FINANCIËLE POSITIE VAN BROUWERSHAVEN LIJKT NIET SLECHT, MAAR DAT IS GROTENDEELS „SCHIJN" Gesprek ambtenaren/minister Geertsema AGENDA STREEKNIEUWS Minimum- en maximum snelheid Tweede Rijnbrug hij Arnhem I Offringa-bedrijven naar Stevin-groep Wereldbevolkingsjaarboek V.N. Bureaubezetting Amsterdamse universiteit voortgezet Commissie Büinenvaartrampenwet spreekt schuldig uit DE BOEKENWEEK Indische rijsttafel Scheermesjes in sneeuwballen Reeds nu worden wijzigingen aangeboden BROUWERSHAVEN, 16-2. - De begroting voor liet dienstjaar 1973 van de gemeente Brouwershaven, geeft voor de gewone dienst een totaal aan inkomsten en uitgaven te zien van f 5.049.371,19, met een post onvoorzien van f 87.158,82. De verrekenposten in inkomst en uitgaaf tot een bedrag van f 1.944.725,88 zijn hierbij inbegrepen. Voor de kapitaaldienst zijn de cij fers als volgt: totaal der inkomsten f 9.789.016,32, totaal der uitgaven f 9.251.377,80, batig slot f 537.638,52. In de begeleidingsnota van de be groting merken b. en w. op dat als men de uitkomst van de gewone dienst beziet geconcludeerd moet worden dal de financiële positie van de gemeente Brouwershaven niet slecht is. Dit is evenwel schijn, aldus het college, want nu reeds moet de raad ter vaststelling worden aange boden de eerste en tweede wijziging begroting 1973, respectievelijk be trekking hebbend op de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstalla tie" en de aanleg van de jachthaven Brouwershaven. De post onvoorziene uitgaven groot f 87.158,82 wordt hierdoor teruggebracht tot f 55.195,34 Met dit bedrag kunnen geen gewel dige werken gerealiseerd worden, al dus b. en w. Het college meent dat wil dit be drag goed en verantwoord besteed worden de belangen zeer moeten worden afgewogen en prioriteiten zullen moeten worden gesteld. Het beleid zal er op gericht moeten zijn om zoveel mogelijk te plannen en de ontwikkelingen rond de Grevelingen voor te blijven of - in het ongunstig ste geval op de voet te volgen. Recreatieve ontwikkeling B. en w. wijzen op twee belang- Advertentie ETERNR MRTIC SEVENDAY Automatische precisie, kwaliteits- garantioffoqctionele vormgeving, een memnaan met vertrouwde rijke aspecten die in de gemeente de aandacht moeten hebben: de recrea tieve ontwikkeling en, de leefbaar heid. Watbetreft de recreatieve ont wikkeling menen b. en w. dat hoe wel de door de regering in het leven geroepen organen voor de ontwikke ling van het Grevelingenbekken re gelmatig bijeenkomen, van de akti- viteiten van de rijksoverheid, ruim anderhalf jaar na de sluiting van het Brouwershavense Gat, niet zo heel veel te bespeuren is. „Weliswaar zijn hier en daar door de rijksdienst der domeinen interes sante conserverende maatregelen ge nomen maar die zij nog zo gering dat er reden is tot ernstige zorg om trent het voortdurend afkalvaïngs- proces van de elianden. Het uitblij ven van financiële injecties van de rijksoverheid heeft niet alleen een vertragende werking op de ontwik keling maar brengt bovendien grote natuurgebieden in ernstig gevaar," aldus b. en w. Het college deelt in de aanbie dingsnota mee te hebben besloten een „Begeleidings Commissie Brou wershaven" in het leven te roepen om twee redenen: de opvatting dat de tijd thans rijp is voor een gefa seerde ontwikkeling welke met grote zorgvuldigheid dient te worden be geleid en de druk van particuliere ondernemingen die in het kader van het streekplan Schouwen-Duiveland gemeend hebben zekere activiteiten te knannen ontplooien. college van b. en w. Een interim- rapprot over de reeds gegroeide op vattingen wordt voorbereid. Omtrent de ontwikkeling in het gebied Den Osse heeft de commissie b. en w. intussen geadviseerd tot een afronding te komen, zowel bui ten- als binnendijks, zodat tussen dit gebied en de kern Brouwershaven het agrarisch gebied een „groene bufferzone' zal vormen. Reeds is cpdracht gegeven tot het maken van zo'n plan. Door de in aanleg zijnde jachtha ven wordt een eerste reëele aanzet gegeven aan de ontwikkeling van het Grevelingenbekken. Er is ge gronde hoop dat de jachthaven begin juni beschikbaar zal zijn voor de watersport. Het college gaat er van uit dat de