BRANDWEERCOMMANDANTC. BERREVOETS EREBURGER jgTamson. iJelUalv AGENDA Langdurige receptie in trouwzaal Hét „self-made" zijspan-véhikel, gemaakt en aangeboden door het korps. In de kabine de echtgenote van de jubilerende commandant. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 8-2. Een lange „bloed"worst van spre kers, maar rijk voorzien van humoristische spekjes", donderdagavond in de trouwzaal van hel stadhuis, bij gelegenheid van hel 40-jarig jubileum van de com- mandanl van het Vrijwillig Brandweerkorps, de heer C. Berrevoets. Drie uren lang is de jubilaris lol' toegezwaaid en kreeg hij een gevarieerd sortiment geschenken aangeboden. In waarde hoog daarboven uit evenwel het erelmrger- schap van Zierikzee, de bijbehorende versierselen, waarvan de jubilaris werden opgespeld door burge meester Th. H. de Meester, die - teruggrijpend in de historie - sprak van „generale brandmeester". Een tweede onderscheiding - de medaille voor „veertig jaar trouwe dienst" - ontving de jubilaris namens de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten, even eens uit handen van Zierikzees' eerste burger. De burgemeester voegde voor deze bijzondere avond - na zijn welkomst woord, waarin hij in het bijzonder de verschillende brandweerautoriteïten noemde - de jubilaris toe: „Erger u niet, verwonder u slechts", een bruik baar motto voor een „heerlijk avondje" in brandweerstijl, een mixture van toch wat licht nostalgische herinnering, „bon mots", serieuze historie en aktuele grappenmakerij. In die historie ging de heer De Meester voor, her innerend aan de vroegere commandante (wijlen) J. Panny en de heer P. Verbeek, onder wiens leiding het met commandant Berrevoets destijds alle maal begon. aanpak van grote (lastige) branden, waartoe men districtsgewijs gaat samenwerken. De inspekleur betrok ook mevrouw Berx-evoets in zijn dank. De voorzitter van de afdeling Zeeland van de Ned. Ver. v. Brand weercommandanten de heer H. den Hartog, dacht met betrekking tot het Zierikzeese korps, altijd aan de Rotterdamse spreuk: „Voor iets gceds, naar Berrevoets". Hij vond het een goede zaak dat de jubilaris toestemming kreeg het dienstver band te prolongeren tot zijn 65 ste Voor Sekouweii- Duiveland Woordvoerder van de Vereniging van Bevelvoerenden op Schouwen- Duiveland was de heer C. Deurloo, commandant van het korps Bruinisse Hij prees de jubilaris voor het vele dat hij heelt gedaan voor geheel Schouwen-Duiveland. Ook persoon lijk had hij altijd alle steun onder vonden. Hij bood een zilveren tafel aansteker aan. Berichten uit de „oude draridoos" bracht cud-commandant P. Verbeek, die de brandweer cude stijl schetste en de toenmalige contacten met de politie. Eens zat een man cellulair te knie zen in de cel. Toch wel erg zei op- perbrandweermeester Verbeek. „Ach gaat wel", zei de adjudant, „de man leest een boek". Dat boek bleek de Koran te zijn, in Nederlandse verta ling uiteraard. Buurtvereniging Groeten en felicitaties van de buurtvereniging „De Hoofdpoort werden aangeboden door de heer C. Hagesteyn. Als presentje werd een zilv.eren lucifersdooshouder aange boden. Burgemeester De Meester: „het is al een oud mopje, maar t,en diepste blijkt in elke brandweerman een pyromaan te steken". De com mandant Vlissingen de heer C. Jan sen kwam met een zeer origineel ge schenk: een Zierikeese brandslang uit 193.3. De slang# is altijd te Vlis singen gebruikt, maar nog goed. Samenwerking Heel hartelijk sprak de heer C. van 't Veer oud-brandweermeester en ereburger van Zierikzee. Hij herin nerde aan de eerste en de latere