BOR KHAN „Memoires" naar aanleiding van reuze-tentoonstelling 1937 Zaanstdd °P ^omst SKNWK won overtuigend van Skol Boys Uit de rijke historie van „Pomona" TWEEDE KAMER 11 01 DEN HAAG. 8-2. De Tweede Ka- (I) HAAMSTEDE, 8-2. De bekende vereniging „Pomona" heeft een ryke his torie achter de rug. Om daar nog eens iets van vast te leggen, is onze (correspondent te Burgh - zelf jaren in het vak - in die geschiedenis gedoken, met name naar aanleiding van de in 1937 gehouden land- en tuinbouwten toonstelling, in samenwerking tussen „Pomona" en de landbouwvereniging V.Z.O.D. Er bestaat over deze tentoonstelling zelfs een lang rijm. De expo sitie werd gehouden in „Tavenu" en betekende voor die tijd een hele aanpak. Adviseur tot t de tentoonstelling was het toenmalige hoofd van de Tuinbouwschool aan „de" Sluispad (tegenwoordig „home" van de jeugd soos). de heer C. A. Hartog, die tot aan zijn pensioen in het bestuur aV adviserend lid enorm veel vóór de vereniging en voor de tuinbouw in het algemeen heeft gedaan. De juiste betiteling van „Pomona" was bij de oprichting op 27 juni 1935: Vereni ging van Oud-Leerlingen van Tuin bouwscholen en Algemene Tuin- bouwcursussen te Haamstede. Bij de oprichtingsvergadering die plaats had nadat de Tuinbouwschool al en kele jaren had gedraaid en de eerste leerlingen waren afgestudeerd, wa ren aanwezig: C. A. Hartog. H. P. Verton, P. Verton, W. van Sluiis, G. A. van Zuijen, J. M. Beije, W. E. Quaak, W. Capelle. P. Slager en M. C. Geleijnse, terwijl C. v'. d. Klooster zich al als lid had opgegeven. Een bestuur werd gevormd door H. P. Verton, voorzitter, W. E. Quaak, se cretaris, W. Capelle, penningmeester en J. M. Beije en M. C. Geleijnse leden. Op die eerste vergadering deelde de heer Hartog mede-dat op 18 juli een boottocht gemaakt zou worden naar Walcheren die uitging van de Geitenfokvereniging en op 19 juli zou de Bijenvereniging een excursie maken naar Zuid-Beveland. Vanaf die tijd bleef „Pomona" in de belangstelling en nam in het ver enigingsleven van de Westhoek een zeer voorname plaats in, vooral toen steeds meer leerlingen de tuinbouw scholen verlieten en enkele fruit teeltcursussen met goed succes wer den gehouden. De vereniging nam in 1937 het kloeke besluit om een tentoonstelling te organiseren waarbij zij de mede werking kreeg van leerlingen en oud-leerlingen van de landbouwwin- tercursussen die toen ónder leiding stonden van de heer P. v. d. Berge, hoofd der Chr. Nat. School en later van de heer C. de Bruin, hoofd der openbare school. De Middenstandsvereniging en de V.V.V., desgevraagd, deden niet mee. Ongeveer 350 personen bezochten de tentoonstelling. Zwaartepunt op fruitteelt Later nam Pomona nog meer deel aan tentoonstellingen o.a. in Zierik- zee en in Kapelle bij Goes, waarbij het zwaartepunt meer en meer over helde naar de fruitteelt. Mooie prij zen werden behaald en bekers en medailles herinneren daar nog aan. Excursies naar bedrijven der leden werden gemaakt en elk jaar volgde een bezoek aan bedrijven elders in het land, zoals de Betuwe, Noord- Holland. Limburg en af en toe naar het buitenland. De leden zelf hiel den op veel vergaderingen zelf in leidingen over onderwerpen uit hun eigen boomgaaid die meestal op de ziektebestrijding of bemesting be trekking hadden-, Bladluis.schur.fi en "bloedluis waren de meest voorko mende plagen en het areaal bestrij dingsmiddelen was nog maar gering, in tegenstelling met nu als hun aan tal boven de 1000 is gekomen. Vruchtboomcarbolineum, koper, ca- lifornische pap, lood- arsenadt en nicotine waren de meest gebruikte middelen. We lezen in de oude no tulen dat tabak een zeer goede wes penvanger is, naast