COMBINATIE VAN GEND LOOS SCHIET DE SCHELDE IN STREEKNIELWS V.V.V. verwacht grote zomerdrukle in de Schouwse Westhoek ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 januari 197." Nr. 21223 Fataal ongeluk op Zeelandbrug ZIERIKZEE, 24-1. Wat velen reeds lang voor moge lijk hielden is woensdagmiddag kort 11a drie uur ge beurd. Een vrachtwagencombinatie schoot - 11a een inhaalmanoeuvre - door de leuning van de Zeeland- brug, die over een lengte van ongeveer dertig meter werd afgescheurd. De combinatie schoot de Ooster- schelde in en verdween in de diepte. De afstand tot het M ater bedroeg achttien nieter, de diepte ter plaatse twintig nieter. Zichtbare tekenen van de calamiteit waren korte tijd nadien, delen van plastic materiaal, dat de vrachtwagencombinatie moet hebben vervoerd. Het ongeluk gebeurde ongeveer halverwege de Zeelandbrug. Als gemeld ontstond het ongeluk bjj het inhalen. De combinatie kreeg tijdens de manoeuvre een tegenligger. De - nog altijd - onbekende chauffeur remde sterk af, waardoor het gevaarte ging slippen. De oplegger drukte de kabine van de combinatie dwars, waardoor het geheel over de vangrail de Schelde indook. - In korte tijd was er groot alarm op de brug. Politie en allerlei tot helpen geroepen mensen, waren snel ter plaatse. Dank zij een perfekte organisatie - niet name van het ver keer - werd voorkomen dat zich dooi de. noodsituatie opnieuw ongelukken zouden voordoen. De wegenwacht meldde zich en het bergingsvaartuig „Walrus" van de firma Van der Tak voer uit van Wemeldinge op weg naar de plaats van de ramp, die in ieder geval één mensenleven moet hebben gekost. Woensdag ging tot tweemaal toe een duiker omlaag om de plaats van de combinatie te lo kaliseren. Dit lukte echter niet. Duiken Heden (donderdag) is echter al weer tweemaal gedoken. De duiker werd van de „Wali-us" af neergela ten. Voortdurend duiken bleek niet mogelijk in verband met de sterke stroom ter plaatse. Intussen is men onder water wel op het wrak gesto ten, maar men wist vanmorgen nog niet met de cabine of met de opleg ger te doen te hebben. De duikers namen tangen mee omlaag om een kans te krijgen - bij het eventuele vinden - het nummerbord van de combinatie los te schroeven, waar door de wagen en de inzittende(n) mét zekerheid zouden kunnen wor den ge-identificeerd. Identificatie Intussen is wel duidelijk gewor den, dat het gaat om een blauwe DAF-combinatie van Van Gend en Loos. Deze transportonderneming verzorgt het vervoer voor de gist- en spiritusfabriek te Delft met wagens, die blauw/grijs geschilderd zijn en hét woord „Koningsgist" vermelden. Volgens een getuige van het ongeluk stond dit woord op de combinatie. Vanmorgen bevestigde een woord voerder van Van Gend en Loos, dat er een wagen met chauffeur zoek is, hetgeen het ergste deed vrezen. Van Conferentie op Hedenesse inzake soc.-cult. ontwikkelings- schets '72 Prov. Zeeland Op initiatief en onder auspiciën van het provinciaal bestuur van Zee land zal op 't oecumenisch vormings centrum Hedenesse op vrijdag 2 en zaterdag 3 maart a.s. belegd wor den te Cadzand een conferentie naar aanleiding van de soc.