Booreiland viel uit stroppen van bokken AGENDA Burgemeester Francke gaf een terugblik op afgelopen jaar 1972 Miljoenenschaap Fraude bij aanleg metrobouw? Kwik in zeevis valt best mee Prijzen reisverslag-wedstrijd van jeugdreis naar Hatfield Nederland kan Euratom redden Den Haag vandaag Gemeenteraad Middensclioinven in Rotterdam SCHARENDIJKE, 3-2. De raad van Middengebouwen kwam maandag avond j.l. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester S. Francke. Daar dit de eerste raadsvergadering was, die in dit jaar gehouden werd, memoreerde de voorzitter in het kort de belangrijke zaken, die in het afgelopen jaar de aandacht vroegen. In de' eerste plaats kon worden ge constateerd, dat de uitkomsten van het landbouwbedrijf in 1972 voor .ve len gelukkig gunstiger zijn geweest dan in de twee daaraan voorafgaan de jaren. De teruggang in de werk gelegenheid, die reeds in 1971 begon nen was, duurde in 1972 voort en wat dat betreft moet de toekomst helaas met enige zorg worden tege moet gezien. In de sector van de recreatie vond een voortgaande ont wikkeling plaats en gedurende een bepaalde periode van het jaar brengt de recreatie voor een aantal inwo ners veel werk mee. Taak gemeente Ook voor het gemeentebestuur le vert de uitbreiding van de recreatie een taak, die zeer veel tijd en aan dacht vraagt, met name wat betreft de voorbereiding van de plannen voor verdere uitbreiding van de zo- merhuizenterreinen. De ontwerp-be- stemmingsplannen ..Baken' en .,De Achthoek" werden ter kennisneming aan de raad overgelegd. Binnenkort zullen deze ontwerp-bestemmings- plannen ter visie kunen worden ge legd. In het kader van de recreatie werd gerealiseerd de aanleg van een vis- botensteiger met trailerhelling, als mede van een jachtsteiger in de ha ven Kloosternol te Scharendijke. Nog in 1972 werd overeenstemming be reikt met de Federatie van Dellavis- sers over de huursom van de visbo- tensteiger. Verder werden voorbereid de be stemmingsplannen ..Kampeerterrein Ellemeet" en „Kampeerterrein Krijn Karelsweg"eveneens de ontwerp plannen „Putmeet I". ..Kom Elle meet" en „Buitengebied", welke in de loop van 1973 ter vaststelling zul len worden aangeboden, terwijl de beide eerstgenoemde plannen thans op de agenda staan voor vaststelling. De structuurschets „Kuststrook Scharendijke' werd vastgesteld; ook het bestemmingsplan „Natuurgebie den". Plan Putmeet I Ten behoeve van de uitbreiding van de bebouwde kom Scharendijke AMSTERDAM. 5-2. De aanleg van de Amsterdamse metro kan een nieuwe klap krijgen nu een boek houder van de Amsterdamse Metro combinatie (Amco). waarin vier be drijven samenwerken, bij de ge meentelijke dienst publieke werken gedetailleerde beschuldigingen heeft ingediend over fraude die hij bij de bouw zou hebben ontdekt. Wethouder Lammers heeft aan de gemeentelijke accountantsdienst op dracht gegeven een diepgaand on derzoek in te stellen. Hij wenste in dit stadium geen commentaar op de kwestie te geven. Volgens de betrokken boekhouder, de 52-jarige N. Broker uit Amster dam, weten de aannemers door onoirbare manupulaties bij de aanleg van de metro woekerwinsten te be halen. Voor hij -zijn beschuldigingen bij de directie van publieke werken op tafel legde, nam hij bij de Amco per 1 februari op staande voet ontslag. De gemeente wilde de zaak voorlopig binnenkamers houden, maar de ver ontwaardigde boekhouder nam daar geen genoegen mee en onthulde zijn kennis bij een Amsterdams ochtend blad (De Volkskrant). Volgens hem is er al minstens dertig miljoen gulden teveel bij de gemeente in re kening gebracht. EEN HAAG, 5-2. Minister Stuyt van (volksgezondheid) meent d:t er geen aanleiding is. tot beperking van de hoeveelheden zeevis en zeevis- predukten in het voedselpakket. De onderzoekingen naar het kwik- gehalte in zeevis geven z.