TWEEDUIZENDSTE LID - GROENE KRUIS ZIERIKZEE BEHAALT NOG NIET EERDER BEREIKTE „MIJLPAAL" Brief aan college 1). en w. van Zierikzee STREEKNIEUWS Smit Bolnes „duidelijk in" niet HDK-type kruishoofdmotor RENESSE ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 februari 1973 Nr. 21235 Gezonde financiële situatie geel'l geen aanleiding te denken aan samenvoeging Het gezin Visser-De Ga;at: welkom in hel wijkgebouw en bij hei Groene Kruis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 14-2. Een bekende instelling die elke dag opnieuw onopvallend maar daadwerkelijk en voor de volle honderd procent werkt aan het welzijn van vele gezinnen, is liet Zierikzeese Groene Kruis. Het gebeurt niet elke dag dat er binnen deze bekende in stelling „feest" gevierd wordt, maar dat was dinsdag avond duidelijk anders. In het bekende Groene Kruiscentrum, het wijkgebouw aan het Jannewek- ken, vond namelijk een feestelijk getint samenzijn plaats van bestuur en wijkzusters. Tijdens een gezellig uurtje werd daarbij het bereiken van een mijlpaal in het ledenbestand herdacht en dat betekende een ongedwongen en gastvrij onthaal van het nog niet zo lang te Zierikzee wonende gezin J. J. D. Visser-De Gast uit de Eendrachtstraat. Natuur in de binnenstad Met tweejarig dochtertje Ivanka werden de lieer en mevrouw Visser door de voorzitter van het Groene Kruis, de heer J. .T. v. d. Ende, het vrijwel voltallige bestuur en de wijk zusters in de bloemetjes gezet en hartelijk ingehaald omdat zij met hun toetreding als lid het ledental van het Zierikzeese Groene Kruis hebben gebracht op precies. 2.000, Een nog niet eerder in de geschie- genis van het plaatselijke Groene Kruis bereikte mijlpaal. Uiteraard vormde deze gebeurte nis aanleiding voor de voorzitter de aandacht eens te vestigen op het werk van het Groene Kruis en op het feit dat in de maatschappij, in dit geval dus in de Zierikzeese sa menleving. grote waardering bestaat voor het dienstverlenende werk van het Groene Kruis. Dat wil in de eer ste plaats zeggen: waardering" voor het werk van de twee wijkzusters, zuster De Ruijter en zuster Dekker, want zij verrichten het belangrijkste wérk. Het Groen Kruiswerk draait in de eerste plaats door hel dagelijkse werk van de zusters, die elk thans dus met een duizendtal gezinnen in hun verzorgingssector bemoeienis hebben. Dat is geen gering aantal want het landelijk gemiddelde be draagt. zo'n 600 a 700 per wijkzuster, Een nieuwe taak is het bejaarden- onderzoek. Het werk draait voor treffelijk, zo complimenteerde de voorzitter zuster De Ruijter en zus ter Dekker, wijzend ook op de voor al administratieve taak van het be stuur. Ook dit werk gaat uitstekend zo stelde de voorzitter vast. Gezonde financiële situatie Wat de financiële kant van het Groene Kruis betreft: de middelen komen uit de contributies, verhuur van het gebouw en subsidies van rijk en gemeente. Met voldoening constateerde de heer v. d. Ende dat hel treffen van „noodvoorzieningen" op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 14-2. De Bloedtrans fusiedienst v.'n het Ned. Rode Kruis verzond onderstaande- onderschei dingen aan bloeddonors op Scliou- wen-Duiveland. De Landsteiner medaille voor vijf bloedgiften ontvingen: De heren C. P. Kloet: C. de Jonge: A. Tromper; J. Hoekman; T. J. Tanis en mevr. J. den Boer-Olyrook, allen uit Zierikzee: de heren M. C. v. Oe-, J. v. Vossen en J. C Quartet, Noord- gouwe; de heren C. Kouwen en H. om het Groene Kruiswerk financieel aan de gang te houden nog nooit no dig is geweest. Het kruiswerk draait heel normaal en dat kan nog altijd voor een con tributie van slechts vijftien gulden per lid per jaar. De contributies lig gen elders volgens het landelijke