Liefdesdrama GEMEENTEBESTUUR SPRAK MET BEWONERS PLAN-WEST eist drie doden Spaarbank te Enschedé werd overvallen Minister acht wonen niet „onbetaalbaar" STREEKNIEUWS een nieuwe giller van gennd oury; de maker W samen li- samen thuis DAVID NIWEN JEAN-PAUL BELMONDO EU WALLACH BOURVIL AGEMDA Bijeenkomst te Zierikzee ZIERIKZEE, 30-1. Van de zyde van het gemeentebestuur werd - in het kader van de samenspraak met de bewoners van plan-West - de suggestie gewaardeerd, kindcrspeelterreintjes in te richten op thans nog braak lig gende grond. Gewezen werd echter dat de in de totale cxploitatieopzet van West voor exploitatie van deze terreinen 93.000,is opgenomen, zodat het niet goed mogclyk zal zijn aan deze suggestie tegemoet te komen. Wel zijn er veel andere terreintjes in de zijstraten van de Scheldestraat die geschikt zijn voor de aanleg van een zandbak en de plaatsing van toe stellen. Men hoopte hier wat sugges ties over te krijgen. Overigens wees de heer Louwerse er op dat de ge meente diverse grasvelden heeft aangelegd die op een ergerlijke manier door de honden bevuild worden, zodat ze niet meer kunnen voldoen aan hun funktie van onge bonden speelplaats voor kleuters. Ook bij het onderhoud en speciaal het maaien van de gasvelden wordt men letterlijk met de neus op dit probleem gedrukt. Hij wil niemand het recht ontzeggen om een hond te houden, maar men moet dan wel als konsekwentie de moeite nemen om deze hond uit te laten op een plaats waar dit geen problemen geeft. De Westbrug In antwoord op een vraag over de toekomstige breedte van de West- brug, waardoor de toestand ter plaatse door het verkeer veel ge vaarlijker zou kunnen worden, deel de de heer Asma mede dat deze zaak nog niet geheel beslist is. omdat de gemeente een proef zal nemen met loopstraten en er dan éénrichtings verkeer in de Weststraat zal komen, waardoor een verbreding van de Westbrug niet zo urgent meer is. Dit wordt nog besproken in de verkeers- commissie. Het busverkeer mag ech ter niet geweigerd worden want dan zou Zierikzee in de toekomst wel eens voorbij gereden kunnen worden door toeristen. In antwoord op een vraag naar het openbaar vervoer tussen de stad en West werd medegedeeld dat die mo gelijkheid er misschien is als de R.T.M. via de Scheldestraat en de Boerenweg een bus kan laten rijden, maar zeker is dit niet. Tekening ontdekt van Vincent van Gogh AMSTERDAM, 1-2. Wanneer in juni het rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam wordt geopend zullen de bezoekers ook een werkje van Van Gogh aantreffen, dat pas kortgeleden is ontdekt. Het betreft een potloodtekening van 16,5 bij 12 centimeter, die begin oktober vorig jaar werd gevonden in een karton hen doos met oude foto's op de zol der van een huis in het Ehgelse dorp Stoke Gabriel (Devon). De tekening toont het huis op de Hackford Road in Londen, waar Van Gogh in 1872/73 - hij was toen 19 jaar - in de kost was. In antwoord op een vraag werd medegedeeld dat voorlopig in West gestart wordt met een 2-klassige kleuterschool die voor de helft be schikbaar is voor het bijzonder en voor de andere helft voor het open baar kleuteronderwijs. Men hoopt hiermede aan de eerste behoefte te kunnen voldoen, en bij groeiende behoefte meer ruimte te bouwen. Vuilniszakken Na een opmerking van één der bewóners over het laten staan van vuilniszakken deelde de heer Lou werse mede dat alleen zakken met de opdruk „Zierikzee'' meegenomen mogen worden, in verband met een gedeeltelijke verrekening van de reinigingsrechten in de prijs van de ze zakken, waardoor de grootste gebruikers ook het meeste betalen. Bij nieuwe bewoners uit andere plaatsen wordt gedurende enige tijd een zekere coulance betracht. De sug gestie om via reclameopdruk op de vuilniszakken, de prijs hiervan te drukken zal onderzocht worden. Teneinde de verschillende vragen en suggesties uit West te kunnen bundelen en coördineren en de zelf werkzaamheid te stimuleren werd tijdens de bijeenkomst direct door de bewoners een soort „wijkraad" gevormd onder leiding van de heer A. v. d. Schelde, Deurloostraat 15. