BANKOVERVALLERS GIJZELEN BOERENGEZIN IN DEIL Vestmannaeyjar: „Noords Pompei" VIJF ROOFOVERVALLEN VOOR T MAANDAGMIDDAGUUR STRIJD IN VIETNAM GAAT DOOR ONDANKS BESTAND (N>0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dingdag 30 januari 1973 129ste jaargang Nr. 21226 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 %'B.T.W. In dit nummer: Oude ponton en brug meg te Zijpe Politie levert uitputtingsslag' DEIL, 30-1. Twee mannen, die ervan verdacht wor den maandagmorgen een hank in Den Boseli te hebben overvallen, houden vanaf maandagmiddag drie uur bewoners van een boerderij in Deil (Gld.) gegijzeld. Het beleg, dat door de politie onmiddellijk rond de boerderij werd gelegd, duurde vanmorgen (dinsdag) om elf uur nog onverminderd voort en werd zoveel als een uitputtingsslag voor de politie. De bankovervallers houden de familie Smits (vader, moeder en dochter) gegijzeld. Maandagavond en -nacht vonden urenlange onderhandelingen plaats tussen de politie en de overvallers, die een vrijgeleide eisen. De politie heeft het gebied rond de boerderij tot in verre omgeving hermetisch af gesloten. In het gemeentehuis van Deil onderhouden autoriteiten voort durend telefonisch contact met de bezetters en met de gegijzelden. De overvallers willen niet alleen een vrijgeleide, maar ook de gijzelaars meenemen. De politie heeft ver klaard dat daarvan geen sprake kan zijn. Omstreeks elf uur maandag avond arriveerden op het gemeente huis van Deil de beide moeders van de overvallers die in telefonisch con tact met hun zoons werden gebracht. Weinig zin" De Haagse advocaat mr. N. A. M. Schipper is naar de boerderij gegaan om de beide jongemannen aan het verstand te brengen dat het weinig zin heeft zich niet over te geven, „want Nederland is te klein om dan verder nog rustig te kunnen leven", zoals de procureur-generaal mr. A. W. Holsteijn uit Arnhem, rond half één op een persconferentie meedeel de. Mr. Holsteijn verklaarde dat het er op dat moment niet naar uitzag dat de zaak snel tot een oplossing komt. Volgens mr. Holsteijn variëren de eisen van de overvallers van uur tot uur. De kern van de eisen blijft ech ter het ter beschikking stellen van een snelle wagen en een vrijgeleide om met de gijzelaars te vertrekken. Daarop kan de overheid niet ingaan, heeft mr. Holsteijn verklaard. Voor op staat dat het leven van de gijze laars niet in gevaar mag worden ge bracht. Tevergeefs Tevergeefs heeft de moeder van één der overvallers, mevrouw L. de N., na middernacht telefonisch ge probeerd haar zoon ertoe te bewegen een einde aan de gijzeling te maken. Het mocht allemaal niet baten. Tot in de vroege ochtend heeft ze teneer- geslagen in een zaaltje van het raad huis van Deil gezeten. Ook een broer van De N. uit Den Haag heeft via de telefoon al het mogelijke gedaan hem te overreden zich over te geven. Het lukte evenmin. Het beleg Het beleg van de boerderij van Smits is geworden tot een uitput tingsslag, zowel voor de mannen van de x-ijkspolitie als voor het materiaal. Werden de mannen verkleumd en vermoeid door de belegering die al van maandagmiddag af duurt, de batterijen van veel portofoons raak ten uitgeput. Tussen de onophoude lijke stroom van berichten die over het politieradionet de lucht ingingen was dan ook het dringende verzoek nieuwe batterijen te brengen. De mannen konden af en toe wat op hun verhaal komen door bij toer beurt een kop koffie te gaan halen. Ook waren er broodjes, de bakker van Deil heeft waarschijnlijk nog nooit zulke goede zaken gedaan. In de loop van de ochtend waren moeder De N. en twee broers nog steeds in het gemeentehuis van Deil. Ook de justitiële en politionele au toriteiten vergaderden vrijwel onop houdelijk in een zaal van het ge meentehuis. Het wachten is nog steeds op het aanvaarden van de ga rantie die de politie de overvallers wil bieden. De overvallers De N. en J. B., die zeggen handgranaten, pistolen en pistoolmitrailleurs bij zich te hebben, zijn echter niet te overtuigen. Ook niet door mr. Schippers, die in ande re strafzaken reeds de verdediger van De N. was. Leger van Amin in staat van paraatheid NAIROBI. 