AKTIEGROEP BIEDT GEMEENTEBESTUUR PETITIE AAN „Oefening en Uitspanning" kan terugzien op een goede uitvoering Ontspanningsmiddag Bejaardenbond en „soosbestuur" woensdag te Nieuwerkerk z.v.u. Globe bracht „Soldaat Tanaka" Zeeuwse scholieren protesteren tegen vervuiling van kanaal STREEKNIEUWS Geslaagde ontspanningsavond Vereniging voor Openbaar Onderwijs te Oosterland 7.IF.TJTKZF.ESCIIE NIEUWSBODE Maandag 19 februari 1973 Nr. 21237 wGeef Ellemeet een levenskans SCHARENDIJKE, 17-2. De aktiegroep: „Geef Elle- meet een levenskans" heeft een tweede daad gesteld 0111 de aandacht te vestigen op deze nog gezonde - maar voor uitbreiding vatbare - gemeenschap in Schouwen. Onder grote belangstelling werd zaterdagmorgen een petitie aangeboden, in combinatie met handtekenin genlijsten van vrijwel alle inwoners, die het streven van het comité steunen, aan het gemeentebestuur van Middenscliou wen. Zoals wij eerder reeds in een de aktie ondersteunend artikel publiceerden, is ter plaatse ongerustheid ontstaan over het uitblijven van woningbouw, waardoor een soort stille bevriezing is ingezet, die de Ellemeetse gemeen schap zeer huiverig maakt. Allerlei instellingen, maar ook zaken en de school zouden hierdoor in de knel komen. Vandaar de handtekeningenaktie en de ptitie, waarin de aandacht van de gemeenteraad wordt gefixeerd op de bezorgdheid over de toekomst van het dorp. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DORDRECHT. Het constructiebe drijf van het Amerikaanse chemi sche bedrijf Dupont de Nemours, gaat driehonderd personeelsleden ontslaan, omdat er geen werk meer voor hen is. AMSTERDAM. De straatterreur heeft in de nacht van vrijdag op za terdag in Amsterdam hoogtij ge vierd. Liefst zes personen deden bij de politie aangifte, dat zij van geld en papieren waren beroofd. Enkelen liepen daarbij verwondingen op. DEN HAAG. Kabinetsformateur mr. J. A. W. Burger heeft de fractie voorzitters van P.v.d.A., P.P.R., D'66 van K.V.P.. A.R.P. en C.H.U. meege deeld wellicht heden (maandag) met conclusies te komen over de hem ge zonden programma-gegevens van beide politieke blokken. Flitsen uit liet buitenland SAIGON. Een Amerikaanse heli kopter van het type Chinook die ma ter'a al vervoerde voor de gemengde militaire commissie, is door de machi negeweervuur getroffen en op 80 km ten noorden van Saigon neergestort. SAIGON. De regering in Saigon heeft 3.114 ..communistische" gevan genen in vrijheid gesteld, zo heeft een woordvoerder van het Zuidviet- namese opperbevel vrijdag in Sai gon meegedeeld. Hij zei dat er van daag (vrijdag) nog eens 882 krijgsge vangenen zullen worden vrijgelaten. FLORENCE. Kunstdieven zijn ontkomen met negen zestiende- eeuwse schilderijen, waaronder een van de Duitse meester Lucas Cra- nach, die zij uit een klooster buiten Florence hadden gestolen. LOS ANGELES. De Amerikaanse federale recherche heeft een Alba nees gearresteerd die in juni 1970 een vliegtuig en de vlieger dwong naar Cairo te vliegen. MUNCHEN. Vanuit het aartsbis dom München is scherp gerèageerd op de recente verklaring van liberale jongeren in West-Duitsland, waarin dezen een totale scheiding van kerk en staat in de Bondsrepubliek eisen. Voorlichtingsavond Ned. Hartstichting Er bestond maar matige belang stelling voor de voorlichtingsavond van de Nederlandse Hartstichting, die donderdagavond 15 februari j.I. gehouden werd in de „Conferentie kamer" alhier. Omdat burgemeester J. D. de Kam van Duiveland verhin derd was de opening te verrichten nam de heer A. L. Bakker zulks over als voorzitter van het voorlopig be stuur van de op te richten afdeling