VER. STATEN OPENEN DIPLOMATIEK OFFENSIEF VOOR TOEKOMSTIGE BETREKKINGEN MET INDO-CHINA Deil-overvallers worden in Den Bosch berecht Orkaan maakt slachtoffers Pokken in Bangla Desj Moorden in Chicago Koppelbaas beroofd van 30.000 gulden Uverval m Haarlem SOCIALIST MR. BURGER WORDT KABINETSFORMATEUR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 februari 1973 129ste jaargang Nr. 21227 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/H Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie) 4 °/o B.T.W. In dit nummer: De februari-stormramp van 1953 Kort na wapenstilstand: WASHINGTON, 31-1. - Kort nadat in Vietnam de wapenstilstand van kracht is geworden, hebben de Verenigde Staten het diplomatieke offensief geopend voor de toekomstige betrekkingen met Indo-China. President Nixon maakte op zijn eerste persconferentie sedert zijn herverkiezing bekend dat zijn advi seur Henry Kissinger uitgebreide en openhartige besprekingen met de Noordvietnamese leiders gaat voeren om te kijken of daar een wil voor vrede is en om over de naoorlogse wederopbouw te praten. De Amerikaanse president zei voorts dat hij „te enigertijd deze lente" in het westelijke Witte Huis in San Clemente (Californië) president Nguyen van Thieu van Zuid-Viet- nam zal ontvangen om over de na oorlogse betrekkingen met Saigon te praten. Nixon heeft geen plannen voor een Europese reis in de eerste helft van dit jaar. De mogelijkheid van een dergelijke reis in de tweede helft van 1973 liet hij open. Kissinger naar Hanoi Kort voor Nixon voor de pers ver scheen had zijn woordvoerder mee gedeeld dat Kissinger van 10 tot 13 februari in Hanoi zal zijn. In communistische kringen in Pa rijs speculeerde men al meteen over een mogelijke ontmoeting met prins Norodom Sihanoek, het verdreven Cambodjaanse staatshoofd, die op dit moment voor een onofficiëel bezoek in de Noordvietnamese hoofdstad is. Voor hij Peking verliet had Sihanoek te kennen gegeven dat hij bereid zou zijn met Kissinger te spreken over normalisering van zijn betrekkingen met Washington. Op zijn persconferentie noemde de Amerikaanse president directe ge sprekken met de Noordvietnamezen van „levensbelang" voor de verdere ontwikkeling van Indo-China. Het is „toeval" dat tijdens Kis singers aanwezigheid in Hanoi ook de vrijlating van Amerikaanse krijgs gevangenen zou kunnen beginnen. Kissinger zal de krijgsgevangenen niet ontmoeten. DEN BOSCH, 31-1. De 26-jarige Daniël D. en de 23-jarige Jantje B. die dinsdagavond bij de ouderlijke woning van D. in Den Haag werden gearresteerd, zullen door de recht bank in Den Bosch worden berecht, zowel voor de overval die zij maan dagmorgen pleegden op een post agentschap in Den Bosch als voor de gijzeling van het boerengezin Smits in Deil. Nixon: „Geen amnestie voor deserteurs WASHINGTON, 1-2. President Nixon heeft woensdag verklaard dat hij geen amnestie zal verlenen aan deserteurs. Degenen die de wet heb ben overtreden zullen daar voor worden gestraft wanneer zij naar de V.S. terugkeren, zei hij. „Bemoedigende situatie in Vietnam" BUENOS AIRES, 1-2. Een orkaan heeft woensdag in het gebied van Buenos Aires in Argentinië 20 men sen gedood en zestig ernstig gewond. In Avallaneda in het zuiden van de hoofdstad stortte een gebouw in en bedolf ongeveer dertig hutten met hun inwoners. Door de hevige regenval kwamen veel straten blank te staan en werd het verkeer belemmerd. Grote delen kwamen zonder elektriciteit, het spoorwegverkeer werd een chaos. De storm rukte daken weg en ont wortelde bomen en knakte telegraaf palen. Honderden vluchtende daklozen hebben hun toevlucht gezocht in scholen. Hulpploegen zoeken nog naar slachtoffers onder puinhopen. WASHINGTON. 