recreatie in zijn alge meenheid de gemeentelijke huishou ding financieel niet al te zeer mag belasten en derhalve de leefbaarheid van de autochtone bevolking niet mag aantasten. Geslaagd Aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam, faculteit der economi sche wetenschap, slaagde voor het kandidaatsexamen economische we tenschap de heer O W. Hoogerhuis te Renesse. DEN HAAG, 15-2. De v\jf centra les van overheidspersoneel hebben donderdag een eerste informeel ge sprek met minister Geertsema (bin nenlandse zaken) gehad over zijn aan de Tweede Kamer gedane toezegging om het overleg met de centrales over wyziging van het pensioenpremie- verhaal te willen hervatten. DEN HAAG, 14-2. - Plet is de be doeling het regelement verkeersre gels en verkeerstekens nog dit jaar zo te wijzigen, dat een minimum snelheid op autosnelwegen en een algemene maximum snelheid op de overige wegen buiten de bebouwde kom worden vastgesteld. Minister Udink heeft dit dinsdag meegedeeld aan de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de tweede kamer. ARNHEM, 15-2. De gemeente Arn hem krijgt 33,5 miljoen gulden sub sidie van het rijk voor de bouw van een tweede oeververbinding over de Rijn bij het Roermondsplein. Dit heeft minister Udink (verkeer en waterstaat) het Arnhemse ge meentebestuur donderdag schrifte lijk laten weten. De nieuwe brug kost f 67.000.000. De helft van de kosten komt voor rekening van de gemeente Arnhem. De brug wordt één der breedste van Europa en kan in de loop van 1976 gereed zijn. Opdracht De opdracht van de commissie is te komen tot een verantwoorde pla nologische opzet waar zowel de binnen- als buitendijkse gebieden als een harmonische eenheid in el kander vloeien en niet storend (aan gepast?) is voor het landschappelijk karakter van de streek. In deze com missie hebben zitting: hoofdambte- "haf eri van de ministerie van verkeer en waterstaat en cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, van Staatsbosbeheer, de directeur van de Prov. Plan. Dienst, een vertegen woordiger van het Waterschap Sch.- Duiveland, de stedebouwkundige, het hoofd van gemeentewerken en het ELOEMENDAAL, 15-2, De bestu ren van Stevin groep NV in Bloe- mendaal en van Offringa Holding BV te 't Harde (Gelderland) onder zoeken gezamenlijk de mogelijkheid van een toetreding van de Offringa- bedrijven tot de Stevin groep, zo hebben zij gezamenlijk bekendge maakt. Met de vakbonden is over leg gaande. De Stevin groep behaalde in 1972 met een personeelsbestand van on geveer 600 man een omzet van ruim f 600 min. De groep bestrijkt vrijwel het gehele terrein van de bouwnij verheid. met uitzondering van de wegenbouw. De bedrijven van Offringa zijn ge specialiseerd in wegenbouw. Er zijn vestigen in Groningen, Den Haag en Vught. De omzet bedraagt omstreeks f 60 min. De personeelssterkte is circa 450. NEW YORK, 15-2. De V.N. hebben woensdag de nieuwste editie van het bevolkingsjaarboek uitgegeven, dat gegevens verschaft over het jaar 1971. Het telt 815 bladzijden. Nieuw is hierin onder meer dan ook cijfers over China zijn op genomen. Het blijkt dat Sjanghai de stad met de meeste inwoners is. Er woonden in 1970 10.820.000 mensen. China had toen 787.176.000 inwoners. Op Sjanghai volgen Tokyo met 8.841.000 en New York met 7.895.000 inwoners. Daarna komen Peking (7.570.000), Londen (7.379.000 en Moskou (7.050.000). De totale wereldbevolking wordt voor midden 1971 opgegeven als 3,706 miljard, 74 miljoen meer dan het jaar daarvoor. Dat betekent een jaarlijks groei-percentage van twee proeent. Wanneer dit per centage zo blijft zal de wereldbevolking in het jaar 2006 zijn ver dubbeld, aldus het jaarboek. Ruw geschat woont de helft van de mensheid in Azië - 2,104 miljard of 56,7 procent van het totaal. Er zijn 354 miljoen Afrikanen, of 9,5 procent Noord-, Midden-Amerika en Caribische eilanden tellen 327 mil joen inwoners, 8,8 procent van de wereldbevolking. Zuid-Amerika heeft 195 miljoen inwoners (5,3 procent), Europa 466 miljoen (12,6 procent). De bevolking van de Sowjetunië is 245 miljoen, ofwel 6,6 procent. In Oceania, met inbegrip van Australië, Nieuw-Zeeland cn de eilanden der Sille Zuidzee, wonen ongeveer 19,7 miljoen mensen •- nog geen half procent van het wercldtotaal. AMSTERDAM. 