^renóboerin De gang van zaken rond vrijkomende mosselgronden Historische geografie Schouwen-Duiveland van 1000-1500 C. Wandel en Zn ZIERIK7.EESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 9 februari 1973 Nr. 21232 Vergadering „Algemeen Vissersbeiang" BRUINISSE. 5-2. Op de jongste vergadering van de Visserij vereni ging „Algemeen Vissersbelang" zijn - gelijk geméld - bezwaren naar vo ren gebracht tegen de gang van za ken m.b.t. de vrijkomende gronden van kwekers, die niet zelf meer hun bedrijf uitoefenen. Het is altijd de bedoeling geweest, dat deze gronden ter beschikking zouden komen van het gehele be drijfsleven. De gang van zaken nu, is dat huurders van deze percelen of gronden, ook volgens de nieuwe re geling bevoorrecht blijven en zij niet de goede percelen van hun zakenre latie die behoorlijk schadeloos wordt gesteld geheel of gedeeltelijk moeten inleveren, maar dat zij kunnen vol staan met inleverering van een ge deelte van hun gehele areaal aan kweekpercelen. Zij zullen dus altijd de slechtste percelen inleveren. De voorzitter zei dat het bestuur in deze gang van zaken wilde afwachten, maar wel dillig'ent blijft om protes-. ten die al geuit zijn. te herhalen. Omstreden beleid Jammer is en blijft, dat de heer ir. I-I. A. M. van Erp, de per 31 decem ber 1972 afgetreden inspecteur dei- visserijen, het laatste jaar een zeer eigenmachtig beleid heeft gevoerd. Het is niet gemakkelijk een aantal beleidsbeslissingen van de heer vVan Erp terug te schroeven. Dat zou al leen mogelijk zijn, wanneer het ge hele bedrijfsleven als één man, deze beslissingen als onjuist zou kwalifi ceren, maar dat is uiteraard niet het geval. De heer L. de Waal had kwekers uit het noorden gesproken, die de toewijzing van het mosselzaad in de Grevelingen, dat door een aantal Zeeuwse kwekers graag zou worden weggevist en op hun Zeeuwse perce len zou worden uitgezaaid, een con currentie vervalsende maatregel noemden. De Zeeuwse kwekers krij gen zaad, de noordelingen krijgen niets want zaad uit Zeeland naar de Waddenzee brengen is niet toege staan. Hij kon zich voorstellen, dat anderen die evenmin percelen in Zeeland hebben om het Grevelingen- zaad uit te zaaien, deze gedachten- gang billijk vonden en zijn voorstel om, aan hen die niet aan de visserij Naakte Eva in liofje HAARLEM,' 8-2. De bejaarde be woonsters van het Hofje van Oor schot aan de Kruisstraat in Haarlem hebben sinds donderdag gezelschap van het in deze stad omstreden beeldje „Eva", een vrouwelijk naakt. Het beeldje moest in 1967 zijn ou de standplaats - het Kenaupark - verlaten, omdat, het zwaar bescha digd was. Tevoren werd „Eva" bij herhaling beklad. De nieuwe standplaats is voorlo pig: b. en w. van de stad Haarlem willen de nieuwe standplaats van de bewoonsters van het Hofje afwach ten. Het beeldje is een werk van de in de oorlog om het leven gekomen ver zetsheld Johan Limpers. Het was de gemeente aangeboden ter herinne ring aan Limpers. KOUWENBERG vo<%iu3 I gasverwarming Poststraat 48 S tegenover het postkantoor S Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. 