Ook op langere termijn verbetering voor de fruitteelt verwacht Ouderavond Ver. Geref. Schoolonderwijs te Bruinisse ^renóboerin Sneeuw en vuur op IJsland Deperfekte pasvorm van Panty P merkt upas goed als u ze aanheeft! ZIERTKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 februari 1973 Nr. 21235 A Mol in" Scliou wen-Duivr land N.F.O. ZIERIKZEE, 14-2. l)e afdeling Scouwen-Duiveland van de Neder landse Fruittelers Organisatie ziet terug op een jaar met flink wat ak- tiviteiten. Uit het jaarverslag 1972 blijkt o.a. dat vier excursies werden gemaakt o.a. naar bedrijven te St. Philipsland, Noordwelle en Numans- dorp. Een commissie hield zich be zig met de mogelijkheden die er zijn op het gebied van de snoei van windschermen. Deze commissie bracht in een ledenvergadering ver slag uit, daarmee werd nuttig en kostenbesparend werk voor de be drijven verricht. In het verslagjaar werden twee snoeidemonstraties ge houden, één op peren en één op ap pels. Er waren verschillende moge lijkheden om cursussen te volgen en les te nemen aan een fruitteeltschool. Wat betreft het weer in 1972 wordt in het jaarverslag opgemerkt dat het begin van het jaar mooi en zonnig was. maar de zomer was donker en koud. Dit werkte de lage kilo-op brengst nog in de hand. De pluktijd verliep echter buitengewoon gun stig, dankzij het zeer fraaie herfst weer. Op Sehouwen-Duiveland viel er weinig hagel, uitgezonderd op en kele bedrijven in de Westhoek die flinke schade geleden hebben. Het afgelopen jaar laat zich aanzien, al dus een kanttekening in het jaarver slag n.a.v. de stemming onder de le den en voor de afdeling gehouden le zingen, als een jaar waarin de woe lingen in de fruitteelt wat tot rust zijn gekomen. De fruittelers van nu zijn in het algemeen de zg. „blijvers" Hier en daar vallen nog wat bedrij ven af door plaatselijke ruilverka velingen en gebrek aan opvolgers. De recreatie zal ook nog wat bedrij ven doen verdwijnen. Overwegend is dit echter een normale gang van zaken. Belangrijk wordt geacht dat de bedrijven die overblijven de moge lijkheid houden om hun bedrijf op peil te houden en waar nodig kun nen uitbreiden. Dit moet mogelijk worden gemaakt door de opbreng sten en prijzen. In dit verband werd een jaar of acht a tien geleden nog gedacht aan minstens llo ton, nu is dat toch ze ker al 150-250 ton, afhankelijk van de vorm van het bedrijf en redelijke basisprijzen. Ook in de afdeling Sehouwen-Dui veland zijn de kilo-opbrensten veel lager geweest dan vorig jaar en ver gelijkbaar mot de landelijke gege vens, met zoals overal de schomme lingen van bedrijf tot bedrijf. Op Sehouwen-Duiveland werd nogal wat op het hout verkocht. Mogelijk werd daardoor wat minder, geprofi teerd van de goede tot zeer goede prijzen, maar ook deze bedrijven hebben een veel beter bedrijfsresul taat gehad dan in voorgaande jaren. Natuurlijk hebben de lage kilo-op brengsten een rol gespeeld bij de hoge tot zeer hoge prijzen, maar toch zijn er andere factoren in bin nen- en buitenland die er volgens het N.F.O.-jaarverslag op wijzen dat er ook op wat langere termijn ver betering in de fruitteeltomstandig heden te verwachten is. Tot slot wordt opgemerkt dat wil len de fruittelers mee blijven gaan in de concurrentie strijd de bedrij ven bij de tijd zullen moeten blijven en zeker ook de afzet niet mogen verwaarlozen. (Het jaarverslag komt in bespreking op de algemene jaar vergadering, donderdag 15 februari a.s. in het „Huis van Nassau"). Paulus-handsclirift ontdekt t BEURON, 14-2. Een oud-Lu- t tijns Paulus-handschrift uit f het begin van de negende f eeuiv is ontdekt in het. Vet us f Latina-instituut van de abdij van Beuron. De volledige tekst van de Paulusbrieven plus commentaar stond op een mi crofilm, dat door het Nationaal Museum van Boedapest aan het Vetus Latina-instituut ter beschikking was gesteld. Deze oud-Latijnse tekst was'in de wereld der ivetenschap nog niet