ï. geen aan leiding tot verontrusting voor de ge zondheid van de consument. De mi nister zegt dit in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Van der Lek (PSP). Uit een onderzoek van het P.ijks- instituui voor de Volksgezondheid is o.m. gebleken dat de in ons land ge vonden kwikgehalten in het bloed laag zijn vergeleken met de waarden in Zweden en Finland. Het onder zoek weidt, voortgezet o.m. door een steekproef bij een groter aantal per sonen. Gok het periodiek onderzoek naar kwikgehalten in vis wordt voortge zet. werd besloten tot aankoop van ge bouwen en gronden in het plan Put meet I. Goedkeuring op de beslui ten hiertoe werd voor een deel reeds verleend, terwijl ook voor de overige besluiten goedkeuring wordt ver wacht. Met het bouwrijp maken van de gronden zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. In 1972 werd voor f 511.493,aan bouwgrond verkocht. Er werden 69 bouwvergunningen verleend met een totale bouwsom van f 2.586.960.—. Naast een groot aantal zomerhui zen, waren in de verleende vergun ningen 13 particuliere woningen voor permanente bewoning begrepen. Te Kerkwerve kwamen acht bejaarden woningen gereed, evenals te Scha rendijke. Te Scharendijke kwamen ook klaar twintig woningwetwonin gen. Verwacht wordt dat binnenkort tot aanbesteding van de verbouw en uit breiding van het gemeentehuis kan worden overgegaan. Over aanpassing van de riolering van Scharendijke door aansluiting op het rioolstelsel van de gemeente Westerschouwen vpnd verder over leg plaats. Met betrekking tot de verbindingen kon worden gememo reerd het tot stand komen van de wegverbindingen over de Brouwers- dam. Voor Kerkwerve en Scharen dijke kwam aansluiting op het aard gas net gereed, terwijl in Ellemeet een begin werd gemaakt met de aardgasvoorziening. Een belangrijke beslissing--was, dat de woningwet woningen met ingang van 1 januari 1973 in beheer en exploitatie van de woningbouwvereniging „Beter Wo nen" werden overgedragen. Op intergemeentelijk gebied vroe gen de organisatie van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland en het concept-proefplan Ziekenhuis voorzieningen bijzondere aandacht. Nog meer was dal het geval met be trekking tot de regeling van het bouw- en woningtoezicht en gemeen tewerken, waarvoor met de gemeen te Bruinisse een gemeenschappelijke regeling werd aangegaan. Het afge lopen jaar is tengevolge van ziekte van enkele medewerkers voor het personeel ter secretarie een moeilijk jaar geweest. Dientengevolge en me de als gevolg van de steeds toene mende werkzaamheden kon de ge meentebegroting voor 1973 nog niet worden aangeboden, al zal dit vol gens verwachting thans zeer bin nenkort geschieden. Dankwoorden Dank werd gebracht aan de secre taris en zijn medewerkers, die on danks de moeilijkheden hard heb ben gewerkt om te voorkomen, dat grote achterstand zou ontstaan. Dank werd gebracht aan de wethouders voor de goede samenwerking in het college van burgemeester en wet houders en in het bijzonder ook dank aan de raadsleden voor het vertrouwen, dat in het afgelopen jaar werd verkregen. De voorzitter hoopte en vertrouwde, dat de raads leden ook in 1973 weer het vertrou- wen aan burgemeester en wethou ders zullen schenken, opdat geza menlijk het belang van de gemeente Middcnschouwen mag worden be hartigd. De heer I. C. Padmos dankte na mens de raad de voorzitter voor de vele werkzaamheden, die voor de ge meente werden verricht. Ook dankte spreker voor de goede samenwerking met de voorzitter en het hele college. SCHIEDAM. 