tf VER. STATEN DEVALUEREN DOLLAR MET 10 PROCENT Akkoord in Uruguay Storm hinderde verkeer en velde bonten „Afsluiting van de Oosterschelde betekent politieke kater" Uk' O - ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 februa 1973 129ste jaargang Nr. 21234 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Posibus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) J 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 n/0 B.T.W. In dit nummer: Busdienst „Borrendamme"-centrum Zierikzee Japan laat de yen zweven WASHINGTON, 13-2. De Verenigde Staten hebben de devaluatie van de dollar niet tien procent bekend gemaakt. De Amerikaanse minister van financiën, George Schultz, deelde mee dal Japan te kennen liad gegeven dat de yen zal mogen zweven. Shultz zei dat er geen wijziging zal zyn in de pariteitswaarde van de Westduitse mark of de Franse frank Het Britse pond, de Canadese dollar en de Zwitserse frank zullen, naar verwacht wordt, blijven zweven, al dus de minister cp een persconferen tie waarop hy de devaluatie van de dollar bekendmaakte. De devaluatie met tien procent - de tweede devaluatie in de V.S. in 14 maanden tijd - werd ondernomen in overleg met de belangrijkste Amerikaanse handelspartners, aldus minister Shultz. Zij was „in over eenstemming met de grondbeginse len van onze voorstellen tot mone taire hervorming". Aan v aar db a a r Schultz verklaarde: „overleg met onze belangrijkste' handelspartners in Europa verzekert mij ervan dat de voorgestelde wijziging in de pari teitswaarde van de dollar voor hen aanvaardbaar is en daarom onmid dellijk van kracht zal zijn in de wis selkoersen voor' de dollar op de in ternationale markten. De dollar zal met ongeveer tien procent in waarde verminderen uit gedrukt in die valuta waarvoor er een officiële pariteitswaarde is - bijvoorbeeld de Duitse mark en de Franse frank." Schultz zei dat andere landen mo gelijk wijzigingen in hun wisselkoer sen zullen voorstellen en voegde er aan toe dat de V.S. alle wijzigingen zullen steunen die nodig lijken. Maar, zei hij, de Amerikaanse re gering zal stemmen tegen elke wij ziging die niet passend is. De devaluatie van de dollar werd bekendgemaakt kort voor midder nacht na een dag van intensieve on derhandelingen tussen de V.S., een aantal Westëuropese landen en Japan. De devaluatie met tien pocent be tekent dat de officiële goudprijs nu is 42,22 U.S. dollar per ounce (31,1 gram). MONTEVIDEO, 12-2. De strijd krachten in Uruguay, die in opstand zijn gekomen tegen president Juan Maria Bordaberry, hebben naar hun zeggen een „volledig akkoord" met hem gesloten. Operatie „Thuiskomst" van start LUCHTMACHTBASIS CLARK, 13-2. De eerste Amerikaanse krijgs gevangenen zijn maandag uit Viet nam aangekomen op een Ameri kaanse luchtmachtbasis in de Phi- lippijnen. Vele van de 116 Ameri kaanse krijgsgevangenen die maan dag door Noord-Vietnam en de 1.9 militairen en 8 burgers die in Zuid- Vietnam door de Vietcong waren vrijgelaten huilden bij hun aankomst op de luchtmachtbasis Clark, ande ren lachten. Met de vrijlating van de Amerikanen begon ook de uitwisse ling van gevangenen tussen de Zuidvietnamese regering in Saigon en de voorlopige revolutionaire rege ring. Dodelijk ongeluk TOKIO. 13-1. Het Japanse minis terie van financiën heeft bekendge maakt dat het de yen zal laten zweven en dat de wisselmarkt in Tckio op 14 februari weer open zal gaan. Prins Bemhard bezocht de Maori's NGARUAWAHIA, Nieuw Zeeland, 13-2. Prins Bernhard heeft maandag in Nieuw Zeeland Turangawaewae, het traditionele woonoord van de Waikato-Maori's, bezocht. Daarbij werden toespraken gehouden en lie deren gezongen in het Nederlands, Maro en Engels. De prins ontmoette de Maori-ko- ningin Ata-I-Ranga-Kaahu, die hij dankte voor haar gastvrijheid. Later op de dag keerde de prins naar Auckland terug. Grootste opiumvondst ter wereld in Perzië TEHERAN, 12-2. Perzische veilig heidstroepen hebben de liand gelegd op de grootste hoeveelheid ruwe opium die ooit ter wereld in beslag is genomen. In een olietankauto die uit Afgha nistan kwam werd 12,5 ton van de grondstof van het verdovende mid del aangetroffen. Acht Perzen die met de auto meereisden zijn aange houden, aldus een militaire woord voerder in Teheran. Arrestaties in Suriname PARAMARIBO. 