31-1. In Vietnam „schijnt de toestand zich bemoedi gend te ontwikkelen. De vijande lijkheden verminderen van dag tot dag". Dit heeft de nieuwe Ameri kaanse minister van defensie, Eliott Richardson, woensdag op zijn eerste persconferentie als chef van het pentagon gezegd. Richardson zei „voorzichtig opti mistisch" te zijn en te verwachten dat de situatie „zich binnen een week tot tien dagen zal stabiliseren". PANAM ziet af van .Concorde" NEW YORK, 31-1. De Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Pan- am World Airways heeft woensdag laten weten dat zij afziet van haar optie op de aankoop van acht Frans- Britse supersonische verkeersvlieg tuigen van het type Concorde, zo is officieel bekendgemaakt. Dit heeft de hoofdofficier van jus titie in Den Bosch mr. A. N. Mes- schaert, woensdagmorgen meege deeld. Het tweetal zijn woensdag van Den Haag naar Den Bosch over gebracht. Na overleg tussen mr. Mes- schaert en de hoofdofficier van jus titie in Arnhem, mr. A. W. Holsteijn, is besloten de berechting van de gij zeling (wederrechtelijke vrijheidsbe roving) ook in Den Bosch te doen geschieden. Het onderzoek Het onderzoek naar de gewapende roofoverval op het in een sigaren zaak aan het Rivierenplein in Den Bosch gevestigde postagentschap wordt verricht door de gemeente politie in de Brabantse hoofdstad. De zaak van de gijzeling van het gezin Smits wordt behandeld door de Rijkspolitie in Deil. De processen- verbaal daarvan gaan eerst naar het parket te Arnhem en worden van daar naar het parket in Den Bosch gezonden. Na de dood van Onassis' zoon ATHENE. 31-1. Alexander Onassis, de enige zoon van de Griekse reder en zakenman Aristoteles Socrates Onassis die vorige week dinsdag aan de gevolgen van een vliegtuigonge luk in Athene overleed, was per soonlijk verzekerd voor vijftig mil joen dollar. Volgens verscheidene kranten heeft Alexander Onassis testamen tair bepaald dat de som - bij ont stentenis van een erfgenaam - moet gaan naar zijn vriendin, barones Fiona von Thyssen. Veel doden bij aardbeving MEXICO, 31-1. Bij de aardbeving die dinsdag centraal Mexico heeft getroffen zijn in de staten Jalisco en Colima minstens 30 mensen gedood en 200 gewond. Ongeveer duizend woningen zijn verwoest en de schade wordt voorlcpig op 4 miljoen dollar geschat. Door de beving, die een sterkte van 7,5 op de schaal van Richter had. barstte ..de vuurvulkaan" uit eri talrijke huizen werden in de lava stroom meegesleurd. DEIL. De boerderij te Deil waar de overvallers zich met hun gijzelaars 1 insloten, voordat zij - na veel span ning en geharrewar - naar Den Haag vertrokken. Rechtsboven is op de weg een poUliepantserwagen te zien. DACCA. 31-1. De afgelopen we ken zijn in Bangla Desj meer dan duizend mensen door pokken om het leven gekomen. In de hoofdstad Dacca alleen al stierven deze maand vierhonderd mensen. Volgens de pers verspreidt de ziekte zich op onrustbarende wij ze in sommige gebieden buiten Dac- CHICAGO. 30-1. De politie van Chicago heeft drie mannen gebon den en door het hoofd geschoten aangetroffen in een afgesloten apar- tement waar zij hadden gewoond zonder dat de huisbaas daarvan op de hoogte was. De politie kwam op de hoogte door een anoniem telefoontje van een vrouw. Zij had de waker van het flatgebouw gezegd dat de lijken op de vijfde verdieping lagen. Wie de moorden heeft gepleegd is vooralsnog onbekend. BEST, 31-1. Woensdagavond is tussen Best en Oirschot de Tilburgse koppelbaas Johan dc G. beroofd van ongeveer f 35.000,—. De overval werd uitgevoerd door een zekere De B. uit Best. die bij de koppelbaas in dienst was. De mannen kwamen terug uit Duitsland, waar de koppelbaas men sen té werk heeft gesteld. Hij had f 35.000,om anderen uit te betalen Bij een café bedreigde De B. zijn werkgever met een vuurwapen en eiste het geld. Hij verdween te voet in de bossen. Een klopjacht door de politie le verde tot nu toe niets op. 1 Tf 1 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HAARLEM. 31-1. Toen een 19-ja rige vrouwelijke kantoorbediende van het hulppostkantoor in de lïous- seaustraat te Haarlem woensdag ochtend haar fiets in de box zette, hoorde zij achter zich iemand in hel Duits om „de sleutel" vragen. Ook werd haar gezegd dat zij op de grond moest gaan liggen. De Duits sprekende man had iets in de hand dat hel meisje aan een pistool deed denken. Zij kon niet anders doen dan aan zijn verzoek voldoen. De sleutel had de man doorgege ven aan een tweede rover, die on dertussen het kantoor binnenging, de kluis opende en daar ongeveer f 20.000 uit haalde. De belager van het meisje stopte haar een prop in de mor.d en bond haar