5-2. Op de werf Gus to in Schiedam is maandag voor en kele miljoenen guldens schade aan gericht, toen een gedeelte van een booreiland in aanbouw uit de strop- Pen van drie drijvende bokken viel en een drijvende ponton doorboorde, waarop het - iets zachter - terecht had moeten komen. 1-Iet verkeer op de waterweg werd ongeveer twintig minuten gestremd. Er vielen geen slachtoffers. Het ongeluk gebeurde omstreeks vier uur maandagmiddag. Mensen van de werf waren bezig het gedeel te van het eiland met een gewicht van enkele duizenden tonnen op het ponton te hijsen. Zij deden dit met behulp van drie drijvende bokken op de Nieuwe Waterweg vlak voor de werf in Schiedam. Op een gege ven ogenblik schoot een van de stroppen los. Het stuk booreiland stortte naar beneden en doorboorde het ponton. Een gedeelte kwam in het water terecht. Jaarvergadering muziekver. HAAMSTEDE, 2-2. Onder voorzit terschap van de heer E. R. Behrend hield de Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede" de jaarver gadering in hotel Bom. De voorzitter richtte een welkomstwoord tot leden en genodigden, inzonderheid tot het lid van verdienste de heer B. J. Kloosterman en de heer J. M. Rade maker die zich vcor de vereniging zeer verdienstelijk hebben gemaakt bij het oplossen van technische pe rikelen. De uit veertien punten bestaande agenda werd vlot verwerkt en wel in een zo snel tempo dat om 21.00 uur reeds kon worden overgestapt naai de afdeling gezelligheid onder elkaar De exploitatierekening werd afge sloten met een tekort van rond f 191 Na bekendmaking van dit cijfer kwam de mededeling dat een dei- aanwezigen het tekort voor zijn re kening wilde nemen, hetgeen met gui applaus werd aanvaard. Uit het uitmuntende jaarverslag van de sekretaris bleek dat men op een goed verenigingsjaar kon terug blikken. De „muziek" presenteerde zich 21 keer ïn het openbaar en wat zeer belangrijk was; men kreeg de beschikking over een fraai repetitie lokaal en op de concoursen werden èn door de fanfare èn door het corps tamboers eerste prijzen behaald. Dit jaar hoopt de vereniging, na gepro moveerd te zijn naar een hogere af deling, weer goede resultaten te be halen. x Een der voornaamste agendapun ten betrof de viering van het 90-jarig bestaan der vereniging. In de herfst van dit jaar zal in besloten kring de feestelijke herdenking plaats vinden. Bewijs, dat de jaarvergadering in „Witte van Haemstede'' goede harmonie verliep, is wel het feit dat men tegen half vier in de ochtend, huiswaarts keerde, na van. een door mevrouw Bom uitstekend verzorgde maaltijd te hebben'geno ten. Thomas van Aquino in computer VATICAANSTAD, 6-2. De t Vaticaanse raclio meldt dat de t j 700 jaar oude werken van de t (1 beroemde theoloog en filosoof t t Thomas van Aquino, ivaaron- f t der de „Summa Theoloyica" f f op het ogenblik nauwkeurig f t onderzocht worden door een f computer. f f Ken groep deskundigen is al f t twintig jaar bezig met het ma- f j ken van een index van alle f 4 woorden - rond 10.600.000 in f t totaal clie de 13de eeuicse ge- f leerde