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun komst en de spontane inbreng tijdens de bijeenkomst. Buit: 120.000 inilden ENSCHEDE, 1-2. Vermoedelijk drie mannen hebben donderdag te gen één uur een overval gepleegd op de Bondspaarbank voor Twente aan het Hoedemakersplein te Enschede. Onder bedreiging van een wapen gelukte het hun f 120.000 buit te maken. Zy zijn gevlucht in een blauwe Simca. Vatieaan heeft geldgebrek VATICAANSTAD, 1-2. Het Vati eaan heeft financiële moeilijkheden, zo is van kerkelijke zijde in Rome meegedeeld. De buitenlandse beleg gingen brengen niet op wat men er van verwacht heeft en de kerkelijke autoriteiten zullen wellicht al op korte termijn het kapitaal van het Vatieaan moeten aanspreken om de dagelijkse kosten te kunnen betalen. Kinderbijslag voor werkende jongeren DEN HAAG, 1-3. De kinderbijslag voor gedeeltelijk leerplichtige wer kende jongeren is een feit geworden: de desbetreffende wet is in het Staatsblad gepubliceerd. De nieuwe wet houdt in dat voor partieel leerplichtige kinderen, van 16 jaar of ouder kinderbijslag kan woden aangevraagd. Op deze regel geldt de uitzondering dat kinderen die op 31 juli 1971 al in loondienst waren en aan wie loon moet wor den doorbetaald over de dagen dat zij onderwijs volgen, geen kinderbij slag ontvangen. Zij krijgen immers over de „leerdagen"' loon. De politie neemt aan dal twee mannen de overval hebben gepleegd. Een jongeman van begin twintig met een klein postuur is met een pistool in de hand over de balie gesprongen. Hij heeft het geld weggegraaid en in een blauwe katoenen zak gestopt. Ondertussen hield zijn maat, een man met een flink postuur de. onge veer vijf bezoekers in de hal onder schot met een karabijn met afge zaagde loop of een pisloolmitarilleur. Volgens de politie droegen beide mannen pruiken. De jongste, die ook de auto bestuurde, had een bruine sjaal over het gezicht gebonden. De grote man droeg een valse baard. De Simca waarmee zij in de rich ting Haaksbergen (vanwaar zij ver schillende kanten, ook Duitsland uit konden) zijn weggereden, bleek te zijn gestolen. Aan het begin van de middag was de wagen nog niet te ruggevonden. Een eerlijk meisje SASSENHEIM, 1-2. Gerda Dijkman (15) heeft op weg naar haar werk te Sassenheim een zakje met bankbiljetten gevonden. Zij bracht het geld direct naar het politiebureau, er bleek f 7155 in het zakje te zitten. Enkele uren later meldde zich de verliezer. Hij had dins dagavond het geld voor zijn baas, een aannemersbedrijf, meegenomen. Het geld heeft de hele nacht op straat gele gen. Gerda heeft een beloning voor haar eerlijkheid gekre gen: f 500,-. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 1-2. Er mag volgens minister Udink van volkshuisvesting niet gesteld worden, dat het wonen in Nederland onbetaalbaar gaat worden. „Ons land beschikt over een bui tengewoon groot aantal goedkope woningen: 85 procent van het Ne derlandse woningbestand heeft een huur van minder dan f 150 per maand'", aldus de bewindsman don derdagmorgen in de Tweede Kamer tijdens het voortgezette debat over zijn begroting voor 1973. „Er zijn eerder teveel goedkope woningen dan te weinig. Gezien het hoge percentage goedkope woningen zou het wei eens kunnen zijn, dat voor het wonen in het algemeen te weinig wordt uitgegeven" zei drs. Udink. Hij wees de Kamer er op, dat een extra-inspanning geleverd wordt om woningen te bouwen voor de laagst betaalden. „In het kader van het centraal akkoord kunnen 12.000 wo ningen met een huur beneden de f 150 gefinancieerd worden. De helft van het geld wordt verkregen dank zij de bevriezing van de kinderbijslag vóór het eerste kind en de andere helft komt uit de schatkist. Het overleg met de sociale partners over de bouw wordt binnen enkele weken afgerond." Tankschepen botsten op Kanaal door Z.