29-1. Het Cegandese leger is in staat van paraatheid ge bracht om Zambia te kunnen helpen wanneer hel door Rhodesië zou wor den aangevallen, verklaarde maan dag in Kampala generaal Iri Amin, de president van Oeganda, in een interview voor de plaatselijke radio. REYKJAVIK, 27-1. De IJslandse stad Vestmannaeyjar dreigt een Noords Pompei te worden. Volgens een bericht van de Noor se persbureau is zaterdagavond vlak bij de sedert dagen lava uitbrakende vulkaan Helgafjell op de Vestman- naeyjar-archipel een nieuwe krater ontstaan. Tot dusver zijn volgens het Noor se persbureau meer dan zeventig huizen, waaronder nieuwe villa's on der as en puinsteen begraven. On geveer dertig huizen zijn tot de grond toe afgebrand. Amerikaanse hefschroefvliegtui- gen hebben zaterdag enkele honder den schapen in veiligheid gebracht. Een absoluut record DEN HAAG, 29-1. Maandag hebben verspreid over verschillende delen van het land in totaal vijf over vallen plaats gevonden nog vóór het middaguur ge slagen had. Dit betekent voor een ochtend een abso luut record. Bij deze overvallen werd ongeveer voor een bedrag van 35.000 gulden buitgemaakt. Geen der bij deze over vallen betrokken daders kon tot on geveer 13.00 uur worden gegrepen. De eerste overval vond plaats in de vroege ochtenduren in Utrecht. Drie jongemannen (omstreeks 28 jaar) zagen kans met een smoes de sigarenwinkel van de 74-jarige win kelier R. Eertman in de Domstad binnen te dringen. Hem bedreigend met een scherp voorwerp eiste het drietal dat de winkelier met geld over de brug zou komen. Vervolgens plunderden zij uit de hele winkel voor iets meer dan f 500 bij elkaar en vonden bij „fouillering" van de winkelier nog f 100 in zijn achterzak. Zij vertrokken zonder dat tot dusver een spoor van hen gevonden kon worden. Om negen uur hebben twee man nen, van wie een gewapend met een soort karabijn een overval gepleegd op een bijkantoor van de Boeren leenbank in het Noord-Brabantse Budel. Het tweetal maakte daarbij ongeveer f 16.000 buit en vertrokken met een motorfiets. Bodegraven Om half tien drongen vervolgens drie - Duits'sprekende - mannen een kantoor van de Algemene Bank Ne derland in het Zuidhollandse Bode graven binnen. Na voor een bedrag van f 11.000 a 15.000 buitgemaakt te hebben zag het duo kans te ontko men in een Renault personenauto, die in Boskoop gestolen bleek te zijn.' Enkele duizenden guldens aan con tanten en enkele duizenden guldens aan postzegels, alsmede een kistje met sigaren was de buit van de twee nog onbekende mannen die om kwart voor tien een overval pleegden op het hulppostkantoor aan het Ri vierenplein in Den Bosch. De laatste en vijfde overval van deze maandagmorgen vond tegen half twaalf plaats op het hulppost kantoor aan de Meervlietstraat te Velzen. Twee mannen met bivak mutsen over hun gezicht getrokken drongen het kantoortje binnen en verdween even later met een nog onbekend bedrag in een lichtkleu rige Citroën, die kort na de overval werd teruggevonden in een villawijk. De ''beheerster kon de snel gewaar schuwde politie niet mededelen of de mannen gewapend waren. Smokkelaar verdovende middelen kreeg 20 jaar NEW YORK, 29-1. Een Argentijn van Franse afkomst, Auguste Ricox-d. is maandag in New York wegens smokkel van verdovende middelen tot twintig jaar gevangenisstraf en 25.000 dollar boete veroordeeld. De 63-jarige Ricord wordt be schouwd als een der belangrijkste handelaars in verdovende middelen. De opgelegde straf is het maximum. Eén-en-dertig doden bij vliegramp op Cyprus NICOSIA, 30-1. De jongste be richten over het ongeluk dat zich maandag op Cyprus heeft voorge daan met een Iljoesjin van „Egyp tian airlines" maken melding van 38 doden. Alle eenendertig passagiers, voornamelijk Amerikanen en Britten die een toeristische reis naar Egypte en Cyprus maakten, zijn om het le ven gekomen, evenals de zeven leden tellende bemanning. PARIJS. De ondertekening van hei Vietnambesland in Parijs. Op de boven ste foto zet de Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken Nguyen Duy Trinh zijn handtekening onder hel wapenstilsiandsakkoord, terwijl on der zijn Amerikaanse collega William Rogers hetzelfde doel. HET WEEKOVERZICHT numraer bestaat uit 10 pagina's DE BILT. 30-1. Het KNMI deelt mede: Een actieve storing verplaat ste zich de afgelopen nacht van Scandinavië naar Polen. Het bracht in Zweden en de landen rond de Oostzee op uitgebreide schaal sneeuw. Sneeuw viel er de afgelopen dagen ook in Roemenië en Bulgarije. Dit is veroorzaakt door een depres sie boven de Zwarte Zee die maar weinig van plaats verandert. In West-Eui-opa staat het weer onder invloed