Nieuwbouw Keuringsdienst van Waren te Goes officieel geopend Vlissingen start met informatiecentrum „Eén havenschap gewenst voor het hele Westerscheldegebied" ZÏERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 25 januari 1973 Nr. 21223 (Van een medewerker) GOES, 23-1. Te Goes vond dins dagmiddag 23 januari de officiële opening plaats van het nieuwe ge bouw van de keuringsdienst van waren aan de Evertsenlaan. Deze opening gebeurde door de heer W. B. Gerritsen, directeur generaal van de Volksgezondheid. De sleutel werd hem aangereikt door een in Zuidbevelands kostuum gestoken kind. Tevoren was in de foyer van de Prins van Oranje te Goes een bij eenkomst gehouden, waar burge meester mr. F. G. A. Huber van Goes de talrijke aanwezigen wel kom heette, er aan herinnerend, dat het eigenlijk een dubbele plechtig heid betrof; niet alleen de opening van een modern nieuw gebouw, maar ook de herdenking van bet 50- jarig beslaan van de dienst in de provincie. De heer Gerritsen herinnerde op zijn beurt aan het prille begin van de Keuringsdienst van Waren in Nederland. Het accent verschoof in de tijd van een halve eeuw van „Be strijding van het bedrog' tot ..ge neeskundige voorzorg". Volksgezondheid De wantoestanden van de eerste jaren zijn verdwenen. Wat mén hi 1972 doet is te zorgen, dal de waren niet schadelijk zijn voor de volks gezondheid. De typhusbacil, de run der tbc-bacil. zij konden worden overwonnen, voor de sallomvella Kacheltje j voor maanwagentje t t i MOSKOU, 24-1. Een atoom- 4 4 oven" moet. ervoor zorgen 4 4 dal het Russische maanwagen- 4 4 tje Loenochod-2 de lelie kou 4 4 van de eerste .maannacht kan 4 4 doorstaan. 4 4 In Moskou is bekendgemaakt 4 dal de elektronische systemen 4 van de maanauto tegen de ge- 4 volgen van de temperatuur -4 van 140 graden Celsius onder 4 0 die tijdens de rond 14 aard- 4k sedagen durende maannacht f heerst beschermd zullen tv or- 4 4 den door de warmte die met 4 4 behulp van kernenergie is ver- 4 kregen. Op zijn eerste verken- 4 f ningstocht van ruim een kilo- 4 f meter heeft het maanwagen- f 4 tje stereoscopische opnamen f 4 van de omgeving van de lan- 4 dingsplaats gemaakt en de re- 4 f sultuten van een reeks metin- f 4 gen naar de aarde geseind. Is 4 4 er een chemische analyse van 4 de bodem van de maan ge- f maakt. 4 VLISSINGEN, 24-1 .Deze week wordt er in Vlissingen op initiatief van de stedelijke raad voor maat schappelijk welzijn een informatie centrum geopend. Elke vrijdagavond tussen half ze ven en acht uur kan iedereen die daar behoefte aan heeft op drie vas te informatieposten in de gemeente Vlissingen vragen stellen van aller lei aard. De centrale is bedoeld als contactadres, een soort wegwijzer naar alle mogelijke oplossingen en bacil moet men nog steeds op zijn hoede zijn. Men is geneeskundige politie, niet in de zin zoals dat vroe ger werd opgevat (de medewerking is tegenwoordig bijzonder groot). Aan het voedsel worden terecht steeds hogere eisen gesteld. Eén der taken van de nieuwe tijd is. het on derzoek van eventuele restanten van giftige bestrijdingsmiddelen en zo werkt ook de Keuringsdienst van Waren mede aan de milieuhygiëne. Geen wonder dat door deze nieu we taken de diensten uit hun jasje gioeien. acht maanden na de ope ning van een nieuw gebouw te Dordt is het nu Goes, dat een nieuw gebouw betrekt, gevolg van de