de taak als on kruidbestrijder. Vergaderingen Veel vergaderingen hield Pomona, Overval op boerenleenbank HAARLEM, 8-2. Donderdagmor gen om kwart over elf is een overval gepleegd op een kantoor van de Boerenleenbank aan de gedempte Oude Gracht in Haarlem. Bij de overval is een bedrag van f 7.500 meegenomen. Een ongeveer twintigjarige jongeman, die een sjaal óver het hoofd had, kwam hel kantoor binnen toen er geen bezoe kers waren. Wel waren er drie leden van hel personeel. De jongeman had een alarmpistool in de hand en vroeg om geld, waarna hem over de balie de f 7.500 werden gegeven. Herenkapsaloiis vliegen dicht DEN HAAG. 8-2. Het aantal he renkapsalons loopt drastisch terug en het ziet er niet naar uit. dat er ontwikkeling, aldus het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in een rapport over hel hcrenkappersbedrijf. Eind 1971 ston den de Nederlandse man 1.291 kap salons minder ter beschikking dan vier jaar tevoren. In dezelfde peï'io- de is het aantal dameskapsalons toe genomen. Er waren wel vele sluitin gen van dameskapsalons, maar hun aantal werd door nieuwe vestigingen overtroffen. Utrechtse wijk kreeg bestuurde centrale UTRECHT, 8-2. Dankzij de ingebruikneming van een nieuwe, door een computer bestuurde telefooncentrale kan de P.T.T. de service aan de telefoonabonnees belangrijk uitbreiden. Zo maakt de nieuwe centrale het in principe mogelijk dat de abonnee veel voorkomende verbindingen kiest door middel van een speciaal ver kort nummer. De telefoon kan worden gebruikt voor een auto matische boodschappendienst en voor „hot line" verbindingen.- waarby men „de andere kant" krijgt zodra men de hoorn van de haak neemt. Voorts biedt de nieuwe centrale de mogelijkheid om druktoetsapparaten in te schakelen, waarmee men door toetsen in te drukken sneller en foutlozer een nummer kan kiezen dan met de huidige kiesschijftclefoon. Ook kan men dankzij de nieuwe centrale in de toekomst ook interlokale verbindingen kwaadwillige oproe pers opsporen. Met de detectieapparatuur van de conventionele centrales lukte dat alleen met lokale gesprekken. Deze perspectieven schetste ir. W. van Eyk, hoofd van de Centrale Afdeling Telefonie van de P.T.T., op een persconferentie in Utrecht, waar donderdag de eerste computer-gestuurde telefooncentrale van Nederland officieel in gebruik werd genomen. De P.T.T. gunde deze primeur aan de Utrechtse nieuwbouwwijk Ovcrvecht. meestal vier of vijf per wintersei zoen en altijd was er ruimschoots stof om te praten en sprekers uit het gehele land hielden inleidingen voor Pomona, dat later zeer nauw ging samenwerken met de N.F.O.-afdc- ling. Pomona was zeer geïnteresseerd in proefvelden en vele proeven wer den opgezet. De vereniging heeft maar twee voorzitters gekend in zijn nu bijna 38 jarig bestaan; de heer H. P. Ver ton stapte in 1953 op en werd opge volgd door de heer J. C. de Feiter die nog steeds de vereniging voorzit. Minister Van Veen in „Interpellatie" HILVERSUM, 8-2. In het NOS-te- le vsiepregramma „Interpellatie" dat zondag 11 februari van 16.25 lot 6.55 uur via Nederland I wordt uit gezonden, zal minister mr. A. C. van Veen van onderwijs en wetenschap pen discussiëx-en met een aantal Ne derlanders. Aan de orde komen onder meer de duizend gulden collegegeld, de ver hoging van de premie ambtenaren- pensioen, de werking van de mam moetwet in de praktijk, het intrek ken van de subs die voor het hoger technisch onderwijs, het recht van onderwijzend personeel om te de monstreren, een brief van de Neder landse vereniging van hartpatiënten over het aantal hartoperaties in academische ziekenhuizen en de in spraak van ouders op het leerplan van