Zorg om caravans die vuil lozen op sloten van polders Het varken wordt populair en duur Waar gaat Rotterdamse veemarkt lieen? REDDING MET KAAS BELOOND TAAK STUURGROEP VOOR TOEKOMSTIG ZEEUWSE MEER ONZE PUZZELRUBRIEK Dislrikl 1 waterschap Schouwen-Duiveland RIJSWIJK, 1-2. Varkensslachters en -exporteurs voeren in ons land een verwoede strijd om de varkens. Dat komt tot uiting in de prijsnote ringen van de varkensinkoopcombi- naties, die in de loop van januari met een kwartje per kilo omhoog zijn gegaan. Bij de meeste combinaties lag de notering" voor de lopende week op f 3,67, één deed er dinsdag j.l. tus sentijds nog een schepje bovenop door naar f 3,75 te gaan. In de woensdag gehouden be stuursvergadering van het Produkt- schap voor Vee en Vlees is een en ander meegedeeld. De varkensmarkt vertelde secretaris F. Bikker, wordt beheerst door een enorme vraag uit binnen- en buitenland. „Potvis" in de netten CHERBOURG, 2-2. De Nederland se onderzeeër „Potvis" van de Ko ninklijke Marine is woerjsdag in het Kanaal op 45 meter diepte ten zuid westen van Southampton (bij Port land) in de netten van een Frans vis sersvaartuig verstrikt geraakt. Vol gens de schipper is er voor een be drag van ruim 18.000 gulden schade aangericht. Een woordvoerder van de Marvo zei donderdagavond dat het vissers vaartuig zich bevond in een gebied waar regelmatig Britse zee-oefenin gen worden gehouden. De „Potvis" nam woensdag aan een dergelijke oefening deel. Of het vissersvaartuig op verboden gebied heeft gevist, kon de Marvo-woordvoerder niet mee delen. „Dat zal wel worden uitge zocht". HAAMSTEDE, 30-1. Op de gehouden vergadering van District I van het Waterschap Schouwen-Duiveland in hotel Bom te Haamstede, heeft de dykgraaf A. M. Geluk er op gewezen, dat de waterlopen weinig moeilijk heden hebben geboden. Wel zag de dijkgraaf met lede ogen aan, dat meer caravans bij boerderijen opduiken, die allen hun vuil lozen op de sloten. De veeteelt blijft echter de grootste vervuiler. Er zijn plannen om de nog aanwe zige bunkers in de haven van Burgh- sluis en bij de Plompetoren te gaan slopen. Ir. Kloosterboer besloot zijn inleiding met te zeggen dat het dood spuiten van slootkanten een bron van ellende is voor het behoud der taluds. Het waterschap spuit alleen nog maar tegen riet. De heer J. A. Rotte zette de opzet van een begroting uiteen waarmee in juli begonnen wordt. Geen een voudige taak want er is 240 km wa terloop met 480 km taluds, doch de wegen vragen wel het meeste geld. n.l. 1,2 miljoen gulden of 40 i> van de begroting. Deze 3 miljoen moet ergens vandaan komen. En 61 n komt van het geschot, 19 van het rijk voor wegen. 9 o van het rijk voor de zeewering en de rest nog uit andere kleinere bronnen. Elk jaar wordt bezien of door rationalisme en mechanisatie bezuinigd kan worden. Dc rondvraag Bij de rondvraag kwam het bieten- vervoer ter sprake en de heer A. Padmos jr. vroeg of onze wegen daar voor geschikt zijn. De dijkgraaf antwoordde dat men deze ontwikke ling niet kan tegenhouden want er rijden ook andere zware transporten over onze wegen. De betrokkenen INGEZONDEN STUKKEN Supermarkt en binnenstad (Slot) Mijnheer de redakleur, Het gemotoriseerde verkeer in winkelcentra is een voortdurende zorg en ergernis. Als je over leef baarheid en aantrekkingskracht van een centrum praat ontkom je ge woon niet aan het verkeersprobleem. Wij menen nu dat het instellen van de zgn. „blauwe zone" in het stadscentrum van Zierikzee slechts een halve maatregel is. Wil men naar een plezierig en gezellig stads centrum, dan moet men niet alléén trachten „de grote zaak A.H." bin nen te houden, maar tevens bevor deren dat het centrum „loopstad" wordt. Het Havenplein van Zierikzee ver lost van auto's en verkeer omringd door