C. M. van Hoorn (arts) dook in historie van geneeskunde Deltacross - in Domein-gebied - trok een grote belangstelling *^Z)@ (§renóboerin Deperfekte pasvorm van Panty P merkt upas goed als uze aanheeft! Cursus Streekgeschiedenis Onder de vele artsen van die tijd en later werden nog genoemd Dios- ccrides, de deskundige op het ge bied van geneeskruiden nog lang na zijn dood. de chirurg Celsus, de ..mo derne'' ingestelde As.klepiades, die de humcraalpathologic verwierp, en tenslotte Galenus. Van deze trok Dioscorides als militair arts mede met de Romeinse legers, en Galenus levend ongeveer in de eerste eeuw na Christus, was medicus in Rome en beli .ndelde o.m. enige keizers. Deze artsen hadden gestudeerd in Aiexandrië, waar na Alexander de Grote een universiteit geslicht was. Galenus was, na een begintijd in het Askleipion te Nergamon, gladia torenaris geweest. Hij zou naar onze inzichten bij deze vechters met het zwaard door de daarbij ontstaande verwondingen wel de kans moeten hebben gehad anatomisch inzicht te verkrijgen, maar vermoedelijk heb ben de inzichten van Hippocrates hierbij een overwegende invloed ge had. Hij heeft zeer veel geschreven, maar paste nooit anatomie toe op mensenlichamen, doch uitsluitend op dieren, waardoor hij nooit een volkomen juist inzicht kreeg. Grote verdiensten Hoewel hij ontegenzeggelijk grote verdiensten heeft gehad, heeft zijn theorie over de bloedsomloop de ge neeskunde eeuwenlang op een dwaalspoor gebracht. Voor de Mid deleeuwse medici is hij een grote autoriteit geweest. Naast Alexandrië waar Gelenus en vele andere geleer den hebben gestudeerd, was in de Byzantijnse tijd, na de val van Ro me, onder Nestorius in het Perzische gebied (in Gondishapur) een soort gelijk wetenschappelijk centrum ge sticht. Toen deze beide gebieden in de 7e eeuw na Chr. in de handen van de Arabieren vielen, namen deze de wetenschappelijke kennis, die zij daar aantroffen over In het Weste- lijlc-kalifaat kwam het ziekenhuis wezen tot een zekere ontwikkeling. Van de Arabische tijd kennen wij de algebra, de alchemie met haar magische bëinvloeding, o.m. de al cohol. Verder vond de astronomie bij hen evenals bij de Grieken en de Ocsterse volken, uitgebreide toepas sing, en had op medisch handelen ook nog een overheersende invloed. In het Middeleeuwse westen werd de geneeskunde weer een uitvloei sel van de godsdienst: het beoefenen van de ziekenzorg, de caritas; aan eigen onderzoek werd weinig ge daan. De wetenschap vond aanvan kelijk een toevlucht in de kloosters, waar in medisch opzicht de biblo- theken met vaak gecopieerde manus- scripten en de kruidentuin van be lang waren. Doordat de geneeskunde aanvankelijk in de hoofdzaak in handen was van monniken, kon de anatomie nog niet worden beoefend, daar deze als ongeoorloofd werd be schouwd, evenals dit bij de Arabie- i-en, en bij Galenus en zijn voorgan gers het geval was geweest. De anatomie De 13e eeuw, die in vele opzichten het hoogtepunt van de Middeleeu wen is geweest, heeft een arts van betekenis voortgebracht: Mondino di Luzzi die voor 't eerst systeemma- tisch de anatomie aan het menselijk lichaam beoefende. In deze tijd ko men de steden meer en meer op, en onder de leken (de niet-religieusen) begint men dan onafhankelijk van de kerk, zij het ook aarzelend, met wetenschappelijk onderzoek. Deze