Stoutigheden van ouders en grootouders in een historieboek C. Wandelen Zn Amerikanen gaan mijnen vegen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 januari 1973 Nr. 21224 Vijftig jaar Keuringsdienst van Waren hertje; 20.00 Journaal: 20.20 Zes kamp Sport: 21.35 Farce Majeure; 22.00 Mensen met een schandvlek; 22.25 Hier en Nu; 23.05 Journaal. NED. II: 1S.45 Ti-ta-tovenaar 1S.55 Journaal: 19.05 Coronation Streel: 20.00 Journaal20.20 Com missaris Maigret; 21.35 Een lach en een traan: 22.10 De Ombudsman; 22.35 Journaal. ZONDAG 28 JANUARI NED. I: Ook vandaag wordt er ruimschoots aandacht besteed aan de verrichtingen van de amatettrschaal- sers die in Grenoble strijden om de Europese titel, zij het dat de kijkers genoegen moeten nemen met samen vattende reportages. Het avondpro gramma wordt door de AVRO ver zorgd en dat betekent o.a. dat men kan verwijlen bij Duys op zondag. Willem Duys ontvangt, dit keer als gaste de actrice Mary Dresselhuys, die met name op het blijspel vlak haar sporen heeft verdiend. De AV- ROskoop van Simon van Collem, om tien voor tien, is nagenoeg geheel ge wijd aan de Amerikaanse acteur Burt Lancaster, die in eeng/-especta- bel aantal films is opgetreden en daarmee zijn grote kwaliteiten be wezen heeft. De AVRO heeft- voorts deze avond te bieden een verslag van het Hoogovenschaaktoernooi, de rubriek Hier Parijs, Hier Jan Brus- se, een af levering uit de serie Gehei men der Zee en de tweede editie van Avrodisk. In dit laatste programma praat Alice Oppenheimer met een aantal artiesten over hun niextw uitgebrachte grammofoonplaten. Dat zijn ditmaal o.a. Ria Valk, Connie Baars, de jazz-pianist Jack van Poll en Louis Neefs. In het middagpro- gramma dan nog de Partridge Fami ly, NOS-kiosk en voetbal-uitslagen van Frits van Turenhout. NED. II: Op het tweede net is van avond zendtijd ingeruimd voor een uur durende documentaire over de gevangenis „Niexiw Vosseveld" in Vuglil en haar tijdelijke bewoners. De documentaire loont onder meer aan, dat de weg naar een functie en inpassing binnen de maatschappij van jongeren mei sen bevlekt ver leden een erg moeilijke is. In docu mentaire. die de titel „Voor een si naasappel en een dubbeltje", draagt, komen openhartige gesprekken voor met de ouders, vrienden en andere kennissen van twee oud-delinquen ten. Verder toont de zondagavond op het tweede net het vertrouwde beeld, twee afleveringen van Studio Sport, achtergrondinformatie over actuele gebeurtenissen in Panora- miek, de kinderserie Polly en het vermakelijke „Oh mijn papa''. De pony Polly toom om zeven uur aan, dat hij een bijzondere intelligentie heeft. Oh mijn papa Patrick Glover maakt zijn schoonzoon Timothy wegwijs hoe hij zijn baas het best om opslag kan vragen, maar in de prak tijk blijkt dat anders te gaan dan de theorie beweert. ZONDAG 28 JANUARI NEDI: 11.30 Eucharistieviering; 13.00 Technisch Engels; 13.30 Revo lutie tot koude oorlog; 14.00 Euro pese kampioenschappen schaatsen amateurs: 14.50 Journaal: 14.52 Week Journaal; 15.12 De Partridge Family; 15.35 NOS-kiosk: 16.30 Eu ropese kampioenschappen schaatsen; 16.55 Voetbaluitslagen17.00 Woord voor Woord: 17.05 Geloven in de on voltooide verleden tijd: 17.35 Lande lijk Pastoraal Overleg: 18.55 Ti-ta- tovenaar: 19.00 AVRO-disk: 19.30 Geheimen der Zee; 20.20 Journaal: 20.25 Hier Parijs hier Jan Brusse; 20.35 Duys op zondag: 21.50 Avro- skoop: 22.25 Hoogoven Schaaktoer nooi; 22.35 Journaal. NED. II: 17.00 Europese kampioen schappen schaatsen amateurs; 18.52 Schooltelevisie: 18.55 Ti-ta-tove naar; 19.00 Journaal19.05 Polly; 19.30 Studio Sport 1. 