^renóboerin Ir. G. D. Kloosterboer gaf inzicht in de zuiveringstaken De regelingslonen TELEURGESTELD... RUIL ZE IN (WAFF) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 februari 1973 Nr. 21230 Distrikten 7 en 8 waterschap Schouwen-Duivelaiid BRUINISSE, 2-2. Ir. G. D. Kloos terboer, waterbouwkundig ingenieur van het waterschap Schouwen-Dui- veland hield in de voorlichtingsmid dag voor de districten 7 en 8, in het dorpshuis te Bruinisse een causerie over de taken van het waterschap t.a.v. zeeweringen en wegen. Hij constateerde dat nu de Greve- lingen is afgesloten er aan de noord kant op het gebied van zeewering of oeververdediging weinig spectacu lairs meer plaats vond. De glooiing van de polder Dreischor, kwam wat los te liggen, toen blaaswieren (klap pers) verdwenen en ander vegitatie die voor een verbinding tussen de stenen had gezorgd afstierf. De ontgronding van de vooroever aan de zuid en oostkant van Schou- wen-Duiveland vraagt voortdurend aandacht. Hier hebben nog wel de eb en vloedbewegingen van het wa ter plaats en al blijft over het alge meen de toestand in het Zijpe vrij stabiel, het blijft hier oppassen en het Zijpe vormt eigenlijk zolang ook de Oosterschelde niet dicht is een voortdurend probleem. Na het stor ten van de grintloper werd wel de geul dieper, maar ontgrondingen hadden niet meer plaats. De dam van grint bleef liggen waar hij lag. Van Zoetersbout (bij de Zijpseweg) tot aan de Blinde Dam (zuidzijde in laag) wordt enige verdieping gecon stateerd, vooral aan weerszijden van de Blinde Dam Men overweegt of het niet nodig zal zijn, de Blinde Dam in te korten. Aandacht blijft ook de toestand bij Ouwerkerk vragen, waar bij Zuidbout en Hoek van Ouwerkerk in vorige jaren zware bestortingen plaats vonden. De toestand van de vooroever bleef na de dijk val bij de Plompeto- ren en de daarna getroffen maatre gelen stabiel Veel uitgaven vergen de taluds van de waterlopen, men wil nu ook zo veel mogelijk zelf gaan doen Aan brengen beruiningen kostte f 80.000. Er komen steeds beter en goedkope re methoden om de, taluds de zo no dige vastheid te geven. Wegenverbetcring De wegenverbetering, die van west naar oost over het eiland wordt uit gevoerd komt steeds dichter naar district 8 toe. Er komt een weg van de Rampaartse Dijk naar de dijk bij gezworene Kwaak, terwijl de verbre ding van de weg door het Dijk water ook een verbetering van betekenis was. De kruising Stolpweg-Ryksweg bij Nieuwerkerk zal een zeer aanzienlij ke verbetering ondergaan. Het uit de zijwegen Stolpweg en Middenweg komende verkeer krijgt voorrang t.o.v. de zijwegen (langzaamverkeers wegen). Tussen snelweg en langzaamver- keersweg komt ter plaatse een brede berm, maar een Staphorster kruising in de echte zin van het woord wordt het niet. Waterzuiveringsinstallatie Met de gemeenten Bruinisse en Duiveland vinden besprekingen plaats over een nieuwe waterzuive ringsinstallatie, van veel belang ook in verband met de opkomende re creatie in dit gebied. Door een pers leiding zal het afvalwater naar het Mastgat worden geperst, of zuidelij ker naar het Keeten Varkensmesterijen zijn notoire vervuilers, kippenboerderijen zoeken zelf een oplossing (nu al) door verza- melputten voor de mest. Veehouders zullen er goed aan doen een oplos sing te zoeken door het bouwen van gierkelders en van de gierkelder uit de gier over het land te verspreiden, waardoor men voorkomt dat men vanuit de stallen direct op de sloten loost. Want aan de