9 op de Grevelingen konden deelne men, enkele dagen vervroegd toe stemming te geven, mosselzaad ol' halfwas op de Waddenzee te vissen, oogste applaus. Overigens is er nog geen overeenstemming tussen de Deltafederatie van Sportvissers en de potentiële zaadvissers, over de openstelling van de Grevelingen voor dat doel, terwijl er evenmin vindplaatsen van mosselzaad op de Waddenzee bekend zijn. De rekening van de penningmees ter W. van den Berg (Bru 4Ü) gaf een. batig saldo te zien. De heren H. Hogerheide en Stef Jumelet werden als bestuurslid her kozen. Het. overschakelen van een zestal leden van mosselkwekerij naar pa lingvisserij was aanleiding om de toch al vele jaren oude statuten en het Huishoudelijk Reglement op en kele punten te herzien. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Omdat Nederland, ondanks zijn problemen, nog steeds een in economisch en sociaal opzicht buitengewoon stabiel land is, en vanwege de aanwezigheid van de nodige bekwaamheden, heeft Am sterdam als financieel centrum een mooie toekomst Aldus de Financial Times in een bijlage over de Neder landse kapitaalmarkt. DEN HAAG. Het rijk heelt Rot terdam een voorlopige subsidie ge geven van 15 miljoen gulden, als bij drage in de kosten voor het door trekken van de noord-zuid metrolijn van station Slinge naar Hoogvliet. HILVERSUM. Er is op dit moment nog geen enkele zekerheid omtrent een rechtstreekse televisiereporage van de beide wedstrijden in de kwartfinales om de Europacup voor landskampioenen tussen Ajax en Bayern Munchen. De eerste wed strijd wordt op 7 maart in Amster dam gespeeld. UTRECHT. De NCRV gaat een serie radio-uitzendingen wijden aan de ondernemingsraad. De serie van acht uitzendingen, die op 1 maart begint en op 19 april eindigt (weke lijks op Hilversum I van 19.00 tot 19.20 uur), is een vervolg op de reeks uitzendingen in 1970 over inspraak in de ondernemingen. DEN HAAG. Prinses Margriet zal dinsdag 6 maart in Amsterdam de officiële opening verrichten van het laboratorium voor klinische fysiolo gie van de cardiologische kliniek van het Academisch ziekenhuis. ROTTERDAM. G.S .val Zuid-Hol land hebben een hinderwetvergun ning afgegeven voor de vuilverbran dingsinstallatie Rijnmond in het Bot- lekgebied, zo is woensdagmiddag bekend geworden. Maandag begon de fabriek (kosten ruim 200 miljoen gulden) met de verwerking van huis vuil en industrieel afval, hoewel het bedrijf op dat. moment nog geen hinderwetvergunning had. DEN HAAG Er komen voorlopig geen experimenten met driejarigen op kleuterscholen. De kleuterleidster Stefanie Brokerhof uit Zeist heeft dit woensdag meegedeeld na een ge sprek van ruim een uur met staats secretaris Schelfhout van onderwijs. UTRECHT. Het is niet uitgesloten dat het NW terugkomt op zijn be sluit. de start van de federatie van de drie vakcentrales uit te stellen van 1 maart tot 1 juli In het overleg orgaan van de drie vakcentrales is woensdag namelijk afgesproken, dat NVV, NKV en CNV in dit orgaan nog eens over deze hele kwestie zullen beraden. DEN HAAG. De Tweede-Kamer fractie van de PvdA meent, dat dit jaar de hogere inkomensgroepen een bijdrage moeten leveren aan het tot stand brengen van rechtvaardiger inkomensverhoudingen. Daarom moeten die groepen genoegen nemen met minder dan de gemiddelde in komensstijging. ELTENë. De Westduitse grenspo litie heeft meegedeeld dat in Ellen gevallen van klandestien invoeren van arbeiders zijn ontdekt. Twee Indiërs werden aan de grens aange houden omdat hun papieren niet in orde waren. DEN HAAG. Prinses Beatrix zal op zaterdag 14 april in Vlissingen het geleide-wapenfregat „Tromp' dopen Prins Claus woont deze plechtigheid bij. Het schip is in aanbouw bij „De Schelde" DEN HAAG. