Drijvende bok haalt te Zijpe oude ponton met loopbrug weg Resumé van opbrengsten en prijzen landbouwprodukten „de slof" Groningen breekt straat af voor tabaksfabriek Perikelen rond aardgasleiding Explosie op tanker in Rotterdamse haven Symbolische aanbieding begroting '73 gemeente Brouwershaven Verton's Schoenen AGENDA (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Landbouwvereniging „Landbouwbelang"' BRUINISSE, 26-1. Tijdens de jongste vergadering van de Land- bouwvereniging „Landbouwbelang" is de voorzitter de heer L. A. Jon- ker-v. d. Zande, verder ingegaan op het hoe en wat van de Nederlandse land- en tuinbouw. De tuinbouw had te lijden onder de concurrentie van de Oostbloklan den; tomaten en komkommers lagen daardoor lager in prijs dan vorig jaar. De gladiolenteelt was dit jaar beter londen dan vorige jaren. De fruitteelt leefde op omdat in nabu rige E.E.G.-landen de oogst minder was. Al met al een goed boerenjaar, zoals de volksmond zegt. Het is altijd verleidelijk voorspel lingen te gaan doen voor het komen de jaar, maar de praktijk heeft al dikwijls bewezen dat één zwaluw nog geen zomer maakt. Maar toch geeft een blik op de wereldland bouwmarkt wel enige moed en mis schien reden tot wat optimisme „Beginnen we met de tarwe, dan blijkt de misoogst waaronder Rus land lijdt en het tarwe tekort in Chi na, voor Amerika aanleiding te zijn geweest enorme tarwevoorraden naar die landen te spuien Dit betekende een stijging van de tarweprijs met 13 cent per kilo, ter wijl men beweert, dat de voorraden nog maar voor zes weken voldoende zijn., de stijging van het levens peil in Rusland en China en de daaraan verbonden grotere behoeften aan al lerlei levensmiddelen spreken ook wel een woordje mee. Het suiker overschot zou voldoende zijn voor nog slechts drie maanden, dus ook hier een behoorlijke vraag, die het aanbod overtreft. En een en ander is alweer een bewijs, dat het moei lijk is prognoses voor langere ter mijn te geven. Vorig jaar meenden vele hogere instanties het te weten en verkondigde men dat de graan- teelt in Nederland geen toekomst meer had. Maar een jaar later zegt men: Er zit voor de Nederlandse boer in de graanteelt nog een goede toekomst." Een bijkomstigheid, maar wel een voorname is, de deviezen die dit al les voor Nederland opbrengt. Het gat ontstaan door het teruglopen van de industrie, wordt opgevuld door de landbouw. Naast het voeden van de eigen bevolking speelt de landbouw dus ook nog steeds een voorname rol in het gehele economische bestel. Uit het jaarverslag van de secre taris-penningmeester, dde heer Joh. Bal-Kriger, bleek dat het aantal le den thans nog 45 bedraagt. Het na delig saldo over dit boekjaar was f 249,51. Vóór de per 1 juli 1941 begonnen samenwerking met de C.A.V. had de vereniging jaarlijks bepaalde inkom sten, waarmee de exploitatie slui tend kon worden gemaakt. Na een dertigjarige samenwerking is deze thans geëindigd en zal contributie verhoging onontkoombaar zijn. Rattenbestrijding Bij de ingekomen stukken en me dedelingen werd gesproken over de regionale rattenbestrijding, die dit Jaar enigszins anders wordt georga niseerd, dan voorgaande jaren. Het is de bedoeling, dat ieder bedrijf de beschikking krijgt over een hoeveel- hied bestrijdingsmiddelen, waarbij dan door de bedrijfsvoerder, het lok aas wordt uitgelegd, op die plaatsen en gangen waar hij ratten weet of vermoedt. De steeds verdergaande fusie op het agrarische terrein heeft nu ook beslag gekregen op de veilingen: Zuid-Hollandse Eilanden (Z. H. E.), Barendrecht en Fijnaart, die worden samengevoegd. De vraagpunten van de Z.L.M. zul len nader worden