zuiverheidvan het afvalwater eer het in het buiten water, achter de dijk wordt geperst zullen hoge eisen worden gesteld. De ZIERIKZEE. De in de afgelopen zo mer door de kunstschilder Ter Keurs gemaakte Zierikzeese Schilde rijen, hebben een plaatsje gevonden in de Kegelzaal Geluk. Er is daar ruimte voor de omvangrijke schil derijen en ze „ogen" daar uitstekend- Ter Keurs werkte zoals bekend in het kader van de Toeristendagen, op uitnodiging van V.V.V. (Foto. Zierikzeesche Nieuwsbode) bestaande zuiveringsinstallatie bij Bruinisse zuivert zeer slecht, hoe schoner het slootwater kan worden gehouden, hoe gemakkelijker de zui vering, die toch al zoveel geld zal gaan kosten, die per inwoner (inwo ner equivalent) een fors bedrag gaat kosten. En wat te denken van het veebedrijf, wanneer zal worden uitgemaakt dat een koe een drie keer zo groot vervuiler als een mens De eigenaar van de koe wordt dan aangeslagen voor drie keer het be drag voor een inwonerequivalent Boerderijen, met vijf caravans zul len eveneens moeten oppassen, dat de vervuiling niet uit de hand loopt; speciale voorzieningen komen er voor kampeerterreinen. Resten van bestrijdingsmiddelen, komend uit tanks van sproeimachines, die een of ander giftig chemisch middel hebben gesproeid zullen onder geen beding meer in de sloot mogen komen. Een inspectiedienst zal op dit alles moe ten toezien. Op de inleidingen van de heren Geluk en Kloosterboer kwamen nog al wat vragen los. De heer A. Geluk (Capelle) had een aanslag ontvangen wegens lozing op een Rijkssloot. waarvan hij de geldigheid betwij felde. Langs Rijkswegen lopende sloten zijn Rijkssloten zo werd hem mee gedeeld. De heer H. J. van de Zande vroeg of wijziging in het- polderbe stuur niet een terugzetten van de klok betekende. De heer D. Kik, denkend over het advies om de gier over het land te spreiden, was bang te worden bekeurd voor luchtvervui ling (stank). Jachthaven Bruinisse De oprit naar de jachthaven in aanleg wordt twee keer zo breed als hij nu is, was het antwoord van Ir. Kloosterboer op een vraag daar over van de heer A. J. Geluk, Brui nisse. De zwakke plaatsen zijn ver beterd, verder wilde dijkgraaf Geluk niet ingaan op een uitlating van dijkgraaf Van Gorsel uit Tholen, over de veiligheid van de dijken, bij een eventuele nieuwe stormvloed (voor de radio vorige week behan deld in de rubriek Dingen van de Dag). De heer H. J. van de Zande (Oos- terland) wilde nadere gegevens over de uitschuring van het Zijpe na de legging (sluiting) van de Volkerak- dam. De grintbescherming is uitge breid, zij werd nog nergens aangetas wel verdween het zand dat er zich in de loop van de tijd op had afgezet In het Zijpe zelf is het vrij rustig. Op enkele plaatsen verdiept de geul, op de meeste plaatsen is de verdieping tot staan gekomen. Verschillende vragen had nog de heer Geluk (Capelle) terwijl de heer C. Romijn de gevaarlijke kruising (ook na de verbetering nog gevaar lijk) Stolpweg-Rijksweg nog eens onder de loep nam, vooral als men moet oversteken naar de Middenweg. Na een waarschuwing voor de gladheid bij opvriezen werd de ver gadering gesloten. Engelse huisvrouwen worden „onderbetaald" LONDEN, 5-2. Volgens het in Lon den gepubliceerde resultaat van een enquête zijn de meeste Engelse huis vrouwen van mening dat hun man hen te weinig huishoudgeld afdraagt. Van 1.208 huisvrouwen vond 56 procent het niet genoeg en 44 pro cent voldoende. Vreemder is dat 35 procent der on dervraagden vrouwen niet eens