15-2. De ASVA heeft donderdagmiddag besloten de bezetting van hel bureau inschrij ving in Amsterdam voort te zetten tot de vergadering van de universi teitsraad volgende week dinsdag avond. In die vergadering zal het college van bestuur van de universiteit van Amsterdam voorstellen om aan zwartlopers (studenten die geen col legegeld betalen) een aanmanende Het gebeurde met de „Stad Zierikzee" AMSTERDAM, 15-2 Wie tijdens de komende boekenweek (van 23 fe- ruari tot en met 3 maart) voor een bedrag van tenminste f 10,- aap boe ken koopt, kan rekenen op de tradi tionele premie, ditmaal een pocket- uitgave van een nieuw werk van Bcrtus Aafjes, getiteld, „een lampion voor een blinde". Het is een verhaal uit zijn rechter Ooka-serie. dat door de commissie voor da collectieve propaganda van het Nederlandse tioek (CPNB) is uit gekozen hls boekenweek-geschenk voor 1973. Het verhaal speelt zich geheel af op het Japanse eiland Decima, waar de legendarische rechter Ooka een zeer geraffineerde moordzaak krijgt op te lossen. De VARA heeft besloten van „een Lampion voor een blinde" een TV- bewerking te vervaardigen die op za terdag 24 februari om 23.00 uur zal worden uitgezonden In de hoofdrol len spelen Andre van den Heuvel als Ooka, alsmede Lo van Hensbergen en Carol van Herwijnen als twee heelmeesters. AMSTERDAM, 15-2. De Commissie Binnenvaartrampenwet is van oordcel dat' kapitein W. de V. van het motorpassagiersschip „Stad Zierikzee" ernstige verwijten treffen en dat hij blijk heeft gegeven van een nonchalance, die niet in overeenstemming is te brengen met de verantwoordelijkheid, die op hem als kapitein van een passagiersschip rusten. Dit merkt de commissie op in een verslag over de gasexplosie, die zich 31 augustus 1971 voordeed aan boord van dc „Stad Zierikzee" tijdens een rondvaart op de Grevelingen. Tengevolge hiervan werden vier passagiers ernstig en velen licht ge wond. Eén der slachtoffers, de vijf jarige Anita Krowinkel, overleed later aan de opgelopen verwondin gen. De directe oorzaak van de explosie is volgens de commissie een fatale vergissing, die de kok maakte toen hij bij het aansluiten van nieuwe gas flessen in de keuken ook een gas kraan opendraaide waarop geen toe stel was aangesloten. Het propaangas verspreidde zich over het schip, waarop zich in totaal ongeveer 125 passagiers bevonden. Tot hen be hoorde ook een gezelschap van een personeelsvereniging, dat aan boord de lunch zou gebruiken. Hulpkrachten In verband hiermee waren aan boord behalve de vaste bemanning - kapitein Dc V. en matroos-motor drijver L. - een kok met nog vier hulpkrachten voor de bediening. Hoewel er door de aan boord ko mende passagiers al direct over gas- lucht werd geklaagd, werd geen diepgaand onderzoek ingesteld naai de oorzaak. Een half uur na het ver trek van de „Stad Zierikzee" vond in de keuken een hevige explosie plaats Een begin van brand kon worden geblust. Het mengsel van uitstro mend propaan met lucht was tot ontsteking gekomen door het vonken van de collector van de electromotor van de koelkast, die zich in de keu ken bevond. Hoewel de commissie er begrip vcor heeft, dat de kok zich in een moeilijke positie bevond (hij had geen ervaring met een gasinstallatie) wordt de door hem gemaakte fout als ernstig aangemerkt. „Juist wanneer men een installatie niet volledig kent moet de uiterste voorzichtigheid in acht worden ge nomen bij het manipuleren met gas kranen", aldus de commissie. Dat de gevolgen niet veel ernstiger zijn ge weest is te danken aan de omstan- De centrales hadden vrijdag laten weten niet zonder meer bereid te zijn het overleg te heropenen. Zij vinden dat een werkelijk open over leg pas mogelijk is als het effect van de regeringsmaatregel geneutrali seerd wordt. De regering beschouwt de maatregel echter als een „voor lopige heffing". Het georganiseerd overleg dat voor donderdag was vastgesteld, vond geen doorgang en in plaats daai-van is nu het informele gesprek gevoerd. De centrales waren daartoe uitge nodigd door minister Geertsema. RESTAURANT „MONDRAGON" ZIERIKZEE telefotfn 