-culture!e ontwikkelingsschets 1972, die de Zeeuwse Staten in één van hun vergaderingen dit voorjaar -zullen behandelen. Tot het bijwonen van de conferen tie zullen, naast statenleden worden uitgenodigd vertegenwoordig (st)ers van een groot aantal instellingen en organisaties in Zeeland, die actief zijn op of nauw te maken hebben met zaken op het brede terrein van het welzijn in de provincie. Als zodanig worden o.a. genoemd representanten van de vakbeweging in Zeeland, werkende jongeren, leer lingen/studenten van de pedagogi sche akademie. scholengemeenschap technisch- en landbouwonderwijs, organisaties op het terrein van na tuur-, landschaps- en milieube scherming, de Zeeuwse landbouw organisaties, de provinciale raad van kerken, de Zeeuwse vrouwenorga nisaties, de afdeling Zeeland van de (Foto s: Zierikzeesirhe Nieuwsbode) De plaats des onheils. Gend en Loos neemt thans als juist aan, dat de vermiste combinatie in de Schelde ligt. Alleen de chauffeur was in de kabine. Reparatieploeg Op de plaats waren en zijn ook aanwezig de rijkspolitie te water, burgemeester De Meester van Zie- rikzee, de brandweercommandant e.a. De duikers ondervonden woens dagavond en donderdagmorgen last van de duisternis. Kort na het fatale ongeluk was reeds een reparatie- ploeg in de weer om de brugleuning te herstellen, hetgeen ook alweer wijst op een perfekte organisatie bij het. reddingswerk en de verkeersbe- geleiding. Uiteraard ontstond stag natie op de Zeelandbrug. Over de kansen en mogelijkheden de combi natie te lichten, kon vanmorgen nog niets worden meegedeeld. Sommige chauffeurs, die achter de plotseling verdwijnende combinatie reden, wa ren zo overstuur, dat zij niet in staat waren een redelijke verklaring tegenover de politie af te leggen. Aan het duikwerk nam ook perso neel van de Kon. Marine deel. Ver. van Ned. Gemeenten, alsmede het industriële bedrijfsleven. Met de commissaris der koningin en de leden van gedeputeerde staten hopen ook aanwezig te zijn de voor zitters en direkteur-secretarissen van de diverse' raden van de Stich ting Zeeland, alsmede vertegenwoor digers van het provinciaal opbouw- orgaan. representanten van de pro vinciale raden voor de recreatie, van de volksgezondheid en van de bui tenlandse werknemers, de provin ciale onderwijscommissie, de pro vinciale commissie bejaarden voor zieningen en een aantal met de be handeling van welzijnszaken belaste funktionarissen der provinciale grif fie. Hoge gladiolenprijzen Niet alleen de prijzen van uien en aardappelen bezorgen de landbouw een bevredigend jaar. daar komen ook nog de gladiolen bij. Vorig jaar waren ook de gladiolen niets waard, voor velen oorzaak om ze in 1972 niet te telen. Zij die dat wel deden zitten nu goed want men spreekt van ..record prijzen" en dat woord is niet voor tweeërlei uit drukking vatbaar. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten De heer H. Bas, districtshoofd Zeeland van het Bouwfonds voor de Nederlandse Gemeenten, is benoemd tot Hoofd van de afdeling Verkoop van het hoofdkantoor van het Bouw fonds te Hoevelaken. Zijn plaats als districtshoofd Zuid-Holland-Zeeland is ingenomen door drs. H. J. van Herwijnen. ZIERIKZEE P.J.Z.-avond in R.T.M.-gebouw De P.J.Z. Schouwen-Duiveland organiseert voor de leden - met in- troducees - op vrijdagavond 26 ja nuari a.s. een grote bingo-avond in het R.T.M.-gebouw te Zierikzee. De ze avond komt ook een zakelijk ge deelte aan de orde, zoals een dis cussie over het voortbestaan van de P.J.Z. en het programma voor het komende jaar. HAAMSTEDE Jaarvergadering „Pomona" De V.O.L. ..Pomona" houdt op dinsdag 30 januari 1973 in hotel Bom te Haamstede de jaarvergade ring. Naast het huishoudelijk gedeel te zal dc heer A. v. Oosten uit Goes actuele zaken in de fruitteelt, zowel over de streek als landelijk bespie- ken met na afloop discussie. Het bestuur legt tevens aan de le den een buitenlandse reis voor, dit maal voor 3 dagen naar Luxemburg, of indien dit te lang zou worden als tegenhanger een 2-daagse eveneens naar Luxemburg. Gezien het succes van vorig jaar met de reis naar het Ahrdal mag verwacht worden dat deze reis eveneens de belangstelling van de leden zal hebben. Op de agenda