11 Tri Dijkgraag pro langzame groei en behoud van de distrikten STREEKNIEUWS JHJ 1 Aangekeken wordt tegen subsidieverhoging Rode Kr. ziekenhuis Geslaagden Nieuwerkerk zwemdiploma A en B leerlingen zwembad „Dolfijn" District I waterschap Schouweii-Duivelaiid HAAMSTEDE, 30-1. In hotel Bom te Haamstede vergaderde District I van het Waterschap „Schouwen- Buiveland" onder voorzitterschap van gezworene M. O. Hanse Sr. Deze heette in zijn welkomstwoord, naast de deputatie van het Waterschap o.l.v. dijkgraaf A. M. Geluk, ook wethouder Hoogerhuis speciaal wel kom. Gezworene Hanse noemde 1972 vcor het district een rustig jaar, met weinig wind, behalve de november storm die echter aan de zeewering weinig schade toebracht. Minder rustig was het binnen de dijken wat de wegen betrof waarbij veel ber men kapot gereden werden. Diverse wegen werden verbreed. Er kwam meer recreatie met uiteraard meer vuil dat in vele gevallen langs wegen en zeedijken werden gedeponeerd. Vcor de gevolgen van delfwerk en rietbespuiting vroeg de heer Hanse begrip Voor rattenbestrijding is bij het depót Burghsluis gratis vergif verkrijgbaar. Een onderzeese oever- val kreeg de volle aandacht. De beplanting Cauersweg is aan de oostzijde weggehaald voor ver breding van deze weg, teneinde het zware vervoer van materiaal voor de Gosterscheldcdam mogelijk te maken. De weg wordt 5Va m breed. De Koudekerkseweg krijgt volgend jaar een nieuwe deklaag. De schouw is nog nooit zo goed geweest. De techniséh ambtenaar verhuisde naar Zieriltzee. De afsluiting der Oosterschelde gaat regelmatig door en de eilanden in de mond worden steeds groter. De Plompetoremveg wordt 9 maart opgeleverd met nog een deklaag te goed. Op 1 februari is het 20 jaar gele den dat de ramp plaats vond. „Sinds 1200 kreeg Schouwen-Duiveland meer dan 100 stormvloeden te ver werken en ik hoop van harte dat we na afsluiting van de Oosterschelde rustig kunnen verder leven", aldus gezworene Hanse. Dijkgraaf Geluk dook wat meer in de landelijke problematiek der wa terschappen en was verheugd met de Zeeuwse Waterschapsbond en de Landelijke Unie van Waterschappen met elf bonden die de eenheid in het beleid bewerkstelligen. De z.g. „diep- delvers-commissier met mr. Kra nenburg aan het hoofd speurt nog steeds naar mogelijkheden met in terprovinciale waterschappen (25 groot-waterschappen) doch Schou wen-Duiveland ziet daar niet zo veel in omdat drie van deze grote orga nisaties in Zeeland veel te duur zou den worden en men gaat denken aan een zekere gewestvorming. Dijkgraaf Geluk is voorstander van een evolu tie met langzame groei en behoud der districten. Het wegenonderhoud Of het wegenonderhoud nog wel een taak van het waterschap is be twijfelde spreker, want de ingelan den worden er onnodig zwaarder door belast. De waterzuivering komt voor rekening van het waterschap, de riolering voor de gemeenten. Ge zocht wordt naar een technologisch- chemisch laboratorium in Zeeland waar alles onderzocht kan worden. Wel is zeker dat de vervuilers moe ten gaan betalen. Hoe, is nog een probleem; mogelijk door het gebruik maken van opgave waterafname door de waterleidingmaatschappij. In de opstelling van het water schap zal, mits goedkeuring van ho gerhand, - verandering komen. Er zullen vier districten overblijven, waarin zitting hebben 24 leden voor het ongebouwd, 8 voor de belangen der vervuilers en 8 voor het ge bouwd. De nieuwe bestuursvorm zou op 1 juli 1974 in moeten gaan. Het waterschap is echter tegen een zui veringschap omdat te duur is. Vervolgens gaf ir. Kloosterboer een overzicht van de technische hoe