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft bekendge maakt, dat volgens voorlopige tel lingen in 1972 2.605 faillissementen werden uitgesproken. Dat is vijf procent minder dan in 1971 (2.756). MIDDELBURG. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (V.M.Z.) heelt minister Schmelzer van buitenlandse zaken gevraagd 'naar de gevolgen voor het milieu, verbonden aan de inwerkingstelling van de Belgische kerncentrale Doel, niet ver van de Nederlandse grens. HARLINGEN. De Landelijke Ver eniging tot Behoud van de Wadden zee heeft er bij het parlement en de regering op aangedrongen de olie maatschappij Petroland geen con cessies voor aardgaswining in het westelijk Waddenzeegebied (conces sie Zuidwal) te verlenen. Tegen deze concessie die bij de regering in be handeling is, zijn indertijd ruim 8800 bezwaarschriften ingediend, Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 10 FEBRUARI NED. 1: De onverbiddelijke amu sementstopper „Een van de acht". ivaarmee het t.v.-publiek rekening houdt bij het maken van afspraken, gaat vanavond weer over het scherm. Gasten van Mies Bouwman zijn de artiest Willy Lenz en zijn chimpansees en The Country Gazel- te. De VARA beheerst vanaf vier uur het scherm. Voor de jeugd be gint op dat tijdstip het programma Kijk naar je eige". Verder zijn er tips over de hengelsport, schaken, sieraden maken en de EHBO. Het laatste half uur van de kinderuit zending wordt gevuld met een afle vering van „De kinderen van de Zee- kraaibaai". Om half zes volgt de cursus van Teleac „Kijk op sport", met aansluitend een samenvatting ■qan de dames op de ijsbaan van Érandbu, waar de 1500 en 500 meter verreden worden. Om zeven uur be gint de VARA aan zijn avonduitzen ding met een aflevering van Coro nation Street. In deze aflevering talrijke ruzietjes. Na het licht uit, sport aan" en het lopende handwerk van Mies Bouwman ival weer in een prijzenregen moei resulteren, gaai Marcel van Dam in „De Ombuds man" na wat er aan bepaalde pro blemen van de kijkers wordt gedaan. Een stukje humor komt daarna nog in Daar komen de schutters. NED. II: Erg gevarieerd gaal het er op het tweede nel aan toe in NCRV's Zaterdag Twee met als ro de draad door de uitzending de steeds terugkerende korte sportpro gramma's, met een portret van de veelbesproken Engelse voetballer George Best, voetbal uit binnen- en buitenland en nieuws van de zaal sporten. Om zeven uur opent „Fol- lyfoot' de rij programma's. Voor de paardenvrienden een voortreffelijke serie. Omstreeks half negen weer een aflevering van Francois Gail- lard en het leven van anderen. Gai 1- lard wordt geconfronteerd met een groot raadsel. Op het kantoor van de advocaat sterft een schatrijke man aan een hartaanval. In de geboorte plaats van deze man staat echter ge noteerd, dat hij al twee jaar dood is. Vervolgens een kwartier country en western- en folkmuziek. Een bijzon der sterke serie is het Canadese „Een kar vol verhalen". Vanavond wordt uit deze serie de in een moderne stijl verpakte vertelling „Hel huwelijk van Sir Gawain" uitgezonden. Voor dat de NCRV met aktualiteiten in Hier en Nu en de dagsluiting af scheid van de kijkers neemt komen Jan Fillekers, Ted de Braak, Alexan der Pola en anderen de gebruikelijke portie satire aandragen in Farce Ma jeure. ZATERDAG 10 FEBRUARI NED. I: 16.00 Nieuws: 16.02 Kijk naar je eige; 17.00 De kinderen van de Zeekraaibaai; 17.30 Teleac; 1S.00 E.K. schaatsen voor dames: IS.45 Ti- ta-tovenaar; 1S.55 Nieuws; 