ZIERIKZEESE DIREKTEURSBENOEMINGEN „BEMA B.V." Konsekwenties van overdracht woningen aan „Beter Wonen" STREEKNIEUWS CB.T.B.-voorzitter niet optimistisch over E.E.G.-toekomst Dia-middag huisvrouwen Westerschouwen Historische geografie Schouwen-Duiveland van 1000-1500 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 januari 1972 Nr. 21224 Oud-stadgenoot M. O. kloet in de leiding Gemeenteraad Bruinisse ZIERIKZEE, 25-1. „Beina Kunststoffen B.V." te Zie- rikzee zal - zo vernemen wij - na liet recente plotse linge overlijden van de direkteur, de heer O. Bergsma, worden voortgezet door de direkteur de heer J. Ma- dern te Vlaardingen. Voor de leiding van het bedrijf te Zierikzee zijn twee kunststof vakmensen aangetrok ken in de funkties van ad ju net-directeur. Het zijn de heren J. Visser te Maassluis en de van Zierikzee af komstige heer M. O. Kloet te Raamsdonkveer. De heer Visser zal belast worden met de verkoop, terwijl de heer Kloet optreedt als technisch direk teur. De heer Kloet deed in 1940 eind examen aan de toenmalige HB.S. (B) te Zierikzee, thans Prof. Zeeman- lvceum. Daarna volgde hij de opleiding chemische technologie aan de H.T.S. te Dordrecht. Hij trad in dienst bij Philips, welke periode in 1944/1945 werd onderbroken voor een vlieger opleiding bij de RAF in Engeland. Nadien deed hij dienst als Marine piloot in het voormalig Ned. Ir.dië. Na zijn demobilisatie werkte hij in de sigarenindustrie en kwam in 19G2 in de kunststofindustrie, waarin hij - met inlas van een uitzendjaar te Luxemburg - thans nog werkzaam is te Raamsdonkveer. Uitbreiding machinepark Wat Bema betreft vernemen wij dat er voldoende orders zijn voor een rustige ontwikkeling. Er wordt druk gewerkt aan de uitbreiding van het machinepark. Een recente aanschaf betreft een elektronische spuitgietmachine (f 100.000). die bin- ZIERIKZEE Solistenconcours Kon. Harm. „Kunst en Eer" Op woensdag 31 januari houdt de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" weer haar jaarlijks onderling solistencon cours in de aula van de Rijksscho lengemeenschap „Professor Zeeman". De aanvang is om half acht en is voor alle belangstellenden zowel uit als buiten Zierikzee gratis toegan kelijk. Twee muzikanten spelen in de 2e afdeling, negen in de le afde ling, één in de afdeling uitmuntend en twee in de vaandelafdeling. De prestaties zullen beoordeeld worden door het jurylid, de heer Ko den Toönder, dirigent van Excel sior, Kloetinge. De begeleiding is in handen van de pianiste mevrouw H. de Regt-de Rijke. Er is een wissel beker beschikbaar voor het lid, dat het hoogste aantal punten behaalt. Gezien het gevarieerde programma mag op een goede belangstelling worden gerekend. Ontspanningsavond U.V.V. Op maandag 29 januari aanstaan de organiseert de Zierikzeese U.V.V. voor alle bejaarden weer een ont spanningsavond in het Herv. Ver enigingsgebouw. „Heel Vietnam" Voor de nationale aktie „Heel Vietnam" is heden (vrijdag)avond (ook) de Gasthuiskerk open voor giftenontvangst. 8.15 uur. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbauk U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S lol 7/% RENTE tegenover Dorpshuis, woens dags van 1l50-12.0Ö uur. ZIERIKZEE. Plaatje van het nieuwe gebouw van de Beatrix-school aan de Grachtweg. Ook binnen „oogt" het geheel al. Recentelijk vond, de ople- vering van het iverk plaats. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KERKWERVE Vergadering N.C.V.B.