loopstraten zal, zeker in het zo merseizoen, een enorme aantrek kingski-acht kunnen uitoefenen op de recreant en de regio-bewoner: Stel je eens voor: een Havenplein met een aangepast plaveisel bezet met leuke terrasjes en voorzien van een uitgekiende aanplant in combi natie met een sfeervolle verlichting. Wij menen dat hel tenminste de moeite waard is deze zaak eens na der te bestuderen en te ontwikkelen. Er zijn trouwens al vele voorbeelden in Nederland, de ervaringen elders zijn dus te peilen. Wij hopen dat ook de middenstand niet uitsluitend ge voelsmatig zal reageren. Het verzet uit die hoek in dit soort zaken stoelt maar al te vaak op de gedachte, dat de consument beslist met zijn auto voor de winkel wil parkeren waar hij moet zijn. Maar is dat nu wel zo? Natuurlijk als de gelegenheid er is doet men dat. maar dat wil nog niet zeggen dat men niet anders wil. Men zou een gereconstrueerd Ha venplein, in de zin als hiervoor om schreven, eens in maquette-vorm kunnen maken. Dit kan dan tentoon gesteld worden en middels schrifte lijk enquetering eens kunnen laten beoordelen, bovendien kunnen dan suggesties worden ingebracht. Wie weet wat een verrassend resultaat er uit de bus zal komen. Het lijkt in deze tijd van deskundigen op aller lei terrein welhaast pure onzin, maar heus er zijn onder de zogenaamde leken steeds weer mensen met heuse hersenen en creatieve vermogens. Wij zijn er van overtuigd dat er vele mensen zijn, die bereid zijn een stukje te lopen om ongestoord te kunnen slenteren en winkelen in een gezellig stadscentrum. Bovendien menen wij dat juist Zierikzee met zijn korte loopafstanden zich voor een dergelijke ontwikkeling bij uit stek leent. Als je dan ook nog temid den van al die gezelligheid zo maar neer kunt strijken op een terrasje, bevrijd van uitlaatgassen, herrie etc.. dan is dat toch juist iets wat je mist in vele stadscentra? Als de problematiek rond de A.H.- vestiging ons allen kan stimuleren om te komen tot een duidelijke visie omtrent de gewenste inrichting van een gezellig stadscentrum, dan is er nog niets verloren maar van alles te winnen. Zierikzee: Let op uwe saeckü Tot slot nog deze opmerking: In de besluitvorming heeft blijkbaar de volgende mening een grote rol ge speeld: Als Zierikzee niet mede werkt. dan doet dit wel een buur gemeente. Misschien is dat wel zo. Dit zou alleen maar een ondersteu ning kunnen zijn van de stelling: De gemeenten op Schouwen-Duiveland dienen zo snel mogelijk op te gaan in één grote gemeente! Nu gebeuren er misschien wel allerlei dingen niet, die in feite wel moeten gebeuren. Het omgekeerde is evenzeer waar: er gebeuren dingen wél, die bij be schouwing van het totaalbeeld niet mogen gebeuren. Aktie-centrum P.P.R. aid. Schouwen-Duiveland p.a. A. P. den Reijer, De Craneslraat 52, Zierikzee. zullen wel moeten zorgen voor op slagplaatsen bij boerderij of op het. veld bij een dam aan de weg. De heer Padmos sr. informeerde naai de woonwagen-ellende te Renesse waardoor een deel van Stoofwekken door wateroverlast blank kwam té staan. De dijkgraaf zei dat deze pro blemen van de ene naar de andere instantie geschoven worden. Ook de waterstand kwam ter sprake vooral in de zomer door de heer A. Hoek. Hier haakte de heer A. Dalebout di- rekt op in. Hij zei dat de waterstand in het duingebied dit jaar weer 10 cm lager is dan vorig jaar. Hij bracht voorbeelden te berde. De heer Dale bout bezocht nu 35 jaar lang deze vergaderingen en in de eerste 18 is steeds gesproken om het overtollige water kwijt te geraken en in de laat ste periode om het water in de duin streek te houden. Spreker is zeer be zorgd hierover en sprak een waar schuwend woord over de toekomst van liet duingebied. De dijkgraaf was het hier wel mee eens, hoewel we hier 100 mm minder regenwater kregen dan het landelijk gemiddelde en water inlaten wordt ook gevaar lijk omdat men niet weet wat voor water men ter beschikking krijgt. Kritiek hacl de heer Padmos jr. nog over, door personeel van het water schap uitgevoerde wei'ken op de grens van district I en II en vond hel tempo „schunnig'. De dijkgraaf antwoordde dat- hij volledig achter zijn personeel staat, wat hun kwali teiten betreft. Gezworene Hansel besloot de Ver- gadering. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZWOLLE. Het Zwolse werkcomité voor Vietnam heeft besloten de Noordvietnamese stad Thanh Hoa te adopteren. De stad is meermalen ge troffen door bombardementen. Men heeft Thanh Hoa gekozen, omdat dit evenals Zwolle een provinciestad is. IJ MUIDEN. Ter dekking van het staaltekort op korte termijn, heeft Estel (Hoesch-Hoogovens) besloten de staalcapaciteit in IJmuiden met ongeveer 600.000 ton per jaar uit te breiden. DEN HAAG. Dow Chemical in Terneuzen heeft in 1972 een belang rijke omzetstijging geboekt, wordt in het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch Vlaanderen meegedeeld. DEN KAAG. Terwijl in Oost-Ber- iijn een Nederlandse ambassade-se cretaris neg op zoek is naar een pand dat geschikt is om een ambas sade te vestigen, is sinds enkele da gen in Den Haag, in de Van dei- Spiegel straat, een Oostduïtse am bassade geopend. DEN HAAG. De Koninklijke Aka- demie van Wetenschappen in Den Haag heeft in een brief aan de Sow- jet-akademie van wetenschappen zijn bezorgdheid uitgesproken over de positie van tal van intellectuelen in de Sowjet-Unie. ROTTERDAM. Lossers van het Spaanse zeeschip ..Glacia Gris", dat gemeerd lag aan de Lekhaven in Rotterdam, ontdekten in de nacht drie Algerijnse verstekingen. Twee weke,n lang hadden zij zich verscho len gehouden in de koelruimte van het schip. RIJSWIJK, 1-2. Leiden is een uit stekende plaats voor een veemarkt, maar als ook andere gemeenten de sluiting per 1 januari volgend jaar van de Rotterdamse veemarkt willen opvangen, moet men die gemeenten 'ieder hun eigen verantwoordelijk heid laten. Dit standpunt zal het bestuur van het Produktsehap voor Vee en Vlees kenbaar maken aan het ministerie van landbouw en visserij, dat om advies had gevraagd. De Rotterdamse veemarkt wordt op maandag en dinsdag gehouden. Na de verdwijning ervan wil de ge- Nico Kluiver sag kans - met risico voor eigen leven - de kleine Henkie IJsbraents vlak voor een op hol geslagen paard weg te rukken. Henkie's vader - kaashandelaar - beloonde de redder in natura: een jaar lang kaas uit het vuistje. Dat wil er altijd wel in. was het lakonielce ant woord van de dappere Nico. (Inzet: geredde Henkie). (NZB-foto). ZIERIKZEE. Er begint aardig reliëf te.komen in de rekonslruklie van de omgeving rond de Sl.-Lievensmon- stertoren, dat - aanvullend op de to- renTestauratie - door de Rijksgebou- ivendienst wordt uitgevoerd. De her- aanleg herinnert aan een situatie, die vroeger moet hebben bestaan. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) meente Leiden haar vrijdagse vee markt naar die dagen verplaatsen, maar dit alleen, als Den Bosch en Utrecht afzien van hun plannen, extra-marktdagen in het begin van de week aan hun bestaande markt dagen toe te voegen. Utrecht en Den Bosch, gesecondeerd door Zwolle en Leeuwarden vinden dat de gemeente Leiden haar gang kan gaan, maar wel de genoemde voorwaarde moet laten vallen. Die gemeente heeft ech ter al laten doorschemeren, dat ze er dan misschien de voorkeur aan zal geven haar veemarkt maar hele maal te sluiten. AMSTERDAM. De Vereniging van Kamers van Koophandel en Fa brieken in Nederland is zeer onge rust over de mededeling in de me morie van toelichting op de begro ting 1973, van het staatsbedrijf der PTT, dat boven de