ONGELUK KRITIEK OP INITIATIEF VAN ONDERNEMERS CENTRALE 5 Vrouwenvereniging „Harten Omhoog" te Sirjansland vierde 30-jarig bestaan Ali MacGraw Ryan O'Neal John Marley RayMilland Om oeververbinding voor Z.-Vlaanderen NATIONALE ACTIE „HEEL VIETNAM" Deense zeelieden drinken mateloos Vijf doden bij brand in restaurant te Bergen op Zoom AGENDA EGYPTE EN DE SOWJET-UNIE NA VIETNAM: HET MIDDEN-OOSTEN Wenen conferentiestad Waar velen feitelijk jaren bang voor zijn geweest en wat zeker eerder al had kunnen gebeuren, vond plaats. Een auto - in ebt ge val een vrachtwagencombinatie - schoot, na een inhaalmanoeuvre, door de leuning van de Zeeland- brug en dook de diepte in. Een afschuwelijk ongeluk, dat tot de verbeelding spreekt. Met dit ongeluk heeft de Zee- landbrug bewezen in sommige situaties potentieel gevaarlijk té zijn. Er zijn al veel ongelukken gebeurd op deze brug, maar niet met een zo dramatische afloop. Op de brug geldt - voor een juist be grip - een maximumsnelheid van 70 km, maar er bestaat geen in- haalverbod. De meeste auto's zullen echter minimaal (en dat zijn alleen de automobilisten die zich aan de regels houden) zeventig rijden en wie dan inhaalt overtreedt auto matisch het .snelheidsgebod. Intussen heeft de praktijk uit gewezen dat er over de brug heel vaak, veel harder wordt gereden dan de toegestane 70 km. Hieruit blijkt weer dat vele weggebruikers zich - zonder bezinning over mo gelijke gevolgen - een eigen van de voorschriften afwijkend ver keersgedrag aanmeten. Niet alleen op de brug trouwens, maar helaas op vele wegen en weggedeelten. Er zijn bewijzen dat wat de Zeelandbrug betreft ook grote trucs en zelfs autobussen zich niet altijd stipt aan de 70 km houden. Tot welke gevolgen het allemaal kan leiden werd woensdagmiddag aangetoond. Mechanische fouten veroorza ken ongelukken; het is juist De omstandigheden in de natuur kun nen oorzaak zijn, maar heel vaak blijkt toch dat de man of vrouw achter het stuur de oorzaak is, waarbij dient aangetekend dat de niet feilloze mens fouten kan ma ken, maar nooit roekeloze dingen mag doen. Wij willen - dat kan misschien nog uitgezocht - niet beweren dat de ongelukschauffeur van woensdag zulke dingen heeft gedaan, maar is voor ons een handvat voor de opmerking, dat voorzichtigheid geboden is en blijft. Op de Zeelandbrug en over al waar verkeer is. Prins Bernhard naar Australië en Nieuw-Zeeland DEN HAAG, 24-1. Prins Bernhard gaat een officieel bezoek brengen aan Australië en Nieuw-Zeeland. De prins vertrekt zaterdag 27 januari naar Australië, waar hij 1 februari aankomt. In de hoofdstad Canberra wordt hij ontvangen door minister president Gough Whitlam en gou verneur generaal Sir Paul Hasluck. Na bezoeken aan Sidney en Mel bourne vertrekt de prins 8 februari naar Wellington, de hoofdstad van Nieuw-Zeeland, waar hij ontvangen wordt door Sir Desblundell gouver neur-generaal en minister-president Kirk. Op de terugreis zal de prins enkele dagen in Makassar verblijven en in Djakarta president Soeharto van Indonesië ontmoeten. 27 februa ri keert de prins terug in Nederland. Politie pakt jeugdbende BORNE, 24-1. De politie van Bor ne, Almelo en Hengelo hebben een jeugdbende opgerold die in Twente een groot aantal inbraken heeft ge pleegd. De vijl' jongens van 19 tot 23 jaar, afkomstig uit Borne en Alme lo worden verdacht van inbraak en diefstal in middenstandszaken, fa brieken en benzinestations waarbij zij voor f 15.000,- aan artikelen zou den hebben meegenomen. Gemeen l eraad Zierikzei ZIERIKZEE, 23-1. Op de gemeenteraadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, is de