Gemeentemuseum heeft zeldzaam leren kistje van rond 1400 Heide-Mij. «aat vuilverwerkingsplaats aan Hoosjesweg „doen' STREEKNIEUWS NIEUWSBODE Vrijdag 9 februari 1973 Nr. 21232 Conclusie na restauratie Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland SCHARENDIJKE, 8-2. Donderdagmorgen vergaderde de Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland in het gemeentehuis van Middenschouwen te Scharendijke onder leiding van de voorzitter, burge meester S. Francke. Bij de ingekomen stukken waren onder meer de goedkeuring van de be groting 1973 door het college van Ged. Staten en goedkeuringen van hel zelfde college betreffende 4e en 5e wijziging Begroting 1973, het algemeen kasgeldbesluit en het besluit waarbij het maximumkrediet in rekening cou rant voor 1973 werd vastgesteld. Ook de rekening over 1970 werd goedge keurd. ZIERIKZEE, 8-2. Omstreeks het jaar 1920 schonk mejuffrouw Marie de Man te Middelburg aan archivaris P. D. de Vos ter plaatsing in het gemeen temuseum van Zierikzee een zeer oud met leer overtrokken kistje of koffer tje. Dit zeldzame voorwerp, dat aanvankelijk als vroeg 16de eeuws werd beschouwd, verkeerde enkele jaren geleden in deplorabele toestand. Mede op advies van de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, rijksinspecteur voor roe rende monumenten en prof. dr. A. Klasens, directeur van het rijksmuseum van oudheden te Leiden, is het kistje geruime tijd geleden voor restauratie en onderzoek opgezonden naar het Centraal laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap te Amsterdam. Het keerde vorig jaar in hét museum terug. De heer H. van Soest, leerrestau-j rator aan genoemd laboratorium, voerde met grote zorg en deskundig heid de vereiste herstelwerkzaam heden uit. Nadat een behandeling le gen h-.utworm was uitgevoerd (het leer is over hout heengetrokken), werden allereerst de zwakke plek ken in het hout met lijm verstevigd. De lijm werd met een injectienaald in de houtwormgaatjes gespoten. Om dat de lijm vochtaantrekkend is, werd er een preparaat tegen schim melvorming aan toegevoegd. Het scharniergedeelte van het kistje werd met dun plantaardig gelooid kalfsleer verstevigd. Na schoonge maakt te zijn werd het leer met een speciale emulsie behandeld om het te voeden. Tijdens de laatste fase van de restauratie is het leer bovendien met een leerdressing. behandeld. Met karakteristieke ijzeren beslag met uitgesproken -gotische ornamentiek werd met was ingewreven zonder dat het werd verwijderd. Dit laatste bleek nl. niet mogelijk zonder het te beschadigen. ..Insmeren van het be slag was voldoende, omdat het be langrijkste is dat het ijzer niet in kpntakt staat met het leer", aldus de restaurator van Soest. Kunsthistorisch onderzoek Als stagiaire aan hel Centraal la boratorium heeft mevr. M. G. Abe- ling-Willemse binnen het raam van haar studie kunstgeschiedenis aan de gemeenteuniversiteit te Amster dam een uitgebreid onderzoek in gesteld naar de mogelijke achter gronden van het Zierikzeese kistje (aim. 9.5 x20xl3 cm.), dat tot dusver kunsthistorisch moeilijk te plaat sen" was. Zi.i geeft de volgende be schrijving: ..De leren bekleding is strak om een houten kern getrokken. Tussen deksel en romp is achteraf het leer opengesneden, behalve aan de achterkant, waar het leer als scharnier fungeert. Dekoratie is aan gebracht door middel van leersnede en bestempeling. Op het deksel zijn vier figuren (vogel, zon, blad en tweebenig fabeldier) uitgesneden in ronde medaillons van gevlochten twijgen met bladeren. De 'eersnede. waarbij in elk ge val een groot deel van de dekoratie niet door stempeling tot stand komt. maar ingesneden wordt, is een tech niek. die van de eerste helft van de veertiende tot het einde van de vijf tiende eeuw werd toegepast. Een aantal met leersnede versierde kistjes noemt men zgn. „minnikist- jesTijdens het onderzoek door me vrouw Abeling is door laatstgenoem de ook nog advies ingewonnen bij dr. Günler Gall: directeur van hetDeut- sches Ledermuseum te Ol'fenbach/ Main. Deze kan zich wel verenigen met een datering omstreeks het jaar ZIERIKZEE. Onze stadgenoot de heer A. Duynstee van restaurant „Het Poorthuys" is - op grond van zijn verdiensten voor en kennis van Elzas- wijnen - benoemd tot confrèrevan de „Confrérie St. Etienne". In 11)72 nam de heer Duynstee deel aan een generale wijnproeverij in de Elzas, hetgeen resulteerde in de gemelde onderscheiding. Men ziet hem. hier bij de wijn in eigen huis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 1400, maar gelooft niet dat het een „minnikistje" is. De in het leer aan gebrachte versieringen vertonen vol gens dr. Gall duidelijke overeenkom sten met boekbanden van omstreeks 1400. Over herkomst en betekenis van het gotisch kistje uit Zierikzee zal het laatste woord nog wel niet. zijn gezegd. Er blijven nog vraagtekens staan, maar het is zeker verantwoord om de ouderdom op' circa 1400 te stellen in plaats van omstreeks 1500. zoals vroeger werd aangenomen W. H. Keikes ZIERIKZEE Rektifikatie In de krant van gisteren (donder dag) werd bij vergissing boven de aankondiging van de komende kon- taktdag op 13 februari a.s.» van de Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen'- gezet „kontakt-avond". Dit dient dus te zijn ..Kontakt-dag'. (Zie ook agenda). Jaarvergadering P.v.d.A. Op woensdag 14 februari a.s. wordt in het Huis van Nassau de jaarvergadering gehouden van de afdeling Zierikzee van de Partij van de Arbeid. Aquariumvereniging „Helodea" Hedenavond 9 februari organi seert de aquariumvereniging „Helo dea" in de bovepzaal van cafetaria „Marktzicht" een bijeenkomst voor hen die een aquarium bezitten of daar belangstelling voor koesteren. Deze bijeenkomst zal in het teken staan van ..De natuur uit en thuis", waarover onder meer een serie dia's zal worden vertoond omtrent het le ven van flora en faun.i in een aqua rium. Het bestuur en leden van deze vereniging nodigt een ieder uit, die voor deze hpbby belangstelling heb ben. Ouderavond Chr. Kleuterschool Op donderdag 22 februari wordt de ouderavond gehouden van de Chr. Kleuterschool „Rehoboth' aan de Ba den Powellweg. Een causerie wordt gehouden over: „Het kleuterboek". KERKWERVE Bejaardensociëteiten gezamenlijk bijeen Dinsdagmiddag trad de heer S. Berrevoets uit Goes op voor de be jaardensociëteit van Kerkwerve in het Verenigigsgebouw. Als gasten waren bij deze geslaagde middag aanwezig de bejaarden uit Brou wershaven. Na een woord van welkom door mevr. W. Francke-van Nes en een kopje thee kreeg de heer Berrevoets het woord. Het eerste optreden was eigenwerk, nl. Scheldeherinneringen Dorp.,e, De Zandtaart en Gebakken peren. Na de pauze volgden het ko mische stukje Om de Verkesblaeze van D. A. Poldermans. en weer een eigen werkje: Bustichlje. Een dank baar applaus bewees dat de voor drachten zeer in de smaak waren ge vallen. Nadat koffie was gedronken en stroopwafels en eigen gebakken babbelaars waren gepresenteerd volgde nog een verloting met veel mooie prijzen. Namens de gasten uit Brouwershaven bedankte mevrouw Schouwenaar-Lihdenberg voor de hartelijke ontvangst tc- Kerkwerve. RENESSE Jeugdclub Renesse floreert De jeugdclub- van Renesse die be- g'n januari van start is gegaan, flo reert uitstekend. Het ledenaantal is zo groot geworden (65 kinderen heb ben zich als lid aangemeld) dat de leiding zich verplicht heeft gezien de groep van kinderen van 7 tot 10 jaar te splitsen. Behalve dinsdag en don derdagmiddag is er nu ook 's maan dagsmiddags een groep in het club gebouw ,,'t Kotje". In een schrijven over het nieuwe beplantingsplan berichtte de Ned. Heide Mij dat Staatsbosbeheer met het ingediende plan akkoord gaat al is het wat aangepast en in totaliteit Sinds de oprichting zijn er ook twee leidsters bijgekomen, t.w. de dames Dalebout en Rijstenbil. Ook financieel gaat het de club momenteel redelijk goed. mede dankzij een gift van f 100.