Bestand hoeft nog geen vrede te zijn STREEKNIEUWS JEUGDSOOS „BROGUM" HEEFT KOFFIE- EN LEESZAAL Warme bakker Hogenaar te Haamstede zeer modern uitgerust 0c\ Sprinkhanen-alarm ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 januari 1973 Nr. 21226 BLIK DOOR HET WERELD Het. Vietnamese bestand is in sterk verschillend[e toonaard aangekondigd President Nixon zei ervan dat vol daan was aan alle voorwaarden die de V.S. steeds hadden gesteld om te komen tot een „vrede met ere" - de Zuidvietnamese president Thieu sprak tezelfdertijd als zijn overtui ging uitdat het bestand zeker geen stabiele en langdurige vrede garan deert. Zeker is slechts dat hel bestand de mogelijkheid schept voor de Amerikanen om hun bemoeienis met Vietnam te beëindigen. Alles wat er meer uit voortvloeit is meegenomen, maar het heeft weinig zin in deze te hoge verwachtingen te koesleren.-De overeenkomst lost een probleem op waarin de V.S. geraakt waren, maar de problemen waarom het in Viet nam verder gaat wachten nog steeds op een oplossing. Het uitgangspunt voor de regering in Hanoi is en blijft een herenigd Vietnam en het zal de strijd hiervoor blijven voeren. Men kan slechts hopen dat daarvoor dit keer dan meer diplomatieke midde len gebruikt worden dan de militaire Maar zeker is dit geenszins. De rege ring in Saigon blijft op het diame- traal tegenovergestelde standpunt dat het zuiden zo goed als hel noor den een onafhankelijke staal is en moet blijven. Dat verkiezingen op lossingen zullen brengen is niet te verwachten: president Thieu heeft het klaargespeeld de laatste keer als enige kandidaat te prijken en intus sen is zijn macht beslist nog niet ge taand. President Nixon gewaagde in zijn korte rede ook van de juist daags voor het paraferen van de overeen komst gestorven president Johnson: de overeenkomst zou door niemand meer met instemming zijn begroet. Dit is ongetwijfeld juist. Nixons voorganger in het Witte Huis is de man geweest die het voorbereidende werk heeft gedaan om de onderhan delingen op gang te brengen. Hij is ook de man geweest die het grove geweld niet schuwde van bombarde menten en beschietingen om Hanoi te dwingen in te stemmen met een soort regeling als nu is bereikt. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat Nixon in grote trekken heeft verder gewerkt langs de lijnen waarvan Johnson het begin heeft gezet. Veranderingen Hoe dan ook is het geen zuiver di plomatiek spel geweest waardoor het akkoord tot stand kwam: de B- 52$ hebben er nog in december een luid woord in meegesproken. In hoe verre Nixons „vrede met ere" daar om erg veel meer eer bevat dan Johnsons oorlog, is voor diskussie vatbaar. Het oordeel over de kwali teiten van deze twee presidenten kan pas veel later geveld worden: Viet nam daargelaten heeft Johnson ove rigens op het gebied van de sociale wetgeving enorm veel tot stand ge bracht waarvoor hij - ook al is Nixon nu bezig dit weer af te breken - in eider geval hulde verdient. Het Amerikaanse direkte belang is met de overeenkomst gediend: de zaak Vietnam heeft in de V.S. een ontwrichtende invloed gehad waar aan een eind moest komen. Naarma te de strijd in Azië dubieuzer en onverkwikkelijker werd, is in de V.S. het respekt voor de overheid geslonken. Het gezag van president Johnson was aan het eind van zijn regeerperiode zozeer gedaald dat hij zich amper meer publiekelijk kon z-ertonen - een in de Amerikaanse geschiedenis ongehoord gebeuren. Maar wat vooral aangetast is dat is het morele gezag van niet alleen het Congres dat tien jaar lang de oor log maar liet voortduren van de kerk van de voorlichiingsmedut. Vietnam heeft in Amerika zelf veranderingen teweeg gebracht waarvan de invloed nog lang voelbaar zal zijn. I-Iet hoe ven niet allemaal ontwikkelingen 1.e zijn waarover het land behoort te treuren. Er is bijvoorbeeld een poli tieke aktiviteit ontstaan onder jon geren waarbij een radikalisering merkbaar is die men zou kunnen beschouwen als de voedingsbodem die onontbeerlijk is voor diepgaande hervormingen. Anderzijds