19.05 Co- Gursus Streekgeschiedenis (SLOT) Vanuit Brouwershaven, Bommenee Westenschouwen en Zierikzee was de visserij van betekenis. Vooral ha ring het volksvoedsel bij uitstek. Brouwershaven krijgt in 1344 het stapelrecht voor haring en vis van de graaf van Holland. De haring scholen hebben zich in de late mid deleeuwen verplaatst van de Sont naar de Noordzee en het kaken ter conservering dat te Schonen aan de wal gebeurde, werd toen hier op zee gedaan. Dat zou dan de „uitvinding' van Willem Beukelsz. van Biervliet geweest zijn. (ca. 1350). Na 1600 verdwijnt de Zeeuwse ha ringvisserij. Ook de kabeljauwvisse rij op IJsland kwijnt, behalve vanuit Zierikzee. De kajak daar herinnert ook nog aan de walvisvaart. In de 14e eeuw is dankzij de ha ringbuizen die na het visseizoen in de zomer vrij waren, het internatio nale handelsverkeer op gang geko men. De handel op Engeland wordt overgenomen van Vlaanderen (wol, steenkool). Engeland zelf deed het niet en zo ontstond het vrachtver voer tussen Engeland en de Oostzee. Externe factoren leidden dus tot deze handel. Deze schipperij treffen we dan ook aan in vele kleinere centra. Tot 1400 was Zeeland zelfs belangrijker dan Holland door zijn zoals Keuning noemt „stuwende funktie op verkeersgeografische ba sis". Meekrap en wol Het meekrapbedrijf moeten we zien in verband met de zich ontwik kelende handel in linnen en wol. Meekrap was een zeer gewaardeerde rode kleurstof. Ze zal tot in de 19e eeuw beroemd blijven. „In all the Netherlands there is no where better Madder cultivated than in Schou wen" (1758). In de 14e eeuw is op Schouwen de meekrap ingevoerd. In de tweede helft van deze eeuw brengen schepen ronation Streel; 20.00 Journaal; 20.20 Eén van de aclu; 22.20 De Om budsman; 22.45 Daar komen de schutters; 23.15 Journaal; 23.20 E.K. kunstrijden op de schaats. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; IS.55 Nieuws; 19.05 Foltyfoot; 19.30 Sport; 20.00 Journaal; 20.20 Sport; 20.40 Francois Gaillard; 21.40 Coun try Western; 21.55 Een kar vol verhalen; 22.10 Spon: 22.20 Farce Majeure: 22.45 llïer en Nu; 23.15 Hel woord; 23.20 Journaal. ZONDAG 11 FEBRUARI NED. 1: De vierwekelijkse zondag avond van de KRO op hel eerste net blinkt steeds opnieuw uit door kwa liteit. Het „Paar apart", Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer, zoekt het dit keer in de circuswereld. Johnny en Rijk doen o.a. een irape- zenummer, een zakkenrollers-sketch en door in een kanon te klimmen wordt 't paar 'n vliegend paar apart. Gasten zijn de Britse komiek Bruce Forsyth, de Zweedse zangeres Bibi Johns en de dansgroep The Second Generation. Om kwart over negen volgt de aktualiteitenrubriek Brand punt, met daarop aansluitend een af levering uil de Westernserie „Alias Smith en Jones", ivaarin de twee avonturiers in de handen van een goudzoekersfamilie vallen. Om zeven uur komt de KRO uit de startblok ken met een zondagavondconcert. De tot het journdal resterende vijf tig minuten xvorden gevuld met een aflevering van Daktari, die de kij ker dr. Tracy loont in zijn strijd om een groep olifanten van een wisse dood te redden. Terug naar de zon dagmiddag. Vanaf kwart voor drie achtereenvolgens nieuws, weekjour- naal. The Partridge Family (Keith besluit een vrijgezellenleven te gaan leiden), de familiaire rubriek NOS- kiosk met informatie en ontspanning en de rubriek Interpellatie. Om zes uur komt de NOS weer terug op de buis met