'töe ^renóboerin Caravanproblemen in „sprekerloze" vergadering van „Pomona" Schip met een anker achter met giftige stof gevulde zinker van DOW Chemical Winterspelen in Lake Placid? Patiënt doodt arts en zichzelf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 februari 1973 Nr. 21228 Fruittelers contra verplichte gemeente-borden HAAMSTEDE, 1-2. Dertig januari viel op den dinsdag, niet op een woensdag, en dat speelde de heer A. van Oosten, fruitteeltmedewerker bij de Z.L.M., die op dinsdag in hotel Bom te Haamstede een lezing zou houden over actuele fruitzaken, par ten: hij had in zijn notitieboekje 30 januari op woensdag genoteerd, zo doende verscheen hij niet op de ver gadering. Ondanks de „sprekerloze"-verga- dering is er toch heel wat afgepraat. Vooral bij de rondvraag, waarin het caravan-probleem in de boomgaar den weer volop actueel werd gesteld. Volgens de nieuwe, door de ge meente Westerschouwen gestelde voorwaarden, moet de fruitteler bij de ingang van zijn bedrijf nu een bord plaatsen (door de gemeente te verstrekken) waarop is vermeld dat het'hier een boomgaard betreft met ontheffing voor het plaatsen van caravans volgens art 14 a van de Alg. Politie Verordening. En dat was voor alle aanwezigen (ca. 20) te veel. Opmerkingen als „landschapsont- sierenden „we zijn het „verdoem de" volk als fruitteler geworden met dergelijke maatregelen, deden opgeld. Er werd ook gepraat over een massaal protest, doch „Pomona" is volgens de voorzitter, de heer J. C. de Feiter, hier niet de juiste vere niging voor. Bovendien werd het de gemeente kwalijk genomen dat op 30 januari nog maar enkelen weten hoeveel caravans ze mogen plaatsen, in tegenstelling met gedane beloften van 15 januari. In zijn openingswoord memoreerde de heer De Feiter de plezierige pluk, omdat de prijzen na vele jaren weer eens goed waren. De oogst was niet groot, vooral de Cox liet het afweten Fustproblemen waren er niet. Rustig jaar „Pomona'- heeft een rustig jaar achter de rug. Er werd een excursie naar Duitsland gemaakt en een naai de Braakman. De samenwerking met de N.F.O. en met „C. et C." was als vanouds. Het rooien van boomgaar den gaat door. Speciaal aan de Ho- gezoom, terwijl geen evenredige aan plant tegenover staat. „In feite dus een langzame verdwijning van de fruitteelt in de Westhoek", aldus de voorzitter, die er op wees dat zelfs de tuinbouwschool in Zierikzee dreigt gesloten te worden. Sprekerdook hierna diep in het caravan-probleem, haalde zinsneden op uit de lezing die burgemeester Everwijn vorig jaar op de jaarverga dering hield en stelde dat er in 1972 nog nooit eerder Soveel woorden hierover zijn gebezigd. Maart-april wist de fruitteler pas hoeveel cara vans hij mocht plaatsen, het college was 3 maanden te laat met deze vergunning, ondankt dat daar dik wijls op aangedrongen was. Sommi gen hadden toen al meer caravans dan op de vergunning was aange geven. Na Pinksteren kregen deze mensen een brief van het gemeente bestuur dat de te veel aanwezige caravans verwijderd moesten worden Zo niet dan zouden ze op kosten van de gemeente weggehaald wor den. De fruittelers hebben de bui rustig afgewacht: er werd geen en kele caravan weggetrokken, doch er werden wel bekeuringen gegeven. Voor het kantongerecht te Zierikzee werden deze betrokkenen berecht- Ze tekenden beroep aan. waarna in Middelburg een betrekkelijk gerin ge boete werd gegeven. Volgens de voorzitter wil het col lege van b. en w. een goede naleving van de A.P.V.