Opzoek naarh°ge rente? U krijgt tot 61% bij de postspaarbank Historische geografie Schouwen-Duiveland van 1000-1500 Manifest actiegroep „Oosterschelde open" HULP VOOR NOODGEBIEDEN MC. MOURIR Krachtige voortzetting „Heel Vietnam" altijd safe Veel belangstelling voor nieuw produkt: vloeibare meststoffen ^r&nóboerin ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 februari 1973 Nr. 21227 Cursus Streekgeschiedenis Het beveiligde bestaan De bevolkingstoename waarover gesproken werd, leidde lol een mas sale parochiestichting. Binnen een eeuw (1200-1300) telt Schouwen 23 kerken, Duiveland 3. 5000 inwoners totaal? In dezelfde tijd verandert de naam van het gebied aan weerszijden van de Schelde van Scaldemariland in Zeeland. Het bestaan op het nu be schermde land werd beheerst dooi de landbouw. Veel „corenlant'In dit vroege stadium zal de landbouw zelfvoorzienend zijn geweest met maar enkele uitvoerprodukten (wol) pas in later eeuwen worden ook han delsgewassen verbouwd. Schapen waren nog steeds belangrijk op de buitendijkse schorren en in de bin- nendijkse poelgebieden. Na een zich tussentijds terugtrek ken in de Noormannentijd spelen de Vlaamse abdijen weer een belang rijke rol bij de inrichting van 'het land. De wolproduktie voor de kle ding van de monniken en de zout- produktie was belangrijk in deze uithoek. Een groot deel van het be zit aan schaapsgronden aan de Gou we is in het begin van de 11e eeuw afgestoten door de abdij van St. Baaf te Gent. Ook hier gaat men dan over van extensieve veeteelt naar zelf- voorzienende akkerbouw. Vis Veel eiwitten zal de bevolking ver kregen hebben uit vis. De visserij wordt beoefend vanuit alle kust plaatsen. Aanvankelijk platvis, maar voor 1100 was er ook al haringvis serij op de Vlaamse banken. Wes- tenschouwen zal een van de eerste vissersplaatsen geweest zijn. Bom- menee werd een belangrijke (Hol landse) haringpladts. Het is bekend dat Yarmouth in de 13e eeuw een centrum van haringhandel was waar ook Zeeuwen kwamen. I.v.m. de vis serij moet hier iets gezegd worden over de zoutwinning als typisch Schouws bedrijf in de middeleeuwen Het veen werd gestoken en ge droogd tot durf. De as van deze turf werd vermengd met zeewater. In ijzeren pannen in houten zoutketen kristalliseerde tenslotte het zout uit. Het veen noemde men derri, men sprak van darinkdelven. De as heet te zei en men sprak van zelzout (zout van zelle t.o. zout van zoute), waarbij nog niet duidelijk is of het eerstge noemde van veen gemaakt werd om dat dit zouter was dan elders in West Nederland of omdat het zout er een betere kwaliteit door kreeg. Buitendijks werd bij eb ook veel gestoken. Op Bommenee was een „moerwerek" een kleine bedijking met een moerdijk om onafhankelijk van het tij door te werken. YERSEKE, 31-1. De aktiegroep „Oosterschelde Open" heeft van de herdenking van de watersnood in februari 1953 in een manifest aan de fraktievoorzitters van de politieke partijen in de Eerste en Tweede Ka mer opgeroepen mee te werken aan de versterking van de dyken in Zee land. Van de alom gepropageerde „op timale veiligheid' is niets terechtge komen voor de bewoners in dit ge bied. Als er nu een situatie als in febuari '53 zou optreden, zouden de dijken weer breken. En die toestand blijft bestaan tot minstens 1978, al dus dit manifest. „De aktiegroep „Oosterschelde Open" heeft steeds gepleit voor het snel beveiligen van dit gebied. Dat had gekund als men meteen