ex pansie in de laatste 20 jaar. In 1978 zal meer dan de helft van die dien sten in Nederland in gebouwen hui zen, die minder dan 10 jaar oud zijn. Exploitatie De exploitatie kosten stijgen, deze kosten stijging heeft echter wel de aandacht van allen die erbij be trokken zijn, er is voortdurend ini tiatief nieuwe taken bij de dienst onder te brengen. De begrotingen worden nauwlettend, door diverse bestuurscolleges bekeken, maar men is ervan overtuigd, dat op hc-t nutti ge werk voor de volksgezondheid niet mag worden beknibbeld. Hel werk zoals dat tegenwoordig ge beuld krijgt steeds meer een specia listisch karakter. Hij feliciteerde tenslotte de gemeente Goes met het nieuwe gebouw. De heer drs. D. Visser, directeur van de Dienst Zeeland was bijzonder tevreden met zijn nieuwe gebouw, dat bestaat uit een grote laborato riumzaal benevens vijf kleinere, een spoelkeuken, technische werkplaats, kantoorruimten, bibliotheek enz. Een enorm verschil met de oude school lokalen, van de openbare lagere school aan de Vlasmarkt waarin men begon (thans Openbare Biblio theek) gelukkig spoedig gevolgd dooi de behuizing in de L. P. van der Speigelslraat, dat bijna 50 jaar dienst deed. Oudste inwoonster van Nederland 106 jaar ROTTERDAM, 24-1. De oudste in woonster van ons land. mevrouw J. Leeuwenburg-Hordijk, hoopt van daag (donderdag 25 januari) haar 106e verjaardag te vieren. Zij woont aan de Beijerlandselaan 48b in Rot terdam. Vorige week dinsdag overleed in Amsterdam de oudste inwoonster, mevrouw E. van der Burgh-Leus- veld. Zij was 108 jaar. Op 25 maart a.s. zou zij 109 jaar geworden zijn. Thans heeft- de Rotterdamse die die zich rekening houdend met haar hoge leeftijd ..goed" voelt, de leiding onder, de bejaarden, die meer dan honderd jaar worden. instanties. Men wil proberen voor alle vragen nog dezelfde avond,een oplossing te vinden. Het merendeel van de Vlissingse instanties op het gebied van sport, jeugd, kerken, po litie. vakorganisaties, vrouwenorga nisaties en dergelijke, hebben hun volledige medewerking toegezegd. Een woordvoerder van het ministe rie van C.R.M. noemde het Vlissing se informatiecentrum ,.een uniek experiment, dat wellicht in de toe komst op meerdere plaatsen zou kunnen worden ingevoerd". Er was in de loop der jaren een gerucht, dat de keuringsdienst uit Goes zou weg trekken en dat alles zou worden ondergebracht in West- Brabant, maar gelukkig gingen deze plannen niet door, getuige de stich ting van het nieuwe gebouw, dat na een autobustochtje door de buiten wijken van Goes, daarna door het gezelschap werd bezichtigd. In dit naar de eisen des tijds in gerichte gebouw, vindt de Dienst thans een ruim onderkomen en is alles even praktisch en hygiënisch ingericht. Nieuwe postzegelhoekjes van twee gulden in P.T.T.-automaten DEN HAAG, 24-1. De PTT gaat alle postzegelboekjesautomaten ge schikt maken voor de afgifte van boekjes met een waarde van 2 gul den aan postzegels op 23 januari is een aanvang gemaakt met de om bouw van de automaten in Den Haag Na de stad Den Haag zullen de overige automaten van het Haagse postdistrict volgen (in totaal ca. 400 stuks). Vervolgens komt de rest van het land aan de beurt. Er zullen twee soorten boekjes uit de automaten verkregen kunnen worden nl.. boekjes met 7 postzegels van 25 ct en .5 van 5et. en boekjes met 5 zegels van 35 ct. en 1 van 25 ct. Mislukte bankoverval BAARN. 