lib Nummers AUSTIN MORRIS WEINIG VERANDERING IN SPANNING TE PARAMARIBO BRANDEND VLIEGTUIG STORTTE OP FLATGEBOUW De hongersnoot! India m K.V.P., A.R.P. EN C.H.U. VRAGEN OM OPHELDERING Bloedsporen in liet Amsterdamse Bos 5 PARAMARIBO, 8-2. In <le gespannen toestand in Pa ramaribo is donderdagmiddag weinig verandering ge komen. Het bleef rumoerig, maar schermutselingen van enige omvang hebben zicli niet voorgedaan. Officieël kon niet worden beves tigd of er bij dit treffen ook een do de is gevallen. Bij schermutselingen elders in de stad maakte de politie enkele malen van traangas gebruik. Door de onoverzichtelijke situatie en de slechte verbindingen in de stad is nog niet te zeggen in hoever re het parool voor een algemene sta king, die in de nacht van donderdag op vrijdag moest beginnen, zal wor den ppgevolgd. Overleg UTRECHT, 8-2. Het overlegor- Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 gaan van de drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) wil op korte termijn de situatie in Sui'iname bespreken met minister Geertsema, die voor lopig is belast met Surinaamse en Antilliaanse zaken. De vakcentrales zijn zeer ernstig ongerust over de recente ontwikkelingen in Suriname Telefoongesprekken in Italië afgeluisterd ROME. 8-2. In Italië is een belang rijke zaak aan het licht gekomen van gevallen van afluisteren van te lefoongesprekken. Volgens gegevens die zijn uitgelekt van het resultaat van een langdurig onderzoek door een Romeinse rechter van instructie, zijn o.a. de telefoons van banken, enige dagbladen, politici en ménsen uit de toneel- en filmwereld afge tapt. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 7677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) J 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie) 4 'Vu B.T.W. Heel zeldzaam kistje ia Gemeentemuseum Nederlandse vakcentrales willen overleg met regering ZIERIKZEESCHE rijdag 9 februari 1973 129ste jaargang Nr. 21232 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797- 1889 AMSTERDAM. Het uitdelen van pamfletten in de hal van het hoofd gebouw van de Vrije Universiteit in Amsterdam, dat door studenten is bezet. De protestaktie is gericht te gen de registratie van studenten, die de 1000 gulden collegegeld niet be talen. en hebben zich daarover in de woens dag in Utrecht gehouden vergadering van het overlegorgaan beraden. Het vex'zoék om een onderhoud met mini ster Geertsema is donderdag gedaan. De woox-dvoerder van het oveiTeg- ox-gaan. verklaarde desgevraagd, dat de vakcenti-ales de minister onder meer ten sterkste willen ontraden een artikel uit het koninkrijkssta tuut inzake militaii-e bijstand te han- teren in de huidige gespannen situ atie. Het overlegoi'gaan van de drie vakcentrales meent dat eventuele inschakeling van Nedei'landse mili tairen alleen maar olië op de golven zou kunnen gooien. Het overlegorgaan is voorts van mening, dat de huidige Surinaamse regering het functioneren van de vakbeweging onmogelijk dreigt te maken _gn dat voor een gezonde op bouw van Suriname een ombelem- merd functioneren van de vakbe weging een absolute voorwaarde is. Veertig mensen omgekomen ALAMEDA, 8-2. Circa veertig mensen zouden om het leven zijn gekomen toen een brandende straaljager van de Amerikaanse marine woensdagavond, bij een mislukte poging tot landen, terecht kwam op een flat gebouw in Alameda, een woonwijk van San Francisco. Na een explosie ontstond een felle brand. De vlammen sloegen over naar de huizen naast het flatgebouw en in een kox-te spailne tijds stond de Pastoor „als kapitein" SARAGOSSA, 8-2. Oxider leiding van pastoor Eduardo Poyo weigeren 35 gezinnen het Spaanse bergdorp Mequinenza te'veiTaten dat al onder water achter een nieuw gebouwde dam had moeten zijn verdwenen. Pastoor Royo heeft gezegd liever te verdrinken dan zijn pastorie prijs te geven aan het water. „Ik ben als de kapitein van een schip. Ik zal de laatste zijn die vertrekt. Zolang ei- mensen in Mequinenza blijven, blijf ik bij hen. zelfs als het wataer mij overspoelt", aldus Royo. UTRECHT, '8-2. De commissie voor interkerkelijke hulp van de Wex-eldraad van Kerken