heeft Vietnam de Ame rikanen van een grote reeks ideeën beroofd waaraan ze zeer gehecht waren: de eigen superioriteit, de voortreffelijkheid van hun demokra- tie. het voor het zelfvertrouwen aan gename besef dat de groten altijd sterker zijn dan de kleinen. Een ont nuchtering die zegenrijk kan zijn in menig opzicht, maar die aan de an dere kant ook kan stimuleren tot een teleurgesteld zich afwenden van de verdere wereld, een herleefd isola tionisme. Een geestelijke malaise is in de laatste tien jaar Vietnamoor- log ingeluid, waarvan de opheffing moeilijker en riskanier is dan het bestrijden van ekonomische tegen slagen. In dit opzicht is Amerika nog lang niet met Vietnam klaar. Z1ERIKZEE Prijsuitreiking opstellen Op maandag 5 februari vindt ten stadhuize de prijsuitreiking plaats van de deelnemers van de opstel wedstrijd Hatl'ield 1972. Bijeenkomst Gemeentebestuur- bewoners plan West Heden (dinsdag 30 januari) vindt in de recreatiezaal van het rusthuis „Borrendammeeen door het ge meentebestuur belegde bijeenkomst plaats met de bewoners van plan- West. HAAMSTEDE Baldadigheid in nieuwbouw school Tijdens de weekends maakt een deel van de jeugd in Haamstede zich nog al eens schuldig aan baldadig heid. speciaal de nieuwe combi- school heeft het moeten ontgelden. Hoewel de school geheel afgesloten was, zijn de jongelui er toch in ge slaagd binnen te komen en hebben daar zelfs een vuurtje gestookt van wat hennep, vlak bij een paar gas- en zuurstofflessen. Een levensge vaarlijke zaak dus. De uitvoerder heeft de hoofden der scholen ge waarschuwd en er zijn spijt over uit gesproken dat ouders die van dicht bij vanuit hun woonhuizen dit spel letje aanzagen, de politie niet heb ben gewaarschuwd. Tevens weid een grote pot vet omgesmeten en de in houd over vensterbanken uitge smeerd. De uitvoerder wees er ver der op dat sommige muren pas klaar zijn gemetseld en bij hard duwen eventueel om kunnen vallen, hetgeen zeer nare gevolgen voor de jongelui kan hebben. In de Beatrïxschool werden enke le w.c.-ruitjes ingeslagen en van en kele bouwketen in de nieuwbouw zuidwest te Haamstede eveneens ruiten vernield. Geslaagd Aan de typeschool K. Koetsdijk slaagde voor hel; diploma machine- schrijven mej. T. Boot alhier. Afschuiving hoge duintoppen als voorzorgsmaatregel voor hoge waterstanden? In de heden (dinsdagmorgen) in hotel Bom te Haamstede gehouden openbare vergadering van het dis trict I van hel Waterschap Schouwen Duiveland heeft ir. G. D. Klooster boer, hoofd van de technische dienst, gewezen cp het vaststaande feit dat. indien er een herhr.ling zou komen van de waterhoogte zoals die zich voordeed in -februari van het ramp jaar 1953, er thans in het duingebied van Schouwen's Westkust water zou binnenvloeien op plaatsen waar de duinen zeer laag zijn. In dit verband deelde ir. Kloosterboer mee dat er op hoog niveau plannen zijn om de ho ge duintoppen af te schuiven en het afkomende zand in de lage delen te deponeren. Feestavond Brandweerver. Westerschouwen Zaterdagavond 27. januari werd in het Wapen van Renesse een feest avond georganiseerd door de brand weervereniging Westerschouwen. Het was de eerste feestavond die werd georganiseerd sinds de verenigingen van Renesse en Haamstede zijn ge fuseerd. De voorzitter, de. heer M. de Ha mer opende de avond. Hij verwel komde de aanwezigen, in het bijzon der de dames. Burgemeester Ever wijn gn zijn echtgenote waren door familie-omstandigheden verhinderd de avond bij te wonen. De avond werd uitstekend verzorgd door het duo Henk Polder uit Rotterdam. De eerste dans werd ingezet door de commandant, de heer Joh. van Slui ters en zijn echtgenote. De zeer ge slaagde feestavond werd afgesloten met een etentje. De commandant, de heer Van Slüi- ters dankte het bestuur voor de ge zellige avond waarna de voorzitter, de heer De Hamer, de familie Broek hoven bedankte voor de medewer king en verder iedereen wel thuis wenste. OOSTERLAND Causerie voor Afdeling Plattelandsvrouwenbond Er bestond goede belangstelling