danigheden van het waterschap. Knelpunten in de zeewering waren er in het Zijpe, bij Ouwerkerk en bij de Plompetoren. Problemen zijn er niet meer, doch het moet wel in de gaten worden gehouden. De trap bij Toledo's Pad wordt vernieuwd, doch wordt niet breder. De paalhoofden, ter vermijding van duinafslag bij de vuurtoren werden een succes en Rijkswater staat, Prov. Waterstaat en het Wa terschap overwegen om vanaf de vuurtoren tot aan Westcrschouwen kortere paalhoofden aan te brengen om ook aldcar de toenemende afslag te voorkomen. Ir. Kloosterboer zei hierop dat op enkele plaatsen de duinen zo laag zijn geworden dat bij een water hoogte van bijv. 1 februari 1953 zee water binnen zou stromen, echter zender gevaar omdat verder op de duinen weer omhoog gaan. Een plan ligt in Den Haag om de hoge duin toppen af te gaan schuiven en het zand te gebruiken om de lagere de len op te hogen en zoals later uit de vergadering werd gevraagd door de heer Jae. Steur, direct vast te leggen met helm of hout. ZIERIKZEE Vondst beenderen Zoals te verwachten is men bij de graafwerkzaamheden rond de St. Lievensmonstertoren, zulks in ver band met de herstrukturering van het terrein, gestoten op beenderen. Om tegemoet te komen aan vragen en opmerkingen uit het publiek, zij' hier medegedeeld dat geen gi-aven zijn beroerd. Wel.is men op de plaats van deaan te brengen muur over een lengte van plm. negen meter ge stoten op een grote verzameling menselijke beenderen, duidelijk af komstig van reeds veel vroeger ge ruimde graven in deze omgeving. Van de zijde van de Rijksgebou wendienst deelt men ons mede dat alle maatregelen zijn getroffen om te voorkomen, dat de beenderen door het publiek worden gezien, c.q. mee genomen, zoals kinderen nog wel eens willen doen. Dieper in het ter rein worden de beenderen opnieuw bijgezet in een te graven put. Er is zekerheid dat de nodige piëteit rond deze. beenderenvondst wordt be tracht. De beenderen moeten reeds eeuwen oud zijn. Filmvoorstelling in de concertzaal Zaterdagavond 3 februari a.s. wordt in de Zierikzeese Concertzaal de komische film „Wie 't laatst lacht", een „giller" van een film met Jean-Paul Belmondo,. Bourvjl, David Niven, Eli Wallach en Silvia Monti. Toegang: alle leeftijden. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op maandag 5 februari komt de Laad-station In de Westenschouwense inlaag komt een laadstation voor beton blokken ter dichting van de sluitga ten, evenals op de Roggeplaat, de Neeltje Jans, het Noordland en Noord-Beveland. De aanvoer zal ge schieden over de Provineialeweg, Kraaijensteinseweg en Cauersweg. In 1972 is veel aan wegen gedaan en de hoofdmoot vormde de Plompeto remveg. Een vraagpunt blijft nog de verbinding Burghsluis met de Dam- menweg. In 1973 zal niet veel aan de wegen worden gedaan. In de Kooij- mansweg wordt ccn bajonethoek aangelegd omdat, bij de kruising met de Bouwrhansweg al diverse ernstige ongelukken gebeurden. Aan de ge meente Westcrschouwen zal ge vraagd worden een aantal recreatie- wegen over te nemen. gemeenteraad van Middenschouwen bijeen in het gemeentehuis te Scha- rendijke. RENESSE Luctor et Emergo hield cliebollen-aktie Zaterdag 27 januari organiseerde de muziekvereniging van Renesse „Luctor et Emergo", een oliebollen- aktie. De opbrengst van de aktie is bestemd voor het uniformenfonds. Het idee tot. de aktie werd enkele weken geleden geboren bij een be stuursvergadering ten huize van de secretaris. De echtgenote van de se cretaris mevr. R. de Eeiter-Eerland nam toen spontaan op zich de aktie te organiseren. Nadat bij 'bakkerij Bronswijk