uitgewex-kt door de heren D. Kik en B. Jonker. Bij de rondvraag werd even ge attendeerd, op de machines die re gionaal worden aangeschaft in ver band met de nieuwe manier van kunstmeststrooien. Enkele eilandelij- ke loonwerkers hebben een drietal machines af f 65.000,- per stuk in be stelling of reeds ontvangen om de nieuwe manier van kunstmeststx'ooi- en te kunnen beoefenen. Dit zijn sproeimachines, en er woi'dt met vloeibare kunstmest ge- werkt, naar beweei'd wordt een om wenteling op agrarisch gebied. Er werden ter vergadering over deze nieuwe methode ook kritische geluiden gehoord. Het vei'bruik in België en Frankrijk van vloeibare kunstmest zou teruglopen, ook in Amerika zou een keerpunt reeds zijn bereikt. Maar straks zal ook op ons eiland vloeibaar kunstmest kunnen worden gestrooid. Lezing De lezing met kleurendia's over het leven van ijsberen en andere dieren en planten op Spitsbergen door de heer K. de Korte was het succes van de avond. De heer K. de Korte, Zeeuw van geboorte, is reeds drie keer in zijn nog jonge leven op Spitsbergen geweest. Daar wordt dan bij voorkeur aan de barre oostkust gewerkt en geleefd (men blijft een jaar weg en als het niet mee zit met het pakijs moet er noodwendig nog een jaar aan worden vastgeknoopt). Doel het bestuderen van ijsberen en andere fauna en floi-a, onder aus piciën van het Wexeld Natuui-fonds. De heer De Korte bleek een zeer boei end verteller en hij heeft al veel kennis verzameld over het leven der dieren boven de poolcrikel, die, om dat ze nog nooit mensen hebben ont moet, uitei'st tam zijn. Het verhaal van Gerrit de Veer, over de overwintering op Nova Zem- bla en de ontmoeting met agressie ve ijsbei-en, zal wel waar zijn, maai de mensen hebben door schrikreak- ties of het doden van dieren daar voor aanleiding gegeven. Uit de dia's was te zien hoe vriendschappelijk men met ijsberen kan omgaan. Ook de dames waren voor deze avond uitgenodigd. laten 28-45 diverse Kleuren natuur Ieder, plantige crêpe zolen. Originele PINOCCHIOcréalie, onvoorstelbaar makkelijk, geiond en niet te verslijten. Alleen écht met het cPinOCCl2o merK,! Overbodig geworden na Zeeuwse dammen ZIJPE, 29-1. Door de firma Gijs- berts uit Dordrecht werd maandag middag met een dravende bok, de oude ponten, met loopbrug uit de tramhr.ven te Zijpe gelicht en op een zolderbak gezet. Deze oude ponton en loopbrug diende indertijd voor het meren van de R.T.M. schepen speciaal de „Gre- velinger." met zijlading en vroeger de „Zijpe" en later ook de „Minis ter C. Lelvdie na het gereed ko men van de dammen door de Zeeuw se wateren geen dienst meer doen en inmiddels gesloopt zijn. De loopbrug moest naar de Sloe- haver, (Vlissingen Cost) worden ver voerd. Het transport geschiedt in samenwerking met de N.V. van Twist transportonderneming uit Dordrecht. 4.500 kg kaas gestolen RIJSBERGEN, 29-1. Inbrekers heb ben in de nacht van zondag op maan dag 4.500 kg kaas gestolen uit de melkfabriek in Rijsbergen. De buit bestond uit 466 kazen, met een to tale waarde van f 19.000, De daders hebben bij hun inbraak gebruik gemaakt van een vrachtauto, die vermoedelijk eerder op de avond gestolen was in Oud-Gastel. Be doelde auto is maandagavond leeg teruggevonden onder Bosschenhoofd. GRONINGEN, 29-1. De Groninger gemeenteraad heeft maandagavond met 36 tegen twee stemmen besloten tot de afbraak van de Piet Hein- straat. Op deze plaats zal Theodorus Niemeyer B.V. een uitbreiding van haar bedrijf x-ealiseren. Het verdwij nen van de Piet Heinstraat betekent hel verlies van 120 woningen, waar in 300 mensen wonen. Niemeyer heeft in een fonds voor verhuis- en herinrichtingskosten