EXTRA DRUK OP UITVOERING VAN RIJKSBEGROTING Morgen begint te Leeuwarden euthanasie-proces WAPENSTILSTANDSCOMMISSIES VERWERKEN KLACHTEN Amerikaanse krijgsgevangenen komen vrij Verpleegsters boos over pornofilm Internationale Rode Kruis in geldzorgen MA n\ujnvii^'^- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 7Ó77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief '4 B.T.W. Dinsdag 6 februari 1973 129ste jaargang Nr. 21230 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 In dit nummer: Uitreiking Hatfield-jeugd prijzen Gevolg (geraamde) prijsstijging DEN HAAG, 5-2. De hogere dan de geraamde prijs stijging legt dit jaar een extra druk op de stringente uitvoering van de rijksbegroting-1973. Aldus lieeft minister Nelissen maandag de Tweede Kamer voorge houden in zijn nota over de uitvoering van de begro ting voor het afgelopen jaar. „Van grote betekenis voor de ontwikkeling van het begrotingsbeeld 1973 zijn de loon- en prijsstijgingen in de loop van het jaar. Deze hebben een directe invloed op de belastingontvangsten en de uitgaven voor algemene salarismaatregelen en per saldo mogelijk op het begrotingstekort". Zo schreef de bewindsman in de paragraaf van de nota over de door werking van de mutaties in de be groting 1972 naar de begroting 1973. Aan het einde van de volgende maand hoopt minister Nelissen de Kamer een herziene begroting voor dit jaar te kunnen aanbieden. Alhoewel het begrotingstekort over 1972 groter is dan geraamd werd, is de dooi-werking op zich gering. De relevante mutaties, dat wil zeggen de mutaties die in aanmerking worden genomen bij de toetsing aan de trendmatige begrotingsruimte, geven een verbetering te zien van f 122 miljoen, als de huidige toetsing voor 1972 vergeleken wordt met de mil joenennota 1973. Volgens de bewindsman zal de doorwerking daarvan naar 1973 per saldo van geringe omvang zijn. Hij wijst er bovendien op, dat in de begroting-1973 reeds rekening is gehouden met de algemene salaris maatregelen voor het overheidsper soneel in het tweede halfjaar van vorig jaar. Daarbij komt, dat de ho gere raming van de belastingont vangsten ook zal doorwerken naar dit jaar. Het centraal akkoord De Baad van Nederlandse Werk geversverbonden waarin samenwer ken het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, heeft maandagmiddag een verklaring uit gegeven over de toepassing van het centrale akkoord in de loononder handelingen. De heren drs. S. C. Bakkenist, voorzitter en rhr. P. M. H. van Boven, vice-voorzitter van deze raad, hebben op een speciaal daar toe belegde persconferentie in Den Haag meegedeeld dat de raad de op vattingen van de industriebonden over de uitwerking van de arbeids voorwaarden paragraaf in het een- AMSTERDAM, 5-2. Voor de twee de keer in deze eeuw wordt een geval van euthanasie dcor een arts aan het oordeel van de Nederlandse rechter onderworpen. Op woensdag 7 februari staal de 45-jarige Friese arts mevrouw Geer- truiaa E. Postma-van Boven uit Noordwolde terecht voor de recht bank in Leeuwarden, beschuldigd van het plegen van euthanasie op haar 78-jarige ernstig zieke moeder op 19 oktober in het R.K. verpleegte huis Marienhof in Coslerwolde. Zij zou haar moeder een injectie met een dodelijke hoeveelheid morfine' hebben gegeven. Mevrouw Postma wordt het in het artikel 293 van het Wetboek van Strafrecht omschreven misdrijf ten laste gelegd: hij die een ander op zijn uitdrukkelijk en ernstig verlan gen van het leven berooft wordt ge straft met een gevangenisstraf van maximaal 12 jaar. Het eerste berech te geval van euthanasie vertoont veel overeenkomst met de zaak die nu in Leeuwarden zal worden be handeld. In 1952 veroordeelde de rechtbank in Utrecht een arts, die zijn ernstig zieke broer in een sanatorium door het geven van codinovotabletten en een injectie met morfine uit zijn lij den verloste tot één jaar gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar In hoger be roep bevestigde later het Amster damse gerechtshof dit vonnis. De ontwikkeling in Vietnam SAIGON, 5-2. De eerste regionale comité's van toe zicht op de naleving van de wapenstilstand in Zuid- Vietnam, zijn maandag begonnen met de installatie van hun hoofdkwartieren in de zeven sectoren die hij protocol zijn vastgesteld: Hué, Da