Naakt kunstwerk Afscheid bestuursleden Landbouwvereniging Burgh-Haamstede mocht niet Wisseltruc goed voor tien mille Regeringsjubileum koningin 25 uur op de radio Vereniging tot Steun bij Ziekenhuisverpleging veertig jaar Ali MacGraw RyanO'Nea John Marle Ray Millant Shsegalmhurh TREKKER MET OPLEGGER UIT DE SCHELDE GELICHT AGENDA M. O. Hanse sr. erelid van „C. et C.r <J HirvfiPi n 91.1 t Scheidende bestuursleden van „C. et C": links de heer W. de heer M. O. Hanse sr. Quaak, rechts: (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 25-2. Voor 17 me deleden der Coöp. Landbouwvcreni- ging ,.C. et C." te Burgh-IIaamstede is donderdagmiddag, in hotel Bom, afscheid genomen van twee be stuursleden met een zeer lange staa? van dienst De heer M. O. Hanse Sr., zat 28 jaar in het bestuur, waarvan de laatste 8 als voorzitter. Voor zijn vele activiteiten werd hij benoemd tot ere-lid. Tevens verdween uit het bestuur de heer W. E. Quaak die de vereniging 17 jaar diende als secre taris-penningmeester. Beide heren mochten uit dank baarheid een geschenk in ontvangst nemen. Hun plaatsen worden inge nomen door de verkiezing van de heren M. O. Hanse jr. (zoon van de voorzitter) en A. Hoek. De heer Hanse gaf in zijn ope ningswoord een terugblik op de landbouw in 1972. Hij zei dat de landbouw en de fruitteelt tevreden mogen zijn. vooral door de hoge prijzen van aardappelen, uien, rund vee en fruit. De opbrengst der bieten was goed, doch het gehalte matig. Granen waren eveneens gunstig door de vele vraag hiernaar op de we reldmarkt. Daardoor werd ook het pluimvee- en varkensvoer duurder. Erwten en stro hadden slechte prij zen, terwijl de maisoogst mislukte. Er zal dit jaar zeker veel minder mais gezaaid worden. De mogelijk-i heden voor vruchtwisseling en ge- wassenkeus wordt dan ook steeds minder, ook al omdat er bijna geen vlas meer gezaaid wordt. AMSTERDAM, 25-1. Een brutale wisseltruc met een actctas heeft twee onbekend gebleven „zuidelijke types" donderdagochtend in Amster dam een buit van 10 mille opgele verd. Slachtoffer was de 65-jarige kasloper A. van der Vegt van de assurantïemaatschappij O. W. J. Schlencker aan de Keizersgracht, die dit geld juist tevoren had opge haald bij de A.B.N. in de Spuistraat. In de tas bevond zich bovendien de ochtendpost voor het bedrijf. Tegen de uitdrukkelijke opdracht van de boekhouder in wandelde de kasloper langs zijn vaste route de kleine delicatessenhandel van H. L. Arends aan de Gasthuismolensteeg 10 in om daar twee belegde broodjes voor zijn lunch in te slaan. „Hij komt hier iedere ochtend", aldus de win keljuffrouw. Terwijl ze bezig was zijn broodjes klaar te maken, ging de deur open en traden de twee „zuidelijke types" binnen. De een bukte zich en voor de kasloper en de winkeljuffrouw het wisten waren ze de deur al weer uit. Toen Van der Vegt betaald had en zijn tas. die hij op de grond naast zich had neergezet, oppakte voelde hij dat deze leeg was. Het bleek niet zijn eigen tas te zijn, doch een die er sprekend op leek. De tas met post en de 10 mille was verdwenen. HILVERSUM. 