20.20 Panora- miek; 20.45 Oh mijn papa21.10 Stu dio Sport 2; 21.35 Vopr een sinaas appel en een dubbelije; 22.35 Jour naal; 22.40 Milieubeheer. MAANDAG 29 JANUARI NED. I: Opnieuw wordt liet groot ste deel van de zendtijd die de KRO op het eerste net ter beschikking staat, besteed aan een speelfilm met de Engelse acteur Sir Alec Guinness in de hoofdrol. De KRO blijkt met deze cyclus een zeer gelukkige keus te hebben gedaan. De film „The man in the white suil" toon Guinness als een tragi-komische figuur. Voor acht uur zit als vanouds een aflevering uit de serie „De familie Ashton". waarin men er getuige van kan zijn hoe de verhouding tussen John Por ter en zijn vrouiv Margaret, die haar vriend Michael Armstrong toch uit haar leven wil zetten weer een beet je kleur begint te krijgen. Na hel journaal zendt de KRO allereerst de vijftig minuten durende documen taire ,.De Nederlandse Revolutie" uit. Uitgangspunt voor dit program ma vormen de gebeurtenissen, die zich vierhonderd jaar geleden in ons Nederland afspeelden. Om tien over negen wordt de filmprojeclor in werking gezet voor de vertoning van de rolprent „The man in the while suit". De film behandelt de lotge vallen van een wereldvreemde idea listdie zijn medemensen wil helpen, maar die ten slotte de armen als de rijken tot zijn vijanden moet reke nen. NED. II: Van het exclusieve Top- pop-shirt heeft, de AVRO er nog tal- loze in voorraad. Ook in de negen- Zondag 2S januari, 19.30: Geheimen der Zee. Zeekoeien in de Cristal-Ri- ver. tiende aflevering van Toppop, om zeven uur, wordt er iceer driftig mee gestrooid. Ad Visser houdt ook deze keer weer zijn jeugdige publiek op de hoogte van de jongste ontwikke lingen in het popgebeuren. Om half acht volgt de rubriek „Tips voor je toekomst", die ditmaal is gewijd aan onderwijs en wetenschappen. Peyton Place, na het journaal, stelt de kij kers op de hoogte van het ziekte beeld van Rodney Harrington. Het is nog niet zo best met hem. De ver wondingen als gevolg van het mo tor-ongeluk etsen een spoedoperatie. Ook de drankzucht va-a Susan wordt uitvoerig geschilderd in een gesprek tussen dr. Rossi en dominee Win ters. Jill knijpt er stiekempjes tus senuit. In het tweede programma over Frank Sinatra dat hierna te zien is, ontvangt de Voice onder an dere zijn dochter Nancy. Na het mu zikale geweld komt Televizier-ma- gazïne nog aandacht vragen voor ac tualiteiten. Daarmee zit het er, op een verslag van het Hoogoven Schaaktoernooi na, weer op voor vanavond. MAANDAG 29 JANUARI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 De familie Ashton; 20.00 Journaal; 20.20 De Nederlandse revolutie; 21.10 Een man in een wit pak; 22.35 Tele- zet; 22.40 Journaal; 22.45 Engels. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Toppop; 19.30 Tips voor je toekomst; 20.00 Jour naal; 20.21 Peyton Place; 21.10 Frank Sinatra: een man en zijn muziek; 22.00 Televizier-magazine; 22.50 Hoogovenschaaktoernooi; 23.00 Jour naal. Cilroëu-ageiit voor Schouwen-Duivcland Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS •Het hek was op slot, De man, die van zijn fiets was gestapt, keek er naar. Hel was een ouderwets, monu mentaal hek van smeedijzer. Hoe wel hij veronderstelde, dat het geen zin zou hebben, drukte hij de klink omlaag, maar het veranderde niets aan de