vc.cr de afdeling „Duiveland", van de Ned. Bond van Plattelands.vrouwen, die gehouden werd in het „Dorps huis" te Ouwerkerk, onder voorzit terschap van de presidente, mevr. J. Zeijler-de Vin te Oosterland. Deze opende de goed bezochte bij eenkomst met een- welkomstwoord tot de aanwezige leden, belangstel lenden en introducé s, en heette in zonderheid welkom, de spreker van deze bijeenkomst, dokter A. J. van den Hoorn, internist van het Zweed se Rcdê Kruisziekenhuis te Zierikzee die hierna het woord werd verleend. De dokter behandelde op zeer des- Mogelijk benutting van nog een ruimte ZIERIKZEE, 26-1. Jeugdsociëteit Brogum aan het Kerkplein Z-zijde te Zierikzee opende de koffie- en lees zaal voor haar leden. In deze zaal kan men bij een kopje koffie een gezellig praatje maken oftewel dis cussiëren over allerlei dingen. Ook beschikt men over schaak- en dam borden en veel andere spellen die de jongeren bezig kunnen houden. Aan één kant van de zaal is er een grote leestafel gebouwd, waarbij een gevarieerd programma van wel hon derden verschillende stripboeken te vinden zijn en ook veel muziek- en opiniebladen. Deze zaal is tot stand gekomen daar de Jongerensociëteit binnen zes maanden naar 250 leden groeide. De druk bezochte weekends in de discotheekzaal zette de leden en het bestuur aan het denken om de overige ruimte ook te benutten, waar men tevens' al aardig in ge slaagd is. In de derde zaal waar men nog hard aan het werk is, zal een biljart en een ping-pong-tafel geplaatst worden, zodra men hierover de be schikking heeft. Nadat veel jongeren op de openingsavond zich geamu seerd hadden, ging iedereen tevre den naar huis met goede vertrouwen in de toekomst voor „Brogum". De leeszaal is opengesteld op donder dag- en vrijdagavond en op zaterdag en zondag de gehele middag en avond. ZIERIKZEE. In de jeugdsoos „Brogum" werd een leeszaal in ge bruik genomen, waarvan reeds de eerste avond druk gebruik werd ge maakt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Open dag" in bakkerij c c HAAMSTEDE, 29-1. De meeste Middenstandszaken gaan met hun tijd mee en passen zich aan de mo derne opvattingen van de bedrijfs voeringen aan. Opnieuw is dit in Haamstede het geval en bakker A. Hogenaar (voormalig woonachtig in Zeist en nu leiding gevend in de vroegere bakkerij Felius) heeft zijn gehele machinepark in de bakkerij vernieuwd. Daar staat nu een prach tige Livako (Vlaardingen) heetwater- oven met zes bakruimten opgesteld met daarnaast een rtjs-installatïe van Ten Velthuis uit Hengelo die het deeg bakklaar maakt. Deze warme bakker (we hebben in Haamstede nog een echte wanne en in Burgh een ouderwetse wanne bakker) huldigt het systeem dat niet alles automatisch moet geschieden zoals dit wel in speciale broodfabrie ken gebeurt, omdat dan het deeg doodgeslagen wordt. De deegmachi nes zijn van de fa. De Gier uit Zeist die ook de werkbanken leverde. Achterin de bakkerij nog een Marij- nen diepvries-installatie. Het is een lust om al deze helder wit geschilderde of gespolen machi nes te zien in de fraai betegelde bak kerij. Het organisatorisch brein ach ter deze verbouwing is de heer J. C. Pitney een specialist in bakker- en ovenbouw. Seizoendrukte De verbouwing is speciaal ge.richt op het toeristenseizoen want dan komt voor de bakkers de grote druk te pas aan. Specialiteit van de heer Hogenaar is het as'sortiment luxe brood en niet te vergeten in het zo merseizoen de vervaardiging van soft-ijs. waarvoor drie machines staan opgesteld. De zaak is na de overname nooit officieel geopend en daarom organi seerde de eigenaar maandag een z.g. open dag om de bezoekers te laten zien hoe het te consumeren produkt gemaakt wordt en met welke appa ratuur. Dit initiatief is volledig ge- i de bakkerij (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) slaagd. want zeer veel huisvrouwen en ook mannen brachten een bezoek aan de bakkerij, waar ze werden onthaald op koffie met gebak. Later hield de familie Hogenaar een recep tie waarvan velen gebruik maakten