-Beveland VLISSINGEN, 1-2. Op het Kanaal door Zuid-Beveland zijn donderdag avond twee kleine tankschepen met elkaar in aanvaring gekomen. De botsing, nabij de sluis van Wemel- dinge, ontstond toen de Maria Josefa (1200 ton) uit Antwerpen door een defect aan de stuurmachine in aan varing kwam met de Outermont (1000 ton) uit Basel. Het Zwitserse schip verloor in kor te tijd circa 400 liter van een zeer brandbaar chemisch afval (een ben- zineprodukt), waardoor enige tijd een gevaarlijke situatie ontstond bij de sluis. De Rijkswaterstaat had de zaak na enkele uren onder controle. CATANZARO, 1-2. Een liefdes- drama van middelbare scholieren in j het Zuid-Italiaanse Calabrië heeft donderdag geleid tot de dood van drie jonge mensen. Een 22-jarige jongen vuurde 18 schoten af op een 15-jarig meisje en haar 19-jarige verloofde, die op het schoolplein te midden van andere scholieren ston den te wachten op het begin van de lessen. Toen het tweetal dodelijk ge wond neerviel sdhoot de jongen zichzelf dood. Plij was al lange tijd verliefd op het meisje, maar de ge negenheid was niet wederkerig. Man liet zich kruisigen SANTO DOMINGO, 2-2. De 33- jarige Fransman Prtrice Tamao, die zich woensdag vrij willig aan een houten kruis had laten nagelen, is er donderdag, na 24 uur, weer af ge haald cp last van zyn artsen. Tamao zei, dat hy zich nooit weer aan zo'n beproeving zal onderwerpen. Tamao had drie dagen aan het 2,3 meter hoge kruis Willen blijven han gen, maar de twee artsen, die dooi de regering van de Dominicaanse republiek waren aangewezen om de toestand van de gekruisigde te con troleren, vonden dat deze dermate achteruitging, dat zij opdracht gaven het kruis in een horizontale stand te zetten en de Fransman er af te halen Volgens ooggetuigen begon het li chaam van Tamao op te zwellen en werd zijn stem hoe langer hoe zwak ker. Tamao had zich laten kruisigen als offer voor de wereldvrede en beter begrip tussen de mensen en om aan te tonen, dat de geest macht heeft over de stof. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BOSKOOP. Prins Claus was don derdag in Boskoop voor de opening van het nieuwe gebouw voor de hogere school voor tuinbouw en landschapskunde en de middelbare tuinbouwschool. Het hoger tuinbouw onderwijs in Boskoop bestaat nu 75 jaar. AMSTERDAM. Alle maatschappe lijke werkers, opbouw- en culturele werkers, huisartsen (6), wijkver pleegsters, fysiotherapeuten en ver loskundigen in de Bijlmermeer zijn donderdag in staking gegaan uit pro test tegen de „noodsituatie"' waarin het Maatschappelijk Centrum Bijl mer (MCB) moet werken. HAAMSTEDE Jaarvergadering „Witte van Haemstede" De Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede" houdt op vrijdag 2 februari 1973 in hotel Bom de jaar vergadering met op de agenda de jaarlijks terugkerende punten. BROUWERSHAVEN Fiinhouse revue te Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal" Zierikzee Telefoon (01110) 2770 brengt u a.s. zaterdag 3 februari: FfcRAMCUNT HCTURÉS PRESENTEERT in een f ilm van GERARD OURY (LË CERVEAU) met SILVIA MONTI FRANSCOPE- EASTMANCOLOR ccn PARAMOUNT FILM m Toegang felle leeftijden. Voorverkoop op de dag van de voorstelling van 11.00-12.00 uur. Vrijdag 2 februari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, „Fun-House", (Z.V.U.), 's middags 13.30 uur, idem voor het voortgezet onderwijs. Hotel Bom, 19.30 uur, jaarvergade ring „Witte van Haemstede". Rencsse „Het Wapen van Renesse'', l.r.v „Westelijk Schouwen". Brouwershaven Soosgebouw, ledenvergadering „Ze nith". Gymnastiekzaal aan de Dreef, 20.00 uur, uitvoering g.v. „Kwiek". Zaterdag 3 februari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, („Wie 't laatst lacht...."). Maartdag 5 februari Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur, optreden Westfalisches Landestheater voor het voortgezet onderwijs (Z.V.U.). Hotel Van Oppen, 20.00 uur, derde cursusavond „streekgeschiedenis", (Stad en Lande). Scharendijke Gemeentehuis. 