bestaande situtatie Toch moest hij hier zijn: het verweerde plaatje aan het hek liet er geen twij fel aan over. dat hij hier aan het juiste adres was. Rustig zette hij zijn fiets tegen het hek en keek door de spijlen naar de boerderij, die een kleine vijftig me ter verder lag. Tussen het hek en de woning was -enkel weiland, waarin enkele koeien graasden. In het mid den was het gras platgetreden en hadden zich twee karresporen ge vormd. Of er nog een andere ver binding was vanaf de openbare weg naar de woning, wist hij niet. Nadenkend keek hij naar de vuile sloot, die het weiland scheidde van de smalle weg. En stelde vast. dat deze nodig uitgebaggerd moest wor den. Schouw weid er in deze uithoek blijkbaar niet al ie vaak gehouden. Misschien was hier niet eens een waterschap. Lang verwijlde hij niet. De man zette zijn fiets op slot, waarna hij een eindje terugliep, de weg op. Waar de sloot niet al te breed was, nam hij een aanloop en belandde met droge voeten aan de andere kant. Op zijn gemak liep hij naar de karresporen. de boerderij in het oog houdend. Een hond begon op venijnige wijze aan te slaan. Het dier liep aan een korte lijn. maar aan die lijn was een ring en de ring gleed over een lange staaldraad, zodat het dier een af stand van ongeveer twintig meter korf^aah. In nagenoeg rechte lijn. Natuurlijk had de hond de bezoeker gezien en hoe dichter hij naderde, des te feller blafte het dier. Op de boerderij bleef alles stil. Voorzichtigheidshalve bleef de man zo ver van de hond af dat deze hem niet kon bereiken, maar gedurende de laatste meters, die hem nog scheidde van de achterdeur, bege leidde het beest hem, wild blaffend en met opgetrokken bovenlip. In ie der geval "voorspelde dit alles niet veel goeds voor ongewenste bezoe kers, begreep hij. De achterdeur stond half open. De man tikte een paar keer met zijn knokkels op het hout en riep: ..Volk binnen?"' Even later ging de deur geheel open en een stevig gebouwde vrouw in donkere kleding stond voor hem. de vreemdeling onderzoekend aan kijkend. Een schoonheid was hij niet be paald. Zijn haar zat verward half over het voorhoofd, waarschijnlijk als gevolg van de wind. Het had een onbestemde kleur. De vrouw herin nerde zich, hoe ze dit in haar kin derjaren noemde: melkboerenhonde- haar. Er zat wat zwart in. maar ook blond en grijs. Je kon feitelijk alle kanten uit, als je het wilde beschrij ven. Zijn kleding was eenvoudig, maar wel netjes. De schoenen waren stoffig, wat niet te verwonderen was in deze tijd van het jaar. Inplaats van een overhemd droeg de man een coltrui: grijs met groene streep er door. De kleuren harmonieerden in ieder geval met die van zijn pak. Omdat de vrouw nog altijd niets zei begon de man: „Goeie middag. Ik kom op de advertentie in „De Boerderij". Hier is een knecht nodig, niet?" De vrouw keek nog altijd. Waar schijnlijk besefte ze plotseling, dat het onbeleefd was om te blijven zwijgen. Een paar passen achteruit gaande, maakte ze een uitnodigend gebaar: „Kom verder." De opkeuken was groot. De vloer van het voorste, lage gedeelte, was bedekt met wit zand. Op het hoge deel, waar de voornaamste meube len stonden, lag een soort karpet. Beneden stond een fornuis en de man voelde, dat het brandde. Hij zag er twee pannen op. Naast het fornuis lag een stapel hout. Een ouderwetse pook voltooide het geheel. Op het bovenste gedeelte hing een groot portret van een man aan de wand. De bezoeker nam dit alles in