Oosterland's groenstroken en plantsoenen krijgen een beurt STIJLVOLLE HERDENKINGSBIJEENKOMST OUWERKERK STREEKNIEUWS Boodschap H.M. de koningin Algemene ledenvergadering harmonie „Crescendo" te Dreischor ZIERIKZEESCÏIE NIEUWSBODE Vrijdag 2 februari 1973 Nr. 21228 Herinnering aan 1 februari 1953 (Van onze redalcteur) OUWERKERK, 1-2. De sonore stem van Salvator, de klok die luidde bij de ramp en het vreugdesein gaf bij de sluiting van liet dijkgat in november 1953 en nu - twintig jaar later - opriep tot bezinning, als achter grond van het door de pastor loei ds. Koppert gebeden ,,Onze Vader", was wel het ontroerendst tijdens de plechtige herdenking van de februari-ramp, die don derdagavond plaats vond in een eivolle hervormde kerk, midden in het dorp dat ooit ten prooi was aan het watergeweld. „We hebben vrouw en kinderen boven water", zei een man in de ramp nacht tegen de toenmalige predikant van Ouwerkerk, ds. E. P. Kuin, die op deze door het gemeentebestuur van Duiveland belegde bijeenkomst de herdenkingsrede uitsprak. „Wat de uitspraak van die man betekende hebben wij in de middag ontdekt. Ik stond boven in de (oude) pastorie eigenlijk kokend van woede nog niet meer levens te hebben gered. Maar ik heb toen ook een gezicht gezien; een licht aan de hemel en de betekenis daarvan heb ik ontdekt bij het bergingswerk van de slachtoffers. Van hen ging een onverklaarbare rust en vrede uit", aldus ds Kuin. Een uitspraak van de man van het eerste uur. Zij - de slachtoffers - zijn in vrede heengegaan en dit betekent een troost en een houvast, zo vervolgde hij. Voor de overlevenden zijn na dien moeilijke jaren gevolgd. „Wij hadden nog het leven en zijn begon nen", eigenlijk met een wrok over het gebeurde en met een vertwijfelde drang om terug te winnen, met twij fel ook of het ooit gelukken zou". Het was een voortzetten van hetgeen anderen moesten laten varen en latei- in de bijeenkomsten aan het Beyers- dijkje. is toen wel gebleken dat een gemeente ook echt een gemeenschap kan zijn. „want er is nooit één kwa- lij woord gevallen en zo kon het dat ik goede herinneringen aan die tijd bewaar' Een vraag Een vraag is. aldus ds Kuin in zijn rede: „Wij hadden nog een leven. Wat hebben wij ermee gedaan?", of wij de overlevenden nog recht in de ogen kunne zien. Was het pand dal hen ontviel bij ons goed bewaard? Afgezien werd van herstel; het werd een reconstruktie. leidend tot Ds. Kuin tijdens zijn herdenkings rede. een gemeenschap waarin weer ge leefd kon worden. Toch is er veel strijd gestreden en leed geleden en velen moesten grote overwinningen doen om verder te kunnen gaan. Niemand intussen zal rfieer de res tauratie hebben begeerd na de re- konstruktie. „maar het zal van ons afhangen of op 1 februari werkelijk een nieuwe jaartelling begon. Bij hel doorgeven van de zaak gaat het om een vooruitzien bij het achterom zien en opdracht blijft waar te maken, wat nog waargemaakt moet wor den". Ds. Kuin besloot, „we zijn al len kameraad, allen „maat". God ze- gene u in onze toekomst en zegene de gevallenen". Salvator (Redder) Tevoren las Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen de boodschap voor van H.M. de Koningin, een boodschap die werd gebracht in alle herdenkingsbijeenkomsten op dgze le februari. Een inleidend woord werd gespro ken door burgemeester J. D. de Kam. die een welkomstwoord sprak tot de commissaris, de leden van de raad en de talrijke belangstellenden. De heer De Kam memoreerde het luiden van Salvator (redder) op 1 fe bruari en schetste het plotselinge rampgebeuren. dat een gemeenschap vernielde, die nog maar nauwelijks van de oorlogsvernietiging was her steld. Hij