Opzoek naarh?ge rente? U krijgt tot 61% bij de postspaarbank éne druppel De gevolgen van een generatie oorlog in Vietnam Man schiet vijf mensen dood De Israëlieten in de wereld altijd safe ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 januari 1973 Nr. 21223 BLIK DOOR HET WERELD De geweldige bombardementen waarmee de Amerikanen Noord- Vietnam tot toegeven dwongen aan de onderhandelingstaSel rijn maar één cynisch aspekt van deze slotfase in de strijd. De V.S. gedragen zich ten opzichte van Zuid-Vietnam niet minder cynisch zoals de Russen en Chinezen het ook zijn jegens hun vriend Noord-Vietnam. Het komt er in feite op neer dat de V.S. om allerlei redenen geen be lang meer hebben bij wal in deze hoek van de wereld gebeurt. Een tijdlang was het een symbool van de kracht waarmee'de V.S. zich verzet ten tegen het communisme, maar in tussen zijn de relaties tussen Wash ington en zowel Peking als Moskou zeer nuchtere zakelijke betrekkin gen geworden die door gemeen schappelijke belangen zelfs ook wel tamelijk vriendelijk zijn. Heel wat Zuid- en Noord-Vietnamezen hebben met hun leven betaald voor dit be wijs van de .waakzaamheid" der V.S. Maar evenzeer ivas Noord-Viet nam iets dal door Russen en Chine zen goed bruikbaar was als een mid del om aan te tonen hoezeet het communisme leeft en tevens als een manier om te bewijzen hoe slecht de Amerikanen zijn. Die twee bewijzen hoeven ze nu niet meer zo nodig te leveren en ze hebben Noord-Viet nam bijna net zo resoluut laten val len als de V.S. het Zuid-Vietnam de den. Waarna de Vietnamezen het on der elkaar verder uit mogen zoeken, wat ondanks bestands- of zelfs vre desakkoorden nog wel met menig schot gepaard zal gaan. Tenzij - wat niet uitgesloten is - weer een of an dere revolutie in Zuid-Vietnam het regime-Thieu ten val brengt. Gezagsstruktuur Lange tijd is de strijd afgebeeld- als een conflict tussen dictatuur en democratie. En in zekere zin is dit ook wel zo. Maar er speelt meer mee. De Franse kolonisator had groten deels de mandarijnenmaatschappij stand gelaten een getrapte gezags struktuur steunend op het familie verband. Het succes van de commu nisten in het noorden is niet zozeer hun ideologie geweest dan wel dat hiin systeem aan te passen bleek aan die van oudsher bestaande gezags struktuur die kennelijk ook bij de bevolking geaccepteerd is. Waar schijnlijk ook in de dorpen van het zuiden en zelfs bij de massa van de oorspronkelijke stadsbevolking. De democratische ideeën xvaren slechts gemeengoed bij de intellek- tuele bovenlaag, die in menig opzicht meer Frans dan Vietnamees dacht. Het invoeren van zogenaamde de mocratie in Zuid-Vietnam kon dan ook niet aanslaan en slechts de ma nieren waarmee de sticcessieve dic tators er de hand mee lichtten her innerden de dorpsbevolking - en dat is verreweg de meerderheid - aan de door hen als normaal beschouwde uitoefening van het gezag. Sindsdien is in het zuiden veel veranderd doordat niet slechts hel hele land ongeveer tijdelijk slacht- veld is geweest maar ook het doel wit voor bombardementen. Het ge volg is geweest dat massa's naar de steden stroomden waar ze het voor Vietnam nieuwe element van een verkommerend lompenproletariaat gingen vormen. Mensen die losgesla gen zijn van hun traditionele wor tels en al snel een apatische massa gaan vormen die door de macht van een dictator tamelijk gemakkelijk in toom te houden is. Dit is ook een gevolg van meer dan een generatie oorlog in een klein land: niet alleen zijn huizen, akkers, wouden geveld, maar ook de sociale struktuur, in al die gevallen is er niets nieuws voor in de plaats geko men maar alleen leegte overgeble ven. Uitgangspunt is altijd geiveest een hereniging - zolang de twee Vietnams nog enigszins vergelijkbare staten waren was dit ook eemwudig te verwezenlijkenNoord- en Zuid- Vietnam zijn echter door de strijd