IVULOI nodes'. KABINETSFORMATEUR VRAAGTMENING CHR. PARTIJEN Lawine maakt slachtoffers Prijsstijging verwacht van 8 a 8,5 proc. Vietnam: Rust aan front - activiteit aan onderhandelingstafel Gespannen toestand in Amerikaanse stad Mist belemmert scheep- en luchtvaart BLOEDIG WEEKEIND IN N00RD-IERLAND: 9 DODEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 februari 1973 129ste jaargang Nr. 21229 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 n/o B.T.W. In dit nummer: Zuiveringstaak waterschap vergt installaties Staan confessionelen open voor functioneren kabinet-Den Uyl DEN HAAG, 4-2. Formateur mr. J. A. W. Burger zal dinsdagmiddag de heren Andriessen, Biesheuvel en Tilanus vragen of zij in beginsel open staan voor het functioneren van een kabinet-Den Uyl. Daarna zal hij van gedachten wisselen met de fractievoorzitters van de progressieve drie. In een brief aan de heren An driessen, Biesheuvel en Tilanus zegt Bergbeklimmers omgekomen MENDOZA, 4-2. De 21-jarige Amerikaanse Janet Johnson en haar landgenoot John Cooper, verbonden aan het bureau voor de lucht- en ruimtevaart zijn bij het afdalen van de Aconcagua-berg van 7.050 meter in het Andesgebergte, door een lawi ne meegesleurd en gedood, aldus is zaterdag vernomen in Mendoza in Argentinië. De twee keerden met - andere Amerikanen en twee Argentijnse gidsen na een poging de top van de berg te bereiken, naar de bewoonde wereld terug. WENEN, 4-2. Een lawine in het in de Oostenrijkse Alpen gelegen Zillertal heeft zondag aan tien Duit sers het leven gekost. Twee andere leden van het uit vijfentwintig per sonen bestaande gezelschap, leden van een Duitse alpinistenvereniging uit Bad Aibling in Beieren, werden met zware verwondingen door hef- schroefvliegtuigen naar Inssbruck gebracht. Het ongeluk is een van de zwaar ste die zich ooit in Zillertal - gelegen in Oostenrijks Tirol - heeft voorge daan. mr. Burger, te hebben overwogen direct met een voorstel te komen. Maar het lijkt hem beter eerst van alle betrokkenen te weten, of het zin heeft verdere pogingen te doen. In zijn brief stelt mr. Burger nog, dat een kabinet-Den Uyl niet kan functioneren „zonder gedogen van van de quantitatieve ontoereikende verkiezingsresultaten van de pro gressieven'' Mr. Burger merkt ook nog op zich tot deze vraagstelling te moeten be perken, „omdat van serieuze andere mogelijkheden, alle intensieve arbeid van de informateur ten spijt, toch eigenlijk niets is gebleken." Van de mogelijkheid om als for mateur direct een voorstel op tafel te leggen, heeft Burger afgezien. In zijn brief zegt hij niet te geloven, „gegeven de delicate omstandighe den waarin wij' moeten opereren, daarmee thans iemand een werkelij ke dienst te bewijzen of het beoogde doel te bevorderen. Eerst dienen alle betrokkenen te weten of het zin heeft verder te pogen." Onderzoek Hoe delicaat de situatie is valt on der meer af te leiden uit een vër- kiezingsonderzoek, waarvan de re sultaten bekend werden gemaakt; WD en PPR zouden enorme winst en de PvdA een flink verlies hebben geboekt als er in januari verkiezin gen waren gehouden. Deze aardverschuiving tussen de partijen blijkt uit een onderzoek van HELSINKI. De 34 landen die in Helsinki een Europese veiligheids conferentie voorbereiden hebben vrijdag in grote mate overeenstem ming bereikt over de procedure die deze week aan het einde van de tweede ronde moet worden gevolgd. DEN HAAG, 3-2. Het Centraal Planbureau verwacht voor dit jaar een prijsstijging van 8 a 8,5 procent. Dit staat, in een nadere informatie over de vooruitzichten voor 1973, die vrijdag aan de Tweede Kamer is toegezonden. De loonstijging zal ruim 13,5 procent bedragen, 1 a 2 procent minder dan eerst is aange nomen. Het reeëel besteedbare loon zal niet omhoog gaan door de stijging van de belastingen en de sociale pre- mies. Het Centraal Planbureau stelt, dat de geringere groei vande afzet tot uitdrukking komt in een nu minder grote produktiestijging. Op zich genomen wordt hierdoor de uitbreiding van de werkgelegen heid afgeremd. Hiertegenover staat dat de arbeidsduurverkorting en de vakantieverlenging groter uitvallen dan eerder werd voorzien. Onder deze omstandigheden, aldus het Cen traal Planbureau, ontstaat een min der grote verbetering van de ar- beidsproduktieviteit en blijft een beseheiden daling van de werkloos heid mogelijk. het bureau Lagendijk, in opdracht van de Avro, waarbij 605 mensen werden ondervraagd. De WD zou met 29 zetels de