24-1. Een gewapende jongeman heeft woensdagmorgen om ongeveer kwart over tien een mis lukte overval gepleegd op een pas geopend filiaal van de Raiffeisen- bank aan de Acacialaan te Baarn. De jongeman eiste van de bankhouder geld maar sloeg op de vlucht, toen de bankhouder alarm sloeg. Hij ver dween lopend, zonder geld mee te nemen. De politie in omliggende plaatsen heeft zorggedragen vor afzetting van alle uitvalswegen. Tot dusver is geen spoor van de man gevonden. Meisje gedood door aanhangwagen AMSTERDAM, 24-1. Tineke de Groot, een 13-jarig' schoolmeisje uit Amsterdam, is omgekomen in het Amsterdamse verkeer Zij reed op de fiets over de Apollolaan en raakte met haar stuur in dat van een meis je dat naast haar reed. Zij verloor haar evenwicht en viel naar links op de straat, waarbij haar hoofd ge raakt werd door het rechter achter achterwiel van een aanhangwagen van een juist passerende vrachtwa gen. Het meisje was op slag dood. Gouden tientje voor Bijenkorf-personeel AMSTERDAM, 24-1. Ruim een week voor het afsluiten van het boekjaar is de omzet van K.B.B. (Koninklijke Bijenkorf Beheer) voor de eerste maal boven de f 1 miljard gekomen. K.B.B. sluit de boeken op 31 januari. Ter gelegenheid van dit omzet record ontvingen dinsdag alle perso neelsleden (ruim 11.000) van K.B.B.. Bijenkorf. Hema. Galeries Modernes Perry van der Kar, Stoffenhandel A. van Dam, Van der Hart, Orange Julius en Multyeopv een gouden tientje, aldus K.B.B. Recreatie en natuurbehoud DEN HAAG. 24-1. Om in de ko mende tijd een verantwoord beleid te voeren op het gebied van de openluchtrecreatie en het natuurbe houd moet de begroting van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk ruim 45 mil joen gulden hoger zijn dan zij is voor 1973. Dit staat in een alternatieve be groting, die de Stichting Recreatie, heeft opgesteld in overleg met de natuurbeschermingsorganisaties. „Flitsen" uit het buitenland ZIER1KZEE. Conserveren van oude panden blijkt te Zierikzee altijd de moeite waard, een opmerking die mede slaat op het te saneren Havenkwar tier. Klassiek voorbeeld van een dergelijke restauratie is nog altijd de „oude fabriek" van Zeelandia N.V. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) DAR ES SALAAM. Negen vlieg tuigen uit Mozambique hebben het Tanzaniaanse dorp Magwamila, 48 km van de plaats Songea, aangeval len. zo is door de regering in Dar es Salaam bekendgemaakt. Songea ligt ongeveer 10 km ten noorden van de Mozambikaans-Tanzaniaanse grens. VISSAO PORTUGEES-GUINEE. - Militaire functionarissen in Bissao. Portugees-Guinee, hebben meege deeld berichten te hebben ontvangen dat de Afrikaanse guerrillaleider Cabral zaterdagavond door Guinese militieleden en polit emannen werd gedood. DUBLIN. Een rechtbank in de Ierse ïepubliek heeft bepaald dat de voormalige IR A-leider Anthony Do- hertv moet worden uitgeleveid aan Noord-Ierland. De autoriteiten in Belfast zoeken hem in verband met gewapende misdrijven. BRUSSEL. Een van de belangrijk ste Belgische glasbedrijven, ..Manu- belver". verkeert in ernstige f nan- ciële moeilijkheden. Het bedrijf heeft bij de rechtbank van Bergen uitstel van betaling moeten vragen. Het bedrijf heelt vier vestigingen en er werken in totaal ongeveer 1000 mensen. Advies aan G.S. VLISSINGEN, 23-1. Er moet één Westerscheldegebied terwille