wetenschappelijke le5kenschool was reeds in de 10e eeuw begonnen in Salerno, met haar bekende Regimen (een leerdicht) en de befaamde vrou welijke docent Trotula, wier naam tot in onze tijden in verkorte vorm Het is voldoende bekend dat kracht voer een stuk duurder is dan het op het bedrijf gewonnen ruwvocr. Voor al geldt dit de laatste tijd, omdat de prijzen van het krachtvoer maar steeds blijven oplopen. Voor de vee houder is het daarom nu - meer dan ooit - van het allerhoogste belang zijn voeder (gras, hooi, kuil) zelf te verbouwen. De voor het vee zo onmisbare be standdelen (eiwitten, zetmeel, mine- ralen( behoeven beslist niet alleen in de vorm van duur krachtvoer te worden verstrekt. Ruwvoer is na tuurlijk wel veel economischer. Bij de bemesting moet hiermee echter terdege rekening worden gehouden. De meststoffen moeten namelijk zo danig worden gekozen dat een voer voortleeft. De stedelijke universitei ten, beginnend in Italië, wonnen steeds meer aan gezag, en werden ook gesticht in Frankrijk Monlpel- lier, en Parijs, waarbij in het Zui den de Arabische invloed vrij aan vankelijk groot was. Ook nu was er nog weinig eigen onderzoek. Men steunde in hoofdzaak nog op de wijs heid uit voorgaande perioden: de scholastiek. Tijdens, de Renaissance wordt de wetenschap nog meer ge seculariseerd, en ondanks het verzet der kerk, begint men meer en meer zich toe te leggen op zelfstandig we tenschappelijk onderzoek, aanvan kelijk vornamelijk in de beoefening van de anatomie. Vesalius uit Brussel, latere lijf arts van Karei V, is hier de grote SCHEEPVAART Abida, 15-2 Pan. Kan. Acila, 27-2 verwacht Curacao Acmaea, 14-2 Gothenburg naar Stockholm Area. 28-2 te Whangarei verwacht Atys, 25-2 te Honolulu verwacht Cam'tia. 19-2 te Curagao verwacht Diloma, 14-2 Singapore naar P.G. Dione, 24-2 te M. al Ahmadi verw. Krebsia, 14-2 in Pan. Kan. Abida, 18-2. Curacao. Acila, 27-2 Curacao verwacht. Acmaea. 18-2 te Stockholm. Area, 28-2 te Whangarei verwacht. Atys, 25-2 Honolulu verwacht. Calamares, 17-2 Baltimore. Camitia 19-2 te Curacao. Diloma, 18-2 Singapore. Dione, 24-2 te Mena al Ahmadi ver wacht. Ganymedes, 17-2 aank. Antwerpen. Krebsia, 17-2 t Aruba. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: R. A. Grisnigt, kand., Krugerlaan 137, Gouda; W. Westland, kand., Baanbergerweg 10, Huizen. Beroepen te Bruchem, Goedereede, Meerkerk. Noordeloos, Oosterwijk- Nieuwland, Sprang en te Veen: W. Westland, kand., Huizen. Aangenomen naar Zoetermeer: Iz. Kok, Baarn. Bedankt voor Nieuwe Tonge: G. H. van Kooten, Delft; voor Ede en voor Woerden (toez.): A. van Brum- melen, Hierden; voor Onstwedde: J. T. Cazander, Middelhamis. Geref. Kerken Examen. - De classis Bergum heeft praep. en peremtoir geëxami neerd: C. Terpstra, kand., Ooster- meer. De heer Terpstra heeft in middels het beroep naar Oostermeer aangenomen. Beroepen te Klundert-Moerdijk- Zevenbergen: A. J. G. Dronkert, Geesteren-Gelselaa.r Aangenomen naar Lemele-Lemc- lerveld: J. L. Zijlstra, kand.. Am sterdam. die bedankte voor Andel, Gees en voor Oudega (Wijmbr.). Gei'ef. Kerken Vrijgemaakt Examen. - De heer L. J. Joosse te Hattem is door de classis preap. geëxamineerd. Hij heeft een beroep naar Hasselt aangenomen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Klundcrt: P. Beek huis. Noordeloos; te Elburg: H. van