van de stchting. De heer Bakker sprak welkomst woorden tot de aanwezigen, inzon derheid tot de heer dokter C. M. van Hoorn te Zierikzee en tot de promo tor van de Ned. Hartstichting', de heer P. de Graaf. Spreker wees op het. nut ook hier ;n Oosterland een afdeling op te richten, waarvoor de ze avond in hoofdzaak was belegd. Doel en streven van de N.H.S. zijn bij de meesten wel bekend, men wil het wetenschappelijk onderzoek naar hart- en vaatziekten stimuleren en alles in het werk stellen om aan deze ziekte paal en perk te stellen. Onder leiding van de heer Bakker is hier ter plaatse een voorlopig bestuur samengesteld, bestaande uit hemzelf en de dames mevr. Waasdorp-Wal raven. mevr. A. Kwaak-van dei- Werf en de heer Jac. van der Maas Pz. Vervolgens werd het woord ver leend aan dokter Van Hoorn, arts te Zierikzee. die sprak over ziekten van hart en bloedvaten. NIEUWERKERK. 17-2. Onder gro te publieke belangstelling hield de plaatselijke muziekvereniging „O. en U." vrijdagavond de jaarlykse uit voering. Met de „True Comrades" mars werd de avond begonnen. De voorzitter, de heer A. Heiboer, heette hierna een ieder V3n harte welkom en verheugde zich over de grote publieke belangstelling. De muziekvereniging beschikt weer over een mooi clubje mensen, drie jaar geleden bestond de muziek vereniging uit acht man. De muziek- ver. is nu flink gegroeid. „O. en U." heeft nu zo'n kleine 20 leden en na de uitvoering komen er nog meer bij Na de speech van de voorzitter speelde „O. en U." een 6-tal num mers, zoals „All in the April Eve ning" van H. S. Roberton, „Battle Hymn of the Republic", „To a Wild Rose", „Kalinka". ,,Les Montagnards mars" en „Vier Impressies" (Franse volksdans, spel. hymne, scherts). Na PEKING. WASHINGTON. - De Amerikaanse presidents-adviseur Henry Kissinger is in Peking aange komen. Het is het vijfde bezoek van Kissinger aan de Volksrepubliek in 19 maanden. Onmiddellijk na zijn aankomst voerde hij bijna vier uur lang besprekingen met de Chinese leiders. ROME. Uit protest tegen het schie ten op stakers door de directeur van een drukkerij in Milaan hebben Italiaanse drukkers en een deel van de journalisten het werk neergelegd. WASHINGTON. Het aantal Ame rikaanse luchtakties in Laos is de vorige week met bijna honderd per dag gestegen „als gevolg van de gro tere vijandelijke aktiviteit", zo deel de het ministerie van defensie in Washington mee. MOSKOU. De Loenochod-2 heeft bij- zijn tocht over de maan de uit lopers van de krater Lemognier be reikt. De Sowjetrussische maanwa- gen heeft nu ongeveer vijf kilometer afgelegd. De afstand tot de landings plaats is nu 3.670 meter. SAIGON. Ondanks de oproep van beide partyen om het bestand, dat nu al drie weken oud is, na te leven, zyn de gevechten in Vietnam vol gens het Zuidvietnamese opperbevel weer opgelaaid. SALISBURY. Missionarissen in Rhodesië, werkzaam onder de zwarte bevolking mogen voortaan slechts met toestemming van de regering in de negergebieden werken en wonen. Het parlement van Rhodesië heeft een desbetreffende wet die het wer ken en verblijven van de missionaris aan overheidsgoedkeuring bindt, aangenomen. DACCA. In Bangla Desj is een pokkenepidemie uitgebroken die al meer dan 1.000 mensenlevens heeft geëist. Dit heeft dr. N. Ward, advi seur van de wereldgezondheidsorga nisatie in Dacca, bekendgemaakt: BRUSSEL. Enkele ogenblikken voordat de leerlingen van het Ko ninklijk Atheneum in het Belgische Bastenaken de school zouden bin nengaan is het schoolgebouw volle dig afgebrand. HAMBURG. De politie van Ham burg heeft de afgelopen dagen een bende handelaren