heeft gebruikt. f t Het is de bedoeling dat het J onderzoek door de computer f voltooid is vóór de herdenking f f in maart 1974 van de sterfdag t i van Thomas van Aquino, de f f ..Doctor Angelicus" (engelach- f lige leraar) die van 1225 tot f 1274 leefde en nog steeds be- f schouwd wordt als de grootste J f theoloog van de R.K. Kerk. J VIENTIANE/PIINOM PENH. Ter wijl in Zuid-Vietnam de gevechten langzamerhand worden gestaakt, duurt de strijd in de nabuurlanden Cambodja en Laos nog in hevigheid voort. Onderzeeboot liep averij op DEN HELDER, 5-2. De onderzee boot H. M. Zeehond heeft maandag middag voor de westkust van Schot land, in de buurt van de monding van de Clyde, tijdens een draairria- noeuvrè averij opgelopen. De onder zeeboot zat te dicht onder de kust en kwam in aanraking met de grond. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Wel werd o.a. de so- nar-radarapparatuur beschadigd. De onderzeeboot zal zijn oefenprogram ma vroegtijdig beëindigen en naar Nederland terugkeren voor repara- Aut O-ongeluk eist twee mensenlevens BORCULO, 5-2. Op de Borculose- weg in Borculo zijn zondagavond twee personen bij een auto-ongeval om het leven gekomen. Tijdens dich te mist reed een personenauto in een bocht rechtdoor en botste tegen een boom. De bestuurder, de 22-jarige F. M. te Vogt uit Beltrum was op slag dood. De mede-inzittende, de 19-ja- rige E. M. W. Rem uit Borculo werd naar een ziekenhuis in Enschede ge bracht, waar hij maandag is over leden. ZIERÏKZEE, 6-2. In het stadhuis werden gisteren (maandagjmiddag door burgemeester Th. H. de Meester de prijzen uitgereikt aan de jeugdige winnaars, leerlingen van het Zierik- zeese vcortgezet onderwijs, van de opstelwedstrijd die ook dit jaar weer werd gehouden naar aanleiding van het uitstapje deze zomer door de jeugd gemaakt naar de Engelse „tvvin"-stad Hatfield. Burgemeester De Meester was goed le spreken over de kwantiteit en kwaliteit van de inzendingen, die dit jaar meer dan ooit tevoren een duidelijke bevestiging vormden van een geslaagde reis en daarvan op positieve wijze getuigden. Van de zestien jongelui die Hatfield deze zomer bezochten onder leiding van de heer P. van Donk hebben er negen, dus iets meer dan de helft een reisverslag/opstel uitgebracht. Burgemeester De Meester meende dat de inspanning bepaald de moeite waard is geweest en daar komt bij dat cle schrijvers en schrijfsters over jaren zc-lf van hun werk zullen ge nieten: ouder geworden is hel im mers een ervaring een zelf gemaakt werkstuk uit de schooljaren weer te rug le zien en te herlezen. liet bekronen, dus het uitkiezen van de beste geschreven verslagen was ook dit jaar geen eenvoudig karwei. Er werd met allerlei facto ren rekening gehouden. Bekroonde werkstukken Gezien het veelzijdige karakter van de ingediende werkstukken werd door de beoordelingscommissie, zo deelde de burgemeester mee, be sloten om alle negen inzendingen te belor.en, Dat wil zeggen: drie van de opstellen werden wat „zwaarder beloond dan de overige zes en dat betekende drie eerste prijzen voor de mooist uitgevoerde en best geschre ven verslagen, en daarnaast zes tweede prijzen voor de wat „lichte re" maar niettemin óók bekroonde werkstukken. Alle jeugdige winnaars en winnaressen kregen dus een prijs je: platenbonnen in de klassen „flink" voor de eerste drie en wat „kleinere' bonnen voor de zes twee de prijzen. De eerste prijzen, of ere-prijzen zoals de burgemeester zei, waren toegekend aan