Nang, Pleiku, Plian Thiet. Bien Hoa. My Tho en Clian Tlio. Overigens zijn de comité's nog niet compleet. De afgevaardigden van het Nationale Bevrijdingsfront zijn nog niet allemaal in Saigon aangekomen en het echte toezicht op het bestand kan dan ook pas over een paar dagen aanvangen. Intussen zetten de centrale commissies in Saigon hun werk onverdroten voort. De internationale commissie van toezicht en inspectie, bestaande uit Canadezen. Hongaren, Indonesiërs en Polen, kwam maandag voor haar achtste vergadering bijeen, naar men meent te welen ter bespreking van de eerste officiële klachten over schendingen van het bestand en an dere protesten. De militaire vierlandencommissie hield maandag haar vierde en vijfde bijeenkomst op de luchthaven Tan Son Nhut, in tegenwoordigheid van de generaals Gilbert Woodward van de Verenigde Staten, Ngo Dzu voor Zuid-Vietnam, Tran Van Tra voor het Nationale Bevrijdingsfront en Le Quang Hao voor Noord-Vietnam. Normale „klachten" De klachten en moeilijkheden die de commissies te behandelen krijgen - zoals de Noordvietnamese. dat de vlag van Noord-Vietnam van de overheid in Saigon niet gehesen mag worden op het gebouw op Tan Son Nhut, waarin de Noordvietnamese bestandsdelegatie huist én de even eens Noordvietnamese dat Amerika niet - zoals het zegt - al zijn mili taire bases in Zuid-Vietnam heeft ontmanteld of overgedragen aan de Zuid-Vietnamezen - worden door Amerikaanse milieus in Saigon „nor maal" genoemd. Men mag niet verwachten - zeggen ze - dat na achttien jaar oorlog de betrokken partijen van de ene op de andere dag in pais en vree verkeren. SAIGON. Zuidvietname$e mannen vrouwen en kinderen maken een pelgrimstocht naar de tempel in Saigon, bij gelegenheid van de eer ste dag van het nieuwe maanjaar. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MELBOURNE. Hel bezoek van prins Bernhard aan Australië. Mr. John Kre- vehl ait Fust Brighton. Melbourne, overhandigt een boek aan prins Bern hard, lijdeus diens bezoek aan het gemeenieltius van Melbourne. trale akkoord met zowel principiële als praktische argumenten bestrijdt. Volgens de Raad van Werkgevers verbonden heeft het centrale ak koord ten doel de inflatie te bestrij den. Indien de vakbeweging een her verdeling van de inkomens voorop stelt, dan had zij dit in het overleg over het ontwerp centrale akkoord duidelijk moeten zeggen. Dan had zij erop moeten staan dat deze doel stelling in de overeenkomst zou wor den opgenomen en dat is niet ge schied. Overval zonder buit CORNAWALL, 5-2. Vier mannen zyn er maandag niet in geslaagd een bank in Cornavvall in de Canadese provincie Otario te beroven, hoewel ze negen personeelsleden in gijzeling hielden. De mannen waren de woning van de bankdirecteur, Bob Evans, bin nengedrongen en hadden hem, na zijn vrouw op een stoel vastgebonden te hebben, gedwongen mee te gaan naar de bank om de kluis te openen. Mevrouw Evans wist zich echter te bevrijden en belde de politie op. Die drong de bank binnen en-., be vrijdde de negen personeelsleden die geboeid of met touw vastgebon den waren. De overvallers wisten te ontkomen, zij het zonder enige buit. Commissaris der koningin en echtgenote gewond bij verkeersongeval MEPPEL, 5-2. Mr. E. H. Toxopeus. commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen en zijn echtgenote, zijn maandagmorgen bij een ongeluk bij de afrit Eursing-Meppel op de Rijksweg Hoogeveen-Meppel ge wond geraakt, toen de auto van de heer en mevrouw Toxopeus waar schijnlijk door gladheid van de weg raakte en zes meter lager in een sloot terechtkwam. Aanvankelijk werd medegedeeld, dat de mevrouw Toxopeus in zeer ernstige toestand verkeerde, maar thans buiten levensgevaar is. De toe stand van de heer Toxopeus is re delijk. Hij heeft een shock en rug letsel. Beiden zijn opgenomen in hel diaconessenziekenhuis te Meppel. Levenslang voor Nederlander in Schotland LONDEN, 5-2. Dc rechtbank in Edinburgh in Schotland heeft de in Nederland geboren Westduitscr Ernst D. wegens moord op zyn echt genote tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De meerderheid van juryleden was van oordeel dat de 21-jarige be klaagde zijn 19-jarige vrouw Helga op 13 oktober 1972, van een rotsblok de diepte heeft ingeduwd. Ernst D ,die tot het laatst toe op