QjN>' iiVum(YUr5- WAPENSTILSTANDSAKKOORD TE PARIJS GETEKEND GECOÖRDINEERDE ARABISCHE ANTI-ISRAEL-PLANNEN DE KABINETS INFORMATIE V.S. schaffen de dienstplicht af V redesconferentie over Vietnam Doden langs de Zambesi-rivier Prijsverhoging aardolieprodukten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 januari 1973 129ste jaargang Nr. 21225 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 n/o B.T.W. In dit nummer Kwestie houten huizen te Zierikzee Gevechten bereikten nog hoogtepunt PARIJS, 27-1. De ministers van buitenlandse zaken van Noord- en Zuid-Vietnam, van de Verenigde Staten en van de voorlopige revolutionaire regering in Zuid- Vietnam, hebben zaterdagmorgen om elf uur in liet internationale congreseent rum aan de Avenue Klebèr in Parijs, het wapenstilstandsakkoord plus protocol len ondertekend, die een einde maken aan de bloe digste oorlog uit de moderne geschiedenis. Voor Hanoi tekende Nguyen Duy Trinh, voor Saigon Tran van Lam, voor de Verenigde Staten William Rogers en voor de voorlopige revolutionaire regering mevrouw Nguyen Thi Binh. Zij waren gezeten aan een ronde tafel. De historische gebeurtenis werd door tientallen journalisten van de schrij vende en foto-pers vastgelegd. Het ondertekende verdrag bepaalt dat zondagochtend om één uur na middernacht de kanonnen in Viet nam zouden zwijgen als eerste stap naar een duurzame vrede. Binnen zestig dagen moeten de Verenigde Staten hun soldaten uit Zuid-Vietnam terugtrekken en moe ten de Noordvietnamezen hun 591 Amerikaanse krijgsgevangenen vrij laten. Een internationale commissie van toezicht die een vredesmacht van 1.100 soldaten van verschillende neu trale landen tot haar beschikking heeft, moet erop toezien dat de be palingen in het bestand door alle partijen geëerbiedigd worden. Met nog maar enkele uren voor de plechtigheid in Parijs in het ver schiet, bereikten de gevechten op de Zuidvietnamese slagvelden nog een hoogtepunt. Communistische eenhe den vielen 160 keer stellingen van de regeringstroepen aan om nog zoveel mogelijk terrein te winnen. De Zuid vietnamese verdedigers werden ge steund door 429 acties vanuit de lucht door de Amerikaanse lucht macht. De ondertekeningsceremonie werd niet bijgewoond door de twee man nen die er de weg voor gebaand heb ben dr. Henry Kissinger, speciaal adviseur van de Amerikaanse presi dent, en Le Due Tho, vertegenwoor diger van Hanoi. Zij zijn de archi tecten van het in drie jaar van ge heime onderhandelingen tot stand gekomen verdrag. Internationale conferentie Het nu bekrachtigde bestand ver plicht de regering in Saigon en de voorlopige revolutionaire regering van de Viet Cong binnen negentig dagen na ondertekeing hun politieke geschillen bij te leggen. Daartoe moet een nationale raad van verzoe ning en eendracht worden gevormd. Ter verwezenlijking van een blauwdruk voor vrede moet binnen de komende dertig dagen een inter nationale conferentie plaats hebben waaraan wordt deelgenomen door de direct betrokkenen en de Sowjet- Unie, de Chinese Volksrepubliek, Frankrijk, Engeland, de vier staten van de internationale commissie van toezicht - Hongarije, Canada, Polen en Indonesië - en secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties. Geen toespraken De vier ministers ondertekenden behalve het akkoord elk drie proto collen. Twee en vijftig maal moesten handtekeningen gezet. Gesproken wei'd er niet en de hele ceremonie had in een sfeer van za kelijkheid plaats. De Noordvietnamezen en Ameri kanen glimlachten vriendelijk; de Zuidvietnamezen en de gedelegeer den van de Viet Cong verrieden niets van hun emoties. SCHUDDE KEURS. Voor zover met rust gelaten trekt de natuur zich niets aan van het menselijk gewoel. In de bossen van Schuddebeurs staan op be schutte plekje?. de sneeuwklokjes fraai te bloeien, üe natuur kan nog voor verrassingen zorgen, maar de eerste boden van de lente zijn er weer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Twee vierkante tafeltjes aan weerskanten van de ronde tafel scheidden de ministers Rogers en Lam van Trinh en mevrouw Binh. Men wilde zo althans zinnebeeldig Saigon en Viet Cong van elkaar ver wijderd houden ter bevrediging van de Vietnamezen, die de onderteke ning niet wilde delen met de voor lopige revolutionaire regering. HET MIDDEN-OOSTEN CAIRO, 28-1. De ministers van buitenlandse