-verordening wat de caravans betreft, doch het moet dan niet de fout maken om pas in maart- april de aantallen rond te sturen, want de gevolgen ervan zijn niet in het belang van de fruitteler en de recreant. Dc februari-ramp De heer De Feiter wijdde verder aandacht aan de febuari-ramp 1953 en constateerde dat men na 2q jaar een gevoel van dankbaarheid moet tonen voor de manier waarop de be veiliging is uitgevoerd. Hij besloot met de beste wensen voor bedrijf en gezin in 1973. De natuur is in afwachting. Wal gaat er gebeuren? Wordt het stilaan voorjaar of komt er nog een echt wintertje achterop? In de vredige stilte te Schuddebeurs valt het ant woord niet te raden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De zeer uitgebreide notoulen en het jaarverslag van de secretaris, de heer J. A. Dalebout werden goedge keurd. Uit het jaar-verslag bleek dat „Pomona'' nog 64 leden telt. Bij de ingekomen stukken was een brief van het ere-lid, de heer C. A. Hartog uit Venendaal met de beste wensen voor deze vergadering. Uit het financieel verslag bleek dat de vereniging een batig saldo heeft van f 284,61. Namens de kas- commissie adviseerden de heren A. Renters en H. Fondse, die tevens het financieel beleid van de corso-comité secretaris de heer J. Jonker hadden gecontroleerd, beide rekeningen goed te keuren. In het bestuur wei-den de aftre dende leden, de heren C. J. Boot en N. A. Dambruin bij acclamatie her kozen. Driedaagse reis Op 22. 23 en 24 mei zal „Pomona" een driedaagse reis maken naar Luxemburg met o.a. in Canach een bezoek aan de boerderij van de heer Ras (Flakkee) en op de terugweg aan het fruitbedrijf van de heer R. Nicolaï te Alken (België). Een dag excursie wordt voorbereid naar het medelid, de heer Job Boot in de Flevopolder, waarbij dan tevens de heer Hartog zal worden gevraagd: mee te rijden. De voorzitter van het Corso-comi té de heer C. J. Boot belichtte enkele corso-zaken' en bracht hulde aan de heer N. Steur die jarenlang een on misbare pilaar was in de opbouw van de praalwagens voor Goes. Hij vierde op deze dag juist zijn 25-jarig huwelijksfeest. Tevens werd gepro beerd de nog aanwezige corso-wagen aan de man te brengen, waarvoor zich enkele gegadigden meldden. TERNEUZEN, 1-2. Het Panamese schip Sirius (ongeveer 10,000 ton) is woensdagmiddag tydens het ankeren op de Westerschelde voor Terneuzen zeer waarschijnlijk met zijn anker achter een zinker van Dow Chemical terecht gekomen. De zinker is gevuld met het zeer giftige ethyleen, dat Dow Chemical gebruikt als grond stof voor de fabricage van plastic. Volgens een woordvoerder van Dow Chemical in Terneuzen is de ethyleenpijpleiding, waarachter het anker van het Panamese schip was blijven haken, niet lek geslagen. De zinker is wel ernstig ontzet, reden waarom Dow het transport van het giftige ethyleen door deze (de weste lijke) en niet geraakte oostelijke lei ding heeft gestaakt. Het ethyleen dat zich nog in de zinker bevindt zal worden „afgefakkeld'-, dat wil zeg gen dat de grondslag wordt ver brand. Daarna volgt een inspectie van de afsluiters. Als deze nog in NEW YORK, 1-2. Het Amerikaan se Olympische Comité heeft alsnog Lake Placid kandidaat gesteld voor de organisatie van de Olympische winterspelen van 1976. Het comité heeft het IOC-bestuur, dat vrijdag in Lausanne in vergadering bijeen komt, hiervan telegrafisch op de hoogte gesteld. In 1932 werden de winterspelen in Lake Placid gehouden. De seholierenonrust goede staat blijken te zijn zal Dow het transport in eerste instantie via de oostelijke pijpleiding weer her vatten. De geraakte westelijke zin ker zal men eerst weer in goede staat moeten