zettelijkheid ontkende, probeerde een dag voor het drama een levens verzekering van 412.000 pond sterling af te sluiten. SAIGON, 6-2. Drie groepen waar nemers van de internationale con trole commissie, bestaande uit Cana dezen, Polen, Hongaren en Indone siërs. moeten zich gereed houden om te vertrekken naar de sectoren die FREIBURG, DUITSLAND, 5-2. Artsen en meer dan 600 man ver plegend personeel van de ziekenhui zen in Freiburg (Duitsland) dreigen met oen stiptheidsactie uit protest tegen de film „Krankenschwestern- report", welke in een Freiburgse bioscoop draait. In een resolutie aan het adres van de Freiburgse gemeenteraad eisen de artsen en het verplegend perso neel de onmiddellijke stopzetting van deze als pornografisch aangemerkte film. In hun protest verklaren zij, dat de film een belediging is van het beroep van verpleegkundige. De verpleegsters dreigen met een stipt heidsactie of met een korte staking, wanneer de gemeenteraad de film niet verbiedt. zullen worden aangewezen door de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam om de zorg op zich te nemen voor vrijgelaten Ame rikaanse gevangenen. - Dit heeft de woordvoerder van de Canadese delegatie van de interna tionale commissie die toezicht moet houden op de naleving van het be stand in Vietnam, maandag meege deeld. De drie groepen zullen elk bestaan uit twee officieren. Waar de eerste gevangenen zullen worden vrijgela ten, is nog niet bekend. Incident op Vietnamese luchtbasis SAIGON, 5-2. De delegaties van Noord-Vietnam en van het bevrij dingsfront in de gezamenlijke mili taire commissie hebben krachtig ge protesteerd naar aanleiding van een incident op de Zuidvietnamese luchtmachtbasis, waar Zuidvietna mese militairen de Noordvietnamese vlag hebben neergehaald van een gebouw dat door de Noordvietname- zen wordt gebruikt. Dit is maandag uit goedingelichte bron in Saigon vernomen. GENEVE, 5-2. Het Internationale Rede Kruis komt ruim vier ton te- kert om het hoofdkwartier in Gene ve, waar 224 mensen werkzaam zijn, draaiend te houden. Naar de president van de organi satie, Marcel Naville, maandag heeft meegedeeld, kost de huishoudelijke dienst van zijn bureau in Geneve dit jaar 12 miljoen gulden. Hiervan be taalt de Zwitserse regering ruim 6,3 miljoen gulden, van andere regerin- ken komt een bedrag van '2,8 mil joen gulden van de nationale Rode Kruisorganisaties 850.000 gulden. Van particuliere zijde is ongeveer 460.000 gulden te verwachten, 230.000 gulden komt uil eigen middelen en aan de reserves zal ruim 890.000 gul den moeten worden onttrokken. Er resteert dan een nog niet gedekt te kort van 425.000 gulden. Naville drong er bij de „andere regeringen" op aan hun bijdragen aan het Internationale Rode Kruis te verhogen „Wij zijn tenslotte geen Zwitserse organisatie, maar een in ternationale", zo voegde hij eraan toe. f f Doe uw plicht en laat de ande- f ren pralen. Fries gezegde Verwachting tot woensdagavond: Veel wind Hall' tot zwaar bewolkt met plaatse lijk een bui; matige lot krachtige, aan de kust af en toe harde tot stormachtige westelijke wind; mini mumtemperaturen omstreeks 4, ma xima morgen ongeveer 7 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 7 febr. Zon op 8.10, onder 17.39. Maan op 9.10, onder 23.09. 8 febi'. Zon op 8.09, onder 17.41. Maan op 9.28, onder Eei'ste kwartier: 10 febr. (15.05). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 7 febr. 8 febr. Hoogwater 5.36 17.58 6.08 18.32 Laagwater 11.21 23.23 11.51 Doodtij: 13 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie trekt over IJsland naar Scandinavië. De lucht druk in het zeegebied ten noorden van ide Azoren en Midden-Europa daarentegen is hoog. Tussen beide druksystemen is dan ook een krach tige westelijke stroming tot ontwik keling gekomen, die zachte en voch tige oceanische lucht tol diep in Eu ropa bx-engt. De vorstgiens is daar mee tot achter Moskou teruggedron gen. Fronten van de IJslanddepres- sie zullen dinsdag en woensdag met enige regen over ons land oostwaarts koei'sen. De aanblik van de weer kaarten geeft aanleiding voor de ko mende dagen een nogal wisselvallig en winderig weertype zonder vorst te vex~wachten. De neerslagkansen zijn daarbij vrij groot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1