zaken en defensie van de Arabische landen zijn zondag in Cairo achter gesloten deuren besprekingen begonnen over Egyptische, Syrische en Iraakse voorstellen voor gecoördineerde militaire acties 0111 de door Israël be zette gebieden te heroveren. De ministers van defensie van de Arabische Liga hebben de Egypti sche minister van defensie, generaal Ahmed Ismaël, benoemd tot opper bevelhebber van de Arabische troe pen aan de fronten van Jordanië, Sy rië en Egypte tegen Israël. Dit is zondag bekendgemaakt door het persbureau van het Midden-Oosten. Generaal Ismaël is al opperbevel hebber van de strijdkrachten van de federatie van Egypte. Syrië en Libië. Het besluit tot benoeming van een gemeenschappelijke opperbevelheb ber voor de strijd tegen Israël, is ge nomen op een vergadering van acht tien ministers van defensie van de Arabische landen. De delegaties hebben generaal Is maël laten weten dat „de gehele mi litaire kracht van hun landen in dienst van de strijd tegen Israël zul len stellen". De Egyptische chef-staf, luitenant- generaal Sjazli, had eerder zondag al verklaard dat de ministers voort gang maakten bij het opstellen van een gemeenschappelijk actieplan. Het persbureau van het Midden- Oosten meldt voorts dat het Golf- staatje Aboe Dhabi 20 miljoen dol lar en Saoedi-Arabië 12 miljoen dol lar heeft toegezegd aan Syrië. PARIJS. In Parijs werd het Viet- nambestand ondertekend. De foto toont de aankomst van de Noord- vielnamese minister van buitenland se zaken. V.l.n.r.: onderhandelaar Xuen Thuy, de minister van buiten landse zaken van de Vietcong, mevr. Nguyen Thi Binh, de (N.Vietnamese) minister Nguyen Duy Trinh en de afgevaardigde van Noord-Vietnam Le Due Tho. Op de achtergrond met pet de ambassadeur van de Chinese volksrepubliek in Parijs. DEN HAAG, 26-1. Informateur dr. M. Ruppert zet zijn besprekingen met de fraktievoorzitters van ener zijds PvdA. PPR en D'66 en van an derzijds KVP, ARP en CHU van daag (maandag) voort. Vrijdag ont ving hij eerst de voorzitters van de drie christen-democratische fracties uit de tweede kamer, de heren An- driessen, Biesheuvel en Tilanus, wel ke politieke leiders in de loop van de middag met de informateur spraken. Tussentijds kwamen de fraktie voorzitters Den Uyl (PvdA), Van Mierlo (D'66) en de Gaay Fortman (PPR) bij de informateur. De nu aan gekondigde voortzetting van het zes partijen-gesprek werd aangesneden door de socialistische fraktievoorzit- ter Den Uyl. WASHINGTON. 27-1. De Ameri kaanse minister van defensie Meivin Laird heeft vrijdag meegedeeld dat de eerste groep krijgsgevangenen die Hanoi zal vrijlaten, naai' ver wachting ruim honderd man zal om vatten. Zij zullen in de Noordviet- namese hoofdstad worden overge dragen aan Amerikaanse functiona rissen, vervolgens aan boord van een vliegtuig van de luchtmacht worden gebracht en rechtstreeks naar de luchtmachtbasis Clark op de Filip pijnen worden overgevlogen voor een eerste medische behandeling. Vandaar zullen zij worden gestuurd naar een van de 31 speciaal ingerich te hospitalen in de V.S. WASHINGTON, 27-1. De regering der V.S. heeft zaterdag voorgesteld, dat de vredesconferentie over Viet nam op maandag 26 februari begint. Zy laat zich echter nog niet uit over de plaats van de conferentie. Noord-Vietnam en de Vietcong hebben zich reeds voor de Franse hoofdstad als conferentieplaats uit gesproken. Aan de conferentie, die binnen dertig dagen na het begin van de wapenstilstand in Vietnam moet bij eenkomen nemen dertien partyen deel, te weten de V.S., Zuid-Vietnam, Noord-Vietnam, de Vietcong, de Sowjet-Unie, China, Frankrijk, En-' geland, de vier leden van de inter nationale controlecommissie voor Vietnam: Canada, Polen, Hongarye en Indonesië, alsook V.N.-secretaris- gcneraal Kurt Waldheim, die moge lijk ook het voorzitterschap zal be kleden. KAAPSTAD LOESAKA SALIS BURY, 28-1. Drie Zambianen zijn gedood en acht gewond toen hun vrachtwagen langs de Zambiaanse oever van de rivier de Zambesi op een mijn reed, zo bericht de „Sunday Times of Zambia". De vrachtwagen bracht arbeiders paar een mijn. ROTTERDAM. 