con tacten en aan de (gehouden) belofte drie - twintig jaar geleden goed sa men te werken. De heer van 't Veer zei nimmer spijt van dit besluit te hebben gehad. Namens het petekind René Timmerman te Oostkapelle werd een megafoon aangeboden, vergezeld van een toepasselijk ge dicht. Pikant historisch dokument bleek het „Reglement op den Brandweer der Stad Zierikzee" uit 1828, dat o.m. 70 leren brandemmers noemt bij de uitrusting en vergeleken daarmee was in 1933 de zaak dus al duidelijk modern. Het ontslag op 60-jarige leeftijd was toen ook al een punt. maar - aldus het reglement - „het college moet handelen naar bevind van omstandigheden". In dit opzicht is er dus niets veranderd. Een arti kel uit het geciteerde historische jaar spreekt wel van het ..brand weerwezen dat zo schromelijk ver waarloosd wordt" en dat kan men nu niet meer zeggen, aldus de burge meester, die de jubilerende comman dant nog altijd „speels" vond, maar dan op een heel bijzondere manier, met ingebouwd de mogelijkheid de juiste toon te vinden. Vele herinneringen zijn er: reizen naar Rotterdam, Amsterdam en niet typische brandweerzaken, die toch gedaan werden als: het schoonma ken van de ijsbaan, het voederen van vogels, het schoonspuiten van straten. Weerkerende klacht gold in de jaar verslagen van de commandant, de behuizing, die als een „onmogelijk geval'" werd getypeerd. De burgemeester vond hel een verheugende coïncidentie dat juist in dit jubileumjaar de brandweer de beschikking krijgt over een moderne garage. Tot slot typeerde hij de ju bilaris als „cynisch met een milde ondertoon" en het zal daarom wel zijn „dat zijn mannen voor hem door het vuur gaan". L: till! verhaal Een lang verhaal (maar hel was ook zeven maal herschreven) leverde brandmeester le klas J. Quant, die drie' en twintig jaar met de comman dant optrok. „U heeft „iets", dat in druk achterlaat. U bent humoris tisch, goedlachs en een prima leider met inzicht", zó wist de heer Quant, dieook wel wat „slechte" eigen schappen wist op te noemen, maar ze niet accentueerde. Hij prees de goede samenwerking met kader en personeel. Niet altijd was het korps gelukkig bij wedstrijden: „wij eidigden zowel op de eerste als op de 13e plaats". Maar de brandweer bleef altijd zich zelf". „U zult altijd op ons kunnen reke nen". zo voegde de brandmeester er aan toe, zijn chef een klapsigaar presenterend, die fechter niet voor een hilariteitsknalletje zorgde, tot spijt van de „insiders". Wél op de lachspieren werkte een door de leden van het korps ver vaardigd vehikel: een olievrije, reukloze door handkracht aangedre ven pseudo - zjjspancombinatie, met „alles d'r op en d'r an". Tot de ac cessoires bleken te behoren: schaven en beitels, een flesje met een drank je en een glaasje, tabak en een nachtspiegel plus een kist sigaren. V er trou w ensm au Na dit jolig symbool van brand weerbroederschap. kwam weer de ernst. In verband met het erebur gerschap van de stad motiveerde de burgemeester nog gedetailleerder de ze onderscheiding, verwijzend naar de vertrouwenspositie, die de heer Berrevoets inneemt onder de burge rij en zijn aktiviteitcn voor het pas toriefonds „Klein Maja „Gns Huis" en de buurtvereniging „De Hoofd poort"! Woorden van de Inspectie Namens distTiclsinspekteur Cortes, sprak de adjunct-inspekteur Pieterse te Breda woorden van waardering aan bet adres van de jubilerende commandant. Overschakelend naar het brandweerwezen in het alge meen. wees hij op plannen die be slaan int organiek- gecoördineerde Geschenk Als serieus geschenk van het korps bood brandmeester