25-1. De NOS-radio is begonnen met de voorbereiding van een wereldomvattend schakel- programma. dat op 5 en 6 september wordt uitgezonden ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Juliana. Het gaat om een 25 uur durende uitzending, waarin elk uur een ander jaar uil de regeringsperiode wordt behan deld en waarbij Nederlanders uit landen over de gehele wereld be trokken zullen worden. Elk uur van het jubileumprogram ma wordt aandacht besteed aan ge beurtenissen in het overeenkomstige jaar op nationaal en internationaal gebied, afgewisseld met muziek, die in dat jaar populair was en met ge deelten van radioprogramma's, die toen in de belangstelling stonden. Spreker was voorstander van een paar caravans rond de boerderijen doch dan zal er wel de verordening hiervoor nagekomen moeten worden Maatregelen kunnen ook verwacht worden tegen de vervuilers van op- pervlaktewa t e r. De heer Hanse memoreerde de overname van de graanhandel gebr. Landegent door Cebeco Zuid-West en dankte de heren Landegent voor de jarenlange zakenrelaties met de boeren. Belastingdruk, optrekken A.O.W., kabinetscrisis wegen zwaar, doch spreker was vol vertrouwen voor de toekomst en wenste de leden alle goeds toe voor 1973. Na notulen, voorgelezen door de heer J. Lekkerkerk, deed de voor zitter nog enkele mededelingen. Er was een dankwoord van de voorma lige C.A.V. voor de prettige samen werking; de Z.L.M.-vragenlijst vroeg de aandacht evenals de rattenbe strijding waarvoor hij de medewer king der grondbezitters inriep. Er werden 1300 duiven afgeschoten (incl. Noordwelle). Het bezoek aan de afsluiting Oosterschelde zal uit gesteld worden, omdat daar momen teel niets te doen is. Dankwoorden De. heer Hanse roemde daarop het werk van de heer W. E. Quaak en hoopte dat deze, volledig hersteld nog lang het werk van C. et C. zal blijven volgen. „U was een gemakke lijke schakel tussen de boeren en-de C.A.V. Dank daarvoor". De heer Quaak sprak een dank woord en noemde als zwaarste taak het ophalen der contributie. „De binding met de vereniging was ech ter zeer plezierig". De vice-voorzitter. de heer W. J. Steur richtte zich tot de scheidende voorzitter en zei dat de heer Hanse de vereniging in alle vormen heeft gediend. Hij zat in het hoofdbestuur der Z.L.M. en was dikwijls afge vaardigde naar andere bijeenkoms ten. „Het kostte u vele uren, mede namens de thuisblijvende leden dank ik u voor het vele werk. Een klein geschenkje overhandig ik u voor de vele grote dingen die u voor „C. et C." deed". Aldus de heer Steur, die daarop het ere-lidmaatschap aan bood. Het was de heer Hanse, in zijn dankwoord, opgevallen dat de Z.L.M.-mensen in Goes zoveel voor de boeren doen. Hij noemde daarbij de' heren Geuze en Prins o.a. Hij bracht een aantal herinneringen ter tafel en meende zijn plicht voor „C. et C." te hebben gedaan. Het ver heugde hem zeer dat zijn zoon Maarten hem opvolgt in het bestuur. Met een persoonlijk woord voor ie dere aanwezige nam hij afscheid van ,,C. et C." en dankte nog eens nadrukkelijk voor het hem verleen de ere-lidmaatschap. Actuele landbouwzaken De nieuwe Z.L.M.-secretaris* ir. D. Luteijn, (afkomstig uit west Zeeuws- Vlaanderen) behandelde wat actuele landbouwzaken. Hij noemde daarbij de rond 1 april te verwachten prij zen der landbouwprodukten, waarin voorgesteld is een verhoging van 7 a 8 procent. De suikerbieten-produk- tie zit bijna aan de top doch graan is er tekort, deels door de misoogst in Rusland en deels door het niet inzaaien van enorme percelen in Amerika. Toch meende spreker de graanteell als een noodzakelijk kwaad te zien omdat over wat lan gere' termijn er maar weinig winst in zit. Meïkprijsverhogingen vragen voorzichtigheid. Van rentesubsidie, groot 4"V verwacht de heer Luteijn Adhesie voor oproep Wereldwinkels UTRECHT. 