het basisonderwijs. DEN HAAG. 8-2. De Tweede Ka mer heeft met grote meerderheid van stemmen het wetsontwerp her indeling Zaanstreek aanvaard met inbegr p van de motie stoffelen. In plaats van de door minister Geerlse- ma voorgestelde acht gemeenten worden er nu zeven in „Zaanstad" verenigd: Krommenie. Assendelft. Koog aan de Zaan, Westzaan. Wcr- mer veer, Zaandam en Zaandijk. Het amendement van het PydA-lid Stoffelen hield in dat Wormer zelf standig blijft. De frakties van Boe renpartij en CPN wensten geacht te worden te hebben tegengestemd, evenals de heer Beuker van de RKNP. Leraar las eigen doodsbericht LEEUWARDEN, 8-2. De heer J. Schaafsma, gemeenteraadslid van Leeuwarden voor de V.V.D. en do cent aan de Rijksscholengemeen schap aldaar, heeft zijn eigen over lijdensbericht kunnen lezen in de Leeuwarder Courant van donderdag. Woensdagavond werd de adverten tieafdeling van deze krant drie over lijdensberichten aangeboden:één ad vertentie die door de scholenge meenschap was opgegeven, één van de familie en één van de buren. Toen donderdagmorgen de eerste* exem plaren voor de editie zuid klaar wa ren kwam dit overlijdensbericht één van de personeelsleden van de druk kerij vreemd voor. Uit een telefoon tje bleek dat de heer Schaafsma nog springlevend is. Onmiddellijk werden de persen stopgezet en de advex'tenties ver wijderd. Schouiven-Duivelandse Sportspiegel In de microkorfbalcompetitic wist All Ready (eerste klas) niet spelend toch leiderspositie te verstevigen In de tweede klas F maken nog vijf teams kans op de kampioenstitel Nek-aan-nek- race in de 3c klas tussen All Ready III en de Good Linjk-reserves In de derde klasse I hebben de NOAD-rcserves nog steeds het heft in handen By de junioren kwam Ventura Sport weer alleen aan de leiding. In de microkorfbalcompclüie van de afdeling Zuid West is in de le klas F de positie van All Ready, hoewel het zelf niet speeldeaan de kop van de ranglijst nog verstevigd. Ventura Sport, dat de grootste concurrent van All Ready was, maakte tiveemaal een misstap. Tegen Delta kwam de club uit Strijen niet verder dan een 3-3 gelijkspel, terwijl van Good Luck zelfs met 5-3 werd verloren. Door deze nederlaag werd Ventura Sport zelfs naar de derde plaats op de ranglijst verwezen. Op zaterdag 17 februari kan in de sporthal „On derdak" de beslissing vallen als All Ready dan de ontmoeting tegen Ven tura Sport in winst weet om te zet ten. All Ready Good Luclc Ventura Sport Delta DBGC ZSC S 7 0 1 71-21 14 S 5 1 2 36-25 11 S 4 2 2 37-34 10 8 14 3 21-30 7 2 14 27-35 5 7 0 0 7 17-62 0 In de 2e klas F zijn er nog maar liefst vijf teams die nog kans ma ken op de kampioenstitel NOAD, met één verliespuntje minder dan All Ready 11 en DFS, heeft nog steeds de beste papieren Het dit sei zoen gepromoveerde Brouwershaven doet het in haar nieuwe omgeving beslist niet onaardig Vorige week werd te Oude Tonge weer met 4-2 van VIOS uit Numansdorp gewon nen. NOAD 7 5 0 2 37-27 10 All Ready II 7 4 1 2 35-32 9 Brouwershaven 8 4 0 4 23-30 S DFS 6 3 1 2 36-26 7 Oranje Zwart 6 2 2 2 30-28 6 VIOS(N) 8 0 2 6 29-47 2 In de 3e klas H is er een nek-aan -nek-race tussen All Ready III en de reserves van Good Luck. All Ready, dat met 5-3 van Delta II wist te win nen, heeft nog steeds één puntje NOAD II DBGC II SKNWK DOSKO Good Luck III Het lokkende zwaard 153. „Ik verwacht dat alles ten snelste ge reed is voor het vertrek. De vervloekte Bor Khan kan wachten!" „Ja zeker,, die ellendige Khan kan wachten, wachten tot het Tsacha de machtige belieft hem aan te vallen, hchehe". krast Alhabar handenwrij vend. Verstoord kijkt Tsacha hem aan en vervolgt dan: „Khandu, gij hebt het bevel over