Compromis-oplossing voor tolvrijdom van Haringvïietbrug Officiële opening van liet Musem Alfons Blomme le Roeselare DROEVE BALANS VIETNAM-OORLOG De gevolgen van de wet Verontreiniging Oppervlaktewateren Goin<'(vnl<'raa(ï Zierikzee ZIERIKZEE, 24-1. De gemeenteraad van Zierikzee vergaderde, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester weer in de „oude ver trouwde omgeving" de raadszaal, die een laatste aanvullende opknapper heeft gehad. Onder de ingekomen stukken bevond zich een bericht van overlijden van mevrouw Josset te St. Hilaire, die - aldus de voorzitter - „een goede vriendin is geweest van Zierikzee". Zij was nog aanwezig met de fanfare van St. Hilaire, tijdens het recente bezoek en hield een pleidooi voor de goede betrekkingen tussen beide steden en beide landen. De gemeen te heeft een schriftelijk rouwbeklag verstuurd naar de familie. Verder wat de ingekomen stukken betreft, werd door de raad met dankbaarheid gewag gemaakt van de open brief van de Ver. van Ned. Ge meenten aan de kabinetsinformateur „De gemeenten in de tang". Alge meen was men blij dat de proble matiek in deze vorm aan de infor mateur is voorgehouden. De Haringylielbrug Een schrijven was ingekomen van de N.V. Brugverbinding „Haring vliet inzake tolgelden over de twee de helft van 1972. Mevr. Beije infor meerde naar de vorming van reser ves, voor het geval dat de brug tol vrij wordt. De voorzitter lichtte toe dat de Raad van Commissarissen ter zake diligent is geweest. Er zal nog geld nodig zijn voor het aflossen van leningen, het onderhoud van de brug en i.v.m. personeelsontslagen. Intussen is het nog niet zeker (zulks in tegenstelling met sommige persberichten Red.)) op welke da tum de brug tolvrij wordt. Er is nog geen definitief besluit genomen, zij het dat het wel zal ko men tot een compromis-oplossing. Met name de heer Groen (de brug is zijn sokpaardje) was hier blij mee De heer Groen informeerde of de gemeente nu werkelijk aan alle kan ten i.vjn. posten en rekeningen (ha venmeester, kampeerterrein) gedekt is tegen diefstal. Zulks bleek het ge val. Pr oef plan ziekenhuisvoorzieningen Sprekend namens de PvdA-fraktie dankte de heer Van der Wielen de voorzitter voor diens inbreng, tijdens de recentelijk te Goes gehouden „hearing,, inzake het Concept Proef plan Ziekenhuis' voorzieningen Zee land". De heer De Meester heeft daar de belangen van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis warm bepleit. De voorzitter zelf zei er o.m. van dat ter zake de standpunten van Zierik zee en Goes vrijwel parallel bleken te lopen. 1-Iij hoopte dat men met de Schouwen-Duivelandse belangen re kening zal .willen houden en was op getreden als woordvoerder van alle colléges van b 'en w van Schouwen- Duiveland. Te wensen ware dat er straks iets terug te vinden is van de suggesties in de definitieve plannen. Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren Na ampele diskussie besloot de raad de handelingen voortvloeiend uit de Wet Verontreiniging Opper vlaktewateren. zulks in samenwer king met hel Waterschap Schouwen- Duïveland aan wie de uitvoering is toegewezen, te delegeren aan het college van b. w. Het is zeker een zaak die ook de raden raakt, maar in de meeste gevallen worden de praktische handelingen gedelegeerd aan de colleges van b. w. Terzake deelde de voorzitter mede dat op 31 januari a.s. een bespreking tussen het college en het waterschapsbe stuur zal plaats vinden. Het water schap wil antwoord voor 29 januari en inschakeling van de raad zou der- halve vrij kort dag zijn. De heer Becu merkte nog op cl. t de Watermij Zeeland niet zo geluk kig is met de taaktoewijzing aan de waterschappen. De voorzitter repli ceerde dat G.S. van Zeeland de Wa- termij praktisch-technisch willen in schakelen, maar uiteraard niet be stuurlijk. De heer Den Boer wilde weten hoe de vertegenwoordiging wordt in het toekomstig verantwoor delijk lichaam De voorzitter zei dat er