na de ramp begonnen was met het verzwa ren en verhogen van de zwakste dij ken en successievelijk ook de minder zwakke plekken. Als men dat had gedaan, hadden de eilandbewoners nu achter hoge, veilige dijken ge woond.'' Raadslid neergeslagen SPAUBEEK, 31-1. De raadsverga dering van de Zuidlimburgse ge meente Spaubeek die dinsdagavond zou plaatsvinden is niet doorgegaan, doordat een van de raadsleden op weg naar het gemeentehuis was aan gevallen en neergeslagen. Enkele minuten voordat burge meester mr. J. van Banning de vergadering zou openen, kwam het raadslid drs. C. Wouters bloedend het gemeentehuis binnenstrompe- len. Het raadslid, sinds midden 1972 directeur van de afdeling financiën van de gemeente Eindhoven, was door twee mannen aangevallen. Met. hoofdwonden en een hersenschud ding moest hij van het gemeentehuis naar zijn woning worden overge bracht. „Het is nu nog niet te laat om die nieuwe ramp te voorkomen. Als men snel zou beginnen met het alsnog verzwaren en verhogen der dijken (wat technisch wel degelijk uitvoer baar is), dan zouden de zwakke schakels in 1978 al lang een maxi male beveiliging voor de bevolking geven. DEN HAAG, 31-1. Nederland heeft ruim 200.000 gulden geschonken voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving die de hoofdstad van Nicaragua, Managua, voor een groot deel heeft verwoest, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De Nederlandse regering heeft 100.000 gulden overgemaakt aan de centrale autoriteiten in Managua, het Rode Kruis, de Oecumenische Raad van de Weeldraad van Kerken en het I.K.O.R. hebben voor 105.000 gulden aan geld cn goederen naar Nicaragua gezonden. Het Rode Kruis heeft 1.500 dekens, 6.700 eenheden baby voedsel en zgn. rampenkist met een totale waarde van 65.000 gulden ter beschikking gesteld, het I.K.O.R. heeft voor 25.000 gulden hulp verleend. Ten behoeve van de slachtoffers van de vulkaanuitbarsting op IJs land heeft de regering 30.000 gulden geschonken. Het demonstratieverlof voor onderwijskrachten DEN HAAG, 31-1. De PvdA-Twee- de Kamerleden Roels en Laban vin den dat het verlenen van verlof aan onderwijzers, onderwijzeressen en kleuterleidsters om deel te nemen aan' de demonstraties van ambtena ren op 6 februari a.s. primair een zaak is van gemeente- en schoolbe sturen. JDit blijkt uit vragen aan de ministers Geertsema (binnenlandse zaken) en Van Veen (onderwijs). Zij vragen de ministers of zij de opdracht aan de Rijksinspecteurs om geen toestemming voor rooster- wijziging te geven als deze bedoeld zou kunnen zijn om aan de demon stratie deel te nemen, in te trekken. De kamerleden zien die opdracht als een poging om het beleid van de be sturen te doorkruisen. Doe-het-self MOSKOU, 31-1. Een jong gehuwd, paar in Kirisji (Sow- jet-Uniekocht een meubel bouwpakket, hees het met veel moeite naar zijn appartement op de vierde etage om ten slot te tot de ontdekking te komen dat geen van de onderdelen bij elkaar paste. De gedupeerden gingen naar de zaak terug om hun beklag in te dienen. De eigenaar gaf hen daarop de adressen van dertig andere echtparen die dezelfde dag bouwpaketten hadden gekocht, plus het ad vies daar naar de passende de len te zoeken Het dagblad Sovjetskaya dat dit meldt, onthult niet de af loop. Dealer voor Sdhauwen-Duiveland en Goer^e-Dvprtlakkee Actie hulp oorlogsslachtoffers SEROOSKERKE, 31-1. Maandag avond omstreeks IS.15 uur geraakte een bestelauto, bestuurd door