be langeloos het beslag was klaarge maakt gingen omstreeks zaterdag morgen 14 mensen aan de slag bij slagerij De Hamer om de oliebollen te bakken. Er werd tot half vier doorgewerkt en in die tijd werden ongeveer 8000 oliebollen gebakken. Van 's morgen kwart voor tien tot 's middags 5 uur werden de oliebollen huis aan huis verkocht door leden van het muziekkorps. BRUINISSE, 29-1. Een groot deel van de tyd, die de jongste raads vergadering van Bruinisse onder voorzitterschap van burgemeester G. Hokken vergde werd in beslag genomen door de ingekomen stukken Allereerst was er de begroting van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee met een aanmerkelijk groter geraamd tekort dan in 1972 werd gedacht. Nu hebben alle ge meenten op Schouwen-Duiveland bij het opmaken van de gemeentebe groting rekening gehouden met een tekort van f 2,35 per inwoner waar over men in 1972 had geschreven. Aanpassing aan het thans geraamde tekort zou het toch al wankele even wicht van de gemeentebegroting 1973 ernstig verstoren. Met diverse andere gemeentebe sturen zal men de gang van zaken bij het ziekenhuis in 1973 afwachten temeer omdat door het bestuur van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis aan het Centraal Orgaan Ziekenhuis- tarieven, toestemming is gevraagd de verpleegtarieven te mogen ver hogen. De brief van de minister van bin nenlandse zaken van 22 december 1972 inzake salarismaatregelen ont lokte geen commentaar, maar wel het antwoord van ged. staten op het vaststellen van het bestemmingsplan Plan West III, (land familie De Jon ge). Er waren drie bezwaarschriften ingekomen, waarvan er één gedeel telijk ontvankelijk werd verklaard. Besloten werd tegen deze beslis sing niet in beroep te gaan, al brengt het (naar op een vraag van mevr. Van Leeuwen-Sieling werd geant woord) voor de gemeente wel finan ciële konsekwenties mee. De Jeugdraad die indertijd een subsidie had gekregen ad f 1000 voor inrichting in het hervormd vereni gingsgebouw maar daarvan slechts f 675 had gebruikt vroeg de reste rende f 325 te mogen gebruiken voor inrichting van een hobbykelder c.a. in het dorpshuis. Dit werd toege staan, waarbij de jeugdraad van ver- Behalve in Renesse ging men ook in Noordwelle, Serooskerke en Elle- meet en in een gedeelte van Scha- rendijke en Haamstede langs de deu ren. In totaal werden 1140 zakken met daarin 7 oliebollen verkocht wat een bruto opbrengst gaf van f 1140. Na aftrek van alle kosten bleef een bedrag over van f 601,21. NIEUWERKERK Coöp. Vereniging Landbouwwerktuigen Op maandag 5 februari vindt in het dorpshuis de algemene vergade ring plaats van de Coöperatieve Vereniging tot Exploitatie van Land bouwwerktuigen- en machines, „Nieuwerkerk" G.A. OOSTERLAND Straatherstel Werknemers van het Aannemings bedrijf Hommel te Oud-Vossemeer zijn op het ogenblik bezig de straten en pleinen te herstellen hier ter plaatse, waar ze vorige zomer de aardgasleidingen in hebben gelegd. De sleuven worden bij dichting na de aanleg wel stevig aangestampt met een mechanische stamper, maar toch zakken ze altijd nog na en ont staan ongeriefelijke diepten, welke zeer hinderlijk zijn voor het verkeer. Daarom is het nuttig dat deze putten gedicht worden. BRUINISSE Scheepvaartberichten In het jaar 1972 kwamen in de ge meentehaven van Bruinisse binnen 304 schepen, terwijl er 302 binnen schepen weer vertrokken. Voor de sportvisserij voeren uit 897 schepen met een lengte van 20- 27 meter, terwijl 132 vaartuigen uit voeren met een lengte van 7-10 me ter. De haven werd bezocht door 1454 pleziervaartuigen. Aangevoerd werden 11.230 ton zand 3398 ton grind. 