weet hieveel hun man eigenlijk verdient. De enquête onthulde dat naarmate het echtpaar ouder is, de mannelijke wederhelf minder scheutig is. Onge veer 64 procent der vrouwen van bo ven de 65 blijkt, niet te weten hoe veel geld er binnenkomt. DEN HAAG, 5-2. In 1972 zijn de regelingslonen per week en per maand voor alle werknemerscatego rieën bij het particulier bedrijf met 10,9 procent en bij de overheid met 11,5 procent gestegen, aldus het CBS in zijn „sociale maandstatistiek". De gemiddelde loonstijging bij particu lier bedrijf "en overheid samen was 11,0 procent. „¥1118611" uit het buitenland DAR ES SALAAM. Vrouwen die mini-rokken dragen en mannen met lang haar stellen zich in Zanzibar bloot aan slagen met een riet en zelfs afzondering voor het leven. Dit staat in een nieuw reglement dat op 1 mei van kracht zal worden. ISTANBUL. De Turkse autoritei ten hebben de kranten van Istanbul verboden-beweringen over het mar telen van politieke gevangenen in Turkije te publiceren. DUSSELDORP. Koningin Juliana heeft een onofficieel bezoek gebracht aan het Westduitse Odenthal. in Noodrijn-Westfalen. MADRID,. Een op de tien Span jaarden is doof of hardhorend - en de schuld berust voor een deel bij hun veel en luid sprekende landge noten. Dit is geconstateerd door de oorspecialist dr. Antonio Olano, Hij stelt ander lawaai,- zoals claxons en piepende remmen, mede verant woordelijk. CAIRO. Het disciplinair bureau van de Arabische Socialistische Unie heeft een lijst gepubliceerd van 64 leden die uit deze enige Egyptische partij gestoten zijn. Het is een eer ste lijst, waarop ook de namen van verscheidene journalisten voorkomen SANTIAGO. Vijftien Haitianen, van wie enkele kortgeleden twee Amerikaanse diplomaten in Port-au- Prince ontvoerden en na inwilliging van hun eisen vluchtten naar Mexico hebben officieel asiel gekregen in Chili. MIAMI BE&CH. Met de woorden „ik heb iets verschrikkelijks gedaan" heeft zich in Miami Beach een man bij de politie gemeld, die brand ge sticht had in een cafetaria. Bij de brand werden 139 mensen gewond, van wie nog 52 in ziekenhuizen be vinden. Tweeënvijftig mensen ver keren in levensgevaar. LOS ANGELES. De leider van de Amerikaanse popgroep Sly and the Family Stone, Sylvester Stewart, is in Los Angeles gearresteerd wegens bezit van cocaine ter waarde van. vijfduizend dollar. MILAAN. Ca. 50.000 mensen heb ben door stille straten in het cen trum van Milaan gelopen achter de baar van de student die overleed aan een schotwond die hij op 23 Januari tijdens botsingen met de politie op liep. VALETTA. De Roomskatholieke kerk van Malta heeft meegedeeld dat ze op aandrang van het centraal bestuur in Rome grondbezit gaat af stoten. AMMAN. De Palestijnse guerrilla strijders beschuldigend van het brengen van verdeeldheid en vernie tiging in zijn koninkrijk heeft koning Hoessein verklaard dat hij niet zal toestaan dat zij in Jordanië terug keren. MADRID. De Spaanse politieke politie heeft verklaard dat zij het propaganda-apparaat van de verbo den communistische partij heeft op gerold en 23 bel^igrijke leden van de partij heeft gearresteerd. LONDEN. Koning Hoessein van Jordanië heeft in een interview met Winifred Carr van de Daily Tele graph ontkend dat hij uit politieke overwegingen getrouwd zou zijn met de Palestijnse Alia Toekan. DUSSELDORF. Door de dichte mist is een ongeluk met een sport vliegtuigje in de buurt van Düren (Noordrijnland-Westfalen) pas na vierentwintig uur ontdekt. Een wan delaar zag, toen de mist even optrok de wrakstukken in een weiland lig gen. De twee inzittenden waren dood Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 7 FEBRUARI NED. 1: Het vierde deel van Die Rote Kapelle, een aflevering van de serie Kijken naar kinderen, de ru briek Den Haag vandaag en de Eu ropese kampioenschappen kunstrij den op de schaats voor paren zijn de onderwerpen die de NOS voorscho- teld aan de t.v.