drie ton gestopt, tei-wijl zij de taak op zich heeft genomen 60 nieuwe wo ningen in de gemeente Groningen te bouwen, die een huui-prijs van 200 gulden per maand niet te boven mo gen gaan. De raadsmeerderheid ging akkoord met het voox-stel van b. en w. om de werkgelegenheid van de 800 werkne- mers van Niemeyer niet in gevaar te bi-engen. Jongetje verdronken NAALDWIJK, 29-1. De vierjarige Arman Noordermeer uit Naaldwijk - die sinds zaterdag wei-d vermist - is verdronken. Maandagmiddag is zijn lijkje gevonden in de Noordwijkse- vaait in Naaldwijk. Kikvorsmannen van de Haagse bi'andweer hebben dit weekeinde vergeefs het water doorzocht. Minder verontreinigde lucht in Den Haag DEN HAAG, 29-1. De luchtveront- i-einiging in Den Haag is reeds aan merkelijk verminderd door het toe nemende gebruik van aardgas op de tuinbouwbedrijven in het Westland, zo heeft wethouder mr. Van Ommen Kloeke van Den Haag maandagmid dag verklaarde in de gemeenteraad. De helft van de produktie in het Westland komt reeds tot stand door het stoken van aardgas. DCKKUM, 30-1. Na een uren lang debat heeft de algemene raad van het gasbedrijf Noord-oost. Fries land (NOF) te Dokkum maandag avond besloten geen voorstellen te doen om Ameland op het gasdistri- butienet aan te sluiten als de gas unie geen leiding door het Wad aan legt. De gasunie zal deze leiding niet aanleggen, wanneer de gemeente raad van Ameland dinsdagavond be sluit de Nederlandse aardoliemaat schappij (NAM) geen medewerking te verlenen voor de gasexploitatie op het eiland. Veel geld ontvangen voor aanplant jonge boompjes ARNHEM. 29-1. De Stichting het Gelderse Landschap in Arnhem is zeer tevreden over het verloop van de doof haar gevoerde bomenactie. In nauwelijks twee weken tijd is er al geld voor de aanplant van 25.000 jonge boompjes binnen. Buiten verwachting zegt de direc teur van de stichting, de heer D. G. J. Buurman. Tijdens de storm van november jl. werden op de vele landgoedei'en van de stichting ruim 25.000 volwassen bomen verwoest. Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren CA011& 0AM9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Beuk van 200 jaar moet verdwijnen LICHTENVOORDE, 29-1. De Gel- derse gemeente Lichtenvoorde raakt zijn grootste en oudste boom kwijt. Het is een 150 tot 200 jaar oude rode beuk, die volgens boomchirui-gen van de finna Gebr. Copijn uit Bun- nik aan onwetend vandalisme te gronde is gegaan. Vrachtauto's, die maanden langs de boom reden in vei'band met de bouw van een nieuwe bank, hebben volgens weskundigen de grond dus danig vastgei-eden, dat het hoofd- wox'telnet x'cnd de beuk is verstikt. De boom zal nu binnenkort gerooid moeten worden. Meeste centrifuges niet geheel veilig DEN HAAG, 30-1. Slechts drie van de twintig centrifuges, die de Consu mentenbond aan een onderzoek heeft oderworpen, bleken helemaal veilig te zijn. Zeven van de twintig waren be paald onvoldoende veilig. De Consu mentenbond heeft de aandacht van het ministei'ie van economische za ken hier op gevestigd. De bond heeft bij het ministerie ook geklaagd over een viertal diaprojectoren, die bij een onderzoek elekti-onisch onvol doende beveiligd bleken te zijn. Er werden elf projectoren onderzocht. Bus met arbeiders verongelukt RCME, 29-1. Bij Pomezia op 20 km ten zuiden van Rome is maan dagochtend een autobus met pende laars van de weg geraakt en omge slagen. Vier inzittenden kwamen om het leven en ongeveer 30 werden ge wond. Twee mannen vermist ROTTERDAM, 30-1. Aan boord van een Noorse tanker in de Rotter damse haven heeft zich in de nacht van maandag op dinsdag, om streeks vier uur, een explosie