Catrien v. d. Hoek (Chr. MAVO), Gera Steutel (R.S.G.) en Marco Timmerman, (L.T.S.). De zes tweede prijzen gingen naar Jac queline Sweere (R.S.G.Marjan Terpstra (Huishoudschool), Jaenet v. d. Have (R.S.G.), Jolanda Vermaas (R.S.G.), Désiree de Bruine (R.S.G.) en- Henny van Hecke (Huishoud school). Met het uitspreken van de wens dat de wedstrijd zal bijdragen aan de instandhouding en verbetering van de banden tussen de jeugd en Hatfield besloot burgemeester De Meester deze prijsuitreiking die met een kopje koffie voor alle aanwezi gen - ouders en belangstellenden - was begonnen. Winnaressen en winnaar van een eerste prijs: v.l.n.r. Catrien v. d. Hoek, Marco Timmerman en Gera Steutel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het booreiland werd in. opdracht van de Amerikaanse oliemaatschap pij Philips Petroleum op de Gusto- werf gebouwd Nu ligt het volkomen vernield aan de waterkant, waar sleepboten het wrak naartoe hebben gebracht. De schade loopt in de mil joenen guldens, zo deelt de politie in Schiedam mee. Dinsdag 6 februari Lepra-collecte liep niet zo DEN HAAG. 5-2. De landelijke in- zamelingsaktie voor de leprabestrij ding heeft lot nu toe het teleurstel lende resultaat van f 200.000,- opge leverd. terwijl vorig jaar een week nadat de aktie gestart was al één miljoen gulden op giro 34 36 00 was binnengekomen. Dit heeft de „Stich ting Wereldlepradag Nederland" meegedeeld. Het gevaar bestaat dat een aantal projecten waar de inza meling voor wordt gehouden vertra ging zal ondervinden, aldus de stich ting. BRUSSEL, 6-2. Het gemeenschap pelijk onderzoek in Euratom (de Europese gemeenschap voor atoom energie) is gered als het Nederlandse kabinet vrijdag de principe-beslui ten vande Europese ministerraad - dinsdag in Brussel - aanvaard. Bijna 1.550. van de ongeveer 2,000 wetenschapsmensen, die momenteel in vier onderzoekscentra werkzaam zijn (Karlsruhe in Duitsland, Geel in België, Petten in Nederland en Ispra in Italië) kunnen dan aan het werk blijven. Ierse premier Lynch wil verbod van U.D.A. LONDEN. Premier Jack Lynch van de Ierse republiek, heeft in een vraaggesprek met de B.B.C. aange drongen op een verbod van de mili tante protestantse „Ulster Defence Association" in Noord-Ierland. Hij sprak zich ook uit voor een algeheel verbod op wapenbezit in Ulster. Daders gepakt overval op Albert Mol AMSTERDAM, 5-2. Na langdurig intensief speurwerk heeft de recher che van het politiebureau Singel te Amsterdam de roofoverval op de ac teur Albert Mol tot klaarheid ge bracht. Op de bewuste avond van 21 december zelf werd een van de over vallers, de 25-jarige inbreker E. S. uit Amsterdam, ten huize van Albert Mol door diens vrienden Guerdon Bill en Hans Boskamp in de kraag gepakt, maar vier anderen wisten te ontkomen. Die zijn nu ook alle vier achter slot en grendel gezet. Ze heb ben inmiddels volledig bekend. De vier nieuwe arrestanten zijn de 24-jarige Algerijn B. H. B. M. M., die in het gevecht twee schoten loste op Guerdon Bill en hem daarmede vrij ernstig verwondde, de 25-jarige disc jockey G. J. van de W., die de kamer binnendrong met een kara bijn, doch daarmede geen schoten heeft gelost, de 24-jarige barkeeper S. R., die op de trap de gang van za ken stond af te wachten en de 25- jarige verkoper M. S. die als chauf feur op straat in auto de terugkeer van zijn kameraden afwachtte. Volgens de recherche verkeerden de daders, allen woonachtig in Amster dam, in de merkwaardige veronder