om hun gelukwensen aan te bieden. We zijn er van overtuigd dat deze vernieuwing bij zal dragen tot een nog grotere waardering van de ca paciteiten van de Burgh-Haamsteed- se middenstand, speciaal op het ge bied van brood, banket en aanver wante artikelen. kundige wijze het onderwerp: „Hart en vaatziekten". Dit hoogst urgente en belangwekkende onderwerp werd met stijgende belangstelling aange hoord. De presidente was dan ook wel de tolk van alle aanwezigen toen ze de spreker hartelijk dankte voor de leerzame causerie, zulks onder aanbiedingen van een platenbon. Hierna volgde een pauze waarna gelegenheid bestond de heer van den Hoorn vragen te stellen over het ge sproken onderwerp, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. De vra gen werden alle op bevedigende wij-' ze beantwoord. Tenslotte besloot mevr. Zeijler deze geannimeerde vergadering. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bejltjNyelkoni bij uw Nutsspkarbank ALLE VERZEKERINGEN KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. grond voor overzee 40 mm opw. 24,50-25.00. Voeraardappelen f 7,00-8,50, Stemming: binnenland en export flauw. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM. 29-1. Aanvoer to taal 1348 stuks vee. Slachtrunderen 1066, varkens 282. Prijzen per kg: koeien le f 5.85- 6.30, 2e f 5.20-5.65. 3e f 5.10-5.20: vaarzen le 1' 6.35-6.90. 2e f 5.55-6.00: stieren le 1' 6.70-7.20, 2e f 6.35-6.75: worstkoeien f 5.10-5.20; varkens le f 3.01-3.03. 2e f 2,99-3.01. 3e f 2.97- 2,99; slachtzeugen f 2,47-2.52; zware varkens 1' 2.81-2.91. Overzicht: Slachtrunderen: aan voer groter, handel redelijk, prijzen stieren lager, koeien staande; var kens: aanvoer kleiner, handel vlot, prijzen iets stijver, enkele primas - boven notering. VISSERIJBERICIITEN De mosselaanvoe v KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoevelaken: C. v. d. Bergh. Katwijk aan Zee; te Krimpen aan de IJssel b.g.w.i.w.: A. van Brummelen. Hierden; te Ee c.a. (toez.): J. G. Bouwman, hulppredi kant. Ee. Bedankt voor Oudewater: J. C. Schuurman, Putten. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband. Beroepen te Apeldoorn: F. van Deursen, Haarlem. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Utrecht-C.: H. van Mulligen, Franeker. Bedankt voor Assen: J. C. L. Star- reveld, Kornhorn. Geref. Gem Beroepen te Poortugaal: L. Blok, Beekbergen: te Gouda: A. Hofman, Scheveningen. Aangenomen naar Krimpen aan de IJssel: G. J. v. d. Noort. Zeist. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 29-1. Prijzen (exel. o.b.) vastgesteld per 100 kg af-bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen bin nenland c.q. export. Klei-aardappclen binnenland: Bin tjes 35 mm opw. in twee maten f 26.50-27.50- Bintjes 50 mm opw. f 29.00-29 50, Eigenheimers 35 mm opw. f 22,00-24.00. Zandaardappelen binnenland: Bin tjes 35 mm opw. f 22,50-23.50. Klei-aardappelen export: Bintjes. 35-50 mm los verladen f 23.75-24.00; Bintjes 45 mm voor Italië f 30,50- 31,00; Bintjes 50 mm opw.; los ver laden f 29,00-29.50. Zandaardappelen export; Bintjes 35 mm opw. 22,50-23,50. Blanksehillige rassen v. d. klei- In de mosselhandel is de invloed van de door de Belgische consum- mentenbond gelanceerde berichten over kwik in de mosselen, nog zeer goed merkbaar. De export naar Bel gië was in de week van 20 tot 27 januari bijna nihil. De geruststel lende berichten van hogerhand én van mensen uit de praktijk, dat het eten van mosselen nog steeds niet schadelijk is en nog nooit is geweest, hebben kennelijk hun uitwerking nog gemist. Ook de Nederlandse consumptie is afgenomen. Frankrijk schijnt zich van de berichten weinig aan te trekken; naar dit land gaan de ex portzendingen gewoon door. Het is altijd weer jammer dat der gelijke verontrustende berichten ge publiceerd worden, want de kwali teit van de mosselen is in dit seizoen zó goed. dat-men zich eigenlijk geen jaar weet te herinneren dal in dit opzicht gelijkwaardig is. Maar de aanvoer is veel groter dan de vraag en wat nog niet is voorge komen: er ging tweederde van dit aanvoer in het Mosselfonds. Er werd namelijk 55.207 ton aangevoerd,waar van 20.782 in de handel en 34.425 ton in het Mosselfonds terecht kwam. Chauffeur en bijrijder bij botsing omgekomen AMERSFOORT. 