netelige kwestie aan de orde gekomen van een groot-bedrijfverplaatsing (Albert Heijn) van de binnenstad naar het terrein van de voormalige groenvoerdrogerij aan de Oudeweg. Aanleiding tot een min of meer verhitte diskussie vormde het inhaken van de raad op de gehouden ver gadering van de Ondernemers Centrale, waarvan in het dinsdagnummer van deze krant een uitvoerig ver slag werd gepubliceerd. Uitgaande van de juistheid van het verslag, had de heer Sprengelmeyer (de hele kwestie kwam bij de rondvraag aan de orde) zich hogelijk verbaasd over de wyze van opstelling van de Middenstand, die ooit juist alles deed om het betreffende grootwinkelbedrijf buiten de stad te houden. Hy laakte de initiatieven van de Centrale, die nooit - achter de rug van het gemeente bestuur om - zich tot Ged. Staten had dienen te wenden. De voorzitter kon niet zonder „algemene beschouwingen'' - zoals hij het noemde - om deze hele zaak duidelijk te maken; een zaak met een lange en ingewikkelde voorge schiedenis. Belangrijk punt in deze voorgeschiedenis was het aan de (gemeentelij ke) Middenstandscom missie gevraagd advies over de aan vraag (februari 1972) van het groot winkelbedrijf zich te mogen vesti gen op de reeds genoemde plaats. De voorzitter wilde zich uitdruk kelijk verzetten tegen de indruk, dat het college van b. en w. niet juist zou hebben gehandeld. Integendeel, kennende de proble matiek heeft het college zich zeer voorzichtig opgesteld en iedereen en alles gekend die bij deze zaak be trokken was en is. Zulks blijkt ook uit het verslag van de Midden standscommissie. Van een z.g.n. „Miro" zou geen sprake zijn; Albert Heijn wilde weg uit de binnenstad en het besluit dan toch maar (duidelijk werd in dit verband het woord „noodgedwon gen" gebruikt) toe te staan het be drijf te verplaatsen naar de rand van de binnenstad, werd unaniem geno men. Bijna motie De ex-voorzitter van de O.C., de heer Bakker, beweert dat de kwes tie ook „gespeeld heeft in de M.C., maar de voorzitter vond dit veel te zwak. De zaak is door en door be argumenteerd en bestudeerd, waar bij in het totaal van overwegingen ook is verdiskonteerd de mogelijk heid, dat het bedrijf zou uitwijken naar een buurgemeente. De voorzit ter zei geschokt te zijn in het ver trouwen in de Middenstandscom missie, die met een (noodgedwongen) unaniem advies komt, maar waar van leden ondertekenaars zijn aan een bezwaarschrift van de Centrale aan G.S. Dit is een dubbelhartigheid waaraan ook wethouder Asma zich had gestoten. Hij had aanvankelijk ook enige reserve tegen de vestiging aan de Oudeweg. „Het advies van de Commissie is gevolgd, maar nu heb ik het gevoel een dolk in de rug te hebben gekregen". De wethouder vroeg zich af of deze commissie nog serieus genomen mag en kan worden Op de ondertekeningslijst van de opruimings restanten JAC. MOURER pagina 6. Ondernemers Centrale stond ook de naam van de heer Van den Doel, die als lid van de Middenstandscommis sie mede achter het (noodgedwon gen) advies stond dan toch maar uit te wijken naar de stadsrand van het bedrijf. De heer Sprengelmeijer vond het allemaal bar; achter de rug naar G.S. gaan en op de (middenstands) vergadering zijn ook nog onwaarhe den gesproken. Hij gevoelde wel voor een motie, waarin de raad zich distancieert van de aktie van de Ondernemers Centrale. Tot die motie kwam het echter niet. De heer Becu vond het beter de hele zaak wat te laten bezinken en de motie werd daarna niet ondersteund. Funkt ie verlies centrum De heer Van den Doel wees er op dat uitgangspunt is geweest A.H. in Zierikzee te houden, terwijl in het kader van