twee sportonderwerpen: de Europese kampioenschappen hard rijden op de schaats voor dames en de open Nederlandse badminton kampioenschappen. NED. II: Tot half tien het beken de recept op het tweede net: Polly, Tweemaal Studio Sport, Panoramiek en Oh mijn papa: Verder vanavond op de buis het programma Dokter ja, dokter nee en de rubriek Markant, die ditmaal gewijd is aan prof. ir. H. J. van den Broek. In de jeugdserie Polly gaat het er spannend aan toe. Juanito en Pedro vallen namelijk in handen van een bende. De twee jon gens worden in een kelder opgeslo ten. De amusementsserie Oh mijn papa geeft weer een heleboel mis verstanden prijs. Patrick, helemaal in de war, denlcl dot Howard om de hand van zijn dochter Karen komt vragen, terwijl de jongen met haar alleen maar naar een popfestival ivil. Een erg informatief programma is „Dokter ja, dokter nee". Spelender wijs worden de kijkers wetenswaar digheden bijgebracht over ziekte, ge zondheid en hel voorkomen van ziekten. ZONDAG 11 FEBRUARI NED. 1: 11.00 Eucharistieviering; 13.45 Teleac: 14.45 Nieuws: 14.47 Weekjournaal; 15.07 The Partridge Family; 15.30 NOS-kiosk: 16.25 In terpellatie: 16.55 Toto; 17.00 Woord voor woord; 17.05 Geloven in de on voltooid verleden tijd; 17.35 Muziek uit Suriname; 18.00 E.K. schaatsen voor dames; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Zondagavond-concert; 19.30 Daktari; 20.20 Nieuws; 20.25 Johnny en Rijk; 21.15 Brandpunt; 22.05 Alias Smith and Jones: 22.55 Lieve hemel; 23.15 Journaal. NED. II: 18.52 Vooraf; 1S.55 Ti-ta- tovenaar; 19.05 Polly; 19.30 Studio Sport; 20.20 Panoramiek; 20.45 Oh mijn papa; 21.10 Studio Sport; 21.35 Dokter ja, dokter nee; 22.05 Mar kant; 22.45 Journaal; 22.50 Teleac. Zaterdag en zondag, 10 en 11 februari: E.K. schaatsen voor Dames. In Brandbu (Noordwegen) zal Atje Keulen haar titel moeten ver dedigen. MAANDAG 12 FEBRUARI NED. I: De voorlaatste avondde zesde van de zeven films die de KRO van de Engelse acteur Sir Alec Guinness uitzendt. Het is de rol prent „De gevangene", in 1955 ge maakt door regisseur Peter Glen- ville, waarin Guinnes de rol van een gekwelde geestelijke vertolkt. In de vooravond brengt de KRO de der tigste aflevering van de familie Ash- ton, die in kersttijd speelt. De kerst viering van 1942 wordt in het gezin Ashton zonder de twee zoons David en Philip doorgebracht. De sfeer wordt sentimenteel. De komende we ken zal de KRO in afleveringen een serie over de Amerikaanse kolonie Puerto Rico uitzenden. Vanavond na hel journaal het eerste deel, Om tien over negen het summum van kijkge not voor de fans van de veelzijdige acteur Alec Guinness. De speelfilms „De Gevangene" beschrijft: liet lol van een kardinaal in een staat waar in de godsdienst en de geestelijkheid door de regering ondermijnd wor den. De kardinaal, eens zo levens krachtig, wordt murw gepraat en legt voor de rechter zogenaamd een spontane bekentenis af. Voordat, hel laatste nieuws op hel scherm ver schijnt, wordt nog wat op de 64 vak ken geschoven in het kader van de televisieschaakwedstrijd lussen Ne derland en Polen. NED. 11: Enig opmerkelijk onder deel in hel programma dai de AV RO op het tweede net le bieden heeft is om tien over negen een aflevering uit de serie „Een dag uit het leven van Charles Drake". Drake is een gevierd komiek in Engeland. Zijn shows worden er druk bekeken. Een klein uur voortreffelijke humor rond het thema: „het leven schiet in een