bekend. De bedoelde tekst werd, zo als het Vetus Latina-instituut meedeelt, geschreven in de stijl van Saint Amand. Het ge beurde onder het bestuur van bisschop Arn van Salzburg, die tevens abt van St. Amand was. DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. Op nog onbeken de wijze is de 25-„arige chauffeur H. Morsink uit Haarlem bij het terrein van het containerbedrijf Terminal aan de Coricaweg in de Amsterdam se haven onder een tractorband van een rijdende brugkraan gekomen en gedood. HEESCH. In het ziekenhuis in Oss is in de nacht de 24-jarige mejut'- .frouw Gerrits uit Overasselt over leden aan de gevolgen van een ver keersongeluk. Het slachtoffer was zondagochtend op Rijksweg 55 in Heesch met haar personenauto in een slip geraakt en op een tegenlig ger gebotst. AMSTERDAM. In de Lijnbaans gracht in Amsterdam is het lijk op gehaald van een 49-jarige Amster dammer, die in de nabijheid op een boot woonde. Het is niet gebleken dat er een misdrijf is gepleegd, aldus de politie. VLISSINGEN. De 22-jarige J. Melse uit Aagtekerke, is om het le ven gekomen bij een frontale bot sing tussen zijn personenauto en een vrachtauto. Het ongeluk gebeurde op de provinciale weg tussen Koude- kerke en Biggekerke op Walcheren. BRUINISSE, 12-2. Voor de jaar vergadering van de Ver. voor Gere formeerd Schoolonderwijs te Brui nisse bestond een in deze tijd van vergaderingsmoeheid ongekend grote belangstelling, zodat het Dorpshuis, afgeladen vol was, toen voorz. W. A. Jumelet, leraar godsdienstonderwijs aan diverse scholen in Middelburg en Vlissingen en wonend te Oost Souburg, maar nog steeds voorzitter van het school bestuur de vergade ring opende op de gebruikelijke wij- De heer H. Groeneveld zette uit een hoe de oude vormen van onder wijs met zijn aparte vakken, meer en meer vervagen. Het onderwijs is meer audiovisueel gericht, waarbij verschillende vakken als natuurkun de, biologie, aardrijkskunde enz. één geheel gaan vormen. Dia's, bandre corder en andere moderne hulpmid delen worden gebruikt. Dit werd daarna in praktijk ge bracht, op een manier die vele ou ders van kinderen, die in het „spel" meespeelden vertederde. Als onderwerp was de milieu hy- gine, de vervuiling en de milieu defensie gekozen. Enerzijds foto's s.c.q. zeer duidelijke dia's van de in dustrie in de Rijnmond of elders, met daarnaast beelden uit de ongerepte natuur, met de klemmende vraag, hoe lang nog? Gp het toneel, de kinderen die dit, zingend verwoordden beginnend met de onmisbaarheid van de industrie, maar vraagtekens zettend bij de ge volgen daarvan. Bruinisse straks Wat Bruinisse te wachten staat, als straks de recreatie hier hoogtij zal vieren en de „schillen en de do zen' nu vernederd in blik en plastic achter blijven na een dag recreeren werd plastisch uitgebeeld. Maar er werd ook een belofte ge daan. Binnenkort zal de jeugd van de Christelijke basisschool worden gemobiliseerd, om Bruinisse schoon' te houden en zal men over dorp trek ken om papier, afvallen enz. perio diek op te prikken. Een geste die door het gemeentebestuur zeer zal worden gewaardeerd, want vele ou deren schijnen nogal slordig met pa pier en andere afval produkten om te gaan, zodat niet altijd van een „schoon' dorp kan worden gespro ken. Een flesje limonade was de be loning van de jeugd, die daarna af marcheerde. De heer en mevrouw Jumelet- van Dienst kwamen in de schijnwerper te staan, hun werd 'n lied toegezon gen en een attentie aangeboden (pa ling voor de gewezen palingvisser en bloemen voor mevrouw). Nadat de kinderen de school hadden verlaten werd de bijeenkomst heropend met ee „referaat van de voorzitter die als uitgangspunt had gekozen, Kon. 7:7:16. In het jaarverslag van de penning meester de heer C. Deurloo resul teerde de rekening 1972, met een na delig saldo van f 850,91. VRIES. In De Punt (gem. Vries) schoot een automobilist, uit Gronin gen met zijn voertuig van de Rijks weg af een sloot in. De bestuurder was volgens zijn verklaring tijdens een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur kwijt geraakt doordat hij gehinderd werd door zijn 4-jarig zoontje Lucas Wolf. Het jongetje kwam om het leven. DEN HAAG. De 66-jarige mevr. E. Weerheijm-Ballegooven uit Den Haag is in haar woonplaats bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Het slachtoffer stak op haar fiets het kruispunt Meent-Kamper- foliestraat over, maar verleende daarbij geen vrije doorgang aan een personenauto. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DODEWAARD. Ruim honderd varkens zijn de afgelopen dagen in Dodewaard en omgeving afgemaakt, omdat zij leden aan de vrij zelden voorkomende snuffelziekte. Deze ziekte (astroi'isehe rinitïs) is alleen besmettelijk yoor varkens. ARNHEM. De bouw van twee mi ni-bulkcarriers voor buitenlandse rekening heeft de Arnhemse Scheepsbouwmaatschappij N.V. een verlies opgeleverd van meer dan drie miljoen gulden. Dit is op een gehou den aandeelhoudersvergadering mee gedeeld. DEN HAAG. Veertig suede jassen ter waarde van f 16.000 zijn verdwe nen uit de winkel van Peiger aan de Prinsesstraat in Den Haag. Men kwam binnen dooi- een ruit aan de voorzijde van de winkel te vernie len. ROTTERDAM. In samenwerking met collega's in Spijkenisse en Por- tugaal heeft de Rotterdamse politie een jeugdbende van 13 leden opge rold. De jongens worden ervan ver dacht in totaal 90 inbraken te heb ben gepleegd. De buit bedroeg f 10.000. Zij richtten een schade aan van ongeveer f 6.000. ARNHEM. Getrokken door twee sleepboten is het nieuwe hospitaal schip van het Rode Kruis in Arn hem te water gelaten. Dat gebeurde op de werf van de „Arnhemse Scheepsbouw Maatschappij", waai de boot is gebouwd. De „J. Henry Dunanl" wordt via de Rijn en de Waal naar Dordrecht gesleept. DEN HAAG. De Nederlandse uil- voer naar de Ver. Staten was juist bezig het effect van de vorige deva luatie (van december 1971) te boven te komen, aldus de secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika, de heer L. F. van dei- Zee in een commentaar op de nieu we dollardevaluatie. MUNCHEN. De bekende herberg op de Zugspitze in Duitsland, moet wor den afgebroken, daar de Duitse P.T.T. ruimte nodig heeft voor tele foon - en telegraaf-installaties Eige naar van de top is de Alpenvereni ging, die in nieuwbouxv enkele ver trekken voor overnachtingen van Alpinisten ter beschikking zal hou den. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS 11 Hij schudde zijn hoofd. Ik denk zo, dat ik vanmiddag maar een dutje ga doen. Dat lijkt me voor meikerstijd een nuttige bezigheid." Even lachte ze. Maar verder werd het ontbijt zwijgend genuttigd, Ieder had blijkhaar zo zijn eigen gedach ten." Enkele dagen later wierp de Wit- poot een stierkalf. Het was voor bei den een teleurstelling. Maar Kees merkte op: „Het is toch een stam boekstiertje? Brengt dat niet meer geld op?" „We hebben ze wel eens opgefokt. Voorheen. En laten keuren. Maar bi zonder hoog kwam hij nooit. We konden ze nauwelijks kwijt. Nu, met die k.i., heeft men veel minder stie ren nodig. Nee, het geld aan voer besteed, is weggegooid geld. Morgen of zo bel ik Vasen. Die weet er weg mee." Hoewel hij niet. wist, wie Vasen was, vroeg hij niet verder. Het dier tje lag in het stro, dat Kees uitge spreid had en probeerde op zijn po ten te gaan staan. De moeder begon liet te likken. De twee mensen keken er met genoegen naar. Dit was al- lijd een hbogtepunt in het boeren leven, als er nieuw leven geboren was. Enkel jammer, dat het een stiez-tje was; het zou waarschijnlijk geen lang leven beschoren zijn. Wat Kees al vermoedde: Vasen oefende het beroep van veehandelaar uit. Kees was op het erf aan het werk. toen een kleine vrachtauto voor de boerderij stopte. Een dikke man, met een pafferig gezicht stap te uit. Hij keek de werkende knecht onderzoekend aan. Kees onderkende