besprekingen z.i. duidelijk is gesteld, dat het bedrijf naar een andere plaats op Schouwen-Duive- land zou kunnen uitwijken. Hij vond - inhakend op de woorden van de wethouder - de hele ontwikkeling van de affaire gewoon niet in het belang van Zierikzee en de zaken- vakpers waarschuwt in alle toon aarden voor een ontwikkeling die nu aan dé gang is, want „de funktie van het winkelcentrum te Zierikzee" valt weg en met name Albert Heijn heeft een eigen programma en ves tigt zich het liefst aan verkeerskla- verbladen. (Voor een juist begrip van deze zaak diene intussen (ter vergadering is dat toch niet helemaal duidelijk geworden) dat het rekwest aan G.S. niet door de Ondernemers Centrale is verzonden, maar door een parti- kuliere middenstander, die voor het stuk - ter ondertekening - negen en vijftig handtekeningen inzamelde. In concreto zou derhalve de Onderne mers Centrale voor de aktie niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld. Mogelijk verwarrende co ïncidentie is geweest dat de partiku- liere middenstander funktionee! duidelijk verbonden is met de O.C. RED.). Straks „vol woningen" De voorzitter onderlijnde nog dat het college het ook niet gemakkelijk had met deze zaak, maar mede be palend was het positief advies van de Middenstandscommissie. Om als lid van de Middenstandscommissie een houding aan te nemen, had men tenslotte altijd nog persoonlijk tegen kunnen stemmen. Maar men is una niem tot het advies gekomen mede werking te verlenen aan het ge meentebestuur. Uitgangspunt daarbij is dat A.H. een grotere ruimte wil, die in de binnenstad niet is te vinden en het ging er (voorzitter) dus om te kiezen tussen twee kwaden en de minst kwade te nemen. Wethouder Asma geloofde dat binnen tien jaar op de nieuwe plaats Oude Weg het daar vol woningen staat. Z.i. wordt het gebied opge nomen in het stadscentrum. In besloten kring herdacht de Vrouwenvereniging „De Harten Om hoog" dinsdag j.l. het dertigjarig be staan. De vereniging werd opgericht in 1943 door de toenmalige predikant ds. Aalbers. Al spoedig was de ver eniging met ruim dertig leden een welvarende organisatie. De dames-leden legden zich vooral toe op handwerken. De resultaten van deze inspanning werden open baar verkocht en op deze wijze wer den middelen verkregen voor hulp en liefdadige doeleinden. Toch gaat het tegenwoordig, als met zoveel verenigingen in deze tijd, minder goed omdat er geen groei meer in zit. Voorheen echter, vooral ook voor de ramp, was het verenigingswerk veel actiever. Er was ook een jongens- en meisjesclub. die nu verdwenen zijn. De jonge mensen en jonge echt paren laten tegenwoordig verstek gaan. Uiteraard is dit te betreuren maar deze ontwikkeling mede een gevolg van de grote veranderingen gedurende de afgelopen jaren: vroe ger immers waren kleine gemeen schappen duidelijk meer geïsoleerd en dat betekende dat men meer op elkaar aangewezen was. Mevrouw De Ronde-Bolle sprak bij de aanvang van de bijeenkomst een welkomstwoord waarna werd gezongen Ps. 77 6. Vervolgens werd koffie met gebak geserveerd en toen was er ook gelegenheid tot het op halen van herinneringen, waarbij de vier dames die vanaf de oprichting al lid waren natuurlijk het meest konden vertellen. Na de bijbelinlei ding, Marcus 4, 35-41, werd gezon gen Ps. 68 10. Door de secretaresse werden vervolgens de notulen voor gelezen van het 15- en 20-jarig be staan, een leuke gedachte. Koffiemaaltijd De koffiemaaltijd werd gezamen lijk gebruikt, hetgeen bijzonder ge zellig verliep en de sfeer zeer ver hoogde. Door mevrouw De Ronde- Hoogerhuis werd voorgelezen „De Hertog en