heeft een beroep gedaan op de leden-kerken en de aangesloten organisaties 400.000 dollar bijeen te brengen voor hulp aan de miljoenen Indiërs die zijn getroffen door de extreme di-oogte- in hun land. Om ook vanuit Nedei-land hulp te kunnen verlenen is het gironummer van de Stichting Oecumenische Hulp in Utrecht open gesteld. in allerijl te hulp gesnelde brand weer voor een ware hel van vuur. Door de huizenhoge vlammen kon den de bi-andweerlieden het gebouw pas na uren binnengaan. Zij vonden toen drie lijken, maar konden de smeulende resten niet grondig doorzoeken vanwege de enorme hitte. Oef en vlucht Volgens de politie wax-en er in het flatgebouw tussen de 60 en 100 men sen, voor het gx-ootsle deel marine personeel plus familieleden toen de bx-andende sti'aaljager zich in het dak boox-de. 27 gewonde bewoners zijn in het ziekenhuis opgenomen. Rijstplanter maakte amok KOEALA LOEMPOER, 8-2. Een amok makende rijstplanter in Ma leisië heeft donderdag op een plan tage bij Seremban, 80 kilometer van Koeala Loempoer, acht mensen doodgeschoten en vier gewond alvo rens hij zelf werd doodgeschoten door de politie. Tot de doden bchox-en twee politie mannen. Rivier de Arno ook al vies PISA, 8-2. De Italiaanse rivier de Arno is aan de monding zo vexwuild dat er geen enkele vorm van leven in bestaat, zo heelt een rechter in Pisa donderdag gezegd- Het zou juist zijn de x-ivier „bac teriologisch zuiver' te verklaren daar er zelfs geen bacteriën in kun nen leven, aldus rechter Josto Ladu. De kabinetsformatie DEN HAAG, 9-2. - De drie christen-democratische fracties (K.V.P., A.R.P. en C.H.U.) in de Tweede Ka mer, willen nog vóór het weekeinde opheldering van kabinetsformateur inr. Burger, over hel verschil in benadering in deze fase van de formatie, van enerzijds de progressieve fracties en van anderzijds de confes sionele fracties. Dinsdag vroeg de formateur de confessionele drie hem vrijdagmid dag dan wel zaterdagmorgen hun wensen voor een regeringsprogram ma in hoofdzaken toe te zenden. Woensdag kregen de progressieve di'ie het verzoek de formateur na dere informatie te verschaffen over enkele aspecten van de uitvoering van hun voorgenomen program, neergelegd in „Keerpunt '72". Deze verschillende wijze van benadering heeft bij de confessionele fracties Van de zijde van de Amex-ikaanse Marine is meegedeeld dat het toestel dat op een oef en vlucht was, mogelijk tijdens de vlucht in bi-and is gei-aakt. De straaljager stortte neer toen de piloot een noodlanding wilde maken. Molière-herdenking op 17 februari PARIJS, 8-2. De dag dat het 300 jaar geleden is dat Molière stierf - 17 februari 1673 - zal niet alleen in Fi-ankrijk maar in de hele wex-eld hei-dacht worden. Op alle lycea in het gebied van Pai'ijs zullen compositie- en toneel- wedstx-ijden worden gehouden. Er zal een postzegel met de beeltenis van Molière worden uitgegeven en de comedie Francaise zal het gehele toneelseizoen aan werken van Moliè re wijden. Geen slachtoffers hij tweede Franse schoolhrand VALENCIENNES, 8-2. Nog geen twee dagen na de bx-and in een Pa- rijse school waax-bij tenminste 21 slachtoffers vielen is dondei-dag in de Noordfranse plaats Saint Saulve bij Valenciennes weer een school door brand getroffen. Dankzij een snel gegeven alarin konden allein- tex-ne en uitwonende leex-lingen - in totaal 700 - bijtijds het gebouw ver laten. Het vuur dat ontstond in een slaapzaal, had rampzalige gevolgen kunnen hebben doox-dat er aanvan kelijk te weinig idi-uk op het water stond waardoor de brandweer het vuur onvoldoende kon bestrijden. Al spoedig stortte het dak in. Ondanks de hulp van de brafidweer van na burige plaatsen duurde het nog ruim vier uur vooxdat de laatste brandhaarden konden worden ge blust. vei-wondering gewekt. Donderdag avond laat, nadat de drie confessio nele fx-acties afzondex-lijk in verga dering bijeen waren geweest, werd bekend dat de drie fx-actievoorzitters Andriessen, Biesheuvel en Tilanus vrijdagmoigen de standpunten van hun fracties zullen parallelliseren. In het beraad van de fracties is opnieuw tot uiting gekomen dat de drie confessionele fracties vasthou den aan