in verdovende middelen aangehouden. PARAMARIBO. - De Surinaamse vakbonden overwegen een beroep te doen op secretaris-generaal Wald- heim van de V.N.. een onderzoek te laten instellen naar het optreden van de politie sinds de crisis-situatie in Suriname. NIEUWERKERK, 17-2. De afde ling Nieuwerkerk van de Bejaarden- bond gaat in algehele samenwerking met het „soosbestuur" a.s. woens dagmiddag half drie een gezellige middag voor de leden en soosbezoe- kers organiseren. Hiervoor is de bekende humorist Rien de Jonge, uit Kloetinge ver zocht, die met een kwinkslag en een liedje en wat dies meer zij het pro gramma zal maken. De hem verge zellende accordeonist, zal de zaal mee weten te krijgen. De beide besturen geven kennis dat ieder lid of soosbezoeker gerech tigd is anderen mee te brengen. Voor deze introduceé's heeft men op het oog zij die 55 jaar en daarboven zijn. Entree wordt niet gevraagd, men vertrouwt er op dat een te houden collecte, na een goed programma, voldoende zal opbrengen om een goed deel van de kosten te dekken. Deze middag past in het jaarpro gramma van de afdeling die zich immers voorstelt in 1973 tenminste drie. mogelijk vier in opzet verschil lende ontspaningsdagen aan te bie den, waaronder dan begrepen de „zomerreis". De beide besturen me nen een bezoek voor a.s. woensdag warm te kunnen aanbevelen, mede gelet op de kwaliteit van het voor genomen programma en rekent op veel bezoekers. afloop van de gespeelde nummers kreeg de dirigent A. Radewalt en ?ijn ..leerlingen" een welverdiend lang applaus. „Poes Pas" H'evoa vee- de de Goe to"ee'rt' oe'> „Plantago" de klucht „Poes Pas" op. Een klucht in drie bedrijven door Toon van Vuuren (4 taferelen). Het speelt zich allemaal af in pension „Rustoord Het publiek kon zich uitstekend amuseren, en applaudi- seerde na afloop van de klucht lang durig. Na het le tafereel van het 2e bedrijf volgde er pauze waarin een verloting werd gehouden. De voorzitter reikte na het toneel spel aan de toneelspelers en speel sters. souffleuze en regisseur een presentje uit en sprak verder een woord van dank aan de middenstand die de vele prijzen voor de verloting beschikbaar had gesteld. „The Med ley's" verleenden hiera hun mede werking aan het bal. Met carnaval schlagers, rock en roll en andere soorten muziek kregen zij de zaal gemakkelijk op hun hand en was het gezellig tot in de kleine uurtjes. De muziekver. „O. en U." kan terugzien op een zeer geslaagde uitvoering. Georg Kaiser, de (Duitse) schrij ver van „Soldaat Tanaka" is heel karakteristiek voor de tijd. waarin de Nazi s hun lugubere „Götterdam- merung" opriepen, met aan het be gin het verbranden van boeken en aan het eind het verbranden van mensen. Bij die boeken waren ook de werken van Georg Kaiser, die ech te zelf de dans ontsprong en - na zijn uitwijken naar Zwitserland - nog een vruchtbare schrijfperiode be leefde. Zijn (toneel) werk uit die pe riode draagt de traumatische sporen van het probleem, dat een generatie stempelde, maar tevens in zijn essen tie nog altijd een probleem van nu is en - gelijk te vrezen valt - voor straks. Tanaka is soldaat in een bataljon van het keizerlijke Japanse leger en een goed soldaat ook. Hij schiet zijn peleton bij wedstrijden in de ere galerij en dan mag hij samen met een vriend, met verlof naar huis. Daar ontdekt hij de zwendel van de militairistische kliek- die het volk arm en dom houdt. Zijn ouders ver kochten zijn zusje aan een ronse laar. In een bordeel wordt hij met haar geconfronteerd. Hij poogt haar te beschermen tegen een het lusthuis bezoekende onderofficier. Geen uit weg