brengen alvorens deze weer gebruikt kan worden, aldus de Dow Chemical-woordvoerder. MEXISO STAD, 1-2. Een met zijn behandeling ontevreden Mexicaanse patiënt heeft woensdag in de stad Mexico eerst zyn huisarts en daarna zichzelf van het leven beroofd. De 56-jarige Ricardo Alvarez wachtte woensdagmiddag de arts, dr. Alfonso Ruiz, voor diens woning op en doodde hem bij zijn aankomst onmiddellijk met twee revolverscho ten. Daarna maakte Alvarez een eind aan zijn eigen leven. Welke ziekte de man heeft gehad of meent gehad te hebben kan de politie nog niet vaststellen. Tegen buren had Alvarez steeds gesproken over „zijn kwaal", zonder deze te preci seren. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 3 FEBRUARI NED. I: De leeuw, daar draait het vanavond om in de vierde editie van het shoivprogramma „Ster-allures", die de AVRO na het journaal van acht uur op het scherm brengt. Het duo Sonja Barend en Guus Oster, die 111 België BRUSSEL. 1-2. De ongeregeldhe den die in Brussel ontstonden aan het eind van een betoging van onge veer 7000 middelbare soholieren heeft de volgende balans opgeleverd: Ongever 40 scholieren moesten naar ziekenhuizen gebracht worden voor behandeling van lichte verwondin gen. Aan de zijde van de politie wer den vijftien agenten licht gewond. Eén van hen moest in een ziekenhuis' worden opgenomen. Fooitje voor echte Alaska-bewoners WASHINGTON. 1-2. Binnenkort gaan naar schatting 80.000 afstam melingen van de oorspronkelijke be woners van Alaska 962,5 miljoen dollar (ongeveer 3.130.000.000 gulden) en 16 miljoen hectare land verdelen die het Amerikaanse congres hun in 1971 heeft toegewezen als schade loosstelling voor het verlies van hun land. Het geld zal verdeeld over een periode van elf jaar worden uitge keerd. KOUWENBERG Postsjra'at 48 tegenoverhef^ostkantoor Ziérikzee Werkplaats: Meelstraat 46. nu ivat op elkaar ingespeeld zijn ge raakt. halen een uitgelezen gezel schap voor het voetlicht van perso nen die tussen 23 juli en 23 augustus geboren zijn. Na het geflonker der sterren komt sheriff Sam Cade de aandacht vragen. De gezagsdrager in Cade's County" stort zich in een in gewikkeld complot, dal is opgezet om een vriend van Sam Cade, de ar cheoloog James Benedict, een hak te zetten. Met een verslag van het Hoogovenschaaktoernooi gaat de AVRO de lucht uit. Tussen zeven en acht uur kun men kijken naar AVRO's Sportpanorama, dal o.a. een portret van NAC's Jan de Jong te bieden heeft. Daarvoor om half zes, is Teleac er met de derde les uil de cursus „Kijk op sport". Voor de al ler kleinsten eerst om vier uur een nieuw avontuur van de poppen Rik- kie en Slingertje. En daarna presen teert Ria Bremer het altijd weer amusante Stuif-es-in. een program ma waarin de kinderen zeggen waar het op staat en beslist geen moord kuil van hun hart maken. NED. II: Twee uur staan in het KRO-programma op het tweede net ingeruimd r>oor het toneelspel „Het levende lijk", dat gebaseerd is op een verhaal van de beroemde acteur Leo Tolstoi. De intrige van „Het levende lijk" is, dat Prostosov, een voor zijn omgeving erg moeilijk figuurop een zeker ogenblik van zyn vrouw weg loopt en een verhouding aanknoopt met een zigeuner zanger es je. Zijn wettige echtgenote wordt intussen het hoofd op hol gebracht door een huisvriend. Om een huwelijk tussen deze twee niet in de weg te staan, doet hij voorkomen dat hij zelfmoord gepleegd heeft. Om zeven uur de po pulaire filmquiz „Voor een brief kaart op de eerste rang", met als gaste Willeke van Ammelrooy. Na het journaal staat Brandpunt" met actualiteiten, en bisschop Zwartkruis luidt om tien over elf de zaterdag uit met de Epiloog. ZATERDAG 3 FEBRUARI NED. I: 10.