25-1. Zes organisaties hebben zich donderdag achter de oproep geschaard van de Wereld winkels en de brede Vietnambewe- ging Nederland, om tot een aktie te komen ten gunste van het Medisch Comité Nederland-Vietnam om de ..tekortkomingen" van de aktie „Heel Vietnam" op te vangen, aldus een verklaring van de brede Vietnambe- weging. Het zijn: de Vrouwenbond NVV, Vrouwcnkontakt (PvdA), Ker ken voor Vietnam. NVV jongeren- kontakt. Septuagint en Kerk en Vre de. veel en er wordt vooral in Brabant door veehouders zeer veel gebruik van gemaakt. Spreker besprak tevens het ge-, zinsbedrijf met moeilijkheden om aan: voldoende inkomsten te komen; de arbeidsorganisatie en de finan ciering. In de toekomst zal men re kening moeten houden met een te kort aan boeren. Er komt veel grond vrij en het eigen vermogen neemt sterk af door het kiezen van andere beroepen der kinderen met als ge volg uitkopen enz. Wat pachtzaken betreft zei spreker dat de laatste 5 jaren ca. 10.000 ha pachtgrond in ei gendom overgaat. Het eigen ver mogen om van te leven moet niet onderhavig zijn aan zware belastin gen. Wat de inflatie betreft huldigt de heer Luteijn de prijsstop. De om hoog gaande lonen doen aan de in- flatiebestrijding niet mee. De hin derwet is op komst evenals de wet verontreiniging oppervlaktewater. Deze heffingen zullen voor 1 koe 10 maal die van het inwoner-equivalent bedragen en voor varkens 4 maal. Deze heffingen gaan zo hoog worden dal geen enkele vee- of varkenshou der deze kan voldoen. Ze moeten dus zorgen dat ze het oppervlakte water niet vervuilen, dan behoeven ze ook niet te betalen. Van de rondvraag werd geen ge bruik meer gemaakt. Ir. Luteijn vertoonde tot slot de Z.L.M.-jour naalfilm 1973. PRESENTIEGELD VOOR VIETNAM HAARLEM. 25-1. De meeste leden van de provinciale staten van Noord-Holland hebben uit humani taire en niet uit politieke overwegin gen een deel van hun presentiegeld voor de vergadering van donderdag beschikbaar gesteld voor de algeme ne akties om hulp te verlenen aan Vietnam. Een deel van de statenle den stelde het geld beschikbaar voor het rampenfonds, een ander deel vcor het medisch comité. Gratis spreekuur GELEEN, 25-1. De Geleense architect, L. Keulen, gaat voortaan elke vrijdagmiddag van vier tot zes uur een gratis spreekuur houden. Hij zal ie dereen die komt, gratis voor lichten en wegwijs maken in bouwvoorschriften, bouwmo gelijkheden en soortgelijke za ken, ook als men daarna met een opdracht naar een andere architect gaat. De heer Keulen is vice-voorzitter van de in 1971 opgerichte vereniging van Nederlandse Practiserende Ar chitecten (NPA), die de „open huis-gedachte" wil propage ren. HENGELO, 24-1. Op las.t van b. en w. van Hengelo (Ov.) is het kunst werk van de inland - twee aquarel len met vrouwelijk naakt - uit de hal van het stadhuis verwijderd, omdat het door bezoekers en mede werkers als kwetsend werd ervaren" Het is de eerste maal in drie jaar dat het gemeentebestuur een kunst- wei k van de maand heeft laten ver wijderen. Met de werken heeft de kunste naar, David in 't Veen, de tegenstel- l'ng tussen een agressie oproerende machinegeweer en het zachte vlese lijke willen weergegeven. De ene aquarel toont een onder het m'ddel naakte vrouw, met °P de achter grond een Arabier met machinege weer. Op het andere komen twee bo ven het middel naakte vrouwen voor, met een op de grond liggende soldaat, het