vindend, doodt hij én zijn zus ter én de onderofficier; een drama dat voor een militaire rechtbank zijn einde vindt met de doodstraf, niet dan nadat Tanaka een huivering wekkende beschuldiging de rechters in het gezicht heeft geslingerd. Het Zuidelijk toneel Globe gaf van dit heel sterke Kaiser-sluk, zaterdag avond (een volle zaal, ondanks die avond) een adequate vertolking, heel vlug al na de première te Eind hoven (januari); Men kan losjes twisten over de vraag welk van de drie delen het sterkst is. Wij opteren voor de thuiskomst van Tanaka, met een sfeerwerking, waarin mysterie en rauwe werkelijkheid subtiel ge doseerd zijn; de „goddelijkheid" van de keizer nog glamour heeft en de kempetai ver weg lijkt. De beide andere delen hebben de dynamiek van het drama mee. dat inhaerent aan „het systeemonontkoombaar naar een climax groeit: de dood van soldaat Tanaka. Een sterke „cast" voor dit stuk van Kaiser, waarvan terecht al vrij snel het stof van een kwart eeuw is af geblazen, met als „leading star" een ronduit meesterlijke Eric Schneider (Tanaka), die zijn faam van buis en Bühne opnieuw bevestigde. Schnei der heeft iets (veel) van het magisch vermogen zijn figuren in hun essen tie te treffen. Verder dubbelrollen van talrijke speelsters en spelers, als Ann Hasekamp. die zo van het Ja panse platteland naar Nederland scheen overgevlogen. Andere be faamde toneelmensen in dit stuk: Jenny Arean, Onno Molenkamp. Hans Boswkinkel, Cor van den Brink en diverse anderen, die samen voor een avond toneel op niveau zorgden. Het stuk onder regie van Ton Lutz wordt gemaskerd gespeeld, om de Japanse couleur locale te accentu eren, zonder dat men bezweken is voor de verleiding de Japanse fol klore als „noodzakelijke' versiersels op te stikken. Aan het slot lang en ferm applaus en talrijke open doek jes. B.d.V, In de petitie wordt gewezen op het verband tussen de kansen, die een woongemeenschap heeft en het in wonertal. Wanneer dit inwonertal zakt beneden een bepaald minimum, gaan bepaalde instellingen achteruit en/of verdwijnen en de nodige voor zieningen kunnen verder niet wor den getroffen. Juist door het ontbreken of ver dwijnen van onmisbaar te achten voorzieningen, worden de kansen van het op peil houden van de be volking steeds moeilijker en de hoop op groeikansen voor de bevolking worden ïjdel. Er is hier dus een sprake van een duidelijke wisselwerking. Zaak is deze vicieuze cirkel te doorbreken. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN West: Zijpestroat. dinsdag 9.00- 10.30 uur. OOSTERLAND. 12-2. Ei was een volle „Conferentiekamer", toen vrij dagavond de afdeling ..Oosterland" van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, omvattende de gemeen ten Duiveland en Bruinisse, een feestelijke ontspannigsavond hield. De voorzitter, de heer W. Stouten Wz. sprak een welkomstwoord tot de aanwezige leden, donateurs en be langstellenden. inzonderheid tot Dui- veland's burgemeester, de heer J. D. de Kam, tot de heer H. M. van dei- Post, uit Zierikzee, tot de oudercom missie en het personeel van de openb. lagere school, alhier. Toneelspel Flierna was het woord aan de to neelvereniging „Op Drift" uit Re- nesse. die deze avond een blijspel opvoerde in drie bedrijven getiteld ..De stier uit Californië', geschreven door P. Mossinkoff. Dit zeer goed in gestudeerde blijspel kwam-prima uit de verf, De talrijke lachsalvo's be wezen hoe het insloeg bij het publiek dat één en al aandacht was. De ver strooide professor Jozef Piekering. Tussenpositie Erkend wordt dat de struktuur van de gemeente Middenschouwen moeilijk is. Er zijn