zodanig van elkaar gaan verschillen, dat voor een zinvolle hereniging de basis is gaan ontbreken. TOPEKA, 24-1. Kennelijk in een aahval van razernij heeft een 29- jarige man in de stad Topeka (Kan sas) vijf mensen doodgeschoten, één levensgevaarlijk verwond en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De man, Ronald Jordan geheten, zou bij zijn buren op de deuren ge klopt hebben en iedereen hebben neergeschoten die open deed. De eerste slachtoffers waren een 55-ja- rige pensionhoudster, haar 31-jarige dochter en een 63-jarige man die een kamer bij de pensionhoudster had gehuurd. In een huis dicht bij het pension schoot Jordan daarop een vrouw van 52 dood. In dit huis woonde ook een man die vermoede lijk nog getracht heeft te ontvluch ten. Zijn lijk werd vier uur na het bekend worden van de moordpartij in een klerenkast gevonden. Een 40- jarige vrouw raakte tenslotte door de kogels van Jodan levensgevaar lijk gewond. Kind bij vlucht gestikt BERLIJN, 24-1. Bij de vlucht van een jong echtpaar uit de D.D.R. naar West-Berlijn is het anderhalf jaar oude zoontje in een kist gestikt. De Westberlijse politie deelde mee dat de ouders onopgemerkt de grens in het zuidelijk stadsdeel waren ge passeerd. Bij aankomst zagen zij dat hun kind dood was. Artsen in een naburig ziekenhuis poogden de le vensgeesten op te wekken, maar vergeefs. Rechtbank te Utrecht heslist over Gero UTRECHT 22-1. De rechtbank in Utrecht zal op 20 juni op grond van het ontvangen rapport van de drie bewindvoerders beslissen of aan de Gero-fabriek N.V. in Zeist definitief uitstel van betaling moet worden verleend. Het is theoretisch mogelijk dat deze datum wordt vervroegd. Uit het onderzoek van de bewind voerders zou dan moeten blijken dat geen levensvatbaarheid aanwezig wordt geacht. Woensdag a.s. hebben de bewind voerders een eerste gesprek met di rectie en vakbonden. Schoenfabriek le Gilze gaat sluiten GILZE, 12-1. C. de Jong's schoen fabrieken BV te Gilze gaat het be drijf sluiten. In november 1971 is de personeelsbezetting reeds met 20 man verminderd en de overige 60 personeelsleden is nu eveneens ont slag aangezegd. Met de werknemers organisaties is overeenstemming be reikt over een afvloeiingsregeling voor het personeel. Zowel de steeds hoger wordende kosten als de grote concurrentie, die wordt ondervonden van buitenlandse produkten, maken een rendabele voortzetting van het bedrijf onmo gelijk, zo deelt de directie mee. De vulkaanuitbarsting op IJsland VESTMANNAEYJAR, 24-1. Een uitbarsting van een vulkaan die al zeker 5.000 jaar als uitgedoofd werd beschouwd, heeft de circa 5500 be woners van het eiland Heymae.v bij IJsland gedwongen weg te trekken, terwijl de Helgafjell duizenden ton nen kokende lava en as uitstootte en een steeds breder wordende spleet het eiland in tweeën dreigde te de len, werd de bevolking met vissers boten, kustvaarders, vliegtuigen en helikopters .naar IJsland overge bracht waar de scholen in de hoofd stad Reykjavik al waren ontruimd om de geëvacueerden onderdak te brengen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DUSSELDORF, 24-1. West-Duit.s- land telt op het ogenblik 26.500 Is raëlitische burgers, zo heeft de cen trale Joodse Raad in Duitsland dins dag in Düsseldorf bekend gemaakt. Het aantal Joden in Oost-Duitsland wordt op ongeveer 5.500 geschat en in West-Berlijn op 5.270. De Centrale Joodse Raad raamt het aantal Israëlieten in de gehele wereld op 14.236.000, met in begrip van 2.6 miljoen in de Sowjet- Unie. Triest muizenverhaal WASHINGTON22-1. Een proef- kolonie muizen die in de V.S. is ge kweekt blijkt vrijwillig overgegaan te zijn tot uitroeiing van zichzelf. Dal is al bij de betrekkelijk geringe graad i> an overbevolking van 2.200 exemplaren gebeurd. Over enkele maanden zal er geen muis meer van over zijn omdat de laatste „man" deze week is overleden. Het