ge middelde, altijd nog wel een tientje per jaar hoger. Het Zierikzeese Groene Kruis heeft geen schulden en slaagt ei bovendien nog in te voor zien in onderhoud en instandhoudnig van het wijkgebouw en de nodige aanschaffingen voor verpleegmidde- len. De voorzitter meende dat een „liefje wat wil je nog meer 7 in fi nancieel opzicht zeker niet overdre ven is. De positieve en gezonde gang van zaken werd door de heer v. d. Ende geschetst tegen de achtergrond van deze tijd waarin immers dik wijls gestreefd wordt naar grotere eenheden, ook op het gebied van het Groene Kruiswerk. Bij de vorming van grote eenheden (samenvoegin gen) staat vooral voor ogen te ko men tot een betere arbeidsverde ling, weekeinddiensten enz., maar, een grote eenheid betekent ook ho gere kosten die dan uit verhoogde kontributies moeten worden gedekt. Tegen de achtergrond van deze schaalvergroting wilde de voorzitter wel zeggen dat het bestuur van het Zierikzeese Groene Kruis daar prin cipieel niet afwijzend tegenover staat maar de noodzaak ervan voor de eigen afdeling bepaald niet aanwezig ziet. Mocht in de toekomst aan schaal vergroting - mogelijk later rog eens een dwingend gevolg van andere subsidiemaajregelen - niet ontkomen kunnen worden, dan zullen alle be langen grondig afgewogen dienen te worden. den Boer. Haamstede: mevr G. M. Hurt-Verboom. Serooskerke: de heer J. Brekelmans. Oosterland;mej. M. W. Flikweert, Nieuwerkerk: mevr. L. A. Jonker-Dalebout, Eikerzee; de heer M. H. Jonker, Kerkwerve; de heren B. de Ronde en J. v. d. Welle, Bruinisse; mevr. D. T. Hanse-Bom, Renesse. De Landsteiner-medaille en de gesp voor 20 bloedgiften ontvingen: De heren A. C. Bil. Kerkwerve; E. C v. d. Sande. C. Legemaate. W. Huige. J. Verwijs, J. Verkerk, G. J. Dijkstra en R. A. Huneman, allen Zierikzee: H. B Lokerse en J. L Braber. Noordgouwe: R. Ch. W. H. Bominaar. Oosterland. „Geen twijfel lid te worden" Na alle ernst en de doorlichting van de bestuurlijke kant van het Groene Kruiswerk werd de belang stelling verlegd naar de vreugde volle aanleiding van deze bijeen komst: de huldiging van het als 2000ste lid ingeschreven gezin Vis ser-De Gast. Er was een bloemen hulde voor mevrouw Visser, gevolgd door 't baby- en kleuter „standaard werk" van dokter Spock. De heer Visser mocht een foto-geschenkbon in onvangst nemen. Het meest ver rast was wel de tweejarige Ivanka Visser die, opgetogen, direkt aan het spelen ging met de haar toebedachte speelgoedjes. Met een kopje koffie, een gebakje en nog een drankje werd dii gast vrije onthaal van het tweeduizendste „Groene Kruisgezin" op gezellige wijze afgerond. De heer Visser bedankte voor de ontvangst in het wijkgebouw: „Wy hebben geen moment in twijfel gestaan om lid te worden en daar hebben wij nu zeker geen spijt van". NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S to 1- 7 RENTE BROUWERSHAVEN; MarktXdonderdags van 9.00- 10.30 (uyr Lezing voor Natuur- en Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" ,De - reeds in het decembernum mer van „Sterna" aangekondigde - lezing van de heer G Slob te Krui- ningen, vastgesteld op vrijdagavond 23 februari a.s. voor de Natuur- en Vogelwacht „Schouwen-Duiveland7 zal gehouden worden in R.T.M.