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad van Midden- schouwen. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, vergadeiüng C.V.E.L. Dinsdag 6 februari Haamstede Hotel R.T.M.-slation, 10.00 uur, kof- fie-uurtje, afdeling Ned. Ver. van Huisvrouwen. Vrijdag 9 februari Zierikzee Aula Prof. Zeemanlyceum, 19.00 uur, lezing met discussie door de heer J. -Bernlef, (Z.V.U.). Hotel „Concordia", 20.00 uur aigem. ledenvergadering V.V.V. Openbare basisschool ,,'t Kofschip", Scheldestraat. 19.30-22.00 uur, ten toonstelling leermiddelen sexuele opvoeding. Zaterdag 10 februari Zierikzee Openbare basisschool „'t Kofschip", Scheldestraat, 14.00 uur-17.00 uur, tentoonstelling leermiddelen sexuele opvoeding. Vietnam-collecte De leden van de jeugdsoos „Ze nith" hielden een Vietnam-collecte, die het fraaie bedrag van f 720 op bracht. BRUINISSE Aanbesteding riolerings- en bestratingswerken Door het gemeentebestuur van Bruinisse werd donderdagmorgen in het dorpshuis openbaar aanbesteed het uitvoeren van riolerings- en be stratingswerken in plan West (fase III) uitgevoerd (land aangekocht van familie De Jonge). De uitslag was als volgt: De Groot en Van Hemert C.V. Werkendam f 112.000,(laagste inschrijver); 2. Fa. v/h M. van de Velde en Zoon, Bruinisse f 113.400,Fa. Monshou- wer, 's Heer Jansland f 115.000, Fa. S. Bezuijen, Ouddorp f 117.800, Fa.. L. Timmer f 120.000,—; J. C. de Voogd, Grijpskerke f 120.000,N.V. Schansdijk, Zevenbergen f 123.400, fa J. de Ruiter en Zoon, Noordgouwe f 125.000,fa. Boone en Bezuijen, Goes f 127.900,N.V. A. van Dijk- Petit, Bergen op Zoom f 131.000, fa. Aqualm en Zoon, Rozenburg f 135.000,Aan. Mij. Schouwen- Duiveland, Zierikzee f 137.000,fa. A. W. Wandel, Nieuwerkerk WEEKEINDE- ARTSENDÏENST Zaterdag 3 en zondag 4 februari Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De weekcindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en doktei Terp stra. De weekeinddienst gaat in: zaterdag morgen, de weekeinddienst eindigt maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)-2780, neerrt waar voor dokter Van der Zancle en dokter Visser. Zr W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115)-1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180, heeft dienst f 140.000.Deze prijzen zijn exclu sief B.T.W., met B.T.W. komt de aannemingssom dus op plm f 130.000 (129.920,—). In de gemeenteraad van Bruinisse ging een debatje over al of niet openbaar aanbesteden vooraf, aan deze aanbesteding. De belangstelling in de aannemerswereld voor dit werk was buitengewoon groot. Er werden meer dan 40 bestekken ver kocht, wat ten slotte' resulteerde in 13 inschrijvingen. Is systeem basiswoningen iets voor Bruinisse': Heden (vrijdag)-avond gaal - onder auspiciën van de Z.V.U. - de Fun- house revue op de planken van de Concertzaal te Zierikzee. De Fun- house revue is xvel genoemd het Klein-circus van Rob van Houten de bekende ex-mimespeler en met Funhouse zit hij in een tegenoverge stelde theatervorm: muziek, lichten, glitter, dans, allemaal kenmerken van de. revue oude stijl, maar hier gebracht met de nodige persiflage. De foto toont een hupse scene uit Funhouse. De Ontwikkelingsgroep Basiswo ning 1972 onderzoekt thans, dc moge lijkheid of in navolging op de reeds gerealiseerde projecten te IJsselstcin (78 woningen), te Harmelen (20 wo ningen) eveneens te Bruinisse wo ningbouw volgens het systeem ba- sis.woningen wcnselyk is. Het aan trekkelijke van dit systeem is, dat men er in geslaagd is, om dc normaal