stond stil bij het reddingswerk en de sluiting van de dijk op 6 no vember 1953. toen opnieuw Salvator luidde. Na een citaat uit het voorwoord' van de toenmalige kommissaris jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. in het boek „Gekwelde Grond", gaf hij een kort overzicht van het rekonstruktie- werk en verwees naar de vier sluit- caissons; plompe blokken als een gi gantisch herinneringsmonument. De burgemeester attendeerde tot slot op de symboliek van de ramp monumenten te Nieuwerkerk en Ou werkerk en riep op tot bezinning en een herdenking van allen, die de rampnacht, niet. hebben overleefd. Bijdragen De bijeenkomst werd opgeluisterd met vokale en instrumentale bijdra gen van de zangvereniging „Eén Naam is onze hope" (dirigent de heer Wessel) te Nieuwerkerk en de mu- Zeelnnds commissaris las de bood schap voor van H. M. de Koningin. Links: wethouder Kuiper van 'Dui veland. Rechts: zijn collega Over- beeke en naast deze ds. Kuin. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) OQSTERLAND. 1-2. De verschil lende groenstroken en plantsoenen hier ter plaatse worden door de dienst gemeentewerken van nieuwe beplantingen voorzien, aangepast aan de plaatsen, waar ze komen te staan. Zo is het Koninginneplein weer aangeplant met de bedoeling hier een plantsoen van te maken - en te houden - met het soort „Berberes Juliane" en het Hofplein, tussen de ziekvereniging „Nieuw Leven" te Ouwerkerk (dirigent de heer Van der Weyde te Dreischor). Gezamenlijk werd gezongen Gezang 293: „O God, die droeg ons voorgeslacht". Bij het verlaten van het kerkgebouw speel de „Nieuw Leven het bekende: „A- bide with me" („Nader mijn God tot U"). De Nos-t.v. maakte opnamen van deze herdenking, maar het was een bedroevend klein „shotje" dat na alle moeite tenslotte op de buis kwam. Provinciale wegendienst G.S. van Zeeland stellen de staten de. prov incie oor overeenkomstig de door het college overgelegde stuk ken voor het dienstjaar 1971 van de provinciale wegendienst vast te stel len: a) de balans per 31-12-'71 op f 43.466.399.88; b) het verlies van de rekening baten en lasten op: f 2.970.285,70; c) de rekening van kapitaalsinkomsten en -uitgaven op: f 17.595.897,31. De cijfers zijn door de boekhoudkundige, de Ned. ^Accoun tants Maatschap, deugdelijk ver klaard. ZIEIIIKZEE Botsing door gladheid Heden (vrijdag)morgen rond ne gen uur had - als gevolg van de gladheid van het wegdek - ter hoog te van de'helling in de weg Zierikzee -Schuddebeurs een botsing plaats, waarbij betrokken was een auto be stuurd door d. B. te Zierikzee en -een strooiwagen van de provincie (Gara ge v. d. W.). Beide auto's reden rich ting Zierikzee. De vrachtauto raakte in een slip en gaf de wagen van d. B. een duw. Deze chauffeur reed erg langzaam, want hij keerde juist te rug van Dreischor. waar een auto tegen een PZEM-huisje was gebotst. De auto (Volkswagen) schoot naar links en de vrachtauto naar rechts. De vrachtauto kwam tot stilstand aan de bovenkant van het talud en verloor de strooibak. die op het fiets pad terecht kwam. De Volkswagen draaide 360 graden om zijn as. De politie stelde een onderzoek in. Ver. lot Bevordering Vreemdelingenverkeer De Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer Zierikzee, houdt de algemene ledenvergadering op vrijdag 9 februari in „Concordia Gp deze vergadering komen de jaar stukken aan de orde. Aftredend als bestuurslid is de heer J. de Jager, die niet herkiesbaar is. Nieuwe leden moeten gekozen ter voorziening in de vakatures: mevr. De Oude-Zwart. De Snaver. Duvnstee en Weber. Kursusdag gesprekstechniek Voor belangstellende dames wordt op woensdag 21 februari a.s. in het