01110-2670 serveert a.s. irrijdag-, zaterdag- en zondagavon/yJiaf 17.00 uur weer de reeds alom gekende uitgebreide a 10,— per couvert Dus ook vooraf aan de voorstelling „Soldaat Tanaka". Gaarne vroegtijdige tafelreservering brief te sturen dat zij voor 1 maart behoren te betalen. De ASVA zal de bezetting benut ten om het komende weekeinde te vergaderen over de vraag of voor dinsdagavond nog een meeting ofwel een demonstratie zal worden gehou den. Ook neemt zij contact op met de VAWO-fraktie en andere raads leden. De ASVA heeft zelf geen ver tegenwoordiging in de universiteits raad. digheden dat hoogstens vijf minuten voor de explosie het in de keuken werkzame personeel zich naar de bar had begeven om koffie te drin ken. Gasluchl De commissie rekent het de kapi tein ernstig aan, dat hij ook na de herhaalde waarschuwing over gas- lucht is gaan varen met meer dan 100 mensen aan boord zonder eerst de oorzaak van de gasluchl; op te sporen. De matroos-motordrijver is eveneens tekort geschoten. Ook hij heeft de waarschuwing van de aan boord komende passagiers te licht vaardig opgenomen. Ten aanzien van de directie van de N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij, eigenaresse van het schip, maakt de commissie eveneens een enkele bedenking. Omdat er aan boord van een schip als de „Stad Zierikzee" dikwijls gewerkt moet v/orden met tijdelijk en vaak wisse lend personeel verzwaart dit naar de mening van de commissie de taak van de rederij om maatregelen *te nemen, die de veiligheid van de pas sagiers waarborgen. Het is daarom een klemmende eis, dat voor vol doende instructie en toezicht wordt zorg gedragen. In dat opzicht is men volgens de commissie tekort gescho ten. „Van toezicht was vrijwel in het geheel geen sprake, van instructie nauwelijks". Vrijdag 16 februari Zierikzee Huis van Nassau, Graanbeurs, 14.00 uur algemene vergadering Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. Mondragon, 14.00 uur, algemene ver gadering CEBECO-Zuidwest. Jeugdsociëteil „Brogum", 20.00 uur, voorlichtingsavond over „drugs". Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering fan farekorps „Muziek en Uitspanning". Conferentiekamer, 19.45 uur, feest avond Openbaar Onderwijs. Zaterdag 17 februari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, toneelvoor stelling Zuidelijk Toneel Globe, (Z.V.U.). Westcnschouwen Hoofdingang Domeinen, 13.30 uur. crosswedstrijden Delta-Sport; 15.30 uur, prestatieloop. Dorpshuis, tweede uitvoering „Luc- tor et Emergo". uur, feestavond BELFAST, 15-2. De sneeuw die al een paar dagen Noord-Ierland be dekt heeft het vechtlustige deel van de burgerij een nieuw wapen ver schaft: sneeuwballen waarin stukken glas of scheermesjes zijn gestopt. Het Britse leger maakte donder dag bekend dat het in de wijk Creg- gan van Belfast met de nieuwe pro jectielen was bestookt. Of daarbij gewonden vielen is niet bekend. Overval op postkantoor - Dure postzak weg AALSMEER, 15-2. Wederom is een' gewapende overval gepleegd op een postagentschap. Donderdagoch tend drengen twee mannen het post- agetschap aan de Machineweg te Aalsmeer via de achterdeur binnen. Zij namen een postzak mee, waarin o.a. een aanzienlijk bedrag aan geld zat. De overvallers dwongen de houder van het agentschap, de 35-jarige I-I. Mulder, zijn vrouw en hun twee kin deren (een jongen van zeven en een meisje van tien jaar) onder bèdrei- ging van pistolen, naar de kelder te gaan. Daar werden zij opgesloten. Het gevangen gezin trachtte via een kelderraam de aandacht te trek ken. Dat lukte na tien minuten. Een voorbijganger kon toen man, vrouw en kinderen bevrijden. Knobbelzwanenplaag in Friesland WOLVEGA, 15-2. De boeren in Oldetrijne en Oldelamer (Friesland) wrcrden geplaagd door een paar hon derd knobbelzwanen. Die dieren ver vuilen het land en trappen het ka- pet en hebben het ondermeer voor zien op het pas ingezaaide gras. Het aantal vogels is inmiddels flink uitgebreid en wordt geschat op een paar honderd. Het loopt volgens de boeren de spuigaten uit. Via de drie plaatselijke organisaties voor de landbouw hebben zij aangedrongen op maatregelen. De 3 voorzitters heb ben de burgemeester van Weststel lingwerf vergunning gevraagd om de zwanen af te schieten. WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 17 cn zondag 18 februari Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De weekeindedienst voor Zierikzee c.