reeds sedert 1 september 1972 ingevoerde tariefs verhogingen in deze begroting nog een bedrag opgenomen van f 92 mil joen als opbrengst, van in de loop van 1973 nog verder door te voeren tariefsmaatregelen. DEN HAAG. Dit jaar zullen naar schatting 3.000 Nederlandse toeristen Indonesië bezoeken, duizend meer dan het afgelopen. De Nederlanders blijven gemiddeld twintig dagen in Indonesië, aanzienlijk langer dan toeristen uit andere landen, aldus is na afloop van „vacantie '73" meege- ■deeld. HAARLEM. De rechtbank te Haarlem heeft uitspraak gedaan in zaken tegen zes bewoners uit Heemskerk en boetes opgelegd tus sen de f 250,- en f 2000.- wegens overtreding van de wel op de kans spelen. Zij hadden in 1969 en begin 1970 meegewerkt aan een Ameri kaanse loterij, een zogenaamde ket- tingbrievenaktie. DEN HAAG. Bij het directoi'aat- generaal voor de milieuhygiëne van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne is een directie milieuhygiëne ingesteld. ROTTERDAM. Twee jongens, die hadden ingebroken bij een tran sportbedrijf in Rotterdam-zuid, zijn in de nacht op heterdaad betrapt. Juist op het moment, dat de 19-ja- rige N. N. en de 18-jarige J. V. - bei den zonder beroep - met een geld kist het pand verlieten, passeerde een surveillance-auto van de Rotter damse politie. GRONINGEN. De 49-jarige eige naar van concertzaal Apollo aan de Hereweg te Groningen heeft bekend zelf brand te hebben gesticht in zijn bedrijf. Door deze brand ging in de nacht van 20 op 21 januari de grote zaal van het complex geheel verlo ren. Een twaalftal aangrenzende wo ningen liep lichte brandschade op. Sparen door kastenaktie DEN HAAG, 1-2. De kasten aktie op het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft de afgelopen maand een voordeeltje van tenminste 3.300,- opgeleverd. Er werden twaalf leasten leeg ingeleverd. Daarvoor streken de ambtenaren f 50,- per stuk op. De kasten- zullen lueer in gebruik worden geno men, waar ze wel nodig zijn, zodat een uitgave van 12 x f 325,- 3.900,- voor nieuwe exemplaren kan worden be spaard. MIDDELBURG, 1-2. Het formu leren van een voorstel met betrek king; tot een bestuurlijke samen werkingsvorm met het oog op de recreatieve ontwikkelingen in het gebied van het toekomstige Zeeuwse Meer (na de afsluiting van de Oos- tcrschclde) is de taak van een bin nenkort in te stellen stuurgroep. Daarin zullen zitting hebben ver tegenwoordigers van gedeputeerde staten en van de colleges van burge meester en wethouders van de ge meenten Bruinisse, Duiveland. Goes Kapel le, Korlgene, Middenschouwen, Sinl-Philipsland. Reimerswaal. Tho- len, Weslprsehouwen, Wissenkerke en Zierikzee. 1-Iel is de bedoeling, dat de stuur groep - vooruitlopend op de tot standkoming van een hechtere sa menwerkingsvorm - op bestuurlijk terrein coördinerend zal optreden ten aanzien van de recreatieve ont wikkelingen. Werkgroep Ter voorbereiding van het voorstel dat van de stuurgroep wordt ver wacht. is een werkgroep ingesteld onder leiding van de heer A. L. van Geesbergen. lid van gedeputeerde staten en voorzitter van de provin ciale raad voor de recreatie. Leden zijn bugemeesler J. E. van Boeijen van Tholen. wethouder J. P. Linden- bergh van Goes en burgemeester Th. de Meester van Zierikzee. Secretaris is de heer C. dc Vos, secretaris van de provinciale raad voor de recreatie. De werkgroep zal o.a. adviseren over de gewenste samenwerkings vorm (daarbij onderzoekend de mo gelijkheid van 'n tijdelijke vorm van samenwerking, vooruitlopend op een definitieve opzet) de participanten (waarbij de positie van het rijk en van de provincie Noord-Brabant aan de orde komt) en het werkgebied, alsmede de taakstelling van de sa menwerkingsvorm. Nadat het pré-advies van dc werkgroep in de stuurgroep zal zijn behandeld