voor gedaan. Op het schip is daarna braixd uitgeboken. De explosie deed zich voor aan boord van de tanker „Hallanger" (brt. 20.416). Een woordvoerder van de Rotterdamse politie deelde van morgen mee dat twee opvarenden na de explosie worden vermist. Eén van de vermisten is de tweede stuurman, T. Leikvoll (27 jaai') uit Noox-wegen. Hij is vermoedelijk verbrand. Van de tweede vermiste, die „Pedro" heet, is niets bekend. Het schip liep tussen brughuis en achterschip grote schade op. Aan Eeuwenoude swastika in Israël gevonden JERUZALEM, 29-1. Israëlische oudheidkundigen hebben in een ou de synagoge in het dorp Ein Gedi aan de Dode Zee een 1.700 jaar oud mazoiek met afbeelding van het ha kenkruis gevondenaldus werd maandag in Jeruzalem bekendge maakt. Swastika's zijn als versieringen in Synagoges eerder gevonden, maar ze waren nooit zo sprekend als die wel ke men nu heeft blootgelegd. De vondst werd gedaan door dr. Dan Barag van de Hebreeuwse uni versiteit van Jeruzalem en Yosef Po- rath van de dienst voor oudheidkun de en musea van de Israëlische re gering. stuurboordzijde werd het over een gx-ote lengte opengereten. Over de oorzaak van de explosie is thans nog niets bekend. Ook de omvang van de schade valt moeilijk te schatten. Het ongeluk wil dat het schip - zo wisten enkele bemanningsleden te vertellen - maandagavond aan een Chinese rederij is verkocht. Parijs vrijwel zeker zetel van Vietnam-conferentie PARIJS, 29-1. In Parijs acht men het nu vrijwel zeker dat de Interna tionale Conferentie over Vietnam in de Franse hoofdstad zal worden ge houden en dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Schumann, als voorzitter zal optre den. Van welingelichte zijde is verno men dat de Verenigde Staten na het onderhoud van hun minister van buitenlandse zaken, William Rogers, op zaterdag met de Franse president, Georges Pompidou, hun „veto" of liever gezegd hun bezwaren, lieten vallen tegen Parijs als zetel van de confei-entie. De instemming van Zuid-Vietnam zou nog niet zijn ver- kregen, maar men betwijfelt of de bezwaren van Saigon sterk genoeg zullen zijn om te voox'komen dat het overleg in de Franse hoofdstad zal worden gehouden. DJAKARTA. Het Djakartaanse blad Bertina Buana meldt heden (dinsdag), dat honderden mensen in Midden-Ja va zijn opgepakt omdat zij ondergi-onds werkende commu nisten zouden hebben geholpen. Sluitend met een post onvoorzien groot 87.158,82 Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 BROUWERSHAVEN, 29-1. Bij de aanvang van de eerste vergadering in het nieuwe jaar van de raad der gemeente Brouwershaven, verwel komde de raadsvoorzitter, de heer A. P. Schouwenaar, in het bijzonder de nieuwe gemeentesekretaris, de heer A. Witte. De heer Witte dankte de raadsle den voor zijn benoeming en sprak de hoop uit dat er een px-ettige en goede samenwerking zal zijn met de raadsleden en het gemeenepersoneel, zowel van binnen- als buitendienst, in het belang van de gemeente Brou- wershaven. N.a.v. het controlerapport van de administratie van het woningbedrijf, had het de heer J. J. Klaasse (P.C.G.) bevreemd dat er nog een post ach terstallige huurschuld open staat f 4.200,en nog wel van per sonen die reeds lang de gemeente hebben verlaten. Dit zal zeker een grote post renteverlies oplevex'en, al dus de heer Klaasse. Hij kreeg de toezegging van de voorzitter dat het college al het mogelijke in het werk zal stellen deze post alsnog binnen te krijgen De gemeentebegi'oting 1973 werd symbolisch aangeboden, evenals de begi'oting van het woningbedrijf. Na vermenigvuldiging zullen deze aan de raadsleden worden toegezonden, waarna behandeling