-afdeling Onder leiding van mevr. Vierge- ver-Legemate vergaderde de NCVB- afdeling in 'het hervormd vereni gingsgebouw. Na opening op de ge bruikelijke wijze, mediteerde zij naar aanleiding van Rom. 12: het le vensprogramma van de christen. Mevr. Francke-van Nes sprak over het boek: „Dwarslagen in de christenheid" van mevr. L. Kuyl- man-Iioekendijk. Volgens dit boek zijn er vier dergelijke „dwarslagen": de genade via een individuele per soonlijke relatie met God; de genade via de relatie met de medemens; de genade via de ambten, sacramenten, liturgie en gebruiken en de genade via de leeroverdracht (prediking). De verdienste van de schrijfster is dat ze de dwarslagen markeert en de goede en kwade eigenschappen er van aftast en hun bestaan legitiem stelt Bij de bestuursverkiezing wer den de presidente en mevr. Stouten herkozen; toegevoegd werd mevr. Van den Bei-g-van der Schelde. Twee leden gaven zich op. De spreekster eindigde met dankgebed. ELLEMEET Plattelandsvrouwen bijeen Woensdagavond hield de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Noordwelle e.o. een bijeenkomst in het dorpshuis van Ellemeet. De avond, die goed be zocht was, werd verzorgd door de gebroeders J. en M. Boomsma uit Middelharnis. Aan de hand van zeer fraaie dia's brachten zij verslag uit van hun reis door Perzië. Afghanis tan en Pakistan. Naast schitterende beelden van moskeeën en bazars werden ook fraaie opnamen van de woestijnen aldaar getoond. De aan wezigen genoten van deze leerzame avond. SCHARENDIJKE Bejaardengynastiek Op dinsdag 30 januari wordt in het Ger. jeugdgebouw weer een begin gemaakt met de bejaardengvmna- stiek. ZÖNNEMAIRE Intrede ds. J. Kroon In het nummer van gisteren (don derdag) werd bij vergissing medege deeld dat de Herv. predikant - ds. J. Kroon op 4 januari in de middag- dienst (3.00 uur) intrede zou doen in de Herv. kerk van Zönnemaire. Ui teraard berust de genoemde datum op een vergissing en moet dit zijn op zondag 4 februari aanstaande. (Ds. Kroon hoopt dan intrede t.e doen als predikant van de hervormde ge meenten van Brouwershaven en Zönnemaire, die sinds 1 januari '72 officieel zijn gecombineerd.) nen enkele weken zal worden ge plaatst. Dinsdag 30 januari worden staf- besprekingen gehouden, waarbij aanvullende uitbreidingsplannen ter sprake komen. In ieder geval is de werkgelegenheid voor de werkne mers zeker gesteld. NIEUWERKERK Actie Heel Vietnam In verband met de actie ..Heel Vietnam" zijn de Geref. en Ned. Herv. Kerk vanavond (26 januari) vanaf half negen open. Men kan giften voor deze aktie dus in beide kerken brengen. bruinisse Echtpaar wint vakantiereis De aankoop van een elektrisch or gel door de heer en mevrouw J. A. van 't Leven alhier bij de muziek handel Bernard te Middelharnis heeft een bijzonder prettig gevolg gehad, namelijk een achtdaagse (vlieg)-reis (voor één persoon) naar Majorca. De familie Van 't Leven won deze aantrekkelijke prijs in het kader van een door de firma Bernard voor alle kopers van een Solina Emi- nent-orgel georganiseerde prijsvraag, waarbij het ging om het maken van een slagzin of rijmpje. Het rijmpje van de familie Van 't Leven werd bekroond met een achtdaags uitstap je naar zonnige streken. De prijs vraag werd door de muziekhandel georganiseerd in verband met het vijftigjarig bestaan van de zaak. BRUINISSE, 25-1. Onder voorzit terschap van burgemeester G. Hok ken werkte de gemeenteraad van Bruinisse de 17 punten tellende agenda af. Onder de ingekomen stukken was een brief van de Stichting Rode Kruisziekenhuis waarin de begro ting over het dienstjaar 1973 werd aangeboden en een schryven ,van vier