-bezitters. De zendtijd voor het journaal wordt gevuld met Van gewest lol geivest en een uit zending van de Slichting Socutera, terwijl na het praatje van de nieuwslezer de politieke partijen (CHU) en de Staatsloterij hun zend tijd hebben. Het kinderprogramma om. vijf uur wordt door de KRO ver zorgd. Drie kwartier lang kan de jeugd zich amuseren bij „Nogal Wie- dus". Om half negen 's avonds is deel 4 van de serie over 'l Russische spionagenet in de Tweede Wereld oorlog, „Die Rote Kapelle" te zien. Deze aflevering brengt de kijkers in mei 1942, waarin de Gestapo een net gedropte groep Russische spionnen arresteert. Een koekje van heel an der deeg is de serie Kijken naar kinderen", vanavond wordt het spotlicht gericht op hel kind in de inrichting. NED. II: Zeven kwartier voor de vrijetijdsbesteder. De KRO is toe aan haar vier wekelijkse woensdagavond op het tweede net en dat betekent van tien voor half negen tot. tien uur hel programma Studio Vrij", waar in de hobbyist overstroomd wordt met tips waarmee hij zijn voordeel kan doen. Tussen zeven en acht uur zit het circuswerk. Deze uitzending komt nog uit Treslong in Hillegom. Piste staat weer bol van de acroba tiek. Studio Vrij biedt vanavond een achttal onderwerpen, waaronder tips over de smalfilmcamera, het solderen met bout en brander, het werken met droogbloemen, zelf mode maken, kleedjes weven en het spel Raden maar van Kees Schilperoort. Vanaf vijf over tien zit het IKOR op de buis. Na informatie in Kenmerk Kort volgt in Leerhuis een tweegesprek tussen Gijs Stappershoef en dr. A. F. J. Klijn, hoogleraar te Groningen. VATIKAANSTAD. Paus Paulus VI heeft in zijn gebruikelijke zondag toespraak de hoop uitgesproken, dat het einde van het Vietnam-conflict ook een positieve uitwerking zal hebben op de Europese veiligheids- conferentie en op de voorgenomen algemene wapenvermindering. In deze toespraak, voorafgaand aan het engel des heren-gebed, riep de paus alle katholieken van de wereld op om mee te werken aan de herop bouw van Vietnam. WOENSDAG 7 FEBRUARI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 17.00 Nogal Wiedus; IS.45 Ti-ta-tovenaar; 1S.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tol gewest: 19.50 Socutera: 20.00 Jour naal; 20.20 Politieke partijen: 20.30 Staatsloterij; 20.35 Die Rote Kapelle: 21.35 Kijken naar kinderen: 22.00 Den Haag vandaag: 22.10 E.K. Kunstschaatsen; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws: 19.05 Felix de kat; 19.12 Piste: 20.00 Journaal: 20.20 Stu dio vrij; 22.05 Kenmerk Kort; 22.10 Leerhuis; 22.50 Journaal; 22.55 Te- leac. DONDERDAG S FEBRUARI NED. I: De tutten in Nederland kunnen niet meer een onderdeel vormen van „Het gat van Neder land", dal de VPRO vanavond om tien uur weer uitzendt, want de tut ten zijn vier weken geleden al aan een kritische beschouwing van Wim de Bie en Kees van Kooten onder worpen. Tussen zeven en tien uur regeert de E.O. over het eerste nel. Na „De Kinderkrant." volgt het spel „Land in Zicht". Een aantal mensen krijgen vragen te beant woorden