als extra beveiliging een doek overheen. Ook werd zij aan handen en voeten gebonden. CANBERRA. Prins Bemhard is denderdag in Canberra aangekomen na een vliegtocht van drie uren van Townsville in liet noorden van Queensland. beckermann kuchen Dealer: De Spirt - Zierikzee Kromme Elleboog Telefoon 01110-3438 Vandaag J februari is het twintig jaar geleden dat zuidwest Nederland door een stormvloed werd getroffen, die „De Ramp" veroorzaakte. Schouwen- Duiveland ging door een poel van ellende. De foto toont het zeewater dat le gen Nieuwerkerk aanspoelt. Men zie over het rampgebeuren elders in dit nummer. DEN HAAG, 31-1. Kabinetsinfor mateur dr. M. Ruppert, die woens dag mondeling eindrapport aan ko ningin Juliana heeft uitgebracht, zal cïe inhoud van dit rapport heden donderdag in de openbaarheid bren gen en zijn eindconclusie toelichten. Donderdagmorgen ontving de ko ningin mr. J. A. W. Burger, lid van de Raad van State Op grond van het eindrapport van dr. Ruppert is de koningin tot de conclusie gekomen dat zij in dit stadium van de kabi netsinformatie de socialist Burger voer dit bezoek moest uitnodigen. In dit stadium van de infomatie- werkzaamheden van dr. Ruppert ging het om de vraag naar de moge lijkheden van een confessioneel, dan wel pogressief minderheidskabinet. Mr. Burger is oud-voorzitter van de PvdA-fracties in zowel de Eerste Kamer als de Tweede Kamer, oud- minister van binnenlandse zaken en maakte o.m. deel uit van het eerste schaduw-kabinet Den Uyl (1971), waarin hij was opgenomen als mi nister van defensie. In Haagse politieke kring wordt thans aangenomen dat mr. Burger zal woiden gevraagd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van de vorming van een kabinet. Een dergelijke opdracht is gesug gereerd door het progressieve blok dat in deze laatste fase van de infor matie daarbij zo direkt was betrok ken. In zijn schrijven aan de infor mateur van dinsdag jl. concludeerde dis. Den Uyl, dat „thans aan een socialistische formateur de opdracht dient te worden gegeven tot vorming van een kabinet". Uitgangspunt Eerder had Den Uyl de informa teur reeds laten weten ermee ak koord te gaan dat de vorming van een extra parlementair kabinet, dat het progressieve regeerakkoord en het progressieve deelkabinet als uit gangspunt aanvaardt, zal worden opgedragen aan een geestverwant. Daarbij tekende hij aan ervan uit te gaan dat de kandidaat-premier van het progressieve deelkabinet (de heer Den Uyl zelf) ook de leiding zal hebben van het aldus te vormen ka binet. jl Gelukkig de man die om zich- i zelf kan lachen hij zal ueel i pret hebben. f Verwachting tot vrijdagavond: Lichte vorst in de nacht Overwegend droog weer met wol kenvelden en plaatselijk mist; meest zwakke wind uil uiteenlopende rich tingen; minimumtemperaturen van 1 graad aan de kust tot min 3 graden elders in het land: maximumtempe raturen omstreeks 4 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal lot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven noimaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 2 febr. Zon op 8.19, onder 17.29. Maan op 7.45, onder 16.43. Nieuwe maan: 3 febr. (10.23). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 2 febr. 2.52 15.15 8.45 20.51 Springtij: 5 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag bevond ons land zich in een gebied met geringe luchtdruk- verschillen. Doordat er bovendien op veel plaatsen langdurige opklaringen voorkwtamen, konden de temperatu ren tengevolge van de door vermelde faktoren in de hand gewerkte sterke uitstraling flink dalen. Mot uitzondering van een smalle strook langs de kust werden uit het gehele land op normale waarne mingshoogte van twee meter mini mumtemperaturen van I a 2 graden onder nul gemeld. Hierbij ontstond op vrij uitgebreide schaal mist. In het zeegebied ten zuidwesten van Ierland treffen we èen hogedrukgebied aan. Frontale storingen die rond dit druksysteem koersen trekken van tijd tot tijd over de Britse eilanden en Frankrijk en veroorzaken daar veel bewolking met nu en dan regen bij temperatu ren die wat hoger hoger zijn dan bij ons.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1