personeelsleden van de burger lijke. stand die erop wezen dat de ruimte waarin de huwelijken moeten worden voltrokken, te gering is. Normaal geschiedden deze in de Raadszaal, doch deze is nu ook in gebruik als het secretarie, zodat door de aanwezige inventaris de ruimte te beperkt wordt. Voorts was een brief van G.S. bin nengekomen inzake de uitbreiding van de telefooninstallatie in het ge meentehuis. De hierin geplaatste op merkingen over de afschrijving zijn niet correct en dus ten onrechte ge maakt, daar bij de begroting is uit gegaan van een rechtlijnige afschrij ving. Daar het bestemmingsplan voor het recreatiegebied Bruinisse nog in voorbereiding is was het wen selijk hiervoor opnieuw een verkla ring voor af te geven, zo dat dit ver der kan worden uitgewerkt. Door de aanstaande bouw op het aan de fa. P. Maaskant Zoon gegeven per ceel grond wordt de korte termijn van erfpacht van 1972 tot 1990 als een nadeel beschouwd. In overleg met het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland werd beslo ten dat er bepalingen in de overeen komst verwerkt zullen worden dat de termijn verlengd kan worden. Kleuterschool Verder werd een voorschot ter be schikking gesteld voor de kleuter school te Bruinisse. Vooralsnog zal dit f 1.660,per lokaal en f 28.80 per kleuter bedragen. Uitgaande van de getallen over 1972 zuilen deze resp. als volgt bedragen: 4.5 lokalen a 1660,is 7.470,en 92,7 leerlingen a 28.80 is 2669,76. Totaal 10.139,76. Ook voor de Christelijke School aan de Burg. Hagelaan werd dit over 1972 vastgesteld. Hier zal de defini tieve vergoeding 150% a 155,97 is 23.499,48 bedragen. Over 1973 werd als voorschot bepaald 150% a 174.25 is f 26.254,25. Voorts werd de Rechtspositierege ling aangepast, daar in de loop der tijd enige veranderingen noodzake lijk bleken. Overeenkomstig een schrijven van het Centraal Bureau inzake Gemeenschappelijke Behan deling van Gemeentelijke Perso neelsaangelegenheden werd zulks vastgesteld. Daar de gemeentelijke woningwet woningen zijn overgedragen aan de Woningbouwvereniging „Beter Wo nen" zijn de boekhouder en de kas sier overbodig geworden. De eerste heeft een nagenoeg gelijkwaardige betrekking gekregen, doch de kassier zal op wachtgeld moeten worden ge zet. Beiden zullen eervol worden ont slagen. Voorts werd een perceel grond in erfpacht genomen van het Waterschap Schouwen-Duiveland ten einde bij de aanleg van de jacht haven ook over een meerdijk aan de Grevelingen te beschikken. Ook werd het besluit genomen dat het onderhoud van een gedeelte van de Molenweg voor rekening van de ge meente zal komen. Dit gedeelte is onlangs aangekocht ter verwezen lijking van het plan „Stoofpolder" en in het belang van de industrialisatie. De heffing van de belasting op de honden werd herzien. Het tarief per hond steeg van 20.tot 25.en dat van een Kennel van 50.naar 75.Opk het belastingtarief op de omgezette sterke drank in de drank en horecasector werd verhoogd, van resp. 3,naar 4,en van 5,naar 6,per 50 liter omgezette sterke drank. Familie-avond te Zierikzee ZIERIKZEE, 25-1. In het hervormd verenigingsgebouw vond donderdag de jaarlijkse familie-avond plaats van de Chr. Plattelandsorganisaties op Schouwen-Duiveland. Als spreker was uitgenodigd de heer M. W. Schakel, burgemeester van Noordeloos. Deze was echter verhinderd. Zijn plaats werd ingenomen door de secretaris van de C.B.T.B. Zuidwest-Nederland, de heer e. Baerends te Goes. Hij sprak over het onderwerp: „Christelijke aktie nu". en deklamatie wisselden elkaar af. Dit laatste werd verzorgd door de heer S. Berrevoets te Goes, die o.a. een serie Zeeuwse voordrachten bracht. De voorzitter vroeg goedkeuring aan de raad om betreffende de ver koop van 35 percelen bouwrijpe grond zelfstandig te kunnen hande len. omdat dit een rentebesparing op kan leveren. Mevrouw A. J. van Leeuwen-Sieling was hiertegen, waarna besloten werd om hierover in een besloten vergadering op terug te komen. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Verspoor of het mogelijk was wacht- gelegenheid voor de buspassagiers op de Rijksweg aan te brengen. In ant woord hierop zei de heer Van Gilst dat een eilandelijke commissie dit reeds eerder heeft verzocht aan de RTM, doch dat hierover afwijzend was beschikt, hetgeen hij betreurde. Ook de heer Verspoor vond dit on begrijpelijk en drong er bij b. en w. op aan zich nogmaals tot de RTM te richten teneinde op Zijpe en bij Flo- hil de buspassagiers van een wacht- gelegenheid te voorzien. Tevens zal contact worden opgeno men met de PTT over de aanleg van een telefooncel op Zijpe, op initiatief van de heer Van Gilst. Verder informeerde de heer Ver spoor of in de eisen van de heer Beekman inzake de havenmond was tegemoetgekomen. De voorzitter wees erop dat een gesprek hierover aanstaande was. Tevens vroeg de heer Verspoor of de Bruse Midden stand al gereageerd had op de aan leg van de jachthaven. De voorzitter antwoordde hierop dat één keer con tact met hem was opgenomen en dat een gesprek hierover spoedig zou volgen. Mevrouw van Leeuwen-Sieling vroeg of het mogelijk was een bepa ling in de bouwcontracten met de aannemers op te nemen om de nabij- liggende straten van het te bouwen project netjes te houden. De voor zitter wees erop dat dit veel van de weersgesteldheid afhankelijk is, doch zegde toe dit te overleggen met de aannemers. Verder had mevrouw Van Leeu wen-Sieling commentaar gehad op het verplaatsen van de stembureau's, naar het Dorpshuis en naar het Ver enigingsgebouw. omdat dit niet was bekendgemaakt. Dit verbaasde de voorzitter, die zelf gunstige reakties ontvangen had. Bovendien voldeden de vorige stem bureau's (het Groene Kruisgebouw en het gemeentehuis) niet meer aan de eisen die in de Kieswet zijn ge steld, aldus de voorzitter. Een openingswoord werd gespro ken door de heer J. A. v. d. Bijl. voorzitter van de C.B.T.B.. die een vijftal punten ontwikkelde, waarop hij de aandacht vestigde. Hij stond stil bij de prijsontwikke ling en wees er op dat de verbete ring een incidentele en geen struk- turele oorzaak heeft. In dit verband noemde hij de misoogsten elders. Jaarlijkse gift voor NOVIB DEN HAAG, 25-1. Omdat solidariteit van de rijkere met de armere een wezenlijk on derdeel van de bijbelse bood schap is, schenkt een Neder lands echtpaar jaarlijks 3.500 gulden voor de ontwikkelings hulp aan de N.O.V.I.B. (Neder landse Organisatie Voor In ternationale Ontwikkelingssa menwerking). Het echtpaar heeft deze motivering per brief aan de N.O.V.I.B. ken baar gemaakt, omdat het niet voor rijjee zonderlingen wil worden gehouden. Het echt paar vindt het uit hoofde van de christelijke levensbeschou wing normaal om elk jaar een flink percentage van zijn in komen over te hevelen naar instellingen, die zich met ont wikkelingssamenwerking be zig hemden. DEN HAAG, 26-1. Het Westduit.se schip Anton Dohrn", heeft vrijdag ochtend om half acht de vermissing gemeld, van één van haar opvaren den. Intussen kan de landbouw zijns inziens gelet op de politiek van Brussel (E.E.G.) niet veel verwach ten. Juist die politiek ontneemt de