Huis van Nassau te Zierikzee een kursus gesprekstechniek gehouden DREISCHOR, 1-2. De plaatselijke harmonie „Crescendo" hield deze week de algemene ledenvergadering in café-rest. „De Drie Schapen". Om- dJt de voorzitter niet tijdig aanwezig kon zijn werd een openingswoord gesproken door de vice-voorzitter de heer A. P. de Wit. In het bijzonder verwelkomde hij het ere-lid de heer S. Wagemaker, het speet hem dat vrpwel alle jeugdleden verstek lieten gaan. De secretaris, de heer C. J. van Dixhoorn. liet hierna vele hoogte punten uit het afgelopen vereni gingsjaar de revue passeren. De uit voeringsavonden verliepen zeer gun stig, de gemeentelijke subsidie werd met f 600.- verhoogd en kwam op f 1.200.- per jaar, aan een twintigtal evenementen werd door het korps muzikale medewerking verleend. Af gelopen zomer werd koninklijke goedkeuring verkregen op de ver nieuwde statuten. Het verleden week te Cuwerkerk gehouden solistencon cours kan succesvol worden genoemd Door de vergadering werd de secre taris dank gebracht voor het vele verrichte werk. Een duidelijk financieel overzicht werd vervolgens gegeven door de penningireesteresse mevr. M. L. v. d. Weijde-Smits. De grootste post „uitgaven" vormde ook ditmaal de uitvoering. Het „oud papier'deed mede door de betere prijs, weer een aardige duit in het zakje, een mooi overschot kon aan de reserve worden toegevoegd. De kascommissie, be staarde uit de heren J. Padmos en P. L. Quist, adviseerde tot goedkeu ring van de stukken, waarna de pen- nirgmeesteresse dank werd gebracht voor haar accuraat beheer. Als nieuw lid van de kascommissie werd in de plaats van de heer Padmos gekozen de heer H, van Dongen. Er bejaardenwoningen zal worden voor- zièp van de soort „Kerria Siponica". Vefder komt aan de beurt het plant- soe^i voor de bakkerswinkel van de heel- Kaljouw aan het begin van de Mojenweg waar ook de „Berberis Julianeen de „Hipericum Colycin- ca" een plaats zal krijgen. Ook ko men op dit centraal gelegen „groen tje" nog enige bomen te staan van het ras „Prunus Kwazan Gp hei andere eind van de Molenweg, bij de woningen van de familie Zoeter en mevr. Beije-Otte, zowel als op het onder leiding van de heer Wasterval, directeur van het vormingscentrum „Hedenesse". Deze dag begint 's morgens om negen uur en duurt tot 's middags vier uur. Belangstellende dames kunnen zich opgeven bij me vrouw M. E. Jansen-Glas te Brou wershaven. Het solistenconcours van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" In de gisteren (donderdag) ver melde uitslagen van het door de K.H. „Kunst en Eer" zo succesvol georga niseerde solistenconcours is een spij tige^ onvolledigheid voorgekomen. In de eerste afdeling duo's klarinetten behaalde het duo P. Duson en J Schults namelijk een eerste prijs met 57Vz punt. (In de betreffende uitslag was alleen de naam van de heer Du son vermeld). WESTERSCHOUWEN Gezamenlijke jeugddienst Zondagmiddag 4 februari aan staande om 5.00 uur wordt in de Hervormde kerk te Renesse een jeugddienst gehouden voor de jon geren uit de Westhoek. In deze dienst gaat voor ds. W. v. d. Kooij: medewerking zal worden verleend door een combo en een jongerenkoor uit Rotterdam. Thema van de dienst is n.a.v. het geloof: „Wat moet ik met mijn lapje doen?" HAAMSTEDE Gevonden voorwerpen In de maand januari 1973 werden aan het groepsbureau der rijkspolitie te Haamstede de volgende gevon den- en verloren voorwerpen aange geven: Gevonden: lichtbruine knipporte- monnaie met inhoud; een stel wiel tjes; grijze wollen herenhandschoen; half-ror.de portemonnaie met inhoud paar wollen veel-kleurige hand schoenen; pin van koppeling aan hangwagen; twee sleutels en nagel tang aan kettinkje; een sleutel; ket tinkje met bedeltjes; groene kinder- want. Verloven: deel van paraatheidstas van fototoestel; ball-point en vul potlood; gouden broche met briljant- jes; garagesleutel; lederen kinder handschoen; witte wollen kinder muts; bruin/groen gestreepte sjaal; rode zandschep. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot genoemd groepsbu reau, uitsluitend tussen 8 en 18 uur. OOSTERLAND Verbeteringen op de algemene begraafplaats De algemene begraafplaats - alhier wordt momenteel door de gemeente werklieden grondig opgeknapt. Vooral de kinderbegraafplaats aan de noordzijde heeft een ware meta morphose ondergaan. Niet alleen dat er paden zijn geformeerd door afzet ting met betonstukken en de nodige werden 35 renteloze voorschotten uitgeloot, eindigend op het cijfer 2. De voorzitter de heer A. J. de Bil en direkteur J. v. d. Weijde, kregen hierna een speciaal welkomstwoord, waarna de voorzitter voor de rest van de vergadering de leiding over nam. Bestuursverkiezing Aan de beurt van aftreden als be stuurslid waren mevr. M. L. v. d. Weijde-Smits en de heren A. H. de Waaij en A. P. de Wit. Allen waren herkiesbaar en werden herkozen. De heer De Bil had echte; een minder aangename verrassing voor de leden in petto. Hoewel niet aan de beurt \an aftreden, stelde hij zich niet meer als voorzitter beschikbaar. De heer De Bil deelde mee dat zijn be roep meebrengt dat hij dikwijls te laat op de repetities moet verschij nen, zodat hij zich niet meer ten volle voor „Crescendo" kan inzetten. Bovendien spelen persoonlijke mo tieven, buiten verenigingsverband, ook een rel. Hij zou graag zien dat een jor.g energiek lid de opengeval len plaats in het bestuur gaat bezet ten. Twee jonge leden stelden zich uiteindelijk beschikbaar om in het bestuur zitting te nemen: de heren 11. v an Dongen en P. ar. Donge. waarvan de laatstgenoemde met een kleine meerderheid van stemmen werd gekozen. De verdeling van de bestuursfunkties hoopt men zo spoe dig mogelijk te realiseren. Moeilijkheden rond uitvoering De uitvoering stuit dit jaar op moeilijkheden. De vereniging kan het normale patroon van muziek, to neel en „bal na" niet volgen. Van toneel moet afgezien worden omdat. plantsoen bij de Raiffeisenbank. zul len zeer fraaie beplantingen aange bracht worden. Het dorp zal hiermee zeer verfraaid worden en het is vooral te hopen dat de jeugd en de burgerij deze beplantingen, waarmee ettelijke duizenden guldens gemoeid zijn, zal weten te respecteren en deze niet vertrappen zoals verschillende malen is gebeurd. Op verschillende plaatsen zien de gemeentewerklieden zich genoodzaakt één en ander te be schermen met prikkeldraad om ver nieling tegen te gaan. begrinding, maar er zullen ook nieu we vakken worden beplant met ro zen van het soort Witte Virgo", groenblijvende planten, wat vooral in de winter een passehd effect geeft. Verder zullen in de toekomst nog een aantal andere verbeteringen hun beslag krijgen. Waar nodig zul len de graven worden opgeknapt, evenals de paden. Even over voor huwelijksfeestje Dat de wereld door het steeds snellere verkeer kleiner geworden is moge blijken uit het feit dat alle kinderen en kleinkinderen, die in Canada woonachtig zijn van de fam. M. L. Bolle-Deurloo alhier het 40- jarig huwelijksfeest van hun ouders op zaterdag 3 februari a.s. komen meevieren (6 volwassenen en 10 kin deren) die met hetzelfde vliegtuig in Nederland arriveerden. De heer Bolle Sr. emigreerde in 1952 naar Canada met zijn hele gezin, waar hij zich een goed bestaan wist op te bouwen. In 1967 liet hij zijn in middels opgebouwde bedrijf aan zijn vier oudste zoons in Canada