over drie we ken in een -raadsvergadering kan plaatshebben. Sluitend Burgemeester Schouwenaar kon nu reeds meedelen dat de begroting sluit met een post onvooi'zien van f 87.158,82. Op deze verheugende mededeling moet helaas al een dom per worden gezet (het fenijn zit in de staart, aldus de voorzitter), daar in de eex-stvolgende vergadering na de begrotingsbehandeling, reeds een rentevex'liespost van f 31.963,48 zijnde de eerste wijziging der nieuwe be gi'oting aan de raad zal worden voor gelegd. Deze post behelst de uitbrei ding van de rioolzuiveringsinstalla tie. Dan resteert alsnog een post on voorzien van f 55.195,34. De raad ging vervolgens akkoord met het voorstel van b. en w. om m.i.v. 25 november 1972 over te gaan tot ontbinding van de gesloten pacht overeenkomst dd. 23 december 1963 met de heer J. P. Koopman te Sint Maai'tensdijk, voor het pei'ceel gras- land gelegen aan de Ringdijk te Schax-endijke en per dezelfde datum te vex-pachten aan de heer G. Kley- wegt, Ringdijk 6 te Scharendijke; ge noemd perceel tegen de hoogst toe gelaten pachtprijs, vast te stellen door de Grondkamer voor Zeeland. Grondpuzzel N.a.v. deze ti-ansacties informeerde de heer C. de Munnik (P.v.d.A.) hoe een en ander in elkaar zit, daar de grond in de gemeente Middenschou- wen ligt („ben hiervoor misschien nog te kort raadslid"). De x'aadsvooi'- zitter gaf hiei'op een duidelijke uit eenzetting, daar de grond vroeger her en der verspi'eid lag en bezit was van de bui'gerlijke instelling voor Maatschappelijke Zorg. Deze is later vei'dwenen en omgezet in de Bijstandswet, waardoor de gronden aan de betx-effende gemeenten kwa men. Wethouder De Moor was van mening dat deze grond door de her verkaveling gei-uild was met grond in de kern Brouwershaven, wat de heer J. A. van der Bijl weer be streed, daar deze zeker meende te weten dat de grond vroeger van het Burgerlijk Armbestuur te Zonne- maire was. Bui'gemeester Schouwe naar maakte een eind aan deze grondpuzzel, waarna de raad zich met het voorstel kan verenigen. Tenslotte benoemde de raad tot lid en plaatsvervangend lid algemeen bestuui; der Bestuursschool Zeeland i-espektievelijk de gemeentesekreta- i-is en de bui'gemeester. De heer A. Witte werd eveneens benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Baby geraakt door kogel DEN HAAG, 29-1. Een eenentwin tig maanden oude baby is zondag in het voorhoofd getroffen door een scherfje van een kogel, die zyn vader met een geweer had afgevuurd in de richting van het jongetje, diens 20- jarigc moeder en diens oma. Dc vader die gescheiden leeft van zijn vrouw, was zondag onverwacht opgedoken in de achtertuin van het huis aan de Nieuwesluisstraat in Den Haag, waar het jongetje bij zijn oma logeerde. Zijn moeder was bezig hem op de huiskamei'tafel een schone lui er aan te doen, toen de 22-jarige vader A. B. in de achtertuin opdook, uitriep „je gaat eraan' en een schot afvuui-de. De kogel ging door het huis heen, rakelings langs oma, dochter en kleinzoon. Een scherfje van de kogel, terechtgekomen in het voorhoofd van de baby, kon in een ziekenhuis worden verwijderd. Maandag 29 januari Hotel Van Oppen, 20.00 uur, tweede cursusavond „sti'eekgeschiedenis", (Stad en Lande). Herv. Vei'enigingsgebouw, 19.30 uur, U.V.V.-ontspanningsavond voor de bejaarden: Dreischor Plaatsenhuis, 19.30 uur, vergadei'ing gemeenteraad Brouwei'shaven. Nieuwerkerk Openb. basisschool, 19.30 uur, cux'sus huishoudelijke voorlichting. Oosterland Koffiekamer, 13.30 uur, kookkui'sus, huishoudelijke voorlichting. Dinsdag 30 januari Zierikzee Rusthuis „Bon-endamme", (recreatie zaal), 19.30 uur, bijeenkomst gemeen tebestuur-bewoners van Plan West. Brouwershaven Hotel Ringelbei'g, 19.30 uur, cursus Veilig Verkeei'. Hotel Bom, 19.30 uur, vei'gadering POMONA. 