over zendeling sw er k. Op het journaal volgt de aktualiteitenrubriek Nader bekeken, waarna men een half uur kan verwijlen bij zang van het chris telijk mannenkoor „Soli Deo Gloria uit Wapenveld. Voordat de E.O. plaats maakt voor de VPRO worden nog de rubriek Tenslotte en het tweede deel van de documentaire „Waldenzen", het Israël, van de Al pen uitgezonden. NED. II: Dag Mannix. welkom Ironside, Speurder Joe Mannix ver dwijnt vanavond voor goed van de vaderlandse buis. Binnenkort wil de VARA het weer gaan proberen met de eveneens popidaire misdaadbe strijder „Ironside". Om tien over ne gen zegt Mannix dag met zijn hand je. Een computer-ontwerper icordt voordat hij zijn jongste vinding aan zijn baas kan melden doodgeschoten. De kostbare plannen worden gesto len en aan Joe Mannix de taak deze terug te halen. Om zeven uur een af levering uit de natuurserie Survival. Na het afscheid van Mannix vraagt de VARA aandacht voor de vijfde editie van het programma „Wij en dat ditmaal het geluk als thema heeft. Teksten en liedjes ko men o.a. van Pleuni Touw, Wieteke van Dort, Rob van Reyn en Aart Staartjes. De rubriek van Onderen besluit om tien uur zijn serie uit zendingen over het zogenaamde wil- te-boorden-proletariaat. Voor de liefhebbers is er om tien voor elf nog een verslag van de Europese kam pioenschappen kunstrijden op de schaats. DONDERDAG SFEBRUARI NED. 1: 10.45 en 14.00 Schooltele- Woensdag 7 februari, 20.35: Die Rotc Kapelle. Commissaris Striibing (Ek- kehard Fritsch) probeert met zachte drang Mildred (Christine Gerlach), de vrouw van dr. A.rvid Harnack, te bewegen tegen haar man te getui gen. visie: 1S.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Kinderkrant: 19.30 Land in zicht: 20.00 Journaal; 20.20 Nader bekeken; 20.35 Soli Deo Glo ria; 21.05 Waldenzen: 21.55 Tenslotte; 22.00 Het gal van Nederland; 23.15 Journaal. NED. 11: 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Nieuivs: 19.05 Apebroodboom; 20.00 Journaal: 20.20 Mannix: 21.10 Wij en. het geluk; 21.55 Van on deren; 22s? 5 Den Haag vandaag; 22.45 Journaal; 22.50 E.K. Kunst schaatsen. OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? voor de moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij ruilen alle merken in, ook vreemde NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN N.V. BERGEN OP ZOOM Kortemeestnaat 17 Telef^oh (01640)35878 ROOSENDAAL Nieuw.e^MaTkt 48 Telefoon' (01650) 35546 BON: voor gratis folders zen den aan Pfaff ant- woordno. 102, Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats: FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS „Ik zal wel eens zien.'' „Kun je kaarten?" vroeg ze, ter wijl ze de vaat begon te wassen. Hij pakte een afdroogdoek en ging hel pen. Kees Hoogendijk begon even te lachen. „Thuis was kaarten streng verboden. Des duivels prenteboek. zei m'n moeder altijd. Maar in mili taire dienst heb ik het geleerd.' „Militaire dienst? En je was vijfde broer?" „De vierde. Maar Jaap en Geurt zijn beiden afgekeurd. Dus was ik de pineut. G, ik had er geen spijt van. beslist niet. In dienst ben je immers veel vrijer? Thuis was vader altijd de baas. Wat hij zei. gebeurde. On voorwaardelijk. Tegenspraak werd niet geduld. In de week moest ieder een om tien uur thuis zijn; half elf gingen we naar bed. Daar werd niet van afgeweken. Zaterdagsavonds mocht het een uur later worden, want zondagsmorgens melkten we om beurten en kon de rest uitslapen. Je wist niet beter, dus accepteerde