0 te Rotterdam. Enfin op een vouwblaadje de helaas al beken de plaatjes: een schurftig kind en een jongetje dat door veel lijden tot een soort vraagteken is geworden en dan dat ongelofelijk zielige lepra- mannetje met zijn aangevreten knuisten en zijn gescheurde kiel: meer gaat dan kiel en dat geldt ook voor de broek. Hoe het mogelijk is, zal de hemel weten, maar „Memisa" kan er iets aan doen, want voor een rijksdaal der (iaat is een rijksdaalder?) gaan verband en. gaas naar gewonde pa tiënten en voor vijf gulden kan zo'n wegrottend framboesia-ventje van zijn afschuwelijke zweren worden verlost. Zo loopt dat op met vijf gul den. Voor een tientje kan een onder voed kind een maand lang melk drinken. Of wilt U hogere bedragen? Dat kan ook natuurlijk. Twee voor beelden: voor f 1000 kan een polikli niek worden ge-installeerd en een ziekenhuis kost „ginds" maar f 10.000. Nu zou ik best leuke verhalen wil len vertellen vandaag, maar ditmaal loch niet, want in Umtali (Afrika) hebben ze een ziekenhuis van 25 bedden en ze zitten altijd met hon derd patiënten. Vijf en zeventig mensen liggen op de grond en onder de bedden en in Rubya (Tanzania) is het ziekenhuisleven helemaal stil ko men te liggen, omdat de motor voor het opwekken r>an elektriciteit hel niet meer doet. Tot op de draad zier- sleten, weet je wel. „Dit betekent geen steriele apparatuur voor de operatiekamer, geen telefoon, geen licht, niets". En op Sumba doet de (Javaanse) zuster alle bevallingen bij een petro leumlampje, want er zijn geen cen tjes voor aggregaat. Een beroerd verhaal bij elkaar en we kunnen de hele wereld niet op ons nek nemen en er zijn al zoveel akties en belas ting moet ook betaald en je kunt je laatste cent niet weggeven en een mens heeft toch wel recht op een pilsje. Nou en of, maar toch maar iets doen met dat gironummer: „Me misa" 5 1 3 6 0 Rotterdam, Vrijblijvend gevraagd hier, maar wel warm aanbevolen! SCH1EREIL ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2