J. Quant een fraaie nieuwe fiets aan. Een zinvol geschenk, want de oude fiets was „verwerkt" in het spookvehikel; olie- vrij, reukloos, ....enz. De burgemeester bood de gebrui kelijke enveloppe met inhoud aan, waarna de jubilaris zelf langdurig het woord verkreeg, zijn betoog door spekkend met traditionele en orgi- nele specima van humor, herinne rend aan samen met de korpsleden gemaakte reisjes en zeer onofficiële contacten met autoriteiten. Aan dit alles vooraf gingen dank woorden aan de burgemeester en het gemeentebestuur voor de ontvangen onderscheiding. De heer Berrevoets pleitte voor wat meer vriendelijkheid en licht voetigheid in de intermenselijke con tacten en voor meer gevoel voor de grap en de vrolijkheid, die toch ook zo duidelijk bij het leven behoren. Een onvergetelijke avond vond hiermede zijn besluit. Tussentijds werden enkele malen kelkjes gehe ven op de Zierikzeese brandweer in het algemeen en de jubilerende com mandant in het bijzonder. SCHIPHOL. De Poolse tweeling Jan nette en Sibelïna Stopka, die eind november in het VU-ziekenhuis werd geboren, vloog naar de ouders in New York. De twee meisjes wer den begeleid door K.L.M.-stewardess Jannette Sibelina v. d. Bosch - naar wie de tweeling werd genoemd - die zich over het Poolse emigrantengezin ontfermde, toen tijdens de reis van Polen naar Amerika, de tweeling zich onderweg - in Amsterdam - veel te vroeg aankondigde. Gewapende overval in Amsterdam AMSTERDAM. S-2, Drie gewa pende mannen hebben donderdag middag omstreeks kwart over vijf een rcofc verval gepleegd bij de groothandel Vroegcp op het terrein van Centrale Ma; kthallen in Am sterdam. Volgens de politie werd de over val gepleegd door twee onbekend gebleven mannen op vier leden van het Vroegop-personeel. De overval lers verdwenen met een bedrag van f 35.000.- dat door het personeel in drie speciale nachtkluiscassettes over het Grote Marktplein te voet naai de Middenstandsbank werd gebracht Ze waren de bank tot op ongeveer 50 meter genaderd, tóen ze plotse ling in de lopen van twee pistolen keken. De overvallers gristen de cassettes van de grond die de to taal verbouwereerde personeelsle den op de grond hadden laten vallen De onbekenden maakten zich daar na lopend uit de voeten. Veilig Verkeer wil grote reflectoren op alle fietsen EMMELOCRD, 8-2. I-Iet verbond voor veilig verkeer Nederland zou willen, dat alle fietsen in ons land zouden worden voorzien van een ro de reflector (21 bij 4 cm) aan de ba gagedrager. Dit zou een wettelijk verplichten moeten zijn, meenthet verbond. Als proef zijn 800 van ,deze reflec toren gemonteerd op de fietsen van scholieren in de Noordoostpolder. Molenaars willen overleg „zonder pistool op de borst" UTRECHT, 8-2. De Nederlandse industriële molenaarsorganisatie NIMO, waarvan 450 kleine en mid delgrote partikuliere mengvoederfa brikanten lid zijn, wil met de leve ranciers van mengvoedergrondstof fen gaan praten over de leverings voorwaarden. Zij wil eohter niet praten met „een pistool op de borst" en wil daarom het gesprek pas ope nen als de toeleveringsbedrijven de jongste wijziging in hun leverings voorwaarden: betalen voordat er ge leverd wordt, hebben teruggedraaid. In een telegram heeft de NIMO dit laten weten aan een drietal organi saties van grondstoffenleveranciers: het comité van graanhandelaren, de Vereniging van meelfabriekanten, de Vereniging van oliefabrikanten. De NIMO doet in het telegram een dringend beroep op alle -grondstof fenleveranciers die nu vooruit be taling of zekerheidsstelling van al hun afnemers