H. B. uit Rotterdam op de Dummenweg in een slip. De bestelwagen ging 3 maal over de kop en kwajn uiteindelijk terecht op hel lager gelegen gedeelte tussende beide rijstroken. De auto werd onherstelbaar beschadigd maar de bestuurder en de naast hem zit tende bij-rijder bekwamen geen noe menswaardig letsel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 31-1. De acht hulp organisaties die samenwerken in de nationale actie „Heel Vietnam" heb ben deze week besloten de fondsenwerving voor hulpverlening aan de slachtoffers van de Vietna mese oorlog met kracht voort te zet ten. Gironummer 777 in Den Haag zal daarvoor open blyven. Daarnaast zullen plaatselijke aktiviteiten, bijv. via scholen en bedrijven, worden be vorderd en voortgezet. De nationale actie richt haar hulp op heel Vietnam, Laos en Cambodja. Het medisch comité Nederland-Viet nam heeft te kennen gegeven dat het zijn hulpverlening beperkt tot Noord-Vietnam en de gebieden die onder controle staan van de voorlo pige revolutionaire regeringen, zo zeggen de samenwerkende organisa ties in een perscommuniqué. De acht samenwerkende organi saties menen dat het niet wenselijk is verder over dit geschil van uit gangspunt te discussiëren. De na druk dient te worden gelegd op het feit, dat voor de hulpverlening zeer grote sommen moeten worden bij eengebracht en dat alles dient te worden vermeden dat daarvoor een belemmering vormt. De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. Druk bezochte voorlichtingsavond ZIERIKZEE, 29-1. Maandagavond vond in het Huis van Nassau te Zie- rikzee een voorlichtingsavond plaats betreffende vloeibare meststoffen, Deze door ongeveer 80 belangstel lenden bezochte avond werd georga niseerd door de „Vloeibare Mest stoffen" b.v. (i.o.). waarin o.a. deel nemen de Loonbedrijven gebr. Boot te Haamstede, M. Mol te Schuddc- beurs en Mol b.v. te Schuddebeurs. Namens de b.v. werden de aanwezi gen verwelkomd door de heer M. Mol, te Nieuwerkerk. die een bij zonder woord van welkom richtte tot de spreker van deze avond, de heer Van Brakel van het C.S.V. uit Den Haag en de heer Zwart van de Landbouwvoorlichtingsdienst. Vloeibare meststoffen staan mo menteel in het middelpunt van de belangstelling, het is dan ook een nieuw produkt. De belangstelling valt mede te verklaren uit het feit dat op de meeste landbouwbedrijven de boer alles alleen moet doen en dat betekent dat men de gemakke lijkste manier van werken gaat kie zen. zo constateerde de heer Van Brakel in zijn praatje. De eerste proeven met vloeibare meststoffen werden ongeveer tien jaar geleden genomen, waaraan de laatste drie jaar ook werd deelgeno men door landbouwers in West-Bra bant en Groningen. (Vorig jaar onge veer 800 ha). Met de fabriek, C.S.V. en Landbouwvoorlichtingsdienst werd overeengekomen dat men dit jaar gaat werken met drie mengsels, en wel: a) 39 0 o N. (stikstof) per 100 ltr.b) 26-26-0 N P (phosfor); c) 30-15-0 N -f P, welke mengsels over eenkomen met a) kalkamonsalpeter. b) 23-23-0 en c) 26-14-0. Het zijn hel dere oplossingen. Voorlopig zal geen kali worden toegevoegd omdat dit veel duurder is en moeilijker bindt. De heer Van Brakel adviseerde dan ook: kalizout in het najaar of voorjaar strooien en dan vlak voor het zaaien of poten N P spuiten. Bij de wintergranen kan het over het gewas heen. Na een zachte win ter kan het opbrengstverhogend werken. Het geeft een licht verzurende werking, dit is te vergelijken met die