een regeling komt, waarmede Zeeland wel akkoord kan gaan. Grondruil en -verkoop Grondruil ten behoeve van plan- West V op basis van een „gentleman agreement" vindt plaats met het Waterschap Sehouwen-Duiveland. Het betreft een aan te kopen per ceel van 5000 m-. welk perceel - sa men met andere - wordt verkocht aan de fa. Ringnalda voor de bouw van zestien woningen. In plaats van de aankoop kan - op verzoek van het Waterschap - ook een ruilovereen komst worden aangegaan, met nog te verwerven percelen nodig voor ver breding van de watergang langs de Boerenweg. Besloten werd verder de onderwerpelijke kavel te verkopen aan de fa. A. Ringnalda. Een strook grond - groot 52 m- - wordt verkocht aan het Rijk, tegen f 45 per m-. De grond is nodig voor de bouw van een nieuw politiebu reau. Aan de Chr. kleuterschoolver. „Renoboth" wordf, in plan-West V een kavel grond verkocht van 2275 m- t.b.v. de bouw van een tweeklas- sige kleuterschool. De grondprijs is f 41,55 per m'-'. Grondruil in oppervlakten van respektievelijk 75 m- en 92 m2 gaat de gemeente aan met de R.T.M., nodig in verband met het nieuwe tracé van de gedeeltelijk gerecon strueerde Grachtweg. De gemeente betaalt de R.T.M. een toegift van f 170,—. De heer Sprengelmeijer informeer de naar het oude busstation. De be doeling blijkt het gebouw te slopen. De sloop is opgehouden, omdat nog énige tijd een personeelslid in het gebouw woonde. De vergoeding voor dijkwachters werd vastgesteld op f 6,64 per uur. In geval van arbeids ongeschiktheid kan een jaarrente van f 15.500 per jaar. tot de 65-jarige leeftijd worden uitgekeerd. De pre mie bedraagt f 10.per dag. per jaar, per persoon en f 7.50 als de betrokkene in funktie is. De heer De Moor kreeg de mededeling dat de jaarrente waardevast is. Tweede woning-kwestie Veel diskussie vergde het worstel van b. en w. een beroep van de heer J. L. Molier te s Gravenhage tegen een beslissing van het college het pand Lange St. Janstraat 30 niet in aanmerking te doen komen voor tweede woning. De heer Den Boer wilde weten hoeveel van dergelijke gevallen „tussen de mazen van het net vallen". Mevrouw Beije was het oneens met het advies uitgebracht door Bouw- en Woningtoezicht., dat de .woning in redelijke staat ver keert en met enige voorzieningen gebruikt kan worden als permanente woning. Zij vreesde verkrotting van het huis en misschien later een schutting. De heer Simmers had wel een lijst gebreken geconstateerd door Bouw- en Woningtoezicht, bij gevoegd willen zien. De huidige be woners trekken al uit het huis en wat doel de Dienst als er opnieuw wordt verhuurd? De heer Doeleman wees er op dat de V.V.D. tegen~ be perking is en het college-voorstel niet steunt. De heer Groen ging uit van de destijds door de raad geno men beslissing het aantal tweede woningen te beperken en wilde met die beslissing niet lichtvaardig om springen. Het besluit De voorzitter herinnerde aan het doel van het destijds genomen be sluit. Als in bepaalde gevallen een beroep op de raad wordt gedaan en men gaat daarop in, dan maakt men eigen besluit krachteloos. „U mag zich kritisch opstellen, maar niet raken aan de essentie van de verordening". De voorzitter ge loofde dat wel gevallen door de ma zen van het net slippen. Dat is met elke verordening wel zo, waarop de heer Doeleman vroeg: het moet toch geregistreerd? De voorzitter wees op de sanktie-mo- gelijkheid. De bewoners - zonder toestemming - kunnen er uit gezet worden. Wat verhuur van tweede woningen betreft, dit valt onder de zelfde verordening. Met de stemmen van de V.V.D. en mevrouw Beije tegen werd hierop het voorstel aan genomen. Tot afgevaardigde in de Streek- V.V.V. werd gekozen burgemeester Th. H. de Meesier en tot diens plaatsvervanger de heer L. Becu. Laatstgenoemde werd ook gekozen als vertegenwoordiger in het bestuur van de Stichting Algemene Bejaar den huisvesting en Verzorging, zulks ter voorziening in de vakature M C. Doeleman. Door