experiment heeft nu vier en een half jaar geduurd. Het is uitge voerd in het Nationale Instituut voor geestelijke volksgezondheid van de V.S. In het midden van 1968 zette dr. John Calhoun vier mannelijke en vier vrouwelijke muizen in een ruimte van drie bij drie meter die voorzien werd van water, voedsel en voldoende warmte voor 4.000 exem plaren. De proefkolonie heeft dat aantal nooit bereikt. Toen na twee jaren het bevolkingscijfer van 2.200 exem plaren werd bereikt, begonnen de moeders opeens hun kinderen te verwaarlozen. De hoeveelheid voed sel en de verblijfssituatie waren theoretisch nog voldoende voor het voortgroeien van de kolonie. Intussen hadden zich al de eerste „asociale" verschijnselen onder de jonge muizen voorgedaan. Door ge brek aan ruimte konden de jonge mannetjes geen eigen grondgebied afbakenen. Zij hokten samen op de vloer en begonnen bandeloos als straatslijpers te leven. Andere jonge individuen, geringer in aantal, wilden het gezinsnest niet verlaten. Uil chemische proeven bleek dat de eerste groep overspannen was, terwijl de tweede groep aan apathie leed. Ten slotte stierven er steeds meer muizen zonder voor nageslacht ge zorgd te hebben. Deze week stierf het laatste mannetje dat voor het voortbestaan imn de kolonie had kunnen zorgen. Er zijn nu nog 15 wijfjes die een leeftijd bereikt hebben gelijkwaar dig aan 100 jaar bij een mens. BRUSSEL. Zeven Navo-landen. waaronder Nederland, zullen woens dagochtend de Warchaupactlanden laten weten dat zij op 31 januari besprekingen in Genève willen be ginnen inzake wederzijdse evenwich tige troepenvermindering in centraal Europa. De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. „Flitsen" uit het buitenland JOHANNESBURG. Een toestel van de Franse luchtvaartmaatschap pij UTA heeft 34 ton uitrusting voor de Zambiaanse kopermijnen overge vlogen van Johannesburg naar Zam bia. KAMPALA. Op last van president Amin moeten alle buitenlanders die Oeganda zijn binnengekomen, het ministerie van buitenlandse zaken hiervan in kennis stellen, zo heeft radiio-Oeganda laten weten. LONDEN. Engeland wil opnieuw met IJsland praten over de visserij rechten in een eenzijdig door laatst genoemd land verlegde territoriale grens, maar tegelijkertijd het inter nationale Gerechtshof in Den Haag een uitspraak over de geldigheid van de IJslandse maatregel laten doen. TEHERAN. Iran wil in 1979 de olie-industrie in het zuiden van het land overnemen en haar zelf exploi teren. De overeenkomst met de groep westerse oliemaatschappyen. die dat jaar afloopt, zal niet worden hernieuwd. Dat heeft de sjah dins dag medegedeeld in de volksverte genwoordiging. BUENOS AIRES. Julian Moreno, een peronistische vakbondsleider en kandidaat voor het ambt van burge meester van de stad Ianus die bij Buenos Aires ligt. is voor zijn huis vermoord. WASHINGTON. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft bepaald, dat twee R.K.-priesters de gebroeders Philip en Daniël Berrigan, die tegen de Amerikaanse oorlog in Vietnam zijn. lot nader -order niet naar Noord-Vietnam mogen reizen. HAMBURG. De rechtbank in Hamburg heeft een tijdelijk beslag op een partij van 3.500 ton koper uit Chili opgeheven. Het beslag was in het begin van de maand gelegd op verzoek van de Amerikaanse koper mijnmaatschappij Kennecott. CAIRO. Salah Chalaf ook wel Aboe Ayad, een leider van de Pales tijnse verzetsbeweging El Fatah, heeft opgeroepen tot het onder gronds gaan van de Palestijnse ver zetsbeweging in geheime organisa ties. PARIJS. - Bondskanselier Willy Brandt en president Georges Pom pidou begonnen hun tweedaagse pe riodieke overleg in Parijs met een korte formele herdenking van het tienjarig bestaan van hun vriend schapsverdrag gesloten tussen hun voorgangers Konrad Adenauer en Charles de Gauile. VIENTIANE. De Laitiaanse minis ter van defensie, Sisouk Na Cham- passack, heeft woensdag in Vientia ne verklaard dat „waarschijnlijk twee weken na het bestand in Viet nam" ook in Laos het vuren zal worden gestaakt. Hij betreurde dat het niet mogelijk was een gelijktij dige regeling tot stand te brengen. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft be kend gemaakt dat beschuldigingen zullen worden onderzocht volgens welke artsen van de Amerikaanse luchtmacht inderdaad hebben deel genomen aan tientallen bombarde mentsacties boven Zuidoost-Azië. NEW YORK. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft Russische beschuldigin gen tegengesproken, dat het voor lichtingsbureau van de Verenigde Naties in een recente publikatie voor de pers over het werk van de alge mene vergadering der Verenigde Naties een pro-Westerse houding heeft aangenomen AMSTERDAM Johnny Kraaykamp en Trudy Labij toasten op de nieuwe Nederlandse film „Geen paniek", die vorige week le Amsterdam in première ging. DODELIJKE ONGELUKKEN WOERDEN. De 60-jarige groen- tenhandelaar L. E. Rijnbeek uil Ka merik (Utr.), is om het leven geko men, toen hij in Woerden met zijn auto in een bocht frontaal tegen een vrachtauto botste. GROOTEGAST. In Doezum (gem, Grootegast) is de negenjarige Klaas Smid uit de plaats toen hij van school, kwam dodelijk verongelukt. De jongen reed op zijn fiets op de Eesterweg, toen een tegemoetkomen de vrachtwagen met aanhanger hem naderde. Het kind slipte op het gladde wegdek en raakte onder het linker achterwiel. Hij was op slag dood. GORKUM. De vijfjarige Hendrikus Schouten uit Giessen (N.B.) is in het streekziekenhuis te Gorkum over leden aan de verwondingen van een verkeersongeluk op 9 januari in zijn woonplaats. Het jongetje stak die dag met een ander kind plotseling de rijweg over en werd door een auto aangereden. UTRECHT. De 60-jarige L. E. Rijnbeek uit Kamerik is op slag ge dood, toen hij met zijn auto in een flauwe bocht van de Teijlingenweg in Kamerik frontaal tegen een vrachtwagen botste. SMILDE. De 67-jarige mevrouw 'T. Betten-de Vegt uit Oosterwolde is na een verkeersongeluk in Smilde (Dx\) overleden in een ziekenhuis in Assen. Zoon Onassis overleden ATHENE, 24-1, Alexandros Onas sis. de 24-jarige zoon van de Giekse miljonair Aristoteles Onassis, is over leden. De artsen hadden reeds mee gedeeld niets meer voor Alexandros te kunnen doen. Volgens hen was hij klinisch al dood. Alexandros, de enige zoon van Aristoteles Onassis, werd maandag zwaar gewond, toen hij met een van zijn vaders vliegtuigen kort na de start van het vliegveld van Athene neerstortte Daarbij werden de twee andere inzittenden van het toestel, een Canadees en een Amerikaan, ook gewond maar zij verkeren niet in levensgevaar. Belgische arls (blijft) nog in arrest BRUSSEL, 24-1. De raadkamer van de rechtbank in Dinant heeft beslist dat de Namense vrouwenarts dr. P. in arrest blijft. Zijn verdedi gers hebben hiertegen beroep aange tekend. Dr. P. wordt ervan verdacht in de afgelopen acht maanden 300 vruchtafdrijvingen te hebben ver richt Veel instanties en verenigin gen in België hebben op zijn vrijla ting aangedrongen. De Belgische socialistische partij sprak zondag, tijdens een congres, nog de eis uit dat dr. P. op vrije voeten moest ko men. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 68 Josje weet het privé-adres van meneer Boomsma. Want een enkele keer komt ze wel eens bij hem over huis. Als er een party is of gewoon een familiefeestje, Josje van Geren is een graag geziene gast. Ten slotte is ze de dochter van de oprichter van van het grote bedrijf en dat ver schaft haar een ongeschreven recht om de band met de zaak in stand te houden. Boomsma is net thuis. Josje krijgt hem aan de telefoon en zegt: „Me neer Boomsma, ik heb uw hulp no dig." „Fijn, dat u dan belt. juffrouw Van Geren. Ik heb u al eerder ge zegd. dat u altijd op me kunt reke nen. als dal nodig