betreffende rapport van de kuiturele ambtenaar omschreef de stukken als „technisch waanzin nig knap, ware meesterstukjes van artisticiteit en vakmanschap Bejaarde vrouw beroofd van sieraden BREDA, 25-1. Twee mannen heb ben in de nacht van woensdag op donderdag de 84-jarige mevr. Van de Hurk in Breda in haar slaapkamer overvallen. Zij gingen er van door met juwelen met een waarde van f 40.000. Een van de mannen greep de vrouw vast, waardoor zij schram men, blauwe plekken en stijve spie ren opliep. Zij is opgenomen in het Laurensziekenhuis te Breda. Voordat de daders de slaapkamer van de vrouw binnendrongen, maak ten zij de telefoon en de lichtvoor ziening onklaar. Dodelijk ongeval op vissersschip SCHEVENINGEN, 25-1. De 24-ja- rige Karei Groen uit Scheveningen is bij het binnenhalen van de netten aan boord van de VL 153 getroffen door een haak die afbrak. Hij kreeg een slagaderlijke bloeding en over leed. Donderdagochtend bracht het hospitaalkerkschip het stoffelijk overschot in Scheveningen aan land. Ook bracht „De Hoop" een onbe kend lijk mee, dat in de Schotse wa teren w-as aangetroffen door een Ur- ker vissersboot. De Haagse politie zal proberen de identiteit te achter halen. Arts komt om bij verkeersongeluk SCHERPENISSE, 25-1. - De ge meente-arts van Scherpenisse, I. Helleman, is donderdagmiddag bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats om het leven gekomen. De 62- jarige arts was op weg van Tholen naar Scherpenisse. Op de Provincia le weg is hij met zijn personenauto in een slip geraakt en in een sloot terechtgekomen. Hij overleed ter plaatse. Jubilaris in februari (Ingezonden) NOORDGOUWE, 25-1. De Vereni ging voor Steun bq Ziekenhuisver pleging zal op de eerst volgende .jaarvergadering die op 5 februari a.s. plaats vindt aandacht schenken aan het 40-jarig bestaan. Zij het weliswaar op eenvoudige wijze, men wil het feit ook niet on opgemerkt laten voorbijgaan. Na af trek van enige tijd van voorberei ding in de jaren 1931 en 1932 en door enig tijdverlies bij de reorganisatie in 1947 zal de werkelijke activiteit, zij het niet op dé dag af. 40 jaar zijn. Tegelijk met de gewone jaarlijkse ledenvergadering zal extra aandacht aan dit feit worden geschonken. Men denkt dit té doen door allen die aan de oprichting hebben meegewerkt, voorzover nog in leven en allen die op welke wijze dan ook deze vereni ging hebben gediend, uit te nodigen op 5 februari a.s. aanwezig te willen zijn bij de herdenking. Uiteraard zal zulks niet voor een ieder mogelijk zijn. sommigen wonen ver af. Niet temin krijgen zij allemaal een uit nodiging. Waar het wat moeilijk blijkt om ieder te bereiken, het is Bioscoop „De Concerizaa Zierikzee Telefoon (01110) 2 brengt u a.s. zaterdag 27 jan RWAMOUM FILM PRESENTEE EEN HOWARD G.MINSKV ARTHUR HILE£R Produk fRÜLï Uftcesifftoto- howard &m1nsky david go f&islai '0m voor een goed deel geheugenwerk, hoopt het bestuur maar dat degene die eventueel vergeten wordt, die avond t och komt en van zijn be langstelling blijk geeft. Geen „daverend" feest Begrijpelijk wordt het geen dave rend feest, dat zou ook de kas niet gedogen. Niettemin is het tegenwoor dige bestuur van mening deze gele genheid te moeten aangrijpen, ten einde al degenen die indertijd dit werk opzetten en jarenlang steun den nog eens te danken voor de moed en de wil aldoor getoond om deze vereniging die ook wel moeilij ke jaren kende, in stand te houden. Ontelbaren