27-1. Behalve de benzine en de dieselolië zijn de an dere aardolieproducten met ingang van zaterdag 27 januari in prijs om hoog gegaan, gasolië, dunne stook- olië. huisbrandolie een en twee wer den 0,7 cent per 100 liter duurder. De maxium verkoopprijs van petroleum werd verhoogd met 0.3 cent per 100 liter. Stookolieën werden f 4.50 per 1000 kg/ltr. duurder. In de prijsverhoging van de ben zine met 1.1 cent per liter is de ver hoging van de detailhandelsmarge met 0,3 cent begrepen. Dieselolië werd 0,7 cent in prijs verhoogd. Onstabiel Belgisch kabinet BRUSSEL, 27-1. De nieuwe, uit 22 ministers en 14 staatssecretarissen bestaande Belgische regering is vrij dagochtend in het paleis te Brussel door koning Boudewyn beëdigd. Nog nooit heeft een Belgische regering zo'n groot aantal ministers en staatssecretarissen geteld. Het paleis in Laken is dan ook te klein voor de beëdiging van zo'n omvangrijke ploeg, zo luidde het commentaar van lichtelijk spottende politieke waarnemers in Brussel. Diezelfde politieke insiders menen dat het nieuwe kabinet zeer onsta biel is. Het zal dan ook geen lang leven beschoren zijn. Hooguit tol de herfst, aldus de speculaties over de termijn die de socialist Leburton en zijn ploeg zullen uitdienen. De autoriteiten in Loesaka be schuldigden Rhodesische troepen er van de Zambesi over te steken en mijnen te leggen op Zambiaans grondgebied. Sinds Rhodesië op 8 januari de grens met Zambia sloot, zijn zes Zambiaanse burgers door mijn-explosies omgekomen. Bij guerilla-aanvallen bij de rivier de Zambesi zijn zes Zuidafrikaanse politiemannen gewond, zo heeft het hoofd van de Zuidafrikaanse politie, generaal Gideon Joubert, zondag be kendgemaakt. Vijf blanke politie mannen werden gewond tijdens'een nachtelijke aanval op een politiepost en de zesde, een Indiër, liep verwon dingen op tijdens een politie-pa- trouille in hetzelfde gebied. Lijsten van Amerikaanse krijgsgevangenen WASHINGTON, 28-1. Noord-Viet nam en de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam hebben zaterdag enkele uren na de onderte kening van de bestandsovereenkomsl in Parijs „verscheidene lijsten" met namen van krijgsgevangenen aan de Amerikanen overhandigd. Dit is zon dagmorgen vroeg officieel in Wash ington bekendgemaakt. De lijsten werden overgedragen in Parijs en van daar telefonisch aan Washington doorgegeven door de Amerikaanse brigade-generaal Rus sell Ogan, die speciaal belast is met de zorg voor de terugkeer der krijgs gevangenen. De vrijlating van gevangenen in Vietnam WASHINGTON. 27-1. De Verenig- de Staten hebben zaterdag de mili taire dienstplicht afgeschaft na de ondertekening van de Vietnamese wapenstilstandsovereenkomst in Pa rijs. De aftredende Amerikaanse minis ter van defensie, Meivin Laird, heeft in een boodschap aan de minister voor de landmacht, de marine en de luchtmacht verklaard, dat hij gee$ verdere noodzaak van dienstplicht voorziet en dat de Amerikaanse strijdkrachten voortaan op vrijwilli gers moeten steunen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 7 Niemand kent zichzelf zolang J hg niet geleden heeft. De Musset Verwachting tot dinsdagavond: Zacht weer In het algemeen veel bewolking met regen of motregen; overwegend ma tige wind, eerst westelijk, later krim pend naar zuidwest: minimumtem peraturen ongeveer 5, maxima mor gen rond 8 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 lot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 30 jan. Zon op 8.23, onder 17.24. Maan op 6.03, onder 13.19. Nieuwe maan: 3 febr. (10.23). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 30 jan. 0.02 12.31 6.12 18.44 Springtij: 5 febr. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 29-1. Het K.N.M.I. meldt: Zondag zorgde een rug van hoge- luchtdruk in ons land voor opkla ringen terwijl de temperatuur tot ongeveer 7 graden opliep. De rug van hoge luchtdruk is gevolgd door een front dat de afgelopen nacht ongeveer 1 mm regen bracht In dit front is boven Skandinavië een sto ring ontstaan die de komende 24 uur over de Oostzee wegtrekt. Het ver oorzaakt sneeuw en regen in Skan dinavië en Denemarken. Veel sneeuw is er ook gevallen in Roeme nië en Joegoslavië. Boven de oceaan houdt de depressie activiteit aan. Een nieuwe oceaandepressie trekt van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar Noorwegen. Het bijbehorend frontensysteem ver plaatst zich geleidelijk over Enge land in de richting van ons land. Het blijft dan ook onbestendig weer met gematigde temperaturen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1