dure afbouw op eenvoudige wijze door de koper zelf te laten uitvoeren. De architect J. F. Klooster uit Utrecht geeft daarbij tot bewonings- gereedkomen der woning, ook aan de koper, een technische begeleiding en zoals in de reeds gerealiseerde pro jecten kan worden gezien, met een verbluffend resultaat .Hel is een unieke 4 slaapkamer woning. De voordelen zijn als volgt samen te vatten: lage stichtingskosten, extra hoge rijksbijdrage 90 tot 100finan ciering mogelijk. Om nader te peilen of er voldoende koop-kandidaten te Bruinisse zijn wordt door leden van de Ontwikkelingsgroep een voorlich tingsavond gegeven op vrijdag 2 fe bruari in het dorpshuis te Bruinisse. De totale stichtingskosten voor deze woningbouw te Bruinisse worden geraamd op f 56.400 inclusief grond. De volgens de huidige premierege ling daarbij behorende rijksbijdrage is groot f 3294. Een en ander resul teert in volgens bijgevoegde rekening met een 8hypotheek in i' 103,50 per maand voor het eerste jaar, vol gende jaren telkens f 27,50 per maand hoger. POMMADE Zonder dat we het wisten is er iets ongehoords en belanyrijks in Neder land gebeurt: er is weer snorrepom- made te koop. Ter redaktie versche nen uitgebreide toelichtingen op dit merkwaardig produkt, dat ook wel snorrevet of snorrewas wordt ge noemd. Hei komt - ja, waar zou dal vandaan komen - uit Parijs en dat gaal dus smeren om de lip worden. Vol jeugdent iment immers wordt ge- knipoogt naar de „roaring twenties" (de roerige twintiger jaren) en naar het „fin-de-siécle" (einde van de eeuwen-dat was allemaal snor en snorrewas xvat de klok sloeg. Thuis hadden we een doosje, waarin al die snorgepommadeerde mannen op oudé foto's, werden be waard. Ze zagen er martiaal uit en hadden vooral de snorpunten flink in de was gezet en hoog opgedraaid. Over hun snorren heen keken ze neer op de wereld en vooral op de dames, die er altijd wat bleek en ieltjes bij staan, hel witgeschoende handje op een hoogpotig tafeltje en tegen de achtergrond van een wazig woud, standaard-décor van meestal een fotograaf aan de Lange Poten in hel Haagje. Inlussexi zijn de snorren terug en is de snorrewas terug. Ik ben er fi naal kapot van en U met mij, valt aan te nemen. Is snorrepommade al leen voor de snor? Nee, schrijft de snorrewas-loelichter: „het toepas singsgebied (sic) beperkt zich niet tot de haanvas op de bovenlip. Snorre pommade wordt ook toegepast op de baard, de bakkebaarden, de wenk brauwen en het haar op de slapen". Is de zaak daarmee bekeken? De zaak is daarmee niet bekeken, want snorreivas is ook geschikt „voor het aanbrengen van kleur corr ecties" Verschillende kleurtjes snorrepom made derhalve: licht- en donker blond, zwart en zo. En de hoeveelheden? We moeten dan terug naar Napoleon III, die met zijn „imperiale" (toefje onder de kin) de doseringen heeft vastgelegd voor de eeuwen der eeuwen: „men neme een speldepunt snorrepomma de voor de wenkbrauxven, een graankorrel voor de snor en een kleine erwt voor de baard". En daar zitten de gladgeschorenen dan met deze pikante informatie. Terwijl wij juist poogden bij enkele filosofen wat licht op te steken over belangrijke levenskwestieskomt snorrewas de zaak xoeer mooi om ver kegelen. Want snorrevet was en is niet in de overwegingen opgeno men en hel is geheel, onbekend hoe de ge-emanicipeerde dames van 1973 op snorrewas gaan reageren. Negatief xvaarschijnlijk, want pommade en vet zijn te lang „uil" geweest om weer snel „in" te wor den. Maur men weet hel nooit zeker. De romantiek uil de oude fotodoos is niet dood. Er komt een grootse tijd misschien: de mannen draaien de sxiorpxinlen weer hoog met pomma de en zo dienen zich Weer kerels aan, die hun optreden uitde tube knij pen: een speldepunt, een graankor rel, een (kleine) erwt! SCHIEREILANDMAIV

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2