Leeuwen, Urk. wordt verkregen dat smakelijk is en veelzijdig van samenstelling. Een meststof als bijvoorbeeld slakken- meel, bevat niet alleen fosforzuur, maar daarnaast nog kalk, magne sium en sporenelementen. Dit zijn nu juist de mineralen die van zo'n grote betekenis zijn voor de gezondheid en produktie van het vee. Dat men hierbij in één gift dus naast fosforzuur ook kalk toedient, komt goed van pas, omdat hiermee de verzurende werking van de nieuwe kalkammonsalpeter (met 26 procent stikstof) wordt opgeheven. Wil men tegelijk ook kali strooien, dan kan men gebruik maken van ge korreld Thomas-kali, dat in ver schillende aangepaste verhoudingen verkrijgbaar is. pionier geweest, die bi alt met de tra dities van Galenus. Leonardo da Vinei Zijn handboek voor de anatomie, verschenen in 1543, hetzelfde jaar als de revolutionaire publicatie van Copernicus, is baanbrekend geweest. Bovendien valt het op door zijn voortreffelijk, ook op artistiek peil hoogstaande tekeningen. Kunst en wetenschap gaan in het Renaissah- ce-tijdperk nauw samen. Dit is ook duidelijk door de belangrijke anato mische tekeningen van Leonardo da Vinei, wiens betekenis men pas la ter is gaan waarderen. Vesalius on dervond hierin de steun van de kun stenaar van Calcar Bedankt voor Dordrecht-eentrum: M. Vlietstra. Werkendam; voor De venter: Th. Rutters, Baarn. (Verbe terd bericht). Geref. Gemeenten Beroepen te Gorinchem: J. C. Ra- venswaay, Arnhem; te Lethbridge (U.S.A.): Chr. v. d. Poel. Yerseke; te Aalburg en te Middelharnis: J. Mol, Hardinxveld-Giessendam. Bedankt voor Gouda: A. Hofman, Scheveningen; voor Berkenwoude en voor Nieuw-Beijerland: J. C. West- strate, Meliskerke. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 20 FEBRUARI NED. I: Prins Claus vertoont zich vanavond aan het televisiepubliek. Dat gebeurt om tien uur in het pro gramma „Die streep moet weg", dat aandacht schenkt aan de ontwikke lingssamenwerking. Zoals bekend is, heeft. Prins Claus een loarme be langstelling voor deze problematiek. De NCRV komt om zeven uur uit de startblokken met de scholierenkwis „Tweekamp" met daarop aansluitend om half acht de rubriek „Beter sa men", waarin voorbeelden worden gegeven hoe mensen elkaar kunnen helpen. Na het journaal huppelt An ne de Vries' geesteskindjè „Bartje" weer over de beeldbuis. Deel vijf laat het gezin Bartels in zijn nieuwe huis zien, dat aanzienlijk beter is dan de Lange Jammer. In deze afle vering speelt de klabats een erg gro te rol in het leven van Bartje. De volgende tien minuten worden be steed aan het programma „Laten we wel zijn", een uitzending in samen werking met de Stichting Natuur en Milieu. Na de konfrontatie met Prins Claus in „Die streep moet weg", neemt de NCRV afscheid met de ru briek „Ander Nieuws". Voor nieuws van het politieke front zorgt ten slotte de rubriek Den Haag vandaag. NED. II: Een natuurfilm opent de rij van onderwerpen die de VARA op het tweede net te bieden heeft. In „De langste weg naar de Mont Blanc", om zeven uur. wordt in fas cinerende beelden getoond hoe een expeditiegroep er in slaagde via de moeilijkste weg de top van de Mont Blanc te bereiken. Voor het lichte amusement zorgt vervolgens Lucille Ball in haar show „Hier is Lucy". Op een reis naar een Mexicaans grens- plaatsje gebeuren de merkwaardigste dingen. Zo wordt