-hotel „Vliegveld" te Haamstede. De heer Slob, inventarisator bij staatsbosbeheer, en zeer goed op de hoogte van flora en fauna van de Zeeuwse natuurgebieden, brengt als onderwerp van bespreking „Kris kras door de natuur van binnen- en buitenland". De spreker beschikt voor deze le zing - waarbij ook belangstellende niet-leden hartelijk welkom zijn - over fraaie makro-opnamen uit het insektenleven. Cursus gesprekstechniek De kring Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen organiseert op 21 fe bruari een kursusdag in gespreks- en discussietechniek waaraan ook niet-leden kunnen deelnemen. De leiding berust bij de heer Wasterval, directeur van het Vormingscentrum ..Hedenessp" te Cadzand. De cursus duurt van 9-4 uur en wordt gehouden in het „Huis van Nassau'7 te Zierikzee. Opgave is nog mogelijk bij M. E. Jansen-Glas te Brouwershaven. ZIERIKZEE Brandweerexamens Twee leden van het vrijwillige brandweerkorps Zierikzee de heren H. van Dongen en J. Hagesteijn, zijn dezer dagen geslaagd voor het exa men perslucht-maskerdrager. Vissersvereniging „Helpt Elkander" Gp donderdag 22 februari a.s. wordt in het „Huis van Nassau'7, de jaar\ergadermg gehouden van de vissersvereniging „Helpt Elkander" Opening zaak P. van Geesbergen Op woensdag 21 februari a.s. houdt de textielzaak P. van Geesbergen „open huis" in het nieuw verkregen en ingerichte pand Appelmarkt 1. Afdeling N.C.V.B Op woensdag 21 februari wordt in het Hervormd Verenigingsgebouw een vergadering gehouden van de N.C.V.B.-afdeling. Als spreekster treedt op mevr. mr. C. A. Meulendijk te Middelburg over het onderwerp: „Jeugd en politie7'. HAAMSTEDE Afdeling N.C.V.B. Op dinsdag 20 februari wordt in de recreatiezaal van de Ger. kerk te Haamstede, de feestelijke jaarverga dering gehouden van de N.C.V.B.- afdeling. Tentoonstelling in de kleuterschool Dinsdagmiddag na schooltijd werd in de openbare kleuterschool ,De Duinkonijntjes" te Renesse een ten toonstelling gehouden over 't opder- werp „De Kleuter en het verkeer". In de hal van de school was het werk. dat de kleuters tijdens een verkeersweek gemaakt hadden, uit gestald. Door de leidsters geschre ven teksten gaven uitleg bij de ver schillende werkstukken en tevens tips over de opvoeding van de kleu ter in het verkeer - De tentoonstelling genoot een vrij grote belangstelling. Jaarvergadering afdeling plattelandsvrouwen Woensdagavond 21 februari houdt de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afd. Noordwelle en omstreken in de bovenzaal van het Dorpshuis te Renesse de jaarverga dering. De avond wordt georgani seerd door, het enkele maanden ge leden gevormde „schaduwbestuur Voor de pauze wordt de agenda af gewerkt. Na de opening worden de ingekomen stukken behandeld en zullen mededelingen worden gedaan. Vervolgens worden de notulen gele zen, gevolgd door het jaarverslag van de secretaresse en het jaarver slag van de penningmeesteresse. Na het verslag van de kascommissie zal een nieuw kascommissielid worden gekozen. Daarna staat de bestuurs verkiezing op de agenda. Aftredend en reglementair herkiesbaar is mevr. Van Wijck-Donker. Tenslotte rest dan nog de rondvraag. Na de pauze, zullen mevr. C. Hoogerhuis en L. Blom enkele schetsjes opvoeren, waarna de aanwezigen zullen wor den uitgenodigd te proberen een corsage van droogbloemen te maken. Voor degene die tot het beste resul taat komt is een prijsje beschikbaar. Als de tijd het toelaat zal aan het slot van de avond nog bingo ge speeld worden. BROUWERSHAVEN Ledenvergadering Rode Kruis Gp dinsdag 20 februari houdt de afdeling Brouwershaven van het Ned. Rode Kruis in hotel „Floris V de algemene ledenvergadering. OOSTERLAND Afscheid bij Coöp. Weegbrugvereniging Op dinsdagavond 20 februari a.s. houdt de Coöp. Weegbrugvereniging „Even Buiten" haar algemene leden vergadering te houden in het café „Even Buiten", onder voorzitter schap van de heer M. J. Zeijler. De ze bijeenkomst zal in het teken van afscheid staan, omdat zowel de voorzitter, de heer Zeijler. evenals de secretaris, de heer L. M. van dei- Maas. uit het bestuur treden van de vereniging, die zij vele jaren met hun beste krachten hebben gediend. Verder zal op deze vergadering re kening en verantwoording plaats hebben en verschillende huishoude lijke zaken ter sprake komen. In verband met bovengenoemd afscheid zal deze vergadering een enigszins bijzonder karakter dragen. LIENDEN. In Lienden (Betuwe) is woensdagmiddag bij een autobotsing een bestuurder van een bestelauto om het leven gekomen. Zeven inzit tenden. allen familieleden van hem. zijn gewond. Bestemd voor cliemicaliëntanker ZIERIKZEE. 