van een goede coördinatie, dit heeft het havenschap Vlissingen verklaard in een advies aan Gedeputeerde Staten van Zeeland over de aanleg van zeehavenindustrieterreinen in oost- Zeeuws-Vlaanderen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben in het pa leis op de Dam in Amsterdam de le den van het corps diplomatique ont vangen. Op deze traditionele nieuw jaarsreceptie van ..hoofden van zen ding" van vreemde mogendheden maakten in totaal 425 personen hun opwachting. AMSTERDAM. De 30-jarige W, P. E. uit Amsterdam wordt er van ver dacht op de Stadhouderskade in de hoofdstad tot twee maal toe een po ging te hebben gedaan een mare chaussee in burger met zijn auto te gen de grond te rijden. AMSTERDAM. De 30-jarige Turk se automonteur A. K. wordt ervan verdacht dezer dagen een 30-jarige vrouw onder bedreiging met twee messen te hebben verkracht. Een en ander gebeurde onder de ogen van de 18-jarige broer van het slachtof fer. die samen met haar bij verdach te op bezoek was. DEN HAAG. Voor f 8000 aan sie raden is in het weekeinde gestolen uit de vitrine van een juwelier aan het plein in Den Haag. De uitstal kast kon worden geopend door het slot te forceren. DEN HAAG. Twee sierduiven van f 1000 elk zijn in de nacht wegge haald uit de duiventil van de heer J. A. H. Remmerswaal aan de Kerk hoflaan in Den Haag. Het zijn ten toonstellingsexemplaren van het soort „holle kroppee". UTRECHT. Nederland heeft vorig jaar voor f 936,7 miljoen aan pluim- veehouderijprodukten uitgevoerd, f'104.8 miljoen ofwel 12.6 procent meer dan in 1971. DEN HAAG. Op Peiger B.V. in Emmen rust een niet onaanzienlijke schuldenlast van enkele miljoenen gulden. Dit is vakbondsfunctionaris sen maandagavond gebleken in een gesprek dat zij met de directeur van deze onderneming, de heer L. Bood. hebben gehad. VEENDAM. De beslissing van mi nister Udlnk van Verkeer en Water- slaat om de indijking van de Dollard opnieuw in studie te geven is in 'Oost-Groningen in slechte aarde ge vallen. Temeer omdat de werken reeds in uitvoering zijn en er bij de punt van Reide al vele miljoenen aan zijn gespandeerd. UTRECHT. „De bezetting van de economische controledienst zal dras tisch uitgebreid moeten worden wil de overheid een effectieve prijscon trole uit kunnen oefenen. Bij de hui dige bezetting van 300 mensen is een goede controle niet mogelijk." DEN HAAG. De inzameling voor de door reuma getroffen acteur Rien van Nunen heeft tot dusver meer dan f 150.000 opgebracht. Dit bete kent dat het faillissement dat Van Nunen was aangezegd kan worden opgeheven. BLGEMENDAAL. Enkele reizigers zijn dinsdagavond gewond geraakt toen tussen Santpoort-Zuid en Bloe- mendaal een passagierstrein ont spoorde. Oorzaak van de ontsporing was een zuurstoffles die op de rails lag. Hoe die daar terecht is gekomen is nog onbeke.id De bestuurder- werd niet noemenswaardig gewond. dodf.ii.ike ONOFI UKKEN MEFPEL. De 51-jarise J. F. Schoenmaker uit Assen is in Meppel met zijn auto achter op een vracht auto gebotst en korte tijd later in het Diakonessenhuis Ic Meppol over leden. G.S. hebben aan de havenschappen van Vlissingen en Terneuzen om advies gevraagd in verband met de enkele maanden geleden uitgebrach te nota „Ossenisse Baalhoek De plannen tot industrievestiging in oost-Zeeuws-Vlaanderen moeten worden beoordeeld tegen de achter grond van het hele