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Rikkie en Slingertje; 16.25 Stuif-es-in; 17.30 Teleac; 18.45 Ti-ta- tovenaar: 18.55 Nieuws; 19.05 Sport panorama; 20.00 Journaal; 20.20 Ster-allures: 22.00 Cade's County; 22.50 Hoogovenschaaktoernooi; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-la-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Voor een brief kaart 20.00 Journaal; 20.20 Brandpunt; 21.10 Het levende lijk; 23.10 Epiloog; 23.15 Journaal. ZONDAG 4 FEBRUARI NED. I: Kijkers naar het eerste net moeten het vanavond met de VARA doen. Om zeven uur gaan po litiecommissaris McMillan en zijn vrouw weer over het scherm. Het avontuur waarin zij verzeild raken, speelt in de rugbywereld. Na de vijf minuten journaal gaat de VARA te gen half negen verder met het pro gramma „19-Toen"De programma makers stellen zich voor vanavond via films, foto's, liedjes en gesprek ken het jaar 1920 in de herinnering terug te brengen. En dat gebeurt dan met medewerking van o.a. Sylvia de LeurDonald Jones. Frans Vrolijk en Milly Scott, terwijl Koos Postema het programma aan elkaar praat. Humor wordt vervolgens voorge schoteld met de serie „Daar komen de schutters". Tot slot van de avond trakteert de VARA haar aanhang op klassieke muziek. De Amerikaanse pianist Misha Dichter speelt enkele composities van Brahms. In de mid daguren allereerst om even over drie een aflevering van „The Par tridge Family". Informatie en ont spanning biedt de NOS-kiosk, een programma, dal door de meeste t.v.- critici intussen al gekraakt is. Kees Sorgdrager heeft de presentatie van de rubriek Ter Visie, die vervolgens op de buis komt, en waarop de voet bal uitslagen van Frits van Turen- hout volgen. Om vijf uur kan geke ken worden naar Sandra en René Frank die liedjes zingen naar het Hooglied van Salomo. Andere gees- Zondag 4 februari, 20.25: 19-toen. Met o.a. Sylvia de Leur. telijke muziek is om half zes te ver wachten in Zingend Geloven. NED. II: Luchtige kost en een zicaarwichtig onderwerp biedt de NOS vanavond op het tweede net. Om met het laatste te beginnen: de rubriek Zienswijze houdt zich om half tien bezig met de vraag: wat is de menselijke persoonlijkheid vol gens enkele westerse visies? Voor de jeugd komt om zeven uur de ponny Polly opdraven. De ponny is net zo blij als zijn vriendje Juanito als deze te horen krijgt wie zijn vader is. Tussen de twee afleveringen van Studio Sport staan als gebruikelijk de rubriek Panoramiek, met achter grondinformatie over actuele ge beurtenissen, en de amusementsserie „Oh mijn papa". Wat dit laatste pro gramma betreft: het belooft weereen dolle boel te worden. Patrick Glover loopt namelijk de kans dal een van zijn boeken verfilmd wordt. Maar voorwaarde is, dat hij eerst nog wat sex en geweld in het verhaal stopt. Problemen doen zich voor als Patrick geen goede secretaresse kan vinden. ZONDAG 4 FEBRUARI NED. I: 13.45 Teleac; 14.45 Nieuws; 14.47 Weekjournaal; 15.07 The Par tridge Familiy15.30 NOS-Kiosk; 16.25 Ter visie; IS.55 Toto; 17.00 Woord voor Woord; 17.05 Mijn lief is de mijne; 17.30 Zingend geloven; 18.55 Ti-ta-tovenaar19.00 MacMil- lan en vrouw; 20.20 Nieuws; 20.25 19 -Toen: 21.35 Daar komen de schut ters; 22.05 Mischa Dichter speelt Brahms; 22.25 Humanistisch Ver band: 22.35 Journaal. NED. II: 1S.52 Vooraf: 18.55 Ti-ta- tovenaar; 19.00 Nieuws; 19.05 Polly; 19.30 Studio Sport: 20.20 Panora miek; 20.45 Oh mijn papa; 21.10 Stu dio Sport; 21.35 