- die de leiding onlangs via de gemeente heeft ontvangen. Jeugdwerkgroep organiseert speurtocht Zaterdag 17 februari organiseert de jeugdwerkgroep Renesse een speurtocht voor de jeugd. Er wordt gestart in drie leeftijdsgroepen, 's Morgens cm half tien gaan de kin deren van 5 tot en met 7 jaar van start. Deze kleintjes lopen de' tocht onder leiding. De organisatoren zul len de ouders van hun clubleden .verzoeken zich als leiding beschik baar te stellen, 's Middags om twee uur starten de kinderen van. 8 tot en met tien en van 11 tot en met 15. Dc laatste groep krijgt moeilijker op drachten dan de eerste. Er wordt ge start van af het clubhuis ..'t Kotje", dat achter het dorpshuis ligt. In elke leeftijdsgroep wordt ge start in groepjes van 5 en voor de ploeg die winnend uit de bus komt is er een prijsje beschikbaar. De deelname is voor leden van de jeugdclub gratis en voor niet-leden twee kwartjes. BRUINISSE Burgerlijke stand over januari Geboren: 2. Janita, d.v. Atte Kos- tense en Anthonia Jumelet; 3. Cor nells Adriaan, z.v. Steven de Waal en Gesina Louisa Bout: 18. Yvonne, d.v. Leendert Cornell's Otte en Jan netje Johanna van der Have; 19. Jo hannes, z.v. Leendert de Jonge en Rozalia Mood. Overleden: 1. Jacob Gabriel de Waal, w. y. Wouterina Schikker, 83 jaar: 10. Anthonie Cornells Haeck ongehuwd, 55 j.: 20. Jacoba Pieternella de ,Wit, w.v. Johannis Anthonie Overbeek. 80 j.: 22. Leen- dertje Kleinendorst. w.v. Hendrikus W. Th. Luïjcx. eerder geh. gew. mei Antonie P. J. Halk, 74 j.23. Gerrit Hanzen, w.v. Janna Klazina Plat- schorre. 86 j.; 24. Leendert Marinus van den Bos. echtg. v. Martha Kik. 80 j. Getrouwd: 31. Johnv de Vries, Duiveland. 19 j. met Anna Adriana Scheermeijer. Bruinisse. 20 j. van kosten iets verlaagd. Wel wordt geëist, dat ook aan Hoosjesweg een groenstrook langs de vuilstortplaats moet komen. Het aangepaste plan wordt toegezonden. Op dit plan is. zo wordt door de hoofdingenieur - directeur van het Ministerie van Landbouw en Visserij bericht, een subsidie in de beplan ting verleend van f 8500,- een mede deling waarvan de vergadering' met erkentelijkheid kennis nam. Van de hoofdingenieur-directeur ..Landinrichting' was een schrijven ontvangen van waarbij toestemming wordt verleend ook na ultimo april nog vuil te storten op de belt te Ou- werkerk, voorlopig tot 15 juni. Al- gestorte gedeelten van deze belt moeten bedekt worden met een laag grond Grond daarvoor benodigd kon worden verkregen van de werk zaamheden voor het graven van een jachthaven in Brouwershaven, het besluit van het dagelïjksbestuur om voor f 5.000 grond aan te kopen wordt achteraf door het algemeen bestuur gesanctioneerd, (f 4.50 per m3 zonder B.T.W.) Het pachtcontract met de heer D. van den Hoek over 1972 werd door Ged. Staten goedgekeurd. Met instemming werd kennis ge nomen van het. schrijven van b en w van Zierikzee, waarin gevraagd wordt het overleg te openen om te komen tot één Reinigingsdienst voor geheel Schouwen-Duiveland. Besloten werd een ambtelijke werkgroep samen te stellen met de opdracht een rapport te ontwerpen, waarin de voorwaarden over en weer nader zijn uitgewerkt, een dergelijke werkgroep was er reeds eerder. Van de zijde van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland werden in de ze commissie benoemd de heren Landman (administrateur), van Meerten en Schuilingh. diensthoof den van gemeentewerken Wester- schouwen en Duiveland. Rattenbestrijding Gesproken werd over de rattenbe strijding op de vuilnisbelt te Ou- werkerk. wil men de ratten op een vuilnisbelt, waar voedsel in over vloed te vinden is„ vangen, dan zal men moeten werken met een lok middel dat meer aantrekt, dari de voedselresten op de belt zelf. Een dergelijk lokmiddel zal wor den aangeschaft. In een bijgevoegd schrijven van de leden van de raad van bestuur deelt hel dagelijks bestuur mede. dat aan de voorkeur van enkele leden van het bestuur om de werken van inrichting en aanbrengen van be planting van de vuilnisplaats Hoos jesweg te doen uit voeren door per- NUTSSPAARBANK I tv ideale «rezinshank sivvARBrsjrs in bruikleen NOORD WELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. ticulieren. moeilijk gevolg kan wor den gegeven. Dit stuit op bezwaren bij de Ned. Heide Mij. De nadelen worden in het stuk uiteengezet, terwijl bij uitvoering door da Ned. Heide Mij .waar schijnlijk een aanmerkelijke subsi die worden verkregen! Bij de bespreking van de aanbe steding. aanleg en inrichting vuil- vprwerkingsplaaïs „werd door enke le leden nogmaals een lans gebroken voor partikuliere uitvoering, maar het grootste bezwaar bleek naast de vraag, of op z.g. E-objecten subsidie wordt gegeven, wanneer zij door partikuliere aannemers worden uit gevoerd. de factor „tijd" te zijn. Men wil in elk geval nog dit voorjaar in planten. alleen wanneer met de Ned. Heide Mij wordt gewerkt heeft men kans. dat men niet in tijdnood raakt. