3 FORMATEUR MR. BURGER: „OPLOSSING ZAL PIJN DOEN" AUSTIN MORRIS De P.T.T.- tarieven OM C.A.O. KLEIN METAAL De NAM en de Waddenzee 1 MFpirri J^ofissorie ,'l ;L>anr%iijs" FA0-H00FD LUIDT ALARMKLOK GRAANVOORRADEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 februari 1973 129ste jaargang Nr. 21228 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman 6t Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 'Vu B.T.W. „ummer: Stijlvolle rampherdenking te Ouwerkerk Politieke kaarten geschud DEN HAAG, 1-2. Kabinetsformateur mr. Burger is er van overtuigd flat de oplossing van de kabinets crisis hier en daar pijn zal doen. Hij zei dat donderdagmiddag tijdens zijn eerste pers conferentie in Den Haag. „Het is wel duidelijk dat ik voor een uiterst moeilijke taak sta, want alle politieke partijen hebben zich iels aan te trekken". Bij zijn formatiewerkzaamheden gaat mr. Burger uit van de stellingname van de progressieve drie, als neergelegd in het program „Keerpunt '72". Aan de confessionelen zal hij de vraag voorleggen wat er aan die stellingname mankeert. „Mijn streven -is gericht op de vor- ming van een kabinet-Den Uyl. Of dat zal lukken is een duistere zaak. Als blijkt dat het er niet in zit lijkt het mij niet gewenst er al te lang mee bezig te blijven. Maar als er een kans aanwezig is zal ik mij er diep gaand aan wijden. Vast staat dat er heel wat coöperatie nodig zal zijn, van alle kanten". Mr. Burger heeft, al contact ge zocht met de socialistische fractie voorzitter Den Uyl. Daarna hoopt hij zich gedurende het komende week einde door het complete informatie dossier te werken dat informateur dr. Ruppert voor hem heeft achter gelaten. Advdrlt Dealer: 1STA - Oosterland Tel. (01114) 1495 Vietcong-geiieraal in Saigon aangekomen P C SAIGON, 1-2. Be generaal die de leiding op zich moest nemen van de delegatie van het bevrijdingsfront in de gemengde militaire bestands- commissie is donderdag in Saigon aangekomen, zo is uit goed ingelichte kringen vernomen. Volgens zegslieden gaat het om luitenant-generaal Tran van Tra. die in 1968 de leiding had van het Tet- offensief. De generaal is met nog 29 officie ren van het bevrijdingsfront door zeven Amerikaanse helicopters opge haald in de plaats Loc Ninh, 130 km ten noorden van Saigon. Zuidvietna- mese militaire kringen hébben be kendgemaakt dat de eerste bijeen komst op top-nïveau van de gemeng de militaire commissie vrijdag zal worden gehouden. DEN HAAG, 1-2. De centrale or ganisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf achten het voornemen om de PTT-tarieven op nieuw te verhogen in strijd met het op 6 december jl. tussen partijen in het georganiseerde bedrijfsleven ge sloten centrale akkoord. Deze cen trales (Koninklijk Verbond van On dernemers, Nederlands Christelijk Gndernemersverbond en Nederlands Katholiek Gndernemersverbond) vinden het volstrekt onjuist als het kabinet akkoord zou gaan met een nieuwe verhoging van die tarieven. ENSCHEDE. Een roofoverval voncl plaats op de Bondsspaarbank aan het Hoedenmakersplein. Het vrou welijk bankpersoneel ziet nog een beetje bleek van de schrik. De geld tafel achter de dames werd leegge haald. De kabinetsformateur wilde de vorming van een zuiver progressief minderheidskabinet niet op voor hand uitsluiten, mits voldoende steun betekent in zijn ogen minimaal 76 zetels. Dr. M. Ruppert die zijn werkzaam heden als informateur heeft afgeslo ten, zei blij te zijn met de aan mr. Burger verstrekte formatie-opdracht. Als hij slaagt, zo merkte hij op. heb ben we de zekerheid dat „er nu een goed burgerlijk kabinet komt". „Niet bij voorbaat Dr. Ruppert zei het niet bij voor baat uitgesloten te achten dat een opdracht aan een socialistische for mateur zal kunnen leiden tot een voor de meerderheid der volksverte genwoordiging aanvaardbare over weging. Deze conclusie zei hij te ba seren op drieërlei overwegingen, te weten a.) De omstandigheid dat een socia listische formateur niet bij voorbaat tot mislukken is gedoemd; b.) het feit dat de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer bij de laatst gehouden verkiezingen „een niet on belangrijke zetelwinst" heeft behaald en de grootste fractie in de Tweede Kamer is en c.) dat ook uit de laatste brieven heel duidelijk is gebleken dat de P.v.d.A.