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinddienst gaal in: zaterdag morgen, de weekeinddienst eindigt: maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-1280. neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. B. Visser, Zierikzee, Mast- galstraat 104, tel. (01110)-3965 r.eeml waar voor dokter Vleu gels Schutter en dokter van der Zande. Zuster Adriaanse, Drcischor, tele- foon(01112)-341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dorpshuis, 19.30 V.O.O. Maandag 19 februari Zierikzee Havenplein, 19.00 uur, start excursie „Stad en Lande" naar tentoonstel ling „Geschiedenis als hobby" te Middelburg. Mondragon, 20.00 uur, afdeling „Phi- lalelica". Dinsdag 20 februari Brouwershaven Hotel „Floris V", 20.00 uur, leden vergadering Rode Kruis. Haamstede Geref. kerk, 19.30 uur, afdeling N.C.V.B. Woensdag 21 februari Zierikzee Huis van Nassau, 9.00 uur v.m. tot 16.00 uur n.m., kursusdag gespreks techniek. Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. Herv. verenigingsgebouw, 20.00 uur, afdeling N.C.V.B. Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad Zierikzee. Renesse Dorpshuis, jaarvergadering afdeling Noordwelle e.o. Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Donderdag 22 februari Zierikzee Schoolgebouw Chr. kleuterschool, 19.30 uur, ouderavond. Huis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering Vissersvereniging. Huis van Nassau. 19.00 uur, Fok- en Conlroleverenigig. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ontspanningsavond bejaarden (U.V.V.). DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)—2180, heeft dienst WASSEN r- Excuus voor het onderwerp: hoofdluis. Gelezehtiu de krant. Op een Arnhemse school is het zover. Zei de schoolarts: ga eerst het bol letje maar eens xvassen en zuiveren. Datzijn vreemde zaken vrienden, want zou men denken - er is toch zeep volop. Nu is lang haar mooi, heel mooi zelfs, maar het wordt heel lelijk als het niet gev:assen wordt en i de luisjes vinden dat wel fijn. In de Hoofdluizenkrant stond eergisteren weer een nieuwe lijst afgedrukt van potentiële kandidaten, die voor een bezoek in aanmerking komen. En de luizen er op af natuurlijk en mooi neetjes achter laten, om het fees nog wat te kunnen prolongeren. Heel fijn. Het herinnert natuurlijk allemaal direkt aan het dieptepunt van de cri sisjaren, toen er geen centjes waren voor zeep en hygiëne en de kinderen op school hel op de koppetjes ook zo te kwaad hadden. Er bestaan ontroerende, onderwij- zersverhalen over die toestanden. De meester was behalve docè'nl, ook hoofdcontroleur en als de kriebel beestjes waren geconstateerd, werd er een boodschap mee gegeven voor thuis. De fijne stofkam moest er over heen en de lieve wichlen moesten slapen met een petroleumka/p op. Nooit bewezen is of het hielp. Met veel geld en eindeloze krachtsinspanningen zijn we ont snapt aan deze middeleeuwse toe standen, maar jawel hoor, de hoofd luis meldt zich weer. Ma roept wel duizend maal legen Jantje: „zou jij je hoofd, niet eens lekker wassen", maar Jantje prakizeert er niet over, want hij is al heel vroeg op weg naar de totale emancipatie. Moeder zal hel hoofd van Jantje dan zelf wel wassen, maar hierdoor ontstaat een polarisatietoestand van jewelste en zo blijft Jantje overeind en de hoofdluis ook. De krant (zie boven) brengt duur grote artikelen over, want op het Hoofdluizenkwartier wordt druk gewerkt. Het is een heer lijke tijd: de haartjes groeien en de neetjes bloeien Misschien moet de zaak uit de hand lopen, voordat er weer norma le toestanden ontstaan. En toestan den zijn er: zoals dat meisje dat een keer bij een vriendin sliep. Dat goe de wicht bleek haar bovenkleren niet uit te doen en ivasle zich 's morgens met een handje water over het smoeltje. De vriendin heeft een halve nacht, op een stoel in de kamer gezeten. Ze kon niet wennen! SCH1EREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2