Westerschelde- bekken. Deze plannen mogen niet losgezien worden van de ontwikke ling in Vlissingen-oost. Want juist daar stagneert de laatste tijd de ont wikkeling. Het havenschap Vlissin gen vraagt zich af of de aanleg van nieuwe zeehaventerreinen wel ver standig is. Voordat men stappen onderneemt in deze 'richting zou het wellicht beter zijn eerst te komen tot de vorming van een havenschap Westerschelde. Verder vindt het havenschap Vlissingen dat coördinatie op inter nationaal gebied dringend gewenst is om te voorkomen dat er teveel industrieterrein worden aangelegd in dit gebied. C.B.S.-directie: Overplaatsing desastreus DEN HAAG. 24-1. De directie en staf van het Centraal Bureau voor de Statistiek (C.B.S.) hebben dinsdag in een verklaring het regeringsbe sluit omtrent de gedeeltelijke over plaatsing van het C.B.S. naar Zuid- Limburg ..desastreus" genoemd voor het C.B.S. als geheel. „Het besluit tast het voortbestaan van de statistiek in de wortel aan", aldus directie en staf. Ook directeur- generaal dr. J. Ch. W\ Verstege staat achter deze verklaring. Directie en staf stellen in hun verklaring dat de onrust bij het C.B.S-personeel door de nu geno men beslissing nog jaren zal voort duren. „Daardoor wordt een vol strekt onleefbaar werkklimaat ge schapen". zo zeggen zij. ONDERWIJS Diploma's machinesclirijvcn Op de te Breda gehouden examens slaagden onderstaande kandidaten voor het diploma machineschrijveh. Uit: Brijdorpe: mej. P. M. Padmos. Brouwershaven: de dames L. van der Weele (met lol'), R. Smalheer en G. van Wouwe. Bruinisse: de dames J. C. Bout: M. M. van Gilst; J. M. Haeck; J. Jumelet. P. Koster. A, W. de Waal, A. D. 1. Wiebrens, A. P. IJzelenberg. A. Hou kamp: de heren K. Bal. S. van den Berg, K. Kempe. L. C. Verspoor. A. A. IJzelenberg. B. F. Kik. M. J. Kleppe. J. D. de Ko* ning, A. de Ronde. Burgh: de dames J. A. Krijger, E. J. Overbeke en de heer M. Slager. Dreischor: de dames P. Goudzwaard. J. Helbers. M. J. Quïst. Haamstede: de dames A. F. Piaating. mevr. Van Sluijs, M. J. Pos. J. L. J. de Vrieze; de heren J. A. Pos, J. N. 'Soeters. Kerkwerve: mej. M. .1. van de Panne en de heer P. J. van de Panne. Nieuwerkerk: mej. W. van der Wielen. Noordwelle: mej. J. van Keulen. Oosterland: de dames W v. d. Bos, M. J. Bouwman. A. J. S. D:ir lebout. L. v. d. Have, M. A. van 't Hoff. A. M. J. Kwaak. mevr. H. J. W. v. d. Maas. M. C. v. d. Werf; de heren G. J. v. d. Have. G. v. d. Have. Ou- v.erkerk: de dames M. W. Hendrik- se E. den Bievker. Renesse: de heren L. Verseput, J. .1. Pr emes. Sehuren- dijke: mej. E. M. Klevwegt. Zierik- zce: de dames M. Berrevöets (mol lol). J. T. M. Blommaert, R. den Boe- G. van Dyke. M. J van Hese. A. T. v. d. Sluis. W. J. V. Sweere. A. G. Vo-mer. J. T. Bin. M. J. Heijboer. T den Boer. B. M. .Jongejan. I. L. Mulder; de heren G. J Bakker. L. Bakker. J. F. van der Sneppen. H. C. T'-cmpcr. P. J. Verkaart (met lof). Zonnemaire; mej. M. G. v. Doeze laar en de heer B. v. Ast. Allen ontvingen hun opleiding van de heer Koetsdijk. Staatsgediplo- meerd Leraar Muehineschrijven. KERKNIEUWS Ds. G. Leene gaat met emeritaat (Van 1940-1944 te Zierikzec) Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is door de classis Barendrecht van de Gerefor meerde Kerken in Nederland met ingang van 1 februari 1973 emeri taat verleend aan ds. G. Leene pre dikant van de