landbouw de nodige illusies. Einde bedrijfsbe-eindiging Hij was voorts van mening dat de slechte financiële positie van Neder land sterk drukt op de landbouw en noemde de werkloosheid als oorzaak van het feit dat de bedrijfs-beëindi- ging vrijwel tot stilstand is gekomen. Tenslotte ontwikkelde hij gedachten rond de vergrote E.E.G. Hij meende dat deze niet in het voordeel van de Nederlandse landbouw zal zijn. De heer Baerends accentueerde in zijn betoog de noodzaak tot onder ling gesprek vooral gericht op de noodzaak de moeilijkheden van an deren te helpen oplossen. Het pro gramma na de pauze werd ingeleid door mevr. C. M. Boot-Dieleman. presidente van de C.P.B. Samenzang HAAMSTEDE, 25-1. Een zeer groot aantal leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Westerschou- wen had zich dinsdag in de ver nieuwde winterkerk der Ned. Herv. Kerk te Haamstede verenigd om een prachtige reis naar Rhodos te maken, met als gids de heer J. v. d. Berge. Het fotografisch talent van de heer v. d. Berge is genoeg bekend om te begrijpen hoe er genoten is van alle door hem vertoonde dia's. Het be gon al met een beeldig plaatje boven de wolken vanuit het vliegtuig. De dames zagen tevens de landing op Rhodos en vervolgens volgde het ene mooie beeld na het andere. In bonte afwisseling: blauwe luchten, de blauwe zee, prachtige bloemen, bo men. paleizen, huizen, straatjes, plei nen, moskeeën en minarets. De mid dag vloog om. Tijdens de pauze verzorgde de koster der kerk, de heer P. Slager, geholpen door zijn dochter, de kof fie en thee. Vooral tijdens de pauze, (daarvoor en daarna eiste de heer v. d. Berge met zijn dia's alle aan dacht op) was hei goed vertoeven in de fraai gerestaureerde en smaak vol ingerichte ruimte van de winter kerk. Tegen vijven stonden de dames weer plotseling in een echt Holland se motregen. Wel een tegenstelling met alle zon en blauwe luchten die zij juist hadden gezien. Het spreekt wel vanzelf dat de presidente, me vrouw M. Behrend-Sevenhuijsen. de heer v. d. Berge voor het einde van de middag, namens allen hartelijk dank had gezegd voor de mooie mid dag. Cursus Streekgeschiedenis ZIERIKZEE, 25-1. Deze lezing ge houden door de heer F. Beekman, leraar aardrijkskunde aan de Rijks scholengemeenschap in Zierikzee, was de tweede in de reeks van vier over „streekgeschiedenis'. Het was een vervolg op „land schap en bewoning van Schouwen- Duiveland tot het jaar 1000", in 1972 gehouden door dezelfde spreker. Hij begon met duidelijk te stellen dat alles wat hij ging zeggen te vin den is in boeken, tijdschriften en proefschriften en dat van een „eigen theorie" geen sprake is. Door 'kritisch alle literatuur te vergelijken, luchtfoto en grondboor te waarderen boven een dubieuze naamsafleiding, heeft hij getracht een algemeen beeld te schetsen uit genoemde tijd. Door kaarten, geprojecteerd met de over-headprojector en door dia's van nog bestaande landschapsreslen. werd een en ander nog duidelijker. De derde lezing in de serie ..Streekgeschiedenishoudt de heer J. M. J. Lokker te Zierikzee op maandag 29 januari over: De Zierik zeese straatnamen. Wat is historische geogr.