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat. met de heer D. van den Hoek. de voormalige eigenaar van de gronden waarop de vuilstort plaats zal komen eenzelfde pacht- kontrakt voor 1973 zou worden op gemaakt als in 1972. Het huidige gedeelte van de schuur dat van Van den Hoek wordt ge bruikt. is groot genoeg voor de thans bij de dienst gebruikte werktuigen. •Afschutting was wel gewenst, ter wijl het vast staat, dal de ruimte die nu gebruikt wordt te klein zal zijin. als er meer werktuigen bij zul len komen. Door de heer Van Meer ten is een tekening gemaakt, om een bepaald deel van de schuur, vol doende voor de dienst in de toe komst af te schutten en in gebruik té nemen. Dc raad van bestuur was in zijn geheel voor de aanvang der vergade ring een kijkje wezen nemen. Men kwam daarbij tot de conclusie, dat het deel door de heer van Meerten bedoeld, in de toekomst te klein zal zijn, zodat de werktuigen en hooi schuur eigenlijk in zijn geheel ten dienste van de dienst zou moeten komen, maar dit zou voor de heer Van den Hoek een onoverkomenlijke zaak zijn. Hij heeft momenteel nog zestig stuks vee en hoewel de stallingen onaangetast blijven moet. toch een bedrijfsruimte over blijven. Burgemeester Everwijn had een alternatief plan waarbij aan Van den Hoek nog een deel van de schuur ter beschikking blijft, terwijl de be drijfsruimten ten goede komen aan de Reinigingsdienst groter is dan in het eerste plan. Besloten werd één en ander met de opzichters van gemeentewerken en met de heer Van den Hoek te be spreken, waarna het nieuwe pacht contract kan worden opgemaakt. Grol' vuil Voor de rondvraag had burge meester Schouwenaar een opmer king over de grof vuil ophaaldienst. Zonder dat hierbij opzet mag ver ondersteld, wordt nog te veel met de grof vuil dienst meegegeven dat voor de gewone dienst bestemd is. Alleen wanneer iets groter is dan 1,50 x 1.50 x 0.60 m moet het met de grof vuil dienst mee. Het andere kan in de gewone dienst worden op genomen. Proef-crèche kerken In het Ned. Herv. Verenigingsge bouw te Bruinisse wordt van zon dag 11 februari 1973 af, bij wijze van proef, een chrèche georganiseerd. Een half uur voor de aanvang van de kerkdiensten kunnen de kinderen \;an 1-6 jaar. daar worden bezorgd en na de kerkdienst weer worden af gehaald. Deze chrèche wordt gehou den samen met de Gereformeerde Kerk. Ned. Hervormde Kerk In de maand januari 1973 werd in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse ge- kollekteerd voor hel orgelfonds f 492,05 voor de wederopbouw f 889,55, voor de diakonie f 560,- en voor de kerkvoogdij f 905.55, Oud-papier-aktie Zaterdag 10 februari wordt te Bruinisse weer oud papier opge haald ten bate van de zending. Kerkelijke benoeming Ds. Th. Rinkema te Middelburg is benoemd als scriba van de Prov. Kerkvergadering van Zeeland der Ned. Herv. Kerk. Hij volgt hierin de vor.g jaar overleden ds. H. G. Bene der op. Scriba van de P.K.V. voor Zeeland is een betaalde funktie. Aardgasaansluitingen Op 1 februari waren in Bruinisse 627 w cningen en gebouwen op het aardgasnel aangesloten. Soldaat ..Tanaka" voor Z.V.U Op zaterdag 17 februari brengt het zuidelijk toneel Globe hel stuk Sol daat Tanaka" van Georg Kaiser in de Concertzaal, onder auspiciën van de Z.V.XJ. „Soldaat Tanaka" wordt geregisseerd door Ton Lutz. Deze parabel van het recht en de rechtvaardigheid, ruim 30t jaar geleden geschreven, heeft aan geldigheid nog niets ingeboet, want ook vandaag zijn uitbuiting, onderdruk king, honger en onrecht nog geen overwonnen zaken. De eenling Tanaka ont dekt zichzelf in een onaanvaardbaar systeem. Het kost hem zijn leven omdat hij ten slotte na lang zwijgen zijn stem verheft. Op dc foto: v.l.n.r.: Eric Schneider, Hans Boswinkel en Ann llasekamp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5