Zienswijze: 22.35 Journaal; 22.40 Teleac. MAANDAG 5 FEBRUARI NED. I: Op het eerste net komt de KRO vanavond toe aan de vijfde rolprent uit de cyclus rond Alex Guinness. Sir Alec Guinness is van af tien over negen te zien in de speelfilm „Tussen Tanger en Gibral tar", door Anthony Kimmins in 1953 gemaakt. Hij speelt daarin de gezag voerder van een schip. De KRO maakt om zeven uur haar opwach ting bij het kijkersvolk met een af levering van de Familie Ashton. Daarin valt het. accent op Philip Ashton, die tijdens een treinreis ge confronteerd wordt met een pijnlijke ervaring uit zijn oorlogstijd in Span je. Na het journaal volgt deel drie van de serie „Volgende Patiënt". Dit keer wordt aandacht geschonken aan de menselijke verhoudingen in het ziekenhuis. Dan is het tijd voor de speelfilm. Als kapiten Henry St. James verdeelt - Alec Guinness zijn vrije tussen het heen en weer gevaar op het traject Tanger-Kalik, tussen zijn goedige echtgenote en een tem peramentvolle maitresse. Na het tintelende filmwerk wordt ten slotte nog een zet gedaan in het kader van de l.v.-schaakwedstrijd tussen Ne derland en Polen. NED. II: Wie 's maandagsavonds om zeven uur op het tweede net af stemt, weet ivat hij kan verwachten. AVRO's Toppop. Nadat Ad Visser zijn aanhang op de hoogte heeft ge steld van de ontwikkelingen in de top-20, wordt et in Tips voor je toe komst" weer aan beroepenvoorlich ting voor jongeren gedaan. Ditmaal wordt de sector administratie en or ganisatie onder de loupe genomen. Het aanvangstijdstip van Peyton Place is heilig. Daar mag niet aan getornd worden. Dus om tien voor half negen de verdere verwikkelin- in 's werelds druks t besproken plaats. Jill heeft de benen genomen, tot grote ongerustheid van de domi nee. Domineesvrouw Susan blijkt toch echt wel van haar man te hou den. Van het Amerikaanse front komt ook het derde deel van de serie Frank Sinatra: een man en zyn mu ziek. Speciale gast van The Voice is dit keer het Braziliaanse gitaarwon- der Antonio Carlos Jobim. Wie daar na nog behoefte heeft aan actualitei ten en andere min of meer opmerke lijke zaken, kan daarvoor terecht bij AVRO's Televizier, waarvan de pre sentatoren hun irriterend in het oog springende oorknopjes enige lijd te rug hebben laten vallen. MAANDAG 5 FEBRUARI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 De Familie Ashton: 20.00 Journaal; 20.20 Volgende Patiënt: 21.10 Hoofd film; 22.40 Tele-zet: 22.45 Journaal; 22.50 Teleac. NED. IJ 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 19.30 Tips voor je toekomst: 20.00 Journaal 20.20 Peyton Place: 21.10 Frank Si natra: 22.00 Televizier; 22.50 Jour naal. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS Ze glimlacht even. „Het is mis schien wel goed. als jij dat voortaan doet. Enne ik stook hout. Ginds, dat stukje bos, is van mij. Als je niks te doen hebt, kun je bomen omzagen en in stukken hakken. De stobben moeten er ook uit, want elk voorjaar nemen we een groter deel, wat we ontgonnen hebben, in gebruik. Op de nieuwe grond verbouwen we uitslui tend aardappelen. En wat groenten. Eens in het jaar koop ik een varken; dat wordt hier geslacht. Ik heb een grote diepvrieskist. Er tussendoor eens een kip. Hebben jullie kippen?" Knikkend antwoordde hij: ..Een paar duizend doorgaans. We broed den zelf en fokten de kuikens op in een paar kunstmoeders. Voorname lijk wit: Witte Leghorn. Ook wel kruisingen. Vader experimenteerde altijd. Soms was het een misgok, maar hij had ook wel eens leuke re sultaten." „Ik doe het enkel voor de eieren. Maar als de prijs