flits voorbij". Voor en achter de ze show staan resp. Peyton Place en Televizier Magazine. Het schijnt, dal de' bij een ongeval zwaar getoonde Rodney er weer bovenop komt. In het ziekenhuis krijgt hij bezoek van de voormalige echtgenoot van zijn vrouw. Steven Cord, die zegt zeer berouwvol te zijn. Hel huwelijk van het domineesechtpaar wordt met de dag slechter, de politie voelt Joe Rossi aan de land en Jill weigert hulp van de kinderbescherming. Om zeven uur als vanouds Toppop ge presenteerd door Ad Visser. Tot aan hel journaal kan men daarna kijken naar het zesde deel van Tips voor je toekomst. MAANDAG 12 FEBRUARI NED. I: 10.45 Schooltelevisie18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 De familie Ashlon; 20.00 Journaal; 20.20 Puerto Rico; 21.10 De Gevange ne; 22.40 Tele--.et; 22.45 Journaal; 22.50 Teleac. NED. II: Ti-ta-tovenaar; 18,55 Nieuws; 19.05 Toppop: 19.30 Tips voor je. toekomst; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 21.10 Een leven in de dag van Charles Drake; 22.00 Televizier; 22.50 Journaal. Citroën-agent voor St-houwenfDuivcland GXrtkW Nieuwerkerk. tel. (01114) 1487 FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS uit Zierikzee en Renesse haring, uien en meekrap naar de havens aan de oostkust van Engeland. De oudste keur op meê te Zierikzee dateert van 1444. De export, is vooral op gang gekomen na het verval van de Zeeuwse lakennijverheid. Ook de zeinering bloeide. Na het. verbod om op Schouwen ee darinc le delven (1496) haalt men het zout uit Frankrijk („baaizout") en raffineert het. hier. Tarwe, meekrap, zout en vis wa ren belangrijke exportprodukten en de handelsstad Zierikzee was een centrum van betekenis, waarvan het achterland zich uitstrekte tot ver voorbij Antwerpen: tot bij Luik en Keulen. In de 16e eeuw zal door de Spaan se oorlogshandelingen de handel zich meer naar Holland verplaatsen (Maasmond, Zuiderzee). De bloeiperiode uit de 14e eeuw is voorbij en vanaf 1650 krijgt Schou wen-Duiveland meer een regionaal- agrarisch karakter. De hele verdere dag bleef het sneeuwen. Nog vóór donker maakte hij opnieuw een pad schoon, hoewel hij begreep, dat het binnen een uur weer onzichtbaar zou zijn. Die avond schoven ze de tafel en de beide leunstoelen naar de bene- denvloer rond het fornuis. Daar was het behaaglijk warm. Terwijl Kees zijn pijp rookte en de boerin een sok stopte, luisterden beiden naar het noodweer, dat nu in alle hevigheid was losgebroken. Kees had voor alle zekerheid de lieslaarzen, bezem en schop bij de deur klaargezet voor de volgende ochtend. Voor het slapen gaan, inspecteerde hij nog even de stal, want de blaar kop was bijna uit geteld. Doch in de stal was alles rustig en zelfs warm. De koeien in de stal hadden geen last van het barre weer. Er was vol doende eten en drinken. Op dit mo ment lag er buiten al tien centime ter sneeuw en nog altijd was de storm niet uitgeraasd. Morgen zou hij genoeg te doen hebben met sneeuwruimen. De hele maand januari bleef het uitzonderlijk koud. Twee dagen kwam er geen post, hoewel Kees van de boerderij tot de weg zo goed en zo kwaad als het mogelijk was een pad had schoongemaakt. In ieder ge val kon er een auto over rijden. Pas op de derde dag draaide het rode Dafje van de besteller het erf op. Terwijl hij de post afgaf, veront schuldigde hij zich: ..Er was gisteren en eergisteren geen doorkomen aan. vrouw Tollema. De grensweg is nog steeds niet