-fractie er hoge prijs op stelt dat uit deze kring de formateur komt. Dr. Ruppert wees er met-nadruk op dat deze drie factoren in onder linge samenhang moeten worden be schouwd. Hij noemde in dit verband nog het gezamenlijk gesprek van de zes betrokken fractievoorzitters op maandag jongstleden „verhelde rend". Aan dit gesprek zei hij de indruk te hebben overgehouden dat een op dracht aan een Socialistische forma teur „niet zinloos" zou zijn. DEN HAAG, 1-2. Hoewel het eer ste onderhandelïngsgesprek over vernieuwing van de c.a.o. voor de Metaalnijverheid (klein-metaal) door de werknemersdelegatie als goed wordt beoordeeld, liggen de weder zijdse standpunten nog heel ver uit elkaar. Van werkgeverskant heeft men een eerste reactie op de voorstellen van de vakbonden laten horen. Het punt waar het verschil van inzicht nog het grootst is, evenals dat bij de on derhandelingen over de c.a.o. gfoot- mctaal het geval is, wordt gevormd door het inkomensbeleid. De vakbonden hebben de werkge versdelegatie gevraagd zich in eigen kringen nog eens te beraden. HARLINGEN, 1-2. De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Wad denzee heeft met zorg kennisgeno men van de ontwikkeling van het bestemmingsplan voor het buiten gebied op Ameland. Door het staken van de stemmen is het voorstel van het raadslid me vrouw Straatsma in tweede termijn verworpen waardoor het oorspron kelijke bestemmingsplan voor het buitengebied - dat geen mogelijkheid voor de Nederlandse aardoliemaat schappijen openlaat - ter visie wordt gelegd. Het voorstel van b. en w„ dat inpassing van de NAM-plannen in het oorspronkelijke bestemmings plan behelst, zal bij het voortduren van deze staking van stemmen even eens worden verworpen op de ko mende raadsvergadering. Dit zegt de Waddenzeevereniging in een don derdag uitgegeven communique- ■HitU j MOSKOU. De Russische hoofdstad - op de foto het Kremlin - welke tot nu toe dit seizoen geen strenge xoin- ter doormaakte, xoordt thans ge plaagd door hevige sneeuwval. Hon derden sneeuwploegen zijn uitgere den om de straten begaanbaar te maken. Havenplein 7 - Zierikzee Telefoon 01110 - 2584 Weèkmenu: toastje-gerookte paling gebakken forel of russische biefstukjes coupe Hong Kong a 17,50 Waarnemers in Vietnam vertrokken voor inspectie SAIGON, 2-2. De eerste groep waarnemers van de internationale controlecommissie voor Vietnam is vrijdag uit Saigon vertrokken voor een inspectie van hun waarnemings posten in noordelijk gelegen steden van Zuid-Vietnam waar de strijd nog steeds voortwoedt, vijf dagen na het van kracht worden van de wa penstilstandsovereenkomst. Drie ploegen van acht man, elk bestaande uit twee Canadezen, twee Polen, twee Indonesiërs en twee Hongaren, is van het Saigonse vlieg veld Tan Son Nhut vertrokken naar Danang, Hue en Pleiku, WENEN. De Navo-landen en de landen van het Warschaupact heb ben donderdag afzonderlijk beraad slaagd over de te volgen procedure bij de voorbereidende besprekingen Ze bespreken kwesties als het voor zitterschap, de plaatsing van de de legaties, en ook wie er aan de voor bereidende besprekingen kan deel nemen en welke naam de conferentie zal krijgen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Huidige overschotten gering ROME, 1-2. Het hoofd van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, dr. Addeke Boerma, heeft