over, en kwam naar het vaderland terug met drie dochters en zijn twee jongste zoons. Enige jaren later kwamen ook nog twee andere zonen terug, terwijl een dochter na getrouwd te zijn weer naar Canada terug ging. De heer Bolle Sr. kocht hier een boerderijtje en ging zich met zijn hier vertoeven de zonen op de bloembollenteelt toe leggen. Nu is deze week het hele ge zin weer herenigd en zelfs ook een broer van de bruidegom de heer Joh. Bolle Jac.z. komt deze week nog even over uit Canada om zijn broei en diens familie te feliciteren. Wan neer in vroeger tijden iemand ging emigreren, hetzij naar Canada of Amerika, stond het hele dorp over eind en zag men dit als een wereld reis. En nu komen kinderen uit het verre westen hun ouders „even" fe liciteren met hun huwelijksfeest. Overigens keren ze allemaal a.s. maandag weer terug naar hun „home", omdat de drukke werk zaamheden geen langer verblijf in het vroegere vaderland toelaten. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale geziiisbauk U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voor waarden DREISCHOR: RingT" .donderdags van 11.00- 12.00 uur. momenteel in „De Drie Schapen" geen geschikte toneelaccomodatie met zaal beschikbaar is. De laatste jaren vond de uitvoering plaats in „De Drie Schorren". Men ondervond hier echter regelmatig tegenkantin gen en moeilijkheden, zodat beslo ten werd geen gebruik meer te ma ken van deze geschikte zaal. Toch zal het tot twee muziekavonden ko men met ..bal na". Het verdere ver loop zal door het bestuur nader wor den uitgewerkt. Getracht wordt nog enkele personen aan te trekken voor tambour; enkele jeugdige tambours gunnen een nieuw uniform tegemoet zien. zij het verschillend van d e van het korps. Uciiidvr ag Bij de rondvraag kwamen nog verschillende punten aan de orde op het gebied van de uniformen, solis tenconcours. verzekering, te passie ve leden en de prettige samenwer king met „Nieuw Leven" ie Ouwer kerk. Enkele data voor het a.s. mu- ziekseizoen zijn al bekend Yerseke. 'Herkingen, Zonnemaire-festival. De ve-garierng zou graag z en dat het schema vroegtijdig werd vastgesteld, met de wens de muzikale „markt niet te ovefvoeren. Na de rondvraag dankte secretaris Van lïixheoin namens het bestuur de heer De Bil voor het gedurende 10 jaar vervullen van het voorzitter schap. Hij vond het spijtig dat de samenwerking zo abrupt moest ein digen. Natuurlijk meeslen er wel eens harde neten worden gekraakt, maar gelukkig kon met verstandelijk overleg altijd nog veel bereikt wor den. Ce heer De Bil dankte de secreta ris, de overige bestuursleden en de vergadering voor de ondervonden prettige s .menwerking. Hij hoopte op een spoedige eplossing binnen het bestuur en wenste „Crescendo" een goed 1973 toe. Hieronder volgt de letterlijke tekst van de boodschap van H.M, de Koningin, die werd voorgelezen door Zeekinds com missaris mr. van Aartsen. „Ik leef met U mee in l'ic gevoelens bij Uw terugblik naar de onheilsnacht en -dagen van 20 jaar geleden en bij liet her denken van Uw doden. Ook denk ik met ontroering en dankbaarheid aan de eensgezinde hulp uit ons land en de wereldwijde bijstand, die de rampgebieden mochten ontvangen. Daardoor kon herstel komen en zelfs de grondslag voor een verbetering in menig opzicht worden gelegd. Het is een gerust stellende gedachte dat verhoogde dijken nu Uw veiligheid, naar menselijke berekening, waarborgen of zullen waarborgen. Moge de moed, waarmee onder Gods leidinghet leven temidden van de rampspoed toch weer hebt opgenomen, ons een voorbeeld blijven". Afscheid voorzitter de lieer A. J. de Bil

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5