1438 ton kunst mest, 3899 ton gasolie. Afgevoerd werden 53.871.670 kg suikerbieten 2242 ton aardappelen 480 ton wortelen en 120.000 liter melk. ZIJPE Van bevriende zijde werden wij er op geattendeerd, dat de bok, die de ponton te Zijpe van zijn plaats lichtte en op een zolderbak neerzet te de „Atlas" was van Rijsdijk-Hol- land, met kapitein Jaap Stolk. NIEUWERKERK, 31-1. Onlangs slaagden te Zierikzee in „Onderdak" 42 kinderen voor diploma A en 14 voor diploma B. Deze kinderen wer den opgeleid door dhr. J. A. M. van Heek, mevr. Verheij, mej. Roks en mevr. Timmer, die wegens ziekte niet bij het examen aanwezig kon zijn. Het is voor deze mensen weer een groot succes als er zoveel slagen, men bouwt nu weer al aan het vol gende examen. Het examen werd af genomen door de heer Ensink, mevr. Verheij en mej. J. Roks. De geslaagden voor diploma A waren; Chris Bal, Jan Dooge, Leo Bolle, Sjaak Verhoek, Peter Vane, Jozien Otte, Michell Visser, Saar Joppe, Janet Stouten, Hans Hille- bx-and, Ineke de Rijke, Rudi Jong man, Paula de Later, Dolfs Roks, Peter v. d. Hoeve, Arianne Verweijs, schillende kanten werd gecompli- menteei-d voor de in de kerstvakan tie ontplooide aktiviteiten. Schade voor R.T.M. De R.T.M. had veel schade onder vonden van de woonwagenbewoners die soms met veel wagens (meer dan 10) momenteel 3 de weg naar de Veerdam niet alleen bevolken en gedeeltelijk versperren, maar ook verontreiniging. Het ex-gste was wel dat de als woonhuis ingerichte sta tionsgebouwen en de remise lang zaam gesloopt woi-den. De R.T.M. heeft reeds vorig jaar maatregelen daar tegen vex'zocht. Het is voor de gemeente niet ge makkelijk aan de wens van de R.T.M. om daaraan paal en perk te stellen te voldoen. Met diverse in stanties is over een en ander gecor respondeerd, ondermeer met het ministerie van C.R.M., met het col lege van Ged. Staten en met de Rijkspolitie te Middelburg. De oplossing zal zijn, het regionaal kamp te Zierikzee. Bnxinisse heeft indertijd wel een plek voor de woon- wagenbewonex-s aangewezen, maar van die officiële staanplaats wordt geen gebruik gemaakt. Water en electriciteitsaansluiting zijn te Zijpe aanwezig. Vex-dere voorzieningen voor 1 ok tober 1973 aangebracht komen ten volle voor x-ekening van de gemeente, terwijl als het kamp officieel in Zie rikzee zal zijn gevestigd en dat is volgens wethouder Jumelet toch de bedoeling van de onwettige staan plaatsen op Zijpe toch geen gebruik meer zal (mogen) worden gemaakt. De heer Van de Velde zou nog wel enkele voorzieningen willen treffen. Dat doet men toch ook voor de sa lonwagens van de firma Offringa. Verplaatsing salonwagens Dit was voor de voorzitter aanlei- HAAMSTEDE, 31-1. Onder de con touren van de Haamsteedse molen „De Graanhalm" vordert de bouw van de nieuwe combi-sehool gestadig Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank voor Jeugd-premiesparen 10 premie BROUWERSHAVEN: Marktt ^donderdags van 9.00- 10.30/ uurN Katie Brouwei'. Carolien Siesse, li- ma Overbeeke, Neileke de Haan. Anneke ten Bi-inke, Carolien v. d. Wolk, Jacqueline v. d. Berg, Johan na v. d. Berg, C. v. Dijke, Peter Klomp, Petra Slager, Matilda Braai, Maja v. d. Linde, Lavida Dijkman, Karin von Eugen, Laui-ice Bouman, Johan v. d. Maas, Jan v. d. Have, Marijke v. Langeraad, Bx-igitte Hel sloot, Gerrit v. Splundei-, Wim v. d. Klooster. Hannie v. Bi-eda, Heieen Stoutjesdijk, Eline Poldercnan, Gilles v. d. Have. Voor dilpoma B slaagden: Jan Joppe. Ria Dooge. Ria de Bruine. Ria den Boer, Peter Vijvei-berg, Anja v. Dijke, Marja de Ronde. Mark Stoutjesdijk, Rianne