verhoging van de opcenten personele belasting, op grond van een door de raad geaccep teerde wijziging, komt er een meer opbrengst Per jaar van f 9.292. Openbare kleulerschool Besloten werd tot oprichting van een openbare kleuterschool in plan West. Wethouder Asma lichtte toe dat er niet onmiddellijk een kleuter school komt. Er komt een 2-klassige christelijke kleuterschool, waarvan één klas bestemd is voor leerlingen van de (een) openbare kleuterschool. Wordt later het aantal openbare leerlingen groter, dan kan tot stich ting van een openbare kleuterschool worden overgegaan. „Een prettige vorm van samenwerking", aldus de voorzitter. Na een hulpvoorstel aan Sport centrum „Onderdak" van de zijde van het Burgerweeshuis, dat werd afgewezen door G.S., is de vorm ge vonden van een jaarlijkse subsidie om zodoende de helpende hand aan de stichting te kunnen bieden. Met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten werd een geldlening aange gaan van f 453.000, bestemd voor reconstruktie Havenpark en Haven plein N.Z. en de bouw van een chr. kleuterschool in West. Het terrein aan de Van Veenlaan, waarop geplaatst het Deltakantoor werd opnieuw voor vijf jaar ver huurd aan de Rijksgebouwendienst. Tot slot volgde een reeks begrotings wijzigingen. Een voorstel tot het verhuren van de garage annex be drijfsruimte van de Cebeco Zuid- West ten behoeve van de brandweer, werd - na toelichting en bespreking - aangenomen De huur bedraagt f 15.000 per jaar. ZIERIKZEE. Nog een heel charmant brokje Venkel, waarom het mede gaat bij de reconstructie van het Havenkwartier te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Jongens lieten trein ontsporen BLOEMENDAAL, 24-1. De Bloe- mendaalse politie heeft woensdag middag twee Haarlemse scholieren aangehouden, die hebben bekend dinsdagavond even ten noorden van het station Blcemendaal de trein uit Alkmaar te hebben laten ontsporen. Ir. samenwerking met de recherche van Haarlem en de spoorwegrecher che heeft de recherche van Bloemen- daal een intensief onderzoek inge steld. Er werd woensdagmorgen o.a. een buurtonderzoek gehouden, waar bij men veel steun had aan de ge gevens van een flatbewoner, die vanuit zijn woning alles had gezien. Supermuizen in Engelse stad LEEDS, 25-1. De Engelse stad Leeds telt eind van het jaar drie miljoen vergifbestendige „supermui zen - zes op elke man, vrouw en lcind in de 500.000 zielen tellende stad. Volgens een rapport van de plaat selijke kamer van koophandel zijn vele var. de 750.000 muizen die Leeds nu telt. immuun geworden voor de meest gebruikte vergiften. In het „super mouse" geheten rapport wordt aangedrongen op het ontwikkelen van een nieuw, doel treffend en veilig muizenverdel- gingsmiddel. „om plaag en bedrei ging no 1 van Leeds" te bestrijden. r* /'/l ZIERIKZEE, 25-1. In tegenwoor digheid van - zoals dat in België heet - velen uit de „gezagswereld" en de kunstwereld werd deze maand te Roeselare het Alfons Blomme- Museum geopend aan de Ooststraat 84 aldaar. Op het programma voor deze ope ningsplechtigheid stonden niet min der dan zes sprekers, die allen iets verteld over een verschillend facet uit het leven van de op 2 februari 1973 a.s. 84 jaar wordende, ook op Sehouwen-Duiveland vooral bij ou deren bekende, kunstschilder Alfons Blomme. In een toespraak bij gelegenheid van de opening van het museum be nadrukte staatssecretaris Stever- linclc dat Blomme, die in binnen- en buitenland naam en faam heeft, ver worven. het cultuurpatrimonium van West-Vlaanderen heeft verrijkt. Het woord werd ook gevoerd dooi de heer Verhage, vertegenwoordiger van minister Van Mechelen, die in zijn toespraak o.m. wees op het recht dat iedere kunstenaar moet hebben datgene weer- te geven, wat rondom hem is, op welke wijze dit ook moge geschieden. Op de monu mentaliteit van Blomme's kunst werd gewezen door „ere-bestendig De bejaarde kunstenaar Blomme in zijn eigen, aan de Ooststraat te Roe