zijn in deze 40 jaar voor rekeriing van de kas verpleegd, en het was voor deze mensen, vooral in de magere beginjaren een enorme steun bij opname in een ziekenhuis of bij operatie. In dit bericht zal niet worden uiteengezet „hoe het alle maal ging", dat zal tijdens deze ver gadering wel uitkomen, vast staat dat zelfs nu nog, nu de sociale voor zieningen zo oneindig veel beter zijn, de nog overgebleven leden nog steeds trouw zijn. Toegang: 14 jaa Voorverkoop op de dac voorstelling van 11.00—1 WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 27 en zondag 28 januari Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01113)-1280, neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. B. Visser, Zierikzee, Mast gatstraat 104, tel. (01110)-3965 neemt waar voor dokter Vleu gels Schutter en dokter van der Zande. Mevr. zr. v. d. Schelde-Bos, Brou wershaven, tel. (01119) 203 heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180, heeft dienst Chauffeur uit Delft nog steeds vermist ZIERIKZEE, 26-1. Heden-vrijdagmorgen omstreeks half vier is de trekker met oplegger, die woensdag middag van de Zeelandhrug in de Oosterseliclde stortte, gelicht. Dc chauffeur van dc vrachtwagen combinatie, wordt nog steeds ver mist. Hel is de 43-jarige Tli. W. van der Stap uit Delft, die tien jaar bij Van Gend en Loos in dienst was. Het stoffelijk overschot is niet in het wrak aangetroffen. Het lichterschip „Onrust" heeft het wrak van.de trekker-combinatie vanmorgen overgebracht naar de haven van Missingen. Nadat, de „Onrust" de binnenhaven van Vlis- singen was binnengevaren, heeft de rijkspolitie meegedeeld dat het zoe ken naar de vermiste chauffeur Van cler Stap zal worden gestaakt. Het wrak van de combinatie bleek bij de bergingswerkzaamheden door de sterke stroming al ongeveer 50 meter te zijn verplaatst. Het lag te gen de pijlers van de Zeelandbrug. Daarom heeft men in de nacht van donderdag op vrijdag dan ook veel haast achter het lichten gezet. Toen de trekkercombinalie op het lichtschip was neergezet, bleek dat de cabine en aanhanger zwaar be schadigd waren. Dak en voorruit waren verdwenen. De trekker van de combinatie werd reeds bij de bergingspoging van donderdagavond gevonden. Het lukte de duikers 's avonds alleen de stroppen beter te bevestigen. Toen werd de stroming weer te sterk en moesten zij hun werk staken. Vanmorgen in alle vroegte lukte het de bergers echter de gevaarten omhoog te halen. Gebleken is dat dc trekker met de sterke motor veel zwaarder was dan de oplegger, die niet vol was gela den. De heer Van der Stap was van ecu opdracht op de terugweg naar Delft. Vrijdag 26 januari Zierikzee Chr. Geref. kerk, 19.30 uur, „In de rechte Straat". R.T.M.-gebouw, 20.00 uur, Bingo avond P.J.Z. Schouwën-Duiveland. Zaterdag 27 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling („Love Story"). Brouwershaven Soos „Zenith": „dans maar-in' Maandag 29 januari Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uur, tweede cursusavond „streekgeschiedenis", (Stad en Lande). Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, U.V.V.