de mannen die ik hier achterlaat om de gevan genen op te wachten. Op de Noox-man en zijn trawanten". Hij grijnst: „Hoe verheug ik mij over het weerzien met mijn goede Kohorr Glimlachend keert Tsacha zich om en zijn ogen zoeken Erwin. „Vervloekt, waar is de hondenzoon". snauwt hij. „Jajaja, waar ver stopt dat welp zich nu?" herhaalt Alhabar kraaiend van genoegen zijn vraag. Het volgende ogenblik schijnt hij te beven onder de ijzeren greep van de nomade. Deze .schudt het bouwvallige lichaam door elkaar. „Zeg mij dwaze vreemdeling.sist Tsacha, „wat beduiden de woorden die gij spreekt? Liet gij de knaap ontsnappen? Zijt gij wel licht een vermomde Noorman? Spreek!" De voerman stoot een hortende lach uit en snakkend naar adem gorgelt hij: „Een Noor man, heer? Ik weet.niet.waarover gij spreekt. Zou ik, die een man des vredès ben, Tsacha de machtige durven weerstaan? Neen immers? Ik bracht slechts uw krijgers, keurig bij u voor de tent, hehehe!" Fronsend tracht Tsacha nog eenmaal hel glibberige gelaat van de voerman te door gronden. Dan stoot hij hem bruusk van zich af. „Khandu! Haal hem terug, de hondenzoon!" Hijgend worstelt Erwin zich een weg door het zwiepende, venijnige struikgewas. Bloed druppelt uit een schram op zijn voox'hoofd. Wanneer hij iets denkt te horen, krimpt hij ineen als een egel die gevaar ducht. Inge spannen tracht hij de geluiden te onderschei den. Het bloed bonst hem in zijn slapen. Zijn speurende ogen boren zich door het bescher mende gebladert, maar zij ontdekken niets. Nauwelijks is hij echter luttele meters ge vorderd of opnieuw duikt hij ineen. Ja, nu hoort hij het heel duidelijk. Paardenhoeven dreunen op de steppengrond. Er klinken ver warde kreten.En terwijl hij zich ademloos tegen de grond drukt, snellen reeds dc eerste achtervolgers i'akelings aan hem voorbij. SVOWK dat de competitie beëindigde met een 3-2 ovencimüng op Velocitas. voorsprong op haar naaste belagers. Good Luck II had nogal wal moeite om tegen Ventura Sport II beide puntje te bemachtigen (5-4). terwijl VIOS uit Willemstad op overtuigen de wijze van Oranje Zwart II wist le winnen (2-9). A.s. zaterdag kan er meer klaarheid in de situatie boven aan de ranglijst komen als All Rea dy III en Good Luck II het tegen el kaar in de sporthal „Onderdak" gaan opnemen. All Ready II 7 6 1 0 29-20 13 Good Luck II 7 6 0 1 41-18 12 VIOS(W) 7 4 0 3 28-19 S Delta II 7 3 1 3 25-29 7 Oranje Zwart II 7 1 0 6 16-36 2 Ventura Sport II 6 0 0 6. 15-31 0 In de 3e klas I hebben de reserves van NOAD nog steeds het heft in handen. SKNWK maakte een goede beurt door in twee wedstrijden drie punten te vergaren. In de sporthal le Zierikzee werd met 3-3 gelijk ge speeld tegen DOSKO, terwijl het te Oude Tonge met 6-1 van Good Luck III wist te winnen. Het team van Renesse II dat een verrassende 3-0 overwinning op VAB be haalde. ZAALVOETBAL 5 5 0 0 22- 9 10 4 3 0 1 13-10 6 6 2 2 2 23-19 6 5 113 1S-21 3 6 0 15 13-30 1 Bij de junioren kwam door de ver rassende S-5 nederlaag van NOAD tegen Delta Ventura Sport weer al leen aan de leiding. Ventura Sport, zelf had niet de minste moeite om met 12-0 van de eigen reserves le winnen. All Ready boekte met een 4-3 overwinnbig op Delta een ver dienstelijke prestatie. Ventura Sport 7 5 1 1 61-23 11 NOAD 7 4 1 2 41-21 9 Good Luclc 7 3 2 2 30-20 8 All Ready 7 3 1 3 39-40 7 Delta 7 3 1 3 28-37 7 Ventura Sport II 7 0 0 7 7-65 0 In de zaalvoetbalcompctitie, in de sporthal „Onderdak", heeft SKNWK kans gezien in de ontmoeting legen Skol Boys voor een daverende ver rassing te zorgen door op overtui gende wyze met 6-2 te winnen. Aan deze ruime overwinning van de Nieuwerkerkers viel niéts af te