twee levenskrach tige kernen, anderzijds enkele ge huchten, die sinds 1953 al dusdanig onder het verschralingsproces heb ben geleden, dat niet meer op een gunstiger ontwikkeling in de toe komst valt te hopen. RENESSE Gesprekskringen Evenals in verschillende andere gemeenten is men in Renesse geko men tot de vorming van een drietal gesprekskringen. Deze drie gespreks kringen zullen zich in een viertal avonden gaan bezig houden met ak- tuele vragen voor de kerk in deze tijd. De gesprekskringen zijn inter kerkelijk van opzet. Verheugend is de deelname van de zijde van de Hervormde Kerk. De deelname van de andere kerken valt wat tegen, maar dat is wellicht te wijten aan de te korte tijd van voor bereiding. BROUWERSHAVEN Uitvoering sportvereniging De algemene sportvereniging „Brouwershaven" heeft weer veel sukses geboekt met jaar jaarlijkse uitvoering in het verenigingsgebouw voor leden en donateurs. Opgevoerd werd het blijspel „Zonder haar in de twijfelaar". In de pauze werd een grote ver loting gehouden, terwijl de Nova's een oudheidkundige, ontmoette na een periode van ongeveer 20 jaar weer zijn oude studiemakker Tegels die vroeger de bijnaam van „De Stier" had. en nu uit Californië was overgekomen. Deze rauwe klant' bracht een hele hervor ming in den huize Piekering, en het was al maar moeilijker voor de pro fessor één en ander in de hand te houden. Na veel verwikkelingen werd het tenslotte nog een „happy end". Het daverend en lang aanhou dend applaus bewees hoe zeer men zich geamuseerd, had. De voorzitter was de tolk van al le aanwezigen toen hij alle mede spelenden dankte voor het gebodenc en de dames een ruiker en de heren een rokertje aanbood. Tot slot dank te voorzitter Stouten de middenstan ders van Oosterland hartelijk voor al de geschonken artikelen in natura. die tijdens de verloting, die tussen het tweede en derde, gehouden werd en zeer goed slaagde, werden verloot. Hierna kwam er nog een bal met me- demerking door de band van Jaap en Kees uit Oosterland, die nog tot een heel eind in de kleine uurtjes voort duurde. i' Burgemeester S. Fraudce en Wet houder M. L. Hoogenboom buigen zidi - na aanbieding min de petitie - alvast eens oriënterend over een maquette van Ellemeet in het raad huis te Sdiarendijke. De maquette werd door het aktie-comité vervaar digd. Ellemeet evenwel - zo merken de ondertekenaars op - verkeert in een tussenpositie. Er is duidelijk geen reden het dorp als leefbare woon kern af te schrijven. Gewezen wordt op de verschillen de voorzieningen, met vooraan de z.g.n. tweemansschool, handhaving waar-van voor Ellemeet een levens belang is. Maar er zijn zorgen rond de school, want - als gevolg van de vergrijzing - gaat het leerlingental achteruit en de gevaarlijke grens wordt genaderd. De raad wordt der halve met grote klem gevraagd de nodige voorbereidende stappen te nemen om te komen tot de bouw van een tiental permanente woningen in Ellemeet. die beschikbaar kunnen komen voor jongen mensen. Met grote nadruk wordt verzocht deze zaak te onderzoeken, waarna bij voorbaat dank wordt gezegd voor de bemoeiingen van raad en dagelijks bestuur der gemeente, met het ope nen van het overleg over deze zaak op korte termijn. De petitie was getekend door de heren: B. A. Kievith. D. P. A. de Graaf. F. J. Veygen en de dames N. M. Moelker-van der Stolpe en N. Kristelijn-v. d. Nood. uit Bruinisse met een gezellig bal de avond besloten. Voor de jeugdleden werd donder dagavond een uitvoering gegeven, terwijl de ouden van dagen a.s. dins dagavond van het spel kunnen ge nieten. DREISCHOR Derde en lafste Nutsavond De