stelling, dat. de met zijn boeken en films zo succesvolle Albert Mol wel in zijn geld zou baden en dat min stens 40 mille in contanten thuis in de la had liggen. In werkelijkheid was er geen cent in huis. Oppas voerde kind dronken DEN HAAG, 5-2. De 25-jarige Ha genaar H. van L. wordt ervan ver dacht zondag in een huis aan de Lyonetstraat in Den Haag, waar hij op drie kinderen van drie. vijf en zes riar paste, het tienjarige bezoekertje Theo Saris met een halve liter whis ky dronken te hebben gevoerd. Uit een voorlopig onderzoek van de politie is gebleken dat de man de jongen de fles whiskey aan de mond had gezet en hem had ge dwongen de drank door te slikken. De andere kinderen had hij geen whiskey gegeven. Theo Saris was be wusteloos geraakt. Toen zijn vader aanbelde deed Van L. de deur open met de bewusteloze jongen in zijn armen. De vader van Theo Saris, zorgde ervoor dat het kind naar een ziekenhuis werd gebracht, waar de maag werd leegepompt. Enkele uren daarna was de jongen weer bij ken nis. Jongen dronk loog uit frisdrankfles GRONINGEN, 5-2. Zondagmiddag is in het academisch ziekenhuis te Groningen ter observatie opgenomen een 17-jarige jongen, die loog heeft gedronken. Het loog zat in een flesje Fanta frisdrank dat de jongen zon dagsochtends had gekocht in een buurthuis in Groningen. Toen de jongen thuis kwam en niet goed werd heeft zijn moeder de politie in gelicht. Na onderzoek in samenwer king met de keuringsdienst van wa ren bleek het flesje loogresten te be vatten. Deze zijn vermoedelijk ach tergebleven nadat het flesje door de flessenspoelmachine was gegaan. Pas na vijf dagen kan men constateren of de jongen schadelijke gevolgen zal hebben van het drinken van het loog. Regering vraagt besluiten vrij-af ambtenaren op DEN HAAG, 5-2. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft vrij dag de besluiten van gemeentebestu ren, om hun ambtenaren vrij te ge ven voor de demonstratie van dins dag, opgevraagd om er kennis van le nemen en eventueel ter vernietiging aan de kroon voor te dragen. Het mi nisterie zou dan maandag per koe rier het bericht van vernietiging naar de gemeenten sturen, zo ver telde burgemeester Buiter van Gro- ivngen maandagavond. „Maar ik heb niets gezien". Een woordvoerder van hel ministerie bevestigde dit: „We hebben na kennisname van verdere behandeling afgezien". LAATSTE NIEUWS DEN HAAG. Vele duizenden amb tenaren en onderwijzers uit het hele land zijn dinsdagochtend naar Den Haag getogen voor een demonstratie, georganiseerd door vier van de vijf centrales van overheidspersoneel. De leiders van de demonstratie ver wachten 20.000 betogers. Van dé cen trales doet alleen de christelijke niet mee, omdat zij een demonstratie een onwaardig actiemiddel vindt. Zierikzee Huis van Nassau, Ver. van Oud-leer lingen der Tuinbouwwintercursussen te Zierikzee. Oosterland „De Blauwe Keet", 20.00 uur verga dering maiskern Duiveland. Woensdag 7 februari Zierikzee Geref. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Gerei'. Vrouwenvereniging. Vrijdag 9 februari Zierikzee Aula Prof. Zeemanlyceum, 19.00 uur, lezing met discussie door de heer J. Bernlef, (Z.V.U.). 