-.fie Historische geografie is r.iet hoe het land er vroeger uitzag (een soort historische ..kapenkunde'r, het is meer. Volgens moderne opvattingen is geografie „de ruimtelijke organisatie van het menselijk beslaan" (Heslin- ga). Het bestaan heeft hier een meer dar. alleen economische betekenis. Gek het sociale en het politieke be staan- De mensen bestaan ergens. Men spreekt van regionale geografie Dat mensen er bestaan, zien we in het landschap. Het is geen natuur landschap meer. het is een menselijk leefmilieu, een cultuurlandschap ge worden. Het cultuurlandschap is de neer slag van wat groepen mensen doen en juist daar doen. Het landschap van nu is het produkt van een lange wordingsgeschiedenis. De historische geografie is regio nale geografie in het verleden. Het tracht een beeld te geven van een streek in een bepaalde tijd in het verleden. Geen verleden dat statisch is, stilstaat, maar ook toen in bewe ging was. Uit het verleden resten ons in het landschap van nu allerlei dingen. Wij zien maar een fragment van het verleden. Wij proberen een beeld, een regio nale geografie, te geven van Schou wen-Duiveland tussen de Noorman- nentijd en de Spaanse tijd. globaal gezegd tussen 1000 en 1500, Het natuurlandschap rond 1000 Uit de geologische wordingsge schiedenis herinneren wij ons dat hel gebied achter de (oude) duinen als vaste opeenvolging van grondsoorten had: dekzar.d - oude zeeklei - veen. Romeinse tyd In de Romeinse tijd woonden men sen op oeverwallen van enige rusti ge rivieren die door het veen liepen, op de oude duinen en wellicht hiel en daar ook in het veenland zelf (Duivendijke). In het laatste deel van het Holo- ceen. het Subatlanlïcum. wisselden transgressies en regressies elkaar af. De aanvallen van de zee deden de Romeinen ca. 300 verdwijnen. De zg. Duinkerke Il-transgressie van 250-650 tastte het veen aan, maar bouwde op den duur ook op. Sedi mentatie v an zand in de geulen, van klei op het veen. Zo ontstaan zandige kreekruggen met wilgenvloedbossen en lagere poelgebieden met rietvel den en zilte planten. De relatief hoge ligging van de kreekruggen is toe te schrijven aan de sedimentatie tij dens het ontstaan, daarnaast speelt klink en turfwinning na de bedij king een rol. Een profiel met veen (op Schou wen op 1 m.) noemt men een oud- land-profiel. Rond Serooskerke, toen het centrum van het eiland, blee! het vocdselarme veen gespaard. Aan de kust strekten zich, verder in zee dan nu, de beboste oude duinen uit. Tijdens de hevige transgressie van ongeveer 1000 vormen zich nieuwe kreken en geulen, maar verbreden zich ook reeds bestaande Vooral Duiveland leed onder deze laatste transgressie. Het veengebied in het midden van Schouwen waterde af via enkele kreken: Gravelinge. Moermont. Hetgeen toen gespaard bleef, noemt men wel het kernland. Contra „eilandentheorie" Deze ontstaansgeschiedenis die we echt wel mogen aannemen staat lijn recht tegenover de beruchte „eilan dentheorie" voor het eerst geopperd door mr. Verheye van Citters in 1803 en uitgewerkt door Ab Utrecht Dres- selhuis in 1863. Zij zeggen dat alle Zeeuwse eilanden ontstaan zijn als opwassen in een zee die reikte van Maas tot Schelde, een theorie die in de officiële wetenschap reeds 30 jaar verlaten is, maar nog steeds rond spookt in regionale publicaties. De kernlanden Walcheren, Zuid- Beveland en Schouwen zijn niet op gebouwd uit eilanden, het waren door kreken aangetaste, samenhan gende landschappen. Het feit dat de natuurlijke grenzen tussen de zesde-delen op Schouwen geulen zijn (zijn geweest), wijst nog niet op machtige stromen die tussen eilanden gelegen zouden hebben. Het oudland-profiel in de kernlan den op Schouwen-Duiveland is ove rigens moeilijk herkenbaar. Bij de herverkaveling (1955-1960) zijn de hoogteverschillen genivelleerd en de afwatering sterk verbeterd. Ook de perceelvormen zijn onherkenbaar veranderd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5