Quaak, Henk v. Klinken, Tonny v. d. Bei-g, Fija Plug, Jolanda Dorst, Cristina v. d. Hulle. ding aan de raad mede te delen dat de vei-plaatsing vande salonwagens van deze firma aan de De Casem- brootstraat, naar een perceel achter de Padjes, geheel voor eigen reke ning wordt uitgevoei'd. Hij betuigde daarvoor zijn erkentelijkheid aan genoemde firma, maar de heer Bo- lier was van mening dat deze gang van zaken gebruikelijk was in de aannemerswereld. De wagens aan de De Casembrootstraat moesten weg omdat de C.B.T.B., die de grond daar gekocht heeft voor het stichten van een nieuwe huishoudschool waarschijnlijk in maart daar twee lokalen mag gaan bouwen. Besloten wei'd, het niet onderte kende stuk van de aktiegroep voor een open Oosterschelde, waarin wordt aangedrongen de komende zuiveringstaak niet over te dragen aan het watex-schap, maar daarvoor een zuïvei-ingschap te stichten, voor kennisgeving aan te nemen. Mits dien werd besloten de zuiveringstaak aan het waterschap Schouwen-Dui veland over te dragen. Een subsidie aan de Mij tot Red ding van Di'enkelingen, ad f 625 werd node verleend. Een en ander houdt verband met de reddingsvlot, vroeger in gebi'uik bij de B.B. Vol gend jaar zal deze zaak bevredigen der zijn geregeld Besloten werd, nadat aan de heer Gx-oeneveld in zijn kwaliteit als be stuurslid van de tennisvex-eniging in oprichting, te zox'gen voor de nodige „stukken" ter opmaking van een notarieel conti"xct, opdracht te geven de tennisbaan aan te leggen. B. en w. vroegen machtiging bouwgrond Plan West te verkopen (35 percelen). Na daarover in beslo ten zitting te hebben gespx-oken) werd de gevraagde machtiging ver leend. Mevrouw Van Leeuwen-Sie-» ling had op de belangen van de plaatselijke aannemex's in deze geat- tendeei'd. Met de stemmen van de beide wet- houdei's tegen besloot de x-aad tot aanschaffing van twintig nieuwe stoelen voor de raadszaal. (Foto: Ziex-ikzeesche Nieuwsbode) en het uit liegen lokalen bestaande gebouw is onder de pannen en alle glaswerk zit er in, zodat het, zoals dat heet, water en winddïcht is. Bouwer is het Bouw- en Aanne- mei-sbedrijf Everaers en v. d. Bei'g uit Steenbergen, onder1 architectuur vaix het Architectenbureau Ir. Pal Stipkovits uit Rijswijk. De totale op pervlakte wordt 1300 m-. Een soort gelijke school staat reeds in Oost- Soubui-g. Het ligt. in de bedoeling om in mei-juni de school, waax-van 5 klassen voor het openbaar basis-on- dex-wijs en 4 voor het Chr. Nat. on- derwijs zullen dienen, op te leveren zodat het onderwijzend personeel zich reeds wat aan de situatie aan kan passen. INGEZONDEN STUKKEN Supermarkt en binnenstad (i) Mijnheer de redakteur, Met belangstelling lazen wij de verslagexi van de problematiek rond het verschijnsel van vestiging van supermarkten aan de rand van ste den. Wij zijn het eens xnet degenen die stellen dat in deze ontwikkeling ten- denzen zitten, die ronduit gevaarlijk zijn voor: ten eex-ste: de midden stand; ten tweede: voor de leefbaar heid en het karakter van oude stadscentra. Alvorens op deze punten nader in te gaan nog dit. Uit de verslagen blijkt dat door welke oorzaken dan ook (communi catiestoornissen?) we weer eens in een situatie zijn geraakt waarbij het ,.welles-nietes"-debat opgeld /.al doen. Gevaarlijke ontwikkeling voor de centrum-middenstanders: Het is een bekend verschijnsel, dat na de komst van een gi-oot-winkelbedrijf de bestaande middenstand zich gaat heroriënteren. Veelal vloeien hier bedi-ijfsrëorganisaties en specialisa tie uit voort. Bovendien wox-den zij in deze handelwijze gesteund door de mening van de zich