de soldaat" en „Recht". Hierna volgde mevrouw De Ronde- Bolle met „In de Jordaan" en „Drie Visserskinderen". Allen kregen ter herinnering een mooi lepeltje met inscriptie aange boden. Aan een lid. dat wegens ziek te niet aanwezig kon zijn, werd een fruitbakje toebedacht. Besloten werd vervolgens met Gez. 202 1-5. De Vrouwenvereniging van Sirjansland ziet terug op een geslaagde jubile umviering. Cuneratoren in Rlienen komt gereed RHENEN, 24-1. De 83 meter hoge Cuneratoren in Rhenen zal vermoe delijk dit jaar uit de steigers komen. Volgens architect en restaurateur D. Wvma uit Velp zullen dan 25 ach tereenvolgende jaren van herstel tot het verleden behoren. In die periode is er acht miljoen gulden restaura- tiegeld ingestoken, dat grotendeels door het rijk op tafel is gelegd. Het gotische bouwwerk, dat uit zicht biedt over de Betuwe, Utrecht se Heuvelrug en Geldei\se Vallei, werd in de Tweede Wereldoorlog zwaar getroffen door Britse bom menwerpers. Oudercommissie voor bijzondere scholen DEN HAAG, 24-1. Staatssecretaris Schelfhout (onderwijs) heeft de Tweede Kamer een nota van wijzi ging gezonden op de voorstellen tot wijziging van de kleuter- en de la- geronderwijswet. Tot de nu voorge stelde nieuwe bepalingen behoort o.m. de verplichting tot het instellen van een oudereommissie aan bijzon dere scholen. Hiermee wordt tege moet gekomen aan de wens van ver schillende organisaties van het bijzonder onderwijs om in de nieu we wet de oudereommissie aan een bijzondere school verplicht te stellen. Strenge normen Wethouder Bij de Vaate was ook ontstemd over de gang van zaken. Hij had het correct gevonden, als een extra gemeenteraadsvergadering zou zijn aangevraagd en vond hel maar een vreemde vraag aan G.S.: „belet eens, wat de Middenstands commissie zelf heeft besloten.' In de gegeven situatie is er „geen besluit doorgejaagd". Alles is goed overwo gen en „nu gaat men buiten ons naar G.S.". De gemeente trouwens hanteert toch sterk afremmende strenge normen. Zo is Hermans Prijsslag hier niet gekomen, omdat niet aan de bouwvoorschriften werd voldaan. Het staat wel vast dat A.H. buiten de wallen minstens zo duur komt te zitten als in het stadscen trum. Zaak omdraaien De voorzitter wilde de zaak - ter verduidelijking - nog eens omdraai en: als de gemeente de vestiging had tegengewerkt en het. bedrijf was naar een andere plaats uitgeweken, dan had men de verwijten aan het college eens moeten horen. De héér Simmers vond dat een vergadering aangevraagd had dic-nen te worden. Buiten het college om. moet niet worden gewerkt. De heer Bakker gaf in juni 1971 - blijkens notulering van de M.C. - zelf toe dat de gedane keus de minst kwade was en men er dus in toe diende te stem men, zij het ..noodgedwongen De heer Den Boer vond het - ge zien dit incident - absoluut nodig dat notulen van commissievergaderin gen worden toegespeeld aan de raadsleden. De voorzitter wees er nog op dat het college de Middenstandscom missie altijd serieus neemt. Het col lege heeft bezwaren tegen een ko mende middenstandstentoonstelling op het Havenplein, maar gaat af op het advies van de commissie, die zich pro uitsprak. De heer Simmers had. zorgen over de samenwerking tussen- gemeente en middenstand. „Straks gaat die samenwerking nog stuk. Hoe ook, in ieder geval moeten geen on-demo- cratische methoden worden gevolgd" De voorzitter zei nog er alle begrip is voor het middenstandsstandpunt, maar dat de toegepaste methode be denkelijk is. „Het gaat om die me thode en niet om het feit als zoda nig". De heer Sprengelmeijer deelde mede zijn voorstel tot het indienen van een