een wantrouwende blik in diens ogen. Instincmatig was hij op zijn hoede voor deze man. „Nieuwe knecht?"' blafte hij, een sigaar te voorschijn halend en deze aanstekend. „De boerin is binnen, antwoord de Kees op afgemeten toon, zonder de vraag te beantwoorden. „Dat weet ik wel. Hoe heet jij?" De aangesprokene besloot zich niet kwaad te maken. „Kees," antwqprd- de hij kort. „En hoe heet jij? „Ik ben Vasen, de veekoper. Veel opvoeding heb je blijkbaar niet ge noten, he? Kom je van daan?" „Uit een landstreek, waar de vee kopers zich zelfs tegenover boeren knechts behoorlijk gedragen." Ge lijk draaide hij de man zijn rug toe en vervolgde het werk, waarmee hij bezig was. De man bleef enige tijd verbluft staan, mompelde daarna zoiets als „brutale hond" en verdween toen in de boerderij, welke hij betrad zon der te kloppen. „Hallo, Christien! Hoe gaat het? Meid, wat zie je er weer fantastisch uit. Word jij helemaal niet ouder?" Hij klopte haar een paar keer op de wang en trok toen een stoel bij. waarop hij schrijlings ging zitten. De boerin beheerste zich. „Mis schien wil je in het vervolg kloppen, vóór je binnenkomt? Anders mag je wegblijven." „En je hebt me geroepen? Je weet, dat ik naar je toevlieg, als je maar kikt. En je weet ook waarom.' „Dat is me allemaal bekend. Het zal echter geen zin hebben, Nu niet en nooit. Hoe zit het? Kunnen we zake lijk onderhandelen? Anders laat ik wel een ander komen." Hij lachte breeduit. „Er zijn geen veekopers in de wijde omgeving, alle tijd, Dat weet je. Stien." „Je vergist je. Sinds vorig jaar doet Seegers ook een beetje in kopen en verkopen. Je hebt concurrentie gekregen. Hij haalde minachtend de schou ders op. „Betekent niks, die beun haas. die stumper. Hij moet eerst z'n brilleglazen oppoetsen, voor hij kan zien, of hij een vaars of een stier voor zich heeft. En laat zich wrak vee in de handen stoppen. Ik ken je een geval vertellen uit Zuid laren, waar een. „Laat maar, Vasen, het intresseert me niet. Ik heb meer te doen en jij waarschijnlijk ook." „O, maar voor jou heb ik altijd „Geweldig. Je ontroert me. Ik heb een stierkalf van drie dagen, Be langstelling voor?" Hij trok een vies gezicht. „Stier kalf. Daar kan ik onderhand de greinsvliet wel mee dempen. Heb je niks- beters voor me? Wil je de Blaarkop nog van de hand doen'? Ik zal het goed met je maken. Aan jou hoef ik niets te verdienen." „Wat een eer," antwoordde ze spottend. „Voor de zoveelste keer: de Blaarkop is niet te koop. Enkel een stierkalf. Handel voor je of niet?" Hij kwam moeilijk overeind. „Hoe kom je aan die nieuwe knecht? Erg vriendelijk is 'nij niet, he?" „O. heb je hem al ontmoet? Een prima kracht. Lot uit de loterij. „Ik vind 'm maar een onbeschofte vlegel. Begint meteen tegen mij je jijen en te jouwen," (wordt vervolgd) Deken diende onder acht pausen VATICAANSTAD. 14-2. Kannunik Luigi Roversi, deken van de Ita liaanse geestelijkheid, is dinsdag op 104-jarige leeftijd in Pieve di Cento, bij Bologna, overleden. De in 1893 tot priester gewijde Don Luigi heeft zijn ambt uitgeoefend onder ,acht pausen en tien aartsbis schoppen van Bologna. Bij zijn honderdste verjaardag kreeg de bejaarde priester van paus Paulus een miskelk, die hij tot aan zijn dood gebruikte bij de missen welke hij nog dagelijks celebreerde. REYKJAVIK, 14-2. Boven IJsland woedt een sneeuwstorm zoals het land in jaren niet gezien heeft. De storm heeft de wegen onbegaanbaar gemaakt, elektriciteits- en telefoon lijnen vernield en het werk gehin derd dat door de recente vulkaan- uitbasting is ontstaan. Twee Hercules transportvliegtui gen die de V.S. hadden gezonden op verzoek van de IJslandse regering om de kostbare visserijmachines te bergen van het Westman-eiland, moesten naar de basis Keflavik bij Reykjavik terugkeren omdat zij dooi de sneeuw niet konden landen. De brandweerlieden die trachten de gloeiende lava te keren konden dinsdag door het weer niets uitrich ten. Amerikaans gezin (drie personen) vermoord BUSTI. 