Culturele vereniging „Nut en Genoegen welke dit jaar 105 jaar bestaat, houdt ter gelegenheid van dit bestaan op dinsdag 20 februari haar derde Nutsavond in hotel „De drie Schapen" te Dreischor. De heer H. Barendregt zal deze avond oude en nieuwe films verto nen over Dreischor. Verder zal hij enkele stukjes laten horen via de geluidsband va;i het eeuwfeest van de vereniging. Na afloop bestaat er gelegenheid tot het eten van mos selen. KERKWERVE Bejaarden bezoeken toneelavond Ons wordt verzocht te willen me dedelen dat de spelmiddag voor de bejaarden morgen (dinsdag 20 fe bruari) geen doorgang zal vinden. 1-Iet is namelijk de bedoeling dat de bejaarden morgenavond - dinsdag avond 20 februari - gezamenlijk een bezoek gaan brengen aan een toneel avond te Brouwershaven. Daarom worden alle belangstellenden ver zocht morgenavond om 19.10 uur aanwezig te willen zijn bij de bus halte op de Ring le Kerkwerve. De eerstvolgende spelmiddag zal plaats vinden op dinsdag 27 februari. 14.30 uur. NIEUWERKERK Ger. Bijbelstichting Op 22 februari spreekt ds. v. d. Berg te Bruinisse in het kerkgebouw der Ger. Gemeenten in Nederland, te Nieuwerkerk. voor de Ger. Bijbel stichting. OOSTERLAND Zes woningwetwoningen gereed gekomen De eerste zes woningwetwoningen van het continent van 22 door het bouwbedrijf fa. F. den Hartog en Zn. en Zn. N.V. te 's-Gravendeel-Zierik- zee aan de Weelstraat in het plan- Stouten zijn gebouwd, zijn deze week gereed gekomen en opgeleverd. Verschillende nieuwe bewoners hebben ze reeds betrokken. Ook de overige 16 zullen nu spoedig voor be woning gereedkomen. TERNEUZEN, 17-2. Ongeveer 500 leerlingen van scholen uit Ter- neuzen en Sas van Gent, aangevuld met vertegenwoordigers van politie ke partijen, de industriebond NKV en de vogelwacht Oost Zeeuws Vlaanderen, hebben zaterdagmiddag middag in Terneuzen een protest mars gehouden. De demonstratie was bedoeld als protest tegen de toene mende vervuilng van het water in het kanaal Gent-Terneuzen. Tientallen spandoeken werden mee gevoerd met leuzen „wie een kanaal graaft voor een ander, stinkt er zelf in" en tijdens de tocht werd vele malen gescandeerd „kanaal ja., vervuiling neen' geroepen. Een van de initiatiefnemers, Eugene Grave, leerling van het Zeldenrusteollege Muziek te Nieuwerkerk van Terneuzen. zei na de mars in de gemeentelijke MAVO-school „de Branding" dat er hardere akties zul len worden gevoerd als de mars geen resultaat zou boeken. Tractaat Dokter Frank Puylaert uit Sas van Gent sprak de demonstranten toe en zei, dat de Belgen in 1960 een trac taat met Nederland hebben afgeslo ten betreffende het schoonhouden van het kanaalwater. „Maar ze heb ben zich er nooit aan gehouden". Vooral de burgemeester van Sas van Gent grenzende Belgische gemeente Zelzate moest het ontgelden. „We hebben onlangs de afvalpijp naar de kreek Canisvliet (bij Sas van Gent) met zandzakken afgesloten, maar Belgische rijkswachters in burger hebben ze weggehaald. Als de bur gemeester van Zelzate. die ons met whiskey heeft proberen te paaien, over drie maanden nog geen maat regelen tegen de vervuiling heeft ge nomen, gaat de afvalpijp dicht met schokbetonzo kondigde de Sas van Gentse huisarts aan. Hij spoorde de demonstranten aan er bij het ge meentebestuur van Terneuzen op aan te dringen dat er een gesprek komt met hel gemeentebestuur van Gent. Een tiental actieleden bood later op het gemeentehuis van Terneuzen een petitie aan. De wethouder van onpeilbare werken, de heer A. Ra- mondt, deed de toezegging met b en w over deze zaak te praten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5