staat tevens de verkoop van de corso-wagen die nu al enige jaren doelloos bij het veilinggebouw staat. Mogelijk nog iets voor een vereni ging die jaarlijks aan dergelijke fes tiviteiten deelneemt. Verkeersspiegel De verkeersspiegel op de hoek Weststraat-Dam, tegenover bakkerij Geleijnse is verdwenen. In de plaats is een nieuw, iets kleiner exemplaar aangebracht, dat ongeveer lVè me ter hoger zit. Het is even wennen, want het „verkeersoog'' van de weg gebruikers zoekt nog op de oude plaats. BURGfl „Mèneschieters" Zij die de laatste tijd een schuur tje of caravan of andere bouwsels, die lange tijd afgesloten zijn ge_- weest. zullen tot de ontdekking ko men dat de vloer niet alleen bezaaid ligt met dode bromvliegen (bij ons beter bekend als ..mèneschieters"), doch dat er tevens overal nog leven de exemplaren tussen kussens, pla fonds enz. zijn verscholen. Een fikse beurt met een spuitbus, gevuld met een insecticide is afdoende om het gehele spul uit te roeien. Waar deze vTegen vandaan komen is een raad sel. doch het uitblijven van een flin ke vorstperiode zou hun levend be staan kunnen motiveren. RENESSE Brandweerexamen Voor het vrijdag 19 januari door de Rijksinspekteur van het brand weerwezen afgenomen examen voor persluchtmaskerdrager slaagden van het brandweerkorps te Renesse de heren J. v. d. Zande, C. Verloo, C. J. v. d. Hoek en W. O. Hoogerhuis. Van Haamstede slaagde de heer P. Quaak. ELLEMEET Postzegelautomaat Ten gerieve van het publiek is door de P.T.T. een postzegelautomaat naast de brievenbus aangebracht. HAAMSTEDE, 24-1. In januari van elk jaar krijgt ons volk de va kantiekriebel al in het lijf en gaat op zeek naar een plekje voor de zomer. De Westhoek van Schouwen is daarbij weer enorm in trek en een dezer dagen waren we een uur tje in het gezellige V.V.V.-kantoor te Haamstede waar de administra teur-informateur, de heer W. J. Flohil het beheer voert. We hebban oprecht medelijden met deze man gekregen die langzaam maar zeker een soort telefoon-robot gaat worden en nauwelijks tijd heeft om persoon lijke verzoeken aan de balie te be handelen en nader toe te lichten. Zelfs de post (en dat zijn elke dag zeker 25 brieven om inlichtingen) stapelt zich op en de heer Flohil ziet zich gedwongen 's avonds al deze schriftelijke verzoeken te behande len en nog in de nacht te gaan pos ten. Alleen maandag is het kantoor gesloten, doch dan heeft hij net tijd genoeg om zijn algemeen overzicht voor de zomer bij te houden, want de V.V.V. moet over juiste gegevens beschikken. We geloven niet dat er iemand op het eiland of ver daar buiten zoveel uren maakt als deze volledig ingewerkte administrateur (bovendien voor zo weinig geld). De telefoon staat roodgloeiend en het zijn meestal de vrouwen die de heer Flohil het hemd van het lijf vragen over de indeling van een huisje, de plaats waar het staat, of het schoon is, ver van het strand, op een bun galowpark enz., enz. Dezelfde dame krijgt dan een paar dagen later een uitgebreid stencil met namen van personen die voor de gevraagde pe riode nog wat vrij hebben, hetzij zomerhuisje, caravan, pension- of hotelruimte. Daarmee kan de stadse familie dan op pad en meestal wordt per auto in het weekend of via een genomen snipperdag de Westhoek afgestroopt op zoek naar een zomers verblijf. Inmiddels doen de eerste moeilijk heden zich al voor voor de heer Flohil, want de trouwe V.V.V.