donderdag in Rome op een persconferentie de alarmklok geluid over de graan voorraden. Door slecht weer is de oogst in talrijke landen vorig jaar slecht geweest. „Al dreigt er geen onmiddellijke grote hongersnood, in verscheidene landen doet een tekort aan levensmiddelen zich al voelen", aldus Boerma. Door de verminderde wereldop brengst van graan en rijst is de in voer toegenomen en zijn de prijzen sterk gestegen. „De graanprijs is op de wereld markt midden vorig jaar 70 tot 80 procent omhoog gegaan Dat bete kent e enaderlating voor de financië le reserves van de ontwikkelings landen. Geringe voorraden De bestaande voorraden zijn zo ge ring dat de gevolgen niet te overzien zijn wanneer ook dit jaar de oogst weer mislukt. Dr. Boerma drong er op aan dat alle producerende landen noodvoor raden graan aanleggen. Hij vindt dat de hele wereld daar voor verant woordelijk is. „In het verleden hebben wij te veel gebouwd op de voorraden in Noord-Amerika, omdat daar genoeg was. Dat kan zo niet blijven. De tij den zijn veranderd. Andere landen kunnen en moeten ook een aandeel remen in de strijd tegen hogersnood in de wereld". Dr. Boerma zei dat hij aan de re geringen van Canada, de .S. en aan de commissie van de E.E.G. bieven geschreven heeft waarin hij op het. aanleggen van voorraden aandringt. In geval vai storing zijn voor orize cliënten de volgende telefoonnummers beschikbaar: (01110) 3909 - 2087 Hoop en vrees del ijk. La Roohefoucauld Groei wereldbevolking Volgens schatting van de F.A.O. is de voorraad van de graan exporte rende landen minder dan 30 miljoen ton. Sinds 1952 is dat niet zo weinig geweest. Sinds dat jaar is de wereld bevolking met 50 procent toegeno men, aldus Boerma. Brokkenmaker afgetuigd AMSTERDAM, 1-2. De 17-jarige M^ J. B. uit Amsterdam is door bewo ners van de Govert Flinckstraat zo mishandeld dat hij een hersenschud ding opliep. Op verzoek van zijn tan te had de jongen de auto van haar zoon verplaatst. Door zijn onerva renheid in de rijkunst werden vier andere auto's beschadigd, waarop woedende eigenaars hem uit de auto sleurden en aftuigden. Verwachting tot zaterdagavond: Rustig weer In het algemeen veel bewolking en overwegend droog weer; plaatselijk mist; weinig wind; minimumtempe raturen van plus 2 graden in het westen en noorden van het land tot min 3 graden elders; maximum tem peraturen omstreeks 4 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 3 febr. Zon op 8.17, onder 17.31. Maan op 8.06, onder 17.59. 4 febr. Zon op 8.16, onder 17.33. Maan op 8.23, onder 19.15. 5 febr. Zon op 8.14, onder 17.35. Maan op 8.39, onder 20.32. Nieuwe maan: 3 febr. (10.23). HOOG- EN LAACWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 3 febr. 3.29 15.52 9.17 21.23 4 febr. 4.03 16.29 9.46 21.54 5 febr. 4.34 17.01 10.18 22.22 Springtij: 5 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook in de nacht van donder dag op vrijdag vormde zich in vrij wel het gehele land een dichte mist, waarin de temperaturen plaatselijk tot drie graden onder nul daalden. De luchtdrukverdeling in onze om geving is gunstig voor het ontstaan van dergelijke uitgestrekte mistge- bieden. Vóór de ingang van Het Ka naal bevindt zich namelijk een hoge- drukgebied, waarvan een uitloper zich over ons land heeft uitgebreid!. Er is dan ook maar weinig bewol king, zodat er gedurende de nacht flinke afkoeling kan optreden. Overigens is de luchtsoort waarin we ons bevinden niet bijzonder koud. zodat op plaatsen waar in de middag de zon weer kan doorbreken, de tem peraturen tot zes a zeven graden op lopen. Strenge vorst moeten we zoe ken in Rusland. Zelfs in Skandina- vië is het winterweer door de aan houdend grote activiteit van diepe oceaandepressies voor het ogenblik vrijwel verdreven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1