je het. Er was immers geen andere mo gelijkheid? Maar in dienst breek je les: ik heb enkele weken de beest uitgehangen, niet veel fraais. En kwam in de petoet. Zes dagen zwaar Daarna was ik geacclimatiseerd. Hoewelalles, wat ik niet kende, leerde ik in dienst: drinken, kaarten, achter de meiden aan cn proberen ze te versieren". „Waar was je in dienst?" „Op de Havellerberg. Einden van huis af. Het kon me niets schelen. Ik kreeg de smaak van het leven te pakken. Ik was plotseling overge plaatst in een wereld, die ik nooit gekend had. Vrij zijn en na dienst tijd doen en laten, wat je zelf. wilt. Tot op zekere hoogte dan. De acht tien maanden dienst was mijn pret tigste tijd. Toen leefde ik, toen leefde ik me uit. Geen vader, die me com mandeerde, geen oudere broers, die me bedilden, enkel kameraden, waarmee ik uitstekend overweg kon' „Had dan maar beroeps geworden. Of kon dat niet?" „Dié mogelijkheid bestond." ant woordde hij. de borden zorgvuldig op tafel plaatsend. „Maar ik had nog altijd als ideaal: een eigen boerderij tje. Tenslotte was ik boerenzoon en ging nog uit van de mening: adel verplicht. Nu weet ik, dat hel een erg armzalig gezegde is. Daarom zou ik nooit een goede beroepsonderof ficier geworden zijn. Mijn hart bleef trekken naar de koeien en het land. Wat kun je er aan doen? Ze keek hem enige tijd aan, waar na ze het afwaswater wegspoelde. „Ik begrijp het. Mijn man was net zo. Ik niet. Maar hij heeft me de liefde voor de boerderij geleerd. Nu zou ik misschien nooit iets anders meer willen." Die eerste zondag bleef Kees Hoo gendijk op de boerderij. Na het avond melken maakte hij nog een korte rondgang over het bedrijf, aai de de hond. die al aardig aan hem gewend was en van vreugde op sprong. als de man naar hem toe kwam. Liep naar het hek. waar hij enige tijd bleef kijken, om terug te lopen, de hond los te maken en dan met hem naar het bosje te lopen, waar de hond een poosje vrij kon ronddollen. Hij liep er een eindje in en besloot volgende dag hier een poosje te werken. Morgen was er wel tijd om wat bomen om te hakken en in stukken te zagen, want hij had al gezien, dat de voorraad brandhout in de schuur begon te slinken. Teruglopend naar de boerderij stopte hij tevreden zijn pijp. De zon ging rood ten onder; er dreven slechts een paar kleine wolkjes. Morgen werd het weer mooi, dat stond vast. Misschien in de vroege ochtend wat kou en mist, maar de zon had nog wel zoveel kracht, dat hij er op de duur door zou komen. Het najaar bleef zeldzaam mooi. Gis teren hadden ze nog aardbeien gege ten. Een bed had opnieuw gebloeid en zou. als het zachte weer aanhield, met enkele dagen ook vruchten ge ven. De melkgift van de beesten was uitzonderlijk goed. Het vee hier was puik. maar ja. het waren ook stuk voor stuk stamboekkoeien. Het leven is hier goed. dacht hij. aan zijn pijp trekkend. Dan maar knecht. Ik had het ook slechter kun nen treffen. De boerin is een goed mens.' Laat ik dankbaar zijn voor wat ik hier heb gevonden. Die avond bleef de televisie uit. Boerin en knecht vermaakten- zich met een spelletje kaart. De tijd vloog om. Tegen tienen schonk ze nog eens koffie in. Hij dronk zijn kop leeg en kwam overeind. „Morgen zal ik wat hout hakken," zei hij. „We moeten zorgen, dat er vóór de winter invalt, een goede voorraad in de schuur is. Als er een pak sneeuw ligt, gaat het moeilijker' „In geval van nood kan ik altijd nog kolen laten komen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7