14-2. Motorenfabriek Smit Bolnes in Zierikzee - beho rende tot de IIIC Holland groep - ontving andermaal een opdracht voor de levering van een dieselmo tor van het „HDK-type". Het betreft een 14 cil. motor met een vermogen van 6.000 pk bij 350 t.'p.m., bestemd voor een Nederland se chemicaliëntanker. Sinds de in troductie - begin 1972 - van het HDK ZIERIKZEE. 14-2. De heer L. J. B. van Geffen, biologie-leraar aan de R.S.G. „Prof. Zeeman" heelt zich met onderstaand schrijven gericht tot het college van b en w. „Het is mij opgevallen, dat de na tuur in onze stad vrij schamel be deeld is. Gaarne wil ik toegeven dat de plantsoenendienst alle lof ver dient. Het Slingerbos en de plan- tensoenen tussen de nieuwe woon huizen in Malta en West worden keurig onderhouden. Het oude Zierikzee, het centrum, kent echter weinig nauturschoon. Waarschijnlijk bent u van mening dat dit een normale zaak is voor het centrum van een stad. doch dit wens ik te bestrijden. Nog geen vijftig jaar geleden was je echt in de natuur als je goed en wel het Vrijpoortje door was. Nu resten ons twee oude bo men. een op het Kraanplein en een achter hel Vrijpoortje. Wat mij nu verontrust is dat wij steeds verder achteruit gaan wat dit betreft. Wél wordt ruim baan gemaakt voor de auto die toch al zoveel opslokt aan ruimte en natuur. De mosselboom- gaard wordt parkeerterrein en ook de speeltuin aan de Baden Powell- weg wacht dit lot. Het gemeentebe stuur verstaat zich reeds niet de Slavenkas die dit terrein in eigen dom heeft. Noodzakelijk? Hoewel ik geen verkcersdeskun- dige ben. waag ik net toch om aan de noodzaak en de wezenlijkheid van de inichting van dit terrein tot par keerruimte te twijfelen. Wat de noodzaak betreft wijs. ik u slechts op het parkeerterrein achter Albert Heijn dal nooit volledig wordt ge bruikt. Bovendien gaat Albert Heijn binnen afzienbare tijd verhuizen, zodat u daar/wellicht de oplossing vindt. Over de wenselijkheid zou ik willen opmerken dat nu reeds ver moeide reizigers en burgers de speel- ZIERIKZEE, 14-2. Het ééndags- bestuur van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, afdeling; Schouwen, organiseerde dinsdagmiddag een bij eenkomst in de bovenzaal van „Mon- dragon". Voor deze gelegenheid was de zaal gezellig gemaakt met een voorjaarsbloemetje op de tafels .In de pauze werd bij de koll'ie cake ge serveerd. Franse marine bezoekt Vlissingen VLISSINGEN, 14-2. De mijnenve ger Ouistreham en het opnemings vaartuig La Decou verte van de Franse Marine brengen van heden (donderdag 15) tot maandag 19 fe- bmari een bezoek aan Vlissingen. De thuishaven van de schepen is Brest. Er zijn verscheidene manifestaties en ontmoetingen tussen leden van de Koninklijke Marine en Franse zee lieden georganiseerd. De Nederlandse bevolking kan beide schepen zaterdag 17 en zondag 18 februari 's middags van 2 tol 4 uur bezoeken. Zij zullen meren in de buitenhaven van de Marine te Vlissingen. type motor is nu voor in totaal ruim 75.000 pk verkocht. Smit Bolnes slaagt er duidelijk in belangstelling te wekken voor de voordelen van het beproefde tweetakt kruishoofdprin- cipe. Ook de HDK-versie van de Smit Bolnes motor heeft deze kruishoofd-konstruktie. De toepassing van het kruislioofd- systeem betekent een zeer effektieve scheiding