30-1. Op het kruis punt ..Quatre Bras" bij Woudenberg zijn heden-dinsdagochtend in alle vroegte twee vrachtwagencombina ties op elkaar gereden. Van één van de combinaties kwamen de chauf feur en de bijrijder om het leven. De chauffeur van de andere com binatie wist uit zijn cabine te sprin gen. Hij raakte slechts licht gewond. Door het ongeluk ontstond een enorme ravage, waardoor het ver keer over de weg Amcrsfoort-Maorn in beide richtingen met filevorming en vertraging geconfronteerd werd. Het verkeer werd - voor zover het de weg nog niet was opgegaan- om geleid. KONINGIN ONTVANGT INFORMATEUR DEN HAAG .29-1. Koningin Ju liana heeft maandagmiddag op pa leis „Huis ten Bosch" informateur, dr. M. Ruppert, ontvangen, aldus heeft het kabinet der Konigin mee gedeeld. Cr. Ruppert heelt de konin gin wederom uitvoerig op de hoogte gesteld van zijn bevindingen de af gelopen dagen. BEIROET, 29-1. Deskundigen i?i Ara bië verioachten een van de grootste sprinkhanenplagen sinds mensenheugenis. Tegen hun geivoonte in hebben de dieren de Arabische landen als broedplaats gekozen en niet het oostelijker gelegen Indië en Pakistan. De voedsel- en landbouworganisa tie van de V.N. (FAP) heeft inmid dels voor de streken rond de Rode Zee van Jordanië, Saoedi-Arabië. en Jemen tot aan Somalië en Ethiopië „sprinkhanenalarm" gegeven. In gewone tijden stijgen de in In dië en Pakistan volwassen geworden sprinkhanen mei miljarden tegelijlc op tot twee kilometer hoogte en vlie gen dan over de Perzische Golf via het Arabische schiereiland naar Afrika. Dat gebeurt dan juist in hel seizoen waarin de ivoestijn-Bedoe ïenen met hun kudden, in maart en arpil, naar de weigronden trekken. Deze worden dan onder de ogen van de Bedoeïenen door de sprinkhanen kaal gevreten. Dit jdar is echter alles anders. Door hevige regenval is de on- iwuchtbare Tihana-laagvlakte aan de kust van de Rode zee in Saoedi- Arabië en Jemen al in januari toi een reusachtige broedplaats van sprinkhanen geivorden. Elfjarige jongen gedood onder zand wagen GRONINGEN, 29-1. In Groningen is maandagmiddag tegen vijf uur een elfjarige jongen ernstig onder de wielen van een achteruitrijdende zware zandauto gekomen. Hei kind was op slag dood. Het ongeluk ge beurde op een terrein bij het Noor derstation in Groningen, waar men bezig is de spoorlijn op te hogen. Het vele daar liggende zand trekt nogal wat kinderen aan. INGEZONDEN STUKKEN „Reddingsbrigade Zierikzee" Mijnheer de redakteur, De schrijver van een artikel' in een in de regio eens per week verschij nend periodiek, beschuldigt mij op ^rnstige wijze. Ik zou t.a.v. de Red dingsbrigade schuld hebben aan dui zenden guldens (verduisterd?). Indien zulks inderdaad het geval zou zijn, dan lijkt een publieke zwart-op-wit-beschuldiging echt niet de aangewezen weg. Dan moet men naar de Bond met die beschuldiging óf naar de politie. Maar als ik geen schuld heb. wil ik beslist met rust gelaten worden. Belangrijk vooral is dat de Red dingsbrigade met rust wordt gelaten. Die behoeft om persoonlijke grieven ■niet afgebroken te worden. (Mevr.) A. A. K. FLIKWEERT. Kapelleslraat 14, Zierikzee. (Niet spelend binnen het kader van deze kolommen, plaatsen wij door gaans geen „ingezonden" als reak- ties op bij anderen geplaatste stuk ken. Dit stukje kwam nogal over als een ..cri de coeur" en er is schijn baar elders geen plaats voor. We kennen de merites van de onderwer- pelijke zaak niet. maar er lijken twee mogelijkheden: bij al of niet vermeende overtredingen regelemen de zaak onderling óf men treedt naar buiten en dient een klacht in bij de bevoegde instanties. Onderling de zaak regelen en toch naar buiten treden met een pikant verhaal, lijkt ons journalistiek weinig elegant. - (Red.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5