van hoog geconcentreerde meng- meststoffen, bv.: 17-17-17, of 15-12- 24 en K.A.S. 26 V Men zal dus wel wat moeten bekalken. De werking is gelijk aan die van de vaste mest stoffen. Menging met gewasbescher mingsmiddelen is nog te weinig be proefd, dus hier is voorzichtigheid geboden. Opslag en verwerking Het is corrosief en tast dus meta len aan. Het best is te gebruiken: kunststoffen, roestvrijstaal of coaten. Het S.G. is 1.3 en 1,4. Gesproken wordt van kg per liter. Aanvoer geschiedt per tankauto vanaf fabriek naar opslagplaats, per 20 ton. Meest al wordt gewerkt met polyester op slagtanks van 25.000 liter en trans- porltanks van 5-7.000 liter. Het spuiten Het spuiten dient nauwkeurig en vakkundig te geschieden, (juiste rij snelheid en juiste aantal liters per ha). Men dient te beschikken over een speciale spuit met grote tankin- houd i.v.m. vele liters per ha. Ver der zijn vereist: behoorlijke pomp- capaciteit, speciale spuitdoppen en om het goed te doen moet de machi ne op deze materie zijn aangepast. Hoofdzakelijk gebruikt men Franse of Belgische machines want die zijn het verstgevorderd. Ook in Amerika wordt veel gewerkt met vloeibare meststoffen, in Frankrijk bestaat een groeiende belangstelling. Het komt vooral aan op de techniek van het spuiten. Vandaar dat dit werk vooral bij de loonspuiter thuishoort, zo constateerde de heer Van Brakel. Rijsnelheid, juiste dosering, grotere machines; momenteel zijn er voor dit doel een drietal speciale machines aangekocht, met 27 meter spuit- breedte. Verschillende praktijkproe ven en spuitmachines werden op dia's vertoond. Na de pauze volgde er een discus sie over de lezing, welke veel positie ve reacties opleverde. Vliegtuig stort in zee - Inzittenden gered OSLO, 31-1. Alle 33 inzittenden van een vliegtuig van de Scandina vian Airways System dat bij Oslo is verongelukt, zijn gered. Zy zijn voor behandeling in ziekenhuizen opgenomen. Geen van hen is er ern stig aan toe. De DC-9 die omstreeks half twaalf van het vliegveld Fornebu zou op stijgen voor een vlucht naar het noorden van het land, schoot door toen de gezagvoerder op het laatste ogenblik om nog onbekende reden probeerde te remmen. Het vliegtuig kwam daarop in de Oslo-fjord te recht. Doordat het water met ijs was bedekt, zonk het toestel niet direct en konden de inzittenden eruit ko men. Het is het tweede vliegongeluk in ruim vijf weken tijd bij het vliegveld van Oslo. Op 23 december stortte een Fokker-Fellowship neer, waarbij veertig mensen omkwamen. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS „Gaat naar het vetgehalte. De prijs is redelijk. Ik heb enkel stamboek vee. Straks, met melktijd kun je je overtuigen. Alles zwartbont. Ik heb er één bij van zeven jaar, die vorig jaar nog ruim achtduizend liter gaf." voegde ze er met enige trots in haar stem aan toe. ..Niet slecht. En 't vet?" ..Verleden jaar was hel gemiddel de vier komma nul twee. Ik ben lid van de fokvereniging en sta al jaren bij de eerste tien." Hij floot door zijn lippen. „Ik heb er een paar al zo'n beetje bekeken. Ze zien er glanzend uit." ..Nog thee?" „Alstublieft." ..Na de thee zal ik je het bedrijf laten zien." Hij knikte, aan zijn pijp trekkend. Een kwartier later liepen ze dooi de gebouwen en bekeek hij de kip pen. ..Gemiddeld honderdzestig eie ren per dag.'' lichtte ze' toe. „De kippen blijf ik zelf verzorgen. Eens in de week leeg je de mestplanken. En er moet nodig gewit worden. De