zich op in deze enkele ogenblikken. Opnieuw wenkte de boerin met haar hand. Ga zitten zei ze. Haar stem klonk min of meer toonloos. De uitdrukking op haar gezicht was nietszeggend. De man ging zitten, maar kon nergens uit opmaken of hij welkom .was of niet. „Verstand van het boerenbedrijf?" vroeg ze. hem aankijkend. „Ik ben boerenzoon." was zijn ant woord. niet zonder enige trots. „Kom je vandaan?" Zuidholland. Ik ben vierde zoon. dus Hij spreidde zijn handen. Ze zou hel wel begrijpen, zonder dat hij in bijzonderheden trad. Het was niet zo prettig om te zeggen, dat er voor hem geen plaats was op de ou derlijke boerderij. En geld om er één te kopen was er evenmin. De vrouw dacht: een boerenzoon is beter dan een boerenarbeider: hij is misschien meer plichtsgevoelig. Heeft er wellicht hart voor. (wordt vervolgd) Uitgestorven gebied In Zeeuws-Vlaanderen verwon derden de keurmeesters zich dat dit zo'n uitgestorven gebied leek. De op lossing, als men de motoren van de melkcontroleurs hoorde aankomen, trok ieder zich zo snel mogelijk te rug. En op Schouwen-Duiveland? Van Goes uit moest dan altijd gebruik worden gemaakt, van de „spoorboot". Aan het Luitje stonden altijd wel 'n paar oudere mensen. Kwamen er keurmeesters met de boot mee, dan werden mel'kleveranciers en winke liers gewaarschuwd. Hoe dit spiona- gesysteem werkte staat er niet bij, maar het werkte wel perfect. In de begintijd van de dienst trof men eens kaneel aan, die uit gema len sigarenkistjes bestond, een fabri kant van chocoladeletters, droogde die op zijn privaat, ergens anders werd de kaas opgeslagen op een on afgehaald beslapen bed, tarwebloem en grijs gemalen krijt, verkocht men als muizenverdelgingsmiddel, terwijl roomijs gefabriceerd werd op de meest vreemde plaatsen (slaapka mers en dergelijke). De betekenis van de huisindustrie in het garnalenvak, het garnalen- pellen bleek uit de betaalde lonen daarvoor in 1925 was dat in Brou wershaven niet minder dan f 7500,- En de gulden was toen in die tijd dat een werkman f 8.- a f 10,- per week verdiende spijkerhard. Bictensmaak In 1929 werd de strijd aangebon den met de „bietensmaak" aan de melk, die velen onzer zich nog le vendig herinneren. Het landbouw bedrijf „De Wilhelminapolderstel de zes koeien ter beschikking voor „voederproeven met en zonder bie tenkoppen". In 1933 werd weinig melk met bietenkoppensmaak meer verkocht. Er werd met mate ge voederd. In 1932 probeerde men de boeren te overtuigen, dat zij moesten waken voor „vuilschalige eieren", omdat deze minder waard waren dan scho ne eieren. In 1934 werd door een fa brikant fraai geetiketteerde flessen bronwater in de handel gebracht, met in Duits gestelde tekst, over het heerlijke bronwater met zijn talrijke goede eigenschappen. Waar zich die bron bevond? In de regenbak van de fabrikant, maar tegen deze zwen del kon men niets uitrichten, het water kon niet worden afgekeurd, want het was water. Niet meer en niet minder. De jaren vlak vóór de oorlog en de eerste oorlogsjaren waren echte tijden om „vervalsingen" in de hand te werken, er kwam immers aan alles gebrek en zo kwam het voor, dat de sucade uit het krenten- of rozijnenbrood, in werkelijkheid stukjes augurken waren. Velen onzer kennen ook nog de tijd, dat worst, spek en ham aan de zolder hingen, afkomstig van de huisslachting. Op primitieve manier geconserveerd, duurde het dikwijls maanden eer de lekkernijen op wa ren. Ze werden aan de zolder in de