niet optrekt, gooi ik ze er subiet uit. Hel voer is al duur genoeg tegenwoordig." Schouderophalend antwoordde hij: „Wat is er nu niet duur?" Tegen achten schonk ze koffie. Ze wees naar het televisietoestel. ..Als je zin hebt. zet ik 'm wel aan. Het programma moet je uit de krant ha len, want ik heb geen programma blad. Al die omroepverenigingen kunnen me gestolen worden. Door gaans vind ik niet veel aan de pro gramma's". „Mij scheelt het ook niet veel. Dat u hier elektriciteit hebt, zo ver van het dorp." „Mijn man liet het aanleggen. Dal kostte bijna tweeduizend gulden. Zogenaamd onrendabel gebied. Als we het van de overkant hadden kun nen krijgen, waren we met enkele honderdjes klaar geweest. Maar dat kon niet, dat mocht niet. Twee kilo meter kabel hebben ze moeten leg gen. We hebben gelijk telefoon geno men; dat ging in één moeite door. Maar gas hebben we niet. De aanleg kostte ook zo'n kleine tweeduizend. Daarom doe ik het nog op de oude manier: een fornuis en hout. Het geeft 's winters een behaaglijke warmte." „En in de kamer?" Hij wees naar voren. Terwijl hij naar de trap ging, had hij door de half geopende deur de eigenlijke kamer gezien." ..Daar zit ik zelden. Soms. als het mooi weer is, zondags." „Het is hier lekker en gezellig, 's Avonds begint het wat kil te wor den." Ze liep naar het toestel en draaide de knop om. „We zullen het weerbe richt eens bekijken. Het lijkt me toe, dat er verandering in de lucht zit." Later op de avond, toen de televi sie weer uit was. zei hij zo langs zijn neus weg: „Zal ik morgen, na het melken, stekels gaan hakken? Er zitten er nogal wat in de wei." De vrouw keek hem tevreden aan. Dus dat had hij al gezien. De eerste indruk was niet slecht. Melken kon hij tenminste uitstekend. De beesten bleven rustig. „Morgenochtend lopen we de ge wone dagelijkse werkzaamheden sa men na. In die tijd moet je zelf maar zien. wat er verder te doen is. Daar in laat ik je volkomen vrij. Je bent een boerenzoon, dus je zult net zo goed als ik weten, wat er regelmatig gedaan moet worden." „Als ik voldoende tijd heb, zal ik de sloot bij de weg ook eens uitbag geren; dat is wel nodig." „Schouw is hier eens in de twee jaar. Volgend jaar mei, denk ik. Als het tegen die tijd maar schoon is." Maar ze was blij. dat hij het zelf had geopperd. In werkelijkheid was de vuile sloot haar al maanden een doorn in het oog. Maar je kunt als jDoerin toch geen sloot gaan uitdie pen? Om tien uur kwam hij overeind en zei. dat hij het welletjes vond. Ze keek hem na, tot hij bij de deur was. „Ik roep je tegen half zes," zei ze. „Dan heb ik thee. Ik wil niet, dat je nuchter de deur uit gaan. Welte rusten. Enne dank je wel, omdat je meteen wilde blijven." Hij keek haar enige ogenblikken nadenkend aan. „U hebt hier een mooi bedrijf. Goed onderhouden, de sloot niet meegerekend, maar u kunt niet alles alleen doen. Ik zal helpen het mooi te houden. Maar praat niet van dank; de dank is aan mij. Goe den nacht." Ze hoorde hem de trap opgaan. Wat een geluk, dacht ze. dat ik door gezet heb en Leendert de stee afjoeg. Anders was hij op het laatst de baas geworden en ik de knecht. Kees lijkt me een nette kerel. Toch zal ik dc afstand bewaren. Geen vervolg van de Leendert-historie meer. Ik ben de boerin en die blijf ik. Dat is al het minste, wat ik kan doen voor jouw nagedachtenis, jongen Ze keek enige tijd naar het grote portret aan de wand, alvorens met een zucht overeind te komen. Ze controleerde of de deur op slot was en doofde toen het licht. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7