zal - voordat officieel contact met o.a. het ryk kan worden opgenomen - een uitspraak van dc provincie en van de betrokken ge meenten worden gevraagd. Nog altijd veel aktiviteiten aan het puzzelfront en daardoor „floreert'' deze rubriek in duidelijke mate. Het aantal inzendingen was weer aan de hoge kant en de goede oplossingen waren in de meerderheid. De puzzel van vorige week was ook niet extra lastig. De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. C. M. Berrevoets-Versteeg Korte Groendal 11 ZIERIKZEE De tweede prijs gaat naar: Mevr. J. A. v. d. Clingel-v. d. Have Magnoliastraat 5 NIEUWERKERK De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. aanslag: 6. mijn lamp; 12. n.m.; 13. rok; 15. dek; 16 ei-; 17. dog; 19. lerares; 22. are; 23. atol; 25. nopal 26. mars; 27. Nimes; 29. een; 30. gemis; 31. te; 32. pias; 34. over; 36. ei; 37. beast; 38. kelim; 40. holm; 41. ader: 43. abeel; 46. actie; 49. eb; 51. Lena; 52. Umea; 53. L.O.; 54. nijdas; 56. kog; 58. Namen; 60. blad; 61. serum; 63. nors; 64. aar; 65. kanarie; 67. kit; 68. Ag; 69. heg; 70. cel; 72. de; 73. nefriet; 74. han- gaar. Verticaal: 1. andante; 2. amotie; 3. Sr 4. lol; 5. Aken; 7. ijdel; 8. Nes; 9. L.K.; 10. merrie; 11. pressie; 14. cape; 18. gom; 20. roest; 21. ranok; 22. aam; 24. lepelblad; 26.meridiaan; 28. Siamees; 30. gelaten; 33. as; 35. v.e.; 37. boa; 39. mee: 42. renbaan; 44. en; 45. laken; 46. augur; 47. cm; 48. monster; 50. bijlage; 53. Lerida; 55. dar; 57. Oran; 59. Mok; 61. sage; 62. mica; 65. kei; 66. een 69. Hr.: 71. lg- Dc nieuwe puzzel de marine; 74. fijn gehakt voar voor het vee. Verticaal: 1. van minder dan mid delmatige afmeting; 2. groot ongeluk 3. Nederlandse Televisie Stichting (alk.); 4. kleur; 5. knaagdier; 6. af schrift; 7. ijzeren mondstuk dat men een paard tussen het gebit legt; 8. foedraal; 9. scheidingslijn; 13. in richting voor het drogen van mout; 15. paal die scheiding vormt lussen de verschillende koeien en paarden in de stal; 16. inlandse giftslang; 18. metaal; 20. sinterklaasbaksel; 22. soort sigaar; 25. grootvader (kinder taal); 26. niet parkéren (afk.); 27. bo- venafsluiting v.e. bouwwerk; 30. de elektrode aan de positieve pool; 33. zijriviertje van de Vecht; 34. afkerig van werk; 36. klein paard; 38. alvo rens; 39. telwoord; 45. boom; 46. welpenleidster; 47. plant; 48. min derwaardige haversoort; 49. boom; 51. lengteëenheid: 53. tabakssoort; 54. stuk bouwland: 56. werk van Puccini; 57. stad in België; 59. afzon derlijk; 61. kokertje van zacht me taal; 64. alleenzang; 66. deel v.e. ta bakspijp: 68. Ned. rivier; 69. li chaamsdeel. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. binnenste v.e. zaad; 4. grote houten loods; 7. Europeaan; 10. ringvormig koraaleiland; 11. op enig tijdstip; 12. rivier in Duitsland; 14. tap waarmee een as in het aslager rust; 17. weefsel; 19. boom; 20. al le goed mens; 21. van aanzienlijke om vang; 23. splitsingsprodukt v.e. mo lecule; 24. Ned. Spoorwegen (afk.); 25. emotie teweegbrengend; 28. trek dier; 29. telegi'afisch koersberichl onder beurstïjd; 31. bekend toeris tenoord op de Veluwe; 32. inborst; karakter; 35. deel van de dag; 37. lange stok v.e. vogelaar; 40. soort onderwijs (afk.); 41. bolgewas; 42. eminentie (afk.); 43. bittere vloeistof; 44. letter v.h. Griekse alfabeth; 47. niet vochtig; 49. muziekteken in psalmen; 50. uitblinker (figuurlijk); 52. poedelhond; 54. Amsterdams peil (afk.); 55. begeleider v.e. hemelli chaam; 58. uitroep; 60. huisdier; 62. muzieknoot; 63. deel v.h. oor; 64. le vensvocht in planten; 65. stoel zon der leuning: 67. geneesmiddel; 69. taaie lekkernij; 70. Britse luchtvaart maatschappij (afk.); 71. zoogdier; 72. lang smal stuk; 73. zinnebeeld van.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6