Lucille ongewild het slachtoffer van een smokkelaf- faire. Wie nog sterker strafbaar is, is de dader van de moord op een meis je, waarmee commissaris Keiler na het journaal geconfronteerd wordt in de aflevering „Hel einde van een hu morist" uil de Duitse serie „Der Kommissar". De moord is het gevolg van een zeer tragische ontwikkeling. Commissaris Keiler krijgt rnet één van de merkwaardigste zaken uit zijn loopbaan te maken. Van ont spannende aard is de kwis „Twee voor twaalf". Met aklualiteiten in Achter het Nieuws gaal de VARA om tien voor elf de lucht uit. DINSDAG 20 FEBRUARI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 14.00 Vervolg schooltelevisie; 18.45 Ti-ta- tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Tweekamp; 19.30 Beier Samen; 20.00 Journaal; 20.20 Bartje; 21.20 Laten we wel zijn; 21.30 Die streep moet weg"; 22.20 Ander Nieuws; 22.45 Den Haag vandaag; 22.55 Journaal; 23.00 Kijk op sport. NED. II: 18.45 Ti-ia-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 De langste weg naar de Mont Blanc; 19.30 Hier is Lucy; 20.00 Journaal; 20.20 De Com missaris; 21.20 Twee voor twaalf; 22.00 Achter het Nieuws; 22.50 Jour naal; 22.55 Spaans. LANDBOUW EN VEETEELT Ruwvoer het goedkoopste veevoer! Heel mooi plaatje uit 1912. Schaapherder J. M. Ringelberg met zijn dieren aan de Oude. Polderdijk bij het Steenzwaan on der Nieuwerkerk. De kudde toen telde maar liefst 400 scha pen en waren eigen dom van (wijlen) de heer A. van Sleijn te Capelle (bij Zierilc- zee). ATLETIEK WESTENSCHOUWEN. 17-2. Hoe wel er natuurlijk nooit genoeg men sen van het unieke bos en duinge bied van de Domeinen te Westen- schouwen kunnen genieten, was de organiserende alletiekafdeling van de S.V. Delta Sport dik tevreden met de 360 mensen, die als presatielopers of wedstrijdlopers meeliepen in de Deltacross. Het terrein is de reclame voor de crossen die Delta Sport organiseert in de Domeinen, want van heinde en ver kwamen er trimmers en atle ten om sportieve strijd te leveren, maar vooral om ook (weer) eens te lopen op dit parcours. Het weer was ook goed, zodat alles meewerkte om tot dit recordaantal personen te ko men. Vanaf half 2 vonden er wed strijden plaats in alle categorieën, waar in totaal 140 atleten van Zeeu- se, Brabantse en Zuid-Hollandse verenigingen voor aan de start kwa men. Bij de laatste wedstrijd, voor de heren was er dankzij o.a. de wach tende prestatielopers, vee! publiek langs de lijn, dat voo raanmoedigin- gen zorgde, die de heren hard nodig hadden om 8 zware kilometers uit te lopen. Winnaar bij de heren werd de be kende Peter Havermans uit Roosen daal die de 8 km in het geacciden teerde terrein aflegde in 15. 26.1 min. Vanaf de start ging hij in de 4 ron den verdeelde loop aan kop en pas in de laatste ronde werd hij bedreig- door Zeelands beste lange afstand loper (20 km, 25 km en marathon) Cees Markusse van A.V. '56 uit Goes Hij eindigde op slechts 7 seconden van Havermans, nl. in 25.33.1, Koos Oggel van A.V.'56 werd met flinke achterstand derde en -Johan Antheu- nisse van A.V.A. 64 uit Aalsmeer vierde. Een prima prestatie leverde ook Delta Sport atleet Martin Moer- mond door op „eigen terrein" als 9e Ï0 eindigen, Junioren Bij de junioren, die daarvoor van start gingen waren ook verscheidene prima prestaties van Delta Sport at leten. Een echte verrassing was de 5e plaats voor de pupil Rini Stout- jesdijk bij de jongens pupillen. Ook met een 4e plaats bij ed C meisjes, een groep waarin zeven D.S. meis jes startten, waarvan er 5 bij de eer ste 10 eindigden. Rietje kon net voorblijven op Anita Koopman (Se- rooskerke), die 5e werd. Ook weer Ook weer prima prestaties bij de pu pillen meisjes, dat wat betreft Delta Sport nu uitgegroeid is tot een De junioren - hier aan start - weer den zich dapper. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) groepje van 6 meisjes. Michaela Jongschaap werd 5e en was daar mee weer de eerste Delta Sport pu pil. Jos Geluk uit Ellemeet eindigde als 5e bij de C jongens en Joke Ge luk als 5e bij de B meisjes. In tegen stelling tot vorig jaar zitten er dit crossseizoen geen overwinningen in voor de Delta Sport atleten wel is er momenteel een flinke vooruit gang in de breedte. BADMINTON Zierikzec IHouck I 62 Junioren: Marathon AZicrikzee A 35 Afgelopen week weer uitstekende resultaten voor de b.c. Zierikzee. Zierikzeel gaat onverdroten door en versloeg vrijdagavond thuis het Zeeuws-Vlaamse Houck met 6-2, vol komen verdiend. Alleen het tweede heren-enkel en het eerste dames-enkel gingen ver loren. De overige partijen werden allen in twee sets door Zierikzee ge wonnen. Het team bestond uit de dames Berrevoets, Simmei's en de heren Den Reijer en Quartel. De junioren versloegen zaterdag middag Marathon in hun eigen om geving met 5-3. Vooral het overwicht van Zierikzeese jongens was beslis send in deze wedstrijd. De meisjes v. Westen en Nolet verloren hun par tijen doch er zit een steigende lijn in hun verrichtingen. De verrichtingen van het jeugdteam tot nu zijn: 7 4 0 3 8 29-27 Voor deze week staan op het pro gramma: 23-2.: Zierikzee Ti-Jong Ambon II; 24-2.: Astroiden I-Zierik- zee I; 24-2.: Zierikzee A-Shuttel A. ROTTERDAM. Ongeveer 1500 Su- rinamers hebben zaterdagmiddag- in Rotterdam een demonstratieve op tocht gehouden uit solidariteit met de stakers in Suriname. Moeilijkhe en deden zich tijdens de betoging, die anderhalf uur duurde, niet voor. Het verkeer ondervond enige hinder. 13 FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS Zaterdagsavonds was Kees Hoo- gendijk gespannen, want de vrouw had wel gezegd: „We houden het voortaan op de zaterdagavond", maar ze kon er immers spijt van gekregen hebben? Desondanks pro beerde hij zich zo goed mogelijk te beheersen, zodat de boerin niets aan hem kon merken. Na de koffie zette ze een flesje bier voor hem neer, terwijl ze zelf een glas en de sherryfles te voor schijn haalde. Nadat ze gedr-onken hadden, stelde de vrouw voor, hem aankijkend: „Kaartje leggen?" „Best," was zijn antwoord. Gelijk kwam hij overeind om de kaarten, welke boven op het kabinet lagen, te pakken. En papier en een balpen. Ze speelden om kleine bedragen, want dat verhoogde de spanning, was de mening van de boerin. Die avond verloor hij de pot na pot, zodat hij een paar keer zijn porte- monnaie te voorschijn moest halen. Ze lachte, nadat ze de zoveelste par tij gewonnen had. „Ongelukkig in het spel. gelukkig in de liefde, zul len we maar denken, he?" "En u dan? Haar gezicht betrok. Ze legde de kaarten opzij en schonk zich in, na een nieuwe fles bier voor hem neer gezet te hebben. „Ik zal je wal ver tellen, Kees, uit mijn leven. Dan zul je