14-2. In Busti in de Ame rikaanse staat New York zijn een man, zijn vrouw en hun achtjarig dochtertje in hun huis door onbe kenden doodgeschoten. De politie vertelde dinsdag dat de slachtoffers, de 49-jarige Robert W. Hatlett, zijn 39-jarige vrouw Grace en de 8-jarige Ann, in hun nacht kleding van de daders op de vloer van de speelkamer in hun ranch- achtige woning van 50.000 dollar moesten knielen en vervolgens met een schot in het achterhoofd gedood werden. De lijken werden gevonden op de vloer van het souterrain. de BEELDBUIS? Wat biedt VRIJDAG 16 FEBRUARI NED. 1: Popzïen, Met de muziek mee, Ironside, Een klein uur: U. Een Zondag IS februari Te f sen. Herkent u deze melodieMel o.a. Carry uitzending die er zijn mag. De VARA brengt vanavond om kwart over ne gen de politieman Ironside terug op de beeldbuis. Voorlopig heeft de VA RA zes afleveringen gekocht, die. eens per maand op het scherm ko men, De multi-miljonair Raymond Burr ondergaat als Ironside van avond een ontvoering. De vijftig mi nuten van Een klein uur: U worden besteed aan het onderwerp astma. Astma kan een zware handicap zijn als de mensen die er aan lijden, deze kicaal in ernstige mate hebben Over astma praat Koos Postema in zijn uitzending met patiënten, waaronder ook kinderen, een maatschappelijk werkster en fysiotherapeuten. De VARA komt om zeven uur haar op wachting maken mei het pogramma Popzien. Regisseur Peter van Halm en producer Wamp Posno hebben een paar voorteffelijke pop-aposte len in huis gehaald, zoals The Flying Burito Bothers, de groep Unicom en uit eigen land de Double Dutch. Mu ziek van een ander karakter valt na het journaal re beluisteren in Met de 1 J Panty P, de panty die zich volmaakt vormt om ?f6een van elke vrouw voor elke vrouw voor elke maat in de rode verpakking muziek mee. Een van de medewer kenden is de populaire Duitse zange res Mary Roos. Presentator Henk van Montfoort zal met het publiek een liedjes potpourri zingen. NED. II: Bij de TROS zijn vijf kwartier ingeruimd voor Pim Jacobs ..Drie maal één is één". Jacobs heeft een keur van artiesten in zijn pro gramma weten te krijgen. Behalve veel muziek zijn er ook spelletjes. Op de eerste plaats de quiz Op het eerste gezicht en verder nog hel spel De ware Jacob. Het volgende uur gaat op aan de vijfde aflevering van de sfeerrijke en ogk de avontuurlijke serie „Het geheim van Nijl". Ditmaal staal de zendeling dr. David Living stone in de belangstelling. Op zijn ontdekkingstocht naar de bronnen vun de Nijl raakt Livingstone spoorloos voor de mensen in wiens gezelschap hij verkeerde. De jonge Henry Stanley wordt op het spoor gezel van Livingstone, die als een ran de grootste Victoriaanse helden wordt beschouwd. De twintig minu ten die hierna resteren ivorden be steed aan beschouwingen en achter gronden over de sport in TROS- sport. De NOS komt daarna met de rubriek Uit de Kunst. Voor de jeugd heeft de TROS een spannend ver haal over Robinson Crusoe in petto. Eerst draaft om zenen uur het kui ken Calimero op en daa,rna pas maakt Robinson Crusoe zijn opwach ting. Het verhaal speelt op het ijs en wordt door kunstschaatsers en -schaatsters uitgevoerd. Robinson Crusoe komt in het land vun de In ca's, waarin hij met piraten moet vechten en een verborgen schat gaat zoeken. Ook redt hij het leven van een mooie prinses. VRIJDAG 16 FEBRUARI NED. I: 11.10 Schooltelevisie: 1S.45 Ti-la-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Popzien: 20.00 Journaal: 20.20 Met de muziek mee: 21.15 Ironside: 22.05 Een klein uur: U: 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-lovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Calimero; 19.10 Robinson Crusoe20.00 Journaal 20.20 8 x 1 1; 21.35 Het geheim van de Nijl; 22.35 TROS-sport; 22.55 Uit de kunst; 23.25 Journaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7