vestigende grote broer. Immers de stelling vaxx eexi komend groot winkelbedrijf luidt, bij protesten van de middenstand tegen die vestiging: Wij kunnen slechts een breedte-assortiment aanbieden aan de consument, wij bieden hier mede de middenstand de gelegenheid te specialisex-en en hen woxdt het daardoor mogelijk een diepte-assor timent in het gekozen specialisme aan te bieden. Door deze gang van zaken zou dan de zuigkracht van het geheel het aantal adspix-gnt-kopers vex-groten. Wat zien we nu gebeuren? Het gx-ootwinkelbedrijf ontneemt zelf de grond aan deze stelling door zich juist terug te trekken uit deze cen tra. De dan gespecialiseei'de mid denstand blijft zitten met de hoge investex'ingskoslen. Zoals zo vaak het geval is, het verwachtingspati'oon dat mede ontwikkeld is door de eco nomisch sterkere wordt zonder om haal weer even gemakkelijk de grond in geboord door die econo misch sterkere. Leefbaarheid en karakter oude stadscentra: Dit is een zaak die ten minste even belangrijk is als het hiervoor gestelde. Hier speelt naast de middenstandsproblematiek nog een algemeen belang mede. Er kan ook mede aangetoond worden dat in een goede maalschappij-sti-uktuur belangen van verschillende groepen parallel lopen. Zoals nu de belangen van de middenstand en de consu ment. En dit nl. door het simpele feit dat, ondanks de verschillen, beiden burger zijn van de stad Zierikzee en moeten optoxmen tegen de macht van de groot-investeei-der. Tei'echt is dan ook opgemerkt dat de verpau pering van binnensteden in de hand wordt gewerkt. Men kan gewoon niet zonder meer stellen een moderne ontwikkeling mag niet gexemd wor den. Men zal in de beoox-deling van ontwikkelingen de gevolgen moeten bellekken. Men mag niet uitsluitend letten op economisch nut of effect, zeker niet als de inkomsten uilslui tend ten goede gaan komen van één bedrijf met het voorbijgaan aan al lerlei belangen. Nu 'over deze zaken discussie is ontstaan, willen we gaai-ne in het kader van de centrum-ontwikkeling nog een ander punt in de discussie betrekken. Aktie Centrum P.P.R. Afd. Schouwen-Duiveland A. P. den Reijer Zierikzee i». - f'., v v ZIERIKZEE. Nog een kijkje in het interieur van de nieuwe Beatrixschool te Zierikzee, de uilrusting waarvan aan redelijk te stellen moderne eisen voldoet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Herdenkingsbijeenkomst te Ouwerkerk DUIVELAND, 31-1. In verband met de stormvloedramp van 1 februari 1953 zal heden (donderdag)avond 1 februari om 20.00 uur in de Ned. Hervormde kerk te Ouwerkerk een herdenkings bijeenkomst plaatsvinden. In deze bijeenkomst zal aanwezig zijn de Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Mede werking zal worden verleend door de muziekvereniging „Nieuw Leven" te Ouwerkerk en de zangvereniging „Eén Naam is onze hope" te Nieuwerkerk. De bijeenkomst zal worden geopend met een toespraak door burgemeester J. D. de Kam van Duiveland waarna door de Com missaris der Koningin een boodschap zal worden overgebracht van H. M.è de Koningin. Na koorzang en muziek spreekt ds. E. P. Kuin, die ten tyde van de ramp in 1953 hervormd predikant was te Ou werkerk, een herdenkingsrede uit. Thema van deze toespraak is „Wij hadden nog een leven. Wat hebben wij ermee gedaan?" Hierna volgt koorzang en samenzang. De bijeenkomst zal worden afgesloten door ds. Koppert, hervormd predikant te Ouwerkerk, met het uitspreken van het „Onze Vader". Het gemeentebestuur van Duiveland nodigt allen uit deze her denkingsbijeenkomst te bezoeken. Gemeenteraad Bruinisse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6