kunnen concluderen, dat omge keerd ook wel eens waar kan zijn. Misschien heb je het een en ander over de grensboerin, zoals ze mij noemen, al gehoord. Misschien heb ben ze het opgeblazen en erbij ge fantaseerd. Daarom is hel wellicht beter, dat. ik je wat uit mijn leven vertel." „Voor mij hoeft het niet, boerin,'' antwoordde hij op kalme toon. „Ik ben helemaal niet nieuwsgierig. En over u hebben ze in het dorp tegen mij nooit gesproken. Ze weten, dat ik bij u werk, maar dat is dan ook al les." Ze glimlachte. „De vreemde knecht noemen ze je. En dat vreemd zal wel tweeërlei betekenis hebben voor de dorpelingen. In de eerste plaats kom je niet uit deze streek en tweedens bemoei je je met niemand." „Waarom zou ik? Ik ben niet het type, dat gemakkelijk met iedereen aanpapt, als u dit bedoelt. „Dat heb ik al begrepen en daar zul je ongetwijfeld wel een reden voor hebben Ik ben in Noordbroek geboren. Mijn vader had daar een klein boerderijtje, op vijf minuten afstand van het dorp. Ik was enig kind. Met gevolg, dat ik verwend werd. Zowel door mijn vader als door mijn moeder. Vader had een vooruitziende blik en zag aankomen dat er in het boerenbedrijf weinig toekomst meer zat. Tenminste voor de kleine boeren. Daarom moest ik doorleren. Gp de lagere school had ik behoorlijk? cijfers, dus de hoofd onderwijzer moedigde me aan naai de Ulo te gaan. Ergens streelde dit mijn trots en zo ging ik als enige boerendochter in wijde omgeving naar de Ulo, behaalde m'n diploma en zou gaan leren voor kleuteron- derwijseres. Daarvoor moest ik naar Groningen en dus ging ik iedere dag met de bus heen en weer. In die lijd begon Noordbroek zich uil te breiden. Er werd een nieuwe woonwijk geprojecteerd en de rand ervan lag precies op ons bedrijf. Om een lang verhaal kort te maken, va der accepteerde de aangeboden prijs niet, dus werd het onteigening. We moesten binnen drie maanden het bedrijf verlaten en konden een nieuwbouw woning in het dorp krijgen. Maar vader vond dit zo ver schrikkelijk, dat hij Noordbroek de rug toekeerde en naar Nieuwe Schans trok. Daar kocht hij een be trekkelijk nieuw huisje, weliswaar klein, maar met een lapje grond er bij, zodat hij wat kleinvee kon hou den en dus bezigheid had. Maar dat hij op het huis een hypotheek had moeten nemen, wisten wij niet. Va der heeft maar een paar jaar daar gewoond, toen werd hij getroffen door een hartverlamming. En daar na bleek, dat er schulden waren. Ik moest mijn studie staken en een baan zoeken. De aardigheid was er voor mij af. Ik kon ergens op een kan toor komen, maar daar was ik na drie maanden alweer weg. Ik kon er niet aarden. Tenslotte ben ik een boerendochter; ik moet de ruimte om me heen hebben. Een achterneef van moeder had een flinke boerderij in de buurt. Diens vrouw was ziekelijk en hij had een hulp in huis' nódig. Moeder- animeerde mij er heen te gaan. Hoe wel met enige tegenzin accepteerde ik en de boer en ik kwamen overeen, dat ik het eerst een paar maanden zou proberen." Ze schonk zich een nieuw glas in en wees naar de krat met flessen. „Als je meer wilt hebben, ga je je gang maar." Hij knikte en de boerin vervolgde: (wordt vervolgd) Panty P, de pUW"Hig)zicli volmaakt vormt om 't been van elke vrouw voor elke vrouw voor elke maat in de rode verpakking

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6