selare (B.) gevestigde museum. afgevaardigde' Slorme, waarna de heer Dujoli, voorzitter van de „Stichting Blomme" herinneringen opdiepte uit het persoonlijk leven van de kunstenaar. Verder werd het woord gevoerd door kunstcriticus Devetter, waarna Blomme namens de jeugd werd begroet door mej. Le page uit Brussel. Moed will ige watersch a de in Haags gebouw DEN HAAG, 24-1. Enorme water schade is aangericht in het pand Ja- vastraat 4 in Den Haag, waarin de raad van beroep van het ambtena rengerecht is gehuisvest. Onbekenden zijn op een even on bekende wijze in de nacht van dins dag op woensdag het gebouw bin nengekomen en hebben op de derde etage de gootsteen dichtgestopt en de kraan wijd opengezet. Tot alle onderliggende etages is het water doorgedrongen. Het be drag van de schade is nog niet be kend. Voor zover kon worden nage gaan. wordt niets vermist. Jonger zonder leugentje MOSKOU25-1. Pas toen ze op haar zestiende verjaardag een pas poort ivilde hebben ontdekte Klau dia Solosina in Moskou dat haar ge boortedatum voor de burgerlijke stand 31 september in plaats van 29 augustus was. Het satirieke weekblad Krokodil schreef dat Klaudia de vergissing onder de aandacht van de ambtena ren bracht, erop wijzende dat sep tember maar dertig dagen heeft, maar dat zij boos reageerden. „Wij weten het beter", zeiden ze, „als hier staat dat het 31 september". Die datum kwam in Klaudia Solo- sina's paspoort te staan en zo, aldus Krokodil, „werd zij jonger gemaakt zonder leugentje om bestwil". SAIGON, 24-1. De oorlog in Vietnam heeft ver over de miljoen mensen levens geëist hoewel het j'uiste aantal waarschijnlijk nooit bekend zal worden. Dit cijfer betreft zowel burgers als militairen. De subcommissie voor vluchtelingen van de Amerikaanse senaat schat het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking van Zuïd-Vietnam - doden zowel als gewonden - in de periode tussen 1965 en 31 oktober 1972 op 1.350.000. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie zijn er tussen 1 j'anuari 1961 en 6 januari 1973 aan Amerikaanse zijde bij gevechtshandelingen 45.931 man gesneuveld en 10.296 op andere wijze om het leven gekomen. In totaal vielen er dus 56.227 doden, (in de Koreaanse oorlog van 1950 tot 1953 sneu velden er 33.629 Amerikaanse militairen bij gevechtshandelingen). Het ministerie gaf voorts voor deze periode de volgende cijfers: Gewonden: 303.605 (de helft moest in het ziekenhuis behandeld worden): Vermist tijdens gevechtsacties: 1.216; Gevangen genomen of geïnterneerd: 589. De Zuidvïetnamese regeringstroepen verloren van 1960 tot nu toe ruim 188.000 man aan doden en ruim 430.000 man aan gewonden. Bij de Zuidkoreaanse australische, Nieuwzeelandse en Thailandse troepen in Zuid-Vietnam sneuvelden tot 30 december 1972 5.221 man. Het Ameri kaanse ministerie van defensie schat het aantal doden bij de Noordviet- namese troepen en guerilla-eenheden van de Vietcong op ruim 920.000. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon meldde dat er tot 17 januari 1973 in Noord- en Zuïdvietnam en in Laos in totaal 3.695 Amerikaanse vliegtuigen en 4.783 helikopters verloren gingen. Van dit aantal werden 1.089 vliegtuigen en 11 helikopters in Noord-Vietnam neergeschoten. Volgens de Noordvietna- mezen zijn er tot 7 januari van dit jaar 4.167 Amerikaanse vliegtuigen in Noord-Vietnam neergehaald. Sinds 1966 hebben Amerikaanse vliegtuigen ruim 7 miljoen ton bommen op gebieden in Zuidoost-Azië gegooid. De omvang van de aangerichte schade is niet bekend. De oorlog heeft de Amerikanen ruim 102 miljard dollar gekost. Gemeenteraad Westerscliouwen WESTERSCHOUWEN, 24-1. Afwe zig met kennisgeving de heren B. Kloosterman, J. v. d. Berge en M. J. Krijnse Locker. Na de opening door de voorzitter, burgemeester H. P. Everwijn kwam bijna direkt aan de orde het agenda punt waarvoor deze vergadering was uilgeschreven, n.l. het voorstel van b. en vv. inzake de uitvoering Wet