motie in te trekken, waarna het verhitte debat aan zijn eind kwam. Bioscoop „De Concertzaal" Zierikzee Telefoon (01110) 2770 brengt u a.s. zaterdag 27 januari PARAMOUNT FILM PRESENTEERT EEN HOWARD G.M1NSKY- ARTHUR HILLER Produküe ERTcH SEGAL ARTHUR HILLER fhdjtë U'-cesdPHtant HOWARD GMINSKY DAVID GOLDEN FRANCtSLAI Toegang: 14 jaar. Voorverkoop op de dag van de voorstelling van 11.00—12.00 uur. VLISSINGEN, 25-1. De drie vak centrales in Zeeland vinden dat er nu lang genoeg is gestudeerd en ge praat over de plannen voor een vas te oeververbinding tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en de rest van Zeeland, het aanleggen van zeehaventerrei nen langs het kanaal Terneuzen- Gent en het Ossenisse-Baalhoekplan. Zij vinden dat er nu spijkers met koppen moeten worden geslagen. In een advies aan de staten, die a.s. vrijdag over de industrialisatie nota Ossenisse-Baalhoek zullen oor delen, zeggen de vakcentrales dat naar hun mening Baalhoek het meest in aanmerking komt voor de aanleg van industrieterreinen. Maai de hele ontwikkeling van Zeeuwsch- Vlaanderen hangt voornamelijk af van de goede verbindingen. De vaste oeververbinding zal er borg voor staan dat Zeeland een meer gedifferentiëerder arbeids markt krijgt, zeggen de drie vakcen trales. Zij dringen er bij de staten op aan tot een eensgezinde uitspraak te komen over de aanleg van deze vaste oeververbinding; de plannen liggen bestekklaar. DEN HAAG, 24-1, De nationale actie „Heel Vietnam" zal zich vrij dagavond tot de Nederlandse bevol king richten. De NOS-televisie zal die avond op beide netten van 20.20 tct 20.30 uur aandacht aan deze actie besteden, waarna alle kerken, ge meentehuizen en gebouwen van het Leger des Heils open zullen zijn om bijdragen in ontvangst te nemen. Ook op giro 777 Den Haag kunnen giften worden gestort. Acht organisaties die in deze actie steden voor hulpverlening in de meest uitgebreide zin. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan de leniging van de nood van gewonden, zieken, gevangenen en vluchtelingen en daarnaast aan alle aspecten van wederopbouw (dorpsontwikkeling, landbouw, gezondheidszorg, enz.). De hulp zal worden geboden in Noord- en Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja, waarbij de prioriteit wordt bepaald door de situatie ter plaatse. De organisaties zullen regel matig informatie verschaffen over de besteding van de gelden. TAUTON, 25-1. Adjunct-lijkschou wer Michael Rose in de zuidwest- Engelse stad Taunton is woensdag- uitgevaren tegen de „abominabele drinkgewoonten van Deense zeelie den'. Rose deed dat tijdens een gerech telijk onderzoek naar de dood van de 34-jarige zeeman Svend Henry Nielsen uit Kopenhagen, die in de cember laveloos in de plaatselijke haven viel en verdronk. Volgens getuigen had Nielson vijf keer zoveel op als in Engeland is toegestaan. De 32-jarige mevrouw Lilian June Boswell die een poosje Nielsens vriendin aan boord van zijn schip was, getuigde schriftelijk dat de zee man „bier en gin dronk van het ogenblik dat ie opstond tot het ogen blik dat ie naar bed ging'. BERGEN OP ZOOM, 24-1. Bij een brand in het Chinese restaurant „Kotaradja" aan de Grote Markt in Bergen op Zoom zijn vijf mensen, allen Chinezen, om het leven geko men. De stoffelijke resten van vier slachtoffers liggen nog onder het puin van het totaal uitgebrande ge bouw. De namen van de nog niet gebor gen slachtoffers zijn: de heer Ping Chow Ling (43) uit Bergen op Zoom, gehuwd en drie kinderen. Hij was mede-eigenaar van het restaurant, De heer Wee Ling (21) uit Tilburg, ongehuwd en neef van de heer Ping Chow