tussen carter en verbran dingsgedeelte. Daardoor is de motor bij uitstek geschikt voor het gebruik van zware brandstoffen. De HDK-motoren zijn leverbaar met vermogens van 1455 tot 9700 pk tuin weten te vinden om daar van de rust te genieten. Nu lijkt het mij inderdaad wense lijk de speeltuin te verplaatsen naar dat gedeelte van de stad waar de meeste kinderen wonen n.l. West. Het is m.i. een ongelukkige gedach te als Wij daar de tuin als zodanig aan opofferen. We zouden daar een tuin kunnen creëren waar ieder die van natuur houdt genieten kan. Ik denk aan een arboretum, een bomen- tuin. waarmee Zierikzee voor velen nóg aantrekkelijker zal worden. Verkeer aantrekkend Wanneer de parkeercapaciteil in het centrum steeds verder wordt uit gebreid. zal dit ongetwijfeld verkeer aantrekken. Op intensief lokaal ver keer is Zierikzee, gezien zijn histo risch stratenplan niet berekend. Het terrein aan de Baden Powellweg is voor auto's erg moeilijk bereikbaar. Buiten bebouwing De oplossing is m.i. het maken van parkeerruimte buiten de bebouwing b.v. aan het begin van de Laan van St. Hilaire dat slechts 5 minuten lo pen van het centum ligt. Tevens is dit aantrekkelijk voor de toerist die zender zoeken of verdwalen zijn au to kwijt kan en bij zijn wandeling naar het centrum door de belangrijk ste winkelstraten moet gaan. Een arboretum ol" bomer.tuln heeft niet alleen waarde voor de verpozing die woidt geboden maar ook de edu catieve waarde is groot. Bij mijn biologielessen aan de prof. Zeeman- scholengemèensehap zou ik er een dankbaar gebruik van kunnen ma ken. Het milieu zal dan in onze scho ne stad minder vervuild worden door uitlaatgassen van zoekende auto s en het zal bovendien verbeterd worden o.a, dcor de reinigende werking van de bomen, zodat ook het leefmilieu van Zierikzee erop zal vooruit gaan. Financieel is dit plan niet minder aantrekkelijk dan het uwe". Nadat de vergadering was geopend door de ééndagspresidente, mevrouw Legemaate-Lemson, hield mej. zus ter M. P. C. Haaijer uit Rotterdam een praatje over sociaal werk in de donkere gedeelten van de Maasstad. Op zeer boeiende en dikwijls ook humoristische wijze vertelde zuster Haaijer over haar werk op het ge bied van de reclassering en hulp aan verslaafden. De gespreksstof van zuster Haaijer was vrijwel onuitput telijk want ze doet dit werk reeds 33 jaar. Discussie Na de pauze ontspon zich een le vendige diskussie tussen de spreek ster en de aanwezige dames. Allen waren het er over eens dat er op sociaal gebied in Nederland nog veel verbeterd kan worden. Volgens zr. Haaijer worden verslaafden aan al cohol en drugs, die in een inrichting behandeld worden, veelal te vroeg ..losgelaten', zodat ze in dezelfde fout vervallen. Inrichtingen hebben voortdurend te kampen met geldge brek en zodoende ook rnet perso neelsgebrek. Het laatste woord was aan me vrouw Gast-van Dijk, die het scha duwbestuur dankte voor de goedver zorgde middag, waarbij het bestuur eens onbezorgd als toehoorsters aan wezig kon zijn. en in uitvoeringen variërend van 3 tol 10 cilinders in lijn en 10 lot 20 cilinders in V; maximaal toerental 375 omw/min. Recente leveringen en opdrachten zijn die van twee 14 cil. motoren voor een Finse veerboot, drie 8-cil. motoren voor Nederlandse vracht schepen, twee 16 cil. motoren voor een Duitse sleepzuiger, acht 8-cil. motoren voor Russisiche zeesleep boten, een 9-cil. motor voor een Britse grindzuiger en vier 6-cil. voor Chinese sleepzuigers. Eén van de twee 14-cil. Smit Bolnes- moloren van hel H.D.K.-type, be stemd voor een Finse veerboot. Onderscheidingen voor bloeddonors Sociaal werkster over „donker Rotterdam" voor afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5