dingen. SKNWK speelde beter en verdiende de overwinning hierdoor volkomen. In de eerste helft nam SKNWK door Joost Folmer en Jan v. d. Zande een 2-0 voorsprong. Na de rust liep SKNWK zelfs uit tot 6-0. Joost Folmer, Huib de Valk. nog eens Joost Folmer en Piet Stoutjes- dijk waren de makers van de doel punten. Met een kopbal wist Jan van Bemden hierna voor Skol Boys tegen te scoren, waarna Frans de Oude de eindstand op 6-2 wist te bepalen. Stella Boys behaalde verder een VOETBAL Zierikzee I- DIVO I DIVO uit Dinleloord.komt a.s. zon dag naar Ziex-ikzee. Deze wedstrijd zal weer een veldmeerderheid voor de thuisclub meebx-engen. die nu best eens twee punten zou kunnen ople veren. De opstelling is gelijk aan die te gen Kruisland, t.w.: A. Stoutjesdijk d.; C. Lodewijk, C. Slruijk, J. Ge- lenijse, A. Kamp a.: R. Pietei's. A. J. van Tiggelhoven. J. Voets m.; W. de Regt, J. Berrevoets en J. Kripe v. Wisselspelers: A. Koster en C. Stout jesdijk. Vogelwaarde IIZierikzee II L. Jonker d.; C. Wiltenburg, Th. van Aken. J. Schieltekatte, B. Wijs man a.; Chz\ van Sprundel. A. Wil- lemse, A. Winkelman m.; R. Duijm, H. Vermeule. J. Jonker v., én de wis selspelers C. Klink en J. A. Berre voets. gaan de verre reis naar Zéeuwsch-Vlaanderen ondex-nemen. Zierikzee IIIDreischor II Het sterke reserve-elftal van Drei schor ontmoet a.s. zondag te Zierik zee het volgende elftal: M. Kloet d.: L. Nelissen. J. C. van Dienst, H. Pai- roux, J. Schoonen a.; W. Ravia, .1. Struijk m.; M. Bruynes, J. Papeveld. J. Verkaart, L. Stoel v. Reserves: i. J. van Nieuwenhuijzen en A. van Vliet. BADMINTON Senioren: Avanti IVZierikzee I 26 Ook in haar tiende wedstrijd bleef het eerste team van Zierikzee onge slagen cn voert nog steeds de rang lijst aan in haar klasse, met 16 pun- ruime 5-0 overwinning op Toren Boys. SVOWK kwam maar net met. dc hakken over de sloot tegen het zich uitstekend werend Velocitas. Renesse zag zich met 3-0 door ZZ '72 geklopt, terwijl de reserves van Re nesse vooi' een verrassing zorgden door met 3-0 van VAB te winnen. Op de volgende week woensdag nog te spelen wedstrijd na, tussen Renesse I en Renesse II, is de com petitie beëindigd. Skol Boys 18 16 0 2 159-42 32 SKNWK 18 14 1 3 85-42 29 Stella Boys 18 9 3 6 58-59 21 Toren B. 18 9 1 8 60-68 19 VAB 18 7 3 8 50-63 17 SVOWK 18 7 2 9 56-63 16 ZZ '72 18 6 4 8 55-69 16 Renesse 17 4 3 10 45-67 11 Velocitas 18 4 3 11 44-80 11 Renesse II 17 3 0 14 35-80 6 ten uit tien wedstrijden. Avanti IV vormde geen bedreiging voor de ploeg uit Zierikzee en vrij gemakke lijk sloot zij deze match af. Het team bestond ditmaal uit de dames Simmers en Wieringa en 'de heren Lupgens, Den Reijer en Quar- tel. Vrijdagavond ontvangt Zierikzee haar naaste concurrent: Avanti III. We zien de wedstrijd met spanning tegemoet. Junioren: Zierikzee AWings A 35 De jeugd heeft het jl. zaterdag middag niet kunnen bolwerken Le gen Wings uit Koudekerke. Niette min was het een sportieve en gelijk- opgaande wedstrijd, waarin nogal wat driesets-partijen'voorkwamen. De jeugdploeg bestond uit de meis jes Steutel, Nolet en v. d. Westen en de jo/igens Boogerd en Boer. Voor deze week staan de volgende wedstrijden op het programma: Senioren: Zierikzee IAvanti lil. Wings IV- Zierikzee II. -Jeugd: Zierikzee A—Terneuzen A. SCHEEPVAART Abida, 15-2 Pan. kan. verwacht. Acïla, 7-2 te Hamburg. Aemaea. 9-2 Shellhaven naar Copen hagen. Area, 28-2 te Whangarei verwacht. Camitia, 19-2 te Curacao, verwacht. Diloma, 7-2 té Bukom. Dione, $4-2 M. al Ahmadi verwacht. Laarderkerk, 7-2 pass. Kaapstad. Krebsia, 14-2 in Pan. verwacht. Straat Fremantle, 7-2 12500 m. ZZO Colombo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3