9.30 uur v.m., distiictsvex'gadering Watei'schap. Scharendijke Geref. Jeugdgebouw, 11.00 uur (v.m.) bejaai'dengymnastiek. Woensdag 31 januari Zierikzee Aula R.S.G. Manhuissti'aat, 19.30 uur, solistenconcours Kon. Hax-monie „Kunst en Eer". Donderdag 1 februari Zierikzee Landbouwhuishoudschool, 14.00-16.00 uur, spreekuren consumentenvoor lichting. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vx'ouwenver. „Wees een Ze gen". Vrijdag 2 februari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, „Fun-House", (Z.V.U.), 's middags 13.30 uur, idem voor het voortgezet onderwijs. „Het Wapen van Renesse", l.r.v. „Westelijk Schouwen". Zaterdag 3 februari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uux-, filmvoorstel ling, („Wie 't laatst lacht...."). BRIEVEN U mag nog wel bij mij langs ko men, maar het loopt uil op een kaal kopje koffie en het. borreltje is af geschaft. U mag nog wel blijven eten, maar de hors d'oeuvre varié is wel 'mooi door stamppot vervangen. De laatste kaaskoekjes zijn opgege ten en het Maria-kaakje is plechtig verwelkomd. Het wordt zuinig sop pen door de brieven, die een (arge loze) postbode door de gleuf van de bus heeft laten glijden. Brieven met een opwindende inhoud. Ze moeten geld hebben, veel geld. In Den Haag zitten ze blijkbaar te springen en er moeten ook mateloze offers worden gebracht op het altaar van het-niet- in-het-ziekenhuis-komen. Als ik kleine zelfstandige was, ging ik nu onmiddellijk naar de Le- verdijk, gewapend met „Snikjes en Grimlachjes" van Piet Paaltjes en zou daar luid uit voorlezen onder de grijs-sombere januarilucht. Om de tien meter wierp ik mij ter aarde en zou bidden dat ieder mate rieel verlangen van mij werd wegge nomen, want er wonen lieden in dit land, die een mens uitkleden. Niet ook wel) met erotische bedoelingen, maar financieel, onder het motto: Wie niet heeft, van hem zal geno men worden, ook wat hij heeft. Men heeft onze generatie een beet je vergeten geloof ik. De studentjes kermen om de 1000 gulden, maar „toen" kon men vijf jaar zonder cen ten als een klipgeit opgejaagd zien het vege lijf le redden. Na het tien tje van Lieftinck (heerlijke tijd, alle maal even arm), begon het allemaal anders te worden, totdat de ramp kwam, die sommigen wel, anderen niet adequaat soulaas bracht. Na de opleving kwam er een deukje in het bestel en nu wordt er driftig afge roomd bij degenen, die nog verdie nen, maar wel al lang de S procent prijsverhogingen hebben gemerkt en pogen met een glaasje en een kaas koekje de vervlogen schijn van wel vaart op te houden. Wij pogen er niet onder door te gaan en gaan de turfkachel introdu ceren, de stroopvetpot en de petro leumlamp in de hoop dan als nette burger, keurig te reageren op de brieven van de postbode en niet uit de sociale boot te tuimelen. We zullen onze broek persen tot de vezels aan het ijzer hangen, ons was sen in een teil koud water en de douche laten verstoppen. Men zal ernst en scherts kunnen onderscheiden in dit cursief, waarin gepoogd wordt de financiëlè frustra ties kwijt te raken. Te denken ware aan het jongetje dat met een heel slecht rapport voor zijn pa moet ver schijnen en de gevreesde ontmoeting inleidt met de hupse zin: „het voor naamste is dat we gezond zijn." En toch ben ik van mening dat een mens zich soms voelt als een kip, niet met veren, maar kaal geplukt en dat is geen prettige ervaring als de koesterende lentezon er nog niet is! schiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2