eisen, deze maatregel in te trekken en in plaats daarvan selectief te werk te gaan bij hun kredietbewaking. Verkoop koelliuisboter oorzaak verlaging van de „boterberg"? RIJSWIJK, 7-2. De afzet van verse boter heeft naar alle waarschijnlijk heid minder onder de verkoop van koelhuisboter geleden dan velen hebben gevreesd. Dat zou betekenen dat de beschikbaarstelling van koel huisboter in de E.E.G. eCn extra- boterafzet heeft bewerkstelligd. Exacte gegevens zijn echter nog niet bekend. De secretaris van het Produkt- schap voor zuivel de heer M. J. Maas heeft dit in de woensdag gehouden bestuursvergadering meegedeeld. De botervoorraden in de negen E.E.G.-landen bedroegen op 20 ja nuari in totaal rond 400.000 ton, niet onbelangrijk meer dan vorig jaar. Er mag nu in augustus vorig jaar opgeslagen boter als koelhuisboter verkocht worden. Doden bij gevechten met guerrillastrijders SANTO DOMINGO. 9-2. Tijdens gevechten met guerrillastrijders in het bergachtige zuidelijk deel van de Dominicaanse republiek zijn drie militairen van de regeringstroepen gedood en drie gewond. Dit is don derdag bekendgemaakt door een le- gerwoordvoerder in Santo Domingo. De gevechten hadden zich maandag afgespeeld. DE BIOSCOOP CONCERTZAAL ZIERIKZEE Telefoon 01110-2770 brengt U a.s. zaterdagavond 10 februari: ÖAAROP QR66P SMTtSQD Öe 136106 miöbeBre zuilen \v5l\rop lier Q6B0UW Rustte en sAii^on. zeiöe-. öAt ik met öe filistijnen steRve. CECIL B. DEMILLES meesterwerk l^i Technicolor Een Paramount re-release uitgebracht door Cinema International Corporalion Aanvang der voorstelling 20.00 u. Voorverkoop: 's morgens van 11.00—12.00 uur. Toegang 14 jaar. Inval politie in speelgelegeiiheid EINDHOVEN, 9-2. Rijkspolitie en districtsrecherche uit Eindhoven hebben met tien man donderdag avond een inval gedaan in een speelgoedgelegenheid achter de Tif- fanie-bar te Aalst (gem. Waalre). In de zaal werden tien personen aangetroffen. Tegen de exploitant van V. werd proces-verbaal opge maakt. De speelapparatuur, fiches en geld werden in beslag genomen. Na verhoor werden de spelers op vrije voeten gesteld. WEEKEEVDE- ARTSENDIENST Zaterdag 10 en zondag 11 februari Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Geer. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. t01115)-1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. De weekeinddienst gaat in: zaterdag morgen, de weekeinddienst eindigt: maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-1280r neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-1388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter Visser. Zuster A. K. Werkman, Kerkwerve, tel. (01110)-2309, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180, heeft dienst DEN BOSCH. De 52-jarige F. W. M. Backman uit Den Bosch is in een ziekenhuis in zijn woonplaats over-i leden. Hij was 's ochtends vroeg op de Vughterweg aangereden door een bestelauto. Vrijdag 9 februari Zierikzee Aula Prof. Zeemanlyceum, 19.00 uur, lezing met discussie door de heer J. Bernlef, (Z.V.U.). 21.00 uur film avond „Ziejookr. Hotel „Concordia", 20.00 uur algem. ledenvergadering V.V.V. Openbare basisschool „rt Kofschip", Scheldestraat, 19.30-22.00 uur, ten toonstelling leermiddelen sexuele opvoeding. Chr. Geref. kerk, 19.30 uur, af scheidsconcert J. M. Luijkenaar. „Mondragon", 20.00 uur, vergadering Delta-Foto. Cafétaria Marktzichl (bovenzaal), 20.00 uur. propagandaavond Aquari umvereniging. Oosterland Chr. basisschool, 19.30 uur, ouder avond Chr. Schoolvereniging. Zaterdag 10 februari Zierikzee Openbare basisschool ,,'t