huiskamer opgehangen. Om te dro gen. In 1949 schrijft de directeur in zijn jaarverslag: Monsters van de op deze manier geconserveerde worst vertoonden bij onderzoek een bacte- rieëncijfer van meer dan 300 miljoen per gram. WASHINGTON, 25-1. Amerikaan se militairen zullen in Noord-Viel- nam mogen korpen om de duizenden Amerikaanse mijnen op te ruimen voor de Noordvietnamese kust en in Noordvietnamese waterwegen en wel krachtens de Vietnamese wa penstilstandsovereenkomst. Met het vegen van mijnen zal be gonnen worden wanneer het bestand van kracht wordt, dat is zondagoch tend 1 uur Ned. tijd. Vorig jaar mei gaf president Ni xon opdracht de mijnen te leggen als onderdeel van de Amerikaanse vlootblokkade en de luchtbombarde menten van Noord-Vietnam. Op de kuch, die de soldaten te eten kregen, werd een strenge controle toegepast. Deze strenge controle kre gen ook kampeerterreinen die als paddestoelen uit de grond rezen achter in de vijftigerjaren, in die tijd stak ook de melk vervalsing de kop weer op. Aansluiting op de waterleiding, om het afvalwater weg te spoelen op de kampeerterreinen bracht al een aan merkelijke verbetering. Na watersnoodramp Bijzonder veel werk had men in 1953 na de watersnoodramp toen ve len wilden weten of goederen die in het water hadden gestaan, nog voor consumptie geschikt waren. Dat toen na de ramp geen besmettelijke ziekte in Zeeland is uitgebroken, was eigenlijk wel een wonder, de stank in de getroffen gebieden na het wegtrekken van het water was op veel plaatsen onverdragelijk. Maar de dienst was paraat. Vijftig jaar Keuringsdienst van waren, een halve eeuw van veel werk dat zich aanpast aan de om standigheden. omdat immers nu de goederen onderzocht worden op ra- dioaktieve stoffen, zoals in de jaren vlak voor de oorlog, de keurings dienst werd ingeschakeld bij de luchtbescherming en getest op het constateren van door giftige gassen besmette goederen en etenswaren. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 27 JANUARI NED. I: De zaterdag op het eerste nel staat grotendeels in het teken van de sport. Ga maar na: de Euro pese kampioenschappen hardrijden op de schaats voor amateurs les twee van de Teleac-.cursus „Kijk op sport" en 's avpnds is de NCRV er met de Zeskamp-sport. Buiten dat is er nog ander kijkamusement als Farce Ma jeure en de avonturen van Swieber- tje. De sport begint om half vier met een samenvattende reportage van de Europese schaatswedstrijden in Gre noble. Tussen deze en de tiveede re portage, om vijf over half zes, zit de NCRV met achtereenvolgens Kijk kast, Orimoa en Follyfoot. De vro lijke zwerver, Swiebertje, trekt het zich erg aan als zijn trouwe makker Malle Pietje ziek wordt. Het spekta- kelspel Zeskamp-sport beleeft van avond de eerste confrontatie tussen de zes teams die uit de eerste ronde zijn overgebleven. Glimlachen dan wel schateren kan men vervolgens bij het semi-satirische Farce Majeu re, dat aan zijn tweede serie van honderd afleveringen begonnen is. Een ernstig onderwerp behandelt de documentaire „Mensen met een schandvlek". Henk Mochel, die eer der met zijn programma's over eu thanasie naam heeft gemaakt, was in een trainingskamp voor leprabestrij ding in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Actualiteiten in Hier en Nu besluiten vervolgens de uit zending van de NCRV. NED. II: Vier programma's heeft de VARA op het tweede net te bie den: Coronation Street, Commissaris Maigret, Een lach en een