-ontspanningsavond voor de bejaarden. Plaatsenhuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Nieuwerkerk Openb. basisschool, 19.30 uur, cursus huishoudelijke voorlichting. Oosterland Koffiekamer, 13.30 uur, kookkursus, huishoudelijke voorlichting. Dinsdag 30 januari Brouwershaven Hotel Ringelberg, 19.30 uur, cursus Veilig Verkeer. Haamstede Hotel Bom, 19.30 uur, vergadering Scharendijke Geref. Jeugdgebouw, 11.00 uur (v.m.) bejaardengymnastiek. Woensdag 31 januari Zierikzee Aula R.S.G. Manhuisstraat, 19.30 uur, solistenconcours Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Maandag 5 februari Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur, optreden Westfalisches Landestheaier voor het voortgezet onderwijs (Z.V.U.). Hotel Van Oppen, 20.00 uur, derde cursusavond „streekgeschiedenis", (Stad en Lande). Dinsdag 6 februari Haamstede Hotel R.T.M.-station, 10.00 uur, kof- fie-uurtje, afdeling Ned. Ver. van Huisvrouwen. WACHTERTJE De man werd iets hoogs bij een departement en beplakt met goud op de revers is hij kort geleden de dienst uitgegaan. I-Iij heeft nu tijd terug te denken aan vroeger en her innert zich het Schouwen van ver vóór 1920 toen hij als 11-jarige knaap geroepen werd gedeelten van het toenmalige eilandelijk rundvee te hoeden, want zo begon hel. 's Morgens zes uur stapte hij - ge wapend met een „knapzak" vol bo terhammen - de deur uit te Zierik zee en dan begon de tocht langs de weggetjes van een Schouwen, dat arm, maar onaangetast was, puur in zijn eenvoud, rrmar kreunend toch wel onder de last van zijn isolatie. De soberheid droeg hei als een merkteken, maar de slootbermen stonden vol bloemen in de zomer en de vogels kwinkeleerden. Hoe diep dringt het allemaal door in een kind, dat op weg was naar ,,'t Kruis", een reeds lang verdwenen boerderij, waar hij van zes tot één uur zijn waakzame oogjes over de koeien liet gaan? Niet ver misschien, want, zegt de man: „ik verveelde me ongeluk kig en voedde met wellust de ge dachte; dit kan het voor later niet zijn." Om de tijd te breken had hij de hofhond, die hij ooit spelenderwijs zijn leeggeten knapzak over de kop bond. „Voor eventjes maar", het. dier schrok echter, rukte zich los en plonste geblinddoekt in een diepe sloot, zwom er over heen en arri veerde met zijn mombakkes bij de baas, die woedend zijn koeiwach- tertje de mantel uitveegde. De koeiejongen sliep in hel stro, vjaar het altijd ritselde van de mui zen. Soms kwamen er loodzioare luchten overglijden, waaruit zich driftige onweders ontlaadden. Dan lag hij - handjes stijf gevouwen - te wachten tot God hem straffen zou met een bliksemstraal voor zijn stre ken en illustere gedachten, die hij bouwde heel ver verwijderd van de koeien. Voor het zover was had hij de metalen slootjes van zijn kouse banden netjes toegedekt Nietwaar, metaal, trekt de bliksem aan? De volgende dag was de hemel geklaard en de koeien leefden alle maal nog. Ze graasden in Lokken (naam oud-Schouws gebiedje) en eer het dan weer eens één uur was! Dan stak de boer heel in de verte een stok omhoog met een witte lap. Tijd om te eten! Niet zonder ontroering denkt hij aan die tijd terug, vooral gemarkeerd door de mensen, zo eenvoudig, maar groots in hun stille vreugden, maar vooral in hun verdriet, dat knaagde aan vele deuren, want de dood zat te vaak op de stoep. Ze leefden zonder neurosen hun evemoichtig bestaan, baden voor bruine bonen, als vroege Zeeuwse tegenhangers van Bart je en wisten te sterven, jong of oud. met een overgave, die nauwelijks plaats liet voor angst. Ze refereerden zich aan Job en prezen de Heer. Om te weten wat echt veranderde in de, volksziel van dit land, moei men luisteren naar die oude verhalen! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2