Ling. De heer Jeffrey Edward Hajema (26), ongehuwd. HU woonde in Eindhoven en was afkomstig uit Indonesië. De heer Tsjong, van hem ontbreken nadere gegevens. Woens dagmorgen was in een ziekenhuis te Bergen op Zoom reeds overleden de heer Yuk-Kyng (35) uit Tilburg, ge huwd en drie kinderen. Evenais in het geval van de heer Ping Chow Ling wonen zijn vouw en kinderen in China. In het Chinese restaurant was tot vorig jaar het hotel ..De Dooren boom gevestigd dat door de eige naresse werd gesloten, omdat de brandveiligheidsvoorschriften een te kostbare investering betekenden. Donderdag 25 januari Zierikzee Familie-avond Chr. Plattelands-or ganisaties. Hervormd Ver.-gebouw. 19.30 uur. Kerk Ger. Gem., St. Domusslraat, 19.30 uur, S.G.P. Zerikzee (ds. J. van Prooijen, Stavenisse). Haamstede Hotel Bom. 14.00 uur. vergadering „C. et C.". Bruinisse Vergadering gemeenteraad. Vrijdag 26 januari Zierikzee Chr. Geref. kerk. 19.30 uur, „In de rechte Straat". R.T.M.-gebouw. 20.00 uur, Bingo avond P.J.Z. Schouwen-Duiveland. Zaterdag 27 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling („Love Story"). Brouwershaven Soos „Zenith„dans maar-in". Maandag 29 januari Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uur, tweede cursusavond „streekgeschiedenis", (Stad en- Lande). Plaatsenhuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Nieuwerkerk Openb. basisschool, 19.30 uur/ cursus huishoudelijke voorlichting. Oosterland Koffiekamer, 13.30 uur, kookkursus, huishoudelijke voorlichting. Dinsdag 30 januari Brouwershaven Hotel Ringelberg, 19.30 uuf, cursus Veilig Verkeer. Hotel Bom, 19.30 uur, vergadering POMONA. Maandag 5 februari Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur, optreden Westfalisches Landestheater voor het voortgezet onderwijs (Z.V.U.). Hotel Van Oppen, 20.00 uur, derde cursusavond „sti-eekgeschiedenis", (Stad en Lande). Dinsdag 6 februari Haamstede Hotel R.T.M.-station, 10.00 uur, kof- fie-uurtje, afdeling Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dinsdag 13 februari Haamstede Hotel Bom (Tavenu), 14.30 uur, jaar vergadering Ned. Ver. van Huisvrou wen. CAIRO. 25-1. President Anwar Sadat van Egypte heeft woensdag voor het eerst sinds hij in de zomer van vorig jaar 20.000 Sowjetrussi- sche adviseurs de deur wees, de de Sowjetrussische ambassadeur in Egypte, Wladimir Vinogradow, ont vangen. Vinogradow keerde in het begin van de week van ruggespraak in Moskou op zijn standplaats terug. Dinsdag werd hij ontvangen door de Egyptische minister van buitenland se zaken Mohammed Hassan Elzay- yat. BEIROET, 24-1. De landen in het Midden-Oosten zullen in een belang rijk opzicht blij zijn met het woens dag aangekondigde bestand in Viet nam: de hoop dat de Verenigde Staten van nu af meer aandacht zullen schenken aan een vrede in het Arabische gebied. Alles wijst erop dat het zo zal gaan, zo menen waarnemers in Bei roet. Vorige week nodigde de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers, Egypte uit opnieuw te overwegen of de V.S. zouden kunnen bemiddelen tussen Israël, en de Arabische landen. Vorig jaar november had Rogers al verklaard dat de V.S. spoedig ac tief aan de onderhandelingen zouden deelnemen om te trachten in het Midden-Oostenconflict een regeling te treffen. WASHINGTON, 24-1. Woensdag is door het Witte Huis bekend ge maakt. dat de Oostenrijkse hoofd stad. Wenen, waarschijnlijk de plaats zal worden van de internationale conferentie over Indo-China, die binnen dertig dagen na de on dertekening van de Vietnam-over- eenkomst bijeen moet komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2