twee de partij van het land worden, met slechts vijf zetels minder in de Tweede Kamer dan de PvdA. Samen met de VVD zouden de KVP, ARP en CHU volgens de en quête beschikken over 74 van de 150 kamerzetels, met DS 70 er bij zouden de „oude vijf" komen aan 79 zetels, nu 76. De winsten gaan vooral ten koste van de kleine partijen die samen zeven zetels zouden verliezen. Israël heeft ultra moderne geleideboot TEL AVIV, 4-2. De Israëlische marine heeft zondag het model ont huld van een nieuwe 400-ton meten de geleidewapenboot die in Israël is ontwikkeld naar het voorbeeld van de Franse kanonneerboten die in 1969 uit de haven van Cherbourg werd gesmokkeld. De boot werd door Schout-bij-nacht Telem in Hai fa aan de pers beschreven als., de modernste en waarschijnlijk de beste van zijn klasse in de huidige wester se wereld." Twee Nederlandse broers in de V. S. verongelukt MORRIS, 5-2. Twee Nederlandse broers, de 29-jarige J. en de 27-jarige A. van R- uit Amsterdam, zijn zon dag om het leven gekomen toen hun huurvliegtuigje neerstortte op een buurt met spelende kinderen in Morris in de Amerikaanse staat Il linois. Er zijn geen andere slachtof fers. Volgens de autoriteiten van Morris verongelukten de Nederlandse broers toen ze vanuit hun Cessna-150 een nieuwe camera probeerden. Zevende moord in Boston-reeks BILLERICA. 5-2. De politie van Billerica in de Amerikaansestaat Massachusetts heeft zondag het lijk dat zaterdag door twee tienjarige jongens was gevonden, geïdentifi ceerd als dat van de 22-jarige stu dente uit Boston Damaris Synge Gillespie, die sinds 29 november van het vorig jaar werd vermist. Miss Gillespie is de zevende jonge vrouw die sinds de zomer van verle den jaar in en rondom Boston is ver moord. SAIGON, 3-2. Onderhandelingen om de internationale controle op bet bestand in Vietnam op gang te krij gen zijn vrüdag in volle ernst be gonnen terwijl de gevechtsactiviteit lager was dan tevoren sedert de wapenstilstand vijf dagen geleden van kracht werd. Een woordvoerder van het opper- TUSKEGEE, 4-2. Militairen en po litiemannen patrouilleren gezamen lijk door de stad Tuskegee, in de Amerikaanse staat Alebama. waar sinds enkele dagen een gespannen toestand heerst en het gevaar bestaat dat blanken het recht in eigen hand gaan nemen. Oorzaak van deze situatie zijn aan vallen die vorige week op enkele blanke vrouwen werden gepleegd. De slachtoffers zijn voornamelijk van middelbare leeftijd. Eén van hen werd vermoord. Een ander verkracht en twee mishandeld. ROTTERDAM, 4-2. Het scheep vaartverkeer naar en van Rotter dam heeft het afgelopen weekeinde veel hinder ondervonden van de vrijwel constante dichte mist. Zondagavond lagen voor Hoek van Holland ongeveer 100 schepen te wachten. Zij konden de Waterweg niet opvaren omdat de sleepdiensten in verband met het slechte zicht zijn gestaakt. In de Rotterdamse havens ligt ook een groot aantal schepen dat door de mist niet kan vertrekken De luchthaven Zestienhoven zat zondagavond potdicht, nadat het eerder op de dag nog wel een aantal Schiphol-uitwijkers had kunnen op vangen. Van het toch al geringe aan tal vluchten van het Rotterdamse vliegveld af moesten er zaterdag en zondag in verband met de mist vijf worden geannuleerd. bevel in Saigon deelde mee dat er niet op grote schaal gevochten werd Het aantal „communistische be standsschendingen daalde van ca. 500 op de eerste dag van het bestand tot 200 in de afgelopen 24 uur". De rust op het slagveld contras teerde met de activiteit om de 1.160 man sterke internationale controle commissie (I.C.C.) te velde te krijgen Na een paar dagen vertraging verga- dei-de de militaire commissie van vier partijen (V.S., Hanoi, Saigon. Vietcongj, die aanwijzingen aan de I.C.C. moet geven, voor het eerst op hoog niveau. Volgens diplomatieke kringen zullen mogelijk dinsdag de leder, van de controlecommissie naai de in het vredesakkoord bepaalde plaatsen kunnen gaan voor de uit oefening van hun taak. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In vrijwel geheel West-Euro pa kwam in het afgelopen weekend geen vorst van betekenis voor. In de nacht van zondag op maandag wer den in Nederland minimumtempera turen van min 4 graden gemeten. De uitstraling kon echter niet groot zijn, doordat in vrijwel het gehele land laaghangende bewolking of mist voorkwam. Het hogedrukgebied, dal dit rustige en sombere weer bracht, trekt zich nu geleidelijk terug naar het Alpengebied. Daardoor wordt de stroming boven Nederland westelijk en krijgen oceaanstoringen de kans om tot onze omgeving door te drin gen. Een frontale zone, die maandag ochtend boven Schotland lag. zal in de nacht van maandag op dinsdag Nederland bereiken- en langzaam passeren. Daarna stroomt zachte van de oceaan afkomstige lucht binnen. Een volgende front zal dinsdagmid dag reeds over Oost-Engeland liggen en snel naar het oosten koersen. Hel weer zal door deze ontwikkelingen een wisselvallig karakter krijgen. BELFAST, 4-2. Een bloedige nachl van vuurgevech ten tussen militairen en guerrillastrijders en van see- tarisclie moordaanslagen, heeft in het weekeinde in Noord-Ierland aan minstens negen mensen het leven gekost. ZIERIKZEE. Na een botsing als gevolg van gladheid verloor de gladheid bestrijdende auto van de provincie op de Blokweg de zandlaadbak. Een uniek ongeluk, dat verder goed afliep. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De meeste doden vielen in Belfast, dat zondag een mistroostige en ver laten stad was. Britse militairen, die gedurende de nacht van zaterdag op op zondag in de katholieke wijk New Lodge door sluipschutters van de IRA onder vuur werden genomen, schoten zes van hen dood. De gevechten tussen IRA en de Britten begonnen nadat van een pas serende auto uit werd geschoten op vijf katholieken die voor een Chinees restaurant stonden. Alle vijf werden door een regen van kogels uit auto matische wapens getroffen. Een van hen stierf op weg naar een zieken huis. Een soortgelijk incident deed zich enkele straten verderop voor. Een groep van een tiental mensen werd vanuit een rijdende auto onder vuur genomen. Negen personen werden met kogelwonden naar een zieken huis getransporteerd. Het eerste slachtoffer van de ne gen doden die dit weekeinde vielen was een katholieke caféhouder, die in zijn zaak in York Road door twee schutters werd doodgeschoten. Ie mand die van de aanslag getuige was bleef ter plaatse dood door een hart aanval. SCI-IAREN DUKE. Het strand te Scharendijke is momenteel geweldig in trek by sportvissers, waar de vis (platvis) aan de lopende band uit het. water valt te hengelen. De vangsten zijn zo uitzonderlijk groot, dat de toestand feitelijk abnormaal is. De vissers vermoeden dat aan de on derhavige kant van het Grevelingen- meer het water nog het zoutsl is en dus het best leefbaar voor de vissen. Zodra het water brakker gaat wor den, zal de aanvoer van vis teruglo pen en uiteindelijk wegvallen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Hei is de natuur van de Na tuur zich te verbergen. Herakleitos Zondagochtend vond men in een stadsgracht het lijk van een man, dat tekenen van martelingen droeg. Hij was tevens door het hoofd ge schoten. Hij was de achttiende bur ger die in de afgelopen week in Bel fast werd vermoord. Het aantal doden - burgers, mili tairen en politiemensen - is sinds de onderlinge strijd in Nooi-d Ierland in 1969 begon - tot 710 gestegen. Voetballers gewond Zondagmiddag openden onbeken de schutters vanuit een auto het vuur op de spelers van een katho liek voetbalelftal die op een veld langs een weg in Belfast een wed strijd speelden. Drie voetballers wer den gewond. Eerder op de dag schoten inzitten den van een auto op een 18-jarige katholieke bediende van een benzi nestation in Belfast. Het slachtoffer kreeg een kogel in het hoofd. De .jongeman verkeerde zondagavond in levensgevaar. Verwachting tot dinsdagavond: Vannacht plaatselijk regen Vannacht plaatselijk regen of mot regen en minimumtemperaturen van vijf graden aan de kust tot om het vriespunt in zuid-Limburg; morgen op de meeste plaatsen droog met hier en daar opklaringen; middag- temperaturen ongeveer zes graden; matige, aan de kust vrij krachtige, wind uit zuidwest. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tol 5. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 6 febr. Zon op 8.12. onder 17.37. Maan op 8.54, onder 21.50. Eerste kwartier: 10 febr. (15.05). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee; Hoogwater 6 febr. 5.07 17.29 Springtij: 5 febr. Laagwater 10.51 22.52 AMMAN. Jordanië zal een terug keer van de Palestijnse guerrilla strijders op zijn gebied, waartoe de Arabische defensieraad besloot, niet toestaan op de voorwaarden die de verzetsstrijders stellen, Naar in Am man verluidt zou Jordanië hoogstens een beperkt aantal onder scherpe controle van het leger in het land toelaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1