-ledcn hebben via uniforme kaarten laten weten d t de maand juli vol zit. Propvol, want er is geen optrekje meer vrij. Hij kan en moet dit de aanvragers wel mededelen hetzij telefonisch of schriftelijk, doch zoals bekend is een flink aantal recreatiehouders geen lid van V.V.V. en wachten maar af of laten een eigen folder drukken om deze her en der te verspreiden. En dat zijn nu juist de eerste men sen die reageren op artikels als deze om hun misnoegen te uiten over de inhoud, omdat ze nog wel wat vrij hebben. Het is logisch dat V.V.V. volledig achter hel besluit van de heer Flohil staat om deze campings en pensions (die parasiteren op het V.V.V.-kantoor) in een telefoonge sprek of stencil niet te noemen. „Zonder V.V.V. De gedachte van deze eigenaars: „we komen zonder de V.V.V. toch wel vol doet nog steeds opgeld, doch komt aardig in het gedrang. De meesten van hen teren op de oude klanten die een vaste standplaats voor hun caravan hebben en omdat er voorlopig nergens een camping van allure bijkomt, zullen ze die Wvl BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Brouwers-» haven vergadert a.s. maandagavond 29 januari in het Plaatsenhuis te Dreischor. De agenda vermeldt: aanbieding gemeentebegroting en begroting wo ningbedrijf 1973; aangaan van pacht overeenkomst met. de heer G. Kleij- wegt en ontbinding van pachtover eenkomst met de heer J. P. Koop man. Verder komt aan de orde aanwijzing lid en plv. lid Bestuurs- school Zeeland en benoeming amb tenaar van de burgerlijke stand. OOSTERLAND Uitvoering „Oosterlands Fanfare" Het verslag van de muziekuitvoe ring door „Oosterlands Fanfarein de krant van dinsdag j.l. behoeft nog enige aanvulling. In zijn openings woord memoreerde de voorzitter het heengaan in precies één jaar tijd (van 14 januari 1972-14 januari 1973) van vijf prominente figuren uit de vereniging en niet zoals het verslag meldde van vier. De vijfde was n.l. de heer Adriaan van den Berge, die eveneens een lange staat van dienst in de muziekvereniging had en bo vendien „Oosterlands Fanfare" vele jaren diende als directeur. Zijn bui tengewone muzikale gaven maakten dat de vereniging menige eervolle vermelding wist te behalen. Als een merkwaardigheid zij nog vermeld dat het genoemde vijftal precies met elkaar 150 jaar lid was van de mu ziekvereniging. BRUINISSE Verkoop woningen De woning Deestraat 4. van mevr. J. van de Velde-Boot. die zelf een bejaarden woning gaat betrekken, werd onderhands verkocht aan de heer W. de Graaf. Garageboxen In het Plan-West II is tussen Ac- cialaan en Dokter de Kockstraat een gedeelte gereserveerd voor garage boxen. die aan autobezitters worden verkocht. Deze week werd door de bouw van een vijftal boxen weel een flink deel van de nog beschik bare ruimte opgeslokt. houden. Mocht er echter wat meer mogelijkheid komen voor caravans en dan vooral in het goedkopere genre wat de staanplaatsen betreft (sommigen betalen al kort bij de f 1000.- per jaar) dan zullen zij het heel moeilijk krijgen en kan de V.V.V. hun als niet-lid niet helpen. Doch Nederland neemt in aantal inwoners hard toe en elk jaar ko men er caravans bij en deze moeten een plaatsje hebben. Dus V.V.V.-lid of niet, hier zijn we en we hebben een plaats. Wel staan deze zelfde mensen de andere dag in het V.V.V.- kantoor met de vraag of er ergens werphengels te huur zijn of dat ze nog een fiets kunnen krijgen, of waar de tandarts of de dokter woont En dan is het onmogelijk om eerst te vragen: Staat u op een terrein waarvan de eigenaar lid van de V.V.V. is. Neen, dan wordt iedereen gehol pen en in de zomermaanden moet er zelfs een hulp aan te pas komen om al deze vragen te beantwoorden. Vorig jaar was dat mej. A. de Gruij- ter uit Gouda die ook dit jaar weer terug komt. Dat een groot deel van Nederland zich weer op de kust stort momen teel vindt zijn oorzaak toch ook in de vakantiegidsen die in omloop zijn en mede de advertenties van reisbu- ro's in