traan en de Ombudsman. Dus zowel een ont spannend als informatief avondje. Om met de Ombudsman te begin nen: Marcel van Dam gaat na wat er aan een aantal problemen van kij kers kan worden gedaan. Daaraan vooraf gaat een prograxnma in het zeer luchtige genre. „Een lach en een traan" staat ditmaal in het teken van liedjes die op de zee betrekking heb ben. Medewerkenden zijn o.m. De Zangeres zonder Naam, Frans van Schaik, Jaap Valkhoff en de Jantjes. Tussen zeven en acht uur worden de lotgevallen van de bewoners van Co ronation Street weer op de buis ge bracht Na het journaal gaal Com missaris Maigret over het scherm. Er is een gefortuneerde vrouw ver moord en iedereen is ervan over tuigd dat een neef van het slachtof fer daar de hand in heeft gehad. Al leen Maigret heeft zijn twijfels. ZATERDAG 27 JANUARI NED. 1: 10.00 Instructieve televi sie; 15.30 Europese kampioenschap pen schaatsen amateurs; 16.00 Jour naal; 16.02 kijkkast; 16.35 Orima 17.10 Follyfoot; 17.35 Europese kampioen schappen schaatsen amateurs; 18.15 Sport 2; 1S.45 Ti-la-tovenaar: 18.55 Journaal; 19.05 Zwerven met Swie- GOES, 25-1. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Keu ringsdienst van Waren te Goes is een boekje over de geschiedenis van deze dienst verschenen, samenge steld door de heer H. Uil, ambtenaar bij het gemeentearchief van Goes. Wie er kennis van neemt, staat wel eens met zijn oren te klapperen, zo als dat wordt genoemd, over wat vroeger allemaal zo maar kon. Een algemeen in Zeeland voorko mend euvel, bleek wel het „wassen" van de melk, niet omdat mén zo ge steld was op schone melk, het te gendeel was het geval, ook met da hygiëne werd vaak een loopje geno men. Maar het „vervalsen"van de melk door er water aan toe te voegen was blijkbaar vrij algemeen. Niet dat men het zo erg maakte als de boer wiens melk in 1927 niet minder dan 80 water bevatte, het gemiddelde van 10 °/o was toch normaal en in 1922 werd een berekening opge steld waarbij men uitging van 50 u/« melkvervalsers en 5 water. Dan heeft men in dat jaar in Zeeland f 124.830,- voor water betaald. Advertentie Honger na drie grenzen SARAC-OSSA, 25-1. Drie lands grenzen is een 13-jarige reislustige jongen uit Dortmund gepasseerd eer hij met 55 eent in zijn beurs zijn reis in Saragossa opgaf, „ik ben alleen, mijn ouders welen van niets, het bevalt mij wel in Spanje, maar ik heb honger", zei Michael Koblert toen hij zich bij de politie meldde. Het bleek dat de jongen dinsdag met de trein uil zijn woonplaats was vertrokken. Hij reisde via Parijs en Irun naar Saragossa, waar hij woensdag aankwam. Na overleg met zijn ouders is besloten datde jongen langs dezelfde weg zal terugkeren, Papa zal dit keer de reis betalen. Indonesische militairen naar Vietnam DJAKARTA, 25-1. Indonesië zal 290 militairen naar Zuid-Vietnam sturen om te helpen bij het toezicht op het bestand, dat zaterdagavond om 24.00 uur ingaat. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta be kendgemaakt. Indonesië, Polen, Hongarije en Ca nada zijn leden van de internationale controlecommissie die moet toezien op de naleving van de wapenstil stand. DEN HAAG. Een demonstratie voor het ministerie van Onderwijs en We tenschappen in Den Haag, waar mi nister Van Veen een gesprek had met de voorzitters van de colleges van bestuur van de Nederlandse universiteiten en hogescholen over de collegegeldregeling. voor uw gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7