21.00 uur film avond „Ziejook'. Hotel „Concordia", 20.00 uur algem. ledenvergadering V.V.V. Openbare basisschool ,,'t Kofschip", Scheldestraat, 19.30-22.00 uur, ten toonstelling leermiddelen sexuele opvoeding. Chr. Geref. kerk, 19.30 uur, af scheidsconcert J. M. Luijkenaar. „Mondragon", 20.00 uur. vergadering Delta-Foto. Oosterland Chr. basisschool, 19.30 uur, ouder avond Chr. Schoolvereniging. Zaterdag 10 februari Zierikzee Openbare basisschool ,,'t Kofschip", Scheldestraat, 14.00 uur-17.00 uur, tentoonstelling leermiddelen sexuele opvoeding. Zondag 11 februari Dreisehor „De Drie Schorren", 14.00 uur, start gezelligheidsrit m.a.c. Sparta. Dinsdag 13 februari Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, Ver. voor Bedr. Voorl.Schouwen-Duive land. Haamstede Hotel Bom (Tavenu), 14.30 uur, jaar vergadering Ned. Ver. van Huisvrou wen. Woensdag 14 februari Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Westèrschouweh. Vrijdag 16 februari Zierikzee Huis van Nassau, Graanbeurs, 14.00 uur algemene vergadering Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. Zaterdag 17 februari VVestenschouwen Hoofdingang Domeinen, 13.30 uur, crosswedstrijden Delta-Sport; 15.30 uur, prestatieloop. Woensdag 21 februari Zierikzee Huis van Nassau, 9.00 uur v.m. tot 16.00 uur n.m., kursusdag gespreks techniek. LAARZEN De pedagogische invloed van ou ders op de puber en nipt ex-puber is vrijwel nihil geworden en daarvoor kan wel droefheid bestaan, maar dat maakt het feit niet ongedaan. Soms echter zijn er gevoeligheden, die op merkingen zouden kunnen uitlok ken. Zo'n gevoeligheid is dezerzijds laarzen. Er hebben ooit te vaak en te nadrukkelijk laarzen geketst op Nederlandse straten, maar toen wa ren de jongetjes uiteraard nog niet gebaren. De „burgerlijke" schoen is natuurlijk reeds lang uit en een ge- ivone laars deed zijn intrede bij de zoon, die echter ontdekte dat Am sterdam heel anders gelaarsd en ge spoord is. „In" zijn daar Mexicaanse laarzen, stellig gemaakt van oude en taaie runderen, voorzien van heel dikke echt leren zolen, en beenstukken van zo'n veertig centimeter lengte. De laarzen zijn bovendien voorzien van ijzeren hak - en zoolbeslag en met zo'n paar schoentjes kan men wel een Himalaja bestijgen, op IJsland aanwezig zijn bij de vulkaanuitbar sting of in het moerasgebied van Ca lif ornië op zoek gaan naar zeekoeien. Toch zijn deze laarzen gewoon voor de school en de tot gaucho getrans formeerde zoon, zal daar waar schijnlijk jaren mee optrekken. Ik heb de laarzen uitbundig ge prezen, de ijzers bekeken, het leer bevoeld en gezegd het prachtig te vinden, want wie zegt: „dat zijn idio te laarzen" valt met zijn waarde oordeel akuut voorover het water in. Niettemin illustreren de laarzen toch wel iets van een generatiekloof- je. Terwijl de zoon zijn Zuid-Ame rikaanse voetschuiten aanhees, zocht de dochter op het Waterlooplein naar oma-japonnen, lange soepjur ken met balletjes en strikjes en kop- mouwtjes en is jubelend thuis geko men met zo'n 1920-topper, die rook naar kamfer en motteballen. Niet zo gek als hei lijkt, want ge dragen, half versleten en uitge- b leekte spijkerpakken liggen heel duur in Parijse etalages. In onze (swinging) hoofdstad worden uit de restanten van spijkerpakken, met oude opzetstukken en stiksels won deren van hippe toestanden gescha pen. We zijn niet meer verbaasd der halve, noch over generaalslaarzen, navelvrije truitjes in de winter, louche keeldasjes, strakke bleek- broeken en enge urntjes met pom pons, want het schijnt er allemaal bij te behoren. Het Wij leven vrij, wij leven blij" heeft blijkbaar een nieuwe inhoud gekregen en hoe dat samen heet? Te vluchten valt naar Shakespeare: „what is in a name?" SCHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2