schoongemaakt en het zal de vraag zijn. of het ooit gebeurt. Ik glijd van de ene kant naar de ande re. Normaal rijd ik m'n rit in drie uur; vandaag ben ik al meer dan drie uur onderweg en nog niet op de helft." „Het hindert niet, Baks." ant woordde de ^oerin. „Tijd voor een kop koffie?" ,,'t Kan eigenlijk niet, maar ik laat me dit keer verleiden. Het is ook zo weergaans koud vanmorgen Kees kon in deze dagen weinig uitvoeren. In het wagenschuurtje prutste hij wat aan de banden wagen, die ouderdomskwalen vertoonde, zo dat het weer een poosje mee kon. Verder verzorgde hij het vee en de kippen, raapte de eieren en maakt eens in dé week de mestplanken schoon. De melkrijder was ook latei- als gewoonlijk en had een briefje op één der bussen achtergelaten, waarin hij meedeelde zolang er sneeuw lag slechts één keer per dag le komen, inplaats van 's morgens en "s avonds. Maar met deze vorst bleef de melk wel goed. zodat dit geen probleem schiep. De verzamelaar liet een week verstek gaan, maar de week daarop was hij er weer. Hij was met zijn wagen van de weg gegleden en had hem drie dagen in de garage moeten laten staan. Bovendien een schade post van ongeveer tienduizend ka potte eieren. Ja, deze barre winter had al heel wat op z.'n geweten! Begin februari viel onverwacht de dooi in. Dat gaf weer nieuwe proble men, want een aantal wegen werden afgesloten voor alle vierwielige ver keer wegens opdoo!. Enkel het Dafje van de post mocht er door. Maar voor Kees betekende een en ander, dat hij dagelijks de melkbussen an derhalve kilometer verder moest wegbrengen, terwijl de eieren bleven staan. Na tien dagen was ook deze ellende achter de rug en kon hij zelf buiten wat meer doen. Nadat alles weggedooid was. kwam er zacht voorjaarsweer. Iedereen herleefde en hoopte, dat de winter niet meer zou terugkeren. Het was in het midden van fe- bruaari, dat de boerin op een avond tot haar knecht zei: „Ga es even mee. Kees. Ik wil jouw mening ho ren over een plannetje, dal ik eigen lijk al een hele tijd in m'n hoofd heb". Via de gang liepen ze naar een ka mertje. dat nagenoeg leeg was. „Dit was vroeger, toen m'n man nog leef de, het meidenkamertje. We hadden toen twee meiden, die hier sliepen. De knecht sliep in de wagenschuur, zoals dat toen gebruikelijk was. Je zult de bedstee wel gezien hebben. Ik eh ik wil hier een badkamer van laten maken. Een zitbad met een douche. En een extra toilet. Wat denk jij ervan?" Hij bekeek het kamertje, dat een afmeting had van drie bij twee en een half. Het was groot genoeg voor badkamer De idee was niet gek. Als hij zich nu wilde verschonen, nam hij een emmer water mee naar de wagenschuur en waste zich daar. Doorgaans deed hij dat op zaterdag middag, als het gewone werk aan kant was. Een badkamer zou een uitkomst zijn. Hoewel, misschien re serveerde de boerin die enkel voor zichzelf. Hij knikte enkele malen. „Daar zit wat in. Alleen het zal wel een paar centen kosten." ,,!k heb verleden jaar al prijsop gaaf gevraagd. Er zit een bekwame installateur in het dorp. Het zal nu wel wat meer gaan kosten, maar ik denk, dat ik het toch maar doe. An ders kan ik het naar de belastingen brengen. De boekhouder zegt, dat het afgetrokken mag worden." Daar had hij geen verstand van, dus zweeg hij hier over. Enkel ant woordde hij: „Dan zou ik het maar doen, boerin. Het plan is niet gek en het gemak dient de mens." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7