Gereformeerde Kerk te Barendrecht. Gijsbertus Leene werd op 23 januari 1908 te Kampen geboren. Hij bezocht eerst het christelijk lyceum te Har derwijk en studeerde vervolgens aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Nederland te Kampen, waar hij op 16 maart 1933 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Leene veertien dagen later na praepax-atoir examen dooi de classis Hai'derwijk was bex-oep- baar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland en hij nader hand nog door de classis Goes pe- xemploir was geëxamineerd en toe gelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der Saki-amenten in genoemde Kerken werd hij op 20 augustus van datzelfde jaar (1933) door nu wijlen ds. B. van Halsema. toen nog predikant van de Gerefor meerde Kerk van Ermelo. bevestigd als predikant ^van de Gereformeerde Kerk van Baai-land op Zuid-Beve land. Daarna diende ds. Leene verder nog de Gerefoi-meei-de Kerken van Zierikzee 1940 tot 1944. Nieuwendijk en classis Almkerk in de provincie Noord-Brabant 1944 tot 1948. Deven ter 1948 tot 1954. Boskoop 1954 tot 1962 en op 25 maart 1962 werd hij door zijn jongere broer, ds. G. Lee ne uit Ermelo. thans ten behoeve van de geestelijke vei-zorging van zee-, land- en luchtmacht predikant in Algemene Dienst van de Gerefor meerde Kei-ken in Nedei'land. beves tigd als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Barendrecht. Naar wij nog vernemen zal ds. Leene zondagavond 28 januari 1973 om zeven uur in de Bethelkerk aan de Schaatsbaan zijn ambtsbediening als dienstdoend predikant in de Ge reformeerde Kerken in Nedei-land neerleggen en afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Baren drecht. welke hij op bijna twee maanden na elf jaar heeft gediend. Na zijn emeritaat zal ds. Leene zich metterwoon te Bi-eda vestigen als emeritus predikant. Het ligt niet in zijn bedoeling, althans voorlopig niet, om na zijn emeritaat nog een li(rrk !.G gaa.n dienen als predikant in tijdelijke dieiisten ook niet om nog ergens hulpdiensten te gaan verrich ten. J Woudbuffel aan de wandel 4 SOEST. 22-1. De Soesler po- litie heeft maandagmiddag - 4 f met geweren in de aanslag - 4 t jacht moeten maken op een 4 t ontsnapte en niet erg goed ge- 4 l luimde woudbuffel. 4 t Het dier was door zijn .eige- 4 4 naar uil Eetnnes overgebracht 4 naar Soest, waar het bij de 4 4 importeur en exporteur van f 4 diereu G. van de Brink moest 4 4 herstellen van een ziekte. De t '''.'al bleek bij aankomst in 4 4 So ent zijn vrijheid echter meer 4 f op prijs te stellen. 4 t Zes politiemannen hebben 4 4 daarom ter beveiliging van de 4 t runt.,roden en hun „be zilt in- 4 4 buitenshuis daarna de 4 4 jacht op de buffel geopend, 4 4 Het dier ging echter zo erg te 4 4 keer. dut de jagers herhaalde- 4 4 l<jk een goed heenkomen 4 4 moesten zoeken op daken in de 4 4 buurt. Ten slotte is het de po- 4 4 'iemannen toch gelukt om de 4 4 buffel in zijn hok te krijgen. 4 4 Er behoefde geen schol te 4 4 werden gelost. 4 4 Er zijn bij de dierenhande- 4 4 laar al vaker dieren ontsnapt: f 4 zeboes, apen, antilopen en 4 4 eenmaal zelfs een beer. WASHINGTON. - Te Washington vond een anti-oorlogsdemonstratie plaats. Hier slepen politiemannen een van de demonstranten weg, die zich aan een lantaarnpaal had vast gebonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 11