Kofschip", Scheldestx-aat, 14.00 uur-17.00 uur, tentoonstelling leermiddelen sexuele opvoeding. Renesse Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering „Luctor et Emergo". Zondag 11 februari Dreischor „De Drie Schorren", 14.00 uur, start gezelligheidsrit m.a.c. Sparta. Dinsdag 13 februari Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, Ver. voor Bedr. Voorl.Schouwen-Duive land. Herv. Verenigingsgebouw, 09.45 uur, kontaktdag Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". „Mondragon", 14.15 uur, afdeling Schouwen Plattelandsvrouwen Bond. Haamstede Hotel Bom (Tavenu), 14.30 uur, jaar vergadering Ned. Ver. van Huisvrou wen. Oosterland „Even Buiten", 19.30 uur, vergade ring Coöp. Landbouwvereniging. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, voor lichtingsavond van de Ned. Hart stichting. Woensdag 14 februari Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, afdeling P.v.d.A. Kerkwerve 19.30 uur, afdeling N.C.V.B. Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Westerschouwen. FIETSEN Nu rvas het vroeger natuurlijk al tijd fietsen geblazen. Daarom had den jongens nog kuiten want ze trapten zich het rambam naar school en als het vakantie werd, stond de velocipede, ook al weer (gepakt en gezakt) gereed, want een vakantie (wel ja, laten we het eens over de vakantie hebben) was (bijna) altijd fietsvakantie. Van Zierikzee uit of van het Dui- velandse eerst naar Zijpe. Wie pien ter was en wat meer centjes op zak, koos „De Lely", want dan zat men vlugger „in Holland". Meestal echter werd het de „veerboot met zijlading'' en daar reden we dan op. Onverge telijk blijft de geur van stoom en olie, die uit de machinekamer dren telde en met diep ontzag keek je om laag naar de stookplaat, waar de al- tijd-zwarte-pieten-slokers met een grote schop het vuur stonden le voe den. In het Brabantse begon de einde loze tocht. Toch waren er al heel ivat flitsende auto's op de rijweg, 's Avonds was je daar mooi dol van, maar het zal ivel in geen verhou ding hebben gestaan met de tegen woordige drukte. In Breda was er altijd het Mast bos als aanzet naar de natuur-ver- rukkingen, die we zouden ondergaan en in Oudenbosch de kathedraal, met hel net-echt-St Pieterse mar mer en de koepel. We waren ontzet- teiid protestant en het interieur van die kerk was zo devoot, zo verstild. Oecumene bestond nog niet. Ouden bosch was een andere wereld, met wierook en carnaval als het zover ■•as en ik kwam altijd geestelijk he lemaal onthand uit die kerk, want daar waren geheimen die ik niet kende en op de harde grond van Duiveland nooit geworteld hadden. Hoe warm het was en hoe ver. Gek, hel rvas -maar dal zal wel her innering zijn - altijd warm en eer je in Tilburg iuas, maar toe fietsten wel mooi verder, naar Den Bosch en eens zelfs over de bruggen van Nijmegen, en Arnhem, langs Olst en Wye naar Zwolle, allemaal op één dag. Maar toen waren we wel bijna een beetje ontredderd. De kreet bestond toen nog niet, maar „we zagen het niet meer zitten". Kon ook niet. want je was dan wel opgezadeld met een fraai soort zadelpijn. Maar na vier uur slaap, reden we door naar As sen, want de T.T. moest je gezien hebben". Daar reed de Duitser Meier 13S km per uur en iedereen keek de oogjes uit en stopte de oortjes dicht. Asser rellen uiaren er nog niet en na afloop was er het breed uitwaaieren in het paradijselijke landschap (toen helemaal) van Drenthe. Arm nog wel. maar erg mooi. Wie „Barlje" bekijkt voelt het allemaal weer te rug komen. Net echt! SCHIERE1L ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2