12-2. Bij de de monstratie maandagmiddag in Pa ramaribo zijn 20 demonstranten aangehouden, die verdacht worden van brandstichting en baldadighe den. Zo heeft de Surinaamse justitie meegedeeld. Onder de arrestanten zouden zich geen stakers bevinden. Wereldraad van Kerken vraagt miljoenen voor Indo-China GENEVE, 13-2. De Wereldraad van Kerken heeft zijn aangesloten kerken opgeroepen een bedrag van vijf miljoen dollar, ongeveer 16 mil joen gulden, beschikbaar te stellen voor de eerste fase in de wederop bouw van Indochina. Daar bovenuit zal de Wereldraad van Kerken in de komende drie jaar naar schatting jaarlijks een bedrag van ruim 4,5 miljoen gulden beste den aan reeds lopende hulpprogram ma's in Zuid-Vietnam, Laos en Cam bodja en voor medische hulp aan Noord-Vietnam. In 1971 voor 132 miljard verzekerd bij levensverzekering DEN HAAG. 12-2. Bij de levens verzekeringsmaatschappijen in ons land stenden in 1971 ruim 29 mil joen polissen uit Hierop was een be drag verzekerd van 132 miljard gul den. twintig miljard meer dan het jaar daarvoor. Dit blijkt uit het verslag over 1971 van de verzekeringskamer, een over heidsinstelling die toezicht houdt op het verzekeringswezen hier. De maatschappijen - 53 Neder landse en 13 buitenlandse - keerden in dat jaar een bedrag uit van 943 miljoen gulden, negentig miljoen meer dan het voorafgaande jaar. De inkomsten aan premies en koopsom men bedroeg bijna 2,7 miljard. EPE, 12-2. De storm die maandag over ons lan dtrok heeft o.m. een 30o jaar oude beuk voor kasteel De Cannenburch in Vaassen geveld. Ook elders, op de Veluwe sneuvelden vele bomen. Enkele wegen raakten tijdelyk versperd. In Epe viel een eik op het dak van een huis zonder overigens grote schade aan te richten. Het verkeer heeft - vooral in het Deltagebied - veel hinder ondervon den van felle rukwinden en wind stoten. Op Tholen werd een vracht auto van de dijk gedrukt, bij Vlissingen kwam een vrachtwagen met aanhanger dwars op de weg te staan. Voor zover bekend hebben Omvang prijsverhoging voor aardgas staat nog uiet vast BEN HAAG, 12-2. Er valt nog niets te zeggen over de mate waarin de prijs van het aardgas voor de kleine verbruikers in Nederland - de huishoudingen dus o.a. - zal worden verhoogd, aldus, heeft een woord voerder van de Gasunie desgevraagd meegedeeld. Dat moet nog uitgemaakt worden in de onderhandelingen over deze prijsverhoging, die minister Lang- man van economische zaken verle- den jaar reeds herhaalde malen in het vooruitzicht heeft gesteld, en die binnenkort zullen beginnen. De Gasunie voert de besprekingen met de V.E.G.I.N. (Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven in Ne derland). Het staat ook nog niet vast wanneer de prijs omhoog zal moeten gaan: Ook dat hangt helemaal af van de loop der onderhandelingen. zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Vervuiling oceanen groter dan gevreesd WASHINGTON. 13-2. Na de alarmkreet die de Franse deskundige Jacques Cousteau kort geleden uitte, heeft de Amerikaanse regering een studie gepubliceerd waaruit blijkt dat de verontreiniging van de zeeën nog veel onrustbarender is dan men over het algemeen dacht. Volgens het document, dal gebaseerd is op onderzoekingen voor het Nationaal Bureau voor Oceanen en Atmosfeer, is het water van de Atlantische Oceaan, van Cape Cod tot de Caribische Zee. bezaaid met olïedeeltjes en plasticafvalstoffen. De verontreiniging is veel groter dan men tot nu toe vreesde, aldus het regeringsbureau. KERKWERVE, 13-2. Ter hoogte van Moriaanshoofd deed zich heden (dins dagsmorgen een auto-ongeluk voor. als gevolg van de gladheid van de weg. Bij dit ongeluk kwam de chauffeur van de personenauto, de 34-jarige F. van H. uit Gorincliem om het leven, ff?i ivas vanmorgen erg glad Ier plaatse en de chauffeur geraakte in een slip. Bij de stuurcorreclie geraakte hij van de baan, schoot door de leuning van de brug over de vaan aan de Prommel- sluis en kwam half in de vaart terecht. De chauffeur iverd hierbij gedood; de wagen zeer ernstig beschadigd. De firma Steutel moest met snijbranders het slachtoffer bevrijden. De firma Islha te Oosterland sleepte later het wrak weg. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 12-2. „De afslui ting van de Oosterschelde zal een politieke kater opleveren. Veel beter zou het geweest zijn als er een nieu we Deltacommissie was ingesteld. Deze had gezichtsverlies van de Nederlandse beleidsorganen kunnen voorkomen". Dit zei W. van Dieren, lid van de Raad voor Milieu-defensie, maan dagavond voor de leden van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen ie Middelburg Hij sprak over de menselijke gevolgen van de afsluiting van de Ooster schelde. Het is volgens hem volkomen on zinnig te beweren dat er geen nieu we argumenten zijn aan te voeren die een hernieuwd onderzoek naar de afsluiting rechtvaardigen. „Voor al de laatste tijd komen er steeds nieuwe facetten naar voren, die een hernieuwd onderzoek dringend noodzakelijk maken Maar het ont breekt ons in dit kader aan deskun digen op dit gebied", aldus de heer Van Dieren, die het onredelijk vond BAZEL. Bijeenkomst bankpre- sidenten uit vooraanstaande indu strielanden in Bazel om zich te be raden over de monetaire crisis. De vice-president van de Duitse centra le bank Ottviar Emminger (l.) in ge sprek met dr. Jelle Zijlstra, presi dent van de Nederlandse Bank, die hier aan de sigaar is. Soeharto bepleit geboortenbeperking DJAKARTA, 13-2. De Indonesische president generaal Soeharto heel't maandag gewaarschuwd dat er in het jaar 2.000 in Indonesië 280 mil joen mensen zullen wonen als het beleid van geboorten-beperking faalt. Een bevolkingsgroei die niet gepaard gaat met een verbetering van het welzijn kan tot maatschap pelijke catastrofes leiden, zo zei hij bij de opening van een conferentie over het ouderschap. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-2. Het K.N.M.I. meldt: Een noordwestelijke luchtstroming zal ook woensdag koude en ontsta- biele lucht naar Nederland voeren, waarin zich opnieuw hagel- en sneeubuien kunnen ontwikkelen. Met deze stroming worden storingen meegevoerd, die nu en dan een toe name van de buienactiviteit met zich meebrengen. Doordat de lucht die van arctische oorsprong is, snel over het oceaanwater getransporteerd wordt, is de warmte overdracht van het warme water op de koude lucht gering. Daardoor is ook in Ierland de temperatuur tot om het vriespunt gedaald, en vielen ook daar sneeuw buien. Dinsdagochtend strekte de Voorste begrenzing van de koude lucht zich uit van Berlijn naar Bor deaux. Ten zuiden van deze lijn lo pen de temperaturen overdag op tot 10 a 12 graden. Ten noorden ervan zal het kwik overdag iets boven het vriespunt liggen, maar gedurende de nacht kan het licht vriezen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Kinderen worden groot als zij vragen gaan stellen waarop een redelijk antwoord is le ge ven. dat de milieuproblemen niet worden onderkend. „Actie" De heer Van Dieren was ook van mening dat er Le weinig wordt ge luisterd naar de argumenten van dg actiegroep. „Men moet bedenken dat wat nu ..actie" heet over tien jaar als bestuursbeleid wordt aange merkt.". Actiegroepen zullen zijn in ziens in de toekomst steeds meer de rol over gaan nemen van beleids voerende instanties en dit zal leiden tot herstel van vernielingen. Verwachting tot woensdagavond: Vannacht lichte vorst Wisselend bewolkt met sneeuw- of hagelbuienminimumtemperaturen omstreeks 2. maxima van 1 tot 4 graden; krachtige tot harde, aan de kust nu en dan stormachtige wind tussen zuidwest en noordwest, maar vannacht in het binnenland zwakke tot matige wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max .-temperaturenomstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 pi-ocent. ZON-EN MAANSTANDEN 14 febr. Zon op 7.58. onder 17.52. Maan op 14.19. onder 6.13. 15 febr. Zon op 7.56, onder 17.54. Maan op 15.43, onder 6.46. Volle maan: 17 febr. (11.07). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 14 febr. 0.01 12.48 6.10 -48.39 15 febr. 1.21 14.01 7.20 19.35 Doodtij: 13 febr. Dr.Henry Kissinger in Hong-Kong HONKONG. 13-2. Dr. Henry Kis singer, president Nixons adviseur in veilighedsaangeiegenheden. is dins dagochtend in Hongkong aangeko men na zijn besprekingen in Hanoi. Hij arriveerde drie uur later dan was verwacht, kennelijk door een ver lenging van zijn overleg met Noord- vietnamese leiders, onder wie pre mier Pham van Dong en de voor naamste vredesonderhandelaar Le Due Tho.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1