de eis van gelijkwaardig heid bij een eventuële deelname aan een kabinet-Den Uyl. De drie fractievoorzitters zouden heden (vrijdag)moi-gen nagaan of zij schx-iftelijk dan wel mondeling con tact hebben met mr. Burger over diens verschil in benadex-ing. AMSTERDAM, 8-2. Heeft zich aan de zuidelijke rand van het Amster damse Bos een misdrijf afgespeeld? Dit vraagt de rijkspolitie in Aalsmeer zich af sinds maandag een inwoon ster van Uithoorn, die met haar hond op een parallel aan de bosrand weg lopend pad wandelde, bloedsporen en een anderhalve kilometer lang sleepspoor ontdekte. Ook vond zij een paar handschoe nen en zag zij vei-der op het pad een bovengebit liggen. De handschoenen die zij had opgeraapt, gooide zij later weer weg. Op aandringen van haar man lichtte de vrouw nadei-hand de po litie in, die een kijkje op de aange geven plaats ging nemen. De spoi-en waren nog duidelijk zichtbaar, maai de handschoenen en het kunstgebit wei-den niet teruggevonden. Een ver der ondei-zoek bood geen aankno pingspunten die tot oplossing van het raadsel zou kunnen leiden. Duistere zaak Het bleef een volslagen duistere zaak, tot donderdagochtend een man uit Amstelveen de politie belde met de mededeling dat hij maandagoch tend omstreeks kwart over acht, op weg naar zijn wex-k op Schiphol, bij de bosrandweg drie jongemannen met een vierde persoon hadden zien slepen. Omdat hij dacht dat het om een „geflipte" druggebruiker ging, had hij er verder geen aandacht aan geschonken. Toen hij echter in een krant het bericht over het vermiste HeeiTense meisje las, bracht hij het voorval hiermede in verband en be sloot alsnog de politie in te lichten. Naar aanleiding van zijn verhaal kamden donderdagmiddag vijftig rijkspolitiemannen en bosarbeiders een groot deel van het Amsterdamse Bos uit, maar zonder resultaat. Dit nummer bestaat i f Wie in sijn lanl geen kooren f zaeyt. 't Is zeker, dat hy dis- j reis maeyt. i t Jac. Cats i Verwachting tot zaterdagavond: -Kouder Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, hier en daar met hagel ol' natte sneeuw; matige, aan zee af en toe krachtige wind tussen west en noordwest; minimumtemperaturen van 3 graden vlak aan zee tot 0 gra den in het binnenland. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen; 1 tot 6 graden boven noj-maal. Max.-temperaturen0 tot 4 graden boven - normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel di-oog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 febr. Zon op 8.05, onder 17.44. Maan op 10.19, onder 1.54. 11 febr. Zon op 8.03, onder 17.46. Maan op 10.58, onder 3.15. 12 febr. Zon op 8.01, onder 17.48. Maan op 11.51, onder 4.28. Eerste kwartier: 10 febr. (15.05). HOOG- EN EAACWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 10 febr 7.27 19.59 0.50 13.21 11 febr. 8.18 20.56 1.55 14.26 12 febr. 9.29 22.24 3.08 15.42 Doodtij: 13 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitgebreid i-egengebied trok donderdag en in de nacht van donderdag op vrijdag over ons land. In het noorden van het land viel de meeste regen. Op het vliegveld Eelde werd in de nacht 11 milimeter regen opgevangen. Daarentegen werd op het vliegveld Beek in dezelfde perio de minder dan een tiende milimeter regen gei-egistreerd. Het regongebied hing samen met een fi-ont dat de scheiding vormde tussen zachte lucht die met een zuidwestelijke sti'oming naar ons land werd ge voerd en koudere polaire lucht die zich boven de Nooi-dzee bevond. Vi-ijdagmorgen was het x-egengebied het westen en nooi-dwesten van het land gepasseerd, Verwacht wordt dat zaterdag de koude polaii-e lucht over ons hele land zal uitvloeien. Daar de aangevoerde lucht onstabiel is zullen zich enkele buien voi-men. De tempex-atui-en zullen hierbij lager zijn dan de voorafgaande dagen. ZIERIKZEE. Tijdens een donderdagavond in de trouwzaal van hel stadhuis gehouden langdurige receptie, werd de jubilerende commandant van het Zie- rikzeese Brandweerkorps, de heer C. Berrevoets, benoemd lot ere-burger van de stad. Burgemeester Th. H. de Meester spelde hem de medaille op het uniform. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1