stallen zijn al schoon. Als we dit weer houden, kunnen de beesten nog wel een poosje buiten blijven. Door gaans haal ik ze half oktober naar binnen, maar als het weer het toe laat. laat ik ze nog een poosje in de wei. Elke dag is meegenomen." „Allicht. De winter kan nog lang genoeg zijn." Om goed vijf uur dreven ze het vee bij elkaar. Hij bond de koe, wel ke hij moest melken, met de staart aan de achterpoten vast, waarna hij de uiers afveegde, alvorens te gaan molken. De boerin knikte goedkeu rend. Enkele ogenblikken later spo ten de eerste straaltjes in de emmer. Rustig trok hij aan de spenen en voelde zich op dit moment gelukkig. Weer onder een koe te zitten, men sen, wat heerlijk! De lucht van haar lijf te ruiken en de zware uiers leeg te halen. Hij had zin om te fluiten, maar bedwong zich. Na het melken reed hij de twee bussen in een wagentje naar het hek en zette ze daar neer. Van de boerin wist hij, dat ze tegen zeven uur ge haald zouden worden en de lege bus sen ervoor in de plaats kwamen. Hij zou dus nog een ritje naar het hek moeten maken. De hond bleef hem volgen, zover hij kon en bleef dan rlistig wachten. Maar blaffen deed hij niet meer. Waarschijnlijk had hij er al enigs zins vrede mee. dat deze vreemde snuiter heen en weer liep op het elf. De boerin stond nog buiten, toen hij terugkeerde. Ze had de beesten de wei weer ingedreven, waar ze rustig graasden. ..Voert u nog niet bij?" vroeg de man, die bij haar bleef staan. „Vind je het nodig?" Hij liep een eindje de wei in en bekeek het glas, zich diep voorover buigend. Daarna zag hij rond. voor zover hij de gehele wei kon overzien. „Ik denk. dat het nog niet hoeft." was zijn mening. „De kwaliteit lijkt me goed. Er is elke dag zon. dus het groeit nog altijd." Hij keek op/,ij naar de hoog opgetaste berg hooi. En in de stal wist hij, dat er een gro te hoeveelheid bijvoer was opgesla gen. De winter kon met deze zes beesten en de twee pinken, die elders liepen te grazen, onbezorgd tegemoet gezien worden. Nadat hij zich gewassen had, maakte de boerin toebereidselen voor het avondmaal. „Gebakken eie ren of gekookt?" vroeg ze. „Ik vind alles. goed. Wat u zelf neemt." „Spek of ham?" „Ik lust allebei." Terwijl ze zaten, vroeg ze: „Ben je niet gelovig?" Ze had gezien, dat hij niet voor het eten had gebeden. „Van huis uit wel. Mijn vader had funkties in de kerk, de Hervormde. Kerkvoogd. We moesten zondags twee keer naar de kerk. Als kind wist «k al, dat ik het later niet zou doen. U kunt me nu buitenkerkelijk noemen. Is er bezwaar tegen?" Ze schudde haar hoofd. „Ik ben ook Hervormd, maar de kerk is me te ver." Ze wees naar het raam. „Drie kilometer hier vandaan. En ik heb geen wagen." „Nooit paarden gehad?" Hij had de beide tractors in de schuur gezien. „Toen m'n man nog leefde. Het was een* soort statussymbool om één of twee paarden er op na te houden. Ik heb er nooit mee om kunnen gaan. Ik kon ze goed verkopen, dus Na het eten stak hij zijn pijp weer aan. terwijl de boerin een sigaret rookte. Ze zei, terwijl ze de tafel af ruimde: „Het meeste moeten we zelf in het dorp halen, want de leveran ciers komen deze kant niet uit. En kel de melkrijder en de post. En af en toe 's morgens vroeg de proefmel- kers voor de controle. Eens in de week haalt de verzamelaar de eie ren op. dal is donderdagsmorgens. Dan moeten de kisten klaar staan." „Ik zal er voor zorgen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7