verontreiniging oppervlaktewateren. Een door G.S. van Zeeland inge stelde commissie heeft ongeveer twee jaar nodig gehad om een ad vies uit te brengen aan G.S. Het voorstel van G.S. heeft men in de tweede helft van december 1972 ont vangen. Bezwaren tegen dit voorstel konden worden ingediend tot 25 ja nuari. Hoewel het college geen bezwaren tegen het voorstel wilde inbrengen, wilde het toch de raad terzake horen. G.S. stellen voor de zuiveringstaak over le dragen aan de Waterschap pen. Maar omdat er daarvan negen zijn in Zeeland, is het wel de bedoe ling dat een zekere vorm van samen werking gevonden wordt. Ingesteld moet worden één Tech nologische Dienst, die namens de Waterschappen het werk zal moeten doen. De besturen van de water schappen zullen een wijziging moe ten ondergaan. Van de 40 hoofdingelanden zullen er 24 gekozen worden uit de eige naren ongebouwd, 8 uit de eigenaren gebouwd en 8 uit de kring van de „vervuilers". Na de toelichting van de voorzitter werd liet voorstel in bespreking ge geven. Op een vraag van de heer Dale bout kon geantwoord worden dat alle gemeenten op Sehouwen-Dui veland, zich uitspreken voor het voorstel van G.S. De heer Lustig wilde bij voorbaat wel znggen dat hij zich aansloot bij de mening van b. en w-, maar dat hij toch wel enkele bezwaren had tegen een dergelijke behandeling. Er was geen tijd om hier behoor lijk studie van te maken. Hij vroeg zich af hoe de leden „vervuilers" gekozen zouden worden. Welke in vloed zullen de leden hebben op het te vormen technologisch apparaat. Kwantiteit en kwaliteit Ook de heer Hendrikse was van mening dat 't een beroevende zaak was dat men een zó belangrijke be sluit in enkele dagen moest nemen. Toch was hij dankbaar voor de mo gelijkheid in deze vergadering. Hij vroeg zich wel af of in de toekomst niet de kwantitatief over de kwa liteitsgedachte zou overheersen. Hij achtte ook de waterschappen toch wel de aangewezen organen om deze materie te behandelen. Welke betekenis zal dit alles hebben voor de rioolzuivering in de gemeente Wester schouwen. Worden die alle maal overgenomen door het water schap? Mevr. Friederichs had er alle ver trouwen in dat het samenspel in de ze zaak met de waterschappen goed zou zijn. Dat was ook goed in het verleden. De heer Tieleman wilde toch wel sterk benadrukken dat Westerschou- wen zeer positief achter dit belang rijke voorstel stond. Nadat de voorzitter op vele vragen wat dieper was ingegaan werd het voorstel van b. en w. zonder hoof delijke stemming aangenomen. De rondvraag Twee vragen waren er voor de rondvraag ingekomen, van de heer Hendrikse. Hij wilde weten wat b en w. denken te doen aan het sport veld Van Zuyen in Burgh. Het effect van het gaten boren en vullen met zand is nihil. Het bestuur van DFS zou graag weten wat er nu gaat ge beuren. Het college dacht er over nog weer boringen te doen, maar dan dichter bij elkaar en opvullen met schelpen. De heer Hendrikse wilde weten of inwoners hier suggesties voor dit probleem konden aandragen. De heer Dalebout wilde wel eens een proef nemen met een gipsbehande- ling. De. tweede vraag betrof het sport veld in Renesse. Gok inzake de grasmat en bovendien ook wat de andere akkommodatie betrof. Aan 't laatste is men bezig zoals reeds eer der op een vraag was geantwoord tijdens de begrotingsdebatten. Men had het veld in ogenschouw geno men en wethouder .Steur was van mening dat een sportveld in een recreatiegebied helemaal niet tot rust. komt. De heer Hendrikse was van mening dat in de winterïusttjjd nog wel iets gedaan had kunnen worden met het leggen van dikke zeden. Hij kon niet begrijpen dat de mensen die hier toezicht op moeten houden er niet vlugger iets aan trachten te doen. Op een vraag van de heer Dale bout, of er verder gewerkt werd aan de aanleg van c.v. in gemeente woningen. werd geantwoord dat men wacht op een rapport van de PZEM.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6