weekbladen, couranten en tijdschriften. En hier schuilt mede een gevaar want deze reizen naar de Costa Brava, del Sol, Canarische ei landen zijn spotgoedkoop en steeds meer Nederlanders trekken er heen. Haamstede eohter en de gehele 16 kilometer lange Schouwse duinkust heeft nog een enorme bekoring en er is geen tijdschrift voor nodig om al dit moois aan te prijzen. We zagen tenminste in geen enkel binnen- of buitenlandse vakantiegids reklame Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor GIRO met .dagafschriften eiiAbe taal cheques RENESSE: bij ba\\JDp Luifel", woensdags varKflAHPl0.30 uur. Kleine diefstalletjes Er blijken hoe langer hoe meer kleine diefstalletjes voor te komen. Deze week werd bij de politie aan gifte gedaan, van diefstal van ben zine uit een geparkeerd staande au to. Men zij gewaarschuwd. Moedercursus begonnen Bruinisse is dit seizoen de enige gemeente op Schouwen-Duiveland waar een moedercursus wordt ge- org. niseerd. Bij het heuglijke feit van de eer ste les waren in het begin de be stuursleden W. van Gilst en S. A. Jumelet aanwezig. De cursus, die twee maanden duurt, wordt gegeven door de districtverpleegster zuster De Vries en de wijkverpleegster mevrouw C. van den Berg-Oranjc. Be voorzitter, de heer W. van Gilst getroffen door de titel van een tijd schrift, wees op het grote verschil tussen ouders van nu en ouders van een halve eeuw geleden. De methode die toen werd aangewend om een kind „zoet" te houden, was een zaak apart. Hij wenste de „ouders van nu" veel succes en prees zich gelukkig voorzitter te zijn van de afdeling Bruinisse van het Groene Kruis om dat het door het Groene Kruis, ge steund en gestimuleerd wordt. De cursus begon met 11 deel neemster, waarbij een drietal leer ling-kraamverzorgsters, terwijl nog enkelen absent waren en het aantal daardoor 13 of meer zal worden. voor de Westhoek, behalve de be kende Spoorwegen-trips en enkele busreizen die hier slechts doortrek ken en aan het strand een uurLe stoppen voor een kort bezoek. Het is ook niet nodig, want het publiek komt toch (nog) wel. Hoofdzaak van het eldorado kust streek Schouwen is de aantrekke lijkheid behouden en daar wordt de laatste jaren neg al aan getornd. De wateronttrekking heeft veel invloed op het duinlandschap en omgeving cn het verdwijnen van veel boom gaarden. die altijd een bijzonder ac cent op de omgeving legden. De meeste toeristen leven echter pas als ze in hun blootje op het strand liggen om te genieten van zon. zee en duin. Wat daar achter ligt interesseert ze niet als er alleen maar een plekje voor hen beschik baar is om tijdelijk te wonen of te logeren. Een kleiner percentage is geen liefhebber van het strand en wandelt of vertoeft een hele zomerse dag in de bossen van het Domein hetgeen een uitermate boeiend kijk en luisterspel vormt, want het rui sen der dennen in een zacht briesje is enig in ons land. De heer Flohil beschikt nog niet over cijfermateriaal, doch hij is van gedachte dat zeker 60 procent dei- aanvragers, hetzij telefonisch hetzij per brief tevergeefs aankloppen. Hij doelt dan speciaal op de maand juli. Voor de andere maanden is er nog plaats genoeg. Wel is hij van mening dat bijv. een radio of televisie we kelijks of maandelijks de stand van zaken in het gehele land moest ge ven, dat zou veel onnodig gebel en geschrijf voorkomen. Financieel blijft cle V.V.V. een zorgenkind en daarom staat nog steeds het „var ken" gleufbereid om extra inkom sten zeer gaarne te ontvangen. (Fi.u.: Zierikzoesëhe Nieuwsbode} Hulpschepen Icomen aangevaren. Stapels post Ie beantwoorden. Man op een „post" W. J. Flohil

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5