van een rug van hoge lucht- di-uk. die een uitloper is van het ho- gedrukgebied boven de Azoren. Met westelijke winden wordt daarbij zachte luoht aangevoerd met veel bewolking waaruit plaatselijk mot regen valt. Intussen is ten zuiden van IJsland een diepe depressie aan gekomen. Deze koerst het komende etmaal naar de Noordzee. Het bijbe horende fx-ont trekt vannacht met regen over ons land naar het oosten weg. Maar achter het front wordt onstabiele lucht aangevoerd waarin buien tot ontwikkeling kunnen ko men. De maximumtemperaturen zul len moi-gen in het algemeen lager zijn dan vandaag. Waar veel vrijheid is, is veel dwaling; Maar zeker is het smalle pad van de plicht. SCHILLER. WAT UQT VI BILT .V x j/N ^5' Duizenden militairen voeren felle strijd SAIGON, 30-1. Heden-dinsdag, loen liet bestand zijn derde dag inging, woedde op talrijke plaatsen in Zuid- Vietnani de strijd voort, terwijl Amerikaanse vlieg tuigen communistische troepenconcentraties en kon vooien in liet noorden van Laos bestookten. Morgen (ivoensdag) viert Kroonpri jaardag. ises Beatrix haar vijf en dertigste ver- Een Zuidvietnamese regerings woordvoerder verklaarde dnsdag- ochtend dat in de afgelopen 18 uur melding was gemaakt van 257 „door de communisten gepleegde bestands schendingen". De eerste vergaderingen van de internationale waarnemers die toe zicht moeten houden op de naleving van dit weekeinde van kracht gewor den bestand zijn weinig hoopvol be gonnen. Op afzonderlijke bijeenkom sten met de bij de oorlog beti-okken partijen ï-ezen al direct moeilijkhe den over procedurekwesties en tech nische aangelegenheden. Terwijl over deze punten werd gediscussieerd woedde op 25 kilo= meter zuidelijk van Pleiku een felle strijd waarbij aan weerskanten on geveer duizend militairen waren be trokken. Volgens militaire waarne mers zijn daarbij verscheidene Zuid vietnamese tanks vernietigd. Berichten over gevechten komen ook uit de delta van de Cua-rivier, even ten zuiden van de gedemilitari seerde zone. waai- Zuidvietnamese mariniers gesteund door "tanks een door de communisten bezette mari- neoasis heroverden. Een van de zwaarste gevechten vond plaats bij de stad Xuan Loc, 70 km noordoostelijk van Saigon. Hier deed de Vietcong urenlang aanvallen op Zuidvietnamese eenheden. Vol gens een militaire woordvoerder in Saigon werden de Vietcongtroepen tenslotte teruggeslagen met achter lating van 32 gesneuvelden. Incidenten deden zich voorts voor in de provincies Quang Nam. Quang Ngai. Binh Dinh en aan de rand van de in een ruïne veranderde stad Quang Tri. Verliescijfers Volgens Saigon zijn de verliescij fers van beide partijen over de af gelopen 18 uur: Vietcong 137 doden, regei-ingstroepen 18 doden. In Washington maakte hel minis terie van defensie bekend dat offi ciële cijfers zouden lussen de hon derd en tweehonderd acties tegen communistische doelen hebben plaatsgevonden, meer dan het ge middelde van vlak voor het van kracht worden van het bestand. In een radiouitzending uit Hanoi zei het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken dinsdag dat de Verenigde Staten en Zuid-Viet- nam in het gehele zuiden bestands schendingen plegen door aanvallen op „bevrijde gebieden" te doen. „Noord-Vietnam en de Vietcong zullen de bepalingen van het bestand nauwgezet naleven en eisen van de Verenigde Staten en de regering in Saigon hetzelfde", aldus de Noord- vietamese verklaring. Verwachting tot woensdagavond: Minder zacht Vanavond en vannacht veel bewol- kig met tijdelijk regen en minimum temperaturen ongeveer 4 graden; morgen wisselend bewolkt met en kele bviien en maxima rond 6 gra den;; matige tot krachtige aan de kust af en toe harde, zuidwestelijke wind. Voor donderdag: Aantal ux-en zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 31 jan. Zon op 8.22. onder 17.26. Maan op 6.46, onder 14.21. 1 febi'. Zon op 8.20, onder 17.28. Maan op 7.19, onder 15-30. Nieuwe maan: 3 febr. (10.23). HOOG- F.N LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 31 jan. 1.12 13.39 7.20 19.41 1 febr. 2.05 14.36 8.09 20.17 Springtij: 5 febr. SCHEEPVAART Abida, 28-1 te Wellington verwacht. Acmaea. 28-1 te Whitegate. Area, 29-1 B. Mahshar naar Wan- gerei. Atys, 29-1 Singapore Calamares, 26-1 50 m. ZO Cape Henlopen. Diloma, 8-1 Bukom verwacht. Krebsia, 28-1 Anchorage naar Bu kom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1