is. Wat zijn de moeilijkheden?" „Ik zoek werk voor een jongeman van twee en twintig jaar. Hij be schikt over enkele diploma's. Is be schaafd en rustig. Hij heeft boven dien een uitstekend getuigschrift van zijn vroegere werkgever." ..Wel, dat treft u dan. juffrouw- Van Geren. Ik hoorde juist vandaag van de personeelschef, dat er enke le vacatures zijn. Ik geef het morgen aan meneer Stadenberg door en uw telefoonnummer. U hoort dan wel van hem. Hoe heet die jonge man?" „Willem Worms. Hij woont in Lei den." „Willem Worms, woonachtig in Leiden, twee en twintig jaar. Het is genoteerd. Familie van u?" „Nee. meneer Boomsma. maar hij kan het wel worden." Het is even stil aan de andere kant van de lijn. „Juist, ik begrijp u. Dan is die jongeman een geluksvo gel, juffrouw Van Geren. Een drie dubbel overgehaald gelukskind." „Het is ontzettend vriendelijk ge zegd, meneer Boomsma." „Geen compliment, maar een nuchter feit. Wel, ik teken er bij aan, dat die Worms een protégé van me is, begrijpt u?" „Ook dat stel ik op prijs. Vriende lijk dank, meneer." „Graag gedaan, juffrouw Van Ge ren. U kunt altijd op me rekenen. Alles goed verder?" „Uitstekend, meneer." „Over drie weken geeft mijn vrouw een kleine party, juffrouw Van Geren, ter gelegenheid van het feit, dat onze oudste dochter acht tien wordt. Mogen we op u rekenen? Een weigering wordt bij voorbaat niet geaccepteerd." Lachend antwoord ze: „Dan blijft er voor mij niet veel keus over, niet waar?" „Prima. U krijgt een officiële uit nodiging. En dat met die meneer Worms komt in orde. Daar zorg ik voor." „Heel veel dank. meneer Boom sma, en tot ziens". Als ze in haar eentje gegeten heeft, maakt ze buiten nog een klei ne wandeling. Teruggekeerd in huis. hoort ze de telefoonbel. Ze loopt vlug naar het toestel en meldt zich. „O. juffrouw Van Geren, mei Bol- lie. Iedereen is thuis. Bas en Gerie ook en alles is oké. begrijpt Bas en Willem hebben elkaar de hand gedrukt. We vieren nu een klein feestje, want we zijn allemaal blij. Daarom is iedereen van mening, dat u er ook bij hoort. Wilt u alstublieft komen? Met uw wagen bent u bin nen een half uurtje bij ons". Ze staat in dubio. „Hoe denkt Willem er zelf over?" Bettie lacht. „Moet u dat nog vra gen? Het is Josje voor en Josje na. U komt loch, he? Anders zie ik er van komen, dat Bas in zijn wagen stapt en naar u toe rijdt." „Werkelijk?" Ze lacht even. „Goed. Bettie, ik knap me een beetje op. Met drie kwartier ben ik er wel." „Fijn, juffrouw. Enne ik mag mijn vriend ook ophalen," „Die Bettie! Is het een leuke jon gen? Ach ja. jij ziet er niet naar uit. dat je met een droogstoppel aan komt. he?" „Vast niet. Hij is echt vlot en he lemaal niet verlegen. We kennen el kaar» al een hele tijd. Hij weet het van Willem. Maar hij heeft gezegd: maakt mij niets uit. want jij kunt hel niet helpen. Aardig, he?" „Houdt zo'n jongen maar in ere. Bettie Dan is het vast een fijne knul. Je moet hem straks maar eens aan me voorstellen. Wie weet, zie ik wat in hem". „Ha daar meent u niets van! Juffrouw Van Geren?" ..O. Bettie. noem me alsjeblieft Josje. dat is toch veel eenvoudiger!" „Goed. Josje. ik wou je iets serieus vragen. Over mijn broer. Hij eh hij is verliefd op je, weet je dat? Wat ga je nu doen. nu hij vrij is? Ik bedoel als Jiij van je houdt, he? En hij zegt het tegen je. Dan laat je hem toch niet in de steek he?" De vrouw aan de andere kant lacht volop. „Die Bettie En dan, ern stiger: „Ik zal jou een geheimpje vertellen. Bettie. Niemand weet het nog. Willem en ik we houden van elkaar. We weten het allebei al. hoor. Maar we doen het heel kalm aar.. Tot we helemaal zeker zijn van onszelf. Moet ik je nog meer zeg gen?" „Ik begrijp je. Josje. Zeg dan worden we schoonzusters, he? Ge weldig. Zeg. m'n dubbeltjes zijn op, ik moet ophangen. Tot straks, he?" EINDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7